DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. DAM Co. S. KROM. Uit het Jtadement ^Buitenland Qaqe&iiksdh Ovevzicfu ZATERDAG NOVEJ1BEK 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. GARAGE: SCHARL00, ALKMAAR FIAT- EN NASH- AUTOMOBIELEN. LUXE VERHUUR- EN BEGRAFENISONDERNEMING. STOOMERIJ en VERVERIJ TEL. 1523 (3 lijnen) Heerencostuums stoomen i 4.50 Heerencostuums ontvtehhenen oppersen f 2.50 Heerencostuums oppersen f 1.00 Desverlangd binnen drie dagen klaar. ONZE AFDEELING IS DE BESTE. de nieuwe engelsche regeering. een rumoerige vergadering te londen. arbeidsovereenkomsten in de textielindustrie opgezegd. cholera-epidemie in roemenie. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 2 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9. postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Wo. Directeur: C. KRAK. Dit nnmmer bestaat uit drie bladïn Den Haag, 6 Nov. 1931. Bij den aanvang der vergadering van he den is als lid beëedigd en geïnstalleerd de heer Amelink, die in de plaats van den heer Severijn (a.r.) zitting neemt De eerste spreker van heden was de heer Bierema (lib.), die betoogde, dat op sommige hoofdstukken der Rijksbegrooting niet vol doende bezuinigd is geworden. Omtrent de resultaten der nieuwe bezuinigingscommissie is spr. zeer sceptisch. De departementen ver- leenen toch geen medewerken! Maar waarom slaan de ministers niet zelf de hand aan de ploeg. De thans aangebrachte bezuinigingen zijn, goed beschouwd, niet meer dan verso bering en uitstel. Spr. zet <-.it in bijzonderhe den uiteen. Daarbij deelt hij mede, dat de staking der drooglegging der Zuiderzee hem genoegen doet: die drooglegging zal ons een tekort van een milliard bezorgen! Men deed beter te zorgen voor een betere afwatering der gronden, die last hebben van hoog water. Met de salarisverlaging der ambtenaren gaat spr. mede. De desbetreffende motie- Marchant wijst hij dus af. Ook meent hij, dat de benzinebelasting moet aanvaard wor den. Wat de tariefverhooging betreft, sluit hij zich aan bij het oordeel van zijn partijge- j noot Knottenbelt. Voor een conjunctuurbelas ting gevoelt spr. niets; de opbrengst zou ge ring zijn. Dat een eventueele radiobelasting slechts een millioen zou kunnen opbrengen, betwijfelde spr. Van de motie-Albarda wil hij niets weten; dat is een slag in de lucht! Geen minister zou haar kunnen uitvoeren. Een gebruik van vroeger batige saldi acht spr. ongeraden en onvoorzichtig. Het zou beteekenen een lee ning te moeten sluiten, terwijl we toch straks een nieuwe leening moeten sluiten tot dek king van de vlottende schuld van ons Indië. Spr. erkent dankbaar, dat bij de steun der regeering aan den landbouw ditmaal de Veenkoloniën niet vergeten zijn, gelijk te vo ren gewoonte was. Ook de voortzetting van den steun aan de suikerbietenteelt waardeert hij. Spr. waarschuwde ernstig tegen verhoo ging van de rechten op grondstoffen, welke de landbouw noodig heeft. Men vergete niet de boerenbevolking te helpen. De heer J. ter Laan (s.d.a.p.) bestreed de voorgenome korting op de salarissen van het rijkspersoneel en protesteerde tegen het denk beeld van loonsverlaging. Hij zou wel een motie willen indienen, doch de heer Mar- chant is hem vóór geweest wat de hoofdzaak betreft en dus hield hij zijn motie terug. De heer Heemskerk (a.r.) leverde kritiek op de beide moties van den heer Marchant, die hij geen van beiden aannemelijk achtte. Spr. zette vervolgens nogeens uiteen, dat de minister van financiën zeer juist de sala risverlaging heeft gemotiveerd. De kritiek van den heer Albarda was niet meer dan foutieve rhetoriek. De heer Kersten (staatk. geref.), zette uit voerig uiteen, dat onze zonden de diepste oorzaak zijn van de tegenwoordige ellende. In verband daarmede beschouwde hij de cri sis uit politiek, economisch en geestelijk oog punt. Het socialisme heeft z.i. afgedaan, be wijzen het débacle in Engeland. Het privaat bezit en het kapitaal zijn steunpilaren der maatschappij en geen socialisme of commu nisme kan ze omverwerpen of vervangen. We dienen terug te keeren tot de eenvoudige le venswijze van voorheen en daarmede zal vele zonden worden afgewenteld. Wijders betoog de hij, dat Nederland niet aan den vrijhandel kan blijven hechten; de internationale op handelsgebied is uitgezongen. Van de motie- Albarda is spr. volstrekt afkeerig. De spr. beweerde verder, dat de rechtsche fracties onder den socialistischen drang revolution- naire neigingen aan den dag legt en verzette zich tegen de sociale lasten, die den boeren stand dood drukken. Van die revolutionnaire verzekeringswetten mceten we af! De spr. vond, dat ieder, ook ons Vorsten huis bereid moest gevonden worden tot vrij willige verlaging der inkomsten, gelijk ka merleden en ministers reeds hebben gedaan. De spr. maakte verschillende kritische op merkingen op het z.i. slappe regeeringsbe- leid, waarbij vooral de uitgaven voor intel- lectueele belangen, werden bekritiseerd. Daarna de politieke zijde der malaise be handeld, kankerde de spr. vooral tegen het communisme, verzette zich tegen de Belgi sche wenschen, kritiseerde de coalitie, die nog steeds feitelijk bestaat en verheerlijkte zijn eigen partij; die gaarne met a.r. en c.h. wil samenwerken mits zij zich van de katholieken losmaken. Ten slotte stond hij even stil bij de geeste lijke crisis, doch zijn tijd was voorbij. De heer v. Vuuren (r.k.) gaf hierna eenige financieele beschouwingen over de crisis. Dinsdag worden de beraadslagingen voortgezet. DE TOESTAND IN RUSLAND. Een redevoering van den voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen. De binnenlandsche en internationale toestand. In een plechtige zitting in het Groote Thater, gewijd aan den veertienden verjaardag van de Octoberrevolutie in Rusland, heeft de voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molo- tow, het woord gevoerd tot bet uitspre ken van een redevoering over den bin- nenlandschen en internationalen toe stand. Molotow zeide o.m. het volgende (waarbij men bedenke, dat een Rus het woord voerde!): Terwijl in tal van kapitalistische lan den de industrieele productie ongeveer gedaald is tot op het vooroorlogsche niveau en er tientallen millioenen werk- loozen en uitgehongerden moeten wor den onderhouden, heeft de Sovjet-Unie haar industrieele productie opgevoerd tot het drievoudige van de vooroorlog sche productie, de werkloosheid vol komen overwonnen en voelt zij zelfs een gebrek aan werkkrachten. Voortdurend stand van de arbeidersklasse verbeterd, wordt de materieele en cultureele toe- In de kapitalistische landen heerscht een lanbouwcrisis, tientallen millioenen boeren zijn in uiterste armoede gedom peld. De Sovjet-Unie maakt een mach tigen vlucht meile van den landbouw op de basis der collectievisatie. Vervolgens sprak Molotow als zijn overtuiging uit, dat men er in zal slagen het vijfjarenplan in vier jaren uit te voeren en ging over tot het bespreken van de moeilijkheden die daarbij zijn te overwinnen, o.a. de gebreken, die voor al voorkomen in het voorzien met levensmiddelen van de bevolking en de ontplooiing van den Sovjethandel. Molotow merkte op. dat dank zij de uit breiding op reusachtigen schaal van de industrie, vooral van de industrie der goederen voor het groote verbruik en dank zij den grooten opbouw der kol chozen deze gebreken spoedig geheel zullen worden overwonnen. Overgaande tot de bespreking van den internationalen toestand wees Molotow op ernstiger worden van de tegenstellin gen tusschen de imperialistische staten ir hun strijd om de afzetgebieden en hun systematische voorbereiding van nieuwe oorlogen. De Sovjet-Unie volgt ook een systema tische politiek, maar een vredespolitiek, gelijk o.a. blijkt uit haar ontwapenings voorstellen aan de kapitalistische lan den en haar voorstellen inzake een economisch nonagressiepact. De Sovjet-Unie blijft haar pogingen voortzetten om de uitbarsting van nieu we oorlogen te voorkomen en een aan val op haar te vermijden. Vijf jaar geleden heeft de Sovjet-Unie Polen een nonagressiepact aangeboden er. eerst nu, na vijf jaar, kan met voldoe ning het antwoord worden gemeld van den Poolschen minister van buitenland- sche zaken, volgens hetwelk Polen be reid is een dergelijk pact te sluiten. Vijf jaar geleden heeft de Sovjetregeering Frankrijk aangeboden een nonaggres- in dezen voortgang. siepact te sluiten en eerst thans komt er Men weet, dat het nonagressiepact tusschen URSS en Frankrijk te Parijs is onderteekena. Men voldoening maakte Molotow ver volgens melding van de hartelijke ontvangst, die Litwinow in Turkije te beurt was gevallen. Met betrekking tot de gebeurtenissen in Mantsjoerije zeide hij, dat de hju- ding van de Sovjet-Unie, evenals die van de geheele wereld is duidelijk. De Sovjetregeering handhaaft een politiek van niet-inmenging aangezien zij de internationale verdragen respecteert, de met China zijn gesloten. Deze houding van de Sovjetregeering is door Karak- han op voldoende wijze uiteengezet in zijn antwoord aan den Japanschen am bassadeur Hirota. De provoceerende ver zinsels over een rood gevaar, verbreid door zekere personen in de Japansche dagbladen, die overgenomen zijn door de imperialistische Europeesche en Ame- rikaansche pers, bewijzen, dat de bezet ters en hun bondgenooten geen aad®re motieven hebben voor hun bezetting, dan alleen maar drogredenen. Volgens hun politiek om China deelen, bereiden de Lmpen*'"^uwen he Chineesche territorium ee tegen grondslag voor een oor'og assa's van Rusland en de werken-d .jst}sche doel- China, met slechts impe einden. „niaUs bevestigde ten Onder luid ^ppj c0Vjet-Unie deze slotte Molotow, dat ?enties zou blijven imperialistische vredespolitiek zou ontmaskeren en ee dU ,q de af. blijven vottór'heeft gedaan- loopen 14 jaai DE TOESTANEUNHET VERRE De Japanners zetten hun op- marsch voort, Volgens een officieel bericht zetten de Ja panners hun opmarsch te Tsitskkar voort. De Chineesche troepen bieden, naar wordt ge meld, hevigen tegenstand. Generaal Ma verklaarde, dat de Japanners zich op den weg Mergen-Tsitsikar bevinden en pogen op te rukken langs den Nonni. De toestand van den generaal wordt als uiterst moeilijk beschouwd, daar hij geen dek king in den rug heeft. Stimson en het conflict in Mantsioerije. De regeering te Washington schijnt zich niet te verontrusten over de scherpe critiek welke in uitgebreide kringen der Amerikaansche openbare meening wordt geoefend op de hou ding der Amerikaansche regeering nopens het Japansch Chineesche conflict. Staatssecretaris Stimson heeft het derhalve noodzakelijk geacht Vrijdag tegenover eenige journalisten te verklaren, dat de politiek der Amerikaansche regeering ongewijzigd blijft. De regeering zal ook in de toekomst de andere staten steunen bij hun streven naar vrede, door onafhankelijk op te treden langs diplomatieken weg en zich volledige onafhankelijkheid voor behouden bij de beoordeeling der te onderne men stappen". Tegelijkertijd heeft de Japansche ambassa deur verklaard, dat de gevechten bij de Nonni- brug zijn gestaakt. De Japansche troepen, wel ke bezig zijn met de verbetering van de brug, zullen na beëindiging dezer werkzaamheden, welke ten hoogste tien dagen zullen duren, worden teruggetrokken. De gevechten aan de Nonni- rivier. Naar uit Moekden wordt gemeld, hebben de Chineezen Vrijdag aan de Nonnirivier over de geheele linie een i tegen-aanval ondernomen, ten einde de doo;) de Japansche troepen op nieuw bezette stellingen, weer te veroveren. Volgens tot nu toe ontvangen berichten heb ben de Chineezen 200 en de Japanners 40 man verloren. Verliezen voor de Japanners? Uit Charbin wordt gemeld, dat het Japansche leger in Noord-Mantsjoerije in een moeilijke positie werd gebracht door een hevige tegen aanval van de Chineesche troepen langs de Nonni-rivier, waarbij de kleinere Japansche troepenmacht werd teruggedreven en hevige verliezen leed. Deze mededeelingen waren vervat in een telegram uit Sytnihar, nadat vroe gere berichten hadden gemeld, dat de Japan sche troepenmacht de grootere Chineesche had weerstaan, doch latere officieele berichten meldden, dat de Japansche troepen thans bin nen een gebied liggen, dat door artillerievuur wordt beschermd en niets meer doen dan ten koste van zware verliezen hun gebied behou den. Ter kennis van de Japansche regeering is gebracht, dat de Japansche troepen 20 pet van hun effectief hebben verloren en dat in al lerijl een bataljon uit Kaonan wordt aange voerd om de troepenmacht bij de Nonni-rivier te versterken. HERRIOT LEIDER DER RADICAAL SOCIALISTISCHE PARTIJ. Vrijdag werd de vroegere minister-president van Frankrijk op den partijdag socialisten tot leider gekozen, benoeming aan. OWEN YOUNG OVER HET YOUNG-PLAN. Voor zijn vertrek uit Amerika heeft de bij zondere correspondent van de „Matin" een onderhoud gehad met Owen Young. Deze verklaarde, dat naar zijn meening zijn plan ook onder de huidige omstandigheden kan worden toegepast. Young betoogde, dat het mechanisme van zijn plan zoodanig is inge richt, dat het aan de omstandigheden kan worden aangepast. Naar zijn meening is ook Ihans het mechanisme nog goed, wan neer men bij de toepassing van goeden wil blijk geeft. In de eerste plaats is het noodza kelijk de eerbied voor op zich genomen ver plichtingen te herstellen. Wanneer men een overeenkomst vrijwillig onderteekend heeft, dan moet men deze ook loyaal doorvoeren. Dit beginsel geldt zoowel voor publiekrech telijke verdragen als voor particuliere over eenkomsten. Wanneer men de eerste schendt, dan bestaat er geen reden aan de adere vast te houde. Op deze wijze wordt het crediet vernietigd. Een moratorium is een uitzonde ringstoestand. Onder zekere omstandighe den kan de uitzonderingstoestand natuurlijk afgekondigd worden, doch het is niet moge lijk daaronder normaal te leven. De corres pondent voegt hieraan toe, dat deze woorden van Owen Young waard zijn in Europa ge hoord te worden. DE ONGEREGELDHEDEN in HALLE. In een door de nat.-soc. studentengroep Halle bijeengeroepen openbare vergadering heeft gisteravond de voorzitter van het Duit- sche studentencorps aan de universiteit Halle, Boerner, cand. math., het woord ge voerd over de houding van het Duitsche stu dentencorps, met betrekking tot het geval Dehn. Opnieuw wordt vastgesteld, dat de strijd met onverminderde kracht op breedere basis zal worden voortgezet; de strijd gaat thans alleen met de hoogeschoolvereeniging niet alleen tegen hem, wiens aftreden ge- eischt is, maar ook tegen den rector. In dezen eischen vinden de studenten ook bij een deel van de professoren solidair begrijpen. In aansluiting op dezen spreker werd het woord gevoerd door een vertegenwoordiger van het Leipziger studentencorps, die sprak over de kameraadschappelijke belangstelling onder de studenten. Geen ordeverstoringen te Halle. De rector der universiteit Halle verklaart, dat hij den eisch der studenten af te treden als rector niet zal inwilligen, in het bijzon der aangezien deze beslissing niet afhangt van hem zelf, maar van zijn collega's. De verdere ontwikkeling van den toestand ziet hij met gerustheid tegemoet. In de houding der universiteitsautoriteiten zal in geen geval eenige wijziging wordengebracht. Prof. Dehn zal Dinsdag op de gewone wijze zijn colleges geven. Het is niet tot botsingen gekomen. De menschenmenigte voor het universi teitsgebouw, onder wie zich geen nationale studenten bevonden, werd door de politie tot doortoopen aangemaand, waarna zij tegen acht uur gisteravond uiteen gin. TELEFOON 490. In een verkiezingsvergadering is de minister van onderwijs uitgekreten door een aantal stu denten, die in hoongeroep tegen de regeering uitbarstten. De politie greep in en dreef de stu denten naar het studentenhuis, waarbij een per soon met een bajonet werd gewond. Vervolgens werd de universiteit door de po litie bezet, teneinde een protestvergadering der studenten te verhinderen. Een gesloten de- monstratie-optocht door de hoofdstraten van Belgrado is door de politie uiteengepaagd, waarbij 18 personen werden gearresteerd. Het grootste gedeelte der demonstranten trok zich toen weer terug in het studentenhuis, vanwaar zij door middel van spreekkoren de bevolking opriepen Zondag a.s. zich van stem men te onthouden. De studenten hebben den eisch gesteld, dat de gearresteerden onmiddellijk in vrijheid zou den worden gesteld, waaraan gevolg is gege ven. De universiteit is tot Zondag gesloten. der radicaal- Herriot nam de De ministers in functie. Hoewel de leden van het nieuwe kabinet hun ambtszegels niet zullen ontvangen voor Maandag, wanneer zij naar Buckinghani- paleis zullen gaan om de handen van den koning te kussen, hebben gister reeds eenige hunner hun ambtsbezigheden aangevangen De Eerste minister vertoeft te Lossie- mouth, waar hij eenige dagen rust geniet voor dat de regeering in het parlement ver- Alaandag zal MacDonald naar Londen terugkeeren. Spoedig na het bezoek aan den koning zal de eerste zitting van het nieuwe kabinet worden gehouden. Verwacht wordt, dat net parlement niet langer dan vier weken bijeen zal blijven Waarschijnlijk zal het dan tot Februari wor den verdaagd. AANSLAG OP DEN PORTUGEE- SCHEN MINISTER VAN FINANCIEN VERIJDELD. Naar uit Lissabon gemeld wordt, is de politie er in geslaagd een aanslag, gemunt op den mi nister van financiën Oliveira Salazar, op het spoor te komen. Een krachtige afdeeling politie omsingelde de samenzweerders, die zich hadden teruggetrok ken in een afgelegen huis, waar na een vrij langdurig vuurgevecht 3 samenzweerders gear resteerd konden worden. Onder de gearresteerden bevindt zich ook de chauffeur van den minister van financiën. Fascisten en communisten slaags. Op een vergadering van de Engelsche fascisten-Liga, die Vrijdagavond onder voor zitterschap van generaal Blackenny te Lon den werd gehouden, kwam het tot heftige scènes. Toen de secretaris der Liga, Arnold Leese, een rede wilde uitspreken, werd hij reeds bij het begin door de communisten over schreeuwd. De communisten zetten de inter nationale in en spoedig kwam het tot een ge vecht in de zaal, waarbij stoelpooten als wa pens werden gebruikt. Een groot aantal per sonen werden gewond, van wie velen ernstig, voordat de politie de zaal kon ontruimen. De vechtpartij werd op straat voortgezet, zoodat de strijdenden tenslotte door de politie moes ten worden uiteen gedreven. Verscheidene personen werden gearresteerd. 200.000 arbeiders er bij betrokken. In de textielfabrieken van Gladbach Rheidt en omgeving hebben de werkgevers Vrijda alle arbeidsovereenkomsten, welke op grond van het 10 October geëxpireerde loontarief waren gesloten, eveneens opgezegd. Voor het afloopen van den opzeggingstermijn zal na de bekendmaking den arbeiders een aanbod worden gedaan om voortzetting der werkver houdingen. Overeenkomstige maatregelen zijn in bijna alle Rijnland-Westfaalsche districten door de werkgevers in de textielindustrie genomen, voor zoover de tot nu toe loopende loonover- eenkomstig niet meer geldend zijn. Door deze opzegging worden rond 200.000 arbeiders en arbeidsters getroffen. STUDENTEN-DEMONSTRATIES IN ZUID-SLAVIE. Tegen de verkiezingen Donderdag en Vrijdag is het aan de universi teit van Belgrado tot stormachtige demonstra ties gekomen tegen de regeering en de door voering van de parlementsverkiezingen, die voor a.s. Zondag zijn uitgeschreven. Te Braila is een typhus- en cholera-epide- mie uitgebroken. Tot nu toe werden 124 ge vallen gemeld, waarvan verschillende me' doodelijken afloop. HET PROCES TE LUBECK. Strijd over Calmette. Naar de correspondent van de „Voss. Zt." te Lübeck meldt, is het Donderdag bij de behan deling van het z.g. Calmette-proces tot een in cident gekomen. De onrust begon met een uitval van den D.-nationalen advocaat Wittern, die de belangen behartigt der civiele partij. Deze betoogde, dat men toch niet altijd spre ken moest van den „grooten Calmette", maar veel liever van den „kleinen Calmon", want zoo heette Calmette toch eigenlijk bij een goe de Duitsche vertaling. Prof. Uhlenhut wees na mens de deskundigen in zeer waardige bewoor dingen deze uitlating af. Ook de president protesteerde tegen het op treden van den advocaat, die echter in een woedende verklaring zijn standpunt handhaaf de en daarbij met een boek op tafel sloeg. Op herhaald protest van den president riep dr. Wittern uit: Dat wordt toch te bar! Ik moet hier gelegenheid hebben een Duitsch geleerde, n.1. prof. Deycke, tegen een Fransch geleerde, n.1. Calmette, in bescherming te nemen. Ik sta hier als tegenstander van Deycke. Ik noem het echter niet zeer correct van prof. Calmette, dat hij eerst in de krnt verklaarde, dat hij niet naar Lübeck wilde komen, omdat hij niet tegen een collega wil optreden en dat hij daarna in de „Münch. N. N." schrijft, dat hij de manier, waarop Deycke zich verdedigt, een onwaardige acht. Waarop de president verklaarde, niet te kunnen toelaten, dat hier verklaringen van een Fransch geleerde werden voorgelezen welke niet voor de rechtbank, maar voor de krant be doeld waren. Wat de persoon van prof. Cal mette betreft, verklaar ik, aldus de president, dat ik niet de wijze goedkeur waarop hier over hem gesproken wordt. Gedurende deze scène waren alle advocaten opgesprongen en verschillende hunner wilden het woord nemen. De officier van justitie trachtte eveneens een verklaring af te leggen. Maar de president be lette elk verder debat. SCHEEPSRAMPEN OP DE OOSTZEE, Ook in den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben tengevolge van den hevigen storm eeni ge scheepsrampen plaats gehad. Het Duitsche stoomschip „Constantzia", komende van Le ningrad, is nabij het eiland Oeland gestrand. Na ontvangen noodsignalen is een Zweedsch bergingsvaartuig uitgevaren. De bemanning van de „Constantzia" moet nog aan boord zijn. Een vermoedelijk Duitsch schip „Anne", dat

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1