Hlkmaarsclte Courant. Het kostbare meesterstukje keüfÉ.ÏÏ.W' Jictdionieums Jlechtsza&en J-euiCCeUm Honderd drie en dertigste Jaargang. Woensdag II \oveniber (Wordt vervolgd). jïo. 266 1931 Donderdag 12 November. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A V.R O.) g 10 Gramofoonplaten 10.— Morgen wijding- 10.15 Gramoioonpla.en. 10.30— jl.— Solistenconcert. Lien F legel— B oeme, piano. A. de Bruin, zang. Begeleiding: Eg- Hert Veen 11—11.30 Modepraatje. 11.30— 1.30 Concert door het Winkels lrio, viool, piano en cello. 1.302.Gramofoonpl 2.30 Viool-recital door Henry Tibbe. Begelei ding- F. Loopuit—Roeper. 3.— Knipcursus. 3 45 Gramofoonpl. 4.— Ziekenuur. 5 —6. Aansluiting Carlton Hotel Amsterdam. 6. Gramofoonplaten. 6.30 Sportpraatje. 7. Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 7.30 Engel- sche les Fred Fry. 8.Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 0.a. Ouverture Martha Flotow 9 30 Zangrecital door Smirnoff. 10.Vaz Dias. 10.1511Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 Af. (8.9.15 en 11—2.— K.R.O., 10.—11.— en 2.—11.30 NCRV.) 8.9.15 en 10.10.15 Gramofoonpl. 10.15 Ziekendienst. 10 45—11.30 Gramofoonp a- ten. 11.30 Godsd halfuurtje 12.15—2.— I Concert door het K.R.O.-orkest o. 1 v. J Ger ritsen. 2.— Handwerkcursus. 3.-3.45 Vrou- •wenhalfuurtje. 4.— Ziekenuurtje. 5.— Cur sus handenarbeid voor de ieugd 5.45—0.45 Pianoduetten door mep T Stellemaker en H Brugman. 6.45 Knipcursus. 7 Vragenhalf- uurtle. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.— Uitz (vanuit de Ev. Luth. kerk te Deventer: Con eert. Dubbelkwartet „Ad Dei Gloriam" o. 1. v A. J. Mooy. Mevr. v. Essen—Venneman, sopraan, en A J. Mooy, orgel. Sprekers Ds. P Prins, ds. W. J. Kooiman, P. C. Tijssen en Ds. C. v. d. Zaal. Hierna Vaz Dias en tot 11.30 Gramofoonplaten Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 11 05 Lezing. 12.20 Orgelconcert 1.20 Gra mofoonpl. 1.35 Concert door het Birming- ham'sch orkest. 2 25 Voor de scholen 2.50 Lezing. 3.20 Vesper. 4.10 Voor scholen 4.30 Jack Payne's B. B. C.-Dansorkest. 4 50 Licht orkestconcert. 5.35 Kinderuur. 6 20 Ber. 6.50 Moderne pianomuziek. 7 10 Duit- sche lezing. 7.50 Lezing. 8.20 Opera-concert B. B. C.-orkest o 1. v. Percy Pitt en solisten O.a. Aïda, Verdi en Figaro, Mozart. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing 10.10 Concert. So praan en piano. 10.50 Kerkdienst. 11 05— 12 20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8 05, 12.50, 125 en 6.50 Gramofoonplaten 8 20 Vrooüjk halfuurtje. 9.05 Scenes uit „Tartuffe", Mo lière. 10.20 Concert a-moll, Schumann, piano Alfred Cortot en orkest. Langenberg, 473 M. 6 257.20, 9 35 11.05, 11.05 en 11.30 Gramofoonpl 12 25 1.50 Orkestconcert. (Werk oozen orkest o. 1 v. Dr. H. Paulig). 4.20—5.20 Orkestconcert 8 20 Orkest en solistenconcert, viool en cello O.a. cello-concert an E. d'Alrert. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Strijk concert. 2.50—4.20 Orkestconcert 7 20 9 20 Opera-avond. Troubadour, Verdi. 9.40 11.50 Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 5 20 Or kestconcert. 6.50 Gramofoonplaten 8.20 Concert. 1ste Suite „L'Ar esienne-', Bizet 9.20 Vervolg concert. 338 M.: 5.20 Orkest concert. 6.50 Gramofoonplaten S.20 Orkest concert. 9.20 Vervolg o.a. Ouvert. Dichter und Bauer, Supp. Rome, 441 M. 8.20 Symphonieconcert Oa concert'a-moll, 2 violen en piano Vivaldi Zeesen, 1635 M. 7 20 ZU Kalundborg. 9.20 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziet door Barnabas von Geczy en zijn orkest. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Strafzitting van 9 October. HET ZWAARD VAN DAMOCLES. Het zwaard van Damocles zweeft boven de hoofden der wetsovertreders wie het voorrecht is ten deel gevallen v rwaardelijk te zijn veroordeeld. Het lijkt dan zoo erg aanlokkelijk de ge vangenis te ontloopen of het hoetegeld te kunnen besparen, maar dikwerf wordt geen aandacht geschonken aan de bedreiging die er verscholen ligt in den proeftijd, de mogelijkheid van een opnieuw gepleegd strafbaar feit en la3t not least, het niet nakomen der bijzon dere voorwaarden. Elk verzuim in den proeftijd, gewoonlijk voor den tijd van '2 of 3 jaren opgelegd kan oorzaak zijn dat het vonnis waartegen geen hooger beroep bestaat, in zijn volle zwaarte wordt ten •Jvvoer gelegd. Reeds vele cliënten van het zondaars bankje hebben met deze onaangename en gevaarlijke zijde met de voorwaar delijke veroordeeling kennis moeten maken. Onder hen behoorde ock de reclassant Gerrit van S., wonende te Alkmaar, een 30-jarig opperman, die op 23 Februari had terecht gestaan ter zake oplichting van een bedrag van 23 81 aan zieken geld dat hij ten onrechte had geïncas seerd Hem was destijds opgelegd een gevangenisstraf voor den tijd van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar en nade* genoemde bijzondere voor waarden. Het gevolg was dat op den veroordeel de de voorw. straf ten uitvoer zal wor den gelegd wegens verzuim in de nako ming der bijz. voorwaarden. ON'GEWENSCHTE BEZOEKERS. De heer v. d. Kooij te Cocksdorp op Texel exploiteert een net café annex pension, waar natuurlijk beschaafde vacantiegangers hun intrek hebben ge nomen. Dit rustige en achtbare gezelschap werd echter op 2 Juli in niet geringe I mate ontsticht door de binnenkomst van een troepje onontbolsterde polder jongens Deze gedroegen zich allen on hebbelijk door het uitstooten van onwel- oegelijke taal waarbij de toehoorders bovendien als extra toegift, nog werden onthaald op eenige krijgszangen, die de Koppensnellers van Borneo tot eer zc.uden' hebben gestrekt. De caféhouder die zoo gauw mogelijk van dit gezelschap verlost wensGite te worden, verzocht assistentie bij den rijksveldwachter de Jong, die spoedig arriveerde een einde de heeren duide lijk te maken dat hun vertrek zeer ge wenscht was. Natuurlijk werd aan dit amb.elijk be vel niet voldaan en ondervond de heer ae Jong een luchtig verzet, voorname lijk van twee belhamels Joh B. en Jb B die op 26 October te dier zake voor den politierechter waren gedirigeerd Zij hadden echter goed gevonden niet te verschijnen De politierechter nam geen genoegen met deee eigendunkelijke ab sontie en gelastte dat de spijbelaars op 9 November voor zijn 'cchterstoel zou den worden geleid Ze waren heden behoorlijk present en kwamen heel van Jubbega, begeleid door twee rijksveldwachters. Ook één der getuigen, de bekende d' Jong, die den rijksveldwachter bij neze gelegenheid met een brok biljart keu bewusteloos sloeg en voor zijn wel verdiende straf in Veenhuizen mag uit zitten, werd onder rijkspolitie-geleide aangevoerd Gevorderd werd tegen de rumoerige heeren B. no. 1 14 dagen ge vangenisstraf en tegen B no 2 1 maand Vonnis J B 14 dagen en Jb. BI. 1 maand 'enform den eisch. EEN SNOEPLUSTIG JONGMENSCH. Op 7 September verscheen als de booze zondaar de 20 jarige tuinder Andr. Petr. S. te Limmen, welk jongmenzch uit den winkel van den heer Nic. de Groot wederrechtelijk had weggenomen jen paar doozen bonbons, wat door den jfficier werd aangerekend als een zeer brutale en ergerlijke diefstal. Besloten werd door den heer Wiggers ;en onderzoek in te stellen naar 1e levensomstandigheden in het doen en laten van dezen snoeplustigen en de zaak voorts uitgesteld tot 9 November. De rapp >rteur deelde in opdracht van den burgemeester mede, dat gister avond ha af'oop van een uitvoering de gem.-veldwachter met steenen was be kogeld. Ook dt heer Petr. S. bevond zich bij de toeschouwers inplaats direct naar huis te gaan. De heer Wiggers noemde zeer terecht deze houding treurig. De politierechter was van meening dat verdachte bete had gedaan, in 't geheel niet uit te gaan. Je bent me 'n lievertje voor een voorw. veroordeeling besloot mr. Ledeboer zijn strafpredica- Uit het Engelsch door mej. C. M. G. de W 6> Het oog van de vrouw nam alles in één oog opslag op. De witte muren baadden zich in de glorie van een herfstzonsondergang, de heldere lucht, de twee ezels met een paar verwaar loosde stukken gereedschappen, stukken doek en lijstaen, een doordringende reuk van terpen tijn en een verrukte uitdrukking op het gezicht van den jongen man. Maar dit is werkelijk een atelier, zei Julie. Zij was bepaald onder den indruk. Ik heb er eigenlijk nooit één gezien, maar het is juist wat men er in een boek van leest. O, neen, een atelier is een vertrek, waar schilderstukken geschilderd worden. Hier Worden ze maar schoongemaakt en hersteld. Misschien komt er wel eens een tijd, dat u *e zelf schildert. ,^a' misschien; ik weet het niet. Hij zucht te. hij was te verlegen om te bekennen wat «jn droom was. Maar die tijd ligt nog lang jn het verschiet. Dat weet u nog niet. ij was al begonnen het te probeeren, maar o. nu oe was het een geheim voor iedereen. „Ars est celare artem", zei hij. Wat meent u daarmee? Het leven is kort, de kunst is eeuwig. Dat is het motto van den ouden man, die mij die dingen leert schoonmaken en vernieuwen Hij zegt, dat die gedachte hem bij zijn werk tie. De officier toonde zich niet geneigd tot eenige consideratie en requireerde 1 maand gev. Zoo'n gevangenisstraf zal voor Limmen zonder twijfel preventief werken. Verdachte werd daarop veroor deeld tot 15 boete of 15 dagen hecht., benevens 2 maanden gev. voorwaarde lijk met 3 proefjaren. De veroordeel le was al blij dat het cafébezoek hem niet verboden werd. DE TULPEN BRACHTEN NIET VEEL OP. De 20-jarige arbeider Jac. Petr. R. uit den Helder had zich in den nacht van 19 op 20 Me te Callantsoog verdienstelijk trachten te maken door ten nadeele van den kweeker J. v. d. Plas af te snijden en te ontvreemden een duizendtal te veld staande tulpen. Bovendien werd door ruwe onoordeelkundige behande ling nog heel wat mee»- gewas bedorven. Hij was tot dezen brutalen diefstal over gegaan om de middelen te vinden zijn schulden, bedragende 12, af te doen. Do geheele collectie tulpen bracht ech ter maar 1 0P> terwijl v. d. Plas thans 20 schadevergoeding eischte. Gerequireerd werd 3 maanden gev. straf met 3 proefjaren. Vonnis 2 maan den voorw. met 3 proefjaren met op legging bijz. voorwaarden en schadebe- taling in wekelijkschte termijnen van 1.50 aan v. d. Plas. De r. k reclassee- ring wordt belast met het toezicht. ONGEWENSCHE BRANDSTOF- FENHANDELAARS. De heeren Jozef R. en Asser B„ 'n paar Amsterdamsche scharrelaars had den zich voorzien van een partij minder waardige steenkolen en zouden daar mede de goedgeloovige Alkmaarders op 14 Sept. eens gelukkig maken. Daar de negotie echter vermoedelijk niet te hard van stapel liep werd niet geaarzeld op lichting en valschheid in geschrifte te plegen. Ze »v,sten namelijk een aan den Schermerweg wonende weduwe, mej H. Kokkes, wijs te maken dat zij belast waren met de leverantie van mud steenkolen, die mej. K bij den bonefide handelaar Steeman had be steld. Aldus leverden zij aan genoemde juffrouw b mud steenkolen a 2.85 per mud en werd een kwitantie geschreven gezegeld en wei en valschelijk door Jozeph met den naam Steeman getee- kend Op de vraag van mej. Kokkes, waarom zij niet met den auto kwamen, werd geantwoord dat deze stuk was Voorts bleek dat de volledige maat niet was geleverd. Deze coulante zakenmannen stonden heden terecht wegens oplichting en valschheid. Zij waren zoo verstandig om deze feiten te erkennen. Juffr. Kokkes, die de brandstoffen verwachtte, was de meening toegedaan dat verdachten de knechts waren van Steeman, waarop de heeren direct gre tig hapten en gebruik maakten van de schoone gelegenheid. Alweer een goede leer om dergelijke v eemde snuiters geen clandisie te geven. De heer Jos. R. had in een naburige winkel een blar-o kwitantie en een plakzegel gekocht, om de mystificatie te voltooien. De" juffrouw had zelf op een vraag van Jozeph in haar onnoo- zeiheid uitgelaten, dat zij 17 voor de kolen moest betalen, van welke inlich ting dankbaar gebruik werd gemaakt. Natuurlijk was de kwaliteit vei beneden deze waarde. De brandstof werd den winkelier Oostwouder aangeboden voor 1 per zak, doch de heer O. bedankte voor het grandiose aanbod. Later kwam een der handelaars een kwitantie koopen. Bij het schrijven viel het Oostwouder op, dat deze man de kwitantie stelde ten name van den heer Kokkes. Het geld 17 plus 10 ct. zegel, werd bereidwillig door meneer Asser in ontvangst geno men. De heer Steeman had de kolen (3e klas rommel uit de Julianamijn) weg gehaald en de gedupeerde weduwe aan betere kwaliteit geholpen. Hierbij bleek tevens dat door de brave Amsterdam mers geen 6, maar 5 mud was geleverd Dus kwamen de kolen van 2 per mud nu op 3 40. De officier nam aan, dat de verdach ter meer als gelegenheidoplichters be schouwd konden worden en liet zulks als verzachtende omstandigheid gelden Gevorderd werd tegen Jozef R., die nog steunt. Gaat u naar een schilder- of teekenschool? Zoo kan ik het eigenlijk niet noemen. Maar mijn leermeester wil mij zooveel mogelijk laten leeren van de practijk van den handel, dat heb ik bij hem geleerd. En hoe meer ik over schilderstukken te weten kom, hoe beter het zal wezen voor den handeL De meester heeft zelf niet zoo heel veel verstand van schil derstukken, dat beweert hij ook niet. Hij weet meer van meubelen, van de inrichting van een huis. Heb ik nu niet gezegd, dat u knap is? Ju- lic kon niet nalaten een beetje trotsch te zijn op haar eigen ruimte van blik. Dat zou u niet zeggen, als u wist hoe weinig ik eigenlijk weet. De toon, waarop de jonge man dit zei, was bepaald droevig. want ik wou u even laten zien wat ik te Crowdon gekocht heb. Kijk daar staat het. Hij wees op het oude schilderstukje op een klein ezeltje. Het was nu uit de lijst genomen en leek Julie niet meer dan een kladschilde rijtje, vuil en oud en verwaarloosd. Zij kon haar teleurstelling niet verbergen. Ik zou niet weten hoe ik dat ding noemen moest. Neenl Ook zijn toon was diep teleurge steld. Neem dit vergrootglas eens. Hij over handigde haar een microscoop. Bekijk het nu eens heel. heel nauw- prkennen, dat zij niets zag maar moest eindelijk erKeouc dan vuiL Ziet u dan geen water? Waar? Met ziin nagel wees hij op water. Nein. zei Julie op beslisten toon. ik zie een blanco pokkenbriefje had, 40 boete of 40 dagen hechtenis, doch tegen Asser die reeds 3 maal veroordeeld werd, 1 maand gev. Uitspraak Jos. R. 25 boete of 2o da gen hechtenis en Asser Br. 40 boete of 40 dagen hechtenis. Ieder deed afstand. SPANBROEKER KERMISNIEUWS. De 18-jarige arbeider Jan Z. uit Aarts woud verscheen voor het voetlicht om dat hij in den nacht van 13 op 14 Sep tember te Spanbroek bij het café Koe- lemeij den getuige Jan Smiers, die per fiets op reis naar moeder was, een ge weldige slag tegen het voorhoofd had toegebracht, tengevolge waarvan Smiers bloedend werd verwond en verschillen de kleedingstukken met zijn hartebloed werden besmeurd. De verdachte Jan Z. ontkende alle schuld aan de aanranding. Hij was echter zoowel door Smiers als diens vriend Jan Ootes, pertinent herkend. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis. Verdachte nam genoegen Onschuldig veroordeeld, iachtte de politierechter. GEEN GANGBARE SPREEKTAAL De niet verschenen heer Cornelis K. te Medemblik bleek op 5 September in het café van Beers den koopman K. de Jong uit Opperdoes zee,r luid te hebben ge kwalificeerd als leelijke „boef" en ,.ge- meene schooier", wat den heer de Jong niet aangenaam scheen te zijn Althans hij deed klacht wegens beleediging. Gevorderd werd 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis conform den eisch. EEN HAASTIGE WIELRIJDER. De landarbeider Eduard K uit de Zijp die in oen avond van 4 Sept. op de Loet te Schagen toerde, scheen veel haast te hebben, welken spoed was ontleend aan het feit dat hij zonder licht reed. Hij getf dan ook geen gehoor aan het bevel van den politiedienaar de Flapper, die hem gelastte af te stappen, maar reed door of de uuivel hem op de hielen zat. Verdachte was 'n arme tobber met 7 bloedjes van kinderen en 27 week geld. Eisch daarom 20 boete of 3 rechtenis voor het rijden zonder Vonnis conform den eisch doch waardelijk met 3 proefjaren. DIE KWAM ER MINDER GOEL AF. De niet verschenen Jan O. in den avond van 19 Sept. op den Schagerweg in de Zijpe zonder eenig spoor van licht rijdende, had niet voldaan aan het bevel van Homan, den veldwachter, om af te sta ipen. Eisch en vonnis 25 boe te of 25 dagen hechtenis. 'N GEZELLIG MENSCH. De heer Dirk R., te Alkmaar, niet present, zou zich op 10 Sept. hebben schuldig gemaakt aan het feit, den schipper W. Adrichem met een ijzeren meerpen tegen het lichaam hebben ge worpen en hem vervolgens op een zeer lage manier uit te schelden en te be- leedigen. De termen die de man bezigde, zijn ondefinieerbaar. Requisitoir: wegens mishandeling 20 boete of 20 dagen hechtenis. Von nis overeenkomstig den eisch. EEN VOohSTANDER VAN DE LEUS: EET MÉÉR VISCH! Een heer uit Schagen, genaamd Karei Gerard Vr., schitterde door afwezig heid. Hij zou op 14 Aug. eenige kar- pe s en een hoeveelheid ^aling hebben ontvreemd uit een aan den getuige W. Dekker toeDehoorende vischkar. De buit bedroeg 5 karpers en 4 a 5 pond paling en de geldelijke schade o 25. De poli tierechter moest om tot dit resultaat te k >men zich geducht uitsloven. Ver dacLte was een onfortuinlijk hengelaar, die zich op bovenomschreven manier schadeloos stelde. Zijn visch werd echter tl ans duur betaald, daar de officier vor derde 35 boete of 35 dagen hechtenis en de politierechter dienovereenkomstig vonnis wees. DE VROUW IN HET SPEL. De 28-jarige boerenarbeider Petrus Dte Ursem, had in den nacht van 26 op 27 October 1930 schitterende proeven van bokskuast afgelegd door zijn dorps genoot, den chauffeur Piet Peereboom, o", den Walingdijk aldaar te onthalen op een zoo krachtigen slag dat gemelde Peereboom bloedend werd verwond. De aldus bejegende heer Peereboom wan- dagen licht voor- delde dien tijd, op niets kwaads ver dacht met zijn uitverkorene, wat ver dachte niet kon verdragen omdat hij de vorige week nog met dit bekoorlijke schepseltje uitgeweest was. Alles bijeen genomen had verdachte zijn medeminnaar duchtig toegetakeld. Eisch 25 boete of 25 dagen hechte nis. Vonnis conform den eisch. EEN LOSLIPPIGE BRIEVEN BESTELLER. De 36-jarige heer Dirk KL, brievenbe steller te Winkel, kwam met den politie rechter in minder aangenaam contact omdat hij op 15 September den timmer man H. Hofland beleedigd had door hem toe te voegen: Hongerig kereltje, betaal je schulden in de Haarlemmer- meel. Den timmerman schoot zulks be grijpelijk in de verkeerde keel en hij deed aanklacht bij den burgemeester De brievenbesteller verklaarde ook door Hofland niet vriendelijk behandeld te zijn omdat hij alleen had gezegd: Mager kereltje! overschulden had hij niet ge sproken. Mej. PedroleHartshoorn had echter ook de geïncrimineerde woorden gehoord. De officier eischte 20 boete of 20 da gen hechtenis en de politierechter stelde zich tevreden met 15 boete of 15 dagen hechtenis. PIERENDIEVEN. De heeren C. P. P., een 24-jarige ban- ketbakkersbediende en zijn 22-jarige vriend Jelle de G., beiden wonende te Akersloot, hadden in den nacht van 6 op 7 September een bezoek gebracht aan den boomgaard van den landbou wer N. Polle en zich tegoed gedaan aan de sappige handperen, door een der beste boomen voortgebracht. Zij ston den thans ter zake van dezen ergerlijken diefstal terecht. Groote lummels en schavuiten noemde de politierechter deze nachtelijke stroopers, die pl.m. 70 peren hadden ingepikt. Ze hadden nog een tak met 2 peren voor de deur gehan gen. De officier memoreerde dat op zulk een feit een gevangenisstraf van 9 jaar is gesteld Hij ging echter niet zoo ver doch vorderde tegen ieder 60 boete of 1 maand hechtenis. Vonnis 50 boete of 50 dagen hecht NIET GESCHIKT VOOR PUBLICATIE OF DISTRIBUTIE. De 24-jarige werkman Pieter C., wo nende te Alkmaar, had zich op 13 Juni te Heiloo schuldig gemaakt aan een zedenmisdrijf, strafbaar gesteld bij ar tikel 247 wetb. v. strafrecht, een aange legenheid die met gesloten deuren werd behandeld. geen enkele druppel water. En dat is heel jammer, want naar mijn opinie moest het eens goe 1 afgewasschen worden. Dit was een teleurstelling, maar hij hield er zich dapper onder. Ziet u geen boomen? Waar zijn de boomen? De jonge man wees de boomen aan met zijn vinger. Ik zie geen enkel takje. Maar u ziet toch wel een wolk? Al weer moest zijn nagel dienst doen. jk zje niets anders dan stof en vuil, zei de oprechte Julie. Ik zou denken, dat dit geen schilderstukje is. Maar u ziet toch een molen? gen molen? Geen taal of teeken van een molen. Wacht maar totdat het schoongemaakt is, zei Willem met het optimisme van het genie. Hij nam een mes en begon voorzichtig de don kere oppervlakte weg te krabben, waarvan hij het bovenste gedeelte van de verf al had ver wijderd, die een onhandig schilder er boven op had gestreken. Julie schudde het hoofd. Er was een opge wekte klank in de stem van den jongen man, maar om haar te overtuigen, was meer noodig. Zij geloofde, dat haar oogen even goed waren als die van ieder ander, maar zelfs met een microscoop en Willem s vinger om haar te hel pen, zag zij geen zweem van een wolk en geen spoor van water. En dan 'nboom!..,. en een molen!of die knappe jongen want werkelijk, hij was knaphad een zintuig, dat gewone menschen niet hebben... of of.1 HOOFDSTUK V. Daar herinnerde het jonge meisje zich in eens, dat zij voor het avondeten moest zorgen. VERDUISTERING VAN EEN BRIEF DOOR EEN ADVOCAAT. De Hooge Raad heeft gisteren behandeld een cassatieberoep van een advocaat in Den Haag, die in hooger beroep door het ge rechtshof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis wegens verduistering van een brief uit het strafdossier betreffende een tegen hem aanhangige zaak, waarvan hij is vrijgesproken. Namens requirant lichtte mr. Kokosky ze ven cassatiemiddelen toe. De procureur-generaal zal 23 November concludeeren. Willem vroeg heel bescheiden of hij helpen mocht Kunt U tafel dekken? Haar toon was zeer beleefd, maar Julie dacht toch wel even, dat dit soms buiten de grenzen van Willem's kun digheden lag. O ja, juffrouw Julie, ik doe het bijna iederen dag. Het hoort tot mijn werkzaam heden. Welnu, ik ben natuurlijk heel blij dat u helpen kunt. De toon, waarop zij dit zei, was heel vriendelijk. Maar ik dacht dat u verlan gen zou weer naar uw windmolen te zoeken? Ja, dat is eigenlijk wel zoo. Dit was nu juist niet zoo heel hoffelijk, maar zijn oprecht heid maakte alles goed. Dat dacht ik wel, zei Julie met een flauw glimlachje. Ze zou het wel aardig gevonden hebben geholpen te worden door dezen be kwamen jongen man, maar ze was heel prac- tisch van aard en begreep dus dat tijd goud waard was voor den jongen. Ik denk dat het u heel wat tijd zal kosten naar dien windmolen te zoeken, zei ze. Ze deed haar best niet sarcastisch te wezen, maar de zaak ernstig op te nemen. Van dien molen ben ik nog niet zoo heel zeker, maar dat er water en boomen op te vinden zijn, dat weet ik secuur. Maar het kan misschien nog een tijdje duren voor ik ze ge vonden heb. Willem nam een lapje op. Maar we zullen zien. Hij bevochtigde het lapje met een oplossing van een soort olie en mineraalwater en begon daarmee over het schilderstukje te wrijven. Ik hoop, dat het ons zal gelukken, zei Julie op twijfelachtigen toon. En ze ging naar beneden met iets ongeloovigs op haar gezicht, dat zij niet in staat was te verbergen. Intusschen begon ze het souper klaar te ma- WORSTELING IN DE RECHTSZAAL. Gister verscheen een fotograaf dezelfde die eenige jaren geleden een steen in de raads zaal wierp, waarbij de burgemeester getrof fen werd voor den politierechter te Arn hem, aldus de Tel. Deze fotograaf was in verzet gekomen van een reeds eerder door den politierechter gewezen vonnis, waarbij hij wegens beleediging werd veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. De politieagent, die door verdachte was beleedigd, kwam zulks onder eede verklaren, en naar aanleiding hiervan kwamen de slui zen van welsprekendheid bij verdachte los. De agent moest het hierbij ontgelden. Mr. Lasonder, de Officier van Justitie, persisteerde in zijn requisitoir bij ^ijn vroe- geren eisch van veertien dagen gevangenis straf. De politierechter veroordeelde verdachte daarop terstand tot deze straf. Verdachte ontstak hierna in hevige woede. Hij raasde en schold en toonde zich uiter mate onvriendelijk jegens Vrouwe Justitia, waarbij hij het in hoofdzaak gemunt had op ken; dat was niet omslachtig: brood en kaat en een kan bier, dat ze moest aftappen uit het vat in de provisiekamer. Er werd pas gesou peerd om kwart over negenen, toen S. Gedge uit Clerkenwell terugkwam. De oude man was best in zijn humeur; haast op de grens van het buitensporige. Het was hem gelukt de Ko ningin haar sofa voor 48 gulden te koopen. Dat is een buitenkansje voor u, mijnheer, zei Willem. Willem was het geweest, die de sofa ontdekt had en hem sterk had aangeraden hem te koopen. Dat zal nog moeten blijken, zei zijn baas, voor wien het een groote teleurstelling geweest zou zijn te moeten denken, dat het geen buiten kansje was. Na het avondeten, toen de oude man zijn pantoffels had aangetrokken en een oude rook- pet of muts had opgezet, waarmee hij wel een Turksche pacha leek, nam hij een pijp en een tabakspot van den schoorsteenmantel, trok den gemakkelijken stoel bij het vuur en begon het avond blad van de courant te lezen. A propos, vriend, zei hij schertsend, ben je nog bezig geweest met dat merkwaardige stuk, dat je zoo slim bent geweest te Ipswich ta koopen? Op de markt te Crowdon, mijnheer. O, was het te Crowdon? Mijn vader placht te zeggen, dat een dwaas gauw afscheid neemt van zijn geld. Julie was bezig de tafel af te nemen en kon niet nalaten den jongen man een triomfeerenden blik toe te werpen. Het was duidelijk, dat Oom Si niet meer geloofde van den windmolen, om niet te spreken van de boomen en het wa/ ter dan zij zelf.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5