Qtuze JCoioniën Radionieuws 3Meezonden Stukken JCunst m Hïetensckap £and= en JuinBomo wen van verschillende communistische lo' zen, afgewisseld door enkele liederen. Op den Dam besloten de betoogers te gaan demonstreeren voor het nieuwe ge bouw van ,.Het Volk' op het Hekelveld. Men trok door de Spuistraat daarheen, tevergeefs trachtte een politieruiter daar den stoet tegen te houden. Er werd voor het gebouw geschreeuwd en een steen geworpen, welke echter geen ruit, doch wel den gevel trof. Een drietal inmid dels aangerukte ruiters dwongen de be toogers tot doorloopen. Langs de Prins Hendrikkade ging men naar de Haar lemmerstraat. Daar werd bij de Noor- dermarkt zuik een kabaal gemaakt, dat de politie er toe overging een der demon- st. anten te arresteeren en naar het pesthuis-Droogbak over te brengen. Een vijftal ruiters verspreidde, zonder de wapens te gebruiken, de betoogers, die zich even iater weer op de Brouwers gracht verzamelde" en koers zetten naar de Jordaan. Slechts een deel hunner slaagde er in de Goudsbloemstraat te bereiken, aangerukte politieversterking hield de rest van het publiek op de brug Brouwersgracht-Prinsengracht tegen. Nog lang bleer 't in deze buurt rumoerig. EEN CHINEES DOODGESCHOTEN. Gisteravond ongeveer half tien klonken op <fen anders zoo rustigen Binnenkant te Am sterdam een aantal schoten. Toegeloopen publiek vond voor perceel 20 een man dood op straat liggen Het bleek een Chinees te zijn, die drie kogelwonden in het hoofd had. Wie deze drie schoten had gelost is nog onbekend Over dezen sluipmoord deelt de Tel. nog het volgende mede: De aanslag speelde zich af om vijf minuten voor halftien. Toen liep in de centrale sein- zaal der brandweer een melder af, die aan den Binnenkant staat, en een stem zeide ge jaagd tot den telegrafist, dat een man was neergeschoten. De brandweer waarschuwde op deze mededeeling den G G D. en riep vervolgens de politie van het bureau War moesstraat op. De agenten vonden een aantal personen staande op de Kromme Waal nabij de Binnen Bantammerstraat, een donkeren hoek aan deze typische Amsterdamsche gracht. Op den grond lag een man, een Chinees, badend in zijn bloed. De levensgeesten waren reeds geweken en de plek waar hij lag werd aan geduid door een grooten bloedplas die de straatstcenen kleurde. De G. G- D. kwam en het lijk werd naar het Binnen-uasthuis ver voerd. Wie deze Chinees was, niemand ver mocht het te zeggen. Het bleek dat drie kogels hem in den hals hadden getroffen, waardoor o.a. de halsslagader was geraakt, zoodat de dood een kwestie van luttele mi nuten moet zijn geweekt. Onder de omstanders waren aanvankelijk ook Chineezen. Zij gingen stil weg, zwijgend en geheimzinnig, toen de wapentjes van de politiepetten in het lantaarnlicht blonken. De omstanders die gebleven waren, werden on dervraagd. Het waren hoofdzakelijk knapen van 12 tot 13 jaar, die op den hoek van de straat hadden gestaan. Zij vertelden dat zij plotseling drie knallen hoorden, een man zagen vallen en dat een ander ijlings weg liep. Zij meenden, dat Je vluchteling iemand moest zijn, die der naam van Jap-met-de- haren-in-de-war draagt, een type, dat zij wel kenden doch dat vermoedelijk wel niets met het misdrijf zal te maken hebben gehad. Be woners die hier op deze gracht woonden, konden ook iets verklaren. Hun aandacht was op het oogenblik van den moord getrokken door drie luide tikken tegen de ruit. Daar zij dachten dat iemand klopte, deden zij de deur open om tot hun ontzetting te bemerken, dat voor den drempel het lichaam van den neer geschoten Chinees lag. De tikken op het glas waren echter niet zoo geheimzinnig als aanvankelijk vermoed werd, want tegen den gevel werden drie huizen van Browning-patronen gevonden Een Browning werpt zijn hulzen achter waarts uit. ten gevolge van d„ explosie van het kruit zoodat de dader met den rug naar het huis moet hebben gestaan toen hij de revolvei afvuurde Daar de Chinees in den hals is getroffen, moet ook hij met den rug naar het huis gestaan hebben. De revoiver werd niet gevonden. De re cherche werd gemobiliseerd en een uitge breid onderzoek ving aan in de verschillende Chineesche logementen in de Bantammer straat, op de Kromme Waal en daar verder in de buurt. Het ve-moeden is gerezen, dat ook de dader een Chinees is. Het bezoek aan deze huizen duurde uren achtereen. De bewoners en de gasten werden opgexlopt, doch niemand wist er iets van niemand kon zeggen wie de doode was en wie de dader De Chineescjie bevolking in Amsterdam is nu eenmaal niet mededeelzaam wanneer het be treft het geven van inlichtingen omtrent on derlinge kwesties. TOLBESCHERMING TE MAARTENSDIJK. Aan den tol te Maartensdijk heeft zich gistermiddag een incident voorgedaan Om streeks kwart over drie wilde de heer A M., uit Den Haag den tol passeeren zonder te betalen. De tolgaarder wenschte hem niet door te laten en hield den tolketting gesloten. Spoedig stond aan weerszijden een file van automobielen, .otaal een veertigtal. Twee autobussen van den dienst Utrecht— Hilversum v.v wisselden passagiers om den dienst niet te onderbreken. Toen de secretaris van Maartensdijk met de bus vertrok in de richting Utrecht riep hij de tolgaarder toe fle ketting er voor houden en de sloten er op! legen vier uur maakte een inspecteur van den au obusdienst er een eind aan door 20 ets te betalen, die de eerste automobilist nog steeds schulcig was. Tot de gedupeerden be hoorde iemand, die op weg was naar zijn va der d:e te Hilversum op sterven lag Toen de tolgaarder niet bereid bleek hefn door te laten hebben automobilisten plaatsgemaakt opdat hij via L trechtZeist, Hilversum kon berei ken. De burgemeester van Maartensdijk deelde aan de NR.Ct mee, dat de gemeentelijke po litie wegens werkzaamheden elders in de ze meente niet aanwezig kon zijn. De kwestie van de tol staat op het oogenblik zoo dat de tolgaarder op zijn recht van tolheffing blijft staan, daar Gedeputeerde Staten onlangs hebben medegedeeld dat de weg niet op het provinciaal wegenplan zal worden gezet. De gemeente Maartensdijk m oet dus in de onderhoudskosten van den weg blijven voor zien. De inkomsten van den tol bedragen 80.000. Daar het zich laat aanzien, zal deze tolkwestie eerst van de baan zijn indien de ontworpen weg van Utrecht via Hilver sum naar Laren aan de overzijde van den spoorweg gereed zal zijn. Hiermede zal nog ca. 4 a 5 jaar gemoeid zijn. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Dinsdagmiddag is de landbouwersknecht D. G. de K. te Chiderkerk, toen hij in de stal een stier wilde vastleggen, door het dier on verwachts op de norens genomen en tegen het houten schot gesmakt. De man is met zware inwendige kneuzingen per ziekenauto naar zijn woning vervoerd BRANDEN. Petroleumlampje gevallen. Maandagavond ontstond op den zolder van een huis aan den Broekscheweg te Eind hoven door nog niet opgehelderde oorzaak brand. De bewoners, het gezin van P. Beverts, bevonden zich juist aan tafel en men vermoedt, dat op de bovenverdieping een petroleumlampje is omgevallen. Het geheele pand, dat eigendom van de N.V. Philips was, brandde uit. Van den inboedel werd slechts een klein gedeelte gered. Boerderij in asch. Te Geldrop ontstond gistermorgen door onbekende oorzaak brand in de boerderij van J. van den Boomen. Huis en schuur brandden tot den grond toe af. Slechts weinig kon ge red worden. Woning en pakhuis afgebrand te Den Helder. Hedenmorgen ongeveer 7 uur heeft een brand een pakhuis en woning in de asch ge legd. Naast het perceel Oude Kerkstraat 24 te Den Helder, bew oond door den heer Doorn heeft deze een pakhuis en koeienstal. Toen Doorn, die met zijn melker bezig was zijn koeien te verzorgen, op zolder hooi zou gaan halen, sloegen daar opeens de vlammen uit. In een oogwenk stond de geheele zolder in lichte laaie. Het pabhuis brandde geheel uit. De vlammen sloegen over een steeg van on geveer 1 M. en tastten daar de woning aan van den heer Wal, welke eveneens een prooi der vlammen werd. Vooraf hadden echter de bewoners zichzelf en bijna den gehee'.en huis boedel in veiligheid gebracht. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Alleen de heer D. was verzekerd, de huurders van het pakhuis en de eigenaar van de verbrande wo ning niet. Café afgebrand. Te Alteveer (Nieuwe Pekela) is de her bergierswoning van G. Drent afgebrand. OVERTREDING VAN ART. 26 DER GEMEENTEWET? B. en W. van Alphen a. d. Rijn stellen den Raad voor, het raadslid, den heer J. N Engelsman (S. D. A. P.) die sinds 1 Sep tember j.1. lid van den Raad is, te schorsen zulks'in verband met een door dezen ge pleegde overtreding van art. 26 der GenJeen tewet. De heer Engelsman is n.1., blijkens de in het bijvoegsel der Ned. Staatscourant van 21 Augustus 1930 opgenomen acte van op richting, directeur der N.V. „Renata" Alphen aan den Rijn, welke firma in Sep tember j.1. aan de water- en lichtbedrijven aldaar 200 zakken heeft geleverd voor een totaal bedrag van 50. De heer Engelsman zelf is van oordeel dat hier geen overtreding van het betreffen de artikel der gemeentewet heeft plaats ge had, daar niet hij, doch zijn broer, de heer A. J. Engelsman, die mede-deelgenoot is in genoemde N.V., de zakken, zij het dan door zijn bemiddeling, heeft geleverd. Blijkens door den heer Engelsman vooraf ingewon nen rechtskundig advies, zou deze daad, vol gens de bepalingen der nieuwe Gemeente wet, geen overtreding van art. 26 beteeke- nen. BELGISCH BROOD IN ,'S-GRAVENHAGE. Gisteren voor hel eerst, doch geen groot succes. Het Belgische brood is thans ook tot den Haag doorgedrongen. Gisteren kwam er een vrachtauto mee in de stad. In de Jacob Cats- straat werd de auto echter opgewacht door een ambtenaar van den Keuringsdienst, die een groot gedeelte van het brood moest af keuren, omdat het te vuil was om het te ge bruiken als voedsel. De eerste dag in Den Haag was trouwens toch geen groot succes voor den importeur, want het brood arriveerde eerst omstreeks twee uur, hetgeen eenige uren te laat is voor het normale Haagsche gezin en op dat tijd stip was het brood bovendien nog niet gedis tribueerd, waarop men in Den Haag erg gesteld is. 6 In bakkerskringen is men de meening toe gedaan, dat de invoer van Belgisch brood in Den I laag nimmer grooten omvang zal aan nemen. De proef zal intusschen worden voortgezet. VERDUISTERING VAN STOFFEN. Voor een bedrag van f 11.000. Een 36-jarige gehuwde vrouw te Amster dam merkte voor een groote firma textiel- goederen. Zij ontving stoffen en maakte oaar ondergoederen van, confectiewerk. De firma kreeg het vermoeden, dat de vrouw niet al de stof, die zij ontving, in den vorm van kleedingstukken teruggaf. Blijkbaar hield zij een deel van de stof achter en ver kocht die ten eigen bate. De firma deed een onderzoek instellen en kwam tot de ontdek king, dat de vrouw, in samenwerking met haar 43-jarigen echtgenoot, reeds ?"ul™en 'tijd zich stoften onrechtmatig had toe geëigend. De firma deed aangifte bij de politie; zij schat het bedrag, waan0or J aan stof is benadeeld op ITOW- De man en de vrouw zijn *mrre»teera zake van .verduistering. Zij „esteld schikking van de iustitie worden gesteld. TEGEN BESCHERMING VAN HOOGE LOONEN. Een besluit van den Amster damse hen raad geschorst door de regeering. Het Hbld. vernam, dat de regeering tele grafisch schorsing van het raadsbesluit in zake het door de gemeente financieel bevor deren van het opknappen van huizen in de wintermaanden heeft gelast, om een begin van uitvoering te voorkomen. Zoolang Gedeputeerde staten nog geen beslissing over een raadsoesluit hebben ge nomen, kan het niet door de Kroon worden vernietigd. In afwachting van de door Ged. Staten te nemen decissie, is daarom thans de uitvoering van de door den Raad goedge keurde maatregelen voorkomen. De regeering is, naar ons ter oore kwam, voornemens, hebben Gedeputeerde Staten be slist, het besluit te vernietigen; wijl, volgens hare meening, door de bedoelde maatregelen de bestaande hooge loonen in de daarbij be trokken vakken worden beschermd. In den loop van deze week zal wethouder De Miranda, in de gelegenheid worden ge steld, bij de regeering persoonlijk het stand punt van het gemeentebestuur nader uiteen te zetten. VERKEERSONGEVALLEN. E en vrouw met een kind op haar fiets door een motorfiets aange reden. Te Delft kwam gisterochtend omstreeks elf uur op den Oostsingel nabij de Koepoort- brug een tot nu toe onbekende wielrijdster, die een kind op haar fiets vervoerde, achter een auto vandaan en dacht den weg nog te kunnen oversteken. Zij weifelde en werd aan gereden door een motorrijder uit Den Haag, die van de tegenovergestelde zijde naderde Moeder en kind en de motorrijder en zijn echtgenoote werden over den weg geslingerd De wielrijdster is zwaar gewond en is in be- wusteloozen toestand per auto naar het gast huis vervoerd. Het kind bloedde uit den mond. De motorrijder, die uit mond en oor bloedde, werd eveneens per ziekenauto naar het gasthuis overgebracht. De echtgenoote van den motorrijder heeft enkele schaafwon den bekomen. Onder de tram geraakt Gistermorgen omstreeks halftwaalf is een 55-jarig fietser te Utrecht met zijn Yijwiel op het Vreeburg gevallen en onder de tram ge raakt. Het bleek noodzakelijk den wagen op te vijzelen om het slachtoffer te kunnen be vrijden. Met zware inwendige kneuzingen is de man in de rijksklinieken opgenomen. Om trent de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Het slachtoffer reed in tegengestelde richting met de tram, toen hij kwam te vallen Wielrijder gedood. Gistermiddag twee uur is op het Stadhou dersplein te Den Haag een achttienjarige wielrijder door een vrachtauto aangereden, ten gevolge waarvan hij dusdanig aan het hoofd werd gewond, dat hij kort daarop ter plaatse is overleden. Tegen den bestuurder van de vrachtauto is voorloopig proces-ver- baal opgemaakt. DIJKDOORBRAAK. dan meldt, is op vier plaatsen doorge- De Wampoedijk, naar Aneta uit Me- broken.Door de overstroomingen worden in Langkat verkeersstagnaties veroor zaakt. De weg Stabat-Tandjong Poera is voor het verkeer onbruikbaar geworden WEER EEN BOORTERREIN- t ONGELUK. Een Nederlandsch employé omge komen. Op het boorterrein van de Bataafsche Petroleum Mij. Ngobolo ontstond brand in de gascompressie-installatie. De em ployé Moes trachtte, ter voorkoming van ontploffing den afsluiter dicht te draaien welke door nalatigheid van den wacht- doener in verkeerde richting geopend was. De heer Moes kreeg daarbij dusda nige brandwonden, dat hij spoedig is overleden. TYPHUS-EPIDEMIE. In het district Amoerang is, blijkens een bericht uit Menado, een typhus- epidemie uitgebroken. Er hebben zich 68 gevallen voorgedaan, waarvan 8 met doodelijken afloop. Maatregelen worden getroffen ter voorkoming van uitbrei ding der ziekte. A.V.R.O. EN RADIO-VOLKS UNIVERSITEIT. Gisteravond van half 7 tot 7 uur heeft de Avro hare uitzending ten behoeve van de Volksuniversiteit moeten afstaan. De Avro heeft den minister in kort geding gedag vaard teneinde in rechten te ooen vaststellen, dat Avro geen halve uren zendtijd aan de Volksuniversiteit behoeft ai te staan. Dit kort geding zal Zaterdagochtend a.s. om 10 uur voor den president van de Haagsche rechtbank behandeld worden. (buiten verantwoo'dtipkheia van ae Reauti'e De opname in at rubruk, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Mijnheer de Redacteur. Gistermiddag om 4.15 hoorde ik bij de Bleekerskade geschreeuw en gejoel, bij onder zoek trof ik daaraan, een groep jongens van de Roomsche school en een groep jongens van de niet Roomsche school, die volgens mijn vermoeden met elkaar slaags waren geweest en zag tot mijn groote verbazing een broeder-onderwijzer eenige jongens van de niet-Roomsche school achtervolgen, er een vastgrijpen en meetrekken naar de Roomsche school, waar de jongen werd opgesloten in de school, dat spelletje werd nogmaals herhaald ook door de conciërge van dien school. Op mijn vraag aan een groep schooljon gens wat er wel aan de hand was werd mij geantwoord: „vechten met de rooien'". Nu is mijn vraag, of het optreden van de broeders-onderwijzers op den openbaren weg juist is? Vandaag of morgen zullen wellicht nie t- Roomsche onderwijzers zich ook mengen in die ruzie. Zou het misschien niet op den weg liggen van onze Roomsche en Roode wethou ders die zoo broederlijk en vredelievend sa menwerken, ook die zelfde broederlijke samen werking te bevorderen onder de leerlingen van Roomsche en n i e t-Roomsche scholen. Met dank voor de plaatsing, EEN VREDELIEVEND BURGER VEEL GESCHREEUW EN WEINIG WOL Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd plaatsing van onder staand tripliek op het dupliek van W. v. d. Wal in Uw blad van 30 Óct. jJ. Het was me zeer aangenaam te kunnen constateeren, dat W. zijn medewerking aan mijn artikelenreeks nog niet gestaakt heeft. Alleen zou ik het wel wat reëeler gevonden hebben, als W. nu eens met bewijzen was komen aanloopen, als hij zijn gezegden nu eens had waar gemaakt door de waarheid met feiten aan te toonen en niet door zooals nu twee kleinzielige artikeltjes te schrijven, zonder ook maar de minste bewijs bij te brengen. Mij dunkt, den lezers der ,.Alkm. Crt." zal het verschil in onze polemiek ook wel moeten opvallen. Ik tracht ieder argu ment meteen met bewijzen te staven. We schreeuwde maar wat in het rond, zonder een zweem van bewijs bij te brengen, waar voor hij toch zeker wel tijd genoeg had. Zelfs heeft hij niet gepoogd om ook maar één feit var, mij te weerleggen, terwijl hij in alles om mijn Artikel heendraait, zonder er op in te gaan. Als hij degenen, die zelf maling hebben aan organisatie, maar wel de vruchten willen plukken van de door georganiseerde arbei ders verkregen voordeelen, parasieten noemt, dan moet hij nu eens met bewijzen komen. In mijn laatste artikel heb ik met feiten aange toond, dat de ongeorganiseerden ook strijden voor hun brood en dat deze acties door de passieve houding (en vaak tegenacties) van de vakbeweging om hals gebracht zijn. W. praat maar over deze feiten heen, alsof ze ongeschreven zijn. Wil W. echter eens weten hoe de door hem gequalificeerde parasieten strijden? Toen in 1925 de veenarbeiders in staking gingen, was in de meeste gezinnen zelfs niet het hoognoodige om te leven voor handen. Maar ondanks het feit dat ze den honger voor oogen hadden, gingen ze in staking, nog wel uit solidariteit met de Friesche ar beiders. wat in de vakbeweging nog nooit is voorgevallen. Een kameraad had een winkel. Tijdens de staking kwam een arbeider bij hem, of hij nog wat zout voor hem had, geld had hij niet, anders zou hij meer moeten hebben, nu moesten hij en zijn gezin maar aardappelen met zout etenals onze kameraad hem ten minste zout wilde geven zonder geld. Diezelfde mannen riepen op het eerstvolgend appèl het hardst, dat de staking door moest gaan. Ik zie nog de gezichten van mannen en vrouwen, die den honger op 't gezicht te lezen stond en die de tranen in de oogen sprongen, toen we, door alle menschen ver laten, de staking moesten opheffen, de sta king waarvoor zij en hun kinderen honger hadden geleden; de staking die niet alleen door de passieve houding, maar ook door onderkruiping van de georganiseerde ar beiders was gesmoord. Deze menschen wor den door W. als parasieten geanalificeerd. In 1927 had er in de venen een aardappel rooiersstaking plaats, de organisaties staak ten mee. Na eenige dagen wilden echter de organisaties de oude loonen maar weer aan vaarden en de staking opheffen omdat zij z.g.n. verliep, terwijl wij konden aantoonen, dat er juist een stuk of vijf dorpen bij in staking waren gegaan. Doordat de organi saties te onmachtig waren de staking te bre ken, ging de staking door en we wonnen. Waren toen de georganiseerden, die de vruchten plukken van verbeteringen door de ongeorganiseerden aangebracht, misschien de parasieten? Toen bij de voorgenomen staking aan de spoorlijn van StadskanaalTer-Apel in 1923, de ongeorganiseerden hun georgani seerde kameraden echter niet alleen de kas tanjes uit het vuur lieten halen, en dus voor stelden dat ook een commissie der ongeorga niseerden, aan de bespreking tusschen orga nisatieleiders en de patroons zou deelnemen, wezen de gezameiijke vakbonden dit af en konden de 40 ongeorganiseerden hun eisch eerst doordrijven, met te dreigen dat ze dan ingeval van een conflict zouden doorwerken Zoo gaat het als je het niet aan de georgani seerden alleen wilt overlaten en zelf ook wel wat wilt doen. Toen ik dan ook las dat ik mij moest schamen, ben ik als den drommel achter een dikken boom gekropen en heb mij flink ge schaamd, dat ik nog steeds geen verhcerlijker ben van de vakvereenigingspractijken, bij al de feiten die ik er van ken. Als ik den door W. aangehaalden strijd verzwijg, dan komt het omdat deze mij niets zegt. Ik heb niet te noteeren wanneer de organisatie wel aan wezig is. doch wanneer zij er niet is. want het is de bedoeling van haar om er w e 1 te zijn en is ze er dan per ongeluk wel eens, dan zegt dat nog niets, maar als ze er niet is, dan verzaakt ze haar doel en als ze den strijd den kop in drukt, pleegt ze verraad aan haar eigen principes en idealen. W. wil nieuw materiaal. Welnu, de staking der werkverschaffingen in Juli-Augustus 1930 is door de vakorganisaties, met mede werking van het N. A. S., den kop ingedrukt, zie de fraaie bloemlezing in „De Arbeid" van 9 Augustus 1930. De stakingen in het hout bedrijf in de Zaan en van de landarbeiders in Groningen in 1929, zijn door de slechte vak bewegingstactiek verloren gegaan, wijl er van solidariteit in de vakbeweging geen sprake is. Zij hadden alleen gewonnen kun nen worden door algemeene werkstaking en de vakbonden het N. A. S. incluis heb ben vergeten deze af te kondigenofschoon in „De Arbeid" van 22 Maart 1930 wel werd erkend dat ook het overheidspersoneel, de fabrieks- en transportarbeiders belang bij de landarbeidersstaking hadden, zijn deze groe pen nooit mede in den strijd gegaan. Als W. echter meent, dat mijn in mijn vorig artikel gegeven feiten verouderd zijn, dan wil ik hem er op wijzen, dat de namen van de heeren die in 1921 het contract met Bar- mat teekenden (zie mijn art. in ,,AHcm. Crt" 28-10-31) nog bijna allemaal te vinden zijn op de cand.datenlijst voor de N A. S.-bestuurs verkiezing in „De Arbeidvan 26 April 1930. En zijn de Sneevliets, Bouwmans. Lan- sinks cs. van 1921—1925 anders dan dezelfde van 1931? W. kan niet begrijpen, waf bij leest, wat blijkt, waar hij uit mijn vorig artikel heeft ge- constateerd, dat ik bij de oude N. A. S> mannen van 1921 had geconcludeerd, dat de N. A. S-mannen geen principes en idealen hebben. Mis, dan concludeerde ik uit de vete veranderingen, die het N. A. S. dooriiep. Al® W. ontkent, dat het P. A S. te Alkmaar can- didaten heeft gesteld, dan verbergt hij zich achter een oud smoesje, want laat bij mij eens namen noemen van leden van het R. S P., die geen lid zijn van het N. A. S., en candidaten van dit lichaam die geen lid zijo van het N. A. S. Als W. tenslotte schrijft .hiermee basta!" dan schiet ik in een lach, want mi hoort het alsof hij zeer veel heeft gezegd, terwijl het vele woorden zonder inhoud waren, dus te recht: Veel geschreeuw en weinig wol. U, Redactie, bij voorbaat dankend voor de plaatsruimte, verblijf ik JAAP NORDER. St. Pancras, 2 November 1931. (Wij gelooven hiermede deze discussie wel te kunnen beëindigen. Red. Alkm. Crt.) R. W. CANNE. t Gisteren is, naar het Hdbl. meldt, te Am sterdam, 60 jaar oud, overleden de heer R. W. Canne, hoofd van de openbare lagere school Eerste Breeuwersstraat 13. De heer Canne was een der vooraanstaan den in de Friesche beweging. Hij schreef tooneelstukken en novellen in het Friesch, en is de auteur van het tooneelstuk Der Wier r's (Er was eens), dat nog dooi Friesche ge zelschappen word vertoond Hij was be stuurslid van het Gezelschap voor Friesche taal- en letterkunde en ijverige medewerker van het orgaan It Heitelan. DE PRODUCTIE VAN SYNTHETISCHE RUBBER GELUKT. De Dupont Company te New York heeft een officieele mededeeling verstrekt over de ontwikkeling van de synthetische rubber wel ker vervaardiging is geslaagd met behulp van acyteleen, zout en water. Er wordt ech ter aan toegevoegd dat de synthetische rub ber niet gelijkwaardig is aan het huidige natuurlijke product. WARMENHUIZEN Overzicht „C. V. V.". Te beginnen met het hoofdproduct, gele nep, drielingen en uien, aan deze veiling in deze week, kunnen wij allereerst met genoe gen constateeren, dat de in de vorige week in getreden prijsstijging in deze week is voort gegaan. De hoogste noteering van de nep bedroeg de vorige week 5.60. Op j.1. Woens dag liep deze op tot 6.30, terwijl op Zater dag nog maar eventjes 6.90 werd betaald. De drielingen uien gingen eveneens in gelijke mate omhoog. De prijzen varieerden hiervan van 3.904 70 per 100 K G. Ook de prijzen van de uien beleven niet ten achter. Voor degene die thans de tijd heeft om de uien veilingklaar te maken, kan er nog van profiteeren. Want bij een normale teelt is de opbrengst bij deze prijzen redelijk goed te noemen. Voor de uien is betaald 4.60— 5.20 per 100 K G. en voor de grove uien 4.30—5.30. De totale aanvoer bedroeg in deze week 26.200 K.G. tegen 10.150 K.G. in de vorige week. Behalve de uiensoorten is niet veel bijzon ders meer aangevoerd. Op alle dagen behalve Zaterdag bedroeg de aanvoer ninil. Slechts 700 K.G. roode kool is verkocht voor den geringsten prijs welke men thans aan de veiling kan besteden, 0.60 werd zoowel betaald voor de goede kwaliteit als voor de kale roode kool. De vo rige week bedroeg de aanvoer nog 7500 K.G. Van tijd tot tijd komt er eens een schuitje gele kool opdagen. J.1. Zaterdag had den betreffenden tuinbouwer het „geluk" zijne groenten te kunnen van den hand doen voor den kapitalen som van 0.60 per 100 K.G. De aanvoer was niet groot nl. 300 K.G. tegen 0.0 aanvoer in de vorige week. Nadat eenige weken achtereen de witte kool steeds onverkoopbaar was, is nu einde lijk eenige verbetering ingetreden nl. zooveel, dat men tenminrte nog wat witte kool kon verkoopen. Een wagon van 10.000 K.G. is alzoo verkocht voor 60. Voor een uiterst gering partijtje mooie slaboonen betaalde men op Dinsdag j.1. nog 20.40 per 100 K.G. Ten slotte zijn nog 160 stuks bloemkool (eerste soort) verkocht voor de ook al niet loonende prijzen van 2—3 per 100 stuks. Aan de veiling werd verhandeld in: October 1931 October 1930 Roode kool 140.925 K.G. Gele kool 27.950 Gew. witte kool 272.300 D. witte kool Nep Uien Slaboonen Peen Snijboonen Bieten Aardappelen Grauwe erwten Vale erwten Bloemkool Chin. Witkrop De omzet bedroeg 12.600 21.450 213.075 2.106 21.125 19 15.400 83.433 832 stuks in 136.850 K.G. 36.400 600.400 2.300 43.695 150.400 520 40.525 100 10.700 154.200 375 525 2.650 stuk® 726 October 1931 18.249.91 tegen 23.001.30 in Oct J930.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7