DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Volksuniversiteit. „MENSCHEN OP ZONDAG". WOEVIDA6 li NOVEMBER I»3I Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. Vit het fxLchmmt voer moet daarom V overtolll«e ul" m tegengegaan wor ^Buitenland DuqeÜiksch Oueciicht DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De toestand in Tientsin. Onafhankelijke provinciale regeering te Moekden? Voortdurend gevechten te Tientsin. ANTI-JOODSCHE RELLETJES TE WARSCHAU. Critieke toestand der Japansche concessie te Tientsin. DE TOESTAND VAN HET PANAMAKANAAL. Gioote aardverschuiving. DE TERUGKEER VAN DE WEGENER EXPEDITIE. DE STRIJD AAN DE UNIVERSITEIT TE HALLE. DE „DEUTSCHE ZEITUNG" VERBODEN. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Opnieuw 15.000 werkloozen minder. ORKAAN RICHT VERWOESTINGEN AAN IN HONDURAS. KUSTVAARDER VERGAAN BIJ COLUMBIA. AMERIKAANSCH STOOMSCHIP OVERVAART VISSCHERSKOTTER. -\o. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladin. DEN HAAG, 10 November 1931. Het is heden een der belangrijke dagen Uit het begrootingsdebat geweest: de Regeering heeft geantwoord op de algemeene beschouwingen van de leden der Tweede Kamer. Achtereenvolgens hebben de ministers Ruys de Beeren- brouck en De Geer geantwoord en zij hadden zorgvuldig het werk verdeeld: eerstgenoemde besprak het algemeene beleid der regeering, Mr. de Geer be handelde meer het financieele deel der beschouwingen en opmerkingen. De heer Ruys, die zich Vrijdag reeds van het woord had meester gemaakt door eenige vriendelijke dingen te zeg gen, waarna hij verklaarde heden zijn rede te zullen voortzetten, begon met enkele bijzondere punten te bespreken. Zoo wees hij er op, dat de regeering wel degelijk er op uit is het Nederlandsen fabrikaat te bevorderen en daarom heeft hij aan de gemeenten per circulai re verzocht zooveel mogelijk Nederland- sche steenkolen te gebruiken. Nu de regeering op bezuiniging uit is, tracht zij terecht de gemeenten te dwingen om haar voorbeeld te volgen; dat mag geen inbreuk op de gemeentelijke auto nomie heeten, vooral niet wanneer er kans op bestaat, dat de gemeente- financiën anders in de war zullen loo- pen wanneer de regeering niet een woordje meepraat Over de werkeloosheid maakt ook Je rereering zich ongerust. Zij zal in den komenden vinte- niet verminderen, in tegendeel en daarom wordt de werkver schaffing zooveel mogelijk bevorderd. Juist in de eerstvolgende maanden zijn belangrijke subsidies in uitzicht gesteld voor ontginning door particulieren. De regeering vvi! bovendien met toeken ning van 300 pet. bijslag de landarbei- derskassen in de gelegenheid stellen de 7 weken reglementaire uitkeering te verlengen tot 13 weken. Verder gaan is echter ondoenlijk. De landbouw is een voorwerp van aanhoudende zorg voor de regeering. Met de Tarwewet loopt het gelukkig goed, de steun aan de suikerbietenteelt komt wel degelijk den boeren ten goede, maar de betalingen hebben nog niet plaats gehad. Ook voor den landbouw kan het wetsvoorstel in zake de contin- genteering van den invoer van groote beteekenis wezen. De tuinders in Noord- Holland maken moeielijke tijden door; de regeering wil hun daarin bijstaan en steun verleenen aan de aardappelteelt. De regeering doet wat zij bij machte is orn de crisis te verzachten, maar daar om hindert hem de wijze, waa, op de sociaal-democraten kritiek uitoefenen op het regeeringsbeleid op dit punt. Zaak is het 't hoofd boven water te houden en daarom is het zoo onbillijk de regeering te doodverven als de schuld van den tegenspoed omdat zij van kapi- talistischen huize zou zijn. Mac.' wat de maatschappij ongelukkig maakt kan in ons kleine land slechts voor zoo'n klein deel aan de regeering worden toege schreven! Het bestaande is zeker niet feilloos maar wat nu gebeurt zou onder elk maatschappelijk stelsel kunnen voorkomen, ook wanneer we een so cialistische maatschappij hadden. De fouten, welke der maatschappij aan kleven spruiten voort uit de fouten der menschen. Invoering van het socialisme zou met groote moeieijkheden gepaard gaan en het zou zeker niet bevredigen omdat het de menschel ijke zielsbehoef- ten niet verstaat. Het deed beter zich in zijn kritiek op het bestaande te matigen. De minister protesteerde tegen de be wering, dat de regeering er op aan stuurt, dat de loonen omlaag gaan Maar daarom is hij niet minder over tuigd, dat de loonen omlaag moeten, wil onze exportindustrie het hoofd boven water houden. Eenige loondaling is soms noodig om erger te voorkomen, maar de regeering zal zich verzetten togen een poging om de loonen verder naar beneden te drukken. Uit de'confe renties in zake werkverruiming, waar toe de regeering niet het initiatief ha 3 genomen, is de commissie-Kan geboren en sPr. hoopte, dat deze met succes werk zaam zal zijn. Maar dan moet het wan- In*?" verdwijnen, er* cljt verband sprak de minister zijn heer Am Uit over bewering van den siag. y barda dat er een algemeene aan- groenenU HWorden gepleegd op groote de bedoeHrf bevolkinS- Erger kon men verstaan der re8eerinS n*et mi5" nonminheidtriratCuI1S!ateerde met inge" tuigd is van de de Kamer over" sluitenden hanri.e,nfhelijkheid van een gunstiger worden a"S Deze m°et den. Wat de indeeling der departemen ten betreft ontried de minister de motie van den heer Marchant. Het recht streeks economische en het sociale be- hooren bij elkaar te blijven en de statistiek zal bij de economische zaken worden gevoegd. Met een woord van waardeering voor de wijze waarop de Kamer den toestand had besproken en een beroep op hare medewerking besloot minister Ruys zijn rede na ongeveer anderhalf uur te hebben gesproken. Toen was het de beurt aan minister De Geer. Hij was zakelijker en korter, doch zeker het luisteren wel waard. In de eerste plaats heeft deze bewindsman uiteen gezet, lat de door hem voorgestel de dekkingsmaatregelen voldoende op brengst zullen hebben, vooral nu de Defensiebegrooting nog met een extra 2Yi millioen zal worden besnoeid. Verwezenlijking van het denkbee'd van den heer Albarda om alsnog over de zoogenaamde oude saldi le beschik ken zou verkeerd zijn, ook uit een comptabiliteitsoogpupnt. Zij hebben reeds gediend om vlottende schuld te betalen en de aanslaande conversieiee- ning zou er door in gevaar worden ge bracht. De heer Albarde wil, dat er op de defensieuitgaven 25 pet. zal worden bespaard. Doch wie zooiets voorstelt, zrl toch wel als eersten plicht hebben aan te wijzen op welke punten die be zuiniging moet worden toegepast. Aan een verhooging van de Rijksinkomsten- belasting valt op het oogenblik niet te denken; het zou misdadig zijn tegen over de talloozen die door den druk der tijden in moeielükheden zijn gekomen. Ook aan verhooging van de Successie belasting valt daarom niet te denken. Over de voorgestelde benzinebelasting wilde do m.nister op dit oogenblik zwij gen: zij komt straks aan de orde Lang heeft minister De Geer bij re voorgestelde salarisverlaging stilge staan. Hij wees er op, dat de salarissen altijd toch nog hooger blijven dan de Indexcijfers aangeven, maar het was hem er ook niet om te doen de salaris sen daarmede in overeenstemming te brengen. Hij wil enkel een korting om dat er geld noodig is en hij dit uit alle hoeken en gaten bijeen moet halen. De korting is werkelijk in het belang der ambtenaren omdat er anders andere maatregelen noodig zouden zijn. De re geering heeft alle mogelijke moeite ge daan om de gemoederen rustig te hou den, maar niettemin is er een ergerlijke Hetze ontstaen, waarbij grove onbillijk heid wordt begaan. De minister deelde naar aanleiding v&u sommige opmerkingen mede, dat de ministerssalarissen worden verlaagd, de Koningin-Moeder en de Prinses 10 procent van haar inkomen hebben be schikbaar gesteld, de Koningin veel meer dan 10 procent geeft door de pachters van het Kroondomein van hun verplichtingen te ontheffen enz. Met sommige leden der Kamer gevoelt de regeering wel de onbillijkheid van de cumulatie van pensioenen en tracte menten, maar destijds heeft de Kamer zich gekant tegen een poging der re geering om daaraan bij den Pesioenwet een einde te maken. Met het financieel beheer der gemeen ten is het wel in orde, maar als de re geering 3 procent op de Rijksuitkeering wil korten, is zulks omdat anders de rijksambtenaren zouden mede betaien aan de hoogere tractementen hunner collega's in gemeentedienst. Van een aanval op de autonomie der gemeenten kan hier niet gesproken worden. Op een paar vragen van den heer Vliegen om trent de waarde der gemeente-obligaties heeft de minister zeer handig en voor zichtig geantwoord, dat in de laatste dagen gemeente-obligaties zijn verhan deld verre beneden de intrinsieke waarde. De minister koestert de beste ver wachtingen van het werk der bezuini gingscommissie onder voorzitterschap van den heer Weiter, terwijl hij zijn rede besloot met zijn vertrouwen uit te spre ken voor de toekomst. Misschien zal de tegenwoordige generatie geen betere tijden meer beleven, maar dan zullen zij voor een latere generatie zijn weggelegd. Wij hebben toen nog even een stukje der onvermijdelijke replieken bijge woond de heer Braat tdonde zich vol strekt niet overtuigd maar morgen zal daarvan meer te vertellen vallen. De Kamer ging vrij vroeg uiteen met het oog op de avondvergadering, waar op de Postbegrooting zou worden be handeld. Na de afhandeling hiervan komt de Begrooting van Justitie in avondvergadering aan de orde. DE WAPENSTILSTANDSDAG, 11 November 1918 -- 11 November 1931. 11 November 1918, 11 uur des morgens: De wapenstilstand is een feit géwordén. Over alle fronten heerscht rust. Soldaten vechten niet meer, de geweren en kanonnen zwijgen en over het in-verwoeste landschap hangt een vredige, rustige stemming. Meer dan vier jaren lang vocht men man tegen man, meer dan vier jaren heeft men elkaar doodgescho ten, elkaar vernietigd. En nu is het rustig en stil. Geen geluid van schoten en ontploffin gen doet zich meer hooren, geen vijandelijke vliegers laten hun bommen meer op een vij andelijke linie vallen. De wapenstilstand is gesloten! De vrede is in aantocht en spoedig zal de ellende van den oorlog vergeten zijn. Straks zal overal weer welvaart heerschen en de landen, welke zoo ontzettend veel geleden hadden, zullen zich opnieuw sterk maken, nu niet, om weer oor log te voeren, maar om de bevolking geluk en voorspoed te brengen o Vier jaren lang had het kanon gebulderd en toen brak eindelijk de 11e November 1918 aan. En terwijl de Novemberzon straalde aan een onbewolkten hemel, werd op het Champ de Mars te Parijs een kanon afge vuurd, als teeken, dat aan de verschrikkelij ke slachting een eind was gekomen, als tee ken, dat de Duitschers, sinds maanden weg gedrukt van de gebieden, die zij met veel moeite en ten koste van veel menschenlevens hadden vermeesterd, de wapens hadden neergelegd en zich als overwonnen ver klaarden. Op dien dag herademde de wereld weer, was de aandoenlijke vreugde op de gezichten van alle menschen te lezen, die als een nacht merrie hadden voortgeleefd door de woest heid, afschuwelijkheid van dezen menscnen- onteerenden oorlog. En de vrede kwam eind lijk door de vele verdragen en men poog herstellen wat was verwoest, wat de had vernietigd, niet alleen m ®at*rfS maar ook in mor^n^S. veel wat de edels had de oorlog vernietig beschaving had®PgJ°^w0ik in het gemoed eeuwen, ging vernietiginfir De van de menschen kwa yee] vernietiging van vee m UprwHijering en verdierlijking zijn in de rin de vruchten van den wereldoorlog menÜÏt En nu na dertien jaren, dertien ja- feT waarin weer begonnen kon worden aaa den opbouw, voelen wij in sterkere mate de gevolgen van den ruim vierjarigen strijd Crisis en verval zijn overal waar te nemen. De volken gaan gebukt onder zware oorlogs lasten. De overwinnaars en overwonnenen voelen denzelfden druk. De oorlog is een tweesnijdend zwaard en zal het altijd blij ven. Weinig of niets goeds kan eruit worden geboren, misschien 't inzicht, dat de mensch- heid voortdurend moet streven naar den vre de en naar een broederschap van alle volke ren. Maar of dit inzicht inderdaad door de zen oorlog is gekomen, moet worden betwij feld. Alsof de menschen, zooals eens de Bourbons, alles hebben vergeten en niets hebben geleerd, zoo staan de volken weer te genover elkaar. In wantrouwen, in afgunst, in vrees, elkaar beloerend en bespiedend, achtgevend op iedere daad, meer zoekend naar wat de menschen en volken scheidt dan bindt. De oorlog van 1914 was de lang ver wachte uitbarsting van een onhoudbaren toestand van gewapende vrede, van onder- grondsche pogingen om elkaar afbreuk te doen. De moord op den aartshertog Ferdi- nand van Serajewo was slechts de lont, wel ke in het reeds jaren geopende buskruitvat werd geworpen. En nu, na 13 jaren? Zij'n wij verder ge komen op den weg naar den wereldvrede? We hebben een volkenbond, die van goede wille is, maar de kracht en de macht mist om te kunnen bevelen en de volken op te kunnen leggen wat gedaan moet worden of wat moet worden nagelaten. Buiten den vol kenbond om sluit men verdragen, om als het noodig is, beter en krachtiger tegen anderen te kunnen ageeren. Men heeft nog zoo weinig vertrouwen in den Volkenbond, dat de landen steeds weer hun positie trachten te versterken, door aanslui ting met anderen. En zoo zien wij den vol kenbond als een balzaal, waar zich cote rieën hebben gevormd en waar het feest niet zoo opgewekt wordt gevierd als wanneer men homogeen met elkaar was en men zich niet afzonderde van de anderen. Na dertien jaren, zeer zeker, die zelfde afschuwelijke oorlog heeft voor velen de alarmklok geluid, maar hebben wij er wel naar geluisterd? Zijn we niet op het hellend vlak gekomen, waar aan het einde weer strijd en onrust zijn waar te nemen Onrust en beroering, crisis en ver val, werkloosheid en opstandigheid, dat zijn de vruchten van den oorlog na 13 jaren. De wapenstilstand, dertien jaar geleden, luidde den vrede in. Maar het is, helaas, niet een vrede, waar rust en kalmte, vredigheid en levensblijheid heerschen. Het is nog steeds een vrede, waar de oorlog nog al te veel en al te brutaal om het hoekje kijkt! Helaas! Naar gemeld wordt, wordt de toestand in Tientsin zeer ernstig. Eergisternacht was de politie niet in staat te verhinderen, dat de rebellen bijeenkwamen. Ongeveer 500 schoten zijn gelost in de nabijheid van de Japansche barakken. Gistermorgen verzamelden zich 220 rebel len in de Nankai-universiteit op de grens van de Japansche concessie. Het Fransche garnizoen heeft opdracht ge kregen zich gereed te houden de grenzen van de Fransche concessie te erdedigen. De bur gemeester van Tientsin, Tsjang Hsue Ming heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat de toestand nog dreigender is dan Zondagnacht, toen 1000 gewapende Chinee- sche oproerlingen de openbar e gebouwen aanvielen. Volgens berichten uit Sjanghai is Dins dagmiddag te Moekden een onafhankelijke provinciale regeering voor Mantsjoerije uit geroepen. Generaal Joean Tschingkai werd tot gouverneur benoemd. De plechtigheid stond onder leiding van Japanners. Te Tientsin duurden de gevechten tusschen de Chineesche benden en de geregelde Chi- neesche troepen voort. 400 opstandelingen werden gevangen genomen en ten deele di rect terechtgesteld De straten in de Japan sche troepen bewaakt. Nog meer schietpartijen bij Tientsin. De toestand te Tientsin is aanzienlijk verscherpt. De politie is niet in staat, de opstandelingen in bedwang te houden, In de nabijheid van de Japansche concessie werden 500 schoten gelost. Het Fransche garnizoen staat gereed, om de aanvallen op de concessie af te slaan. Een proclama tie van den burgemeester is uitgevaardigd, waarin o.m. wordt verklaard, dat de toe stand in de stad veel gevaarlijker is, dan in den nacht van ZZondag op Maandag. Alle zaken zijn gesloten. Het gemeentebestuur is overgeplaatst naar de vroegere Duitsche concessie. Te Teigku is een Japansch tor pedojager gearriveerd die echter geen troe pen aan land zette. RUSLAND WIL NIMMER OORLOG, TENZIJ De Moskousche bladen publiceeren een interview van den officieel Sovjet agent, waarin deze erou wijst, dat de Sovjet-Unie zich noch door de Westelijke, noch door de Oostelijke mogendheden tot oorlog zal la ten provoceeren. Hij verklaarde verder: Wij willen geen oorlog, doch wanneer be paalde mogendheden hun krachten met de onze zouden willen meten, dan zouden de regimenten-divisies en andere afdeelingen van het roode leger gereed zijn. Wij willen niet de aanvaller zijn, doch zijn ten allen tijde gereed, om het tegen een aanvaller op te nemen. Gister ontstond te Warschau een botsing tusschen een groep studenten en een groep voormalige Joodsche frontstrijders. De stu denten werden terug geslagen en uit elkaar gejaagd; eenigen hunner echter werden door de politie gearresteerd. Gistermorgen moest de Technische school wegens anti-Joodsche relletjes gesloten worden. Te Wilna werden bij anti-Joodsche relletjes 20 studenten ge wond. Volgens Japansche berichten zouden 30.000 chineezen een aanval hebben ondernomen op de Japansche concessie te Tientsin. De toe stand zou zeer critiek zijn, aangezien de Ja panners slechts over 600 man zouden be schikken. BOTSINGEN TUSSCHEN NATIONAAL- SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN. Vijf gewonden. De politie te Koblenz deelt mede dat gister tusschen 11 en 12 uur aldaar botsingen hebben plaats gevonden tusschen communis ten en nationaal-socialisten. In de Poststrasse werd o.a. een nationaal-soeialist gewond door drie messteken in het hoofd en een twee de nationaal-soeialist door een schampschot in de rechterdij. In de Rheinstrasse is een communist door een messteek in de borst zwaargewond. Een tweede communist kreeg een schot in een been en een voorbijganger werd eveneens in het been getroffen. Drie gewonden moesten naar het ziekenhuis wor den vervoerd. In totaal zijn vijf personen ge arresteerd. Op een der gearresteerden werd een met zes schoten geladen revolver gevon den, waaruit reeds drie schoten waren gelost. Hedenavond kaarten verkrijgbaar van 7 tot 9 uur aan het Uitleen- bureau van de Leeszaal. Deze filmavond is uitsluitend toegan kelijk voor personen boven 18 jaar. Een geweldige landverschuiving nabij Culebracut, een van de smalste plaatsen van het Panamakanaal heeft duizenden tonnen aarde en rotsen verplaatst, met het gevolg, dat een 40-tal schepen, die reeds door hoog water twee dagen oponthoud hadden, werden tegengehouden. De aardverschuiving is van dien aard, dat het kanaal pp dit punt nog slechts een breedte heeft van 8 voet en een diepte van 25 voet, vergeleken bij de vorige 300 en 45 voeten. Baggermolens zijn voort durend ingespannen aan het werk om het kanaal weer op de juiste breedte en diepte terug te brengen. Met allen spoed woraen tevens maatregelen genomen om het ver schuiven te voorkomen van 500.000 kubieke voeten grond, waarvan men vreest, dat zij binnenkort in het kanaal kunnen te land ko men. De voorzitter van de genootschap van de Duitsche wetenschap dr. Schmidt Ott heeft zich naar Kopenhagen begeven om de Duit sche Groenland expeditie die naar Duitsch- land terugkeert aldaar te verwelkomen. De expeditie keert terug onder leiding van dr. Kutr Wegener, een broer van de om het leven gekomen leider van de expeditie prof. Alfred Wegener. De rijksminister voor verkeerswe zen Treviranus heeft dr. Kurt Wegener eer begroetingsbrief gezonden. In wde universiteit is gister een verga dering gehouden van theologen, waaraan 200 studenten deelnamen. Na een rapoprt van den deken van de theologische facul teit, prof. Heinzelmann over de gebeurtenis sen in verband met de benoeming van prof. Dehn, werd in aansluiting op een debat, met alle stemmen tegen 3 en 24 onthoudingen een motie aangenomen, waarin de theologische studenten van de evangelisch-theologische faculteit Halle-Wittenberg zich zeer beslist verweerft tegen den strijd van de studenten- vereeniging en studentenclub. Bij de Duitsche Studentenvereniging Halle komen voortdurend sympathiebetuigin gen binnen van studenten uit het geheele rijk Op grond van de Wet tot bescherming def Republiek d.d. 25 November 1930 heeft de politiepresident Dinsdag de „Deutsche Zei- tung" met haar kopbladen met ingang van gisteren tot 17 November a.s. verboden. De gisteravond door het Engelsche minis' terie van Arbeid gepubliceerde cijfers toonen aan dat het aantal werkloozen in het Ver- eenigd Koninkrijk opnieuw is verminderd met 15.000. Volgens een bericht uit Tegucigalpa in Honduras is de stad Lasmasica door een or kaan volkomen verwoest De spoorwegverbin dingen zijn verbroken. Men vreest, dat tal rijke menschen om het leven zijn gekomen. Naar uit Cartagena in Columbia gemeld wordt, zou het kuststoomschip „Baden-Ba- den" nabij de kust van Columbia zijn vergaan. Het schip voer onder de vlag van Costa Rica. De reederij wordt echter door een Duitsche firma gevoerd. Over de verliezen bij het ongeluk is nog niets bekend. De piloot van een vliegtuig van de Pan-Amerikaansche Luchtvaartmaatschappij heeft een reddings boot met 11 inzittenden op ongeveer 75 mijl van Cartagena gezien. Men gelooft, dat dit de schipbreukelingen kunnen zijn van de Baden-Baden. Twee stoomschepen zijn on middellijk ter assistentie uitgevaren, maar zij hebben geen spoor van de schipbreukelin gen of het wrak kunnen ontdekken. Het Amerikaansche stoomschip „Saguche* uit New York heeft voor Skagen den Deen- schen visscherskotter Mery overvaren. De kotter bleef gedurende tien minuten op den voorsteven van de stoomboot zitten, waar- door het mogelijk is uit drie personen be« staande equipage te redden.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1