DE OOL1JKE OESTERS Qemeetüecadm Getrouwd L. OCAR. B. ITS. D« heer en mevr. L. OCAR-B. ITS betuigen hun hartelijken dank, voor het vertrouwen, dat men bij hoest en verkoudheid in hen stelt. Groene Kruis, November 1831. Met een krachtig beroeo op samenwerking ten aanzien van verbetering der maatschappij door geestelijke wapenen met verdieping van het inzicht, dat er moet komen een tijd waar in ieder zijn recht om mensch te zijn mag doen gelden, besloot spreekster hare met vuur uitgesproken rede. Een warm applaus beloonde haar voor haar opwekkend woord. Vóór de pauze liet zich de muziek nog eens hooren in verschillende stukken. Als violis e trad op de inmiddels ter vergadering geko men mej. A. Scheepstra, die toonde een waardig partner van mej. Nies te zijn De presidente las nog een schrijven voo van het Partijbestuur en het N. V. V., aan de regeering en de deelnemende landen aan vredesconferentie te Genéve, in welk schrijv gezegd werd: ..Zoolang de volken niet on - wapend zijn, blijft de vrede in gevaar verkee- ren. Eenige landen zijn door de vredesver dragen tot ontwapening gedwongen, terwijl daarbij die der andere landen in uitzicht is gesteld De langdurige beraadslagingen in Genève hebben evenwel tot dusveiTe geen tastbaar resultaat opgeleverd. Integendeel worden de lasten der militaire toerustingen zwaarder, zoodat 't geduld der volken uitge put raakt. Derhalve eischen wij van de regee ringen, welke in de ontwapeningsconferentie vertegenwoordigd zijn, dat zij eindelijk tot positieve daden zullen overgaan, o.m. door het maken eener overeenkomst, waardoor dadelijk een zoo sterke vermindering van strijdkrachten en oorlogsmateriaal van a1 Ier- lei soort en van militaire uitgaven wordt ver zekerd, dat zij tot volledige algemeene en gecontroleerde ontwapening moet voeren Dit petitionnement werd door de vergade ring met algemeene goedkeuring bekrachtigd Na de pauze gaf de A. J. C. een „bont' programma: dans (ook oud-Hollandsche) en zang en een paar kluchten, alles tezamen een vrij uitgebreid programma, dat echter door vlotte afwerking zonder merkbare overhaas ting toch nog geheel kon worden afgewerkt op het voor dit doel wel wat kleine tooneel. En het ging heel goed! Aan de deelnemende jongens en meisjes werd door flink applaus dank gebracht. STERVEND EUROPA. Ruim vier honderd bezoekers hebben gis teravond in de Harmonie vol spanning de voordrachtkunstenares Charlotte kohier ge volgd in haar voordracht „Stervend Europa" van Iwan Goll. De Volksuniversiteit heeft velen aan zich verplicht, door hen in de gelegenheid te stellen, kennis te nemen van het pessimisme, dat in dit werk tot uiting komt. Dr. Kruisheer deelde mede, dat dit pessi misme niet de reden is geweest voor het be stuur om dezen avond te organiseeren. Ver sterking van de somberheid in deze tijden is het bestuur verre. E>e wijze, waarop Char lotte Kohier deze voordracht geeft, is van een warmte, die optimistisch aandoet en juist daarom was net bestuur dankbaar, dat zij ook met haar voordracht naar Alkmaar heeft willen komen. Charlotte Kohier is in Alkmaar geen onbe kende. In de voordrachtcyclus van het Comité voor abonnementsvoorstellingen gaf zij reeds eerder een werk van Dostojevslci, terwijl zij verleden jaar met succes optrad in het too- neelstuk „Beter dan vroeger". Voor ons is Charlotte Kohier nog grooter voordracht kunstenares dan actrice. Haar voordracht getuigt van een volkomen overgave en een beheersching van het onderwerp. Elk gebaar en iedere verandering in haar stem is wèl overwogen en zelfs de entourage is diep door dacht. Gisteravond zat zij daar op het groote tooneel in een modernen stalen stoel tegen een zwart gedrapeerden achtergrond en gekleed in een strak oruin costuum. waar door zij niet meer leek van deze werelcf. Diepe bewondering vervulde ons voor dit talent, dat in nog geen twee uur met een jagende snelheid ait futuristisch, psychologisch werk voor ons deed leven. In het begin, waar de schrijver met enkele zinnen het universeele aanstipt, deed het werk wel ietwat vreemd, doch al spoedig leert men den gejaagden modernen cosmopo- liet kennen en gevoelt men het schrijnende leed, waaronder hij gebukt gaat. De beschrij ving van Parijs als een verdorven stad, is subliem. Hoe de zoekende mensch zelfs gekweld wordt door de ondragelijke gedachte, dat hij nog op de wereld is, doet Charlotte Köhler ons angstwekkend gevoelen, wanneer zij de hoofdpersoon uit het verhaal laat zeggen: „Acht da; -n ben ik niet opgestaan om te vergeten, cat ik leef. Maar ik ben Europeaan en ik heb de ui; e uniform van mijn stand aangetrokken' De schrijver teekent ons dan den alles na- jagenden mensch en zegt: „Deze menschen fdooven alles, maar niet, wat God hun zegt. ij gelooven niet, hoe het gele blaadje aan den boom langzaam groeit en een engel wordt" en angstwekkend klinkt het: „Zij gelooven, maar hebben geen geloof. Europa is zonder God". „Ik verlang naar één enkele klaagstem, naar een menschelijken schreeuw, maar de electrische pomp werkt. Het hart van Frankrijk wordt leeggepompt en met cement gevuld", aldus de zoeker. „Wij weten niet" is 3e laatste redding uit dezen goddeloozen tijd, waarin alles ontdekt en technisch mo gelijk wordt gemaakt. „Ik wil tot de men schen gaan en den deemoed diep voelen Ik wil klein zijn en werken", zijn de smartkreten van deze verworden ziel. Ondanks alles houdt hij van Europa, hoewel zijn atmosfeer er een is van ruïnes, stank en verrotting en zijn melodie er een is van een doodenmarsch Hij haat Amerika, dat Europa mechani seert en hij meent, dat er aan de oevers van Florida meer plaats is voor beton dan in Parijs, waar hij op een vermolmde bank wil sterven Smartvol roept hij: „Ik predik de goedheid der menschen, maar kan de haat niet over winnen". Zijn conclusie is, dat heel Europa lijdt onder een verwordingsbacil, die hij de Eurokok noemt en tot allen roept hij uit: „Gij kunt niet meer gered worden, wa' gij ook doei, koopt of verkoopt". Verveling is de andere epidemie, die Europa rijp maakt voor den ondergang En vroeg of laat zal zelfs vjod zich afvragen na de schepping van zijn Universum: ..Waarvoor doe ik dat allemaal" en daarna alles weer door elkander gooien. Natuur, misschien zal jij nog eenmaal de nooduitgang kunnen zijn in de catastrophe der menschneid". En tenslotte concludeert hij, dat de bevrij- ding moet komen door het zich vrij maken van idealen en beschaving. Onder groote instemming van de aanwe zigen reikte dr. Kruisheer de kunstenares aan het einde van haar voordracht een bou- quet aronskelken. INGEKOMEN PERSONEN. W. Gieling, R.K., dienstbode, Baan- singel 19, van Wijk aan Zee. P. N. Schellings, R.K., reiziger in rubber, Roemer Visscherstraat 24, van Heiloo. T. Broersma, G.K., kruideniersbe diendes Zevenhuizen 10, van Franeker. F. W. Wilms, E.L., electricien, en echtg., Tulpstraat 2a, van Zaandam. M. Misik, R.K., Waerdendelstraat 3, van Soest. M. M. Belleman, R.K., dienst bode, Magdalenenstraat 9, van Bergen. A Eeltink, R.K., dienstbode, Fnidsen 82, van Oudorp. C. Langedijk en echtg. N.H., Corfstraat 17, van Schagen. A. Molenaar, N.H., arbeider, Luttik Oudorp 31a, van Broek op Langendijk. W. Dinge-dis, R.K., metselaar, Druivenlaan 20, van Bergen. J. C. E. Jahn, wed. F. W. L. Öauer, E L Corfstraat 37, van Dultschland. E. Nieuwenhuys, N.H., strijkster, Karl Marxstraat 6, van Am sterdam. J. H. Bast, N.H., boormees ter en echtg., Mr. P. J. Troelstrakade 20, van N. O. I. G. A. J. Boogh, E L., en echtg en kinderen, Corfstraat 37, van N. O. I. J. G. van den Broek, geen, huisschilder en echtg. R.K., en kinderen, Heiligland 32, van Zijpe. E. F. E. van Olfen, R.K., kellnere, Kruislaan 1, van Velsen. H. W. van Til. N.H., loodgie ter, Ritsevoort 7, var. Apeldoorn. A. Goudsblom, R.K., groenhandelaar, Ou degracht 74, van Warmenhuizen. N. van Rees, N.H., dienstbode, Nassauplein 6, van Rotterdam. E. van Diepen, R.Khulp in de huishouding, Zeglis 9, van Bergen (N.-H.) A. van het Groene- woud, geen, kok en echtg., N.Hen kin deren, Bergerweg 9a, van Amsterdam. D. Boon, N.H en echtg., Bergerweg 9a, van Amsterdam. T. Nooij, wed. Hil- bert de Witt, N.H., Vondelstraat 5a, van Bussum. C. Meijne, R.Ktimmerman, Augustijnsteeg 5, van Leende. M. V. Bruin, R.K., dienstbode, en zuster, Van Everdingenstraat 18, van Harenkarspel. M. Strijbis, geen, dienstbode, Wilhel- minalaan 23, van Broek op Langendijk. M. Minderhoud, G.K., verpleegster, Wilhelrninalaan 11, can Westkapelle. A. Bijwaard, R.K., dienstbode, en zuster, dienstbode, Van Everdingenstraat 18, van Oude Niedorp. J. M. Lemmers, R.K., dienstbode, Verdronkenoord 113, van Heerhugowaard. M. Willberg, R.K., dienstbode, Verdronkenoord 23, van Höxter (D.) - C. Metselaar, N.H., Ropjeskv.ii 4, van Wervershoof. L. Nijboer, geen, Overdiestraat 5, van Den Helder. T. Stinauer, R.K., Huigbrou- werstraat 8, van Heiloo. J. Klomp maker, en echtgen. en kinderen, N.H., aannemer van grondwerken, Stations wee 164 lil, van Castrieum. C. A. Geertzema, geen, Kennemerstraatweg 101 I, Aan Anna Paulowna J. Meule- veld, geen, melkcoitroleur en echtg., N.H., Forestusstraat 33, van Oudorp. H. C. Groentjes, R.K., electromonteur, Snaarmanslaan 76, van Bergen (N.-H.) V. A. Krauskopf, R.K., dienstbode, Nieuwesloot 23, van Bergen (N.-H.) C. Schiava, R.K., granietwerker, Ver dronkenoord 75, van Italië. J. C. Ver munt, RK., arbeider N.S., Baansingel 9, van Bergen (N.-H.) P. Brouwer, N.H., en G. Olij, Comansstraat 23, van Zaan dam. M. van der Meulen, N.H., echtg. van S. Moesker, Van Houtenkade 37, van Rotterdam. P. C. Pauw, R.K., Heem- raadstiaat 4, van Boekei. A. van Berneveld, N.H., dienstbode, Emma- straat 1, van Haarlem. B. Comello, geen, Tuinstraat 69, van Oldenzaal. F. Lange, E.L., bankwerker, Dijk 26, van Duitschland. P. de Vos, en echtg., N.H., Van Leeuwenhoekstraat 26, van Heiloo. G. J. Bosch, R.K., metaalbe werker, Overdiestraat 50, van Den Hel de.H Wirtz, D.E., dienstbode, Pay- glop 3, van Solingen (D.) N. de Vries, R.K., arbeider, Omval nr. 5, van Limmen. J. G. Dun, N.H., onderwijzeres, Wil helrninalaan 23, van Vlissingen. J. C Olierook, R.Ka., religieuse, Emmastraat 12, van Delft. G. Herrema, geen, mon teur, Tulpstraat 9, van Medemblik. N. Kindt, N.H., dienstbode, Landstraat 12, van Oudorp A. M. Kramer, R.K., huishoudster, Kerkstraat 17, van Heiloo. M. van Velzen, R.K., huishoudster, Vondelstraat 4a, van Wervershoof. H. A. M. Rijnders( R.K., religieuse, Van Everdingenstraat 18, van Soest. S. Bakker, G.C., en echtg., Ie Tuindwars straat 16, van Oudorp. C. Sijs, tuin knecht en echtg. en kinderen, R.K., Achterstraat 4?a, van Oudorp. S. G. Groenewoud, R.K., Oudegracht 209, van Amsterdam. W. van Doorn, geen, si garenmaker, St. Annastraat 29, van Leeuwarden. M. Moerbeek, N.H., dienstbode. Laat 43a, van Schermer horn. J. M. de Boer, R.K., liefdezuster, Van Everdingenstraat 18, van Amster dam. G. J. van Raalte, geen, arbeider N.S., en echtg., R.K., Druivenlapn 13, van Leeuwarden. J. H. van ae Berg, inspeteur O. W., en ehtg. en kinderen, R K-, Julianastraat 4, van Franeker. H. M M. Mulder, R.K, onderwijzeres Fröbelonderwijs, Ouderacht 204, van Amersfoort. M. J. Kommers, N.H., ver pleegster, Wilhelrninalaan 11, van Er- melo. W. Roosendaal, N.H., dienstbo de, Kwakelpad 19, van Hoorn. H. Meijer, E.L., verpleegster, Wilhelrnina laan 11. van Ermelo. T. A. van der Meer, R.K., dienstbode, Snaarmanslaan 78, van Beemster. A. E. Yruis, R K huishoudster, Schermerpad 2, van Ber gen. A. M. Duin, R.K., dienstbode, Emmastraat 85, van Amsterdam. J Dingerdis, R.K., fabrieksarbeider, Vrou- wenstraat 10, van Bergen. M. Bras, wed. van Q. Oud, R K, en dochter, Roe mer Visscherstraat 18, van Heiloo. E. Feller, N.HStationsstraat 11, Venhuizen. M. Tiemes, N.H,, cassière. Spoorstraat 24, van Bergen. J. M. C. van Vliet, N.H Bierkade 5, van Hoorn. M van der Horst, wed. D. Kes, N.H., 2e Kabelstraat 15, van Den Helder. N. Schaap en moeder en zuster, N.H, Scherinerweg 12, van Zijpe J Bos, Rem. en echtg., N.H., en zoon, Linden- laan 88, van Bergen (N.-H.) D Stam, N.H Westerweg 127, van Zuidschar- woude. G. Wardenburg, E.L., dienst bode, Langestraat 97a, van Be gen (N H J. Y. Kieft, R.K, radio-telegrafist, Zevenhuizen la, van Singapore E. Klausfelder, D E echtg. van H. Stef- fens, Lamoraalstraat 7, van Neuwied (Dld.) J. H. M. van der Ven, R.K., volist en echtg., pianiste, Hekelstraat 8, van Breslau. G. J. Porte, N.H., on derwijzeres, Prins Hendrikstraat 36, van Ilpendam. G. Siebrands, wed. van F. L. Meeus, N.H., Baansloot 1, van Rhe- nen. L. J. Kuijpers, R.K., winkelier ster, Langestraat 44, van Amsterdam. H. D E. Sterokel, wed. van J. Abercrom- bie, E L., Molenbuurt 31, van Amster dam. C. G. J. Nieuwenhuis, geen, kellner, Langestraat 70, van Amsterdam. A. Wielenga, Ger., landarbeider, en echtgen. en kinderen, Omval 92, van St. Pancras J. Flintrop, R.K., dienst bode, Langestraat 86a, van Duitschland. E. Fleger, R.K., dienstbode, Luttik Oudorp 14, van Tegelen. T. van Twui- ver, N.H., telefoniste, Snaarmanslaan 9, van Wijk aan Zee en Duin. C. D. Zoo- mer, N.H., K. van 't Veerstraat 19, van Castrieum. D. E. Buurs, N.H., Sta- tinsstraat 21, van Beemster. J. Duits, N.Htuinder, Oudorperdijkje 15, van Zijpe. S. Posthuma, N.H., Lindenlaan 21, van Groningen. A. F. Kamp, N.H., commies ter directie v. d. Wieringer- meerpolder, Langestraat 83 A, van Am sterdam. 1. P. M. Klok, N.H., leerl. verpleegster. Wilhelrninalaan 11, van Zijpe. H. W. Rijpken, R K., kapelaan, Breedstraat 9, van Nijmegen. P. Met selaar, R.K., landarbeider, Zeglis 61, van Zijpe. A. Wever, R.Kverpleegster, Van Everdingenstraat 18, van Hoorn. F. Hinrichs, E.L., Wilhelrninalaan 11, van Worn erveer. T. Bronder, geen, verpleegster, Koorstraat 47, van Am sterdam. L. Dorlijn, N.H., ambachts man N.S., en echtg., Forestusstraat 39, van Den Helder. F. Nolten, wed. A. Bruin, R.K., en kinderen, St. Annastraat 22, van Oudorp. J. Hof, R.K., groen- tenhandelaar, en echïg. en kinderen, St. Annastraat 22, van Oudorp. W. J. M. L. Nijssen, echtg. van J. M. Beers, R.K., Staringhstraat 4a, van Hoensbroek. G. M. A. F. Luijten, R.K., dienstbode, Juliana van Stolberglaan 2, van Rotter dam. G. C. van Eeuwijk, G.K., dienst bode, Mient 24, van Asperen. B. M. Scholten, R.K., dienstbode, Huigbrou- werstraat 5, van Heemskerk. A. M. de Wit, timmerman, geen, en echtgen. N.H. Tienenwal 9, van Oudorp. P. Postma, geen, boterhandelaar en echtg. en doch tertje, Westerweg 135, van Bergen (N.H.) C. Penning, geen, en echtgen., Comans straat 25, van Semarang (N. O. I.) A. Veenis, wed. van A. van Wieringen, N.HNassauplein 11, van Amsterdam. G. C. Goldschmidt, echtg. van H. L. 13, van Hannover (D.) G. Bosman, N.H. dienstbode, Oudegracht 186, van Eg- mondbinnen. D. W. Dreijer, echtg. van J. H. Persoon, R.K., Langestraat 41, van Haarlem. A. Kamerlingh, wed. J. C. de Waal, N.H., Kennemerstraatweg 197, van Wisenkerke. C. H. Ruijgrok, echtg. A. P. C. Staal, geen, Westerweg 132, van Heiloo. T. H M. Imming, R.Kbanketbakker, Spoorstraat 40, van Bergen (N.-H.) J. Bergsma, N.H., denstbode, Van Everdingenstraat 1, van Barsingerhorn. F. Hildama, N.H., Westerweg 106a, van Heiloo. M. C. Kuijs, R.K., dienstbode, Emmastraat 66, van Harenkai spel. A. Ringnalda, N - H., fabrieksarbeider, Geestersingel 42, van Bolsward. M P. Reedijk, N H., Roemer Visscherstraat 13, van Mijns- heerenland. A. Wierenga, geen, han delsbediende, en echtgen. en kinderen en schoonvader, E.L., Nieuwpoortslaan 102, van Texel. M. C. Penning, N.H., Comansstraat 25, van Zwaag. C. van der Meer, geen. Dahliastraat 21a, van Beverwijk. E. P. Spierings, N.IT, amb- teiaar b. d. Wieringermeerpolder, Corf straat 8, van Eindhoven. A. E. G. J. van Nootdorn. echtg. van P. A. van der Horst, Langestraat 97a, van Am sterdam. P. Meilink, R K., slager, Laat 142, van Opmeer. W. K Schou ten, R.K., fotograaf en echtg., Mient 2, van Amsterdam. H. Velthuis, geen, kok, Langestraat 70, van Enkhuizen. H. H. M. van der Woude, R K., Metius- gracht 5, van Heer. L. Leijen, N.H handelsreiziger Singer Mij., en echtg. en J. N. Nugter, Dahliastraat 11, van Hoorn J. H. H. Kambeel, geen, conducteur N.S., en echtg. en kinderen. M. Kots, N.H., wed. van A. Goudsblom, hulshoud ster, Emmastraat 67, van Bergen (N.-H.) Q. H. Geels, R.K., schilder, en echtg., Oudegracht 142 inw., van Bergen N.-H K. Hooft, wed. H. Hart, N.H., Veer straat 1, van Bergen (N.-H.) W. J J. Lensen, R.K., winkelbediende, Laat 163, van Venlo. J. Kramer, dienstbode, N.H., Emmastraat 40, van Hoo.-n. A. F. Kaal, dienstbode, N.H., Laat 99, van Bergen (N.-H.) C. C. M. Heezius, R.K., religieuse, Van Everdingenstraat 18, van Delft. W. van den Hof, G.K Sta tionsweg. 168, van 's-Gravenhage. T. A. Overtoom, R K.. bakker, Scheteldoeks- haven 8, van Medemblik. J. Stori- mans, N.H., verpleegster, Wilhelrnina laan 11, van Utrecht OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. LANOESTRAAT 85. Uitleening uitsluitend aan leden; minimum contributie tweede halfjaar 1. Nieuwe aanwinsten. Oorspronkelijk Nederlandsche romans. F 10.5v Fabricius, Venetiaansch avon tuur. L 53n Lidth de Jeude, Carla van. Nora Q 6mz Querido Mijn zwerftochten door Jordaan en donker Amster- dam. S 31e Schendel, A. van. Een eiland m de Zuidzee. S 96v Stuwe, Eline van. Een vader met zes dochters. T 40.7 Treynor, A. M. Op patrouille. W 21.2 Walschap, O. Adelaide. W 21.2e Eric (Vervolg op: „Ade- laïde.") In het Nederlandsch vertaalde romans. A34r Anker Larsen, Roes. B 72 Boo, Sigrid. Helga's weddenschap H 21.9a Hamsun, K. August. R 67m ROnne, J. F. Het meisje uit Hell- naes. Nederlandsche letterkunde. 801 B 90 Bruggen, Carry van. Prome- theus. 2 dln. 801 B 90g De grondgedachte van Prometheus. 810 Hól Heijermans—Peers, Marie. Met Herman Heijermans in hemel en put. 811 F47 Frowein-Gratama. Ela. Gouden draden. (Gedichten). 811 R46 Ridder, Tony de. Den berg op. (Ged.) 812 I15c Ibsen, H. De comedie der liefde. (Tooneel). Wetenschappelijke werken. 170 V71 Vloemans, A. Het leven is heilig 335 M20o Man, Hendrik de. Opbouwend socialisme. 629 F38 Fokker, A. H. O. en B. Ooud. De vliegende Hollander. 642 Q6 Quidam. Het nieuwe handboek voor de broodbakkerij. 654 P44 Philp, Ch. O. Televisie. 910.8 A311e Amundsen, R. Mijn leven als ontdekkingsreiziger. 940.4 W26 Warmelo, W. L. van. De mis daad van 1914. Dl. 1. 944 W39 Weil, B. De zaak Dreyfus. LIJST VAN NIEUWE BOEKEN VOOR DE JEUGD. Uitleening des Woendsag van 1—2 'A uur; minimum contributie 50 cent iper jaar. Leeftijd 8—11 jaar. K 82r Koster, Maren. Rie. L lij Labberton, Mien. Een jaar bij de fa milie de Bloeme; een boek tot re ligieuse inwijding. 2 dln. 11—14 jaar. B 22 Baren, J. van. Jan; de Paaschvacan- tie van vier Amsterdamsche jon gens. I. B 22j Jan; vier Amsterdamsche jongens naar de Olympische spe len. II. B 29k Bauer, C. M. H. Kleine Sarina. B 86.3 Brinkgreve, Willy. De Westerveld jes. K 40hg Kieviet, C. J. Het huisgezin van dr. Forting. M 81.5 Morrow, H. W. Een jonge held. P 37k Petillon, W. De kinderen van Rheede. V 52de Vertellingen uit de duizend en één nacht; 2e en 3e bundel. 14-17 jaar. B 29h Bauer, C. M. H. Haars vaders dochter. E 45s Exel, Pk. De spookhoeve. E 45v De vondeling uit het land der Druiden. M 35gh May, KHet geheim van den witten bison. M 3511 De llano estacado. M 35p De petroleumkoning. M 35sk De slavenkaravaan. S 62.5 Sinclair, F. de. De wandelende drie kleur. S 79 Spierings, KDe Uruguees. W 85o Wörishöffer, S. Onder zeeroovers. W 85ov. Onno Visser. 91 H41 Hees, O. van en E. C. Witschey. Neerland; nieuwe wingewest. De voorzitter deed de navolt^n» dcelingen: K1Qe Wede. dat op 16 Oct. te Alkmaar een ing is gehouden inzake een distrietT— werk. er». NOORDSCHARWOUDE. Vergadering van den raad der gem. op Woensdagavond 7.30 uur. Voorzitter Jhr. A. L. van Spengler, secretaris de heer K. G. Reinders. Alle leden zijn aanwezig. artsendienst, doch dat nog geen deföv?' Ool% sluit is genomen, daar dit wacht nn spreking van het gemeentebestuur maar met de afd. Noord-Ho!land van a k" eeniging van Ned. gemeenten. e Ver- Van Ged. Staten een circulaire wijziging voorgesteld wordt van h* Mfaarin verordening betreffende de wonineL»^* termijn van beroep werd op voorstel en W. op 1 maand vastgesteld. n °- Geen directe maatregelen tegen de loosheid. B. en W. zullen paraat bliivm' Van de 3 samenwerkende landarbrtJi' bonden is een adres ingekomen met wr om werk te verschaffen aan de tegen loosheid verzekerde arbeiders tegen een a loon van 3 per dag. Oevraagd werd 2*" gerwerk te verrichten of bij gebreke van vm' doende werkgelegenheid een steunrepelinJ te voeren. 111 De voorzitter stelde namens B. en W het adres voor kennisgeving aan te nm* daar hier nog geen werkloosheid heerscht De heer Kooy is er voor om dit ,Jj oogen te zien, daar het vrij zeker is, dat over een maand wel werkloosheid zal schen. eer' De voorzitter zeide, als de toestand zjA wijzigt, dat B. en W. met een voorstel zuli«! komen, ook naar aanleiding van dit adres Het is hier zoo, dat de tuinbouwers nj*i meer in staat zullen zijn te betalen hoevw er voldoende werk is. y De heer Kooy zeide, dat het een jaarlijlwi, verschijnsel is, dat zoodra de kool thuis is n werkloosheid ontstaat. De heer Kwadijk sloot zich bij den w Kooy aan. Wij dienen klaar te zijn, spr., als de werkloosheid optreedt. Spr. op de regeling in St. Pancras waarbij oofd, tuinbouwers gebaat zijn. Als de werlflv4. heid optreedt over een maand kan het m» wel twee maanden duren eer er een stem®, gel ing tot stand komt. De heer Schrijver zeide in principe mede te kunnen gaan met hetgeen de heeren Kooy en Kwadijk voorstellen. Als de werkloosheid intreedt moet er een regeling zijn. Spr. vroeg zich af of B. en W. wel voldoende beseffen wat het zeggen wil als men werkloos is. Dan kan men geen maand, geen week en geen dag wachten. Spr. hoopte, dat B. en W. binnen korten tijd met een voorstel zullen komen. Wethouder Barten zeide er ook voor te zijn dat er een regeling gemaakt wordt. De heer Duyves zeide met het voorstel van den heer Barten mee te kunnen gaan, daar spr. ook werkloosheid ziet aankomen. De voorzitter zeide, dat hier geen werk loosheid is, doch dat er een andere factor is, waarbij een regeling gemaakt zal moeten worden welke de tuinbouwers in staat stelt arbeiders te werk te stellen. Spr. zegde toe in de volgende vergadering nadere mededeeli gen te doen. Wefh. Ootjers was voor het voorstel m B. en W. om het adres voor kennisgeving aan te nemen. Het was spr. vaste overtuiging dat er spoedig hulp voor de tuinbouwers zal komen en dus ook werkgelegenheid. B. en W zullen echter paraat zijn in deze. Aldus besloten. Van de heeren Rutsen en van Ext« te Z> Scharwoude is een adres ingekomen inzakt de overname van een gedeelte Oosterstraat door de gemeente. Door adressanten wordt voorgesteld dat hunnerzijds bij het perceel Huigen een rioleering gemaakt wordt, en bij het perceel Prijs door de gemeente of wo ningbouwvereniging. Door B. en W. werd voorgesteld het raads besluit van de vorige vergadering te handha ven en de straat dan alleen over te nemen als twee riolen door adressanten gelegd zijn. Aldus besloten. Begrooting lichtbedrijven, burgerlijk arm bestuur en gemeentebegroting: De voorzitter deelde mede, dat de diverse begrootingen zijn nagezien door een com missie bestaande uit de heeren Duyves, Kan sen en Kwadijk. De voorzitter vroeg of er ook leden zijn welke algemeene beschouwingen wenschet t houden. De heer Schrijver zeide 52i/£ uur geleden een afschrift van de begrooting thuis te leb ben gekregen. Evenals de commissie bij nazien der rekening van de lich tbedrijven aanmerking gemaakt heeft op het ter inza?e verstrekken aan de leden, was spr. van ning, dat een tijd van twee dagen te kori is om voldoende de begrooting na te zien. Spr. stelde voor de begrooting in een volgende vergadering te behandelen, op zijn vroegst over 7 dagen. «j De voorzitter zeide onder algemeene schouwingen iets anders te verstaan. De heer Schrijver zeide juist hierdoor de algemeene beschouwing achterwege te zuuf° laten. 249. Na schooltijd gaat Marinus naar zee en wacht net zoolang tot het eb is, want dat is de tijd, waarop hij z'n vriend den grooten toovenaar van onderzee een boodschap zenden kan. Als de golven meer en meer terugwijken en een groot stuk vochtig zand komt bloot te liggen, is de tijd gekomen. 250. Dan neemt Marinus uit z'J" vft0 twee mooie hoorntjes, die hij ee,1Sjeoor den waterman kreeg. Als je ze aa i zee houdt, kun je er het ruischen va". ebben in hooren. Maar deze hoorntjes te ook tooverkracht. Marinus 0{ slechts tegen elkaar aan te wrij daar verschijnt zijn vriende de ao

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6