DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BnqjeÜiksch OveczicfU ^Buitenhuid Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C KRAK. 133e Jaargang. Dit nummer bestaat uit drie biadsn. DE NIEUWE LORD MAYOR VAN LONDEN. MacDonald houdt een rede over de regeering. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Rust te Tients'n weergekeerd. Nieuwe gevechten aan de Nonni. Japanners bombardeeren Tsitsikar. Nieuwe gevechten bij Tientsin. Een nieuw ultimatum. We Japansche generaal Monjo te Moekden heeft een ultimatum gericht tot den Mante- joerijschen generaal Matsjangsjan die at Nanking regeering vertegenwoordigt o.a. in de provincie Heiloeng Kijng, waan hem wordtg eëischt.'dat hij de stad en het bewind over de geheele proymc.e z- overgeven aan den generaal Tsiang Hai Een „oo'Togsverklaring" aan Japan? DE MANTSJOERIJSCHE KWESTIE IN DEN VOLKENBONDSRAAD. Sir John Simon waarschijnlijk naar Genève. DE FRANSCHE ZUIVERINGSACTIE OP CORSICA. Een dorp door de gendarmerie bezet. POLITIEKE VECHTPARTIJ TE BREMEN. 1 doode, 8 gewonden. SLOT TE HAVRE INGESTORT. Historisch kasteel. BRAND IN ENGELSCH KRANKZINNIGENGESTICHT. Patiënten gered door Zus ters van St. Augustinus. MASSA-ARRESTATIE IN JAPAN. 4000 communisten gearresteerd. EEN VALSCHE-PASCENTRALE IN OOSTENRIJK. Ook diploma's enz. gemaakt. GRUWELIJKE WRAAKOEFENING. Burgemeester, veldwachter en zes andere menschan vermoord. DAAD VAN EEN WAANZINNIGE. Man vermoordt zijn vrouw en kind. Jongste zoontje tijdig gered. WIJLEN BARTOLI. En een Nederlandsche toerista HEVIGE STORM BOVEN HET KANAAL. DE TOESTAND IN SPANJE. Ernstige botsingen tusschen katholieken en socialisten. NOODWEER OORZAAK VAN DE STREMMING IN HET PANAMAKANAAL GEHEIME COMMUNISTISCHE DRUKKERIJ OPGEHEVEN. KORTE BERICHTEN. il o. DINSDAG 10 NoVEJIBEH 1031 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. ■UWÜ11 Londen heeft weer zijn nieuwe lord-ma- fot, n.1. Sir Maurice Jenks en deze heeft met groote praal op oude. traditioneele wijze zijn intocht gehouden, waarbij duizenden men- schen op de been waren. Engeland houdt van traditie en zoo kon het eigenlijk niet anders, of na den traditio- neelen intocht van den lord-mayor volgde een even traditioneel diner, waaraan een 800 personen deelnamen en waar o.a. het geheele corps diplomatique aanwezig was. Na een korte rede van Sir John Simon, den nieuwen minister van buitenlandsche zaken, die door den nieuwen burgemeester werd beantwoord, werd onder luide bijval het woord gevoerd door MacDonald, Engelands eerste minister. Allereerst wees de premier er op, dat de eigenaardige samenstelling van de regeering, welke onder bizondere omstandigheden heeft plaats gevonden, geschied was om een unieken toestand meester te worden. De ministers hebben een nationalen op roep gedaan, zij hebben een nationaal man daat gekregen en zij vormen een nationale regeering. Dit beteekent echter nog niet, dat de groote problemen reeds zijn opgelost. Engeland moet allereerst zijn begrooting in evenwicht brengen. Op den duur kan men niet van ge leend geld leven en zijn kapitaal verwoesten. De Engelsche valutakwestie is ontstaan door de verhoudingen buiten Engeland. Dit pro bleem kan alleen opgelost worden, met suc ces, wanneer de verhoudingen in de wereld buiten Engeland beter worden. Op de regee- ringen van de oude en nieuwe wereld rust een zware verantwoording, wanneer zij in de volgende maand in de uiterste streken van het stormgebied geraken. De verhoudin gen in de wereld zijn van dien aard, dat de staatslieden van alle volkeren bijeen moeten komen, teneinde practische besluiten te ne men. Tot aan de stabiliseering van het pond sterling zal het de eerste taak zijn van de Engelsche politiek om de innerlijke koop kracht van het pond te behouden. De ontwapeningsconferentie, aldus ging MacDonald verder, kan niet worden losge maakt van de huidige betrekkingen in de wereld. De Engelsche regeering zal tot het uiterste werken voor een succes der confe rentie. Zij zal ook de uitnoodiging aanvaar den van de Canadeesche regeering tot een economisch congres van het Britsche rijk. Spr. heeft den bevoegden ministers verzocht de verschillende dominions te bezoeken, waardoor het mogelijk zal worden de aller beste inlichtingen uit eigen aanschouwing te verkrijgen. Engeland moet hard werken en een.taaien ondernemingsgeest toonen. MacDonald be sloot zijn toespraak met er op te wijzen, dat wanneer men de wereld wil toonen, wat na tionale eenheid beteekent, dit niet in een dag of in een maand kan geschieden, maar alleen door de arbeid van het geheele volk. In het verloop van zijn redevoering ging MacDonald ook nog in op den toestand in Duitschland, waarbij hij er den nadruk op legde, dat Duitschlands betrekkingen tot de overige wereld een principieel nieuwe instel ling behoefde. Duitschland moet daarbij be reidwillig medewerken. Men moet streven naar financieele overeenkomsten, die drage lijk en doorvoerbaar zijn, die verder niet tot steeds grooter wordende financieele en han delsmoeilijkheden leiden, maar die het leven weer in nornfale banen leiden. Het is aan het Hoover-moratorium te danken, dat men voor- loopig over de moeilijkheden is heen geko men. Deze overeenkomst loopt het volgende jaar echter af. Een zeer groote verantwoor delijkheid drukt op de regeeringen van de oude en nieuwe wereld, het voorkomen van verder ongeluk. De regeering hoopt, dat de regeeringen van Frankrijk en Duitschland bijeenkomen zullen teneinde op den grondslag van het ge zonde verstand een onderzoek in te stellen naar de ontzaggelijk moeilijke problemen en tot een overeenkomst te komen over wat nu en later geschieden moet, wanneer het mo ratorium ten einde is. Er mag geen tijd ver loren gaan. Beide landen moeten concessies doen om de eenvoudige reden, dat anders, wanneer dit niet gebeurt de verhoudingen in de wereld nog voortdurend slechter zouden worden tot een algemeene ineenstorting en de revolutie als het eenige zouden overblij ven. Te Tientsin is de orde hersteld, nadat de Chineesche insurgenten door Japansche troe pen met machinegeweervuur uit elkaar waren geslagen. Hierbij werden vier personen ge dood en tien gewond. Het Chineesche stads gedeelte werd door Japansche vliegtuigen gebombardeerd, 40 bommen werden omlaag geworpen. Van Japansche zijde wordt beweerd, dat Let oproer van Chineesche soldaten, die uit Mantsjoerije zijn teruggekeerd, is onder drukt. Volgens Chineesche berichten betreft het slechts een Japansche onderneming, welke het voorwendsel zou vormen voor de bezet ting van Tientsin. De opstandige Chineesche soldaten zouden van Japansche zijde zijn om- gekrocht. Men heeft n.1. op de dooden Ja- pansch geld en Japansche papieren gevon den. Volgens een bericht aan het Japansche dagblad „Nitsji Nitsji Sjimboen" heeft de Chineesche generaal Matsjansan den Japan ners den oorlog verklaard. Er zou reeds hevig worden gevochten. Volgens een nog niet bevestigd bericht van „Central News" zouden de troepen van Mantsjansjan Maandag de stelingeln, welke Zaterdag in handen der Japanners zijn ge vallen, hebben teruggenomen. Terwijl de Japan^phe strijdkrachten slechts ongeveer 100 man sterk zijn, worden de Chineesche troepen geschat op ongeveer 5600 man in fanterie, 2400 man cavalerie met artillerie. De Japanners beweren, dat de Chineesche troepen met Russische soldaten en officieren zouden zijn versterkt. Zij motiveeren deze be- wering met de vernietigende werking der Chi neesche artillerie en de beschieting van 7ena,"SC£€ vliegtuigen, aangezien de Chinee- schutnhebbeneheel ge€" vliegtuigafweerge- aan^pvffran*ers hebt)€n reeds nieuwe troepen Nomni rivifr einde de nieuwe brug over de ThinL p °PTUW te nemen, liin bii Tann?8 1dat lan8s de spoor- Den zijn camp" t man JaPansche troe pen zijn samengetrokken, die zullen opmar- cheeren naar het Noorden. De Japansche opperbevelhebber in het be- fpi ^d t den minister van oorlog telegrafisch verzocht alle vrije troepen uiJ Korea en drie divisies uit Japan naar Mants- perne te zenden, ten einde de militaire actie m Mantsjoerije voort te zetten. Samenwerking tusschen Ja panners en Wit-Russen? .Van officieele Russische zijde wordt een mededeeling gepubliceerd, volgens welke een bericht uit Charbin meldt, dat het lid van de Japansche militaire bezetting aldaar, overste van den generalen staf Osawa, in een onderhoud met den leider van de Wit-Russi- sche emigranten in Charbin, den voormali- gen czaristischen generaal Kaschirin, ver klaard heeft, dat de Wit-Russen met behulp van de Japansche officieele instanties den Oost-Chineeschen spoorweg zouden kunnen bezetten en de Chineesche troepen zouden kunnen ontwapenen. Wapenen en minutie zouden te hunner beschikking worden ge steld. Zoo noodig zouden de Witte troepen ook nog op actieve Japansche ondersteuning kunnen rekenen. Deze officieele Russische mededeeling heeft in Moskou groot opzien gebaard. Men meent, dat de Witte Russen met ondersteu ning der Japanner van zelf sprekend zeer gemakkelijk de Oost-Chineeschen spoorweg zouden kunen bezetten, doch dat een derge lijke stap tot verdere conflicten niet alleen tusschen Moskou en Tokio, maar ook tus schen Japan en andere landen zou voeren, voor zoo ver die belang hebben bij den Oost- Chineeschen spoorweg. Volgens een bericht uit Charbin heeft gister een eskader Japansche bombarde mentsvliegtuigen boven Tsitsikar bommen geworpen. Van Chineesche zijde worden ver scheidene dooden en gewonden gemeld. Volgens de laatste berichten uit Tientsin zijn daar gisteravond opnieuw vuurgevech ten ontstaan tusschen Chineesche opstande lingen en de politie. Voldoende aan den eisch der Japaners werd de neutrale zóne voor de Japansche concessie gisteravond door de neesche (feiitie ontruimd Daarbij zou van JaPansche zijde op de Chineezen zijn ge schoten. De Britsche consul heeft in een te Londen ontvangen telegram medegedeeld, dat de comandant van de Japansche concessie een bespreking heeft georganiseerd «en de commandanten van alle buiten landsche concessies te Tientsin over even tueel gemeenschappelijk optreden bij verdere onlusten. De bezetting der Britsche conces sie bestaat uit 'n bataljon infanterie en eeni ge compagnieën pionniers. Volgens 'n bericht 10 pP?'.1 y Express" zouden in een gevecht J}3®1! fla,sing in Mantsjoerije eenige honder- den Chineezen zijn gedood en gewond, terwij 1 twee Japanners zijn gesneuveld. Poeeng, leider van een Japansche gezind? Chineesche legerbende. Generaal Mats jangsjan heeft dit ultimatum afgewezen met de motiveering, dat hij als vertegenwoordiger van Nanking een dergelijk stap ntet kan doen zonder overleg met of order van de Nanking- regeering. Men verwacht, dat de Japansche troepen, nu het ultimatum is afgewezen, een aanval op Tsitsihar zullen ondernemen. Volgens Amerikaansche berichten zou generaal Matsjangsjan, na afwijzing van het Japansche ultimatum, een proclamatie hebben uitgevaardigd, waarin hij namens de Nanking regeering in de provincie Heiloeng Kiang den oorlogstoestand tegen Japan af- kondgt, wat neer komt op een oorlogsverkla ring aan Japan. De diplomatische medewerker van de Daily Telegraph meldt, dat de nieuwe minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, na het aanvaarden van zijn ambtsbezigheden in de eerste plaats zijn volle aandacht zal geven aan de Mandsjoerijsche kwestie. Men acht in het Foreign Office deze aangelegenheid van zoo groote beteekenis, dat men de aanwezig heid van den minister van buitenlandsche zaken bij de bijeenkomst van den Volken bondsraad Maandag a.s. beslist noodzakelijk acht. Aanvankelijk had men gedacht dat Lord Robert Seafield Engeland zou vertegenwoor digen. Men acht echter de houding zoowel van den Volkenbond als van Robert Seafield tegenover Japan van dien aard. dat men ge looft, dat het taktischer is het Foreign Office door een ander te doen vertegenwoordigen. Uit.Corsica wor jf gemeld, dat de grootsch- opge£ette zuiveringsactie der Fransche gen darmerie tegen de bandieten op Corsica ten gevolge van de ongunstige weersomstandig heden slechts zeer langzaam vordert. Na een zeer inspannenden marsch kon het plaatske Paleco gistermorgen worden bezet. 17 per sonen werden gearresteerd; onder hen be vindt zich ook de burgemeester van het dorp. Het dorp was verdeeld in 2 partijen, n.1. aan hangers en leden van de families Santoni en Bartoli, tusschen welke beide families een zeer oude veete bestaat, die slechts door bloedwraak kan worden gewroken. De vijan delijkheden tusschen de beide partijen duur den voort tot dat het dorp door de gendarme rie werd bezet. Nationaal socialisten hebben Maandag avond te Bremen een dooden-herdenking gehouden, die rustig verliep. De rijksvlag hield bij deze gelegenheid een proefalarm. Oo!; de communisten hielden een demon stratie. Na de demonstraties, toen de betoogers huiswaarts keerden, kwam het echter tot botsingen tusschen rijksvlag, leden en nat. soc. Daarbij werd de nat. soc. Wilhelm Decker doo een schot in het hart gedood. Naar tot dusverre vastgesteld werd, be kwamen nog 8 andere nationaal-socialisten deels zware verwondingen. Twee hunner moesten naar het ziekenhuis worden ver voerd. De politie greep met versterking in en arresteerde meer dan 60 personen. On der de gewonden bevonden zich twee man nen, die ruim 60 jaar oud zijn. Het middeleeuwsche slot te Havré bij Bergen, in Henegouwen, is, naar het Hbld. meldt, volkomen ingestort. Keeds lang was het kasteel door het afgraven van steen- kolenlagen aan het verzakken. Het gebouw dateert uit de middeleeuwen en werd in 1603 gerestaureerd. Het is eigendom van de prinsen Croy—Havré; eenige jaren ge leden werd het ontruimd. Historische herinneringen zijn wel aan het kasteel verbonden: koning Philips II vertoefde er in 1564; in 1709 had prins Eugenius van Savoje, bij het beleg van Ber gen, er zijn hoofdkwartier opgeslagen. Tijdens den oorlog waren er eerst En gelsche troepen ingekwartierd; later wer den er Fransche vluchtelingen in gehuis vest. Gistermorgen is door nog onbekende oor zaak brand uitgebroken in het krankzinni gengesticht voor vrouwen te Ditchling (Sussex). Door het kalm en moedig optre den van de Zusters van St. Augustiqus ech ter kon een ontzaggelijke tragedie worden voorkomen. De dertig zusters snelden n.1. onmiddellijk toen de brand ontdekt was naar haar posten, terwijl de moeder-over ste de brandweer waarschuwde. Even kalm alsof het een brandoefening betrof, werden de patiënten, 73 in getal, naar den hall ge leid, terwijl diegenen, die bedlegerig waren, gedragen werden. Andere zusters tastten onmiddellijk het vuur aan met chemische brandbluschapparaten e. d., hetgeen zoo'n goed resultaat had, dat zij het vuur wisten te beperken tot de muziekzaal. Inmiddels was de brandweer gearriveerd, die echter nog 6 volle uren noodig had om het vuur geheel te bedwingen. De politie te Tokio heeft in verband met de door de communisten voorgenomen herden king van de revolutie in Rusland in geheel Japan vele arrestaties laten verrichten. In de industriesteden werden ongeveer 4000 com munisten gearresteerd. Wij lezen in het Hbld.: Het onderzoek in verband met de ont dekking van een communistische centrale voor het vervaardigen van passen enz duurt voort. Men is nog lang niet gereed met het uitzoeken van het gevonden mate riaal, maar steeds duidelijker wordt het op welk een grootscheepsche wijze hier ge werkt is. De vervalschers moeten steeds echte passen of foto's daarvan gebruikt hebben als voorbeeld, teneinde de ver schillende stempels precies op de plaats te zetten waar zij altijd gezet werden. Ook werden geboorte- en doopakten enz. preceis naar echte voorbeelden nagemaakt Men bepaalde zich niet alleen tot het na maken van de stempels van verschillende consulaten, maar ook beschikte men over de noodige stempels voor vergunningen voor het passeeren der grens met de hand- teekening der ambtenaren. In deze pascentrale is waarschijnlijk ook de valsche pas vervaardigd voor den com munist Piklovitsj, waarmede deze na den moord op Semmelmann (die waarschijn lijk te veel twist als oud-partijgenoot) naar Zwitserland wilde verdwijnen. Een groote hoeveelheid groene Zwitsersche pasboekjes is in de centrale gevonden. Alle tot dusver gearresteerde personen staan bij de politie bekend als |angjarige aanhangers of leden van de communisti sche partij. Zij weigeren hardnekkig eenige inlichting te geven over hun medewerkers. Over zich zelf geven zij blijkbaar valsche inlichtingen, welke men eerst in het bui tenland moet laten nazoeken; zij zijn in het bezit van de noodige papieren, maar alle zijn vervalscht. Behalve valsche pas sen zijn valsche legitimatiepapieren, diplo ma's van hoogescholen enz., gevonden. In een kast in de centrale werd een uiterst nauwkeurig geordende voorraad passen en andere dokumenten gevonden, alle ge rangschikt naar de verschillende landen. In een klein dorpje bij Belgrado heeft zich een ontzettende gebeurtenis afge speeld. Een pas uit de gevangenis ont slagen boerenjongen, die reeds vroeger wegens roof en doodslag veroordeeld was, vermoordde, toen hij in zijn geboor tedorp terug kwam, uit wraak den bur gemeester en den dorpsveldwachter. Als een dolleman liep hij daarna door hel plaatsje rond en sloeg met een bijl zes personen, die hem in den weg kwa- meh, dood. Ut Belgrado is een groote politie macht vertrokken om den jeugdigen misdadiger gevangen te nemen. Ondoenlijk is het, en zeer zeker ook ongewenscht, om alle gruwelijke moor den te vermelden, waarvan de Fran sche bladen dag aan dag volstaan. Doch wel willen wij, zegi het Hbld., met enkele regelen melding maken van een moordzaak, welker verloop voor de openbare meening gedure.ide twee da gen als een nachtmerrie is geweest. Einde der vorige week werd ergens ii een veld bij Mantes het lijk van een tienjarig knaapje gevonden. Het bleek dat te zijn van Roger Sia vy, zoontje van een bontwerker te Parijs. Toen de politie zich naar het huis van den bontwerker begaf, vond zij het lijk van de vrouw, die met bijlslagen was vermoord De vader en zijn jongste zoontje, de achtjarige Jezn, waren spoorloos verdwenen. Het vermoederdat de vader ook zijn tweede zoontjt om het leven zou bren- geju was begrijpelijk, en gedurende twee 1 dagen leefde men in gestadige angst. Elk oogenblik kor. de tijding binnenkomen dat het lijk van den kleinen Jean was gevonden. Gelukkig is het zoo ver niet gekomen. Zatei dagmiddag is het tweetal in de na bijheid van het dorp Bresuire in het dep. Deux-Sèvres aangetroffen. Sedert een dag zwierf de vader doelloos met het kind rond. Onmiddellijk werd hij gean estserd en het kind in veiligheid gebracht. Vermoed wordt dat de moordenaar, die in den oorlog werd eewond en aan cerebrale anemie lijdt, in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld De dezer dagen door de gendarmen dood geschoten Corsicaansche bandiet Bartoli is gemoeid geweest in den geruchtmakenden overval, den 19den Juli 1928 gedaan op een autocar, waarin drie Nederlandsche jonge dames en een koopman uit Lyon zaten. Daar toe had hij zich met Battasti vereenigd. Deze werd gepakt en tot 20 jaar dwangarbeid ver oordeeld. Bartoli, die verstek liet gaan, had den zet beraamd. Battesti gelastte toen den inzittenden uit te stappen en hun portefeuilles, sieraden en taschjes aan den kant van den weg te leggen. Toen hij zijn slachtoffers weer wilde laten heengaan hield hij op aanwijzing van een onzichtbaren derde (men heeft later uitge vonden, dat het Bartoli was) een der reizig sters vast, mej. Miek Janssen. Hij sleepte haar mee in het struweel, na de auto ge dwongen te hebben weg te rijden. Wat ver der gebeurd is hebben de couranten te zijner tijd gemeld. Bartoli, voor wien de toeriste geleid werd, bedreigde haar, maar dank zij haar buitengewonen moed wist mej. Janssen den dood te ontkomen. Naderhand getuigde ze voor den rechter van instructie, dat Bar toli haar koelbloedig had willen doodschieten en dat Battesti haar het leven gered had. Men weet, dat Bartoli tal van moorden op zijn geweten had. In het Kanaal woedt sedert gisteravond een hevige storm. Vooral aan de Engelsche kust was de zee buitengewoon ruw en een hevige golfslag was oorzaak dat het water hoog over de havenwerken zoowel te Dover als te Folkestone sloeg. Op de Scilly eilanden werd een stormsnelheid van 100 K M. per uur ge registreerd. Een aantal daken van huizen werd op deze eilanden letterlijk honderden meters ver weggeblazen. Ter gelegenheid van een Katholiek congres te Valencia is het tot eenige botsingen geko men tusschen socialisten en congressisten. De Katholieken werden met steenen gegooid en met stokken aangevallen. Verscheidene auto's werden in brand gestoken. Talrijke personen werden gewond. Ook de extra-treinen waar mede de Katholieken naar Valencia werden getransporteerd, werden onderweg met stee nen gebombardeerd. Op eenige plaatsen werd getracht spoorwagens af te haken en de pas sagiers uit de wagens te verdrijven. De poli tie moest herhaaldelijk ingrijpen. Bij de te rugkeer van een extratrein uit Burgos is het opnieuw tot incidenten gekomen. Toen de demonstranten met steenen naar de politie gooiden, maakten de agenten van de vuur wapenen gebruik. Een vrouw werd gedood, verscheidene personen min of meer ernstig gewond. ■De stremming in het scheepvaartverkeer door het Panamakanaal is veroorzaakt door zeer slecht weder. Wegens den hevigen regenval hebben bij Gaillard Cut verschillende aardverschuivin gen plaats gehad, zoodat het Kanaal moest worden agesloten. Men vreest dat de stremming van betrekke lijk langen duur zal zijn. Te Wilhelmsburg zijn Maandag 5 com munisten tijdens het drukken van het blaadje „Rotfront" verrast en gearresteerd. Dit blaadje is ongeveer vier weken ge leden voor de eerstemaal verschenen zonder dat de drukker en de uitgever zich hadden be kend gemaakt. E>e gearresteerden zullen zich wegens den inhoud van het blaadje te verant woorden hebben wegens hoogverraad. In een te Utrecht gehouden vergadering is besloten tot fusie tusschen het Algemeen Verbond van Accountants (opgericht in 1925) en het Nederlandsche Genootschap van Ac countants. Laatstgenoemde vereeniging werd entbonden, en al haar leden traden toe tot het Algemeen Verbond van Accpuntanu,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1