ALKMAAR EN Tlit het JUu SxtgzÜfksch Ovevücht ^Buitenland ft». 2(i* 133e Jaargang. Een relaas uit de „Times". Een politieke beweging met godsdien- stigen onderstroom. Demonstratie der studenten. EEN NASPEL VAN DE VERKIEZINGEN. DE DEENSCHE GROENLAND ONDERZOEKER LANGE KOCH. Over het resultaat der Wegener» expeditie. VEERTIG BOOTEN VERBRAND. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTE. ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. nOft DftRIMtt 11 ftOft EMBEK 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie blad'.n Den Haag, 11 Nov. 1931 Repliekendag in de Tweede Kamer, de be langstelling dus matig gespannen. Toch heb ben we heden wel interessante redevoeringen gehoord. Reeds de eerste spreker, de heer Al barda, leider der S.D.A.P. in de Kamer, wist zijn hoorders tot luisteren te dwingen door zijn levendig uitgesproken pleidooi voor de sociaal-democratie. Vermoedelijk zal het ech ter wel niet ieder met hem eens zijn omtrent de bescheiden rol welke het eigenbelang in de door hem gedachte nieuwe maatschappij zal spelen. Mogen we hem gelooven, dan is het juist de fout van de bestaande maat schappij, dat daarin het eigenbelang een te groote rol speelt en zal het altruisme in de door hem gedroomde samenleving de leiding in handen hebben. Komende tot de door de regeering gedane voorstellen, betoogde hij nogmaals, dat de regeering inbreuk wil ma ken op de gemeentelijke autonomie en daar bij'zich aan dictatuur bezondigt. Hij betreur de het, dat de verlenging van de periode van uitkeering door de werkloozenkassen enkel van kracht zal zijn voor de landarbeiders. Die verlenging had over de geheele linie moe ten geschieden. De heer Albarda hield de mogelijkheid van een besparing van 25 pCt. op de Defensiebe- grooting vol. De ontwapeningsconferentie te Geneve stelt denzelfden eisch en Nederland stuurt zijn vertegenwoordigers daarheen! Gelooven we niet aan de mogelijkheid er van, laten we dan thuis blijven! In 1922 heeft trouwens De Standaard reeds verklaard, dat er op de Defensie wel 30 tot 35 millioen kon worden bespaard. Aan een samengaan in de regeering met andere partijen valt niet te denken. Daar voor verschillen wij te veel in opvatting met anderen. De heer Aalberse (r.k.) begon met tegen over den heer Marchant te verzekeren, dat het met de eenheid onder de Katholieken nog wel schikt. Ieder stemt vrijelijk naar eigen in zicht, doch als er zoo vaak als één man ge stemd wordt, dan ligt dat hierin, dat men ook eenstemmig van overtuiging is, dat van twee kwaden altijd het minste moet worden gekozen. Tegenover den heer Vliegen, die hem verweet, dat hij andere meeningen koesterde dan voorheen, verklaarde hij nog steeds de zelfde beginselen te zijn toegedaan, doch zich thans in bezonkener vormen uit te drukken. Maar zijn tegenstander heeft zijn Marxisme op stal gezet, enkel om het tegenover de com munisten weer voor den dag te halen! Na zijn meeningsverschil met de heeren Mar chant en Knottenbelt te hebben uiteengezet, bracht hij der regeering hulde voor haar maatregelen; jammer alleen, dat de uitkee ring aan werkloozen enkel bij de plattelands- kassen kan verlengd worden. Hij kwam hier na tot een gewichtige vraag: kan de salaris- korting voor het rijkspersoneel niet enkele maanden worden uitgesteld en in plaats van met 1 Januari eerst met 1 April in werking worden gesteld? Bovendien deed hij de vraag, of de maatregel perse drie jaar za! gelden. Als alles binnen dien termijn beter wordt, de indexcijfers weer gunstiger zijn, zal dan toch nog de korting worden gehand haafd? De heer Knottenbelt (lib.) drong o.a. aan op bezuiniging bij het onderwijs, bijv. door het Stopwetje weer in te voeren. Ook deed hij een goed woord hooren voor maatregelen van de regeering om tot verlaging van huis huren en prijzen van levensmidelen te ko men. Hij ging intusschen niet mede met de gedachte gemeenten en provinciën vrij te la ten inzake de bezoldiging van hun perso neel. Zij moeten gelijk opgaan met het rijk. Kan dat geschieden door middel van de 3 percents korting op de uitkeeringen van het rijk? De heer Colijn (a.r.) stemde in met het door den heer Aalberse gedaan verzoek. Ver der sloot hij zich aan bij den aandrang van den heer Knottenbelt om op het bijzonder onderwijs te bezuinigen. Daarna heeft hij in antwoord aan den heer Albarda uiteengezet, dat hij in 1922 wel degelijk de overtuiging was toegedaan, dat er meer dan 25 percent op de defensie bezuinigd kon worden. Met de cijfers voor zich zette hij uiteen, dat dit in den loop der jaren ook inderdad is geschied: van 126 mill. is het budget van Defensie ge daald tot 94 millioen. Maar nu gaat het toch werkelijk niet aan nogmaals 25 percent ver mindering te eischen, op zeer korten termijn nog we Dat ware dwaasheid en zou niet sa tic Z1Jn een behoorlijke legerorgani- kr£hHaeL^a*Chxant (v-d-) heeft nogeens „jn„ ^nkfi Si5erd teSen de salarisverla- d om tot een algemeene SÏÏÏÏJ te kc"en. Hij zag den toestand wanneer de regeering haar dat 7n Haf f°°r drijven en beweerde, tvrraJ, t m een politieke misgreep zou nffon van Hen0Ver,de gemeenten, die in de dagen van den oorlog gezorgd hebben, dat de bevolking niet in opstand kwam, pleegde minister De Geer ondankbaarheid door ze tnan» te dw1 "gen tot salarisverlaging. Daar bij komt, dat de bewering, dat de gemeenten zooveel beter dan het rijk zouden betalen een fictie is. Een korting op de toelagen aan de provincies zou onrecht zijn, omdat die toela gen geen subsidies doch restituties zijn. De spreker verklaarde zich tegen de motie-Al- barda, en trok zijn motie omtrent de organi satie der departementen in. Nadat nog de heeren Schokking (c.h.) en Vliegen (s.d.a.p.) een enkele opmerking had den gemaakt, verdaagde de voorzitter de ver gadering tot morgen. Misschien zegt de heer De Visser (comm.) dan nog een woordje, doch daarna is de regeering aan het woord en zulen we vernemen, of zij het denkbeeld van den heer Aalberse aanvaardt. Uit een tactisch oogpunt zou dit ongetwijfeld een verstandige daad zijn. Het liep vannacht tegen half twee, toen een handjevol heeren het gebouw der Tweede Kamer verliet om zich met haast huiswaarts te begeven. De avondvergadering was afge- loopen in tegenwoordigheid van misschien nog geen dozijn leden, een paar journalisten en natuurlijk de stenografen, die nooit op het appèl mogen ontbreken. De toeleg was in tusschen gelukt: de postbegrooting was af gehandeld en zonder stemming goedgekeurd Allerlei onderwerpen zijn bij de bespre king aan de orde geweest, maar in de eerste plaats is het een radio-debat geweest. De heer Boon (lib.) heeft in het bijzonder geklaagd over te weinig voortvarendheid van minister Reijmer, die met geen enkel belang rijk punt opschiet. Er nog geen beroepsin stantie, met de Phohi wordt geen voortgang gemaakt, de A.V.R.O. doet vergeefsche moei te om een eigen zender te krijgen, het Gleich- wellensysteem is nog altijd in onderzoek enz. De heer Boon was zoo ontstemd over dat stilzitten, dat hij een interpellatie in uitzicht stelde. Er is over al die kwesties door ver schillende leden het woord gevoerd, en daar bij, heeft de A.V.R.O. het verwijt moeten hoo ren zich onwillig te betoonen tot samengaan met andere organisaties. De heer Duys (s.d.a.p.) beweerde zelfs, dat de A.V.R.O. sectarisch zou zijn De heer Slotemaker de Bruine (c.h.) heeft misschien de waarheid dichter benaderd door te betpogen, dat de weinige neiging tot sa menwerking zou veroorzaakt zijn doordat de minister Reijmer de organisatie de kwalifica tie liberaal heeft opgedrongen, terwijl zij een algemeen karakter wenscht te behouden. De minister heeft in zijn antwoord be weerd, dat hij voor 100 pCt. heeft voldaan aan zijn beloften. Voor een algemeen pro gram is samenwerking van alle organisaties noodig, doch de A.V.R.O. toont zich weer barstig. De minister wil nu na de begrooting de zaak ernstig ter hand nemen om tot een oplossing te geraken. Over de hervatting van de Phohi-uitzending naar Indië wacht de mi nister nog het advies van den Radioraad. De minister erkende, dat het optreden van de controlecommissie wel eens een vergissing is geweest, maar van een beroepsinstantie meet men zich geen illusies maken. Intus schen zoekt de minister met medewerking van zijn ambtgenoot van justitie naar een re geling van het beroep. In verband met het geschil met de N.C.R.V. wees de minister er op. dat in een algemeen programma geen re- ligieuse uitzendingen kunnen voorkomen. Dat is wel het voornaamste van wat de mi nister over de radio heeft gezegd. Wat de an dere punten betreft, welke bij de besprekingen ter tafel zijn gebracht teekenen we enkel aan, dat de minister er niet aan denkt de porti te verlagen, dat hij met den heer Schaepman (rJc.) overtuigd is, dat de pers zooveel moge lijk moet worden geholpen, maar dat haar te legrammen niet vóór die van anderen mogen gaan. De veiligheid van postauto's loopt geen gevaar, als het personeel zich maar aan de voorschriften houdt. Het gesprekkentarief bij de telefoon werkt in de practijk zeer goed, het aantal abonoé's is sterk toegenomen. De dienst kan onmogelijk op Zondag geheel stop worden gezet; naar omstandigheden wordt beslist over de openstelling van een kantoor. Aan het ambtenaarsreglement, waarover o.a. de heer De Visser had geklaagd, wenscht de minister fharis niet te tornen. \Xij,meenep hiermede te kunnen volstaan, tr is ter vergadering wel veel en druk ge sproken, doch het belangrijke is, gelooven we, 'n enkele woorden samen te vatten. DE GEBEURTENISSEN IN KASJMIR. o Den laatsten tijd hebben wij verschillende korte berichten opgenomen ?ver. on?e,^gf. heden in Kasjimir, doch deze beiu ren niet voldoende, om een uunchi Jg over alles, wat er eigenlijk gebena£jere vallio- hevat de Engeische „Times naaerc vallig bevat ae e- s ~ebeurtemssen, die, b,zonderheden over d verSch,Mende op- naar de N. K. unj. zichten merkwaardig zij Nadat de overgang van „djathas" (ben den) uit Pundjab naar Kasjmir op 7 Nov. verboden was, had de Britsch-Indische politie binnen korten tijd 1154 man opgevangen. Zij werden binnen prikkeldraadversperringen op gesloten, daarna in groepen voor den rechter gebracht, die ieder man twee maanden gevan genisstraf toekende, en daarop per trein el ders in Pundjab naar de gevangenissen bracht. Botsingen kwamen niet voor en slechts een enkelen keer ontstond er een oogenblik een gespannen situatie. Het ging alles zoo ge makkelijk, omdat de leden der djathas zelf met geestdrift het martelaarschap van de „overweldiging" aanvaarden. Verder legden de Britsche politie-ambtenaren veel beleid aan den dag. De Indische agenten gedroegen zich voortreffelijk, hoe pijnlijk voor hen ook de arrestatie van hun geloofsgenooten was. Lanciers van den .Maharadja van Kasjmir slagden er in om den vreedzamen loop van zaken aan den anderen kant van de grens in de war te sturen Toen een kleine troep, dien zij transporteerden, klagend over vermoeid heid, niet hard genoeg liep, kregen zij ruzie en schoten zij met hun karabijnen op de me nigte. Dat wekte een storm van verontwaardi ging overal waar zich djathas onder weg bevonden. De correspondent heeft per auto langs den weg naar Jammoe gereden, waar zij het vol gende waarnam. Overal waren djathas op weg naar de grens van Kasjimir. Zij waren van 50 tot 200 man sterk. Een groep was te paard. De dieren waren beschilderd met roo- de en gele plekken en met kleurige bloemen behangen. Alle djathas waren voorzien van d: groene vlag van den Islam en schreeuw den en zongen aan een stuk door. Zij zongen bij voorkeur een lied waarin verhaald werd hoe te Srinagar een Hindoe-sergeant een koran op den grond had geworpen. Dit was indertijd de oorzaak van relletjes geweest. „De koran is ontwijd" zong de voorste rij in koor en donderend kwam het antwoord van de mannen, die achteraan marcheerden. „De ontwijding van den Koran heeft den Islam doen ontwaken". Op de grens trof de correspondent onge veer vijftig man politie uit Lahore aan. Slechts weinigen waren gewapend. Er heerschte daar merkbaêr zenuwachtigheid Hadden de djathas getracht de grens te for- ceeren dan ware ei weinig aan te doen ge weest. Zoodra echter de eersten aankwamen, bleken zij daartoe niet gestemd. Ze lieten zich gewillig geleiden naar een ingesloten terrein dat den vorigen dag door Sikh's was inge richt. Toen zij den ingang ervan bereikten stormden zij er doorheen, sprongen in de lucht, wuifden met sjerpen en riepen Allah aan als getuige van hun martelaarschap in zijn naam. Men bracht hun bij groepjes naar verschillende perken, waar zij verder den hee- len dag groot spektakel maakten. De correspondent zegt verder: „Ik kan niet uitdrukkelijk genoeg wijzen op den sterken godsdienstigen onderstroom van deze merk waardige politieke beweging. Wie het groeien daarvan heeft gezien zal begrijpen welke ge varen er voor ons liggen". De meeste mannen droegen een rood hemd en het is onrustwekkend op te merken hoe snel deze mode zich verspreidt over de dorpen langs den weg, waar de djathas hartelijk ver welkomd werden en waar men er op stond, hun spijzen en guirlandes aan te bieden voor men hen verder liet gaan. Ieder djatha bracht kleine jongens mee, ook in het rood. Deze jongelui waren buitengewoon ontstemd, dat zij niet meemochten in de gevangenschap. Omstreeks den middag kwam de stadsmagi straat van Stalkut en begon de gevangenen bij troepjes te veroordeelen „Hoe heet gij", vroeg hij den eersten man. Sarfirosj". was het uitdagende antwoord; dit beteekent: hij die zijn hoofd aanbiedt. Alle anderen gaven eveneens dezen naam op. Het gevolg is'dat er thans in de gevangenis sen te Sia'kut, Lahore en elders honderden gevangenen zitten, genaamd Sarfirosj no. 1 enz., tot Sarfirosj no. 1154 toe. HET CONFLICT AAN DE UNIVERSITEIT HALLE. In de op voorstel van oen professor in de anatomie Stieve gisteravond bijeengeroepen docentenvergadenng heelt de rector, prof. Dr Aubin rapport uitgebracht over de ge beurtenissen van de vorige week. Prof. Stieve, die in bijzonder nauwcontact staat met het studentencorps en wien het ge lukt was een herhaling der onlusten van Vrij dag te voorkomen, vertegenwoordigde het stalidpunt van het studentencorps in het con flict. Hij betreurde het, dat niet in den aan vang van het wintersemester onmiddellijk ge poogd was de meeningsverschil len in een ple naire vergadering van het studentencorps op te helderen, aangezien de studenten, gelijk gebleken is uit het ingrijpen van verscheidene docenten, voor zakelijke argumenten volko men toegankelijk zijn. Het is noodig, dat men eindelijk eens het hart laat spreken, opdat het vertrouwen der studenten in de docenten weer worde hersteld. Wanneer dat thans niet gelukt, bestaat het gevaar, dat reeds in de eerstvolgende dagen de onrust weer opleeft, en dan ditmaal ook overslaat op alle andere universiteiten. Prof. Aubin merkte op, dat oen rectoraats verandering op dit oogenblik te Berlijn als een gedeeltelijke 'erugtocht moet worden ge voeld. Een herhaling der demonstraties moet voor het studentencorps de ernstigste gevol gen hebben, daar intusschen demonstraties in de openlucht verboden zijn en het universi teitsplein politierechter! ijk een openbaar plein is als ieder ander. In de hierop volgende gedachtenwisseling bleek het streven te bestaan, zich onvoorwaar delijk achter rector en senaat te stellen, aan den anderen kant echter ook om erkenning te toonen voor het eerlijke en idealistische willen der studenten. Er werd besloten een gemeen schappelijke verklaring Donderdagmorgen op het zwarte bord aan het studentencorps bekend te maken. Bovendien zullen alle do centen in hun colleges van dit besluit melding maken. Men verwacht, dat op deze wijze op het laatste oogenblik een verscherping van het conflict kan v orden voorkomen. Woensdagmiddag heeft op het Marktplein te Jena een demonstiatie plaats gehad van de universiteiten Halle, Leipzig, Jena en de Nijverheidshoogeschool Koethen. Uit Halle en Leipzig waren beiden ongeveer 1000 stu denten overgekomen. De voorzitter van het studentencorps uit Jena hield een scherpe redevoering tegen pro fessor Dehn. Er werd een resolutie aangeno men waarin verklaard wordt dat de studen ten der Middenduitsche universiteiten scherpe afkeuring uitspreken tegen de benoeming en het handhaven van leeraren die niet onvoor waardelijk alle geestelijke en lichamelijke krachten in dienst van volk en vaderland stel len. De studenten zullen het systeem van den sociaal-democratischen minister van onder wijs Grimme sterk bestrijden. Zij hopen dat alle leerlingen der Hooge scholen zich aan de zijde der studenten zullen stellen. DE TOESTAND IN SPANJE. De zoon van Primo de Rivera gearresteerd. De politie te Madrid heeft gister in ver band met een monarchistische samenzwering verscheidene personen gearresteerd, waaron der den zoon van den overleden dictator Pri mo de Rivera, benevens een hooggeplaatst geestelijke. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. Wapenstilstand aan de Nonni brug. De wederzijdsche strijdkrachten in het gebied van de spoorbrug over de Nonni hebben op grond van een overeenkomst tusschen den Chineeschen opperbevelheb ber Ma Tschang Schan en den Japanschen consul te Tsitsihar de vijandelijkheden be ëindigd. Er is een wapenstilstand gesloten. Generaal Ma Tschang Schang zou zich ver plicht hebben geen verdere aanvallen op de Nonnibrug te doen en zijn strijdkrachten uit de voorgeschoven linies terug te trekken. Volgens andere berichten hebben Japan- sche verkenningsvliegtuigen 'n groote Chinee- sche troepenbeweging waargenomen in de richting van de Nonnibrug. Volgens een bericht uit Moekden is de Chineesche generaal Tschang Hai Peng, die aan de zijde der Japanners strijdt, en bij Anganghi is gelegerd voornemens van daar uit een aanval te ondernemen tegen Ma Tschang Schan. Japansche kruisers ter bescher ming van Tientsin, De Japansche admirale staf deelt mede: In verband met de laatste gebeurtenissen te Tientsin heeft de Japansche admirale staf met toestemming der regeering vier krui sers gezonden naar Dairen, ten einde aldaar paraat te blijven. In geval de bescherming der Japanners noodzakelijk mocht zijn, zul len de oorlogsschepen uit Dairen naar Tientsin varen. De admirale staf verklaart, dat het in het voornemen ligt de Japansche zeestrijdkrachten te Dairen nog verder te versterken. Onlusten te Hankau. Tengevolge van ernstige onlusten hebben de autoriteiten te Hankau zich genoodzaakt fezien den staat van beleg in de stad af te ondigen. Eenige duizenden mannelijke en vrouwelijke studenten trokken door de stad en protesteerden tegen het Japansche op treden in Mantsjoerije. Chineesche militai ren herstelden de orde. Nieuwe gevechten te Tientsin. Te Tientsin is het gister opnieuw tot vuurgevechten tusschen politie en opstan delingen gekomen. Honderden Chineesche opstandelingen, die gearresteerd werden, zijn in de straten der stad onthoofd. Van Chineesche zijde wordt beweerd, dat de Chineesche opstandelingen waren ver sterkt met Japanners, die Chineesche uni formen droegen. De studenten van de Nankai-universiteit hebben het universiteitsgebouw ontruimd en hebben zich naar de Fransche concessie begeven. De Japansche verliezen. Volgens mededeeling van het Janansche ministerie van oorlog zijn tot nog toe bij de gevechten in Mantsjoerije in totaal 129 Ja panners gedood en 302 gewond, terwijl 6 Japanners worden vermist. Wij hebben gisteren iets verteld over da knokploeg van Mosley. De N. R. Crt. bevat een uitvoeriger bericht, dat wij hier in zijn geheel laten volgen: Sir Oswald Mosley, de leider van de nieu we partij, die het er bij de verkiezingen ove rigens bijzonder slecht heeft afgebracht, heeft zich gisteren voor den politierechter te Birmingham moeten verdedigen tegen twee klachten van mishandeling. Deze waren in gediend door Walter Jennings en Richard Cornwall. Na een langdurig verhoor werd Mosley vrijgesproken. Op een politieke ver gadering te Birmingham, waar Sir Oswald sprak voor een gehoor van circa 15,000 menschen, ging het rumoerig toe. Op een gegeven moment blies iemand op het plat form, waarop de leiders van de vergadering zaten en vanwaar Sir Oswald sprak, op een fluitje. Hierop werden eenige nummers afge roepen, waarop een aantal menschen zich naar het platform begaf, terugliep naar het achtereinde van de zaal en weer naar voren kwam. Sir Oswald sprong van het platform, liep de zaal in en wendde zich tot Corn wall. Volgens Cornwall zou hij gezegd heb ben: „Wat moet het zijn, een eerlijke toe spraak of een eerlijk gevecht?" Cornwall antwoordde, dat het hem niet schelen kon, waarop'Sir Oswald hem neersloeg. De mannen, die de zaal doorgeloopen waren, droegen Cornwall naar buiten en mishan delden hem zoodanig, dat zijn eene oog een week lang verbonden was geweest. De me nigte was verontwaardigd en drong op, waarbij Jennings tegen Sir Oswald stiet, die hem zonder eenige waarschuwing een stoot in het oog zou hebben gegeven. Geen van beiden hadden aan de ordeverstoring meegedaan Bij het kruisverhoor zei Jen nings, dat Sir Oswald hem getrapt had met zijn rechterbeen. Dit kon echter niet juist zijn, daar Sir Oswald, tengevolge van een vliegtuigongeluk in den oorlog, zijn rechter been vrijwel niet bewegen kan. Cornwall zei, dat Sir Oswald hem geslagen had met zijn rechtervuist, waarop de rechter zeide, dat boksers en Sir Oswald is een geoefend bokser meestal stooten met hun linker vuist. Sir Oswald zelf verklaarde, dat hij ciaa vijftig vergaderingen gehouden had en dat er maar op tw*e moeilijkheden waren ontstaan. Van de verhalen, dat hij er een lijfgarde op na zou houden, was niets waar, maar op groote vergaderingen waren er na tuurlijk zaalwachters om de orde te bewa ren. Cornwall had een stoel opgepakt om hem er mee te slaan, waarop hij hem bij zijn arm had gegrepen en weggeduwd met het gevolg dat Cornwall viel. Tal van zaalwach ters waren in de herrie gewond en het plat form was bedekt met het bloed van hun wonden. In het geding werd ook nog te kennen gegeven, dat de twee aanklagers zou den handelen uit politieke motieven en mis schien zelfs wel door buitenstaanders ge steund zouden worden, doch dit ontkenden zij ten stelligste. Omtrent de resultaten der Wegener expe ditie waarvan de laatste deelnemers Donder dag met het Deensche Groenlandschip „Gertrud Rask" te Kopenhagen terug wor den verwacht, verklaarde de Deensche Groenlandreiziger Lange Koch o.m.: De Wegener expeditie heeft ontdekkingen ge daan, waardoor de ontdekking van de Pool- zee door Christof Nansen ter zijde kan wor den gesteld. Reeds thans kan worden gezegd dat professor Wegener en zijn mannen een geheel nieuw beeld hebben gegeven van Groenland. Wegener heeft het kunststuk volbracht onder de eenvoudigste omstandig heden midden op het landijs te overwinteren. Groenland is volgens de jongste ontdekkin gen, aan de juistheid waarvan niet te twijfe len valt, een diep bekken, dat met landijs is gevuld. Indien het ijs eenmaal mocht smel ten, dan zal Groenland derhadve den zelf den aanblik vertoonen als de eilanden ten Noorden van Canada. De Deensche kroonprins zal vandaag in zijn kwaliteit" van president der Deensche Maatschappij voor Geographie bij de ont vangst aanwezig zijn. In een oud bootenhuis van een Berlijnsche zeilvereeniging, welke direct aan het Wann- see is gelegen is Woensdagmiddag brand uitgebroken, welke in korten tijd groote af metingen aannam. De brandweer kon voor komen dat het vuur oversloeg op de belen dende gebouwen. Talrijke roeibooten vol gens de brandweer een veertigtal zijn een prooi der vlammen geworden. In den loop van dit jaar zijn thans reeds vijf bootenhui zen met meer dan 200 booten in de omge ving van Berlijn een prooi der vlammen ge worden.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1