Alkmaarsche Courant. Het kostbare meesterstukje Radionieuws JxuiCCeton JUchtsiaken Honderd drie en dertigste Jaargang. Maandag- 9 \ovemher (Wordt vervolgd). No. 264 1931 Dinsdag 10 November. Hilversum, 298 Af. (Uitsluitend A.V.R.O 8.—10— Gramofoonplaten. 10.— Morgen wijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10 30 Voor de vrouw. 11.Orgelconcert door Frans Hasselaar Soliste Han Heydenrijk, zang. 12.2.Ensemble o. L v. A Nooteboom. 2.30 Gramofoonpl. 3.Knipcursus. 4.— Concert. Egfcert Veen Jr., viool en Egbert Veen Sr., piano. 4.30 Radiokinderkoorzang. 5.Gramofoonplaten. 5.15 Omroeporkest o. I. v. Nico Treep. 6.30 Moderne Fransche kamermuziek. B. v. d. Sigtenhorst Meyer, ?iano, vertolkt Debussy. 7.Kamermuziek. .30 Engelsche les, Fred Fry. 8.— Vervolg kamermuziek. 9.15 Vierde zitting van „De strafzaak Vivienne Ware". 9.15—10.Ko- vacs Lajos en zijn orkest. 10.— Vaz Dias 10.15—11.Vervo.g Kovacs Lajos. 11. 12 Gramofoonplaten. Huizen, 1875 Af. 8.9.15 Gramofoonpl. 10.11.30 Concert K. R. O.-Kunstensemble. II.30 Godsd halfuurtje. 12 15 Concert K R- O.-Trio 1.45 Gramofoonplaten 2.Vrou wenuurtje. 3.4.15 Orgelconcert door E Haak, m. m. v. J. v. Buggenum, zang. 4.30 6 20 Gramofoonplaten. 6.20 Bedrijfscontrole- cursus. 6.45 Engelsche les. 7.10 Fransche causerie over de Russische mentaliteit en het (Bolsjewisme. 7.458.Verfcondskwartier- tje. 8.11.Concert uit Maastricht Sted. Orkest van Maastricht 0. 1. v. H. Hermans en H. Heyendaa., orgel, o.a Derde sympho- nie, St Saëns. 11.— Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concertorgelbespeling. 1.20 Picadilly Hotel orkest. 2.25 Voor de scholen. 2.50 Muziekles. 3.55 Fransche les. 4.25 Voor de scholen. 4.50 Trocadero-cinema orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Nieuwsber 6.50 Moderne pianomuziek. 7.10 Fransche lezing. 7.40 Variété. 8.50 Literaire causerie. 9 20 Nieuwsber. 9.40 B. B. C. Klein-orkest 0.a. Traumerei, Shcumann. 10.40 Oorlogs poësie. 10.5512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 At. 8.05, 12.50, I 25 en 6.50 Gramofoonp.aten 8.20 Concert 0 a. Ouverture „Re; d'Ys Lalo. 9.05 Orkest concert.. 9.50 „Les noces de Jeannette" van V. Massé. Langenberg, 473 Af. 6.257.20, 9 35 II 05, 11.0511.30 Gramofoonplaten. 12.25 1.50 Orkestconcerr. 4.20—5.20 Solisten concert. 7.20—8.15 Avondconcert. Oa. Ouvert. „Oberon" Weber. 8 20 Trio-concert, o a. Trio B-dur, Scbubert, viool, cello en piano. Kalundborg, 1153 Af. 11.201.20 Strijk- concert. 2.20—4.20 Orkestconcert met solis ten. 7.208.Beroemde rhapsodiën o.a. 2e Rhapsodie van Liszt. 8.25 Liederen 8.45 Blijspel 9.Moderne pianomuziek. 9 55— 10 25 8ste Symphonie F dur van Beethoven Brussel, 508 en 338 Af. 508 Af. 5.20 Om roeporkest. 6.50 Wagnerconcert, gramofoon platen. 8.20 „i es deux Médaillons", muzi kale comedie \an Van Ooste. 9 35 Concert, o a. Aubade printaniere, Lacombe. 338 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten 8 20 Orkestconcert o.a. Rienzi-ouverture, Wagner. Rome, 441 Af. 8.20 Orkestconcert o.a uit „Götterdammerrung", Wagner. Zeesen, 1635 Af. 6.50 Oostenrijksche liede- renavond. 7.35 Lezing 8.20 „Bunte Reihe" 0. 1. v. H. Brunar. 9.35 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door de Band Carol Ba- lan uit de trocadero Londen. DE N.C.R.V. GESTRAFT WEGENS HAAR PROGRAMMA OP HERVORMINGSDAG. De N.C.R V. is door de Algemeen pro gramma-commissie voor drie achtereenvol gende malen uitgesloten van de verzorging van het „algemeen programma", in verband met haar uitzending van Vrijdagavond 30 Oct. 1931, weke naar men weet door de Radio-Omroep-Controle-commissie is afge broken, daar het desbetreffende programma door de algemeen programma-commissie niet was goedgekeurd. Het Hbl. meent, dar 't be sluit tot schorsing is genomen zonder dat de N. C. R. V. in de gelegenheid is gesteld om zich te verantwoorden. Het Kamerlid J. J. C. van Dijk heeft aan den minister van waterstaat vragen gesteld, waarin twijfel wordt uitgesproken aan de Uit het Engelsch door mej. C- M. G. de W 4) Het was toch niet alles duisternis wat hij zag. Evenals de plumeau ook den lichten kant van de voorwerpen aanraakte, zoo zag hij de gedaante van Willem, als een licht zijde voor zijn verbeelding verschijnen. Als hij alles meerekende, dan moest hij erken nen, dat die bekwame jonge man de beste in koop was geweest, dien hij ooit gedaan had Een jaar of wat geleden had hij Willem, toen een armé jongen van onbekende af komst, bij zich in dienst genomen tegen een heel gering loon, om boodschappen te doen en voor allerlei andere bezigheden. Hij bleek een bij'zonder goed verstand te hebben en heel handig te wezen, zoodat zijn baas, met het oog 00 de toekomst, besloot hem wat van den handel te leeren. En hij was er nu ZF? £°ed van op de hoogte, dat hij eeni- gen tijd geleden begonnen was veel aan hem over te laten. £ebrek had. dan was het dit hij was in de oogen van zijn baas haast te eerlijk. Indien het menschelijkJr wijze gesproken mogelijk geweest was, dat S Gedge iemand ter wereld een bankje van dui zend pond, dus 12000 gulden had tSeJër" trouwd. dan zou het Willem geweest zi n En rechtmatigheid der afbreking. Zooals men weet is het conflict ontstaan naar aanleiding van een programma ter herden king van de Hervorming, welk programma bestond uit voorlezing van gedeelten uit den Bijbel en zang van psalmen en Christelijke liederen. Blijkens den Omroepgids van de N C. R. V. heeft deze vereeniging er zich van vergewist, dat de voorzitter van den Katho lieken Radio Omroep tegen deze herdenking op een dag voor het algemeen programma geen bezwaar had. Naar verluidt heeft de N. C. R. V. zich thans gewend tot den minister van Waterstaat en de N. C. R. V. verwacht, dat deze een vonnis (waartegen geen beroepsinstantie bestaat) zonder vooraf gaand verhoor niet zal sanctionneeren. KORT GEDING A.V.R.O. CONTRA DEN STAAT. Zoo mogelijk Maandag uitspraak. Voor den waarnemend president van de Haagsche rechtbank mr. Van Rhede van der Kloot, werd Zaterdag het kort geding behan deld, waarin de A.V.R.O. den minister van Waterstaat had gedagvaard naar aanleiding van de beslissing van den minister van 14 Oct. waarbij aan de Radiovo.ksuniversiteit Holland twee uur zendtijd per drie weken werd toegekend mee ingang van 3 Nov m mindering van d-n zendtijd van de A.V_K.U. Namens eischeres pleitte mr. G. J. Salm, uit Amsterdam, en namens den minister mr J H. Telders. Voorts woonde de heer Van Gheel Gildemeester, algemeen sercetaris van de A.V.R.O., de pleidooien bij. Na re- en dupliek bepaalde de president de uitspraak voorlcopig én zoo mogelijk op Maandag a.s. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 6 Nov. 1931. OM EEN HANDKAR. De openbare zitting werd ingezet met de voortzetting der interessante handkar-proce dure uit Alkmaar, waarin de bediende Dirk M. als verdachte fungeerde, welke heer echter de verantwoordelijkheid had willen schuiven op den ondernemer van de aloude uitspan ning „De Raaf" op de Breedstraat, die zou hebben beloofd te zuilen zorgen, dat bedoel de handkar in zijn stal zou worden opgebor gen. Maar genoemde caféhouder ging abso luut niet accoord met deze delegatie. „Het is niets anders dan gemakzucht, meneer de kan tonrechter", verklaarde hij. „Zij zetten zoo'n kar maar neer en loopen weg en daar draag ik de verantwoordelijkheid niet voor". „Ik ben het volkomen met je eens, De Graaf beaamde de kantonrechter gemoedelijk, en om deze opinie nog even te onderstrepen, werd de bestuurder van de veelbesproken handkar veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen. DE INSPECTIE VIEL GOED UIT. Volgens afspraak zou de landbouwer de K. uit de Starnmeer heden om 10 uur met zijn Utrechtsch wagentje voorrijden ten ein de het edelachtbaar driemanschap gelegen heid te geven zijn keurig onderhouden „spul letje" te bezichtigen. Hij was dan ook prompt present met de goed doorvoede dampende bruin tusschen de leidsels en de expositie had een gunstig verloop, doch kon niet verhinde ren dat de landman werd veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen, aangezien duidelijk bleek de noodzakelijkheid van een wegspiegel, die dan ook alreeds was aangebracht. De opgelegde boete werd direct voldaan en een streep door de rekening gehaald. DE BEFAAMDE BADMANTELS VAN BERGEN AAN ZEE. Op Vrijdag 14 Augustus verscheen als ver dachte voor den kantonrechter de 25-jarige heer Roelof Corn. B., 'n ingenieur uit Schie dam, die zijn vacantietijd gezellig had door gebracht in de badplaats Bergen aan Zee, doch aldaar al zeer spoedig in minder aan genaam contact kwam met de plaatselijke veldwacht, dewelke op 4 Augustus in den middag tegen hem proces-verbaal opmaakte ter zake zijne aanwezigheid op het zeestrand, gekleed in een badpak, dat niet behoorlijk was begraven onder een voorgeschreven bad mantel. Door den gedaagde werd te zijner verdediging ingebracht, dat hij vooraf dooi de politie met was gewaarschuwd en dat hij voorts de verordening niet had overtreden, omdat hij, zooals die verordening voorschrijft wel voorzien was van een badmantel, doch dit kleedingstuk had uitgespreid op het strand. De ambtenaar van oordeel, dat be doeld artikel in strijd was met art. 135 van de gemeentewet en alzoo niet verbindbaar requireerde ontslag van rechtsvervolging, d^hfejeantonrechter 14 dagen later op 28 daarenboven had de jonge man zoQveel ver stand van de zaak opgedaan, dat zijn baas muri^5!in 00rdes' vertrouwde dan op zich zett De tijd was gekomen, dat S. Gedge jon gere oogen nood:g had dan de zijne, wanneer er ie.s beoordeeld en aangekocht moest wor- kfv,en^ez<; V0"(0nieii betrouwbare jonge man bekleedde dus zulk een plaats in zijns mees- ers schatting hocger misschien dan de man crUrtf™3 ,Ja' hij was bepaald van on schatbare waarde. Indien Willem zoo voort ong, dan diende zijn baas er eindelijk wel oe over te gaan zijn loon op te slaan; dat was in zijn eigen belang. Nu bijvoorbeeld weer die kist uit Ipswichl Zelfs zonder eenig optimisme en dat was iets waar de oude H£inw n last van bad za£ b'-' dadeliik- F, aet een voordeeltje voor hem wezen zou. Vcor de vaas zou hij zeker wel 120 gulden kunnen krijgen en dan nog zou het een koopje zlJn. En dan deze plaat. Willem had oog voor zulke dingen. Ja, zijn baas stond er dikwijls versteld van; hoe kwam die jongen er aan Hij had toch om zoo te zeggen absoluut geen opvoeding gehad. Teen hij op dit punt van zijn overpeinzin gen gekomen was, hoorde hij een kalme, eer biedige stem: Goeden morgen, mijnheer. S. Gedge stond met zijn rug naar de win keldeur met de porceleinen vaas in de hanc Hij werd als het ware overvallen en ver wachtte Willem pas tegen den middag Het was een vrij lange, slanke jongelng bruin.verbrand door de zon, k"aPPe J°F gen volgens sommigen; hij had een valies,, in de hand. En onder zijn rechterarm een Augustus, uitspraak doende, achtte het on derzoek niet volledig en gelaste heropening van dit onderzoek met het hooren als getuige van den verbahsant Hijstra, op de terechtzit ting van ló October door omstandigheden verschoven tot de zitting van heden De heer Hijsta verklaarde thans destijds proces-verbaal te hebben opgemaakt, omdat de verdachte zich aldus gekleed had bevon den op een strandgedeelte, waarop niet wera gebaad. De ambtenaar bleef echter bij zijn opinie, dat de overheidsbemoeiing hier te ver ging en de verordening, niet verbindbaar kon worden geacht, requireerde ontslag van rechtsvervolging, geen toepassing van straf of vrijspraak. Vonnis op 20 Nov. MISBRUIKEN VAN AUTO'S. Meer en meer worden onbeheerd staande auto's het mikpunt van baldadigen of ontoe rekenbare aicohoimisbruikers. Dergelijke wa gens worden brutaal in gebruik genomen om er mede te rossen op een schandelijke manier tot groote schade en ongerief der gedupeer de eigenaars. Waar het echter moeilijk valt juridisch de juiste kwalificatie te vinden voor het gepleegde onrechtmatige feit, zou het ze ker nuttig zijn, indien aan de motor- en rij- wielwet dienaangaande een speciaal wetsar tikel werd toegevoegd. Onlangs werd een dusdanige zaak behan deld tegen zekeren A. St. te Uitgeest, een niet bepaald gunstig bekend staand persoon, die in den nacht van op 23 Juli met eenigt andere kornuiten van hetzelfde ongunstige kaliber, zich had meester gemaakt van een auto, waarmede een paar bloemenhandelaars voornemens waren zich naar de Rotterdam- sche markt te begeven. De heeren, voorzien van de noodige sterken drank, maakten een dronkenmansrit door de naburige dorpen en brachten den auto zwaar beschadigd, in on- toon- en onbruikbaren toestand terug. Het was toen niet mogelijk tegen gemelden ver niel- en drankzuchtigen bestuurder, die zelfs niet eens in het bezit was van een geldig rij bewijs, te dier zake voldoend bewijsmateriaal te verzamelen, doch heden slaagde men, beter zulks na het hooren van zekeren Th. J. Bak ker, die ook dien nacht aan dat mooie ritje had deelgenomen en die verklaarde, dat Arie St. voortdurend achter het stuur had gezeten. Deze verklaring leverde de ontbrekende scha kel en nu werd de niet verschenen Arie St. conform den eisch veroordeeld tot 40 boete of 40 dagen hechtenis. HET MYSTERIE VAN CASTRICUM TOT KLAARHEID GEBRACHT. De slager A B. H. uit Amsterdam had Zondag 12 Juli te Castricum een motorrijder uit Zaandam aangereden, doch ontkende zóó pertinent, iets van het geheele incident te we ten, dat zelfs de ambtenaar begon te weife len en aanhouding verkreeg, tn einde alsnog een nieuwe getuige, den 15-jarigen D. de Boorder uit Alkmaar, die de aanrijding haa bijgewoond, te hooren. Deze getuige gaf nu een zeer betrouwbaar schijnend relaas van het gebeurde, zoodat de slager zijn aanvan kelijk behaalde winst geheel verspeelde en heden bij verstek werd veroordeeld tot 30 boete of 30 dagen, met toewijzing der civiele vordering aan den motorrijder Kaayk ten be drage van 7.25. DE GEVAARLIJKE HOEK LIMMER- HOEK—VERDRONKENOORD TE ALKMAAR. Steeds meer blijkt de noodzakelijkheid om het Verdronkenoord Zuidzijde vanaf de Zout- straat tot den Limmerhoek, althans voor het motorrijwielverkeer af te sluiten. Heden toch was het zelfs 'n mijnheer uit Weenen, de 22-jarige igonteur Frans M., in betrekking te Oudorp, die op 5 Sept. met zijn motor op dit punt in botsing was gekomen met den door den heer R. Rol, tegelzetter, bestuurden auto, tengevolge waarvan de Weensche duo- girl van de motor smakte en veel schade aan beide motorrijtuigen werd toegebracht. De heer Frans M., die niet voldoende had opge let en te hard gereden, werd ondanks zijn protesten, beschouwd als de schuldige. Hij stond heden terecht en werd veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen, alsmede toekenning van 50 schadevergoeding aan den heer Rol. Zijn motor had zelf een schade beloopen van 125, dus was hij er flink mee klaar. ANGSTWEKKEND AVONTUUR. De heer Corn. V., opperman uit Noordwij- kerhout, maakte op Zondag 16 Augustus in gezelschap van zijn broeder, een politie-agent uit Haarlem, met een prae-historisch Fordje, een „pleziertochtje" naar Alkmaar. Den gam- melen toestand van dit wrakke ding in aan merking genomen ging alies boven verwach ting als gesmeerd, maar te Castricum begon de ellende, 't In seniele aftakeling verkeerende wagentje kreeg daar eensklaps 'n aanval van onvoorziene vitaliteit, reed een eerzame fiets- rijdster, de huishoudster mej. Cath. Sinnega voorwerp, in bruin papier gewikkeld. O, dat is de vaas, zei Willem opgewekt Een mooi stuk, nietwaar mijnheer? Ik kan er je misschien meer van vertel len, klonk het voorzichtige antwoord, als ik weet wat je er voor gegeven hebt. Willem had er achttien gulden voor ge- geven. S. Gedge klopte op de vaas alsof hij hem wou taxeeren Achtien gulden? Dat is een heele som' Jk weet zeker, dat het een stuk van waarde is, mijnheer. Nu, je kunt geujk hebben, zei S. Gedge mopperend. Dat soort porcelein heeft tegen woordig nog al wat waarde. Wat heb je daar onder je arm? Dat is iets, dat ik voor mijn zelf ge kocht heb, mijnheer. Van het geld, dat ik je meegegeven heb? zei de oude man zoo scherp als een havik Neen, mijnheer, zei Willem zoo eenvou dig mogelijk. Wat ik voor uw geld gekocht heb, zit alles in de kist. Ik kan iederen cent voor u verantwoorden. N dan, wat heb je voor je zelf gekocht?, zei de oude man op strengen toon. Een klein schilderstukje, dat ik toeval lig in een winkeltje op de markt te Crowdon zag liggen. —Een schilderstukje? S. Gedge plukte met zijn nagel aan een strootje. Ik voor mij heb niet veel op met schil derstukjes. Dingen, waar je nooit zeker van bent Mij hebben ze nooit geluk aangebracht. Maar ik wil het ding toch wel eeens zien Doe er het papier eens af. met zooveel geweld tegen haar linkerarm, dat zij van haar rijwiel werd geslingerd en aan lijf, kleederen, rijwiel werd gehavend. Toen schoot het als een woedende waterrat al slingerend over den weg, zoodat fietser; doodelijk verschrikt van hun karretjes wip ten en achter de boomen schuilplaats en dek king zochten. Na deze woeste gedragingen kwam het balsturige Fordje weer tot rust en zette zijn weg naar Alkmaar schijnbaar kalm voort, doch het had in dien korten tijd reeds zooveel onheil aangericht, dat de be stuurder heden het gelag moest voldoen. Ge lukkig kon hij althans aantoonen, dat niet hij zelf, maar zijn Fordje ondeT den invloed had verkeerd, maar niettemin werd hij veroor deeld tot 25 boete of 25 dagen en 20 schadevergoeding aan mej. Sinnege. EEN GEVAARLIJKE WINKEL. Te Egmond aan Zee wordt door zekeren heer K. J. H. een winkel gedreven, waar ech ter achter deze gelegenheid in de huiskamer verschillende knapen van plm. 15-jarigen leeftijd te zamen kwamen en zich bedronken aan bier e.d., zoodat zij soms zwaar beschon ken en onpasselijk in de ouderlijke woning te rugkeerden. Het was evenwel gelukt den winkelier te dier zake te verbaliseeren en nu werd heden deze bedenkelijke zaak behandeld. De verd. was echter niet aanwezig, waardoor hij zich ongetwijfeld menige scherpe opmerking bespaarde. Als getuigen werden gehoord 'n paar opgeschoten jongens van 15-jarigen leeftijd, die erkenden in bedoqld perceel, hoewel zij wisten dat het verboden was, al coholhoudende dranken te hebben geconsu meerd. De ambtenaar vorderde in zijn veront waardiging tegen verd., die ook al had te recht gestaan wegens verkoop van sigaretten aan de prille jeugd, niet minder dan 100 boete of 50 dagen. Deze straf werd door den kantonrechter verminderd tot 50 boete sub sidiair 50 dagen. DE ETALEUR IN ZIJN WIEK GESCHOTEN. De heer Volberda, nimmer rustend verkeers agent te Alkmaar had op 18 Augustus met arendsblikken opgemerkt, dat een auto, ge merkt G 18545, waarvan de achternummers niet behoorlijk leesbaar waren en het cijfer 5 met sympathetischen inkt scheen te zijn geschreven, de Koorstraat bereed. Hij maakte als nu tegen den bestuurder, dien hij niet per rijwiel scheen te kunnen achterha len, na raadpleging der boeken, genaamd J. G. W. La Fl., etaleur te Amsterdam, proces verbaal op en thans verscheen gemelden heer heden voor den kantonrechter, verklarende dat hij niet met de telastelegging accoord ging, hij wist aldoende den kantonrechter te animeeren de zaak aan te houden tot a.s. week, ten einde den verbalisant te hooren. AANGEREDEN. De werklooze reiziger P. Jansen te Alk maar, was op 27 Augustus in de gelegenheid nog iets te verdienen door levering van een eikenhoutenkastje. Hij begaf zich met dit kastje op de fiets op weg, doch werd op het Baanpad aangereden door den veekoopman J. H., die van de Schager veemarkt kwam en zóóveel handelszaken met bier had moeten besproeien, dat zijn rijvaardigheid niet werd vermeerderd. Althans het geheele gezelschap, reiziger, veekooper, kast en rijwiel geraakte tegen de vlakte. Schade werd aangebracht aan de kleeren en het kastje van den heer Jansen, doch de veehandelaar zegde vergoe ding toe, maar wilde bij de conferentie in zijn woning niet meer betalen dan 2.50. De benadeelde heer J. nam daarmede geen genoegen, deed aangifte en heden stond hij terecht, juist niet tot voordeel van zijn por- temonnaie, daar hij nu werd veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen en betaling van 5 schadevergoeding. PAS OP DE AUTO'S. In den avond van Zaterdag 19 Sept. zette de heer P. Vroegop, vertegenwoordiger van een firma te Hillegom een door hem bestuur den, nog gloednieuwen Chevrolet aan den kant van den Basseweg te Heerhugowaai d, teneinde eenige oogenblikken met zijn in de nabijheid wonend meisje te kunnen keuvelen. Toen dit herdersuurtje was vervlogen, zocht hij in 't donker zijn Chevrolettje op, doch deze bleek spoorloos verdwenen. Na lang schar relen en informeeren vond Vroegop zijn wa gen terug juist toen daaruit een persoon stapte. Deze beweerde echter niets met de zaak te maken te hebben en presenteerde Vroegop, toen deze zijn twijfel te kennen gaf een klap cp zijn gezicht. Toen bood hij zich edelmoedig aan, den dader te helpen zoeken, en reed hij met den heer Vroegop nog een poosie rond, natuurlijk tevergeefs, want hij zelf had in gezelschap van zijn vriend D. Scheepmaker een rondrit gemaakte en daar Willm pakte het uit en overhandigde hem wat er in zat. Met een grijns van afkeer hield de oude man een oud en verwaasloosd schilderstukje bij het licht. Het zag zoo zwart van vuil en ouderdom, dat hij met zijn zwakke cogen niets van de voorstelling kon onder scheiden. Daar is nu niets van te onderscheiden, klonk het wrange oordeel. Hoegenaamd niets waard, behalve de lijst. En ik zou dat ding op niet meer dan drie gulden taxeeren. Drieg ulden, dat heb ik er ook voor ge geven. S. Gedge schudde afkeurend het hoofd. 't Is de moeite niet waard het mee naar huis te nemen. S. Gedge schudde nogmaals het hoofd. Hij kon eigenlijk niet goed velen dat zijn bediende voor zich zelf een inkoop deed. Maar hij had het misschien gedaan, omdat zijn baas er niet veel mee doen kon Waaro beb je dat ding gekocht? Willem nam zijn baas het stukje voorzich tig uit de hand en hield het bij het licht. Ik heb gedacht, mijnheer, dat er wel wat onder kon zitten. Dat geloof ik niet, zei S. Gedge, terwijl hij een microscoop van de toonbank nam Na een vluchtig onderzoek voegde hij er bij: er kan wel een slecht geschilderd stukje stil leven onder zitten, maar wat heb je daar aan? Ik heb een voorgevoel, dat er iets onder zit. In ieder geval een prul. Je zult mis schien veertien dagen noodig hebben om het er af te krijgen en dan zal je zien dat je je tijd vermorst hebt. Waarom koop je een kat hij niets van de besturing verstond, kans ge zien de Chevrolet een schade van 76 toe te brengen. Het „grappige" jongmensch moest nu terecht staan, doch was evenmin als zijn collega te Uitgeest, aanwezig. Wel was pre sent de heer Scheepmaker, die alles openhak tig verklapte. Ter zake het besturen van een motorrijtuig zonder in het bezit te zijn van een nummer en rijbewijs werd Cornelis VI. daarop ver oordeeld tot 2 geldboeten30 of 30 dagen en 15 of 15 dagen. Het is wel jammer, dat dergelijke snaken niet ter zake diefstal ver- volgd kunnen worden. Maar het oogmerk der wederrechtelijke toeëigening zou men niet kunnen bewijzen. GEEN PAPIEREN. Het liep op 26 October den 24-jarigen J. G. G., 'n schipper uit Amsterdam, die ook de vaardigheid schijnt te bezitten, motoren te kunnen repareeren, al buitengewoon tegen. De goede jongen was bezig geweest op een land, grenzende aan den Schermerweg onder Alkmaar een auto te herstellen en w^s een stukje op den weg gereden, teneinde et re sultaat zijner bemoeiingen te controleeren. Juist echter werd hij toen aangesproken door een politie-agent, die hem naar zijn papieren vroeg. De schipper kon hei aas zijn nummer- bewijs niet overleggen en liep nu tegen de lamp. Rekening werd heden gehouden met de omstandigheden, doch dit nam niet weg, dat het schippertje werd genoteerd voor 2 boete of 2 dagen. VIER GULDEN EN VIE3? GEWICHTEN VERLOREN. De ijkwet is een bijzonder nuttige instel ling, niet in 't minst voor de rijkskas, daar de overtreder met zijn boetegeld ook zijn dure gewichten voorgoed ziet verdwijnen. Ook de heer Willem K., bakker te Noordscharwoude, onderging deze dubbele straf als gevolg van zijn nalatigheid een viertal gewichten te doen ijken. Hij liet ze in zijn bakkerij slingeren en werd thans gestraft met 2 x 2 boete of 2 X 2 dagen hechtenis, benevens verbeurdverkla ring der in beslag genomen gewichten. Mondeling© uitspraak 6 Nov. 1931. J. H. M. en W. K. te Noordscharwoude, overtreding ijkwet, de le 2 boete of t dagen hechtenis, de 2e 2 X 2 boete of 2X2 dagen hechtenis. P. G. te Egmond aan Zee, straatschen derij, 8 boete of 1 week tuchtschool. B. K. te Alkmaar, H. S. te Oudorp, over treding arbeidswet, de le 20 boete of 20 dagen hechtenis, de 2e 2 X 5 boete of 2 X 5 dagen hechtemis. K. J. H. te Egmond aan Zee, overtre ding drankwet, 50 boete of 50 dagen hechtenis. M. de B. te Alkmaar, overtreding Trek- hondenwet, 3 boete of 3 dagen hecht. A. v. V. en C. M. O. te Amsterdam, loo pen verboden grond, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. K., J. B W. de R„ A. de W. en R. K. te Castricum, overtreding Provinciaal reglement, de le 2 X 3 boete of 2 X 3 dagen hechtenis, de 2e, 3e, 4e en 5e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. G. A. v. d. H„ A. W., E. K. H., D. M. v. O., J. H. M. en J. B. te Amsterdam, over treding visscherijwet, de le, 3e, 4e, 5e en 6e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis; de 2e 4 boete en 10 boete of 1 en 2 weken tuchtschool. II. B. te Haarlem, A. de S. te Anna Paulowna, W. M., K. K. en D. M. te Alk maar, C. B. te Volendam, overtreding politieverordening, de le, 4e, 5e en 6e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 3e 1 boete of 1 dag hechtenis. A. S. te Uitgeest. P. B. te Belgen, W. C. te Castricum, N. C. R. te IJmuiden, J. P. M. te Limmen, C. V. te Noordvv ijkerhout, F. K. te Oudorp, A. de K. te vVormer, G. M. te Schevmerhorn, C. V., P. M. en S. G. te Hugowaard, A. D. S. te Schagen, K. N. te Twisk, J. B. te Hoorn, M K. en D P. te Berkhout, A. V. te den Helder, A. B. H H.. J. G G., A. J L. en P. de W„ te Amsterdam, J. H., G. V., P. B., J. B W. v. d. M. en C. B. te Alkmaar, over treding motor- en rijwiel wet, de le 40 boete of 40 dagen hechtenis, de 2e, 15e, 16e, 17e en 18e ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 3e, 4e, 5e, 11e, 12e, 13e, 14e, 21e, 22e, 24e, 26e en 28e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 6e 25 boete of 25 dagen hechtenis, de 7e en 23e ieder 20 boete of 20 dagen hech tenis, de 8e en 20e ieder 2 boete of 2 da gen hechtenis, de 9e en 27e ieder 5 boete of 5 r'aeren hechtenis, de 10e 30 en 15 boete of 30 en 15 dagen hechte nis, de 19c 30 boete of 30 dagen hech tenis, de 25e 6 boete of 6 dagen hecht. in den zak, terwijl je je drie gulden had kun nen besteden voor een stuk porcelein? Maar acht, dat is jouw zaak en niet de mijne. Er zit daar iets onder die bloemen, mijnheer, daar ben i kzeker van, zei de jonge man, terwijl hij het stukje met de microscoop oplettend bekeek. Maar wat het is kan ik niet zeggen. Dat kan niemand. Maar zooals ik al zei, het is je eigen ongeluk. In onzen handel kan men speculeeren, en dat is onvoorzichtig; denk daaraan, jonge man. Het is best mogelijk, dat ik iets kost baars vindt, mijnheer, waagde Willem er bij te voegen. Jawel, jawel, als de kalveren op het ijs dansen. Hoe zijn gedachtengang op het oogenblik was, is moeilijk te zeggen, maar hij dacht in eens aan zijn nichtje en daar stond ze, het geen ze al twee minuten lang had gedaan. Ze was uit de achtergewelven te voorschijn gekomen en keek Willem en zijn schilderijtje met aandacht aan. Wat is er nichtje, zei de oude man op scherpen toon. Wat kom je doen? Is het koude lamsvleesch, dat in de kast staat, voor het middagmaal, Oom Si?, zei Julie een weinig blozende. Ja, ze kreeg een kleur, omdat ze spreken moest in tegenwoor digheid van zulk een knappen man. Ja, wat denk je, dat wij anders kregen? I rurfels misschien of pate de fou gras? Neen, Oom Si, zei Julie ernstig. Goed dan, bromde S. Gedge.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5