Aqmda Rechtszaken 'fxMwciaal Tlieuws S tad w CiHQCviuQ 'llfeec&eticfu Rucgeclijke W Woensdag 4 November. 7.30 uur, Cinema Americain: Het geheim zinnige testament (mysterie); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Cohen en Kelly in Afrika (kom.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Monte Carlo (rom.); voor eiken leeftijd. 8 uur, theater 't Gulden Vlies: Das Land des Lachelns (operette). Donderdag 5 November. 7.30 uur, Cinema Americain: Het geheim ïinnige testament (mysterie) boven 14 jaar 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Cohen en Kelly in Afrika (kom.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Monte Carlo (rom.); voor eiken leeftijd. 8 uur, De Unie, propaganda-feestavond Soc.-dem. Vrouwenclub. 8 uur, ,,'t Gulden Vlies", opvoering van „Eén dag dame" door „Ulvadero" 8 uur, Harmonie, voordracht Charlotte Kohier „Stervend Europa", vopr de Volks universiteit. 7 uur, café Slikker te Warmenhuizen, yerg. Ned. Boerencomité. Zondag 8 November. 7 uur, café Jb. Groot te Koedijk, prop. avond Staatspensionneering; opvoering „De Opgaande Zon" door „De Roos". Maandag 9 November. 8.30 uur, De Unie, alg. verg. Vereen voor gezinsverpleging. betalen. Schulden bezat hij niet; wel I hij geregeld café's en vooral den laatsten tiia besteedde hij nogal wat geld aan drank, ue afschrijvingen van de postrekening kwamen -:~i- Ar, \J nr Tporf. dat 111] hij ver- TWEE MAN IN EEN BOOT. Tien dagen met alleen regen als drinkwater. De boot van de kustwacht „Cuyahosa" heeft twee visschers gered, die in een open boot naar zee waren afgedreven. Tien dagen lang hadden zij op zee rondgedreven met alleen regen als drinkwater en niets te eten. De beide mannen, Warshauer en Duchyner ge- heeten, verkeerden in ernstigen toestand en zijn naar het ziekenhuis overgebracht. DUITSCH JACHT GESTRAND. Tijdens den storm in het Kanaal is Duit- Khe jacht „Grosse Freie", waarmede twee Duitschers van Cherbourg via Spanje naar Amerika en verder om de wereld wilden zei len, vergaan. Het jacht werd bij Swanage op de kust geworpen en vernield De opvaren den werden gered. TWEE SPOORWEGONGELUKKEN IN FRANKRIJK. Twee spoorwegongelukken, die Dinsdag te Lyon en te Chantilly hebben plaats gehad, hebben 27 gewonden geëischt. Op het station te Lyon werd een personen trein door een binnenrijdende locomotief ge ramd waardoor zeven personen gewond wer den, van wie eenige ernstig. Het tweede ongeval had plaats op het station van Chantilly, waar een stilstaande personentrein in botsing kwam met een goe derentrein. Twintig personen werden hier gewond. FABRIEKSBRANDEN IN DUITSCHLAND. In den afgeloopen nacht hebben eenige branden in het district Arnstadt (Thuringen) groote schade aangericht. Een groote brand heeft de Thuringer Gelatinefabriek te Stad- tilm totaal verwoest. Alleen het ketelhuis is blijven staan. Meer dan honderd arbeiders zijn werkloos geworden. Korten tijd voordat deze brand uitbrak, was de motorspuit van Stadtilm naar Hett- stedt ontboden, waar een groote boerenhoeve totaal afbrandde. Voor den brand in Stad tilm werd hulp verleend door den motorspuit uit Ilmenau, die echter ook teruggeroepen moest worden omdat ook in Ilmenau een groote brand was uitgebroken. Daar werd eenflesschenfabriek totaal door brand ver nield, waardoor 60 arbeiders werkloos zijn geworden. Van geen dezer branden kon de oorzaak worden vastgesteld. HUISVREDEBREUK IN HET SCHIEDAMSCHE RAADHUIS. E>en 16en Mei is een communistisch ge meenteraadslid te Schiedam op het raadhuis aldaar verschenen, om den burgemeester te spreken in verband met het feit, dat hij on rechtmatig van den steun zou zijn afgevoerd. De burgemeester, noch de betrokken wethou der wilden den man te woord staan, en toen hij zelf niet wilde vertrekken heeft de politie hem verwijderd. Terzake huisvredebreuk heeft de man zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden gehad, waar de vertegenwoordiger vas het O. M., mr. H. A. IJ. Reumer, een gevangenisstraf voor den tijd »an drie maanden tegen hem eischte. Uitspraak 17 Nov. a.s. POGING TOT DOODSLAG OP ZIJN VERLOOFDE. De Haagsche rechtbank heeft den 22-jari- gen kok, die terecht heeft gestaan wegens poging tot doodslag op zijn meisje, veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf voorw. met drie jaar proeftijd en ter beschik king stelling van de regeering. VERDUISTERING VAN 10 MILLE. Voor de Haagsche rechtbank heeft terecht gestaan de 45-jarige boekhouder O. M., ge detineerd, wien ten laste was gelegd, dat hij in het tijdvak van 15 Augustus 1920 tot 24 September 1931 opzettelijk verschillende geldbedragen tot een totaal van ongeveer 10.000, welke geldsbedragen hij als boek houder in persoonlijken dienst van Meijlisk en dus anders dan door misdrijf onder zich had, zich wederrechtelijk heeft toege ëigend. bekende. Hij was 1 Augustus 1929 bij Meijlink in dienst gekomen. Zijn en °orspronkelijk f30 per maand Krd'aJ verhoogd tot 150 per maand heeft „ïr - tvleel€n keer getrouwd en neeft uit zijn eerste huwelijk drie kinderen voor wier onderhoud hu 5 per week moét diaviii ij vcui uc uuouvnv. niet in de boeken. Verdachte zegt, dat nog een andere methode volgde voor zijn duisteringen. Ook betalingen, die gedaan werden, stortte hij niet in de kas, maar wend de die te eigen bate aan. Die bedragen ver meldde hij niet in het kasboek, maar wel wer den die betalingen geboekt in het debiteuren- boek. Getuige J. Meijlink had, nadat verdachte vertrokken was de boeken doen controleeren. Daarbij is de fraude ontdekt. Het O. M., waargenomen door mr. J- r. Hoeffelman merkte op, dat verdachte door Meijlink ten volle werd vertrouwd. Verdachte had procuratie en leidde om zoo te zeggen het geheele financieele beheer van de zaak- Hoewel verdachte nog nimmer veroordeeld is, meent het O. M. in verband met den ernst van het feit een gevangenisstraf van 1 jaar te moeten eischen. Uitspraak 17 November. NAJAARSVEEMARKT TE HOORN. In verband met de najaarsveemarkt te Hoorn op Woensdag 11 November 1931, zal voor den aanvoer van wagens vee uit Medemblik een extra-trein ver trekken om 4.37 uur, die aan alle tus- schengelegen stations stopt en te 5.44 uur te Hoorn aankomt. Deze trein ver voert reizigers 2e en 3e klasse, terwijl hei, vee bevracht kan worden volgens het stukstarief zonder verhooging. Voor den afvoer van wagens vee van Hoorn, zullen de volgende treinen loo- pen: Richting Amsterdam: vertrek uit Hoorn 1.485, aankomst Amsterdam Riet- lar.den te 20.11 uur. Met dezen trein kunnen zendingen vee volgens het stuks tarief zonder verhooging worden ver zeilden en worden de meeste bestem mingen in den nacht van 11 op 12 No vember bereikt. Bovendien vertrekt om 19 uur nog een trein in de richting Rotterdam, die al daar om 3.34 uur aankomt. Verder zijn maatregelen genomen om bij bevrachting tegen het wagenladings- tarief zonder verhooging of het stuks- tarief met verhooging, de meeste be stemmingen nog denzelfden avond te be reiken, waartoe in de richting Amster dam om 12.56 en 15 uur treinen vertrek ken in de richting Rotterdam om 12.56, 14.56, 16.54 en 18.04. Zoowel het station Hoorn, als de Ad ministratie Vee-Vervoer, ingesteld door de Commissie A. 1 (Vervoerbelangen) v i de Ned. Vereeniging tot Bescher ming van Dieren te Utrecht, verstrekken inlichtingen over de vermoedelijke aan komsttijden naar de niet-genoemde sta tions. Evenals op al het veevervoer kan ook voor dit vervoer de normale reduc tie worden gereclameerd, met gebruik making van reductiekaarten, die voor ee- ieder verkrijgbaar zijn bij de Adm. Vee-Vervoer, Postbus 79, Utrecht. CASTRICUM. Diefstal tijdens de harddraverij. De verleden week gepleegde diefstallen van een rijwiel en een drietal heerenoverjas sen tijdens de harddraverij te Bakkum en het wegnemen van een auto zijn thans alle opge helderd. De auto werd in denzelfden nacht te Velsen opgespoord, terwijl gisterenavond een tweetal jassen werden opgespoord en de da ders een viertal jongelui uit Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin in hechtenis werden gesteld. Gistermorgen werd de diefstal van het rijwiel en de vierde overjas eveneens op gehelderd, terwijl nog naar de opsporing wordt gewerkt. De daders zijn alle werkloo- zen. Een woord van lof voor de politie die met volle medewerking van de politie te Beverwijk zoover wist te omen is hier zeker op zijn plaats. Bouw kalkoven. Door de bouwmaterialen handelaar C. de Groot alhier wordt op het Stet onder Bakkum aan de z.g.n. Liramervaart een kalk oven gebouwd, waardoor de alhier wonende schelpenvisscher er verzekerd van zijn dat hun producten regelmatig en tegen behoor lijke prijzen zullen worden afgenomen. De verwachting is dat het bedrijf dat aanvanke lijk met een oven wordt begonnen spoedig na voltooing in bedrijf zal worden gesteld. Dezen bouw is vooral voor de schelpenvis- schers, welk bedrijf de laatste jaren heel wei nig loonend was, van groot belang, te meer daar met die personen een contract of over eenkomst is aangegaan tot afname van hun geheel productie als men het zoo noemen mag, tegen behoorlijke prijzen. SCHOORL. In besloten kring van leden, dona teurs en genoodigden herdacht Schoorl's Gemengd Koor zijn vijfjarig bestaan. De zaal van den heer Schuyt had een gezel lig aanzien, terwijl met voordiacht, zang en dans de avond allergezelligst ver liep en de feestcommissie wel met vol doening op haar werk kan terug zien. We hoorden van den vooizitter bij de opening dat mannelijke stemmen zeer gewenscht waren omdat hieraan behoef te was. Werkelijk hebben we ook in ons ver slag van de laatste uitvoering van het koor gewezen op het feit da* de mannen stemmen beter vertegenwoordigd kon den zijn en ook dezen avond weder merkten wij dit op bij de overigens keu rige vertolking van twee der allermooi ste nummers van het repertoir van dit koor We gelooven dan ook dat we met he oog op dit ferme koor, dat onder de bez'elende leiding van den heer Jonker zoo goed naar voren weet te komen, toe- wenschen, dat vele Schoorlsche mannen zich als leden daarvan "uilen opgeven. Ziet gij muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood ONZE NAJAARSVEEMARKT. De aanvoer op onze najaarsveemarkt 2637 runderen en 548 kalveren was 489 stuks hooger dan in 1930 en 175 stuks minder dan in 1929. Het aantal kalveren, 548 stuks, was ongeveer gelijk aan het aantal, dat vorige jaren werd aangevoerd. De markt blijft dus vrijwel stabiel. De prijzen waren belangrijk lager dan het vorig jaar. De kalfkoeien waren n.1. f 100 in prijs gedaald, de geldekoeien een 50, de kalfvaarzen dito, de geldevaarzen 100 en de graskalveren 40. Over het algemeen waren de veehouders, gezien de prijzen die elders gemaakt worden, tevreden. De prijzen voor het slachtvee waren teleurstellend en werden gedrukt door der in voer van het Deensche vleesch, dat thans de Hollandsche markt in belangrijke mate drukt. Denemarken heeft een teveel aan vleesch en voert uit, gesteund door premies voor uit voer. In landbouwkringen ziet men hierin niet ten onrechte een zekere dumping en dringt men dan ook aan op door de regeering te treffen maatregelen. Ondanks het stormweer heeft de najaars veemarkt het goed getroffen, aangezien er daardoor van regen geen sprake is geweest, hetgeen zoowel mensch als dier ten goede kwam. In de café's was het bijzonder druk. Het geen daar op dergelijke marktdagen geconsu meerd wordt, beteekent nog al iets en wij be grijpen dan ook volkomen, dat de aan de markt wonende zakenmenschen op 't behoud van de markt in het centrum van de stad blij ven prijsstellen. Eeuwen is het marktcentrum het Waag- plein en omgeving geweest en van geslacht op geslacht is de bevolking van West-Fries land daar getuige geweest van den veehandel en het ontreden van de marktkooplui in ver schillende artikelen. De verschillende koek-, visch- en an dere stalletjes behooren bij de markt, evenals de standwerkers, die blijkbaar nooit uitsterven. Voor Kokadorus en Jaap met zijn Verkadeskoeken zijn er weer anderen gekomen, die nog steeds met de bekende „dondersteenen" werken. Nieuw zijn de kooplieden in chocolade en suikerwerken. Jacob Hollander, de bekende kiezen trekker, schijnt wel het eeuwige leven te hebben. Met zijn geweldig stemgeluid deed hij thans wederom de volkeren kond dat hij ter eere van zijn huwelijks jubileum de Alkmaarsche najaarsmarkt niet heeft willen passeeren, hoewel hij in Maastricht had moeten zijn. Veel tijd had hij niet, omdat hij mor gen op de groote veemarkt te Assen moest zijn. Wie geholpen wilde worden moest dus spoedig komen. Geld wilde hij daarvoor niet hebben. Zijn pakjes met een poeder, waarvan men een beetje in 'n glas water moest doen, de poeders blij ven volgens hem jaren goed) stelde hij a 50 cent verkrijgbaar en gin gen, als steeds, grif van Je hand, nadat hij enkele tooerei, die ver klaarden kiespijn te hebben, een kies had getrokken en aan zijn bewonderen de toeschouwers had getoond, hoe zijn patiënten, na zijn behandeling, weer koud water konden verdragen en zelfs geen pijn ondervonden, wanneer hij met een roestige tang tegen hun tanden en kiezen sloeg. Mag ik je mond eens even zien, aldus Hollander, tegen een wat klein man netje, dat hem scuehter, geplaagd door kiespijn, naderde. Geneer je maar niet, vervolgde hij, ge ruststellend tot den man, die den mond opende en van een pijnlijke kies werd bevrijd. De man stameld een be'eefd „dank u mijnheer" en de Hollander zegt: „geen dank man. Je bent al de vierde die ik vandaag gratis help." De man koopt het pakje poeder en vele anderen, die niets anders konden verklaren dan dat het sterk was De kiczetrekker behoort bij de vee markt, kijk er onze oud-Hollandsche schilderijen maar eens op na. Ook de standwerkers, die maar steeds verzekeren, dat ze nooit meer de markt met zulke stijve boeren zulleij bezoeken, behooren bij het ma'-ktbeeld. Er zit toch nog altijd iets leuks In, onder hun suggestie eens een paar kwartjes te hebben uitgegeven, waarvan men thuis komende, concludeert, dat ze nutteloos zijn nesteed. GESLAAGD. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor le stuurman groote stoom vaart, slaagde de heer B. A. Reitsma, alhier. BRANDJE IN DE PERRONSTRAAT. In een timmerfabriek in de Perronstraat ontstond hedenmiddag een brandje in dc bovenverdieping, waarschijnlijk, doordat een electrisch toestel onder stroom was blijven staan, waardoor kortsluiting ontstond. Onmiddellijk werden de brandweer en de politie gewaarschuwd, doch toen deze ter plaatse waren, bleek het gevaar reeds ge weken te zijn. De eigenaar had zelf onmid dellijk ingegrepen en wist met een paar em mers water het vuur te dooven, zoodat verder onheil werd voorkomen. HOND OVERREDEN. Hedenmiddag is bij de Vierstaten een groote mooie Duitsche herder, toebehoorende aan den groenten- en fruithandelaar Jansen, door een auto overreden. Het arme beest had nog vlak voor den auto den weg willen over steden. Stervende bleef het dier aan den kant van den weg liggen. Toen de heer C. Verwer, inspecteur van Dierenbescherming, even later ten tooneele verscheen, was de dood reeds in getreden. Ee nder omwonedsen verschaft een zak, waar het lijk in gestopt werd, waarna de Reiniging werd verzoent het cadaver te willen weghalen. AUTO-ONGEVAL. Onze plaatsgenoot, de heer L. Trijbetz, werd gister tusschen Haarlem en Amster dam door een auto-ongeval getroffen. Met een vriend reed hij gistermiddag in een auto op den weg van Haarlem naar Am sterdam, toen deze auto door een tegelligger, die voor een motorrijder uitweek, werd ge troffen. Beide auto's bekwamen belangrijke schade, terwijl de heer Trijbetz kwetsuren kreeg. Na ter plaatse te zijn verbonden, kon hij echter naar zijn woning in Alkmaar worden vervoerd. HET INTERVIEW MET Ds. EILERTS DE HAAN. In de beschouwing over ds. Eilerts de Haan, opgenomen in ons nummer van gis ter, gelieve men de 7e alinea, die handelt over den benarden financieelen toestand waarin de predikant vroeger verkeerde, in algemeenen zin te lezen. Toen ds. Eilerts de Haan in zijn onder houd daarop doelde, heeft hij hem bekende gevallen op het oog gehad, doch niet zich zelf bedoeld. Gelukkig heeft hij als predi kant persoonlijk nimmer in eene benarde fi nancieele positie verkeerd. EEN SLIPPERTJE GEMAAKT. Wij vernemen nader, dat het meisje, mej. M., dat Zaterdagavond als duo rijdster bij het slippen van den motor viel en zich bezeerde, er ernstiger aan toe was dan wij vermoeden. Zij bekwam namelijk een hersenschudding en werd in het Elisabeth-ziekenhuis opgenomen. Naar wij heden vernemen is het meis je buitengevaar en zal zij binnen afzien- baren tijd het ziekenhuis kunnen verla ten. Tegen den bestuurder, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, is proces-verbaal opgemaakt. (Reeds in een gedeelte onzer vorige oplaag vermeld.) KOPJE ONDER. De 10-jarige D. Bosser uit de Baan- straat liep gistermiddag toen hij uit school kwam aan de voorzijde der hoo rnen op de Oude Gracht met het gevolg, dat hij van den wal in de gracht kwam. De jongen ging kopje onder, maar op het hulpgeschrei van zijn broertje scho ten dadelijk voorbijgangers toe, die den onvoorzichtige weer op het droge brach ten. DIJKGRAAF UITWATERENDE SLUIZEN. Bij koninklijk besluit is de heer C. Kramer Glijnis te Stompetoren benoemd tot dijkgraaf van het hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland. AANMELDING VERZOCHT. De Commissaris van Politie te Alk maar verzoekt de persoon die gisteren, Dinsdag 2 Nov. 1931, op de veemarkt een zwartleeren inschuif sigarenkoker met twee Texas-sigaren is kwijt geraakt, zich onmiddellijk aan zijn bureau te willen melden. Bedoelde sigarenkoker is in het bezit gevonden van den zakkenroller, waarom diefstal wordt vermoed. GEEN ZAAK VERKOCHT. Van verschillende kanten bereikte ons het gerucht, dat de heer Lienesch zijn bekende zaak in damesconfectie had ver kocht aan de Hema, die daar een harer fi'ialen zou vestigen. Wij hebben daarom bij den beer Lie- nescb eens geïnformeerd, die ons verze kerde aan verkoop van zijn zaak niet te hebben gedacht en er ook niet aan te denken. HEROPENING SLAGERIJ. Morgenavond 7 uur zal in de Hekel straat 29 de heropening plaats vinden van de slagerij en vleeschhouwerij van C. Swart. Deze zaak waar alleen Hol- landsch vleesch verkocht wordt, behoor de eerst aan den heer Köhne, die er hetzelfde beroep uitoefende, als de tegen woordige eigenaar, zoodat de winkel niet omgebouwd behoefde te worden; dit is dan ook geheel niet noodig, want de inrichting voldoet aan alle eischen dia men kan stellen: ruime winkel, be tegelde wanden en vloer, mooie marme ren toonbank enz. Wel heeft de nieuwe eigenaar het noodig gevonden zich te voorzien van de doeltreffendste machi nes die een rund-, kalfs- en varkens slager kunnen helpen bij het doen van znn werk, o.a. de nieuwste van Berkel's machine voor het snijden van worst en fijne vleeschwaren. We wenschen den slager veel succes toe en hopen, dat hij er nog vele klanten bij zal krijgen, die kunnen genieten van zijn diverse soor ten worst en eerste klas biefs ukken en daardoor misschien de algemeen gehate malaise een oogenblik kunnen vergeten. VOLKSUNIVERSITEIT VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Charlotte Kohier in haar voor dracht van „Stervend Europa" Naar aanleiding van bovengenoemde voor dracht, welke a.s. Donderdagavond voor de Volksuniversiteit gegeven wordt, is het van belang het onderstaande mede te deelen over deze bijzondere kunstenares, en over het door haar voor te dragen kunstwerk, het geen we ontleenen aan een studie van H. G Cannegieter in Morks-Magazijn: „Charlotte Kohier, deze naam is de beli chaming geworden voor een geheel op zich zelf staand, van al het groepmatige en cliché-achtige afwijkend type tooneelkunste- nares. Men kan de draagster van dezen naam moeilijk met een van haar kunstzusters vergelijken, en onmogelijk indeelen. Als een vreemde, uitheemsche plant staat dit gewas tusschen de vaderlandsche bloemperken. Geen tuinman heeft het daar opzettelijk ge- naar waarnemingen, verricht in den van 4 November. morSen Medegedeeld door het Kon. Nederl \a Instituut te De Bildt. etl Hoogste barometerstand 773.5 mM Weenen. 'e Laagste barometerstand 729.9 mM Reykjavik. Verwachting, geldig tot den avond van November: 3 Krachtige tot stormachtige later afnem«, de Zuidelijke tot Westelijken wind; zVwf?' bewolkt met tijdelijke opklaringen; Waar schijnlijk regenbuien; later koeler. on- plant; geen tuinman heeft het ook als kruid durven uitwieden". „Charlotte Kohier mist het pathetische en pompeuze, dat de meeste voordragers ken merkt. Zij staat niet op Kothurnen. Zij heeft niet den breeden armzwaai van d'Almaviva, zij wisselt daveren en fluisteren niet af als 'n Kanselartist. Zij is niet behangen met w parelsnoer, waarmee de diva de laag gesneden hals van haar galarobe versiert. Ze wint door eenvoud". „Maar deze eenvoud onthult den rijkdom van haar buitengemeene uitdrukkingskracht Haar kunst is als de schoonheid van een modern gebouw, van een modern meubel Geen krullen of opschik leiden af van netgeen voor zichzelf spreekt. Door haar volstrekk soberheid concentreert zich alle aandacht op dit markante gezicht met de fascineerende lijnen van een modern geschilderd portret. Concentreert zich alle aandacht op deze wel luidende. beschaafde, beheerschte, geschoolde stem, welke zonder merkbare inspanning en zonder zich ooit te forceeren, in eén simpel zinnetje twintig gevoelsschakeringen weer. geeft" „De voordracht van Eurokokke door Charlotte Kohier onder den titel „Stervend Europa" op het Hollandsche repertoire go introduceerd, een fantastisch stukje epiek van den modernen doolridder op zijn wanhopigen tocht om iets van vastigheid te vinden tus schen de bouwvallen eener tc gronde nei gende beschaving, is een daad van moed en zelfvertrouwen. Maar al te weinig hooren wij zoowel van onze acteurs als van onze declamatoren den weerklank van onze eigen stem. Meestal vergenoegt men zich met het allengs klassiek geworden repertoire of men modelleert naar kt geliefde oude gegeven". „Iwan Goll, de auteur van deze groteske uitbeelding van de moderne psyche in haar decadent pessimisme, is een Poolsche Jood, die in het Duitsch schrijft en zijn stuk te Parijs laat spelen. De belichaming w het heder.daagsche kosmopolitisme. Als kosmo poliet voelt hij de wereld aan. maar d:ep in zijn ziel is hij Europeaan gebleven, met een hunkerende liefde naar het stervend Europa, dat door het Amerikanisme vermoord wordt". „In den ?,Hc" van het verhaal verpersoon lijkt hij al de schrijnende ellende van het genivelleerde, gemechaniseerde, gecharlata- neerde wezen, dat hecen mensch heet, maar niets menschelijks meer aan zich heeft, ont zield als het is door den tijdgeest, die alle contact met de natuur en de naïviteit heeft verloren, geen geloof, geen hart, geen ide alen meer kent en uit doodelijke verveling tot waanzin en misdaad zijn toevlucht neemt". „Een Amerikaansche professor ontdekt de bacil van de tijdskwaa! en hij noemt deze bacil de Eurokok. Door de Eurokok zijn de gebouwen, de menschen, ja de dieren en planten tot in het merg aangevreten. Met meedoogenloos waarnemingsvermogen voert de schrijver ons rond in den maalstroom en den mallemolen van onze cultureele ver wording. In een reeks schitterende oeeWj® die met de grilligheid van den dioom tp<f snelheid van de film ons voorbijvlieg».®^ in hun bont mozaïek toch eer. veiW®® harmonische compositie vormen schik»* ons wel zoo drastisch mogelijk het n® caagsche leven, dat op den naam cu leven geen aanspraak mag maken Dit is 8 critiek meer, dit vlijmend sarcasme met zi„ photografisch reëele basis, dit is een vono „En welk een schilder is deze PeS8"??r tische moralist! Hoe roept hij ons M zenden fijne trekjes de kaleidoskoop Parijs op; gebouwen, straatsteenen en schenleven voor ons en door zijn w* scherpe typeering en geestige comot" worden voertuigen en beroej>en en recl biljetten groteske symbolen". „Dit kwistige proza moet met n v voorgedragen worden, geliik ver. Kohier het doet, die ons geen seconde ademing schenkt, maar ons v00rt'aa^ 1 has- zweept, aanhitst achter den moderne verus, totdat wij met zijn ver'oSS.gL" smartkreet uit deze nachtmerrie ontwas LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorri^ gen en andere voertuigen te 16,56 uur ALKMAAR. GETROUWD: wilhelm'03 Auke Jan Stienstra en Josina WH van Amstel. GEBOREN: rlasina Trijntje d. v. Cornelis Kaaij en ejfn* Vermeulen. Gerrit z. v Evert van qc- haven en Jacoba de Ruijter. Anton ^arja rardus z. v. Gerardus Kuijper e tje Pels. Marieke d- v Pieter Geus Waslander. OVERLEDEN: Jan Dekker 83 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2