Rechtszaken Onze 3ioicmiën het communistische archief. rustige familie O. te N-Scharwoude, 1 ging niet vaststond en mr Prins drong waarvan we gedurende onze 35-jarige aan op het ople£gen een merkelijk ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsrl/? 3 November. HIJ LIET HET ER NIET BIJ ZITETN. De koopman Corn. K. uit Zuidschar- woude, had op 21 Juni volgens de mee ning van den heer Wij iberg. den nestor der verkeersagenten bij het politiecorps te Alkmaar, op 21 Juni aldaar bij den geruchte viersprong nabij de Groote k, rk en Langestraat, zich schuldig ge maakt aan een M. en r.-wetovertreding door met zijn 4-wielig motorrijtuig, voor nemens zijnde vanaf Koorstraat de Langestraat in te rijden, tc verzuimen door eenig zichtbaar gebaar of het uit staken van zijn richtingaanwijzer dit voornemen kenbaar te maken. De heer K. voornoemd stond voor dit feit voor den Kantonrechter terecht en nog eens te: echt, omdat hij beweerde niet schul dig te zijn, aangezien zijn richtingaan wijzer weigerde hij direct vóór het ne men van de bocht had gestopt en werd ten slotte na veel gehaspel op 14 Augus- t.\ bij schriftelijk vonnis veroordeeld tot 4 boete of 4 dagen hechtenis. De ver oordeelde echter, 'n taaie Westfries, met de noodige „ausdauerbedeeld, liet zich maar zoo dadelijk niet kisten, doch kwam in hooger beroep, dat heden be handeld werd. Evenals in eerste instantie bij de voortgezette behandeling, werd als ge tuige a décharge gehoord de echtgenoote van den appellant. De verbalisant, des tijds verkeersagent ter plaatse, persi- sieerde bij zijn procesverbaal en alreeds ten Kantongerechte afgelegde ambts- eediges verklaring De appellant, eveneens bij zijn afwij zende houding volhardende, had nog vcor 5 geadverteerd om getuingen te viden, doch zonder resultaat. Mevr. K„ genaamd Marg O., bevestig de de verklaringen van haar ega. De officier hield zich aan het proces verbaal van den agent en het vonnis van den Kantonrechter en requireerde be vestiging. LUCTOR ET EMERGO! Dit devies in het wapen van Zeeland „Ik worstel en overwin", doch door flauwe grappenmakers vrij vertaald met: Lukt het vandaag niet, dan lukt he morgen", schijnt ook de lijfspreuk te zijn van den arbeider Jan B. te Alkmaar, wiens al te groote gehechtheid aan het „edele" gerstennat hem meermalen in justitieele ongelegenheden bracht en oorzaak was, dat hij naar de rijkswerk inrichting te Hoorn werd gedeporteerd. Het schijnt echter dat dit gesocialiseerde vacantieoord voor lijders aan een drooee lever niet bijzonder wordt geappreci eerd, althans de heer B gaf nimmer blijk van ingenomenheid met deze rechter lijke beslissing en liet niets onbeproefd om dezen kwaden dans te ontspringen zoodat hij ook op 25 Juni wederom we gens een noodlottige consumptie van 6 glazen bier, die zijn ledige maag finaal in verwarring hadden gebracht, was veroordeeld ter zake herhaalde openbare dronkenschap veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en opzending voor den tijd van drie maanden en als laatste wan hopige poging om asolutie, althans uit stel van exercutie, want daar komt het vermoedelijk alléén op neer, te verkrij gen, had vriend Jan de stoute schoenen irr.ar weer aangetrokken en tegen het vonnis appèl aangeteekend. Ook dit hooger beroep was heden op de agenda geplaatst ter afdoening. Echter met zeer geringe kans op succes, aangezien de officier ook ditmaal bevestiging van het vonnis vorderde. De protesten van den appellant sorteerden zeer weinig effect en de uitspraak zal vermoedelijk even min bemoedigend zijn. HET VAKRISICO VAN EEN CHAUF FEUR IS NIET GERING. Een chauffeur van een autobus, de heer Jan L., te Castricum, had op 28 Juni op den Bakkummerweg aldaar volgens de meening van den aangerede- ne G. A. Fredenks, clichémaker te VVor- merveer en wat erger was ook van den Kantonrechter te Alkmaar, bij het pas- seeren met zijn reuzenkiekkast, te kort naar links uitgeweken en had aldus een aanrijding veroorzaakt met den op een rijwiel gezeten heer Frederiks en was hij op 7 Augustus veroordeeld tot 10 boete of 10 dager, hechtenis en schadevergoe ding aan den heer Frederiks wegens be schadiging van het rijwiel en winkel haken in zijn Zondagsche „kloffie", van een bedrag van 34.75 in hoofdsom en rente. Met welke regeling de heer L blijk baar al direct niet accoord ging, zooals trouwens ook kon worden geconcludeerd uit het feit, dat hij tegen het vonnis in hooger beroep kwam, welk appèl thans aan de orde was gesteld De appellant beweerde pl m. 30 K M. te hebben gere den en voortdurend signaal te hebben gegeven. De getuige Frederiks reed met zijn vriend naast elkander en niet ge heel rechts van den weg. De chauffeur verkondigde voorts de meening dat get. Frederiks tegen zijn bus was aangere den Hij bracht ook nog zekere heer An- dreas Groter in de vuurlinie als getuige a lecharge. Deze had Frederiks tegen den bus aan zien rijden Hij gaf echter toe dat appellant wel wat meer naar links had kunnen uitwijken. Het slot der reprise echter was een eisch tot be vestiging van het gewezen vonnis. DE ALOUDE TRADITIE VAN EEN ROEMRUCHTIG GESLACHT GEHULDIGD. In de ten twee uur of daaromtrent aangevangen middagzitting, mocht in deze matiné van vrouwe Justitia om het zoo maar eens uit te drukken de „Held worden genoemd de 31-iariee koopman Hendrik Aart O. n lid van de temperamentvolle en wel eens wat on- rtchtsverslaggeversloopbaan in onder scheidene nuances, zoo nu en dan onze speciale aandacht moeten wijden. Aan deze heer O. weru nu ten laste ge legd, dat hij in den nacht van 7 op 8 Sep tember te Noordscharwoude den getuige Bart Muileboom, 'n 37-jarig vischhande- laar, bloedend had verwond, door hem met een mes een snede over het gelaat toe te brengen, welk feit was gepleegd in het café van Gales ter gelegenheid van de kermis, 'n feestelijke stimulans tot drinken en vechten, die in elke ge meente diende te worden afgeschaft, ware het niet, dat dit de gemeentekas dcor het staanplaatsgeld zoo kostelijk lichtere straf. Uitspraak a s. week Nieuwe onthullingen door den heer Baars. Een beraamde overval op het fascistisch clubhuis. Zooals medegedeeld werd, js de heer Baare, de leider der Neder.andsche fascisten, verplicht zich schuil te houden in verband met het feit, dat door eenigeDuitsche com munisten 'n aanslag op zijn leven voorbereid i, uit wraak voor de publicatie van enkele Gezegde getuige had dien nacht na feiten, afkomstig uit net ^c}.'ef d" ^der- sluitingsuur in de keuken van het café met andere bezoekers zitten pimpelen en had de ontactische bevlieging gekregen om bij het binnenkomen van Hendrik Aart te roepen: Ha, Rooie! Deze kleuraanduiding zette bij Hen drik Aart, die dergelijke recenties niet landsche communistische partij, dat door den heer Baars van vertrouwensmannen van de C. P. H. gekocht is. De heer Baars werd tijdig op de hoogte gesteld van den beraamden aanslag en ver trok des nachts nog van zijn woonplaats Amsterdam, naar Den Haag. waar hij zich ariK Aan, aie aergeujR.c ,mk""wih t„ l. jI verwachtte, al dadelijk kwaad bloed, een week lang schuil hield. In verband met zoodat al spoedig een uitdaging om het i zijn persoonlijke veihgneidachtte de heer geschil eens grondig uit te knokken i Baars het beter, niet langer in de residentie volgde en daarbij ontving de loslippige S te blijven. Vandaar dat hij nu Disdag weder- vlschkoopman een veeg uit de pan, waar- j om den Haag verlaten heett, omi voorloopig aan hij direct volop genoeg had. Het lid- j voor een zestal weken, elders zich te vesti- tteken was nog aanwezig en kon bezich- gen. R tigd worden. De hulp van dr. Vogelen- I Even voordat de heer baars de residentie zang werd ingeroepen, welke medicus per auto verliet, had ae v^wsbr. nog een een voorloopig verband legde en het aan j onderhoud met hem. L>e tascistische leider zijn collega dr. van Testeren overliet, j vertelde, dat niet alleen zijn persoonlijke vei- het zaakje nader aaneen te krammen, ligheid hem genoopt had zich eenigen tijd Aan diverse onkosten leverde de heer i schuil te houden, doch tevens was het nood- Muileboon nu een nota in ten bedrage I zakelijk, het archief der communistische par e r. r.r* i*i tll-ftff PfS fin PPn rllieHooirr. van 46 60. De heer Hendrik Aart O., thans juri disch krachtig bijgestaan door mr. A. Prins Jr„ verklaarde dat getuige Muile boom hem gedurende 20 minuten op tij 6 groote koffers op een dusdanige plaats onder te brengen, dat er geen vrees behoefde te bestaan, dat de communisten er de hand weer op zouden kunnen leggen. Daartoe werd het geheele archief onder ULNJI1I Utflll geUUi eilUK UiUIUlCli L/aat IV/U, O- vuvivi allerlei manieren had zitten tergen en .strenge bewaking eerst naar Den Haag over- tarten. Het was echter niet zijn bedoe- gebracht, vandaar is het sedert twee dagen ling Muileboom uit te dagen, doch ver dachte vond het beter om maar te ver trekken, teneinde alle moeielijkheden te vermijden. Het was evenwel Muileboom, die hem aanviel en hem verschillende klappen toediende Verdachte sloeg toen wel terug, doch ontkende stellig eer. mes gebruikt te hebben. Hoe het kwam dat verdachte zoo ver wond is geraakt? Misschien was hij on der de vechtpartij gevallen. De getuige had nu niet bepaald veel succes met zijn verklaringen en het was niet meer dan natuurlijk dat mr. Prins hem met verschillende vragen bestookte. Mej. A. BobbeldijkBlom van St. Pan- cras, was mede in de cafékeuken aan wezig, gezellig aan een glaasje vurige Noordscharwouder landwijn gezeten. De zalige stemming werd echter verstoord weer naar elders getransporteerd en op zulk een veilige wijze opgeborgen, dat er niet de minste vrees behoeft te bestaan, dat het we derom in communistische handen zal terug komen. De heer Baars spreekt te Oorkum. „Dat ik thans niet zoo zeer voor mijn per soonlijke veiligheid bevreesd ben", zoo zeide de heer Baars, „moge blijken uit het feit, dat ik morgen Donderdag zal spreken voor een vergadering van een boerenbond te Gorkum. Reeds geruimen tijd geleden heb ik aange kondigd, zelf het woord op deze vergadering te zullen voeren en niets zal mij weerhouden, daar in persoon aanwezig te zijn. U begrijpt aldus de heer Baars dat er natuurlijk omvangrijke beschermingsmaatregelen geno men zijn". Dat de heer Baars echter niet roekeloos wil zijn, blijkt daaruit, dat hij zich voor de eerst- door het sarren van Bart Muileboom, die volgende weken toch schuil wil houden om Hpndr Aart vnnr rnoip" pn ..nflline"- I „r nmlono 1a Hendr. Aart voor „rooie" en „paling dief" uitmaakte. Getuige had Muile boom nog gewaarschuwd om zoo niet door te gaan. Voorts verklaarde mej. Bobbeldijk nog, dat het gevecht door Muileboom werd aangevangen. Een mes had zij in de handen van Hendrik Aart niet ge zien. Ook de arbeider H. Stam in het keu kentje van Galis knusjes vergaderd gaf te kennen, dat heer Muileboom onaan genaam tegen verdachte optrad. De heer Stam had ook geen mes gezien. Hij ver klaarde niet ten gunste van Hendrik Aart te getuigen al ging hij wel eens met hem visschen. Muileboom gaf den ee:sten klap met de vuist. Eindelijk werd gehoerd de 16-jarige Pieter Havik uit Noordscharwoude, een stiefzoon van Galis en dit jonge mensch, ook bij de nachtelijke reünie in de keu ken aanwezig verklaarde dat Muile boom den verdachte had zitten „voe ren", door hem uit te schelden voor rooie er. pa ingdief. Voor de rest scheen deze getuige niet veel van de vechtpartij te hebben gezien. Verdachte had Muile boom bij de schouder naar buiten ge trokken. Later had verdachte op Muileboom doelende, gezegd: „Dat kreng had maar dood moeten bloeden." De mishandeling zou volgens dezen jongeling plaats hebben moeten grijpen op de stoep en niet in de keuken, wat door andere getuigen werd tegen ge sproken. De officier was van meening dat dit geval weer de uitkomst was van een dronkenmanspartij op een plattelands kermis. Spreker zou de afschaffing van dergelijke bacchanaliën ten zeerste ap- precieeren en voorzeker geen verlaat sluitingsuur willen toestaan. Dat get. Muileboom zoo gemaltrai teerd wird was feitelijk zijn eigen schuld. Hij kreeg niets aniers dan zijn verdiende loon. Hij trad hier op als een ■éigen gereide Noordhollander. Zóó was het geebbeurd en daarvan ging niets af, al lieten de overige getuigen hem in zeker soort kleedingstuk staar, zooals dt officier nader stipuleerde De eenige handeling die de officier dan ook verdachte ambtelijk kwalijk nam, was dat hij den aanval niet met een gewone klap doch met gebruik van een scherp voorwerp had beantwoord. Ter zake dit feit, dat het O M. bew e zen achtte, requireerde de officier in dit bijzondere geval slechts 60 boete of 60 dagen hechtenis. Mr. Prins bleek niet een zoo sterke kermisafschaffer te zijn en meende dat de vechtlust meer gevonden kon wor den in den aard der menschen dan in de kermisfeesten. Overigens vond plei ter het requisitoir van den officier ze objectief en weersprak ple.ter he gunstige testimonium van ijf" htI0'al wachter, betreffende den ve mag hij dan ook niet onverdeeM een bte?sToVtLjrc&Tetmdtw^e.achtig t°o, dat verdachte een scherp^rwerp had «ebexigdenbleven «n pIeMep n°\fudeerde dus dat deze tenlasteleg- conc niet willens en wetens aanslagen op zijn le ven uit te lokken. Daarom zal hij ook niet spreken op een vergadering die voor heden avond belegd is te Nijkerk. Uitgave in boekvorm. „Deze zes weken, aldus zei de heer Baars verder zal ik dan tevens kunnen benutten om rustig te werken aan het boek, dat ik be zig ben te schrijven, waarin ik, aan de hand van het communistische archief, zal onthul len wat de communistische partij in ons land feitelijk is. In dit boek zal ik niet zoozeer zelf vertellen, doch dit door de documenten laten doen. Opdat de echtheid dier documenten niet in twijfel getrokken zal kunnen worden, heb ik van verschillende er van cliché's laten vervaardigen, waarvan afdrukken in het werk zullen voorkomen. In dit boek ging de heer Baars verder zullen onthullingen gedaan worden van een ongekenden omvang. Hetgeen tot dusverre in de pers vermeld is geworden, is nog slechts een kleine inleiding tot veel belangrijker feiten. U zult versteld staan van de zonderlinge toestanden, die in de Communistische Partij Holland heer- schen. Als een staaltje van de zonderlinge verhou dingen in de communistische partij wil ik b.v. noemen den strijd tusschen de Wijnkoop- groep en de Communistische Partij Holland. Uit de in mijn bezit zijnde documenten blijkt n.1., dat de Wijnkoop-groep voor haar strijd tegen de Communistische Partij Holland nota-bene vrij belangrijke sommen kreeg van de Communistische Partij Holland zelf! Hoe de onderlinge verhouding bij het dagblad de „Tribune" is, blijkt uit het volgende: Uit Keulen werd de partijgenoot Asehen- macher gezonden, die de opdracht had, toe te zien, dat de door Moskou verstrekte gelden niet meer voor persoonlijke doeleinden ge bruikt werden door de Hoi landsche vertrou wensmannen. De heeren, die het nu minder prettig vonden, met hun handen van het laadje te moeten afblijven, verzonnen er al spoedig iets op om Aschenmacher uit Hol land te verwijderen. Zij zelf namelijk waar schuwden de vreemdelingenpolitie, dat Aschenmacher in Holland verblijf hield op een ongeldige pas. De politie greep onmid dellijk in door Aschenmacher over de grens te zetten en daarmede was voor de heeren een lastige „kijk-op-de-vingers" op een fat soenlijke wijze weggewerkt. A De cellenbouw. Tevens zal ik aantoonen, hoever het com munisme in ons land doorgedrongen is. Geen enkele tak van dienst of bedrijf in ons land is vrij gebleven van de communistische in vloed en° De meest juiste gegevens daarom trent zijn mij door het archief in handen ge komen en in mijn boek zal ik die van A tot Z publiceeren. Van eiken tak van dienst en van elk bedrijf zal ik een afbeelding bijvoegen van de aanmeldingsformulieren der commu nistische personen, die hier hun propaganda voeren, tot ondermijning van het gezag. Deze aanmeldingsformulieren zijn door de perso nen in kwestie van hun handteekening voor zien. zoodat loochenen der feiten niet moge lijk is. Aan de hand der in mijn bezit gekomen kaartsystemen zal ik tevens een volledige lijst opmaken van alle communistische bedrijfs cellen in Nederland. Geen enkel bedrijf in ons land van eenig aanzien is onbesmet gebleven, overal heeft het communisme zijn afbrekende sporen ach- Overal is groote schade aangericht. Zoo heeft bijv. Philips in Eindhoven aldus de heer Baars enorme schade geleden door sabotage door de communisten. Tenslotte verklaarde de heer Baars nog en hierbij trok een vluchtig lachje van vol doening over zijn gelaat: „In de Communis tische Partij Holland heerscht op het oogen- blik een verwarring, die aan een paniek grenst. Niemand weet en niemand zal het ook ooit te weten kunnen komen wie mij het archief in handen gespeeld heeft. Daar door heerscht er een verschrikkelijk wantrou wen onderling, de een vertrouwt den ander niet en toch kan niemand aangepakt worden, omdat men omtrent den dader in den blinde tast. Iedereen is van vrees vervuld, want men begrijpt zeer goed, dat de communisten nog harde noten te kraken zullen krijgen. De ver warring is des te grooter, omdat niemand weet, hoe de slagen zullen vallen en een ieder voor zich bevreesd is, dat een der sla gen hem persoonlijk zal treffen. Tot zoover de heer Baars. F. en beraamde overval. Naar de „Nwsbr." verneemt, was door een aantal communisten een overval beraamd op het clubhuis der Haagsche fascistenafdeeling in de Reitzstraat. Deze overval zou plaats hebben op Maandagavond j.1. tijdens een bij eenkomst van de jeugd-afdeeling. Denzelfden avond werden de leiders van de jeugdafdee- ling gewaarschuwd en in kennis gesteld van den beraamden overval. Teneinde de jongens niet aan gevaren bloot te stellen, werd onmiddellijk de bijeen komst gesloten en werden zij onder geleide naar een druk punt in de stad gevoerd, van waar zij naar huis gingen. Inmiddels waren in het clubgebouw de noodige maatregelen genomen. Een zestal leiders waren in het gebouw ter bewaking achtergebleven, terwijl een aantal recher cheurs in de Reitzstraat een oogje in het zeil hielden, teneinde een botsing te vermijden. De genomen maatregelen waren van dien aard, dat de communisten het blijkbaar beter acht ten aan hun voorgenomen plannen geen uit voering te geven. In Haagsche fascistische kringen verwacht men echter met zekerheid een bepaalde actip der communisten tegen hun clubgebouw. Ter beveiliging heeft men inmiddels ae deuren ge blindeerd met metalen platen om gevaarlijke gevolgen van eventueele gewapende aanval len der communisten te kunnen weren. De Nederlandsche communisten worden op het oogenblik niet zoozeer als gevaarlijk beschouwd, doch wel een aantal Duitsche partijgenooten, die op het oogenblik in de re sidentie vertoeven, die uiteraard in Duitsch- land reeds een goede leerschool bij de bot singen met politiek-andersdenkenden hebben doorloopen. Botsingen in Amsterdam. Zondagavond heeft te Amsterdam in de Marco Polostraat een botsing plaats gehad tusschen fascisten en communisten, bij wel ke laatsten ook Duitschers als de belhamels optraden. Bij dit gevecht werden aan beide zijden een aantal personen gewond, twee fas cisten door messteken, zelfs van dien aard, dat zij in het ziekenhuis moesten worden op genomen. De toestand van een hunner- is hoewel hij evenals de andere later naar huis vervoerd is van dien aard, dat herstel een kwestie van langdurigen aard zal zijn. Polifie-bewaking. Het clubhuis van de Haagsche afdeeling van den fascistischen bond staat thans door loopend onder bewaking der politie. Ook van communistische zijde is een spionnage- en be wakingsdienst van het clubgebouw ingesteld. Eiken avond posteeren zich in de Reitzstraat een tweetal leden van den Roode-Frontstrij- dersbond, die tot laat in den nacht hun be wakingsdienst voortzetten. Blijkbaar voor hun persoonlijke veiligheid beducht, houden zij zich in portieken en op andere duistere plaatsen schuil. Alleen de schuur is behouden Van den in boedel is niets gered. Verzekering dekt de schade. KOOPMAN DOOR AUTO GEDOOD. Dinsdagavond is te Leuvenheim bij Brum- men de marktkoopman J. van Balen door een vrachtauto aangereden en gedood Het schijnt, dat electrisch fietslicht den chauffeur verblind heeft EEN AMPHIBIE-TANK. Kan zwaar terrein en nemen. rivieren De Engelsche bladen maken melding van de vervaardiging door Vickers-Armstrongs Limited van een amphibie-tank (tot dusver slechts een licht model, belast met het ge wicht van twee man, een machinegeweer en de noodige munitie), die zich met een snel heid van 60 k. M. per uur door het terrein en van 10 k M. door het water kan voortbe wegen. Wanneer het „monster" te water gaat, hetgeen zonder onderbreking kan plaats heb ben, maakt het den indruk van een half on dergedompelde duikboot. In het water wordt de tank door een propeller voortbewogen en met een roer bestuurd, beide zoodanig ge plaatst en beschermd, dat zij bij actie te land niet kunnen worden beschadigd. De tank is in de meeste Nederlandsche terreinen onbruikbaar gebleken. Zal de amphibie-tank echter in ons water rijk land wèl een bedreiging blijken? Van belang zou het o.i. zijn na te gaan hoe de prestaties van het nieuwe wapen in geïnundeerd terrein zijn. Moerasachtig oeverterrein schijnt vol gens de beschrijving geen hinderpaal te zijn voor de amphibie. KORTING OP DE RIJKS- UITKEERINGEN. Naar gemeld wordt, zal het bestuur van de Vereeniging van Neder'andsche gemeen ten te 's-Gravenhage Donderdag in vergade ring bijeenkomen ter bespreking van het wetsontwerp van tijdelijke korting op de Rijksuitkeeringen aan de gemeenten. Tevens zal dan ter sprake komen of de vereeniging ter bepaling van haar stand punt een congres zal bijeenroepen. BRAND. Boerderij afgebrand. Dinsdagmiddag is te Kromwijk onder Linschoten de groote boerderij, bewoond door den heer H. van Mourik en eigendom van den heer G. Ribbius Peletier te Utrecht, geheel afgebrand, benevens een hooiberg. Oorzaak is vermoedelijk het storten van heete asch achter den hooiberg. De brandweer kon wegens den hevigen wind niets uitrichten, DE CRISISBIJDRAGE DER REGEERING. Veertig procent op de crisis- uitkeering. Bij circulaire van Januari 1931 heeft de regeering zich bereid verklaard aan die ge meenten, welke op zware lasten ztten tenge volge van de heerschende werkloosheid, een tegemoetkoming in den crisissteun te verlee- nen. Bij die toezegging is het, tot aan het be gin dezer week gebleven. Zekerheid bestond hieromtrent echter niet. Ten stadhuize van Amsterdam is thans uit Den Haag de mededeeling binnengekomen, dat de regeering bereid is van den door onze gemeente verleenden crisissteun, behoudens eenige nadere bepalingen, veertig procent voor haar rekening te nemen. TEGEN SALARISVERLAGING. Dinsdagavond vergaderde de Centrale van Ned. Overheidspersoneel in den Dierentuin te s-Gravenhage, om te protsteeren tegen de komende salarisverlaging. De heer H. Berghuijs, secretaris van de Ned. Vakcentrale, betoogde dat de tegen woordige crisis niet is op te lossen door een landelijke salarisverlaging. Spr. wekte allen op, tegen deze salarispolitiek stelling te ne men. De heer H. M. Roos, voorzitter van den Centrale Bond van P.T.T.-personeel, wees er op, dat de pensioengrondslag der ambtena ren ongeijzigd zal blijven. Hieruit is slechts de conclusie te trekken, dat het minister De Geer ernst is, wanneer hij spreekt van een tijdelijke verlaging, maar dan ligt ook de conclusie voor de hand, dat de ambtenaars salarissen slechts een middel zijn om den al- gemeenen aanval te beginnen. Tenslotte werd de bekende motie van de C. N. O. P. aangenomen. GEBREK AAN KASGELDEN. Ook te Dordrecht In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad heeft bij de rondvraag de heer Botbijl geïnformeerd of het waar is, dat de bouw van 172 woningen voor de r.k. bouwvereeniging „Het Gezin" geen voort gang kan hebben, omdat de gemeente haar voorloopig niet kan financieren. Op deze vraag zal in een volgende zit ting antwoord gegeven worden. PROEVEN OP KINDEREN TE LEIDEN. Inspuitingspro even met een mette-vaccin. Cal- De Stichting Anti-vivisectie-Bond te 's Gravenhage heeft dezer dagen in een ar- tiekl van haar voorzitter (dr. Pijl) getiteld: „Vivisectie op Menschen?", ruchtbaarheid fegeven aan inspuitingsproeven gedaan op inderen aan de rijksuniversiteit te Leiden met een vaccin van Calmette Het betreft hier geen voedingsproeven met het tuberculose-vaccin, zooals te Lübeck is geschied, met de bekende treurige gevolgen, maar hier heeft men een dergelijk middel on der de huid van de proefpersonen ingespoten. Naar aanleiding hiervan verzoekt het be stuur van de Stichting te melden: dat het zich gewend heeft tot den minister van On derwijs, Kunsten en Weftnschappen. niet al leen omdat overtuigend uit de authentieke stukken blijkt, dat de proeven een duidelijk viviseetorisch karakter dragen, o.a werden als proefmateriaal gebruikt kinderen, die herstellende waren van een andere ziekte, maar ook omdat, volgens het inzicht van het Bestuur der Stichting, den kinderen schade is toegebracht in den zin der Wet, zoo b.v. talrijke abcessen ontstonden, waarover de experimentator zijn verwondering uitdrukt. De proeven gingen over een reeks van tien kinderen en een kind, dat herstellende was van griep en ingespoten werd, is overleden. De experimentator zegt in zijn proefschrift (de onderhavige proeven werden gedaan voor een promotie), dat dit niet komt van zijn inspuiting, maar het Bestuur der Stich- ting verlangt hierover een nader onderzoek. Voor belanghebbenden is de genoemde brochrue der Stichting, die gericht is tegen het experimenteeren op menschen, aan het Secretariaat der Stichting, Thomsonplein 29, Den Haag, verkrijgbaar. SERGEANT DOOR NOODLOTTIGE VERGISSING GEDOOD. De sergeant van Kempen, commandant van de hoofdwacht te Koetaradja, is Maan dagnacht, toen hij de posten controleerde door een schildwacht die dacht dat hij door een Atjeher beslopen werd, neergeslagen eD gedood. ONTSLAGEN OP GROOTE SCHAAL. Na de ontvangst van de circulaire in zake het ontslag van gepensionneerden en ge huwde vrouwen, niet kostwinsters, ontsloeg het departement van Onderwijs in Ned- Indië ruim twee honderd ambtenaren en de andere departementen geringere aantallen. VERDACHTE BRAND? Brand verwoestte een assistentenhuis oft de onderneming Deli-Toewa van de Deli- Mij. Op last van de justitie werd de bewo ner J. D. 't Hart in preventieve hechtenis ge steld, verdacht van brandstichting. De in boedel was verzekerd voor een bedrag van 6000. De arrestatie geschiedde kort voor het vertrek van de mailboot waarmede de verdachte met verlof naar Holland zou ve» trekken. ONTSLAGEN TER S. O. K. De „Planter" becijfert het totaal der ont slagen assistenten ter Oostkust van Suma- tra, in Tapanoeli en in Atjeh op vierhonderd.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7