Alkmaarsche Courant. SCHEI-VEEMARKT ^Boeken ^Binnenland OP WOENSDAG 18 KOYEMBER a.s. ^Buitenland Honderd drie en dertigste Jaargang. No 261 1931- l>oii<1erdasr 5 Xovember. te ALKMAAR DE AARDBEVING IN JAPAN. Groote materieele schade. Met betrekking tot de aardbeving in N.O. Japan kan nog worden gemeld, dat het in zee verdwenen eiland Sankamaischi onbe woond was. De door de aardbeving aange richte materieele schade is zeer groot. Men- schenlevens zijn niet verloren gegaan. clearings in den loop van dit jaar iederec maand grooten achteruitgang, vergeleken met den overeenkomenden maaDd van het vorige jaar. Deze tendentie is in October op gehouden, in welke maand een stijging te constateeren viel De gemiddelde achteruit gang van ruim 12 pCt in de cijfers gedu rende de eerste negen maanden van dit jaar is in October veranderd tot een gemiddelde toeneming vergeleken met de cijfers van de zelfde maand van het vorige jaar met bijna 2M pCt. BERGSTORTING BIJ COCHEM. De bergstorting te Cochem. welke in de zomermaanden tot stilstand was gekomen, is ten gevolge van de hevige regens opnieuw ingezet. Maandagavond vielen de eerste rotsblokken onder ontzaglijk kabaal omlaag. Dinsdag zijn nog meer zware steenmassa s in het dal terecht gekomen, die op hun weg alles meesleurden. Geschat wordt dat tot nu toe ongeveer 1000 kubieke meter steen is losgeraakt. De in gevaar gebracht provin ciale weg, moest worden afgezet. Het ver keer wordt omgeleid. COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIES IN CHINA VERBODEN. De Chineesche regeering heeft alle op 7 Nov. vastgestelde communistische demonstra ties verboden. Daar de communisten ondanks het verbod der politie te Shanghai een de monstratie willen houden, zullen extra maat regelen worden genomen. BANK VERDUISTERINGEN IN LEIPZIG. Een strop van 65000 Mark. Bij een bank te Leipzig, welker naam in terband met het onderzoek nog niet wordt gemeld, zijn verduisteringen ontdekt tot een bedrag van 95.000 R.M. Hiervan kon 30.000 R.M. worden achterhaald. De schade der bank bedraagt dus 65.000 R.M. In verband met deze verduisteringen zijn «enige oudebeambten der bank ontslagen. COMMUNIST IN AUTOBUS VERMOORD. Drie Nazi's voor het gerecht. Zij-zouden in dronkenschap ge handeld hebben. Het Hbld. schrijft: Men Herinnert zich wellicht den opzienba- renden moord, in den nacht van 14 op 15 Maart 1.1., op een communistisch lid van de Hamburgsche „Bürgerschaft" Henning ge naamd. De man werd in een autobus in de nabijheid van Ochsenwarder neergeschoten door eenige nationaal-socialisten. Dinsdag is voor de jury-rechtbank te Ham burg de openbare behandeling begonnen van het proces tegen drie nationaal-soc. Jansen, Bammel en Hoeckmeier, die den moord begin gen en daarbij nog enkele passagiers ver wondde. Het drietal is na de misdaad uit de partij fezet, maar de nat.-soc. advocaat Frank München) voerde toch met een advocaat uit Hamburg de verdediging. Er bestond zooveel belangstelling van de zijde van het publiek, dat de politie in grooten getale voor de bewaring van orde en rust op straat en in het rechtsgebouw aanwezig was. De voornaamste beklaagde, de vroegere politiebeambte Jansen, verklaarde o.a. dat hij zich de daad alleen verk'aren kon door de groote opwinding, waarin hij zich bevonden had en door het feit, dat hij duchtig dronken was geweest. Met Henning had hij niets te maken gehad, evenmin als met diens metgezel In den bewusten nacht hadden de drie Nazi's bevel een nationaal-soc., die een com. munistische vergadering wilde bijwonen, te beschermen. Onderweg werd nogal gedron ken, zoodat de nat -soc., die alle drie gewa pend waren, zeer dronken waren geweest. Jansen had een der passagiers van de auto bus voor een communistisch leider, André aangezien, dien hij bijzonder haatte. Hij was in groote woede ontstoken toen hij hem zag. Wat er toen eigenlijk gebeurd was, wist hij niet hij had eerige schoten gehoord en had toen ook zelf geschoten. ERNSTIGE STORMSCHADE. Tot nu toe drie dooden, Tijdens den ontzettenden storm, die na een korte onderbreking Woensdag met onvermin derde hevigheid voortwoedde, zijn tot nu toe drie menschen om het leven gekomen, terwijl talrijke personen min of meer ernstig werden gewond. Uit alle deelen van den Atlantischen Oce aan, het Kanaal en de Golf van Biscaya wor den tallooze SOS seinen ontvangen De oefeningen van het tweede Engelsche kruisereskader moesten worden gestaakt. Tengevolge van den ontzettenden regenval is een zeer groote hoeveelheid kolen in Rhondda Valley weggezakt, waardoor eenige gebouwen der mijn werden bedolven. De on der den grond werkende arbeiders, ongeveer 700, verkeerden in zeer groot gevaar. Ook uit verschillende andere mijnstreken zijn berichten ontvangen over ernstige ver woestingen en gedeeltelijke stagnatie van h»t bedrijf. HUISZOEKINGEN EN ARRESTATIES IN SAKSEN. De politieke politie te Zwickau heeft met den steun van een aantal beambten der cri- mineele politie en een zeer groot aantal poli tiebeambten te Schwarzenberg en Bermsgruen een groote razzia gehouden raar verboden politieke geschriften en wapenen bij leden der communistische partij. Te Schwarzenberg werd het gebouw der coöperatie en het Volkshuis omsingeld en vervolgens doorzocht Ook bij verschillende communisten werden huiszoekingen gedaan Het is niet bekend of er iets is gevonden. Er zijn eenige personen gearresteerd. D UITVOERING VAN DE AMERI KAANSCHE DRANKWET. Een Britsch vaartuig onrecht matig tot zinken gebracht? De kapitein van de Britsche motorboot „Sophie" James Bellman, heeft medegedeeld dat zijn vaartuig door de Amerikaansche kustwacht is tot zinken gebracht toen hij zich 19 mijl buiten de kust bevond. Hiervan is mededeeling gedaan aan het Britsche con sulaat te Boston. De vice-consul James Brannen verklaarde in verband hiermede, dat kapitein Bellman heeft toegegeven, dat hij sterken drank aan boord had, doch dat hij 19 mijl buiten de kust dus buiten de territoriale jurisdictie van de Ver. Staten was. De boot van de kustwacht, die de beman ning van de ,,Sophie!' te Boston aan land heeft gebracht, rapporteert, dat dit schip de motorboot zonder opzet heeft geramd. DE STORM AAN DE WEST- EUROPEESCHF KUST. Schade aan de Fransche kust. De sinds 48 uur boven den Atlantischen Oceaan en boven het Kanaal woedende zeer hevige storm heeft ook langs de Fransche 'rust belangrijke schade aangericht De kust jcheepvaart moest Woensdag geheel woraen gestaakt Aan de Fransche kust bevindt zich een Grieksch stoomschip in nood Assistentie is reeds uitgevaren. Het luchtverkeer tusschen Parijs en Lon den moest geheel worden gestaakt DE TOESTAND IN KASHMIR. Naar gemelo wordt zijn in de hooidstad van Ka^hmir Srinagar 8 Mohammedanen ge dood en 8 Indiërs. Vele huizen zijn geplun derd en in brand gestoken. VOORUITGANG IN DE ENGELSCHE INDUSTRIE. De rapporten uit de industrieele gebieden van Groot-Brittannië toonen aan, dat er terpenen zijn van een verbetering in alle groote industrieën. In a'le districten van den katoenhandel in Lancashire zijn de vooruitzichten gunstig, terwijl de handel in wollen texfielgoederen meer vertrouwen toont. Ook de steenkoo'- ijzer- en staalindustrieën vei toonen teekenen van herleving. In som- in Te tinfabriek^m van Zuid Wales wordt eindelijk weer na een lange periode van slaote met volle kracht gewerkt. F<*n' bevestiging van deze gunstige rap- po en wordt gevonden in de laatste maan- deü'kscbe balans van de provincia'e bank clearings Tor dusverre toonden de provinciale DE WAARDE DER IN ONS LAND GEBRUIKTE MESTSTOFFEN. (Vervolg).' Tegenover 28Q monsters natuurlijk phos- phaat in de vorige verslagperiode werden nu 613 monsters ingezonden en onderzocht. Eén monster, ingezonden onder den naam „phosphorzure kalk", bleek een natuurlijk phosphaat te zijn mét slechts 19,8 pet. phos- phorzuur en 41.4 pet. koolzurekalk. 90 pet. verhoogden eisch voor de t'jnhe d voldeden nagenoeg alle monsters, net aantal ingezonden monsters kalimest .in totaa! 3168 tegenover s-ii in het vorge vers'agjaar, zoodat het nagenoeg slation^air bleef. Tegenover een vermindering van het aantal monsters kaï- niet, kp ïzput 20 pet. en patentkali, stond een toename van h°t ??n*a' monsters kalizout 4 pet- aa" ta1 monsters kpï-iipt vermiirder-'e van 240 tor j waarvan er 147 we-- ;n rrc zo ht. Tegen 1231 monsters ka' zout 20 pet. in het vonge vèrs!araar werden than* 1160 raonsf=rs mge- n^r,. vaan-a" er 1156 on- üe'zorM \\Prd~n Werden, er. een vorig vers'ag'aar 1259 monsters ka'.zont 40 rct ingezonden, thans bedroeg di' ee*a< 1387. v aarvan er 1378 weldon ondT^ofht Van ka'iznut 40 nrt. werd ren 50-ta' mon sters a's herbemonsfering irgezonden waar van 29 e?n geba'te badden lager dan de ga rantie met overschrijding der spe'-ng, welke monsters in eerste onderzoek te Maa-tricht vermoede'ijk eveneens onvoldoende waren bevonden. Contrö'e van de ontvangen parti;en dezer esfstof door ondorzoek te. Maastricht b.ijt v-uiiun e van ae ontvangen p<*i meststof door onderzoek te. Maastricht aanbeve'ing verdienen. Het aantal monsters patentkali vertoont een geringe vermindering.Tegenov monsters in de vorige vers'agperiodc den tbans 447 monsters ingezonden, 4 nndprvncHl. aen tnpns 447 monsra* van er 444 werden onderzocht. Dok dit iaar werd de voor het chi s toelaatbare max.mnmgrens «Sf balimeatstollea h- stonden uit een 17-tal monsters „zwavelzure kali", die geen aanleiding tot hl maken van opmerkingegn gaven; 7 monsters chloorkali waarvan de kaligehalten zich tusschen 52,7 bewogen; een monster „resikali met slechts 1,4 pet kali en een monster „kaliasch" met 7 8 Dot in water oplosbare kali. In totaa1 werden 114 monsters beender meel ingezonden tegenover 71 in de vorige verslagperiode. Van de onderzochte 113 monsters bestonden er 47uit „normaal been- dermeele" en 66 uit „ontlnmd beendermeel" Waar het grootste deel dezer monsters af komstig was van voor het buitenland be stemde partijen, kan worden aangenomen, dat deze meststof voor Nederland van wei nig belang meer is Tegenover 186 monsters samengestelde meststoffen in de vorige verslagperiode wer den nu 167 monsters ontvangen, welke geen aanleiding tot opmerkingen gaven en voor een belangrijk deel bestemd waren voor het buitenland. Terwijl in de vonge verslagperiode 386 monsters kalkmergel werden ontvangen, be droeg dit aantal thans 262, waarvan er 261 werden onderzocht. Ontvangen werden 43 monsters onge- blschte kalk, waarvan er 42 werden onder zocht op een gehalte aan vrije kalk (CaO): Het aantal monsters gebluschte kalk steeg van 72 in de vorige periode tot 92, waar van er 91 werden onderzocht. Voldeed het vorige iaar de helft der mon sters niet aan den codexeisch van 75 pet calciumhydroxyde met 5 pet. speling, thans was dit getal ruim 1/3 der monsters, zoodat een verbetering valt waar te nemen. De fou ten, welke bij de bereiding van gebluschte kalk worden gemaakt zijn, naast gebruik van onvoldoende zuiver uitgangsmateriaal, te zoeken in onvoldoende branden of te groot watergebruik bij het blusschen. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren, dat gebluschte kalk door het koolzuur der lucht weer vrij snel in koolzurekalk wordt omge zet, waardoor het doel van het branden ge deeltelijk of geheel kan verloren gaan. Als bijzondere meststoffen werden onder zocht Acide sulfurique solidifie, afval asch, afval potaschfabricatie, ammoniakwater, asch en roet (gemalen), afval van bieten- pulp (gedroogd), bezinksel van afvalwater eener strookartonfabriek, biodoros, bloed meel en gedroogd bloed, cacaoafval en schroot, Delftsche slib, Eroso, galalith, ge malen schelpen, gier, heogovenslakkenstof, hoornmeel, hopmest, kalkammon, kalkam- monsalpeter, kalkphosphaat, kaliumnitraat (kalisal'peter), kippenmest, leunafos, lever eiwit, Lützeler Dünger, Nitrofoska, Phoenix- kalk, scik, Sheepmanure (schapenmest), schuimaarde, stalmest, vliegstof van een ce mentfabriek en walvischguano. Toename der meststoffen. De voor verbruikers gecontroleerde hoe veelheden zijn, tegenover het vorige verslag jaar wederom toegenomen met ruim 30 mil lioen K.G., welke toename zich echter niet over alle provincies uitstrekte; geen deel er aan namen Groningen, Noordholland, Zuid- hol'and en Zeeland. Van de meststoffen, welke tot deze toena me het meest bijdroegen staat Thomasphos- phaatmeel met ruim 25 millioen K. G. bo venaan, gevolgd door kalizout 20 pet. met ruim 18 millioen K.G., natuurlijke phospha- ten met bijna 12 millioen K.G., kalizout 40 pet. met ruim 5 millioen K. G., kalksalpeter met bijna 3 millioen K. G. en Leunassalpeter met bijna 2 millioen K. G. Evenwel zijn er ook meststoffen, waarvoor een achteruitgang valt waar te nemen en wel het sterkst bij supenphosphaat met ruim 16 millioen K G. en Chilisalpeter met ruim 7 millioen K. G. Wederom werd een staat opgemaakt, aan gevende het aantal K. G., gecontroleerd voor handelaren en fabrikanten in Nederland. Hoewel deze niet groot is, valt hier even eens een stijging, nl. van ruim 599 tot 602 millioen K. G. waar te nemen. Wat betreft de voor fabrikanten en han delaren in het buitenland gecontroleerde hoeveelheden, hoofdzakelijk bestaande uit Thomasphosphaatmeel, superphosphaat, na tuurlijk phosphaat en zwavelzure ammo niak kan op een belangrijke stijging en wel van ruim 284 millioen tot ruim 321 millioen K. G. worden gewezen. Werden in de vorige periode voor landbou wers, fabrikanten en handelaren in totaa! ruim 1,4 milliard K.G. gecontroleerd, thans is deze hoeveelheid gestegen tot ruim 1,552 milliard K.G. Het aantal inzenders uit Noordholland be droeg 303. Stuur geen te kleine monsters. Herhaaldelijk moest weer aanmerking ge maakt worden 00 het inzenden van te kleine monsters en ondoelmatige verpakking, waar- coor het gevraagde onderzoek slechts gedeel 'e'iik of in het geheel niet kon plaats vinden. Van elk monster behoort een hoeveelheid van ongeveer 500 gram te worden ingezon den, op behoorlijke wijze in glas verpakt en vergeze'd van een heel ingevulde en duide- 'ij' ond^rteekende aanvrage voor onderzoek Zij. die niet voldoende op de hoogte zijn van de wijze, waarop monsters genomen en vprz""den moeten wórden en van de daarbij in acht te nemen voorschriften, hebben zich ='echts tot het prcefstation te richten om na rt re inlichtingen hieromtrent te verkrijgen. dmVe er aan bil de monsterneming uit rprf'en. die 1 Mei 1930 of later op A. fl. V zi-'n aangekocht, re'ening te houden met de wijzigingen, die in de op 1 Mei 1930 in wer- kinn^gerieden A. H. V. zb'n van kracht ge worden. Voortaan ge'dt nu, ook a's de koo rer geen handelaar is, dat de monsterne ming ter n'aatse en ten tijde der levering moet gerchieden, tenzij anders is overeenge komen De koocer, die het geleverde door onderzoek van een monster wil doen contro leeren zal een koopovereenkomst moeten slui ten waarbij de levering ter plaatse van ont vangst geschiedt (dit is ook het geval bij aankoop „af grens") óf hij zal moeten ver langen, dat in het koopcontract de bepaling wordt opgenomen, dat de monsterneming ter plaatse van ontvangst mag geschieden Is de kooper bereid ter plaatse der levering te bemonsteren, dan zal hij den verkooper moe ten berichten, dat hij tijdig bericht wenscht te ontvangen, wanneer en waar de bemon stering plaats kan hebben. Ook moeten voortaan uit op A. H. V. aangekochte par 1 tijen steeds minstens 3 monsters worden ge I nomen, waarvan er 2 binnen 2 dagen naar het betreffende Rijkslandbouwproefstation moeten worden gezonden; het 3de monster moet 4 weken na ontvangst der analyse ter beschikking van den verkooper worden ge houden. Nog steeds worden monsters meststoffen naar andere stations dan Maastricht gezon den, daarentegen monsters, geen meststoffen bevattende, te Maastricht ontvangen. Het is derhalve noodig er op te blijven wijzen, dat het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht uitsluitend voor het onderzoek van meststof fen uit het geheele land is aangewezen en dat alle andere producten niet naar Maas tricht, doch naar die stations gezonden moe ten worden, welke voor het onderzoek van het betreffende artikel zijn aangewezen. Meststoffen, welke men niet moet koopen. In het afgeloopen jaar werden door den opsporingsdienst 21 monsters genomen, waarin 73 bepalingen verricht werden. Omtrent deze monsters is o.a. het volgen de opgemerkt. Van een meststof aangeduid met den naam „Eroso", werden 3 monsters genomen. De prijs van deze samengestelde meststof be droeg 10 per 100 K.G., terwijl uit de ge vonden gehalten een waarde berekend kon worden bijzondere eigenschappen toegeschre ven waarin aanleiding gevonden werd deze voor bovengenoemden prijs te koop aan te bieden. Daartegen werd echter door het Proefstation gewaarschuwd. Er werden 2 monsters genomen verkocht onder den naam „kalkfosfaat". Belangheb benden werden gewaarschuwd dat dit pro duct in hoofdzaak alleen in aanmerking komt als kalkmeststof, daar het phosphorzuur door het hooge koolzurekalkgehalte nage noeg onopneembaar is voor de plant. Wederom moest eenige malen gewaar schuwd worden wegens overtreding van de Wet van 31 December 1920 tot bestrijding van bedrog in den handel in meststoffen, enz., omdat de garantie voor de samenstel ling niet behoorlijk aangegeven was. Verscheidene malen werden recepten ge vraagd voor het samenstellen van bloemen- mest, welke recepten door het proefstation niet gegeven worden. Vaart door Jan H. de Groot. Uitgave van de uitgeversmaatschappij Holland te Am sterdam. Een keurig uitgegeven boekje met een twintigtal gedichten, waarin wij veel goeds kunnen Waardeeren. Een blinde bedelaar in een straat, die „barst van wit zonlicht", is een treffende tegenstelling. Zuiver gevoeld is ook het sterven van een vrouw, waarvan de dichter schrijft: „Zij zag mij aan, de kelk van haar gezicht was witter dan albast waarover zuiver het zachte lichten van haar oogen viel. Toen tilde God omhoog haar blijde ziel en sloot bij 't laatste ademlicht gehuiver de groote bloemen van haar oogen dicht" Van zuivere impressie en uitstekende weer gave getuigt het gedichtje over de Paleis wacht, waaruit wij het volgende overnemen: 'i Paleis staat in de zon. Een schamel baldakijn verschoten rood en goud, gaat in het front verloren Huzaar op wacht met zwart kolbak op zijn 00 ren, draagt fel getrokken zwaard en zware karabijn En van de hoek der straat tot aan de middendeuren loopt vrij een marinier gestadig heen en weer. Hij gaat en keert, de bajonet op het geweer. En waakt oprecht voor iets, dat toch niet zal gebeuren. Dit door den dichter aan zijn vader opge dragen bundeltje zal zeker door velen ge waardeerd worden. OP VRIJE VOETEN. Naar wij vernemen is het echtpaar ver dacht van verduistering ten nadeel van een confectiefirma te Amsterdam tot een bedrag van 11000, hedenmorgen in vrijheid ge steld. SCHIP GEZONKEN. Hedenochtend om half twaalf is op het Eindhovenschkanaal, bij de tweede brug, de vrachtboot „Gelria" van schipper Boogers Nijmegen bevracht met steenen van de N V. Waalsteen te Nijmegen bestemd voor Brede- rodes bouwbedrijf, gekanteld en gezonken Hierdoor is de vaart van Helmond af op het Eindhovensch kanaal tijdelijk gestremd. Ha venmeester en gemeentepersoneel zijn tot lichting der boot overgegaan. BLOEDIGE VECHTPARTIJ. In de Peperstraat te Groningen heeft van nacht een steepartij plaats gehad, waarbij de 38-jarige N. een steekwonde in de borst holte kreeg en zekere S. aan het hoofd werd gewond. S. is aangehouden. BALDADIGHEID. Tram gcderwlleerd Nadat eergisteravond een locomotief van de Drarhtster tram die bij Leek was gede railleerd doordat onverlaten een paal over de rails hadden gelegd, is de tram gister avond in deze'fde gemeente met een vracht auto in aanrijding geweest. De inzittenden, de heer F. v. B en een iongetje, werden door brekend glas gewond. DOOR DE TRAM AANGEREDEN. Gisteravond werd de 44-jarige J. v. O. toen hij zich. om een hond te ontwijken, op .e tramrails begaf, door een juist naderende 'ram gegrepen. De man werd met een knie fractuur en andere verwondingen opgeno- Hij werd naar het St. Elisabets'-ziekenhuis te Arnhem overgebracht- DE VERMOORDE CHINEES. Lijk van den verslagene geïdenti ficeerd. Gistermiddag heeft commissaris Hoogen- boom den rechercheur uit Rotterdam, die den Chinees Ji Tjai kende, het portret, dat van den vermoorden Chinees was genomen, getoond en dit klopte volkomen met een fo to, die de rechercheur had medegenomen Ook zijn er andere punten van overeenstem ming. zoodat aangenomen kan worden dat het slachtoffer Ji Tjai inderdaad is. Ji Tjai woonde te Rotterdam en was met een Nederlandsche vrouw gehuwd. Dinsdag middag om vier uur nam hij den trein naar Amsterdam. Om welke reden is niet bekend. Deze Ji Tjai, die secretaris is van het ge heime genootschap „De drie vingers" was voor de Amsterdamsche politie geen onbe kende. Hij werd namelijk verdacht van het feit in 1922 een anderen Chinees, behooren- de tot een genootschap, welks verhouding tot „De drie vingers" is gelijk water tot vuur, vermoord te hebben. Deze moord werd te Amsterdam aan de Javakade op het empla cement der maatschappij „Nederland" ge pleegd en de politie van het bureau Katten burg arresteerde hem. De justitie veroordeel de hem deswege tot vijf jaren gevangenis straf. Ji Tjai zat ze prompt uit en werd in 1927 op vrije voeten gesteld. Doch de geheime Chineesche genootschap pen vergeten niet. Herhaaldelijk hebben Chi- neezenmoorden te Amsterdam plaats gevon den uit wraakneming. Op de beurt sneuvel den de leden der verschillende partijen en zoo moest ook Ji Tjai het loodje leggen. Met vrij groote zekerheid kan worden aan genomen, dat zijn moordenaar ook het leven zal moeten laten. De revolver gevonden. Dinsdagavond moest iemand op een schuit zijn, welke aan den wal van den Binnenkant gemeerd lag. Daar vond hij 'n automatische revolver. Daar hij wel vermoedde dat dit wa pen verband hield met den moord op den Chinees, heeft hij het aan de poltiie overge geven. Het bleek, dat nog twee patronen in den houder zaten. De dader heeft deze revol ver dus tijdens zijn vlucht daar weggewor pen. GEVAARLIJKE INBREKER AANGEHOUDEN. Gister heeft de Rotterdamsche recherche aangehouden den 36-jarige A. D., die op 29 December 1929 uit de bijzondere strafgevan genis te Scheveningen was ontsnapt. Sinds dien heeft hij zich steeds aan arrestatie we ten te onttrekken. D. heeft op verschillende adressen verblijf gehouden, veelal te Rotter dam en ook te Schiedam. De politie was ter oore gekomen, dat hij thans aan den Groene Hilledijk te Rotterdam woonde Daarna heeft men deze woning voortdurend in de gaten gehouden en toen hij gistermorgen naar bui ten kwam, werd hij door eenige rechercheurs plotseling gegrepen. Een met scherp geladen revolver had hij in den zak. In zijn woning heeft men de modernste werktuigen voor het inbreken gevonden. D. heeft belangrijke inbraken gepleegd en is op 13 April 1927 door het Hof te Den Haag tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Bovendien had hij nog twee jaar te goed wegens een diefstal te Gorkum. D. Is geboeid naar het hoofdbureau van politie overgebracht en nog gister naar de bijzonde re strafgevangenis te Scheveningen ver voerd, waar hij thans nog 4 K jaar te goed heeft. Hij staat bekend als een uiterst ge vaarlijk individu. INBREKER GEVAT. Poogde zich te bergen door een sprong door de ruiten. De Centrale Recherche te Rotterdam heeft in samenwerking met de recherche uit Was senaar aangehouden den Hongaar A. K., 22 jaar oud, verdacht van inbraken te Wasse naar en Beverwijk. Bij die arrestatie werd een scherp geladen revolver op hem gevon den. De arrestatie vond plaats in een huis aan de Westewagenstraat te Rotterdam. Toen K. de politie zag binnenkomen, sprong hij door een ruit naar beneden aan den ach terkant van het huis. Hij kwam terecht op de binnenplaats, rende daarna door een winkel de straat op en werd toen gegrepen Bij zijn sprong had hij slechts lichte ver wondingen opgeloopen. Hij is nog gistermid dag op transport gesteld naar Wassenaar DE FORD-FABRIEK TE AMSTERDAM. Omtrent den stand der werkzaamheden voor de te Amsterdam te vestigen Ford-fa briek kunnen wij melden, dat de z.g. Ford haven, die bij de fabriek wordt aangelegd, dezer dagen in verbinding met het IJ is ge bracht. De dam, die de haven afsloot, is weggebaggerd en de haven is inderdaad een haven geworden. ZESTIGJARIGE ECHTVEREENIGING. Het echtpaar Ph. W. Vink—Donker, wojl in de Rustenburgerstraat bij het van der Helstplein te Amsterdam heeft gister zijn zestigjarige echtvereeniging in goede gezond heidheid herdacht. Den ganschen dag was het in de woning der oudjes de man is 83 jaar, terwijl zijn echtgenoote heden 82 wordt een komen en gaan van familie, vrienden en buurtbewoners, terwijl te half negen gisteravond een mondharmonica-en semble, bestaande uit jongens, een serenade bracht. TREINONTSPORING. Gistermiddag zijn tengevolge van het bre ken van een trekstang bij het station Dieren- Doesburg twee wagons van een goederen trein voor de richting Zutfen—Arnhem ont spoord Een wagon kwam op het vierde spoor terecht. Een andere wagon kwam dwars over het opgaande hoofdspoor te staan, zoodat het verkeer op de hoofdlijn ArnhemZutfen in beide richtingen was ge stremd. De personentrein no. 1639 van Arnhem en no. 1644 van Zutfen reden tot het station DierenDoesburg, waar de pas sagiers in gereedstaande treinen konden overstappen. Tegen half vier was de lijn weer vrij. De wagens waren niet ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9