Alkmaarsche Courant. SCHEI-VEEMARKT J op WOENSDAG 18 NOVEMBER a.s. £and: en J-umkmui $ilMnieuws tBifweuland 1931. No. 265 Honderd drie en dertigste laargang. Dinsdag lö \ovember. te ALKMAAR YTCOUJN's MEENIK6 0VBR DE EN6ELSCHE HANDELSPOLITIEK. DE DERDE DIMENSIE EN HET WITTE DOEK. Een nieuwe uitvinding? fn den ngst of reserve bezittende, VOLKSUNIVERSITEIT VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ligafilm „Menscheu am Sonntag". DE ONGEHUWDE MOEDER. Een Joede speelfilm in het A. B. T. van voren Zijn Exc. dr. Colijn, de kider van de Anti- Nevolutionnaire partij, de man van inter nationaal groot gezag op economisch gebied, ons Tweede Kamerlid en oud-minister, •was zoo welwillend ons j.1. Vrijdag, in een der spreekkamers van het Tweede Kamer-ge bouw te woord te staan in verband met de vraag, wat Nederland te wachten heeft van de door Engeland in de naaste toekomst te volgen handelspolitiek. De heer Colijn begon met 't een voordeel te achten, dat mr. Walter Runciman is ge worden: hoofd van den „Board of Tradc", Minister van Handel. Exc. dr. Colijn verklaarde mr. Runciman zeer goed te kennen. In beginsel is deze over tuigd vrijhandelaar, wat op de Economische Conferentie van Mei 1927 wel zeer duidelijk aan den dag is gekomen. Hij is een van de candidaten der Nationale liberale partij in Engeland, die geacht wor in te stemmen met het voornemen om geen enkelen maatregel, die de stabilisatie het pond kan bevorderen van te reeds terzijde te schuiven. Vóór de verkiezingen heeft mr. Runciman zelfs gepleit voor invoer-verboden op weelde artikelen of prohibitieve rechten daarop. „Zou een dergelijk denkbeeld tot uitvoering komen", - zei dr. Colijn, - „dan moeten wij er inderdaad voor bevreesd zijn, d a t o n z bloembollenhandel op En ge land wel eens ernsHg schade kon gaan 1 ij den!... „Van den anderen kant", gmg dr. Colijn voort, „verwacht ik van Runciman niet, dat hij spoedig zal komen met belem merende maatregelen t.a. van den invoer van voedingsmiddelen. Dit zou een gevaarlijk expediënt zijn. Immers, op den duur zal zich de depreciatie van het pond sterling wei voelbaar maken op het prijs-niveau. En dus: op zichzelf reeds een tendenz voor loonsver- hooging in het leven roepen. Zou daar nu nog bijkomen een stijging der prijzen van levensmiddelen, die Engeland moet invoe ren, wijl het die zelf niet produceert, dan zal er zeer spoedig drang naar loonsverhooging ontstaan, maar: als deze niet gepaard gaat met een grootere goederenproauctie in Engeland zelf, dan zou men daarmee inflatie bin- nen-halen, welke men juist buiten de deur wil houden. „Natuurlijk", zei dr. Colijn „ga ik uit van de onderstelling, dat het nieuwe Engel- sche Kabinet de zaken met een nuchter oog zal bezien. Maar: de mogelijkheid is met uitgesloten, dat de drang van de volbloed- protectionisten sterker zal blijken dan de nuchtere economische redeneering" De benoeming van Neville Chamberlain tot Minister van Financiën geeft volgens Exc. Colijn aanleiding tot het vertrouwen, dat de zaken rustig zullen worden bezien. Mr. Chamberlain was steeds een bezadigde figuur onder de protectionisten. Verder moet men afwachten wat vember zal brengen. „En nu", vroegen wij dr. Colijn, wat de industrieele artikelen betreft in onze komende economisch-mercantieele verhouding tot Engeland? Onze Anti-Revolutionnaire groot-econoom en -financier zei: „Voor de industrieele arti kelen verwacht ik wèl belemmerende maat regelen. Of dat gebeuren zal in den vorm van een Algemeen Tarief in den geest van het onze dan wel in den vorm van verscherp te „safe-garding", daarover valt nu moeielijk iets te zeggen, ,,'t Komt mij voor" besloot dr. Colijn, „dat men zich daar omtrent in Engeland zelf nog geen klare voorstellingen heeft gevormd Zelfs een man als dr. Colijn kon natuur lijk niet in bijzonderheden vooruitloopen op hetgeen in Albion zal gebeuren op het ge bied der handelspolitiek. In groote dankbaarheid nam ik afscheid van den Anti-Revolutionnairen leider na de inlichtingen en voorlichting mij zoo welwil lend door Z.Exc. verstrekt. Blauwe 1.80, Friesche Borgers 3.50 3.80, lage prijzen alzoo. Met de prijzen der bloemkool liep het aan vankelijk iets beter dan de vorige week. Zoo bracht Lecert aanvankelijk 5.10 tot 5.70 op, reuzen golden toen 5.20 tot 5.80, ter wijl voor tweede soort rond 1 werd be taald. Ongelukkig konden deze prijzen zich niet handhaven en moesten de mooiste exemplaren van Lecerf voor ruim 3 worden van de hand gedaan en de kleinere voor ruim 1 Op het eind der week trad er weer een kleine verbetering in, zoodat Zaterdag aan de Broekervefling voor reuzen 4.10 tot 5.50 werd betaald. Tweede soort bracht toen slechts 0.70 tot 1 op. In t geheel beliep de aanvoer aan beide veilingen ongeveer j 45000 stuks. Was er de vorige week in de prijzen der j roodek oo! eenige verbetering gekomen, he laas kon deze nu geen stand houden en lie pen de prijzen weer iets terug. De hoop op verbetering was alzoo weer spoedig vervlo gen. Herhaa'de malen kwam het dat de groote kool voor 60 cent per 100 K.G. moest worden verkocht en maar zelden kon voor het allermooiste kleingoed 3 worden gemaakt. De 'aatste dagen was de tendens nog slechter dan in het begin en b jevar de mooiste soorten nog beneden de 3. Zater dag was de noteering te Broek 0.60 tot 2.90, te Noordscharwoude 0.60 tot 1.90. De totale aanvoer bedroeg 27 spoor- wagens. Nog slechter was het op de gele koolmarkt. De vorige week was voor het meest gezochte kleingoed meermalen boven de 3 besteed, deze week was de hoogste prijs 2. De mini mum-prijs van 60 cent was weer schering en inslag. Aanvoer 12 spoorwagens. Deze week werd slechts weinig, gewone witte kool geveild. In plaats daarvan ver scheen de Deensche witte. Bij hooge uitzon dering werd voor de eerste iets meer dan de minimumprijs betaald: bijna alles ging weg voor 60 cent. Deensche witte bracht 1 tot 2 op. Aan witte kool werden 20 spoorwa gens geveild. De uienmarkt gaf weer de beste resultaten. Dit product brengt prijzen op, die er mee door kunnen. Gewone uien golden van 4.50 tot 4.70 per 100 K.G., grove werden onge veer tegen dezelfde prijzen van de hand ge daan en zelfs drielingen brachten weinig minder op. Nep was zelfs vrij duur, n.1. van 7 tot 7.60. Ondanks den drukken tijd van het koolhalen, was de aanvoer zeer bevredi gend, n.1. 15 spoorwagens. De aanvoer van bieten had uitsluitend plaats aan de Broekerveiling. De prijzen wa ren te laag voor een loonende opbrengst. De mooiste werden verhandeld voor ruim 2, de minder gewilde brachten nog 20 tot 60 cent minder op. Deze week verschenen ook rammanassen aan beide veilingen. De prijzen lagen tus- schen 1.40 en 2, wat ook te laag is. Voor druiven werden ongeveer dezelfde prijzen betaald als verleden week: 33 tot 35 voor Alicante en 28 tot 30 voor Frankenthaler. Al zijn de prijzen der peen niet hoog, ze zijn toch beter dan die der kool. De groote brachten van 3 tot 3.80 op, kleine golden 1.30 tot 1.90. Deze prijzen zijn beter dan enkele weken terug. Veel ging er niet aan onze veilingen om. Het is daarvoor een te drukke koolhaalders- campagne. De tuinders stapelen thans hun schuren vol, de hoop voor den komenden winter. mensch blijkt een laag sujet te zijn, die er meer dan één „verloofde" op na houdt en de niets-doener blijkt juist uit het goede bout gesneden te zijn. En tenslote blijkt, dat het moderne meisje zeker niet minder goed is, dan het ouderwet- she, doch misschien nog wel zoo opofferend en in elk geval meer durf bezit en meer ener gie. 't Is, zooals gezegd, een zeer goede film, die uitstekend gespeeld wordt, en die het pu bliek voortdurend boeit. Het voorprogramma is rijk aan afwisse ling en bevat o.a. een leuke 6-acter vol dwaze gebeurtenissen Naar de „Montagspost" meldt, zijn in Hollywood op cinematografisch gebied een uitvinding zijn gedaan, die door deskundi gen als de grootste en revolutionnairste be schouwd wordt sedert het begin van de film. Terwijl de film zich n.1. tot dusverre moet vergenoegen met de twee dimensies van het witte doek. zou deze nieuwe uitvinding de projectie in drie dimenses mogelijk maken, waardoor dus een volmaakte ruimte-indruk verkregen zou worden. Ook zou de projectie niet meer gebonden zijn aan het witte doek, maar overal in de tooneelruimte kunnen geschieden. De eerste demonstratie heeft voor eenige dagen in Hollywood plaats gehad in tegen woordigheid van slechts 8 personen. De in- en uitgangen van het theater, waar deze proefvertooning plaats had, stonden onder strenge bewaking^^^^^^^^^^^^^^— 10 No- DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Het was in de afgeloopen week aan onze beide groentenveilingen weer alles behalve rooskleurig en als reactie daarop was de stemming van de Langendijker tuinbouwers pessimistisch. In verschillende vergaderin gen van gemeenteraden werden besprekingen gewijd aan den toestand der tuinbouwbedrij ven en betoogd, dat het langzamerhand een onhoudbare toestand wordt. Er zitter hier tientallen van tuinbouwers, die contractkool moeten betalen en daartoe niet in staat zijn. Krijgen ze die kool al in bezit dan is dit on der bezwarende voorwaarden, en zal een eventueele verdienste niet zoo groot zijn als anneer ze onvoorwaardelijk eigendom was. 7«Sren weer kunnen de noodige werk- arhBiH i n niet worden verricht, omdat het 7Hn „rSl°°n me* kan worden betaald. Dan ben Hi.rt'n anleren» die geen werkvolk heb- geen enkfi ^drijf exploiteeren doch, Z y pt Sten nood verkeeren. Na Koedijk t™ tot 1 in? 13-nu in Z -Scharwoude beslo- -Tnrh Hp fin ring van een steunregeling, slot van reHn?VVertuiging is' dat bijspringen'. regeering zal moeten mZïZr/? 1?'? VOOr zoover ze werden aan gevoerd. brachten voor Duken l 1.60 op, Men schrijft ons: Met de productie van deze film, welke op Donderdag 12 November a.s. in het A. B. T. zal worden vertoond, heeft Robert Siodmak alle tot nu toe geldende principes overboord gezet. Geen ensceneering, geen filmsterren, man nelijke of vrouwelijke, waaromheen de min dere goden gegroepeerd. Niets van dit alles! Siodmak richtte de lens van zijn camera op een vijftal willekeurige menschen, zooals elke groote stad ze in massa's telt, een taxi chauffeur, een handelsreiziger, een manne quin, twee winkelmeisjes, die, voor dezen eenen dag ontvlucht aan de saaiheid en duf heid van hun pover bestaan, het korte en kleine geluk smaken van een Zondag buiten. Hier geen effectbejag, geen frase, geen on natuurlijke lach, doch alles natuurlijkheid, on gedwongenheid, de menschen, zooals ze zijn. Niets en niemand dringt zich op den voor grond, waar het kleinste gebaar, de schijn baar onbelangrijkste voorvallen krijgen relief en beteekenis. Zeker een gewoon, doodgewoon gebeuren, maar buitengewoon is de visie, welke Siod mak op dit gewoon gebeuren blijkt te be zitten, de filmkunst op haar best. Zoo bekoort dit merkwaardige filmwerk door zijn frischheid, en boeit door de kunst, die er uit spreekt. Een interessant bijprogramma gaat aan deze film vooraf. Het A.B.T. brengt in de tweede helft van deze filmweek een heel goed hoofdnummer, getiteld: De ongehuwde moeder. In deze rolprent wordt de geschiedenis weergegeven van twee geesten, waarin de een zeer streng is opgevoed en de andere op de kostschool een uiterst modern en sportief meisje is geworden. Als de laatste thuis komt, volgen er natuurlijk botsingen en het resultaat is eindelijk, dat de jongedame het ouderlijk huis verlaat en zelf in haar ona houd voorziet. De liefde spreekt verder nog «en L mee. De oudste, ouderwetsche zu verloofd met een blijkbaar zeer mensch en d. jongste .s een z.g. niets-doener. tweede valt zeer in de smaak v worden mErtL komW' St oer-degelüke jffli- ERNSTIG ONGEVAL IN EEN STEENGROEVE. Vier arbeiders door vallend gesteente bedolven. Maandagmiddag heeft in de omgeving van Hauenstein een ernstig ongeluk plaats gehad in een steengroeve. In de groeve werd met dynamiet gewerkt. Een der schoten mislukte, in zooverre, dat het rotsblok niet direct losliet. Toen vier ar beiders dichterbij kwamen, ging het rotsblok plotseling los, waardoor de vier arbeiders er onder werden bedolven. De reddingswerk zaamheden werden direct aangevangen, doch er is slechts geringe hoop, dat de veronge lukten levend zullen kunnen worden gebor gen. Waarschijnlijk 12 dooden. Het ongeluk in de steengroeve bij Hauen stein schijnt volgens nadere berichten veel ernstiger te zijn dan oorspronkelijk leek. Toen het bewuste schot weigerde, was een groot aantal nieuwsgierigen naderbij gekomen met het gevolg dat toen de lading eindelijk ont plofte, ongeveer 15 personen bedolven wer den. Naar verluidt zijn reeds 6 lijken gebor gen, terwijl twee personen zwaar gewond naar het ziekenhuis van Pirmasens werden overgebracht. Men verwacht stellig dat er onder de rotsblokken nog zes lijken bedolven zullen liggen. POLITIf: EXCESSEN TE MAAGDEN BURG. Volgens een mededeeling van de politie heeft Maandagmorgen een groote troep com munisten eenige personen, die voor een bij eenkomst te Maagdenburg vertoefden, aan gevallen en tegen den grond geslagen. Toen twee politieagenten de aangevallenen in bescherming namen, werden zij door de communisten met steenen geworpen. Een der politiebeambten loste twee revolverschoten waarop de communisten zes of zevenmaal terug schoten. De politie maakte toen op nieuw van de vuurwapenen gebruik, waarbij een demonstrant werd gewond. Zes commu nisten werden gearresteerd. Een van hen droeg een scherp geslepen dolk. BOMAANSLAG IN MELBOURNE. Terwijl de leider van de oppositie in het Australische parlement, Sir Stanley Argile, zich gisteravond bij een feestmaal bevond, dat werd gehouden ter eere van den nieuw gekozen Lord Mayer van Melbourne. is een bomaanslag gepleegd op zijn villa. De knal van de ontploffing werd mijlen ver gehoord. Het balcon werd van het huis afgerukt en alle ruiten werden vernield. De vrouw en de dochter van Sir Stanley Argile, die in de villa sliepen, bleven evenals het personeel onge deerd. Men vermoedt, dat de aanslag van communistische zijde is gepleegd. HET LOT VAN KNUD HOLMBOE. De journalist nog in leven? De tot den Islam bekeerde Deensche jour nalist Knud Holmboe zou, zoo meldde Reu ter ruim een week geleden uit Amman, de hoofdstad van Transjordanië, door leden van den stam der Wahabieten zijn vermoord kort nadat hij op weg voor een bedevaart per ka meel naar Mekka, de grens van Arabie had 0V|Tijkensdnnadere berichten door „Politiken", welks correspondent hij was ontvangen, zou zijn dood intusschen nog niet vaststaan. De mededeeling van zijn dood was geba seerd op een bericht van eenige Bedoeïenen, die het lijk van een Europeaan hadden zien liggen in de woestijn tusschen Akaba en Mekka. Blijkens een later bericht van de poli tie van Transjordanië te Akaba zouden ech ter eenige andere Bedoeïenen, die een paar danen geleden uit den Hedjaz waren aange k-omen een langen blonden man ontmoet hffi met een lichten baard. Hij droeg de witte Bedoeienendracht, ging te voet en had een reiszak en eenige boeken bij zich. Hij sprak Arabisch met een vreemd accent. De ontmoeting zou later plaats gehad hebben dan de tijd waarop naar men aannam de moord gepleegd was en zuidelijker dan de plek, waar de misdaad zou zijn geschied. De Deensche consul te Jeruzalem, die met de autoriteiten van Transjordanië had ge confereerd, deelde aan den correspondent van „Politiken" mede, dat deze autoriteiten Holmboe met twee andere pelgrims, een Af gaan, en hem hadden geadviseerd een kara vaan af te .wachten. (Oorspronkelijk zou Holmboe met twee andere pelgrims, een af- ghaan en een Indiër samen gaan. doch de zen waren hem vooruitgereisd.) De consu! was optimistisch ten aanzien van Holmboe's lot en nam aan dat deze alleen bestolen en niet vermoord was. Volgens een ander be richt zou Holmboe de vorige week Vrijdag in de nabijheid van Maan in Transjordanië ge zien zijn, dat halverwege Akaba en Amman ligt. Op weg naar Akaba had hij een tijd lang te Maan vertoefd zoodat hij er wel be kend was. Aan de bizonderheden die „Politiken" over den verdwenen journalist meedeelt, ontleenen wij nog dat hij uit overtuiging Mohamme daan was geworden en den heelen Koran uit het hoofd kende. Dit laatste had hem zelfs eens het leven gered. Op een autoreis door Noord-Afrika, waarover hij een boek heeft geschreven „Orkenen braender" (De woestijn brandt) werd hij door Bedoeienen overvallen die zijn auto in brand staken en hem wilden mishandelen. Ze werden hiervan echter weerhouden doordat hij heele stukken uit den Koran citeerde. Zoowel in Itali- aansch Tripolitanië als in Kaïro heeft hij gevangen gezeten omdat hij de achterdocht der autoriteiten had opgewekt. Uit brieven, de vorige maand van hem ontvangen, blijkt dat hij op 6 October te Akaba was aangekomen na een moeilijken tocht waarbij hij zijn kameel driemaal een berghelling moest afhelpen en driemaal er tegen op trekken. Zelf erkende hij in die brie ven toch wel een beetje een angstig voorge voel te hebben want de streek waardoor hij heen moest trekken en waar hij den dood zou gevonden hebben werd bewoond door een zeer onaangename bevolking welker grootste plezier het was vreedzame reizigers te overvallen en ze den hals af te snijden. Deze streek was volgens hem een soort Nie mandsland zonder eenige regeering, al hoort zij dan officieel tot het gebied van Ibn Sa- oed. Den 12en October zou hij Akaba verla ten, naar hij schreef, met den Afghaan en den Indiër, die hem echter, zooals gemeld, vooruitgereisd zijn. AFWEER-KOFFIE. Het cadeaustelsel ad absurdum. De N.R.Crt. vertelt: Gelijk hier te lande, zoo is het ook bij onze oostelijke naburen sinds lang gebruikelijk, dat in verschillende ondernemingen porse leinwaren worden geëtaleerd en dat huismoe ders worden aangespoord, ijverig rabatzegels te verzamelen, om geleidelijk in het bezit te komen van een mooi koffieservies. De hier bedoelde rabatzegels konden tot dusverre eveneens tegen contant geld worden ingewisseld, schrijft de Middenstandskrant. Sinds eenigen tijd evenwel, is een koffie handelaar te Dusseldorp er toe overgegaan, aan zijn klanten zonder voorafgaande bij een verzameling van rabatzegels porselei nen goederen tegen contante betaling te koop aan te bieden. Wat als gevolg daarvan komen moest, is metterdaad gekomen, t.w. de „afweerkoffie". In de onderscheidene Dusseldorpsche por seleinwinkels kan men n.1. tegenwoordig plak katen zien, omkranst met mooie koffie-ver pak kingen en dragende de volgende mededee ling: Vi pond 250 gr. Rijksmark 1. AFWEERKOFFrE. Ter bestrijding van het cadeaustelsel bij vele koffiehandelaren hebben wij een bij zonder goede zuivere koffie rechtstreeks van den importeur betrokken en bieden wij die onze klanten tegen eigen kostprijs aan. De speciaal-winkels in glas, porselein en kristal van Dusseldorp en om geving. Een nadere mededeeling kondigt voorts aan, dat bij aankoop telkens voor twee mark een half pond afweerkoffie wordt verstrekt voor den prijs van 1 Mark. 't Kost moeite hier geen satire te schrij ven EEN MONUMENT VOOR JAN HAMDORFF. In de Zondagmorgen gehouden vergade ring van het Comité tot stichting van een monument van wijlen Jan Hamdorff werd met algemeene stemmen besloten den archi tect Wouter Hamdorff en den beeldhouwer A. Rèmiens opdracht te geven het monument te vervaardigen. Verder werd besloten dat een zwerfsteen van grooten omvang voor de vervaardiging gebruikt zal worden. DIEFSTALLEN TE HAARLEM. Een verdacht persoon aangehouden. Eenige dagen geleden zijn in restaurant Brinkman te Haarlem twee mantels en een bontkraag gestolen ter waarde van tezamen 500. Gisteren zag een wandelaar in de Groote Houtstraat een man loopen, die hij eenige dagen grieden uit restaurant Brink man had zien komen met een mantel over den arm. De man werd gearresteerd. Hij bleek in het bezit te zijn van een koperen piek van een vaandel en van vijf medailles, afkomstig uit de sociëteit „Vereeniging". Bovendien had hij een re?u van e enkoffer, die aan het sta tion was afgegeven. In den koffer zat een schrijfmachine, die niet aan den bezitter van het re^u behoorde. De politie meent een goe den slag te hebben geslagen mte de arrestatie van dezen man. TUMULT IN EEN BIOSCOOP. Toen de politie te Ede Zaterdagavond in de bioscoop een woonwagen „juffrouw", met wie zij nog iets te vereffenen had, wilde aan houden, stuitten de politiemannen op krachtig verzet van de zijde der familieleden, hetgeen in de zaal nogal eenig tumult teweeg bracht. Een der woonwagenbewoners werd tenslotte zwaar gebeoeid, met de bewuste „juffrouw" naar het politiebureau gebracht. VOLKENBOND EN VREDE. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede hield Zaterdag in „Het Hof van Hol land" te Hilversum haar algemeene vergade ring. De voorzitter, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, sprak een openingsrede uit, waar in hij het de groote verdienste van den Vol kenbond noemde, dat hij een verplicht regel matig contact tusschen de volken heeft tot stand gebracht. De Vereeniging heeft thans 75 afdeelingen en 27 correspondentschappen. Het aantal leden bedraagt ongeveer 10.000. Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen mevr. mr. C. BakkerVan BoSoe en de heeren prof. dr. J. A. Cramer, J. J. de Roode, P. J. Senarens, mr. dr. W. G. van Sonsbeek, ff. G. Surie, mr. S. K. D. M. van Lier en H. Ch. G. J. van der Mandere. In de plaats van den heer N. Stufkens, die zich niet meer beschikbaar had gesteld, werd gekozen prof. mr. W. C. de Vries te 's-Gravenhage tot voorzitter werd bij acclamatie herkozen jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. BEDREIGING MET EEN ALARMPISTOOL. Een 23-jarige werkman uit Haarlem kwam Zaterdag te Halfweg om van zijn gewezen verloofde de fiets terug te eischen, die hij haar geschonken had. Toen zij weigerde, loste hij uit een revolver twee schoten op haar en ging daarna op de vlucht. De man werd te Haarlem gearresteerd en verklaarde toen, dat hij met een alarmpistool feschoten had, dat hij na gebruik in de vaart ad gegooid. De politie deed daar een onder zoek naar, het bleek dat de verklaring juist was. Tegen den man is nu proces-verbaal opge maakt asgw baldadigheid. HOOGERE RIJKSAMBTENAREN Vergadering van den Vereenigings- raad tegen de salariskorting. Zaterdag heeft te Amsterdam de Vereeni- gingsraad van de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren vergaderd. Na afdoening van verschillende andere agendapunten hield de secretaris een inlei ding over de door de regeering voorgenomen salariskorting. Hii gaf een overzicht van de besprekingen met de regeering in de centrale commissie voor georganiseerd oVerleg en van hetgeen voor en tegen de korting is aange voerd. Het bestuur is eensgezind tot de slot som gekomen, dat tegen de plannen verzet moet worden geboden. Het bedrag, dat de korting zou moeten opleveren, kan zonder veel moeite langs anderen weg gevonden worden. Wat de hoogere ambtenaren betreft, de daling van het indexcijfer heeft thans hun gemiddelde bezoldiging ongeveer op het peil van 1914 gebracht. Óp deze rede volgde eenige gedachten- wisseling. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de aangekondigde tijde lijke salariskorting, waardoor de wedden der hoogere rijksambtenaren in koopkracht we derom beneden het peil van 1914 zouden dalen, ontijdig en ongemotiveerd wordt ge noemd. HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN TE VINCENNES. Steun uit Belgil. Het steuncomité voor de tentoonstelling te Parijs heeft uit België bericht ontvangen, dat de Bond van Nederlandsche Vereenigingen en Lichamen aldaar binnenkort een bedrag van ongeveer 500 zal overmaken, zijnde het bedrag der daar te lande ingezamelde gelden ten behoeve van den heropbouw van het Nederlandsch Paviljoen ter Parijsche tentoonstelling. DE DUBBELE KINDERMOORD TE WATERINGEN. Over den dubbelen kindermoord te Wat teringen is nog geen volledige klaarheid ge bracht. Wel is thans uit geneeskundig onder zoek gebleken, dat de moeder van de beide slachtoffertjes niet toerekendbaar moet wor den geacht en geruimen tijd in het krankzin nigen gesticht te Loosduinen zal moeten worden verpleegd. GEMEENTE-AMBTE NAREN TEGEN SALARISVERLAGING. Het Nationale Verbond van Gemeenteamb tenaren heeft Zaterdag in een congres te Utrecht een bespreking gehouden over het wetsontwerp tot vermindering van de rijks- uitkeering aan de provinciën en de gemeenten tot een bedrag van 3 pCt. der totale kosten van in 1931 uitgekeerde salarissen aan het personeel. Een motie werd aangenomen, waarin ge zegd wordt, dat dit ontwerp in hooge mate afkeurenswaardig is, op grond van de na volgende overwegingen: le. dat de Rijksuitkeering, niettegenstaan de deze voor 5 jaar bij de wet is gewaar borgd een garantie waarop de gemeente besturen ten volle hebben meenen te mogen rekenen reeds na twee jaar wordt vermin derd; 2e. dat onder meer de autonomie van de gemeenten, die grondwettelijk is vastgelegd, thans op zulk een ernstige wijze wordt aan getast, dat daaraan practisch voor het groot ste deel een einde wordt gemaakt; 3e dat de gemeenten indirect gedwongen worden tot een bepaalde salarisverlaging, terwijl de noodzaak in tal van gevallen nog geenszins vaststaat. 4e. dat uit de Memorie van Toelichting duidelijk blijkt, dat de regeering alleen wfl dwingen tot het volgen van het voorbeeld van Rijkswege gegeven, niet ter saneering van de gemeente-financiën, doch blijkbaar om den weg te effenen voor een loonsverla ging in het gansche particuliere bedrijfsle ven, wat naar de meening van het Verbond niet tot de taak der regeering behoort; 5e. dat ten slotte zeer eigenaardig aandoet het feit, dat in vele gevallen de gemeenten geen enkel voordeel zullen genieten van toe gepaste salariskortingen, omdat de eerste 3 pCt. reeds door het Rijk opgeëischt worden. De motie verzoek derhalve de Tweede Ka mer der Staten-Generaal het aanhangig wetsvoorstel te verwerpen. KORTE BERICHTEN. Ongeveer 1200 werkloozen uit eenige gemeenten in de provincie Groningen zijn gister per extra tram naar de centrale werk verschaffing te Jipsinghuizen ca. gegaan. Door gebrek aan afzet van steenkolen is Zaterdag weer niet gewerkt aan de mij, neu Laura en Jidia te Eygelshoven.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9