Agenda £and= en Jmw&ouux £aatste ÊecUMett JtheepstijdiHgeti föucgedifkeStand. Stad en Omgeving. Jdurtêff- lüeecêecicfu DE STORMEN AAN DE FRANSCHE KUST GROOTE BETOOGINGEN VOOR CYPRJS IN GRIEKENLAND. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 11 Nov. Op de heden ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen: 297 vette kalveren: le kw. 6874 et; 2e kw. 60—66 ct.; 3e kw. 52—60 ct. per K G. levendgewicht; 30 nuchtere kalveren 7—13 gulden per stuk. 450 varkens: Vleeschvar- kens, wegende van 90—110 KG.: 47—48 ct.; zware varkerts 48—49 ct.; vette varkens 4547 ct p. K.G. sl. gew. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Wordt verwacht storm uit het z0l(i. westen! Woensdag 11 November. 2.30 uur, Victorie-theater: Kindervoorstel ling Kijk uit, Harold. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De on tembare vrouw (rom.); 2. Harten in bal lingschap (rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Ongehuwde moeder (tendenzfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-TheaterHarold, kijk uit (kom.); voor eiken leeftijd. 8 uur, Bioscoop 't Gulden Vlies: Privé-se- cretaresse (rom.); voor eiken leeftijd Bij Toon Molenaar, Scharloo, biljartseance H Drost. Donderdag 12 November. 730 uur, Cinema Americain: 1. De on tembare vrouw (rom.); 2. Harten in balling schap (rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Harold, kijk uit (kom.)voor eiken leeftijd. 8 uur, Bioscoop 't Gulden Vlies: Privé-se- cretaresse (r°m.); voor eiken leeftijd. 7.45 uur, larmonie, bridgewedstrijd. 8 uur in A. B. T.. voor de volksuniversi teit vertooning film Menschen op Zondag. Vrijdag 13 November. 8.15 uur, Schouwburg Harmonie, Mario netten van Paul Brann. Maandag 16 November. 8.30 uur, De Unie, alg. verg. Ijsbaan Hei- loo. NOORDSCHARWOUDE. Een crisis-vergadering. Geen rente- looze voorschotten, maar wel steun. Maandagavond werd in „Concordia" een crisis-vergadering gehouden, ter bespreking van den nood in den land- en tuinbouw, waarbij tegenwoordig was het Tweede Ka merlid Mr. J, E. W. Duys. De vergadering mocht zich in een goede opkomst verheugen. Hoofdzakelijk tuin ders waren aanwezig. De voorzitter, de heer Van der Abeele, opende met een woord van welkom, in het bijzonder aan Mr. Duys, die hier tegen woordig is om zich op de hoogte te stellen van den nood in den land- en tuinbouw. Deze vergadering, aldus spr., moet als een heel gewone vergadering beschouwd wor den, waar een ieder met zijn wenschen naar voren kan komen. Hierna verkreeg Mr. Duys het woord, die zei, dat in de tweede kamerfractie der S. D. A. P. den nood in den land- en tuin bouw besproken is. Het gevolg was een conferentie met een aantal S. D. tuinders en tuinbouwarbeiders, in welke bijeen komst enkele punten naar voren zijn geko men, welke er toe zouden kunnen leiden, dat een verbetering mogelijk wordt. De kamerfractie verzocht mij, aldus spr., een onderzoek in enkele plaatsen van Noord-Holland in te stellen, daar de stem ming hierover zeer tegenstrijdig is. Als volksvertegenwoordiger kan en mag men hier geen genoegen mee nemen. Te Groote broek, waar spr. reeds is geweest, bleek dat daar op een zielenaantal van 7000 8000 de menschen reeds voor een bedrag van 172000 in de schuld staan bij bakker, kruidenier en slager. Te Koedijk is men opgehouden steun te verstrekken, zoodat ook daar de nood reeds hoog is gestegen. Als maatregelen welke door de S. D. fractie naar voren gebracht zullen worden, noemde spr. de volgende punten: A. Het stichten van Gem. of District Hypotheekbanken tegen een lage rente. B. Maatregelen tegen speculatie bij executies en stichten van Gem. Grondban ken, waarbij het mogelijk wordt, dat de vroegere eigenaar zijn land weer terug kan koopen. L. Het vraagstuk van het geven van Steun of Rentelooze credieten. De meerderheid van de veilingsvereeni- gingen zijn voor het verleenen van credie ten. De vraag moet nu gesteld worden of bij de vele schulden nog meer credieten verstrekt moeten worden. Spr. gevoelt hier niets voor, daar het laatste stukje levens vreugde dat de menschen nu nog bezitten, hiermee verloren gaat. Bij een opleving za! men er net boven op komen, en dan zegt de Regeering, hier met de credieten. Het werk der tuinders moet als een na tionaal belang beschouwd worden en is de Regeering verplicht met een subsidie klaar te staan evenals zij dit doet bij 'het subsi- deeren van groote Scheepvaartmaatschap pijen. Het is een landsbelang en geen aal moes. In Koedijk was een goede regeling, doch door het uitblijven van Regeerings- steun is men genoodzaakt deze week te stoppen. In Augustus is de Regeering met de regeling in kennis gesteld, doch tot he den is geen antwoord ingekomen. Dit noemt spr. een groot schandaal. D. De bestaande pachtcontracten. Hier bij zeide spr. dat het de vraag zal zijn of deze contracten geannuleerd kunnen wor den. In de oorlogsjaren sprak men van force majeur, doch is hier geen force ma jeur? De pachtwetten moeten nog behandeld worden door de Eerste Kamer. Spr. heeft echter hoop, dat deze nog zullen worden aangenomen. E. Verlaging der spoorwegtarieven en de invoerrechten welke Duitschland heft. Wij kunnen, zegt spr., Duitschland niet dwingen de invoerrechten op te heffen, en ook zelf geen invoerrechten heffen, daar dan de menschen hier meer voor de belaste arti kelen zullen moeten betalen. F. Een Moratorium? Dit achtte spr. practisch niet mogelijk, daar dit ten koste zou gaan van andere kleinen zooals de win keliers e. d. Plaatselijk of Districsgewijze steun is hier het beste met subsidie van het rijk. Hierbij is ten eerste gedacht aan een toe slag op het loon en voor eigen levensonder houd, en ten tweede aan het stichten van een Verkoopcentrale voor het verstrekken van kunstmest of anderzins. G. Het distributiestelsel. Hierop zal spr. met ingaan, doch hij stelde het ten zeerste op prijs hierover te worden inge licht. In deze zaak geldt geen uolitiek daar spr. voor een ieder beschikbaar is. Op een ding wees spr. nog, n.1. op het absurd, dat het is voorgekomen, dat een tuinbouwer cent voor een bloemkool uitbetaald kreeg en de consument er 35 cent voor moes betalen. De handel kan nuttig werk doen, door als schakel op te treden tusschen pro ducent en consument, mits dit redelijk is. Dit is meer dan ooit een vraagstuk van de zen tijd. I. Dit is het laatste punt, n.1. de Sociale Lasten. Het is een groote onbillijkheid, dat alle patroons over een kam geschoren bij de betaling van deze lasten. In 1912 is door spr. reeds voorgesteld in de kamer om inkomens tot 1500 vrij te stellen, d0<;h dit is steeds door de kamermeerderheid verworpen. Deze maatregel behoeft geen crisismaatregel te blijven, maar kan iets blijvends worden. Spr. eindigde door nogmaals te zeggen, dat deze vergadering voor eèn ieder is uit geschreven, opdat zij die uit eigen ervaring iets weten, dit mededeelen. (Applaus). Van de gelegenheid om van gedachten te wisselen werd dankbaar gebruik gemaakt. De discussies stonden op hoog peil. Het resultaat was, dat de vergadering zich eenstemmig uitsprak voor het verleenen van steun, dus niet voor rentelooze credie- ten. Met een woord van dank voor de zakelij ke besprekingen volgde sluiting. STEUN VOOR NOORD- HOLLANDSCHE TUINDERS. Minister Ruijs de Beerenbrouck heeft in de gistermiddag gehouden zitting van de Tweede Kamer verklaard, dat de regeering in verband met de depressie der Noord-Hol- landsehe tuinders, speciaal in de Streek, be sloten heeft binnenkort voorstellen in te die nen tot steun aan de aardappelteelt. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING. te Broek op Langendijk gehouden door no tarissen Johann W. C. Kroon te Zuidschar- woude en F. W. A. van Riet te Bergen op Dinsdag 10 November 1931 des avonds 6 uur in het café Marktkzicht te Broek op Langendijk, een huis, schuur en erf op het Schapenland te Broek op Langendijk, kadas ter Sectie A. no. 2244, groot 1.64 Are. Eigendom van den heer K. Stins Jnz. Te aanvaarden 22 December a.s. Kooper K. Tiel Jz. voor 2000. ANDERHALF JAAR GEEISCHT. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond heden terecht, verdacht van oplichting en ver duistering ten nadeele van de boerenleenbank K. te Oosterveen. Verdachte K. werd ervan beschuldigd, cliëntele van de boerenleenbank te hebben overgehaald, aanzienlijke bedra gen van 1000 en meer bij hem persoonlijk te storten in plaats van bij de bank. Het O.M. eischte 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. SCHOONZOON CONTRA SCHOON PAPA. De 29-jarige R. v. d. Z. te Groningen heeft tijdens een familietwist zijn schoonvader met een mes gestoken. De man wist de steek ge deeltelijk te ontwijken, zoodat hij slechts aan den arm werd verwond. Z. is gearresteerd en daar hij in zeer overspannen toestand ver keerde en zoowel voor zichzelf als voor zijn omgeving gevaarlijk moet worden geacht, naar het krankzinnigengesticht te Zuidlaren overgebracht. DE STORM BOVEN HET KANAAL. De storm boven het kanaal duurt nog steeds voort en richt groote schade aan in Zuid-Engeland. Hedenmorgen vroeg woedde nabij de Engelsche kust een orkaan, die op sommige plaatsen een snelheid van 110 K.M. per uur had. Te St. Mary op de Scilly eilan den is de havendam door gebroken. Het scheepvaartverkeer is stilgelegd. Te New Haven is een treiler vergaan. De bemanning kon worden gered. De schade, die de sedert 48 uur woedende storm aan de Fransche kust heeft aangericht, valt nog niet te overzien. De in verschillende havens van Bretagne thuis behoorende vis- schersschepen zijn door den storm vernield, zonder dat daarbij menschenlevens verloren gingen. Te Quimper is de laaggelegen ha venwijk geheel overstroomd. Een aantal groote wegen langs den Fransche Westkust zijn door den storm en den daarmee gepaard- gaanden regenval en hagel voor het verkeer geheel onbruikbaar geworden. De wapenstilstandsdag van heden is in Griekenland onverwacht een groote demon stratiedag voor Cyprus geworden. Overal is op indrukwekkende wijze geprotesteerd tegen „de overweldiging van het eiland Cyprus" door Engeland met verkrachting van het zoo plechtig als doel van den oorlog aangekon digde zelfbestemmingsrecht der volken. Het adres van de bevolking van Cyprus aan de Grieksche regeering is, nadat de Grieksche regeering geweigerd had de delegatie uit Cy prus te ontvangen, in ontvangst genomen door den-voormal igen president der repu bliek Konduriotis. 1 ijdens de plechtigheid der overdracht waren alle zaken in Athene en in de haven Piraeus eenigen tijd gesloten. Het werk werd gestaakt en het verkeer tijdelijk stopgezet, terwijl op alle scholen in Grieken land het onderwijs werd gestaakt. Ook alle voorstellingen in de theaters werden onder broken, zoodat de gebruikelijke plechtigheid ter gelegenheid van den wapenstilstandsdag thans overal werd toegepast als demonstratie voor Cyprus. Uit alle deelen van Grieken land komen voortdurend protesten binnen te gen de Engelsche bezetting op het eiland. Sommige Grieksche bladen publiceeren be richten over barbaarsch optreden der En gelsche troepen op Cyprus. Het Engelsche gezantschap te Athene staat onder versterkte politiebewaking. De Grieksche regeering treedt streng tegen de anti-Engelsche betoogingen op. Minister- Eresident Venizelos heeft een proclamatie aan et volk uitgevaardigd, waarin hij de opwin ding onder de bevolking en de agiteerende uitlatingen van de pers, scherp veroordeeld. Voor de Universiteit te Athene ontstond een botsing tusschen studenten en politie. Met behulp van eenige stralen van de brandweer konden de voor Cyprus demonstreerende stu denten worden uiteengejaagd. Aan het abattoir zijn heden aangevoerd acht wagons geslachte runderen, ofkomstig uit Denemarken. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Ajax 9 Nov. v. Oran n. Palermo. Calypso 9 Nov. v. West-Indië te New York Ceres 9 Nov. v. Smyrna n. Constantinopel. Costa Rica (thuisr.) 9 Nov. v. Cristobal n. Cartagena. Ganymedes 9 Nov. v. Algiers n. Piraeus. Mars 10 Nov. v. IJmuiden te Harlingen. Pluto 9 Nov. v. Barcelona n. Genua. Proteus 9 Nov. v. Kopenhagen te Danzig. Telamon (uitr.) 9 Nov. op 140 mijl N -W. van Flores. Triton 9 Nov. v. Algiers n. Napels. Vesta 9 Nov. v. Amsterdam te Hamburg. Achilles 10 Nov. v. Alicante te Gandia. Orion (uitr.) 6 Nov. v. P. au Prince. Ulysses 8 Nov. v. Curacao n. Liverpool. Rotterdamsche Lloyd, Dempo (thuisr.) 10 Nov. te Marseille. Kota Tjandi (thuisr.) 10 Nov v. Port Said. Merauke 10 Nov. v. Rotterdam n. Hamburg. Patria (uitr.) IC Nov. v. Tanger. Stoomvaart MIJ. Nederland. Marnix van St. Aldegonde (thuisr.) 9 Nov v. Belawan. Poelau Tello (thuisr.) 10 Nov. v. Colombo Johan v. Oldenbarnevelt 10 Nov. v. Batavia te Amsterdam. Poelau Bras (uitr.) 10 Nov. te Port Said. Holland—Amerika Lijn. Veendam 9 Nov. v. Bermuda te New York. Blommersdijk 8 Nov. v. Rott. te Boston. Damsterdijk, Pacifickust n. Liverpool en Rott. 8 Nov. 7.70 mijl N. van Valentia. Delfsdijk (thuisr.) 7 Nov. te San Francisco Kon. Holl. Lloyd. Kennemerland (thuisr.) 10 Nov. v. San Ni- colas. Delfland 10 Nov. v. Amst. te Bremen. Montferland (thuisr.) 9 Nov. v. Montevideo Orania (uitr.) 9 Nov. v. Rio Janeiro. Kon. Paketvaart Maatschappij. N. Zeeland 9 Nov. y. Singapore te Mel- bourne. Tasman 7 Nov. v. Kaapstad n. Pt. Natal. GETROUWD: Gerrit van de Graaf en Hendrina Snij ders. Jan de Mik en Antje Kromhout. Carl Meijroos en Cornelia Govers. GEBOREN: Petrus Henricus Hubertus z. v. Alphonse Roebroek en Elisabeth Janzen. Maartje Adriana d. v. Jan Burger en Adriana Steijn. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE BERGEN. In ons nummer van Maandag maakten wij melding van het feit, dat de echtgenoote van den rentenier B. uit Bergen op bevel van den burgemeester uit Bergen in het huis van be waring te Alkmaar was ingesloten, onder verdenking haar man, die onder verschijnse len van vergiftiging in het Centraal Ziekenhuis werd verpleegd, langzaam met arsenicum te hebben willen vergiftigen. De vrouw, die tegenover den burgemees ter elke schuld heeft ontkend, heeft thans tegenover den rechter-commissaris een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. Op grond van haar verklaringen is de of ficier van justitie gistermiddag tot de ar restatie overgegaan van een bekend inwoner uit Alkmaar, die een paar jaar in Bergen de buurman van het echtpaar B. is geweest en van wien vermoed wordt, dat hij met de gearresteerde vrouw een verhouding heeft gehad. Deze gearresteerde ontkende echter met beslistheid elke medeplichtigheid. Op grond van het feit, dat door de justitie voor ontvluchting gevreesd wordt, blijft hij echter voorloopig nog in het huis van bewa ring ingesloten. De vergiftigde heer B., die al een paar maanden ziek is en reeds gedurende ruim twee weken in het Centraal Ziekenhuis ver pleegd wordt, is er zeer ernstig aan toe ge weest, doch is thans buiten levensgevaar. In verband met de vergiftigingzzaak te Bergen vernemen wij, dat de behandelende geneesheer pas, nadat zijn patiënt hem daar toe verlof gegeven had, in verband met zijn ambtsgeheim, aan de justitie inlichtingen verstrekt heeft. AUTO TE WATER. Dinsdagavond geraakte te Oterleek een auto, waarin zich een aantal arbeiders, werkzaam aan „Westerlicht" bevonden, te water. Met veel moeite werd het vehikel weer op den weg gebracht, zeer tot ongerief van andere auto's, welke niet konden pas- seeren. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor* GEMEENTERAAD. Het ligt in de bedoeling van den burge meester, tegen Donderdag den 19den No vember een raadsvergadering te beleggen. ERNSTIGE AANRIJDING TE CASTRICUM. Gisteravond te ongeveer 7 uur is op den Alkmaarschen straatweg te Castricum ter hoogte van den Brakersweg een wielrijder, de heer K. uit Beverwijk, aangereden door twee elkaar passeerende auto's. De onge lukkige werd met een nekwervelfractuur in het r.k. ziekenhuis te Velsen opgenomen. Zijn toestand is zeer ernstig. I EEN JEUGD-HERBERG- PROPAGAND A-AVOND. Men schrijft ons. Zaterdag 14 November a.s. om 8 uur is in het Gebouw „de Uniet" Koorstraat alhier, door het Nederl. Jeugdherberg-propaganda- avond-comité en den Ned Trekkersbond een avong georganiseerd, om de groote waarde van het teeken der jeugd en van de jeugdher bergen daarvoor eens wat meer ook in deze omgeving bekend te maken. Op uitnoodiging van de voorbereidings commissie verklaarde de voorzitter van het voorloopig gewestelijk comité voor de stich ting en instandhouding van jeugdherbergen in Alkmaar en omstreken, Ds. Boeke van Schoorl, zich bereid dezen avond te openen, waarna door een der welbekende herberg-va- ders uit Duitschland: Arno Steglich, „Burg- wart" van den Freusburg aan den Sieg op een rondreis door ons land zijnde bij een fraaie collectie lichtbeelden over het jeugdherberg-wezen in zijn land zal worden gesproken. Voor wie geen Duitsch verstaan zal diens rede bij gedeelten worden vertaald. Vervolgens zal Kees Sipkes, een welbe kende figuur onder onze vaderlandsche trek kers, een en ander vertellen over de Neder- landsche Jeugdherberg-beweging eveneens bij lichtbeelden en een film. Waar wij eindeljjk hoorden verluiden, dat de toespraken, dien avond bovendien nog zul len worden afgewisseld met enkele bijdragen van jeugdgroepen en het gemeenschappelijk zingen o.a. van kanons, waarvan men in na volging van Duitschland ook hier te lande al meer de bekoring gaat inzien, is het zeker onnoodig te voorspellen, dat dit een werke lijke feestavond belooft te worden. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Men verzoekt ons te melden: De Zondagmorgenbijeenkomst op 15 No vember a.s. kan niet door gaan. De heer Otto van Tussenbroek, dien het onderwerp: „De beteekenis van Vincent van Gogh" zou behan delen, is verhinderd te komen, daar hij, geheel onverwachts, een buitenlandsche reis moet ondernemen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De heer G. Bakker, die verleden week in den Kerkweg te Anna Paulowna 1oor een vrachtauto werd aangereden en in wendig zwaar gekneusd werd, is aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer laat een weduwe en vier jon ge kinderen achter. OPENING SIGARENWINKEL. Morgen te twee uur wordt aan den Wester- weg geopend het sigarenmagazijn „Het Wes ten van den heer Jansen. De winkel staat tusschen de nieuwe huizen daar ter plaatse en is gebouwd door den heer Spanjaard. De zaak ziet er eenvoudig en netjes uit en is vooral berekend op de buurt, die zich daar al meer en meer uitbreidt. De inrichting van binnen is zeer doelmatig, de glazenkasten zijn alle stofvrij, evenzoo de étalage, die door drie schijnwerpers helder wordt verlicht Het winkelruim wo^dt verlicht door een mooie kroon, terwijl de toonbank onderaan een gla zenkastje heeft, waar de fijnste werken ten toongesteld kunnen worden. Trouwens de heer Jansen verkoopt alle meest gangbare en betere soorten tabak, sigaren en sigaretten Verder kan men hier gebruik maken van een vrije telefooncel, wat voor de omwonenden wel erg gemakkelijk is. En aangezien de Westerweg steeds meer en meer bebouwd wordt, voorspellen we den heer Jansen veel succes. NEDERLAND—FRANKRIJK. Dinsdag 10 Nov. hield Graaf Serge Fleu- ry uit Parijs, voor de afd. Alkmaar van het Genootschap Nederland—Frankrijk een voordracht met lichtbeelden over het onder werp- Un delicieus ménage de grands seig neurs philosophes: Le Maréchal et la Prin- cesse de Beauvau. Dit echtpaar heeft geleefd in de zoo ver schillend beoordeelde 18e eeuw. Het ge slacht Beauvau was afkomstig uit Anjou en alle leden ervan hadden steeds het leven van landedelman geleid, totdat de vader van den Maréchal de Beauvau aan het hof van Hertog Leopold van Lotharingen werd ge roepen en daar spoedig een aanzienlijke po sitie verwierf. Het was aan hem te danken dat het huwelijk van Frans III van Maria Theresia van Oostenrijk tot stand kwam. Zijn zoon is dan 15 jaar. Bij den dood van den hertog van Toscane verkreeg Frans III het hertogdom en be noemde den Prins de Beauvau tot onderko ning. Deze was van alle Lotharingers de eenige, die bij de Florentijnen gezien was. Dat hij een hoogstaand man was, bewijst zijn stelregel: ce n'est pas pour faire for- tune et obtenir de grands emplois que nous sommes dans le monde. Toen Charles Juste 21 jaar was, vroeg hij een plaats in het leger en werd naar Praag gezonden, naar het kamp van den Maar schalk de Belle-Isle, kleinzoon van den be kenden surintendant Fouquet De Belle-Isle was meer diplomaat dan veldheer, hetgeen niet naar den zin was van de Beauvau, die voor alles de militaire loopbaan begeert. Hij brengt daarna eenigen tiid in Parijs naar waarnemingen, verricht in den morton van 11 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl m-a Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 756,6 te Mar seille Laagste barometerstand 725,5 te Molm head. Verwachting, geldig tot den avond van 12 November: van Stormachtige tot krachtige later afnemen de Zuid Westelijke tot Zuidelijke wind, be" trokken of zwaar bewolkt met tijdelijke 0n klaring; waarschijnlijk nog regenbuien- weinig verandering in temperatuur. Geseind van de Bildt hedenmorgen om 9.30 uur aan alle posten: door, waar hij o.a. Montesquieu et de MaTT quise du Chateles, de vriendin van Voltairê ontmoet. In 1745, op 25-jarigen leeftijd treedt hij in het huwelijk met Mlle d' Au- vergne, die hem gematigd onverschillig jj en blijft. Hij zet het soldatenleven voort brengt in 1748 een half jaar in Toscane door, waar hij lid van de Academie delta Crusca wordt. In 1763 sterft zijn vrouw, een verlies, waaronder hij niet juist sterk gebukt gaat. Dan ontmoet hij te Parijs de Comtesse de Clermont, die hij in 1764 huwt. Het is een volmaakt huwelijk. Heeft hij tevoren groote militaire gaven getoond, in dit tweede tijd perk van zijn leven treden vooral zijn ver draagzaamheid, zijn medelijden met al wie arm en ongelukkig zijn op den voorgrond. Hij geeft blijk van grooten zedelijken moed. Als in 1764 zijn civiele loopbaan be gint, wordt hij eerst naar Guyana en spoe dig daarop naar Languedoc gezonden, waar hij eenige vrouwen uit de gevangenis be vrijdt. Hiervoor ter verantwoording geroe pen, verklaart hij, zich het recht vcor te be houden, volgens eigen inzicht naar eer en geweten te handelen. Als hij Lodewijk XV het opheffen der Parlementen ontraadt, valt hij in ongenade, waarvan hij zich weinig aantrekt. Hij vestigt zich te Parijs, en opent hier met zijn vrouw, wat men toen een bu reau d'esprit en tegenwoordig een salon noemt. Hier ontvingen zij vele vooraanstaan de personen van dien tijd, o.a. 1'abbé Galie- ni, 1'abbé Morelles, Met Mme d'Houdetot. Onder de regeering van Lodewijk XVI trekt de Beauvau zich op zijn landgoed te rug. Eenmaal nog wordt hij naar Provence gezonden om daar de orde te herstellen. Dan komt de revolutie. Het is opmerkelijk, dat M en Mme de Beauvau, die steeds libe rale denkbeelden waren toegedaan, tijdens de omwenteling, nooit zijn lastig gevallen en rustig op hun kasteel konden blijven wonen. In 1793 stierf de Prince de Beauvau Zijn weduwe vestigde zich te Parijs, niet ver van de tegenwoordige Place Beauvau. waar zij nog eenigen tijd een salon had. Toen ging ook zij heen. Haar laatste woorden waren: „Je me regrette". Na de pauze liet spr. eenige lichtbeelden zien, tooneeltjes uit het 18de teuwsche leven voorstellende, waaronder een van den patri arch van Ferney, die ieder terstond herken de. Hiermede besloot Graaf Fleury zijn gees tige en interessante voordracht. ADR. B. DE BRAND TE URSEM. Met betrekking tot den brand, die gister te Ursem woedde en waarvan wij in ons vorig nummer reeds melding maakte, worden ons heden nog de volgende bijzonderheden ëe~ meld: Dinsdagmorgen werden, zooals wij reeöS in het kort meldden, de ingezetenen in °"s rustig dorpje opgeschrikt door het luiden der brandklok en spoedig zag men het winkelhuis van den heer Th. J. Koning, gelegen aatt den Walingsdij"k in de nabijheid van het post kantoor, geheel in vlammen opgaan. Ook de daarachter gelegen groote schuur, geheel ge vuld met fourage-artikelen, alsmede oen nieuwe Chevrolet-vrachtauto, die geladen stond met goederen en pluimvee voor Pur- merend, verbrandden geheel en al. Het per ceel stond van voor tot achter geheel in brand en de beide darnaast gelegen perceelen he pen groot gevaar, eveneens een prooi der vlammen te worden, doch dank zij het spoe dig en krachtig optreden der brandweer, die met behulp van een slang op de waterleiding het eene perceel en met die van de hand brandspuit het andere perceel steeds flink wist nat te houden, werd dit voorkomen. De heer Koning slaagde er met groote moeite in zijn kinderen, die nog te bed lagen, in veiligheid te brengen. Zij werden bij de buren ondergebracht. Het kasregister, benevens de boeken kon den nog juist bijtijds gered worden. Al de kleeren van de dienstbode werden eveneens een prooi der vlammen. Alleen haar rijwiel kon gered worden. Vermoedelijk is de brand ontstaan achter in het pakhuis, waarin een bijkeuken ge bouwd was, waar men alles in gereedheid had gebracht voor de wasch. Kleeren, die daar bij gelegen waren, moeten door otibe- kende oorzaak vlam hebben gevat. Dit werd echter door den eigenaar ontdekt en met em mers water gebluscht. Vermoedelijk is het vuur overgeslagen op het rieten dak, wat niet bemerkt is geworden. Korten tijd daar na stond het gehee'e gebouw in vlammen, die tot over de Walingsdijk sloegen. Het verkeer was gedurende eenigen tijd gestremd. Politie was spoedig aanwezig en met behulp van

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2