Stad en Omgeving. Jjufezwden Stukken Jieck School Wybert Hier begint heft (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname m ae rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede uislemt). Geachte Redactie. Met belangstelling heb ik in de Alk- maarsche courant van 5 November j.1. het artikel gelezen over de financieele toestand der gemeente Alkmaar. Uit het onderhoud van uw Redactie met den heer wethouder van financiën las ik tot mijn groote verwondering dat genoemde heer op uw vraasr hoe het nu met de belastingen in Alkmaar staat heeft geantwoord dat de belastingen in Alkmaar thans niet hoog zijn en dat ieder op zijn nieuw aanslagbiljet heeft kunnen merken dat de totaalsom der belastingen beduidend lager is bij een gelijk inkomen dan in het voorafgaan de jaar. Toch kan ik deze zienswijze niet ge heel deelen. Immers watjs het geval? Door de wettelijke algemeene reorga nisatie der gemeentebelastingen was het te voorzien dat de Inkomstenbelas ting der gemeente Alkmaar die tot heden in vergelijk met andere gemeen ten hoog was te noemen thans bedui dend lager moest worden. Doch waar de belastingplichtigen waarschijnlijk niet op gerekend zullen hebben dat is het hooge bedrag aan opcenten waarmede de hoofdsom der belasting over een vol jaar wordt verhoerd. Ik las in het verslag van uw blad dat op de vermogensbelasting 35 opcenten worden geheven. De opcenten op de grondbelasting bedragen hier voor het gebouwd 80 en voor het ongebouwd 20 en op de personeele belasting 85125. Aangenomen dat voor laatstgenoemde belasting deze opcenten op het oogen- blik 100 bedragen, dan wil dat toch zeg gen dat de hoofdsom hierdoor juist ver dubbeld wordt. Mij is een gemeente be kend waar op de personeele belasting 50 openten wordt geheven. Verder bij voorbeeld op de Grondbelasting onge bouwd 10 en gebouwd 40, terwijl op de Vermogensbelasting en Rijksinkomsten belasting geen opcenten vorden gehe ven, alleen C5 op de Vermogensbelas ting en 20 op de Rijksinkomstenbelas ting voor het leer.ingsfonds 1914. Dit is dus een groot verschil bij het geen Alkmaar aan opcenten heft en zoo zullen er nog tal van andere gemeenten zijn te noemen. Het is echter mijn bedoeling niet ver der critiek op genoemd verslag uit te oefenen en wil ik dan ook hiermede volstaan. Ik hoop dat de gunstige verwachtin gen die de weihouder van financiën koestert in dit verslag zoowel over de cijfers der begrooting wat het inkomen betreft, als over het sluiten der geldlee- ling, verwezenlijkt mogen worden. U, mijnheer de Redacteur, beleefd dank zeggend voor de plaatsing, teeken ik. Een belastingbetaler. KORTE BERICHTEN. Te Haarlem is Zaterdag en Zondag het Derde Relig.-Sacialistisch Congres gehou den. Zaterdag is weer versch Belgisch brood in de residentie aangevoerd. Van he den af zal ook te Dordrecht Belgisch brood worden verkocht a tien cent per acht ons. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk V, bin- nenlandsche zaken en landbouw, der rijks- begrooting voor 1932. WERKVERSCHAFFING. AANLEG RIJWIELPADEN MUNNIKENWEG. In bijlage No. 193 schrijven B. en W.: Alvorens ons voorstel met betrekking tot de uitvoering van werken in werkverschaffing te doen, hebben wij overwogen, de verbetering van den Munnikenweg onder de lijst van werken, die in werkverschaffing kunnen wor den uitgevoerd, op te nemen. Aangezien omtrent de meest doelmatige wjjze van verbetering geen eenstemmigheid bestond, besloten wij hieromtrent eerst een nader onderzoek in te stellen. Wij hebben den weg daarom ter plaatse opgenomen en zijn met de Commissie van bijstand voor openbare werken wier advies wij bij de overige stuk ken ter inzage leggen tot de conclusie ge komen, dat deze weg noodzakelijk verbeterd moet worden door het maken van betere en breeciere rijwielpaden ter vervanging van de aanwezige primitieve rijwielpaden, die uit z.g. klinkerbrokken bestaan. De toestand is thans zoo, dat de rijwielpaden onbruikbaar zijn voor de wielrijders, in verband waarmede zij den rijweg gebruiken, hetgeen niet zonder gevaar is. De kosten voor het aanbrengen van ver- breede en van klinkerbestrating voorziene rij wielpaden langs den Munnikenweg worden geraamd op 7000.waarvan 5000. noodig is voor materiaal en 2000.voor arbeids'oon. Bij di werk kunnen te werken worden gesteld 4 man gedurende 20 weken. B. en W. geven den Raad in overweging te besluiten bedoelde rijwielpaden langs den Munnikenweg gedurende den a.s. winter in werkverschaffing met inachtneming vjjn de voorwaarden, gesteld in Uw besluit van 1 Oct. j.1., nr. 10, te laten aanleggen en het College daarvoor een crediet toe te staan van 7000.nader te regelen bij suppletoire begrooting. BENOEMING ONDERWIJZERES GEMEENTESCHOOL Nr. 7. B. en W. schrijven in bijlage No. 194: Ter benoeming van een onderwijzeres aan de Gemeenteschool nr. 7, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het aan mejuf frouw W. J. Schild als zoodanig verleend eer vol ontslag, bieden wij, ter voldoening aan artikel 36, 8e lid, der Lager Onderwijswet- 1920, Uwe Vergadering de navolgende voor dracht aan, opgemaakt na overleg met den Inspecteur van het lager onderwijs in de in spectie Alkmaar, na ingewonnen bericht van het hoofd dier school.; 1. Mej. W. W. KAPER, onderwijzeres te Assendelft; 2. Mej. B. ZEILER, fcjdehjk onderwijze res te Lage Vuursche (gem. Baarn); 3a Mej. C. VAN TINTEREN, onderwij zeres te Middel ie. GENEESKUNDIGE ARMEN VERZORGING. In bijlage no. 195 schrijven B. en W.: Op 1 Januari 1932 loopt de termijn af, waarvoor de heeren R. G. C. Schröder, Dr. J, Degenaar en G. J. Sluijmer tot stadsarts en mej. C. W. van der Weele tot stadsvroed- vrouw zijn benoemd. Overeenkomstig artikel 1, 2e alinea der verordening op den genees-, heel- en verlos kundigen dienst voor behoeftigen in de ge meente Alkmaar (gemeenteblad nr. 1170) ge schiedt de benoeming van de stadsartsen en de stads vroedvrouw door Uwe Vergadering voor den tijd van vijf jaren. De heeren Dr. J. Degenaar en G. J. Sluij mer en mej. C. W. van der Weele hebben ons, op ons verzoek, bericht, dat, zij eene even- tueele herbenoeming tot stadsarts respectieve lijk stadsvroedvrouw voor een tijdvak van 5 jaren zullen aanvaarden, terwijl de heer R. G. C. Schröder zich, op ons verzoek bereid heeft verklaard, eene eventueele benoeming tot stadsarts te zullen aannemen tot het einde der maand, volgende op die waarin hij den leeftijd van 65 iaar zal hebben bereikt. In verband met het vorenstaande stellen wij Uwe Vergadering vóór met ingang van 1 Januari 1932 voor den tijd van vijf jaren te benoemen tot stadsarts de heeren Dr. J. Degenaar en G. J. Sluijmer en tot stads vroedvrouw mej. C. W. van der Weele en voor het tijdvak van 1 Januari 1932 tot 1 Augustus 1934 te benoemen tot stadsarts den heer R. G. C. Schröder. De directeur van den gemeentelijken ge neeskundigen en gezondheidsdienst kan zich met dit voorstel vereenigen. i ,it tot ruiling van grond met M. de Haan \wV te Westerland werd ingetrokken, daar a Haan de door de gemeente gestelde voor- urdpp niet wenschte te aanvaarden. waAan c. H- W. van Rossum du Chattel j eervol ontslag verleend als onderwij- r te Westerland in verband met zijn ver trek naar Indië. Verleend werd een subsidie van 54 aan rnrnmissie voor de Malariabestrijding; f 20 aan de afd. Wieringen van de Ned. y? een" tot afschaffing van alcoholh. dran- i.;n behoeve van de drankbestrijding; 25 aan de afdeeling Wieringen van het In*ltuut voor Arbeidersontwikkeling; n j 00 aan de afd. Weiringen van de Holl. Mij van Landbouw voor een cursus ,-n elementair landbouwonderwijs. Verder waren ingekomen verzoeken van fje gvmnastiekvereen. „Wieringen", van Ce zangvereen. „De Stem des Volks" en de afd. Wieringen van den „J. V. O om vermin dering van huurprijs voor het gebruik der gemeente-lokaliteiten. B. en W. adviseerden afwijzend. De heeren Oden en P. Kooij ver dedigden huurverlaging. Het voorstel van B. en W. om geen verlaging toe te staan, werd echter met 6 tegen 5 stemmen aange nomen. Een verzoek van de plaatselijke groenten- kandelaren tot het weren van concurreeren le handelaren uit andere gemeenten, werd voor kennisgeving aangenomen. Hierna werd vastgesteld het in de vorige vergadering aangehouden ontwerp-ambte- ïiaren-reglement. Aan het R K. kerkbestuur van den H. Hip- polytus werd een voorschot verleend, groot 440 op de vergoeding van de exploitatie kosten voor de bijzondere lagere school te Hippolytushcef. In het te verwachten verlies op de exploi tatie van den destructor te Schagen, voor 1932 geraamd op f 6000 moest door den kring Den Helder worden bijgedragen f 1000 verdeeld als volgt: Den Helder 600 en Anna Paulowna en Wieringen elk f 200. Dit werd voor wat betreft de bijdrage van Wieringen goedgekeurd. Met de gemeente Alkmaar werd een ge meenschappelijke regeling aangegaan tot toe lating van leerlingen tot de openbare lagere scholen aldaar. Het bedrag der vergoeding van de exploi tatiekosten voor de bijzondere lagere school te Den Oever van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs alhier over het tijdvak van 1 November31 Decem ber 1929 werd vastgesteld op f 277,30. Besloten werd tot het dempen van den put, behoorende bij de z.g. Burenpomp. De gemeentewoning. Beltstraat 2. vroeger bewoond door den Brigadier der Rijksveld- wacht C. Witvliet, werd voor een huurprijs van 281 verhuurd aan den tegenwoordig en brigadier A. Bergsma. Besloten werd de verificatie der rekening van de zeegras-exploitatie op te dragen aan het Centraal Bureau voor Verificatie en Fi nancieele adviezen der Vereen, van Neder- landsche Gemeenten. De kosten zullen per jaar ongeveer 60 bedragen. Van den ac countant J. Blom te Alkmaar, was een aan bieding van 25 a 30 per jaar ingekomen. B. en W. meenden echter aan het verificatie bureau de voorkeur te moeten geven, om Jat bij de controle van openbare diensten en be drijven niet kan worden volstaan met de ëischen van bekwaamheid, welke men aan een particulieren accountant stelt. Ten behoeve van den aanleg der spoorweg verbinding met den afsluitdijk door de Zui derzee wenschte het Rijk (spoorwegen) van de gemeente aan te koopen 43 aren van den Koningsweg en 95 aren water en riet ,ran de Haukes in den Stroeërkoog, voor een bedrag van totaal 516. Werd goedgevonden. Ingevolge art. 252 der Gemeentewet werd als tak van dienst, waarvan de geldmiddelen afzonderlijk, dus afgescheiden van de geld middelen der gemeente worden beheerd, aan gewezen het bedrijf der gemeentelijke zee gras-exploitatie. Besloten werd tot aanleg van de water leiding in de volgende niet-rendabele ge bieden SlingerwegElftStroeërdijk (on even nummers)BurgerwegPolder wegOosterwegAkkerweg Stroeërdijk (even nummer); Oosterklief; WesterkliefHollebalgwegVarkens- graswegHoelmerd ijk Waterweg; Noordstroe. De jaarlijksche bijdrage der gemeente zal bedragen 1357,58, te vermeerderen met de abonnementsgelden van de weigerachtigen ad 660. De rekening van armvoogden werd goed gekeurd. in ontvang op 30417,68 in uitgaaf op26683 76 Vastgesteld werden de tegemoetkomingen j in de vervoerkosten ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920 voor de leerlingen der RK school te Hippolytushoef. De heer P. Kooij maakte er ranmerking op, dat dit zoolang geduurd heeft, daar de ge meente reeds vanaf 1 JuM j.1. de kosten van de autobus geheel voor zijn rekening heeft. Ten slotte werden 'nog vastgesteld een ontwerp-verordening, in verband met de nieuwe winkelsluitingswet en een le supple toire begrooting. De vaststelling van de begrooting voor de zeegras-exploitatie en van de gemeente- begrooting 1932 werden aangehouden tot een nader te bepalen datum. Hierna sluiting. a. b. c. d. e. i. Batig saldo 3733,92 Vastgesteld werd een wijziging der bouw en woningverordening, regelende de instel ling van beroep in bepaalde gevallen. Met het oog op het in de toekomst tus- schen Hippolytushoef en de Wieringermeer te verwachten verkeer werd besloten tot het verbreeden van de Kliefstraat, waarvoor werden aangekocht van: Mw. A. DovesDijkshoorn 282 M2. grond t 3 per M2.; J. Huijbers 139 M2. a 3 per M2.; C. Visser Pz. 46 M2. a f 4.50 per M2.; C. Hoogvorst 5 M2. a 5 per M2. en C. Brakenhof? 10 M2 a 5 per M2. Alle kosten °men voor gemeenterekening. v. e keurloonen voor de keuring van vee en J^ch werden met 25 verliagd. het aa °'en Weid en W te machtigen tot Jier^r °i o\a,n van €en kasgeldleening voor den reiileerïKo i' gloot f 25000 bij de Coöp. Boe- >3 SfÏÏS ai:,ie' te?en rente van 4% van i '8 c£ een afsluitprovisie voor eenmaal 31 December ^193? af te !ossen v00r of °P in ^rbandem!!flaJd€riien in D<? Le&h zu,l€n laudbouwbedri ftn" wChten t°e8t,nd in ,het verhuurd voorde»^ °Pfnbaar RWOrd,'n stelden voor een Ü2?- 3 l*-®1' w" werden verhunL van 7 laren' Veider weruen vernuurd aan C. G Post een Der %Vrl,,°f.™d/Ch5' SSta? vSr bouwüruod in tut' J£°/n,iïen «oor 14 per iaar. VoorkomGorgel droog De heer J. G. v. Zanten hoofd der openb. lagere school no. 1 te Beverwijk komt voor als no. 1 op de voordracht als hoofd eener nieuw te openen openbare school te Amersfoort. naar aanleiding eener Hervormingspre- dikate uitgesproken op 1 Nov. Door ds Hovy in de Nederl. herv. kerk te Wijk-aan- Zee werd hem door enkele lidmaten het ver zoek gedaan om eenige van de daarin uitge drukte gedachten in ruimere kring tot onder werp eener bespreking te maken. De kerkeraad heeft toen besloten op Don derdagavond 12 dezer een gemeente-avond in het Vereenigingsgebouw aan den Ver lengden Groenenlaan te houden waarin de voorganger het onderwerp „Kerkhervorming en Wereldcrisis" hoopt te behandelen Er is gelegenheid tot gedachtewisseling. ALGEMEENE VERGADERING „VOL KONDERWIJS". Zaterdagmiddag werd in Musis Sacrum te Arnhem de algemeene vergadering geopend van Volksonderwijs, vereeniging tot bevor dering van het volkonderwijs en het school bezoek in Nederland. Openingsrede. Na een welkomstwoord van den heer D. Bons, voorzitter van de Arnhemsche afdee ling. sprak de voorzitter van de vereeniging, mr. H. Smeenge, de openingsrede uit. Hij begroette de 365 afgevaardigden, vertegen woordigende 291 van de 598 afdeelingen, die naar deze vergadering waren opgekomen In het bijzonder heette hij welkom de eere leden van de vereeniging, de heeren Zelver- der en het oud-hoofdbestuurslid dr. v. d. Stadt. Spr. bracht in herinnering de ver diensten van den heer Zelverder voor de ver eeniging en bracht hulde aan nagedachtenis van mr. Goeman Borgesius en dr. Bos. Daarna memoreerde spr. de verliezen welke de vereeniging in het afgeloopen jaar heeft geleden. Het ledenfal der vereeniging, in 1930 57.000, is thans gestegen tot bijna 61.000 Het was ditmaal de zevende maal dat spr de vergadering als voorzitter toesprak, de laatste maal dat hij als voorzitter optreedt. Zijn stellige overtuiging is, dat in den tijd dien we doormaken het volksonderwijs al zijn vrienden zoo noodig zal hebben als ooit. Aan Volksonderwijs behoort de taak om hoog te houden het beginsel der verdraag zaamheid en de samenwerking, want de open bare school, de school, die staat boven alle geloofsverdeeldheid, moet stevig staan als straks vele haar zullen willen terugkeeren Spr. ging na wat de schoolwet-1920 gaf wat van de commissie-Rutgers verwacht werc en wat minister Terpstra thans voorstelt. Spr. had van dezen minister, die zelf onder wijzer is geweest, iets anders verwacht. Spr. releveerde wat voor het onderwijs aan schipperskinderen wordt gedaan, dat bij hei rapport-Rutgers gebracht is tot het buiten gewone onderwijs, waaraan in de L.-O.-wet een speciale titel is gewijd. Voor het onder wijs aan de schipperskinderen werd in 1930 uitgegeven 219.777, voor 1931 werd toe gestaan 267.930, een bedrag, dat als ge volg van den slechten financieelen toestand voor 1932 niet is verhoogd. Zal de strijd voor uitbreiding van den leer plicht in de komende jaren geen succes heb ben, allen zullen wij, zeide spr., schouder aan schouders staan om te verdedigen en te behouden, wat hier reeds werd verkregen. De openingsrede van den voorzitter werd met luid applaus begroet. Het jaarverslag over 1930 werd na een korte discussie vastgesteld. Daarna werden verschillende voorstellen behandeld. Een voorstel van het hoofdbestuur om het op te dragen steun te geven aan arbeid der afdeelingen, die gericht is op de tot stand- koming van voorbereidend (bewaarschool-, kleuter-) onderwijs, werd aangenomen. Door de afd. Amsterdam werd voorge steld: het hoofdbestuur dringe bij de regee ring aan op zoodanige wijziging van de lager onderwijswet, dat ook het zieke kind, voor zoover daarvoor ontvankelijk, onderwijs geniet. J De afd. Nieuw Leuven (Ov.) had een amendement ingediend om aan dit voorstel toe te voegen, mits geen gevaar opleverend voor de omgeving; dus onder voorbehoud en goedkeuring van den behandelenden genees heer. 6 Aldus geamendeerd werd het voorstel Am sterdam aangenomen. Op voorstel van de afdeeling Soest werd aan het hoofdbestuur opgedragen om de mogelijkheid te onderzoeken van schooluit- zending per radio voor de openbare lagere scholen, indien een voldoend aantal is aan gesloten. De vergadering werd daarna tot Zondag morgen geschorst. Des avonds kwam men in huishoudelijke zitting bijeen. De tweede dag In de Zondag voortgezette hield de alg- secretaris-penningmeester de heer Klaas dr Vries een rede over: „Onze strijd tegen het ingediende voorstel tot wijziging van de I.o.- wet". Spr. noemde het ontwerp een voorbee !d van achterlijke wetgeving en liet een waa - schuwing hcoren tegen de kleine sc „Volksonderwijs" heeft getracht een eenheids- X'MTtS "roJr'nS «n™. comité vo» actie der verschilletïde drong erop aan, om met alle kraent oen strijd teen het wetsontwerp te steunen. Verschillende vragen en opmerkingen wer- den gemaakt, o.a. waarom de Vrijheidsbond geen medewerking verleent. De inleider en de voorzitter beantwoordden een en ander, laatstgenoemde zei o.m.: Gij hebt in uw voorzitter den waarborg, dat de Vrijheidsbond niet achter zal staan. Het is de laatste maal dat ik hier sta, maar ik zou van deze plaats niet willen weggaan met den indruk dat men mij van eenig verraad kan beschuldigen (luid geroep: neen, neen!). Het past u niet te spreken op de wijze als straks. Men heeft gansch Nederland van vrijzinni gen huize achter zich bij de actie om dit wetsontwerp niet te deen aannemen. Verkiezingen De uitslag van de verkiezing (mr. j-j. Smeenge stelde z.ch n.et herkiesbaar) was dat herkozen werd de heer Klaas de Vries en gekozen prof. dr. B. D. Eerdmans. Tot lid van de commissie van beroep werd gekozen mr. G. L. P. Warburg te Groningen en tot lid van de financieele commissie de heer E. Alons te Amsterdam. Onderwijs aan schipperskinderen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd be sloten 50 ter beschikking te stellen voor schoolfondsen voor schipperskinderen. De afd. Amsterdam lichtte een voor stel toe voor stichting in verscheidene plaat sen van „comité's voor het verstrekken van openb. onderwijs aan kinderen van schippers en anderen, die een trekkend bestaan voeren, door huisvesting aan de wal Daarbij werd erop gewezen, dat het doel is om te komen tot de oprichting van een school fonds door Volksonderwijs en de vorming van een commissie, welke deze zaak energiek aan pakt. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Verschillende voorstellen werden ingetrok ken. Afscheid mr. M. Smeenge. Na de rondvraag sprak de heer Oud 'in opdracht van het hoofdbestuur den aftreden den voorzitter toe om uiting te geven aan de gevoelens van waardeering die in hoofdbe stuur en vereeniging jegens hem leven. Hij wees op het vele dat door mr. Smeenge, die nu 46 jaar een zetel bekleedt in de Staten- Generaal, op publiek terrein werd gedaan en in het bijzonder op het gebied van het volks onderwijs. Bijna 70 jaar oud werd hij tot voorzitter der vereeniging benoemd en met jeugdige kracht heeft hij die functie vervuld. Zijn heengaan wordt geëerbiedigd: gij zult Volksonderwijs niet vergeten zei spr., maar Volksonderwijs zal u ook niet vergeten. Spr. stelde de vergadering voor om mr. Smeenge te benoemen tot eerelid, hetgeen door een ovatie geschiedt. De voorzitter dankte voor deze hulde en zeide te hopen, dat men zoolang hij leeft aan de hoofdbestuurstafel een stoel voor hem zal neerzetten. Hij hoopte, dat de leden niets anders voor oogen zullen houden dan de op heffing van ons volk. De afgevaardigde van het N. O. G. sloot zich bij de hulde en dank door den heer Oud aan en voorzitter gebracht, geheel aan. Daarna ging de vergadering uiteen. HET RECHT VAN KET PREEKLEZEN. De kerkeraad der (vacante) herv. gem. te Axel heeft den voorlezer aangesteld om tijdens de vacature preeken te lezen: deze voorlezer bezit niet de acte van godsdienst onderwijzer. Een tegen dezen toestand door den koster ingebracht bezwaar heeft de classis IJzendijke afgewezen, waarbij zij tevens verklaarde, dat alleen de voorle zer te Axel de kunst van preeklezen ver staat en deze handelt in opdracht van de wettig gekozen kerkeraad der herv. gem. De koster is in hooger beroep gegaan. STRIJD OM HET VROUWENKIESRECHT IN DE HERV. KERK. De zaak verwezen naar het Prov. Kerbestuur. Nadat het herv. class. bestuur van Zie- rikzee den kerkeraad der herv. gem. te St. Annaland bij herhaling had aangemaand om een lijst te doen opmaken waarop ook de vrouwelijke lidmaten voorkomen, heeft de consulent van deze gemeente, ds. P. Moer man, te Stavenisse, eveneens zonder eenig resultaat, getracht te komen tot een plaat selijk reglement voor het kiescollege. De kerkeraad der gemeente te St. Annaland eischt, dat eerst het class. bestuur uit Gods woord zal bewijzen, dat de kerkeraad in de weigering dwaalt. In zijn bezwaarschrift schrijft hij o.m. niet te kunnen begrijpen, dat een predikant in de herv. kerk wel commu nist of lid van de s. d. a. p. mag zijn, wat toch in strijd is met artikel 11 van het alg. reglement, doch dat anderzijds een kerke raad die blijk geeft tegen het vrouwenkies recht bezwaard te zijn, onmiddellijk wordt geschorst. Op 5 dezer heeft de kerkeraad van St. Annaland bericht ontvangen van het classi caal bestuur, dat dit in zijn buitengewone vergadering van 22 Oct. besloten heeft, te handelen volgens art. 44, al. 3 van het reg lement v. kerkel. opzicht en tucht en de zaak dus daarmede gebracht is voor het provinciaal kerkbestuur van Zeeland. LEERLINGENSCHAAL EN SALARIS KORTING. Werzet van r.-k. onderwijzers. Zondagmiddag is te Utrecht een door vele roomsch-katholieke onderwijzers be zochte protestvergadering gehouden tegen de door de regeering aangekondigde sala riskorting en de voogestelde uniforme leer- lingenschaal. Over het eerste onderwerp sprak de heer J. A. Schutte, secretaris van 't r. k. Werk liedenverbond, en over het tweede de heer J. G. v. d. Ligt te Boxtel. De vergadering nam twee moties aan, waarin de r. k. onderwijzers in Nederland georganiseerd in de St. Willibrordus- en de Canisiusfederatie van r. k. onderwijzers bonden, protesteeren tegen de uniforme leerlingenschaal en tegen de aangekondigde salariskorting. De Tweede Kamer-leden Guyt, Suring, Nijkamp en v. d. Meijs woonden de verga dering bi> VERTROKKEN PERSONEN. G. J. Hofstee, echtg. J. Schuurman, R K., van Fnidsen 81 naar 's-Graven- hfige. J N. Baker, K. v. J. C., zendeling, wn Kooltun 21 naar Leiden. C. Zwart O C., en echtgen., N.H., en kinderen, geen ,vau le Kabelstraat 19 naar Heiloo. P. Jaspers, R.K., huishoudster, echtg. van A. de Visser, van Vaartuig naar Am sterdam. P. A. van Langen, R.K., mu ziekleeraar, van Ridderstraat 4a, naar Bergen (N.-H.) Anny Feldkamp, D.E., dienstbode, van Oudegracht 188 naar Bergen (N.-H.) G. H. Elsman, G.K vertegenwoordiger, van Spoorstraat 84 naar Amsterdam. W. H. Schimmel, R.K., van Nassaulaan 16 naar Zaandam, A. Overeem, G.K leerl. verpleegster, van Augustijnsteeg 7, naar Zijpe. C. J Gehrels, wed. W. F. van Hartrop, R.K., en zuster J. F. Gehrels, geen, van Kenr.emerstraatweg 184 naar Bergen (N.-H.) W. Pijlman, N.H., rijtuigpoet- se: N.S., en echt. G. Vrieswijk, G.K. en kindoren, van Druivenlaan 13 naar .Leeuwarden. C. Mulders, geen, opz. machinist N.S., en echtg. en kinderen, van Stuartstraat 73, naar Nijmegen. C. Renses, N.H., van Popelmanslaan 9 naar Heerhugowaard. G. T. A. M. Schut, N.H., van Uitenboschstraat 30 naar Brussel. P. C. Kuax, R.K., dienst bode, van Emmastraat 85 naar War- menhuizen. W. A. J. A. Maas, R.K., kantoorbediende, van Spoorstraat 56 naar Meerlo. M. Bijl, echtg. van A. J. Reinders, R K., van Wognumschebuurt 9 naar Warmenhuizen. G. van Vliet, geen, machinist B. P. M. en echtg. en kinderen, van Bergerweg 61 inw. naar Ned. Oost Indië. F. Kraus, R.K., kell- neivan Langestraat 70, naar Leiden. J. Metselaar, wed. F. Keesen, R.K., van Kennemersingel 19 naar Edam. M. G. de Nijs, R.K.. van Sint Annastraat 9 naar Delft. C. Dolieslager, G.K., dienstbo de, van Wilhelminaiaan 11 naar Haar lem. M. Sleutel, N.H., huishoudster, van Wilhelminaiaan 12, naar Amster dam. A. L. Schoof, R.K., chauffeur, van Noodw. Westerweg 20, naar Heiloo. G. Scholtens, N.H., timmerman, van Landstraat 39, naar Andijk. G. Lin demulder, G.K., timmerman, van Land- straat 39 naar Andijk. C. de Groot, echtg. J. Bouwman, geen, van Breedstr. 49 naar Beemster. H. Kapitein, geen, dienstbode, van Ridderstraat 14, naar Schagen. W. Q. J. Lensen, R.K., win kelbediende, van Laat 163, naar Nijme gen. J C. Denneman, R K, van Van der Woudestraat 55, naar Oudenbosch. H. A C. Vester, geen, van Van Teij- li'.genstraat 4 naar Amsterdam. J. H. Visser, N.H., betonwerker, van Drebbel- straat 9, naar Zandvoort. G. F. Gale- ma, geen, van Nassaulaan 42, naar Lei den. H. L. Hamers, geen, kantoorbe diende, van Houtweg 6, naar Vlissin- gen. G. E. Richardson, geen, slager, van Rochdalestraat 17, naar 's-Graven- hage R. Kuiper, geen, timmerman, van Varnebroek 8, naar Steenwijker- wold. P. Hartog, N.H., koopman, van Oudegracht 42, naar Hoorn. J. Lan- geberg, G.K., van 17e Landdwarsstraat 3 naar Heiloo. D. R Appelman, typo graaf, G.K., van Van der Woundestraat 51, naar Haarlem. J. J. W. van Wie- chen, RK., hypotheebewaarder, en echtgen. en kinderen, van Metiusgracht 22, naar Hillegersberg. C. Koster, N.- H., echtg. van J. Visser, en zoontje, van R Ov. enstraat 9, naar Krommenie. D. Kieft, G.K., handelsrieziger, en echt genoot en kinderen, van Achterdam 22, naar Heiloo. A. A. Metselaar, R.K., leerl. verpleger, van Van der Woude- s'raat 23, naar Apeldoorn. M. Heine, E.L., dienstbode, van Noorderkade 30, naar Duitschland. J Entius. R.K., van Nieuwpoortslaan 75, naar Heerhugo waard N.J. E Richardson, geen, kleermaker, van Rochdalestraat 17, naar Amsterdam. J. A. de Haas, N.H., van KoorstraaD4, naar Winschoten. A, Bioersen, R.K., dienstbode, van Emma straat 64. naar Harenkarspel. A. A. van der Vliet, R.K., kellner, van St. Jo- öephstraat 13, naar Amsterdam. T. Koos, Ger., dienstbode van Kennemer- park 13, naar de Bildt. Z. Bergsma, D.G., vau Westerweg 55, naar Zetten.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7