VSWsMAAGP/llflL £xutd= en Jxiutfcuua O^jUuienLattd OÊ OOL1JKI) OI«TllR§ LANGENDIJK. DRAlSfJlA-vAN-VALKEMBURc Voor slechte spijsver tering en "verstopping lijn Fostei's Maagpil- len het middel bij uit nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt stetids een Bacon b!) de hand. Alom ocrkrtfgbaai Af 0.65 p. flacon. WARMENHUIZEN. Donderdagavond had in de kolfbaan van den heer Slikker een openbare vergadering plaats, die was uitgeschreven door den bond van Landpachtetrs. Als spreker voor dezen avond was uitgunoodigd de heer H. de Weerdt uit Nederhorst den Berg. De voorzitter, die heer G. Groot, deelde mee dat al hetgeen door genoemde spreker hier naar voren wend gebracht buiten verant woordelijkheid van den bond van Landpach- ters was. Hierna werd het woord gegeven aan den heer de Weerdt. Deze verwachtte dat allen de samenkomst wel hebben begrepen. De aanwezigen weten allen welke crisis wij doormaken. Zoo veel menschen als er spreken, zooveel meeningen worden naar voren gebracht. Wij moeten dit als het ware noe- komen tot 'n daad, moeten wij eerst nagaan jvaar deze crisis door ontstaat, waar ze van daan komt en wat wij moeten doen. In alle takken van bedrijf is dezelfde crisis en is iets wat werkt ten ongunste van de menschheid. Waar de crissi het eerst naar buiten trad was de beurs. In New York werden gevoelige Happen uitgedeeld. Dit gaat door als een olievlek en breidt zich uit door alle landen en alsgevolg gaat de geldkoers zakken. De werkloosheid in Amerika bedraagt thans ongeveer 10 millioen. Die menschen produceeren niet, maar moeten toch eten en drinken. Als voorbeeld noemde spreker En geland waar voorheen duizenden aan het spinnewiel hun brood verdienden en al het werk uit handen is genomen door de machi nes. Het werk kwam in handen van een paar groot-indusdrieelen, die al de verdien sten opstreken. Veel kleeren werden gemaakt en velen hadden geen kleeren aan hun lijf. Zoo ook in Nederland met de groenten waar de uitvoer wordt belemmerd door hooge ta rieven enz. Wij hebben tenslotte een land met groenten en geen eten in huis. Sprekers meening is, dat al wordt de thans heerschencie crisis opgelosst, het voor uitzicht voor den landbouw niet beter wordt. De Nederlandscfie regeering is een andere meening toegedaan en zegt: deze crisis moet uitzieken en wat beteekent uitzieken. Dat be- teekent voor kapitaal uitzicht en voor de klei nen uitzieken tot ze dood zijn. Wat heeft de regeering tot nog toe gedaan, niets. Door spr werden cijfers genoemd van velen die een hoog inkomen hadden en waarvan maar een beetje werd betaald. Uit het buitenland vloei en duizenden binnen en wordt geen cent be lasting door de regeering geheven. Uit alles blijkt, dat de Nederlandsche regeering niet Wil helpen. Wat staat ons te doen, ons losmaken van kerk, groot-grondbezit enz., omdat het de oorzaak is van het kapitaal. We moeten aandringen op vermindering van pacht en hypotheek, en zorgen dat bij ingebreke blijven van hypotheekschuld enz. niet zoo maar den boel kan worden aange pakt. Hiervoor moeten we strijden en ons voor ondergang behoeden. Aan de stad Roozendaal is door de regee ring een crediet gegeven omdat anders de bank van Hoboken te Rotterdam haar failliet had verklaard. Dat kan omdat genoemde bank achterna gezeten werd door het kapi taal. Wij hebben dan ook besloten een congres te houden in Hoorn. Spr. hoopte, dat door dit congres succes zal worden behaald. Hier na bestond gelegenheid tot gedachtenwisse- ling. De heer P. Slot wilde nog wel iets naar voren brengen aangaande het kapitaalstel sel. De kwestie is, wij zitten in de crisis en welke zijn de middelen her uit te komen. De heer de Weerdt wilde met de bestaande organisaties niet meegaan. Die doen wel wat. We weten allen als men aanklopt bij de regeering dat het dan morgen niet in het staatsblad staat. Dat de regeering wel wat pessimistisch is blijkt uit de begrooting. De credieten destijds gegeven hebben toch velen geholpen. Dat het is uitgesloten dat de crisistijd voorloopig nog niet voorbij is daarmede was spreker net niet eens. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat als het seizoen om is, we misschien kunnen zeg- oog verliezen dat in deze streek wel 3/4 edeelte winterproducten zijn. Heel anders is gen het jaar gaat nogal. Wij moeten niet uit het gedeelte winterpr het voor hen die zomerpr'oducten hadden, hun tijd is voorbij. De heer Klant kwam neer op den voor uitgang in Duitschland zooals de heer De Weerdt straks verkondigde, ja zelfs ze'.de dat het voor de tuinders hier gedaan was Later werd aangespoord de btdrijven op te werken. Spreker vond deze punten met el kander in strijd. Dat fouten zijn gemaakt met het kap. stelsel. Hoe zou de heer de Weerdt die uit den weg willen werken? De heer Mulder van Koedijk maakte den heer Slot een verwijt aangaande de Prov Comm. Die hadden zitten s'apen. Hij zeide dat het wel zoo aangenaam was geweest dat zij het initiatief hadden genomen in plaats van de Ver. „de West". Verder richtte de heer Mulder nog een vraag tot den heer de Weerdt en wel over de lasten van het Hoog heemraadschap. Door velen op Koedijk Is uitstel van betaling verzocht en zij hebben een maand uitstel gekregen, wat volgens den heer Mulder niets beteekent. Wat zullen zij nu doen als we niet be talen? Hierover kan spr. niets schrijven omdat deze vraag den heer de Weerdt mogelijk door het höofd is gegaan. De heer Slot zeide dat het niet de schuld fe van de Prov. Comm. Wie kiest de besturen enz.? De heer de Weerdt verklaarde aan tijd ge bonden te zijn en om 10 uur te moeten ver trekken. Hij antwoordde op de grieven van den heer Slot, Spreker wilde niet betwisten dat de bestaande ofganisatie niets doet, in tegendeel, het grootste bezwaar is, men mist het maatschappelijk inzicht en het blijkt ook wel uit de woorden die Burgemeester Slot in zijn rede gebruikte op de Prov. Vergade ring. Wij hadden het zoo erg niet verwacht. Vervolgens werd den heer Klant antwoord gegeven betreffende zijn motieven. Door den heer de Weerdt werd de eerste vraag beant woord dat het niet de bedoeling is met de handen in den schoot te blijven. Sprekers bedoeling is dat zonder regeeringssteun het voor de tuinders thans en in de toekomst ondoenlijk wordt. Op de tweede vraag ging spr. liever niet in, want, hij kwam dan op een heel ander terrein. Gezien den beperkten tijd werd besloten afgevaardigden te kiezen voor het congres. Hiervoor werden gekozen de heeren K Wil- deboer, K. Mink, G. Groot en D. Posthu- ma. Hierna sluiting. Van andere zijde verzoekt men ons aan het verslag van onzen correspondent nog het volgende toe te voegen: Naar aanleiding van de vergadering te Warmenhuizen, in café Slikker, belegd door de afd. Warmenhuizen van den Bond van Landpachters, waar als spreker optrad de heer de Weerdt, woordvoerder van het Ne- derl. Boerencomité het volgende: De ongeveer 40 menschen die aanwezig waren, hebben met groote belangstelling ge luisterd, naar de uiteenzettingen van den heer de Weerdt. Ook de tegenstanders erken den dat de spreker hen in hooge mate had geboeid. Menschen van verschillend inzicht en levensopvatting, hebben dien avond met ingespannen aandacht en onder de grootste stilte, zitten luisteren. Het waren niet de eerste de besten die in debat kwamen of ge- dachtenwisseling hielden met de Weerdt. Menschen met verschillende ervaringen op allerhand gebied als de heer P. Slot, voorzitter der Centrale Veilingsvereeniging „Warmenhuizen en Omstreken de heer P. Klant betaalmeester van die veiling, de heer M. Mulder, lid van den gemeenteraad van Koedijk. In dezen felbewogen tijd, kan het niet an ders of van dergelijke bijeenkomsten gaat een vertreffende invloed uit. Ieder trekt voor zichzelf zijn conclusie uit het gesprokene. De menschen worden aan het denken gezet. Op eenvoudige, doch overduidelijke manier heeft de heer de Weerdt naar voren ge bracht, de fouten van de tegenwoordige maatschappij. De altijd durende strijd, van de massa gaat om een meer rechtvaardige samenleving. Het eerst noodige is in "onze dagen, vernieuwing van inzicht. In andere banen moet de samenlevng worden geleid. Tegenwerking zal niet uitblijven. Aan strijd is niet te ontkomen. Waardigheid, kalmte en doorzettingsver mogen zullen in dien strijd onmisbare facto ren zijn. De meeste organisaties zullen op een andere basis moeten worden opgebouwd. Die inzicht en nog veel meer, is ons op deze vergadering ter overdenking aanbevolen. Het congres te Hoorn, zal in dit opzicht, ook verruiming van inzicht kunnen brengen. De groote meerderheid, van de bevolking In deze streek, is ten nauwste bij deze dingen betrokken. Laten we dit allen, weldoordacht overdenken. De vergadering te Warmenhuizen stond oip een zeer hoog peil. Dit was de meening van ieder die daar aanwezig was. Zuid-Scharwoude's gemeenteraad nam deze week het besluit tot krachtigen steun aan de noodlijdende tuinbouwers en ook in Noord- scharwoude staan we, als niet spoedige, aan merkelijke verbetering in den toestand komt, aan den vooravond van een of andere steun regeling. Broek op Langendijk heeft die in bescheiden vorm ingevoerd, Oudkarspel zal nog wel moe ten volgen en St. Pancras is al vóórgegaan. Koedijk was de eerste gemeente welke een steunregeling in het leven riep, waar een toe slag wordt verleend op het loon van de in dienst zijnde arbeiders en aan hen, die alleen hun bedrijf uitoefenen en daarbij met loonar beiders worden gelijk gesteld. We hoorden de laatste dagen zulke vreemde dingen over de steunregeling in Koedijk, dat we goed meenden te doen (al was het maar alleen om het „un homme averti en vaut deux" als waarschuwend voorbeeld te stellen) daarover het een en an der, na een ingesteld onderzoek, mee te deelen. De bovenbedoelde regeling is ingesteld bij raadsbesluit van 5 October, dat was juist de dag, waarop de toeslag was aangevraagd. In het begin waren er al heel wat tuinders, die er van profiteerden, welk getal zich ech ter nog uitbreidde, zoodat zich de laatste week niet minder dan 150 tuinders voor steun aanmeldden. Daar het in Koedijk ge vestigde getal tuinbouwers slechts enkele meer bedraagt, kan dus worden aangenomen dat iedereen van de steunregeling „geniet". Ieder tuinder komt voor uitkeering in aan merking, hetzij hij in een villa woont of in een armoedig bouwershuisje, hetzij hij in de vermogensbelasting is aangeslagen of toch niet beseffen kan, wat nu toch eigenlijk wel „vermogen" is. We weten wel, dat, als men een „maatstaf" gaat zoeken voor al- of niet- uitkeering, deze vaak heel moeilijk te vinden is, doch de moeilijkheid in deze maar weg te ruimen door alles, arm of rijk, over één kam te scheren, komt ons wel 'n ietwat te ge makkelijke oplossing voor. Zoo'n beslissing moet critiek uitlokken vooral van de zijde van hen, die principieele tegenstanders zijn van overheidssteun. De regeling wordt op die wijze een paskwil en de zaak als zoodanig moet daaronder beslist lijden. Als gezeten wethouders, niet bedoeld als wethouders maar als bouwers, dan ook ai van die steunverleening genieten, is de weg voor nog meer critiek gebaand. In kleine ge meenten, zooals Koedijk is, en de meest tuin- bouwdorpen zijn, waar we elkaar van haver tot gort kennen, moet een dergelijke regeling beslist worden afgekeurd. Als de rijke boer daar voor den armen siouwer in de file staat om zijn steun in ontvangst te nemen, dan wordt de goede bedoeling geschaad. Deze schade zal dan vanzelf het eerst degenen treffen, die juist met de regeling, wt bedoelen de gezonde regeling, zijn gebaat r inancieel gesproken, is die niet lang vol te houden, vooral niet in een gemeente als Koedijk, waar de slagen van den tuinbouw- tegenspoed 't hardst en het meest zijn geval len. Een berooide gemeentekas is daarvan het gevolg: Koedijk heeft geen reserve en kan dus, zonder zelf steun te ontvangen, de uitvoering niet lang volhouden. De laatste 2 weken werd ruim 1900 uitbetaald. Dat kan de kas niet dragen, zoodat de gemeente niet in staat is, om, zonder rijkssubsidie, deze regeling voort te zet ten. Hoewel reeds ongeve?r 3 maanden geleden aan den betrokken minister om rijkssubsidie werd gevraagd, is daarop nog maar steeds geen antwoord ontvangen. We hoorden intusschen dat het nu slechts zeer kort meer zal duren of de betrokken tuinbouworganisaties zullen van regeeringswege bericht ontvangen over de beslissing inzake steunverlee ning, zoodat daardoor de gemeenten meteen ontslagen zouden zijn van de grootste zorgen om in den nood der tuinders te voorzien, als.de steun van het rijk van beteekenis was. Wat dit eigenlijk zal inhouden? Laten we nog enkele dagen wachten. Maar reeds nu weten we allen dat men toch maar geen regeling moet gaan treffen, als die van Koedijk. DE BRAND OP DE „STATENDAM". Schade zeer gering. Het schip naar Rotterdam vertrokken. Naar de directie van de Holland-Amerika lijn meedeelt is de schade, welke is aange- ri ht aan de „Statendam" bij den brand in de haven van Hoboken, uitermate gering. Het schip heeft dan ook vanmorgen New York verlaten. DE GAGES BIJ DE KOOPVAARDIJ. De officieren willen 10 pCt. loonsverlaging aanvaarden. De „Centrale van Koopvaardijofficieren" deelt mede: Zooals bekend is loopen reeds sedert het voorjaar onderhandelingen tusschen den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij en de Centrale van Koopvaardijofficieren, (C. K. O.) over het afsluiten van een nieuw col lectief contract, nadat het oude contract per 1 Juli j.1. door de reeders was opgezegd. Partijen konden niet tot overeenstemming gerakende C. K. O. was bereid 5 pCt. gage- verlaging te aanvaarden, de werkgevers wenschten 10 pCt. en verminderden dien eisch later tot 7 K pCt. Hierop werden de onderhandelingen afgebroken, vooral omdat de C. K. O. meende niet verder te mogen gaan, daar voor gemis aan promotie, dat den laatsten tijd zelfs in degradatie overging, ve len reeds groote verliezen in inkomsten had den geleden. Na den val van het pond sterling en de daarmede samenhangende gebeurtenissen, wenschte de Bond van Werkgevers de onder handelingen te hervatten, aan welken wensch de C. K. O. gehoor gaf. De reeders verlang den nu voor de zg. wilde vaart 20 pCt. ver laging en voor de geregelde lijnen 10 pCt. In zeer druk bezochte ledenvergaderingen der C. K. O. is de toestand besproken. Een verlaging van 2\j pCt. werd onaannemelijk geacht, doch een groote meerderheid nam ten slotte het bestuursvoorstel aan, in hoofdzaak hierop neerkomende, dat over de geheele linie een verlaging van gemiddeld 10 pCt. zal worden aanvaard. De C. K. O. meent hierdoor blijk te hebben gegeven, met de gerezen moeilijkheden voor de scheepvaart rekening te willen houden, doch is tevens van meening, dat hare leden niet tot het brengen van nog grootere offers in staat zijn. In den loop dezer week zal ver moedelijk door den Bond van Werkgevers worden beslits of dit aanbod aanleiding kan zijn tot het sluiten van een collectief contract. De christelijke arbeiders kunnen loonsverlaging niet accepteeren. De Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders heeft aan den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij een schrijven jezonden met betrekking tot de loon- en ar- eidsvoorwaarden voor de opvarenden ter koopvaardij. In dezen brief zegt het bestuur, de overtuiging te hebben, dat deze voorwaar den zoodanig zijn, dat verslechtering daar van niet wel mogelijk is zonder het levenspeil der arbeiders, die hierin werkzaam zijn, in erge mate aan te tasten. Tegen een verlaging der loonen en aantasting der arbeidsvoor waarden wordt bezwaar gemaakt. zijn echter aanwijzingen, dat het drietal reeds eenigen tijd met het voornemen rond liep het Heijermans-borstbeeld te besmeu ren. LOONSVERLAGING. Ook voor provinciale ambtenaren te wachten? Het lid der Prov. Staten van Zuidholland, mr. J. A. de Visser heeft zich tot Ged Staten gewend met de vraag, of zij van plan zijn een voordracht te doen tot verlaging der salaris sen van provinciale ambtenaren, bijaldien de Staten-Generaal het regeeringsvoorstel moch ten aanvaarden tot verlaging der rijksambte narensalarissen. Het MALAISE. Vermindering werktijd. walpersoneel van den Kon. Holl. Lloyd (timmerlieden, smeden, enz.) heeft aanzegging gekregen, dat met ingang van heden door dit personeel vier dagen per week zal worden gewerkt. HET BEKLADDEN VAN HET HEIJERMANS-GEDENKTEEKEN. De daders gevat. De Amsterdamsche politie is er in ge slaagd, meldt „Het Volk", vast te stellen, wie zich hebben schuldig gemaakt aan de besmeuring van het borstbeeld van Herman Heijermans. De dader en zijn medeplichti gen zijn twee jongemannen en een Duitsch fabrieksmeisje, alle drie ongeveer 24 jaar oud. Zij doen het voorkomen, alsof zij toeval lig in het laantje, waar het beeld is ge plaatst, o«p de gedachte gekomen zijn de wandaad te bedrijven, nadat men in het gras twee doosjes verf gevonden had. Er EEN CRISIS-COMMISSIE. Ter vermindering van de moei lijkheden voor het bedrijfsleven. Naar verluidt zou als uitvloeisel van de op 12 October j.1. tusschen den minister van Arbeid, H. en N. en vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties ge houden besprekingen thans in beginsel be sloten zijn de totstandkoming te bevorderen van een crisis-commissie, waarin vertegen woordigers van werkgevers en arbeiders zit- tng zouden nemen en die tot taak zouden hebben door onderlinge samenwerking de moeilijkheden voor het bedrijfsleven te ver minderen. Als voorzitter van deze commissie zou zijn aangezocht het lid van den Raad van State mr. J. B. Kan, oud-minister van bin nenlandsche zaken. ZIJN VADER BESTOLEN. Dezer dagen kwam een landbouwer te Achterveld bij Barneveld tot de onaangena me ontdekking, dat uit zijn kleeren, die hij s avonds op een stoel bij zijn bed had ge legd, een portefeuille en een portemonnale, beide bevattende een aanzienlijk bedrag aan geld, waren verdwenen, meldt het „Utr. Dagbl.". Aangifte aan de politie volgde en niet lang duurde het, of de mannen der wet, van wie er een van een politiehond was voorzien, verschenen op het erf. Na den hond lucht te hebben gegeven, begon deze weldra te blaffen tegen den zoon des hui zes. Vervolgens wees het schrandere beest de plek aan, waar de vermiste portefeuille en portemonnaie waren verstopt. Nadat nu den zoon een verhoor was afgenomen, be kende hij den diefstal inderdaad te hebben gepleegd. Het geld had hij voorloopig ver stopt, om het later te kunnen gebruiken. UITVOERING VAN ONDERHOUDS WERKEN. De vakcentrales dringen aan op opheffing van de schorsing van het raadsbesluit. De Amsterdamsche vakcentrales hebben naar aanleiding van het K. B., waarbij het besluit van den gemeenteraad van Amster dam inzake het verleenen van premiën voor het uitvoeren van onderhoudswerken gedu rende de winterperiode wordt geschorst, een telegram gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw. De vak centrales achten deze schorsing in strijd met de belangen der werkloozen en hun gezin nen, zoowel uit materieel als moreel oog punt, en ook strijdig met het gemeentebe lang, daar uitkeering moet worden verstrekt aan werkloozen tot een totaal bedrag, dai hooger is dan de kosten van den maatregel zouden bedragen. Zij dringen er bij de regeering op aan de schorsing op te heffen, opdat ongeveer dui zend Amsterdamsche werkloozen binnen kor- t entijd aan het werk kunnen gaan. PRETTIGE VERHOUDINGEN IN DFM GEMEENTERAAD VAN MAASSLUIS De a.-r. verklaren de c.-h. voor dood. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Maasslui werd tot wethouder gekozen in de var» ture-J. v. d. Spek, de heer J. van LuinPn (C.-H.) met zeven stemmen, tegen zes op den heer H van Rossen (A.-R.) De heer Van Rossen beschuldigde de C.-H. fractie van woordbreuk, daar er een overeenkomst gesloten was, behel zende, dat in een vacature een antil revolutionnair tot wethouder gekozen zou worden. Op flio voorwaarde hadden de anti-revolutionnairen in September medegewerkt tot de herbenoeming van een C.-H. wethouder. Zij wenschten nu geen zitting meer te nemen in commis sies, waarvan de nieuwe wethouder voorzitter was. Ook zullen zij in den raad niet meer debatteeren met de C.-H. fractie. De heeren Van Luipen en De Pagter (C.-H.) betoogden, dat de overeenkomst sloeg op gevallen, waarin de toestand in het college zou veranderen. Daar dit nu niet het geval is, behielden zij recht op dezen zetel daarin gesteund door het R. K. raadslid, een democratisch raads lid en twee leden van de S. D. A. P. NOG WEER DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Een aanklacht van oud-commissar\\ Blok. De heer Blok, oud-commissaris van politie te Culemborg, heeft een aanklacht wegens beleediging ingediend tegen den heer Blit terswijk, thans wonende te Dordrecht, die destijds als particulier detective met mr. Roo- bol heeft samengewerkt om te trachten, de onschuld van Sweris en Vroege te bewijzen, meldt de „Geld." De aanklacht van oud-com missaris Blok is ingediend naar aanleiding van een artikel, dat de heer Blitterswijk an derhalf jaar geleden in „De Leerdammer'' geschreven heeft in verband met de Cu lem« borgsche moordzaak. De rechter-commissaris bij de rechtbank te Tiel heeft naar aanleiding van deze klacht een onderzoek ingesteld en aan den heer Blit terswijk is dezer dagen beteekend, dat het voor-onderzoek is gesloten. Naar men het blad mededeelt, zullen mr, Roobol en mr. den Hollander Blitterswijk ju- ridischen bijstand verleenen. Mr. Roobol ver- klaarde, dat hij gaarne ook deze gelegenheid aangrijpt om, indien de heer Blitterswijk voor de Tielsche rechtbank zal moeten ver schijnen, te trachten, meer licht in de Culem- borgsche moordzaak te brengen. KASPOSITIE DER GEMEENTE ROTTERDAM. Naar de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" verneemt, heeft het rijk, na de vervroegde uit keering uit het gemeentefonds (waaruit de salarissen per 31 October zijn betaald), aan de gemeente een voorschot van 4 millioen gegeven tegen 4 3/4 pCt. rente, in afbetaling op latere uitkeering voor woningbouw enz. Hieruit zijn de per 1 November vervallende coupons en de aflossingen van leeningen be taald kunnen worden. Daarbij is medegedeeld, dat, indien de ge- ™ee®te dit voorschot later in een leening bij het Rijk zou wenschen om te zetten, het Rijk voorwaarden zou moeten stellen om het cre diet der gemeente te herstellen. Voor hoe lang de gemeente hiermede uit den brand is, wist liet blr.d niet te zeggen. Op 1 December moet in elk geval weer een aan merkelijk grooter bedrag dan op 1 November aan coupons en aflossingen betaald worden (bijna driemaal zooveel). EEN VERDWENEN ZAK GELD. Die later niet gestolen bleek. Eenige maanden geleden werd bij de politie te Doetinchem aangifte gedaan van de vermissing van een zak, inhou dende 800 gulden, ten nadeele van de Geldersche Tramwegmaatschappij Een nader onderzoek heeft thans uitgewe zen, dat dit geld niet gestolen is, maar dat de sous-chef van het station Doetin chem verduisteringen tot dit bedrag heeft gepleegd. De betrokken ambtenaar is geschorst en proces-verbaal oDee- maakt. DE MOORD IN BLIJDORP OPGEHELDERD? IVat verdachte A. S. vertelde Nu het onderzoek, inzake de eventueele schuld van den 22-jarigen grondarbeider A S., wonende in de Puntstraat te Rotterdam, aan den moord op Marietje van Os, in den Blijdorpschen polder, in handen is van den officier van justitie en men dientengevolge waarschijnlijk voorloopig niets over de vor deringen van dit onderzcek zal hooren, waar- bij komt, dat de eventueele behandeling van de zaak voor de rechtbank vanzelfsprekend met gesloten deuren zal geschieden, heeft de H.Crt. getracht iets naders betreffende het verhoor van verdachten en de verschillende getuigen door den burgemeester van Over- schie, den heer J. C. Baumann, te weten te komen. Uit het getuigenverhoor is allereerst komen vast te staan, dat verdachte zeer achterlijk is. Hij ging van zijn 6e tot zijn 14e jaar op school, doch bracht het niet verder dan de eerste klas; hij kan lezen noch schrijven. A!» hij werkte, verdiende hij 25 in de week. Se dert 1 .H jaar is hij in het bezit van een rij wiel, doch vóór dien huurde hij wel eens een fiets. Men beschouwt hem als abnormaa., doch ziet in hem geen fantastdaarvoor is hij te dom. Volmondig heeft hij zoowel de aanranding op het meisje K. H. te Overschie, als die op het 7-jarig jongetje A. G. uit een in de Delfs- havensche Schie liggende woonschuit, be kend, doch ten aanzien van den moord m Blijdorp kwam zijn bekentenis er met horten en stooten uit. Het werd geen geregeld ver- haal; op elke hem gestelde vraag antwoord de hij niet meer dan noodig was. 253. In zijn onderzeesch paleis zit de oude waterman en leest met een glim lachje wat Marinus schrijft. Verrassen doet het hem niet. Hij weet, d$t onder zeedieren zoo goed als menschen een of andere dag altijd weer terugverlangen naar huis. 254. Zonder lang te bedenken sch hij een antwoordje aan Marinus, da trouwe dolfijn wederom zal overD gen. Natuurlijk wil de Waterman Oesters helpen. Maarze moeten dan ook iets voor over hebben.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6