Alkmaarsche Courant. Het kostbare meesterstukje Jladiouieuws Stad en Omgeving. leuiltetvn PUROL er Müfc'LSt'S?te ï»oorden. «i No. 262 1931 Honden! drie en dertigste laargang. Vrüda? I» \ovenH>er SOC.-DEM. VROUWENCLUB. Propaganda-avond in De Unie. op! rrpllllrkiff S. GcdfTf Zaterdag 7 November, fjiiversum, 298 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) 6.457.'en 7.30—7.45 Gymnastiek. 8 Gramofoonplaten. 10.— V.P.RO.-Morgen- wijding. 10.15 Muziek v. film „Taboe", m. m. v. Willem van Cappellen. 1135 Gramo foonplaten. 12.15 Concert door het V.A.R A.- septet en gramofoonplaten. 2.30 Lezing over de I.V.A.R.A. 2.45 Gramofoonplaten. 2 50 Lezing over Rusland. 3.10 Kamermuziek. Haydnkwartet. 4.30 S.D. A P-kwartiertje. 4 45 Gramofoonpl. 4.50 Beoefening der huis muziek. 5.40 Lezing over China. 6.10 Gra mofoonplaten. 6.20 Literair halfuurtje. 6.50 Gramofoonplaten. 7.Schaak-simultaan seance door Dr. M. Eeuwe. 8.15 Teun de Klepperman. 8.30 „R. VII", hoorspel. 9.30 Concert door het V.A.R.A.-orkest Rococo liebeslied, Meijer Helmund. 10.15 Persber. 10 30 Ensemble Kees Pruis. 11.Vervolg concert, o.a. Waizer der Welt, Robrecht. 11.3012.Ensemble Kees Pruis. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R O.) 89.15 Gramofoonplaten. 10.11.30 Con cert door het KR.O.-Trio. 11.30 Godsdien stig halfuurtje. 12.151.45 Concert door het KR.O-sextet. 1.452.30 Gramofoonplaten 2 30 Kinderuurtje. 4.15—4.30 Gramofoonpl 4 30 Esperanto. 4 45 Dinerconcert, K. R. O.- fKunstensemble. 6.Journalistiek weekover zicht. 6.20 Vervolg concert. 6.40 Esperanto. 7 10 Praatje over cactussen. 7.459.20 Con cert door het Philharmonisch orkest v. Wee- nen o. 1. v. Fr. Lehar. Fragmenten uit de operettes v. Fr. Léhar (u.t Weenen). 9.20 Persberichten. 9.30—12.— Orkestconcert. Salon orkest. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 1.20 Orkestconcert. 3.50 Con cert door B. B. C.-kwintet. 5.05 Concert orgel bespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Nieuws berichten. 6.50 Pianomuziek van Schumann. 7 10 Tuinpraatje. 7.30 Lezing. 7.50 Lehar- concert uit Weenen Zie Huizen. 9.40 Lezing, door Edgar Wallace (The world of crime) 10.10 Concert. Mi'itaire kapel. 10.5512.20 Dansmuziek. Ambrose's band. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05 Gra mofoonpl. 9.20 Orkestconcrt. 12.50 Gramo foonplaten. 5.20 Orkestconcert. 9.05 Concert. Avond van de Chansonniers. Langenberg, 473 M. 6.25—7.20, 9.35— 9.50, 11.3011.50 Gramofoonplaten. 12.25 —1.50 Orkestconcert. 4.205 30 Orkesbon eert. 7.50 Lehar-concert. Zie Huizen Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 1.50—2.20 Gramofoonplaten 2.50 4 50 Orkestconcert. 7.208.20 Concert. Wer ken v. Strauss, Lanner e.a. Weensche muziek, 9 25 Deensche muziek o.a. Noorsche volks dansen, Hartman. 10.2011.35 Dansmu ziek. Brussel, 508 M en 338 M. 508 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.35 Gramofoonplaten 8.20 Gramofoonp'aten. 8.50 Orkestconcert o.a. 5e Symphonie, Beethoven. 338 M.: 5 20 Orkest concert. 6.50 Gramofoonplaten. 7 10 Zie Langenberg. 9.35 Dansmuziek. Rome, 441 M. 7.30 Gramofoonplaten. 8.20 „Isabeau", muziek v. Mascagni. Zeesen, 1635 M. 7.20 „Dreher Schiltz wird gekündigt", leerspel v. h. arbeidsrecht 7.50 Leharconcert. Zie Huizen. 9.20—11.50 Dansmuziek. Dajos Bela. GEHEIME ZENDER TE GOUDA. Ten huize van P. R. in de IJssellaan te Gouda is een geheime zender ontdekt, waaf- omtrent het Dgbl. v. Rotterdam het volgende meldt: De Goudsche zender is niet van vandaag of gisteren, reeds een jaar of wat liet zij zich hooren des Zaterdagsavonds na twaalven en velen hebben er in de nachtelijke uren steeds naar geluisterd. Er werd een vroolijk praatje gemaakt, wat luim verkocht en het scheen, dat men zich in het onbekende oord van den mysterieuzen omroeper vermaakte. In het programma was eveneens opgeno men een beantwoording van rapporten. In den regel werkte de geheime zender tot des nachts half drie. Dan werd hij gebruikt voor experimenteele doeleinden, want het scheen in de bedoeling der amateurs te lig- 5en, zich in het vak te bekwamen en zich in anuari aan een examen te onderwerpen en dan een officiëele zendvergunning te vragen. Altijd werd er de nadruk opgelegd, dat men hier louter met een liefhebberij te doen had en dat het geenszins de bedoeling was, de ontvangst van officiëele stations te belemme ren. Juist omdat men niemand last wilde veroorzaken, zond men des Zaterdags na middernacht uit. Daar het bedrijf al een jaar of wat werkte is het geen wonder, dat het langzamerhand algemeen bekend was geworden. Er scheen een breede aanhang van luisteraars te zijn en daardoor kreeg het station een aardige po pulariteit. De kruik gaat echter zoo lang te water tot zij barst. Het was natuurlijk ook aan de posterijen en telegrafie niet onbekend gege ven wat er zich in de nachten van Zaterdag op Zondag in den aether afspeelde. Zaterdagnacht is nu de groote slag de eveneens aangetroffen P. j een proces verbaal als technisch bediener van den clan destien en zender. Druk en vol, erg vol, was het gisteravond in De Unie op den propaganda-avond van de soc.-dem vrouwenclub. 't Was al bijna half 9, toen mevrouw Jorritsma als de presidente de vergade ring opende met een woord van hartelijk welkom aan de vele aanwezigen, onder wie leden van de clubs te Heiloo, Bergen en Castricum. De mandolineclub begeleidde hierop hier op de „Internationale door de vergadering staande gezongen. I De presidente vroeg vervolgens aandacht g£| voor de pianomuziek van mej. A. Nies. En slagen^ Twee technische ambtenaren van de werd ruimschoots verleend! De jonge Uit het Engelsch door mej. C. M. G. de W 2) Indien S. Gedge een oog gehad had voor Jets anders dan antiquiteiten, zou hij dadelijk gezien hebben, dat zijn nichtje een heel aan trekkelijk jong meisje was. Ze was negentien jaar oud, droeg een heel net zwart pakje, dat goed gemaakt was en een zwarten hoed, die van overleg en goeden smaak getuigde Ze was vrij lang, had een goed slank figuur en een zeer goede houding. Heldere, pittige, vroolijke oogen. In die oogen was een opge wekte glimlach, toen ze S. Gedge langzaam uit de achterverblijven zag te voorschijn ko men. Het meisje had een reismand in de hand en zette die voorzichtig neer op een tafeltje met een gedraaid pootje, waar een kaartje aan hing, waarop geschreven stond: een echt koopje. Daarna omhelsde ze dapper haar oom EJoe!S?at het, nichtje?, zei de oude man hijgend. Hij beschouwde die begroeting als een beleediging aan de waardigheid van den man. Dank u, oom Si, uitstekend, zei het jonge meisje en ze deed haar best niet hard op te lachen; dat zou niet gepast geweest zijn. Een goed reis gehad? O ja, dank u. i Zxlk had 'e,niet ZWLvroeK verwacht Maar fe koffer is gekomen. O ja, hoe heet je ook weer? Dat ben ik vergeten. P. en T. verschenen op de kust met een ver nuftig toestel, een z g. peil-apparaat. dat tor de ontdekking van de daders heeft geleid Dit apparaat werd op verschillende punten van de stad in werking gesteld en gelijk een kompasnaald het noorden, wees de peiling steeds het stadsdeel Kort-Haarlem aan als de plaats van den clandestienen zender. Daar opnieuw in werking gesteld kwam men zoo zoetjes aan in de IJssellaan terecht en daar duidde de peiling precies op het huis van P. R. Twijfel was toen niet meer mogelijk, de zich van geen onraad bewuste amateurs zaten in den val. Om het huis werd een cor don van politie-agenten en rechercheurs ge trokken, de sterke bewaking maakte een ont- sna UeiC vtviu i pianiste toonde zich ook nu weer van den goeden kant, die reeds zoo vaak op verschil lende bijeenkomsten van allerlei aard werd j vertoond Een luid applaus viel haar ten 1 Rede mevr. MiedemaZondervan. Mevr. M iedem a Z onder van, met handgeklap begroet, had als onderwerp voor hare toespraak gekozen „Niet met de wape nen van de barbaren, maar met de wapenen van den geest. Zij herinnerde eraan, dat de sinds 1910 i elk jaar gehouden vrouwendagen telkens groote belangstelling trokken. Onder wisse lende leuzen is men met deze vrouwendagen zee gegaan, maar de eenige. die ervan apping onmogelijk. vervuld is geworden, is eigenliik nog die van De overval had een bijzonder komisch tint- vrouwenkiesrecht. Sinds je. Op het station was men den gepasseerden Zaterdagnacht in een vroolijke stemming. „Truusje was jarig", deelde de omroeper me de. Hij vertelde er niet bij, wie Truusje eigen lijk was, maar door den aether werd duidelijk vernomen, dat Truusje de hartelijke geluk wenschen van het geheele gezelschap in ont vangst had te nemen. Men klonk op haar ge zondheid, onbewust van den noodlottigen af loop zong men, vroolijk: „Lang zal zij le ven', kortom het was een feest, dat klonk als een klok. Deze vioolijke gebeurtenissen speelden zich in het begin van de uitzending af, toen het spoor reeds ontdekt was. I ater ging men fteer gramofoonplaten draaien en het was tijdens dit programma-punt, dat politie en P. en T. ambtenaren omstreeks 2 uur voor de deur verschenen. Het vermakelijke van het geval is onge twijfeld, dat men binnen met volop muziek en in vroolijke stemming den tijd passeerde, ter wijl de speurders vlak voor het huis stonden en elke noot en elk woord precies hoorden. Men liet de gramofoon maar lustig draaien. Na „En we gaan nog niet niet naar huis" volgde, of het zoo zijn moeJ ,Ich bin ja heut' so glücklich". En dan te weten, dat de overval, op het punt stond te gebeuren! Met het „Goeden nacht, wel te rusten" werd de uitzending te half 3 besloten. Op dat moment traden de speurders han delend op. Er werd gebeld, even wachten, „politie" klonk het droogweg en een paar seconden later stonden de mannen van de wet tegeover de geheimzinnige zenders, die knusies en bizonder in hun nopjes bijeen za ten. Met z'n drieën waren de zondaars. Een hunner had nog getracht door den tuin te vluchten, maar ook daar stond de politie en keurig netjes werd de man naar binnen ge dreven. Anderhalf uur is men in de woning ge weest, waar een nauwgezette huiszoeking werd verricht. Er werden tal van onderdeelen ontdekt, die op het gebruik van een zender zouden kunnen wijzen. Zijn wii wel ingelicht, dan heeft men niet de zend lamp en de micro foon kunnen vinden, die in de haast nog weg gemoffeld schenen te zijn. Eenige troost heb ben de ontdekten dus nog. Wat gevonden werd, is ter waarde van 350 in bejag ge nomen en naar het politiebureau getorst De huiseigenaar P. R. kreeg een bekeuring we gens het geven van gelegenheid tot zenden en Dit moet U eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen. Het verzacht en geneest. Ik heet Julie. Julic? Een van die nieuwerwetsche na men! zei hij op boozen toon. Waarom heet je niet December en daarmee uit? -O' mii.80ed als u dat liever wilt, zei Julie heel vriendelijk. Maar 't is zoo lang! Wat dunk u van De, of van Cem of Ber?, dat is wat korter. Ach, het doet er ook niet toe. Wat be- teekent een naam? Ik vind het alleen wat hoe zal ik het zeggen, wat nieuwerwetsch. Julie keek dep ouden S. Gedge aan met dienzelfden glimlach in haar oogen. Hij zag dien glimlach niet. Hij zag alleen haar en denkeS '€*S' waar ^'j ernstig over moest na- HOOFDSTUK II. Gedge keek zijn nichtje wat vragend of twijfelachtig aan. Hij hield niet van vrouwen en vooral niet van jonge vrouwen. Maar één feit stond vast: hij had het zich zelf op den hals gehaald. Bij deze bittere gedachte span de hij zich in om te bedenken, wat zijn be weegreden geweest was. Hij kende zich zelf zeer goed en wist zeker, dat er een reden voor geweest was en een goede reden ook voor zulk een ernstig vergrijp. Plotseling herin- nerde hij zich de werkster en zijn gezicht klaarde een weinig op. Laat mij je eens goed aankijken, nichtje. Als een havik naar een winterkoninkje, zoo was de blik. dien hij door zijn brilleglazen op Julie wierp. t Groot en sterk lijk je mij. Ik hoop dat je niet opziet tegen hard werken. Ik zie nergens tegen op, Oom Si, zei Gedge kortaf Als je hier £t Sij0PzJchttë«P^ met ongeduldig ge- de invoering daarvan hebben de vrouwen naast de mannen gestreden voor \erbetering op maat schappelijk en sociaal terrein, voor een betere samenleving. Het belang hiervan is in den ioop der jaren door duizenden ingezien en erkend en zoo doende is het leger der soc.-dem. belangrijk uitgebreid, in de hoop, dat ook de arbeiders nog eens zouden staan aan de zonzijde van j het leven. Spr. schetste in klemmende woor- j den hoeveel strijd er is gevoerd en hoe er door velen is geleden daarvoor, maar. zeide zij, wij zijn doorgegaan en zullen voortgaan om eindelijk te komen tot een maatschappij, waar geen massa-broedermoord meer zal plaats vinden en waarin ieder een mensch- waardig bestaan zal hebben. Dan zal het uit zijn met den toestand, waarin enkelen zich een leven van weelde kunnen veroor loven ten koste van velen. Intusschen zal er nog veel moeten gebeuren eer het zoover is en lang zal het nog kunnen duren, als niet nog vele anderen meehelpen om het be oogde doel te bereiken. Het zal zoover moeten komen, dat ook zij, die in hun hart voelen bij de soc-dem. te behooren, maar aan den kant blijven staan op gezag van anderen, ook hun afwijzende houding laten varen en meestrijden in hun eigen belaflg. Deze menschen storten meermalen binnens kamers hun gal uit en zij hoonen wel eens hun verdrukkers (spr. herinnerde aan een meeting van katholieken te IRrecht, waar o.a. sprak 't Kamerlid De Bruin). Jammer genoeg blijkt dat vuur vaak een strooviiur te zijn. E>e hoop, die gewekt was op een blijven staan aan de zijde der soc.-dem., werd de bodem ingeslagen; de ontevredenen werden weer gesust door hunne leiders, die hen vertelden, dat het niet is, zooals de soc.-dem. beweren, n 1. dat alle menschen recht op een beter leven hebben. En dit hield spr. vol. Wat er gewonnen is ten aanzien van sociale voor zieningen is er eindelijk gekomen na langen strijd der socialisten, met wie ten slotte Ka merleden van elke richting aandrongen op verbeteringen. In schrille kleuren schetste spreekster het leed der oorlogsjaren, toen ook „afslachting als koren op het veld" (naar het woord van generaal Snijders) onze jongelingschap be dreigde en alle internationale verbindingen waren verbroken, behalve die van de vrou wen, door de soc.-dem. onderhouden. En na die vier bange jaren bleek vol houden in den strijd noodzakelijk en vooral in de tijden van nu is de nood hoog gestegen: steeds minder werk en daardoor minder goede voeding met gevaar voor demorali seering tengevolge van het nietsdoen. Mag deze toestand voortduren? Mogen dacht. baar zijn bril van zijn neus. Dat had ik ge- t. Ik kijk je aan met mijn verkoopersblik Maar voor dit karweitje heb ik mijn koopers- oog noodig. Tastende in de kolossale zaken van zijn kamerjas, gelukte het den ouden man een tweeden bril op te duiken. Met een boos ge zicht zette hij hem op zijn neus. Nu kan ik beginnen je te zien. Je lijkt op je vader. Een knappe vent is hij nooit ge weest, die vader van jou. Vader is dood. Oom Si. Er was een toon van afkeuring in Julie's flinke stem. En het was een heele goede man. Een beter vader dan vadertje is er nooit geweest. ja, een goede man zal hij wel geweest zijn. Hij heeft zijn vrouw nauwelijks genoeg nagelaten om zijn begrafenis te betalen. Het was vader's schuld niet, dat hij on- elukkig was in z::L~ Ongelukkig? Gedge gaf een flinken duw aan zijn „koop"bril. Ik voor mij geloof uitda- gelukkig was in zijn zaken. ook niet aan geluk. U niet?, zei Julie op eenigszins genden toon. Daar geeef ik geen antwoord op. Oom Si hield een waarschuwenden vinger op. Wat jouw geluk zal wezen is dat je niet tegen werken op ziet. Als je hier blijven wilt, dan moet je je best doen. Julie erkende op nederigen toon, dat zij haar best zou doen. S. Gedge bleef haar aanstaren. Het was hem duidelijk, dat hij een ontzettende verant woordelijkheid op zich genomen had. Een levendig, scherpzinnig meisje, negentien jaar oud, zoo'n echt moderne ondeugd van een kind, met een eigen opinie over alles, zou het leven voor hem doen veranderen. Het diende nergens toe dit feit onder stoelen of banken te schuiven, maar een verstandig man had dit eerder moeten bedenken zien wij zóó onze jongens en onze mannen verkommeren door gebrek aan werk? De vrouwen en moeders van andere par tijen voelen hetzelfde leed en behooren dus bij ons, maar, doordat zij aan den leiband loopen van het kapitalisme, blijven zij mee schuldig aan het bestendigen van deze ver keerde toestanden. Alle partijen in de l weede Kamer, ook gesteund door vrouwen, hebben verworpen de moties-van den Tempel, en oud-minister Siotemaker de Bruine, die in 1918 meeriep om verbeteringen voor de ar beiders, schaart zich nu aan de zijde der regeering. En deze wil loonsverlaging voor de rijksambtenaren en poogt de gemeenten te dwingen, dien weg ook op te gaah. En toch is dit alles niet noodig, zei spreekster met verwijzing naar artikelen van o.a. den heer Wibaut, die uiteenzette, dat het slechts de bedoeling der kapitalisten is, voort te gaan met het maken van groote v/insten. Alleen de loonen beneden 9000 zou b.v. de N.R.Crt. willen verlagen. De kapitalisten zorgen wel te winnen: van 19221930, in een achttal jaren dus, waarin velen bitter leden, zijn er in ons land 330 millionnairs bijgekomen. De rijkaards weten op allerlei wijzen belastin gen te ontduiken, waartoe ons aibeiders geen kans wordt gegeven. Zij kruipen wel door de mazen van de wet en wij worden daar de dupe van, moeten voor hen meebetalen. En als wij dat niet kunnen, weten zij er wel raad op, door onzen schamelen inboedel te ver- koopen. Moeten wij ons tegen een en ander niet blijven verzetten? Wij pogen in toepassing te brengen het schoone woord, dat alle men schen broeders en zusters zijn en daarbij moeten allen ook uit de kampen van anders denkenden ons steunen. Trots was spr. op het leger van duizenden mannen en vrouwen, die zich in den strijd hebben geworpen tegen de wanverhoudingen in de maatschappij en vóór een menschwaar- dig bestaan. Maar nog zijn er velen, bij wie het moet komen tot een revolutie in den geest, De werkvrouw heeft een dag vrij, zei hij, een einde makende aan zijn gepeins. Ik zal je dus maar een handje helpen met je koffer. Dan kun je een andere jurk aandoen en aan het werk gaan. Als je je wat moeite geeft voor je werk, dan kan ik de werkvrouw misschien wel missen. Die vrouw is maar een lastpost, zooals trouwens alle vrouwen. Maar zij is er van het ergste type, en ik heb al tien jaar lang mijn best gedaan van haar af te komen. Stilzwijgend volgde Julie Oom Si naar de keuken en trok in dien tijd een paar zwart glacé handschoenen uit. Hij hielp haar een koffer, die alles bevatte, wat ze op de wereld bezat, een steil, smal wenteltrapje zonder looper op te dragen naar een zolderkamertje, dat door een beschot van een groot ere kamer was afgescheiden en licht ontving door een vuil dakraampje. Er was een bedstede met een matras, een latafel, een waschtafel en een kapotte spiegel. Als de jongen komt, zal hij je een paar dekens brengen. Je kunt nu aan den gang gaan, zoo gauw als je wilt. Julie begon dadelijk haar koffer uit te pak- pen. Ddhrna deed ze haar nieuwe rouwjapon uit en een oude japon aan, waarin ze van plan was een aanvang te maken met h^ar werk. De dood van haar moeder, nu een maand geleden, had haar een gevoel ge geven of zij alles verloren had, waar zij prijs op stelde in de wereld. Niemand, neen niets kon haar nu meer schelen. Maar zij had be loofd zich dapper te houden; ze zou het leven aanvaarden met moed en ze zou haar belofte gestand doen. Daarom veroorloofde zij zich zelf ook niet veel tijd aan haar toilet te besteden. Zij zou lust gehad hebben op den rand van haar bed te gaan zitten in dat ongezellige kamertje en aan Haar tranen den «riian ta Wan. tv-. om zich heen te zien en te er een maatschappelijke die zal leeren erkennen, dat chaos is. Spreekster herinnerde aan toestanden, die zij ook had meegemaakt, toen gezinnen met een achttal kinderen van 7.50 per week moesten leven en de jongens vaak reeds op hun negende jaar naar fabriek en werk plaats werden gestuurd en de meisjes veei te vroeg in dienstbetrekking moesten, waar zij te veel en te zwaar werk moesten verrichten voor hun zwakke krachten. In Uien tijd heb ben velen en ook spreekster had dit ge daan den tijd stelen voor eigen ontwikke ling. Zóó erg is het nu niet meer, maar toch is er nog een maatschappelijke chaos, waarin de vrouw wel zee" erg meelijdt, omdat zij ondanks schrpal loon en geringe uitkeering bij werkloosheid moet blijven zorgen vooi gezelligheid thuis en voor voeding en klee ding van haar gezin. Daarom is het der vrouwen plicht om mee te strijden voor verbe tering, opdat een goede boterham gewaar borgd blijft. Krachtig wekte spreekster op om in dezen rechtvaardigen strijd niet achter te blijven. De sociale voorzieningen, door v. d. Tem pel geëischt in zijn drie moties, zouden alle ruimschoots kunnen worden voldaan uit bezuinigingen op het militairisme Wij ar beiders betalen het grootste deel der belastin gen en al weten wij dat belastingen noodig zijn, wij verzetten ons ertegen dat een zoo belangrijk deel ervan wordt weggesmeten aan het militairisme. Herinnerend aan de rede van mr. Josephus Jitta deze week voor de A.V.R O.-microfoon, zei spreekster, dat deze een loonsverlaging had bepleit voor allen, wier inkomen in de laatste twee jaar niet was verminderd. En wie zijn dat? Dat zijn alleen de arbeiders en de ambtenaren. Spreekster waarschuwde voor de mooi- praterij door velen in de „vijandige kampen", die jammeren over werkloosheid en de daar door noodzakelijke voorzieningen. een afgrond. Zij toekomst was zoo duister als Vooruitzichten, plannen had zij niet. Zij had eerzucht, ja, maar zij had geen opleiding ge had. Ze had niets geleerd, waardoor zij zich een weg kon banen door het leven, en al het §eld, dat zij ter wereld bezat, zat in haar eurs, nog geen tweehonderd vijftig gulden een rolletje muntjes en wat klein geld. Er was niet meer overgebleven van den verkoop van het huis, dat haar moeder zoo angstval lig had behouden. En als dat geld op was, zou ze moeten leven van de weldadigheid van haar om Si, dien ze steeds een hardvochtig mensch had hooren noemen. Of ze moest werk zoeken om in haar onderhoud te voorzien. Zulk een toekomst zag er ellendig uit. Maar terwijl Julie een andere jurk aandeed, een oude huisjurk, drukte zij haar lippen stijf op elkaar en nam zich voor niet aan den dag van morgen te denken. Oom Si had haar op gedragen de kachel in de achterkeuken schoon te maken. Zij hoopte dat te kunnen doen zonder iemands hulp, heel alleen. En om die ellendige pijn in haar achterhoofd niet te voelen en niet na te denken, zou ze aan niets anders denken dan aan het ver richten van haar werk. Een minuut of tien nadat ze naar boven gegaan was, kwam ze de zoldertrap af. Ze had zelfs een werkschort aan, die ze nog ge aarzeld had in te pakken; ze was zoo voor zichtig geweest het ding toch maar mee te nemen. Waar zijn de borstels en stoffers, Oom Si, en de vuilnisbak? In de kast in de achterkeuken. Het ge luid van die stem kwam uit de pakkist, ge volgd door de verschijning van een hoofd van een monsters. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5