STOUT DE ZWARTE GARDE. Een romantische film in het A.B.T. ZOO ZUIVER IM WALZERPARADIES. Victona-Théater. HET ONTWAPENINGSJAAR 1932. Wat er in 1921 besproken werd. .55Mtwland TE KOOP zoo goed als nieuw gouden COLLIERS met juweelen HANGERS en zilveren KOFFIELEPELTJES. S. W. VET, Verdronkenoord 5. Caféstoelen. 72 prima geschroefde stoelen te koop, ook in gedeelten, spot prijs. Voorts alle soorten Meubelen, Bedden, Matrassen, enz. J. L. SOSTMAN Ji., Verkooplokaal Ridderstraat 10- KLEIN BRANDKASTJE GEVRAAGD Aanb. onder letter W 502 bur. v. d.^bV Philips RADIOTOESTEL TER OVER NAME, lagen prijs, volle garantie. Adres bureau van dit blad. Fornuis. Prima Godin Fornuis met pijp 10, Prima Vulkachels vanaf 5, twee zeer groote Salamanderkacheis voor broeikasten, enz. Spotkoopjes. J. L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal, Ridderstraat 10. DE RIJWIELHAL heeft nog een Gazelle HEERENRIJWIEL voor 16 en een Fongers DAMESRIJWIEL ook voor slechts 16. J. HENSTRA, Laat 158—160. TE KOOP AANGEBODEN prima lederen AUTOKOFFER. Brieven onder letter L 515 bureau van dit blad. TE KOOP GODINKACHEL met nik kei deksel in prima staat met plaatje, 10. HET LEDERHUIS, Payglop 9. GEBRUIKTE HAND- of TRAPNAAI- MACHINE TE KOOP GEVRAAGD. Brieven onder letter K 514 aan het bureau van dit blad. Nog eenige prima zoo goed als nieuwe HAARDEN TE KOOP voor spotprijzen en eenige KACHELS voor groote ruimte. T. WOLZAK, Mient 20. Telef. 738. TE KOOP een Stofzuiger merk Volta z. g. a. n. met alle apparaten, prijs 50, mahinieh. Secretaire, mooi meubel in goeden staat 15. Te bez dagelijks van 114 vair. Adr. bur. van dit blad. TE KOOP zoo goed als nieuw 1 HEE- RENFIETS, billijken prijs, 2de hands CaNAPE. koopje, 2de hands TUIGEN. P. S. BROUWER, Nieuvvpoortslaan 142, Alkmaar. TE KOOP AANGEBODEN: DAMES FIETS; PHILIPS RADIO (wisselstroom) met LUIDSPREKER. KENNEMERPARK 15. AANGEBODEN: Julius Blüthner PIANO, modern instr. met 6 j. garantie. Moet weg. Brieven onder letter G 511 bureau van dit blad. TE KOOP MOTOR (Indian) zonder ge breken en nieuwe banden. Adres RITSEVOORT 25. Spact Voetbal. De groote N.O.C. dag! Wij beleven morgen op voetbalgebied iets merkwaardigs, iets, dat nog niet eerder heeft plaats gehad, zoolang de competitie bestaat: het Neaerlandsche voetbal zal morgen ge demonstreerd worden ten behoeve van het N. O. C. Men herinnert zich natuurlijk, hoe het N.O.C. plotseling in staat werd gesteld, om toch een ploeg athleten naar de Olympische Spelen te zenden en men weet, dat de K.N V.B. daarvoor 10.000 gulden beschikbaar stelde. De K.N.V.B. wilde deze som echter niet uit zijn reserves halen, doch bedacht een gansch ander plan, dat bovendien zijn nut kon opleveren: de bond wilde een groote serie wedstrijden laten verspelen.op een Zondag midden in het seizoen en de opbrengst zou dan komen aan het N O.C. Bovendien werden de vereenigingen in de gelegenheid gesteld, om zelf wedstrijden te organiseeren voor dit doel. En nu zal dan morgen die N.O.C. dag zijn! In tal van plaatsen (wij hebben de vorige week een heele serie gepubliceerd) zal men wedstrijden spelen en zal het dubbeltjes, kwartjes en guldens regenen. En het N.O.C zal een aardig bedrag binnen krijgen. Maar daarnaast komt nog iets anders: het nuttige. Immers, de K.N.V.B. en de verschil lende districtsbesturen hebben vertegen- lilmMMW-S HET LIED DER WOESTIJN. Cinema Americain. In de Cinema Americain, die zijn 20-jarig jubileum viert, draait deze week de bekende oprettefilm „Het Lied der Woestijn". Een film dus, waar men niet zoozeer heen gaat om het spel, als wel om den zang en de mooie aankleeding. Er wordt dan ook heel mooi in gezongen, vooral door den hoofdper soon John Boles. De film verplaatst ons in Algiers, waar het Fransche leger de handen vol heeft met het onderdrukken van opstanden onder de in- heemsche bevolking, temeer omdat deze een leider schijnt te hebben, die in stoutmoedig heid zijn gelijke niet vindt en die door de Franschen vol ontzag de „Roode Schaduw" wordt genoemd. Zijn optreden is zeer geheim zinnig en waar hij verschijnt, verspreidt hij schrik. De generaal van het Fransche leger heeft een zoon Pierre, die door niemand als volko men toerekenbaar wordt beschouwd, en een aardig nichtje Margot. Een officier, die Margot het hof maakt, kan echter niet voor komen, dat ze zich verveelt. Ze verlangt naar wat meer romantiek. Die romantiek ontmoet dan in den persoon van de „Roode Schaduw", die plotseling naast haar opduikt, als ze zit te droomen. En ofschoon hij gemaskerd is, maakt hij zoo n indruk op haar, dat ze den bewusten officier belooft te trouwen, als hij er van af- *etjacht te maken op de „Roode Schaduw". De „Roode Schaduw" nu, die niemand an- •u 1®.. n P'€rre» de zoon van den generaal, is het hiermee niet eens, want ook hij houdt van Margot, zijn nichtje. Hij besluit haar te ontvoeren, maar als hij baar in veiligheid woordigende elftallen samengesteld, zoodat meteen eens kan worden overzien, wat voor spelersmateriaal Nederland op t oogenb.ik heeft. Zoodat wij ook mogen spreken van een T.C-dag! Moge het de T.C. gelukken, een groot aan tal sterren te ontdekken, dan kan het Ned. elftal in de toekomst een goede beurt maken Als we één opmerking mogen maken, dan is het wel, dat het ons sterk bevreemd heeft, dat in geheel Noord-Holland boven het IJ geen dergelijke wedstrijd is vastgesteld. Zou er in Alkmaar bijvoorbeeld geen belangstel ling bestaan hebben voor een wedstrijd tus- schen het N.-H.-elftal en een ander, bijvoor beeld (we noemen maar wat) Ltrechtsch team? Gelukkig zullen wij echter niet van voetbal verschoond blijven, want wij hebben Onze tweede klassers. Zooals men weet, ontvangt Alcmana mor gen H.R.C. Er komen dus twee kampioens- candidaten in,het veld en vandaar, dat deze wedstrijd van bijzonder belang is. Wie zal dezen strijd winnen?! Het is voor ons met geen mogelijkheid te voorspellen. Alcmaria speelt wellicht beter voetbal, maar H.R.C. speelt enthousiaster. Alcmaria heeft daarbij een speler verloren, H.R.C heeft haar Beneker terug. Dat moet natuurlijk van invloed zijn op het spel van beide elftallen, maar het behoeft geen beslissende factor te zijn. Wij verwachten een spannenden kamp tus- schen twee gelijkwaardige elftallen. En het hangt er o. i. maar van af, wie het meeste ge luk heeft en het minste last van de zenuwen. Als we het A.-elftal nog even beschouwen, dan gelooven wij, dat de achterhoede zeker voor haar taak berekend is. Ook de midden linie mag er zijn, vooral nu Lengers weer het vertrouwen terug gewonnen heeft. Len gers heeft het voordeel, dat hij voetballer is. dat hij weet, wat plaatsen is, maar ook, dat hij voelt, wanneer hij moet aanvallen. En als hij zijn vleugel maar houdt, komt alles wel terecht. De voorhoede blijft het vraagteeken. De snelle vleugelspelers zijn doorloopend ge vaarlijk, vooral als Hamstra niet te lang wacht met voorzetten en het binnentrio Wel, waagt eens wat; schiet eens, ook al lijkt de kans klein. Peereboom vooral moet schie ten en zijn buurlui, enfin, doorsjouwen hee- ren- Er zijn verschillende, oorspronkelijk vast gestelde wedstrijden uitgesteld, zooals Haar lemBloemendaal, T.O.G.Hercules en A.F.C.—Velox. Daardoor is het programma heel klein geworden. D.W.S. speelt thuis tegen de Spartaan en wint natuurlijk op haar dooie gemak, zoodat de populaire Amsterdamsche club stevig in the running blijft. En in de B-afd. mag D.E.C. thuis spelen tegen B.F.C. Ons lijkt een overwinning voor de gastheeren het meest aannemelijke, al zal het doelpunten- verschil niet groot zijn. Het schot van Lagendaal. Joris v. d. Bergh vertelt in de Sportkro niek op grappige wijze iets van het harde schot van Lagendaal en hij doet dat op de volgende wijze: v Als indertijd Huug de Groot het roem ruchte Rotterdamsche kanon zijn buffel rug kromde en hij op één been een beetje uit het lood kwam te staan, dan riep het publiek al: Pang!! Want dan volgde er een knoert, waar de keepers hun vingers op konden breken. En als hij een vrijen schop kreeg te nemen, dan plaatste hij zich 20 meter achter den bal en nam hij op zijn lompe schoenen een woedenden rhinoceros-aanloop. En dan ging hij den bal te lijf alsof dat ding zijn vader en moeder had vermoord en alsof zijn broers en zusters er nog van in het ziekenhuis lagen Ik zie hem nog zijn aanloop nemen voor den vrijen schop waarmede hij, nu al bijna 20 jaar geleden, op Houtrust aan de Enget- sche supprematie een einde maakte.' De bal lag zeker 25 meter van het doel vandaan en de Engelschen hadden zich tus- schen den bal en het doel opgesteld als kerels die bij den felsten bliksemslag nog niet eens hun oogen zouden knippen. Huug had den vrijen schop te nemen en hij keek naar den halfback die op een meter of twaalf voor hem stond alsof hij zeggen wilde: „als je zoo blijft staan zal ik je een schot tegen de Constatinopel geven dat de Dardanellen uit de Bosporus hangen". Toen kromde hij zijn buffelrug en toen na het gedreun van zijn stormloop de bal als een projectiel kwam aansuizen was er een be- ==gr:'3~*** 1 i heeft gebracht een een bevriende sultan, staat plotseling zijn vader vpor hem, die hem uit daagt tot een duel. Dit moet hij natuurlijk weigeren. Zijn volgelingen echter verbannen hem hierom, zoodat hij in de handen van de Franschen valt. Hier nu gebeurt een wonder, want de onbe nullige Pierre doodt de „Roode Schaduw", of met andere woorden, hij verwisselt alleen van costuum. Als hij dit goede nieuws aan zijn vader vertellen wil, merkt hij, dat deze al van het geheim op de hoogte is, n.1. dat Pierre en de „Roode Schaduw" een en de zelfde zijn. De vader, die ondanks alles toch bever een Roode Schaduw tot zoon heeft, dan een dwaze Pierre, belooft dan de bevol king niet meer te zullen terroriseeren, zoodat ze de steun van hun vroegere leider zal kun nen ontberen. De tweede kwestie, n.1. die van het nichtje meet dan nog afgehandeld worden. Maar, enfin, laten we volstaan met te zeggen, dat ook hier Pierre de proef volkomen kan door staan. Men merkt dus wel, dat dit een bijzonder romantisch thema is, en erg geschikt voor een operette; toch kan hier en daar de spanning, die bij een dergelijk verhaal onmisbaar is, wel wat slap genoemd worden. Dit neemt echter niet weg, dat men zich bij deze film zeker wel zal amuseeren, want het geheel is vlot in elkaar gezet, er zijn aardige melodieën in en degene die van mooie stem men houdt, krijgt hier waar voor zijn geld. De Zwarte Garde is een beroemd Scbotsch legercorps, dat in 1914 bij elkaar is, aan den vooravond van den grooten dag, den dag, die de Schotten naar 't front zal brengen. Donald King, één van de bekendste officieren, wordt te midden van Schotsche doedelzakmuziek langrijk hiaat in Brittannia's slagorde en kon de Engelsche pers schrijven dat De Groot met een „verschrikkelijk schotHol land had doen winnen. Ik wil hier maar mee zeggen, dat De Groot zijn schoten loste bij een geweldige actie, bij hem had er een explosie van samen geperste krachten plaats, bij hem zat het publiek te snuiven en te hijgen; het voelde zijn spel als een onweersbui, als een dreige ment. Maar bij Lagendaal Ik wil gerust bekennen dat als ik daar dat lang end vent zie spelen, ik achter het masker van miin rustige toeschouwersgezicht door loopend in mij een stiekum geniet van vóór- pret, van echte lekkere voor-pret, omdat ik weet, dat hij straks den bal weer zoo'n transcendentalen lel zal verkoopen en ik toch volkomen verrast word door het moment waarop hij dien lik uitdeelt. Bij De Groot zag je het schot aankomen; je verwachtte het, want het werd door een gierende actie aangediend. Maar Lagendaal schiet altijd op een mo ment dat je zegt: hoe is het mogelijk. Nog meer dan het moment is het de manier waarop hij schiet die zoo verrassend is. Er valt een aparte studie te wijden aan de manier van schieten van Lagendaal. 'n Hard schot kan resultaat zijn van kracht en van elasticiteit. Maar als ik Lagendaal op zijn hooiberg-beenen bezig zie, dan denk ik aan geen kracht en aan geen electiciteit en aan geen souplesse, maar dan denk ik aan een laboratorium waar ze slingerproeven nemen. Ik beweer dan ook dat Lagendaal heele- maal niet schiet. Hij slingert den bal naar het doel. En hij geeft hem de vaart van een zwerfsteen zonder dat zijn wezen eenige speciale actie uitdrukt. Bij een schot van Lagendaal beleeft men de sensatie alsof een zoete koek een olifant zou vellen. Als Lagendaal schiet, zit er net zooveel actie in zijn wezen als in een stuk jujubes. Daardoor giert het publiek het dan ook altijd uit wanneer het Lagendaal ziet schieten Het gaat zoo verrassend gemakkelijk, dat het net is alsof Lagendaal er feitelijk weinig aan doet en alsof het de bal is, die aan zichzelf een verbluffende vaart geeft. Ik heb in allen ernst een dame hooren vragen of de Bond het niet moest verbieden zoo hard te schieten. Dat was na de match A.D.O.—Xerxes. Daar heeft Lagendaal een schot gelost in de richting waarin zich toevallig Weber, de betonnen back van het Nederlandsch Elftal bevond. Weber was niet in staat eenige actie van tegenweer te maken. Nog vóór hij hand of voet had uitgestoken, lag hij ter aarde. Hij was finaal ondersteboven geschoten. Valt het nu te verwonderen, dat het schot van Lagendaal in de spraak der burgerij komt te liggen? Lastige of onhebbelijke kinderen dreigde men vroeger met den boeman of met den politieagent die gehaald zou worden. Maar daarnet ging er een jongen met zijn vader langs en dat jong zeurde erg. En toen hoorde ik den vader plotseling woedend roe pen: „aap van een jongen, als je nou je bak kes niet houdt, laat ik Lagendaal op je schieten!" Ons internationaal programma. De Sportkroniek meldt: Leek het tot voor kort, dat het in 't seizoen 1931—1932 bij één thuiswedstrijd van het Nederlandsch elftal zou blijven die tegen België n.1. thans hebben diverse onder handelingen tot het resultaat geleid, dat er zeer veel kans bestaat op nog twee thuiswed strijden, n.1. tegen Iersche Vrijstraat en Zuid- Slavië. Aanvankelijk waren de door de Ieren ge stelde voorwaarden onaanvaardbaar, doch thans is de K.N.V.B., met hen tot overeen stemming gekomen, waarbij o.m. de verplich ting voor een return-wedstrijd niet werd vast gelegd, wat niet uitsluit, dat het later eventueel best tot een wedstrijd in Ierland zou kunnen komen. Het Zuid-Slavië is overeengekomen, dat Nederland in 1933 een tegenbezoek zal ko en ernstigen zang plotseling weggeroepen De generaal geeft hem een speciale opdracht voor Indië, die echter geheim moet blijven. De andere Zwarte Gardisten zijn ten zeerste verwonderd als King niet meegaat naar 't front. Maar hij gaat zijn zending in Indië vervullen bij de geheimzinnige Indische Prin ses, die een gevaar wordt voor de Engelsche macht. King vervult zijn zending uitstekend en pas na den dood van deze vrouw, die ir. zijn armen sterft, kon King naar Engeland terugkeeren, waar hij als Majoor met enthou siasme in het oude milieu weer wordt opge nomen. Goede muziek en zang zijn een atrractie. Victor Mac Laglen speelt de hoofdrol uitste kend en Mirna Lo is een mysterieuse vrou wenfiguur. Mooie opnamen vielen op. Er was een uitgebreid voorprogramma met Movietone News (aardige opnamen uit Tirol) een muzikale teekenfilm, een komische twee- acter, enz. C>e belangstelling voor de Directie in deze Jubileum week is groot. Een film vol Weensche humor en Weensche romantiek. Weenen is het paradijs van de wals en van tal van walsmelodieën van Weensche herkomst heeft regisseur Zelnik als het ware een potpourri ge maakt. Het is niet gemakkelijk om bij een dergelijke potpourri de woorden en nog minder om er de beelden bij te vinden, maar in beide is hij op schitterende wijze geslaagd. Wein, Wgib und Gesang, dat zijn na tuurlijk de ingrediënten waaruit deze Weensche cocktail is voortgekomen. Een mooie vrouw als Charlotte Susa, men afleggen. De data van de beide ontmoetingen staan nog niet vastdaarover wordt nog correspon dentie gevoerd. Wel is er een groote kans, dat ze beide in Mei 1932 plaats vinden, en wel één van de twee op 8 Mei. Komt er nu verder geen kink in de kabel, dan wordt Hollands internationale program ma voor het seizoen 19311932: 29 November 1931 te Parijs: Frankrijk- Nederland. 20 Maart 1932 te Amsterdam: Nederland -België. 17 April 1932 te Antwerpen: België Nederland. Mei 1932 te Amsterdam: Nederland— Iersche Vrijstaat. Mei 1932 te Amsterdam: Nederland— Zuid-Slavië. Dammen. Opdam verliest van Sint Pancras. Donderdag 12 Nov. werd te Obdam een wedstrijd gespeeld hisschen O. N. D. van Obdam en D. O. S. van St. Pancras. De resultaten waren als volgt: O. N. D. D. O. S. J. KoopmanJb. Toepoel 0—2 C. Koopman—Jb. Toepoel 1—1 N. Koenis—K. de Ruiter 0—2 P. Dekker—Tj. Koelemeij 11 J. Commandeur—P. Booij 02 G. Smit—D. Kloosterboer 02 W. Bakker—A. Meinema 11 J. GrootC. Tol 02 M. Steltenpool—A. Volkers 11 S. Konijn—J. Jongejan 0—2 N. InsingK. Bakker 02 T. Leek—P. Peereboom 02 J. Obdam—P. Nierop 1—1 P. Obdam—C. Hoogland 2—0 P. Bakker—G. Nieuwland 11 G. de Boer—Jb. Madderom 20 E. Koopman—P. v. d. Molen 0—2 P. Koopman—C. Groen 20 J. Dekker—Jb. Heinis 2—0 14-24 Ttaqeliih&ch övevzicht In den voorbij geganen zomer hebben wij vele kolommen gewijd aan het peti tionnement, dat aandrong op ontwape ning, dat de aanstaande ontwapenings conferentie verzocht, om nu toch eindelijk eens resultaten te zien. Vele honderdduizenden handteekeningen werden onder dat petitionnement "ge plaatst en in een plechtige zitting werd het grootsche petitionnement in een vergadering van den Volkenbomisraad aan diens voorzitter overhandigd Het petitionnement trok de aandacht van het buitenland en in verschillende landen wilde men het voorbeeld van Nederland volgen. Tot nog toe is daar nog niet veel van gekomen; alleen in België is men op 't oogenblik met een dergelijk adres bezig, die naar wij ho pen, evenzeer zal slagen. Het ontwapeningsvraagstuk is al oud en ook de ontwapeningsconferenties zijn al niet meer van den jongsten tijd. Reeds tien jaar geleden, in den zomer van 1921 noodigde president Harding, de toenma lige president der Vereenigde Staten van Amerika, de groote zeemogendheden uit ter conferentie, om de ontwapening ter zee te bespreken en den 12 Novem ber van dat jaar kwamen ze allen op. met uitzondering van Duitschland, dat niet was uitgenoodigd, omdat het sinds 1918 geen vloot meer had. President Harding opende de confe rentie met een rede, waarin hij o m. zeide: „Wij hebben begrepen, dat, wanneer men zich wat minder op den oorlog voorbereidt, men in een gelukkigen welbekend uit de film Nachtvogels, een vroolijke partner met een mooie stem als Szöke Szakall en de romantiek ligt voor het grijpen. Een kolendrager bewijst een mooie rijke vrouw een dienst en omdat de ko lendrager heel wat meer kan dan kolen di agen en een charmante jongeling blijkt te zijn, doet de bekoorlijke be schermvrouwe een goed woordje voor hem in een groot Weensch cabaret, waar hij weldra als de zingende oberkellner de groote attractie voor het publiek wordt. Hij vat er echte Ween sche liefde op voor een zangeresje en de lucht is vol rozegeur en maneschijn, a.s zijn beschermvrouwe, die een be roemd actrice en zangeres blijkt te zijn, hem in haar kringen inviteert en hem laat doorgaan voor een rijken vriend ui. Parijs. Hij wint aan de speeltafel en wordt weldra een rijk man. Hij kan nog veel meer krijgen dan geld en staat op het punt om het te nemen, als het meisje uit het cabaret welk etablissement se dert zijn vertrek zoo goed als verloopen is plotseling weer voor hem staat Dan voelt hij zijn hart opnieuw voor haar kloppen en keert naar het cabaret terug, de schoone actrice waarvan de bekoorlijke Charlotte Susa een alleszins waardige vertolking gaf, in stille wan hoop achterlatend. Er is van deze film eigenlijk niet veel na te vertellen. Het gaat hier niet om het verhaal maar om de alleraardig ste opnamen, fraaie en scherpe beelden, een interessant geheel, dat de toeschou wers den gehcelen avond in prettige spanning houdt. Vooraf gaan een mooie opname van zang en dans, een overzicht van de vlootschouw der K. L. M. en het bezoek vrede meer genoegen zal vinden aii waren het er over eens, dat de ontw» ning moest komen, allen waren het over eens dat allen moesten ontwart», 6r en men was zoo hoffelijk elkaar h n voorrang te geven, zoodat men zelf k! allerlaatst aan de beurt kwam De conferentie, die zeer lang dm„.a had eenige resultaten. Het voofnS' resultaat was dat men, in den Iood dl! moeilijke verhandelingen, inplaats het begrip „ontwapening' het begriD h perking der bewapening" steide "n voornaamste punten van het ri staatssecretaris Hughes, den voorzm? der conferentie, voorgestelde ontwar,? ningsprogram waren: Het afzien v den verderen bouw van in aanbouw zijnde groote oorlogsschepen en de ver plichting om de in het vlootprogra£ vastgestelde nieuwe schepen ni«? stapel te zetten °P Vernietiging van een bepaald aantal schepen van verouderd type, die n meer de volle gevechtswaarde hehh De basis van de toekomstige stern» houdingen tusschen de drie hZÏÏÏT' lijk geïnteresseerde mogendheden Am!" rika, Engeland en Japan zal o-evormH 9" den door de tegenwoordige sterkte van \°r' zcestrijdkrachten. In gelijke verhona?Un als de groote oorlogsschepen Weteï a* kleine vaartuigen, hulpscheren ®n worden gebruikt. Bespreking over d« beperking van het vlootbudget van h! afzonderlijke mogendheden AteeriJn van het vier-mogendhedenverdrag over de machtverdteling in den Stillen iw. aan en een verdrag tusschen Engeland Amerika en Japan over de Satus a** versterkingen in den Pacific, bracht il conferentie slechts een beperking twee de klasse welke beperking de groo!» slagschepen en de vliegtuigschepen hè trof, maar de deur voor de overige sche." pen wijd open liet De maximumgrens voor de slagschepen werd op 36000 ton vastgesteld. De gezamenlijke tonnemaat voor de groote slagschepen zou voor Groot-Brittafr.je en de Vereenigde Staten 525000 ton bedragen, voor Japan 315000 tc i. en voor Frankrijk en Italië ieder 175000 ton. Het verdrag was nrachtig in orde en de wedstrijd in de bewapening ter zee kon ongestoord verder gaan. Dat was het resultaat van de marineconf-rentie die van 12 November 1921 tot 6 Febr. 1922 werd gehouden. De volgende phase in de ontwape ning ter zee, was een minnelijke schik king van de geschillen tusschen de af zonderlijke deelnemers van het ver drag. zoo als tusschen de Franschen en Italianen over de domineerende positie in de Middellandsche zee, waarbij als nummer drie, Engeland zich aansloot Maar de in Washington besloten vloot- gelijkheid tusschen Engeland en Ame rika was een voor den Engelschen, be- heerscher der zee, een onverdragelijke toegevendheid. En nu moest eerst weer de groote vlootconferentie van Londen komen, die de overeenkomsten van Washington nader moest „aanvullen". Maar ook de overeenkomsten van Lon den, zijn, voor het grootste deel, illusior, omdat zij zich slechts over een deel van het vlootprobleem uitstrekken en zelf geen ontwapening brachten In ieder ge val werd voor deze schepenklasse een pauze tot 1935 ingevoerd, gedurende welken tijd de mogendheden gelegenheid hebben over den bouw van nieuwe slag schepen na te denken. Wat zal ons nu de conferentie voor al gemeen e ontwapening in Februari van het aanstaande jaar brengen? DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. Opnieuw ernstige gevechten in Mantsjoerije. Volgens te Tokio uit Tsitsikar ontvangen berichten hebben Chineesche troepen het Japansche consulaat te Tsitsikar omsingeld. Alle personen die het gebouw in- en uitgaan worden gefouilleerd. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat volgens een bericht vna het officiëele Chineesche tele- graafagentschap Gomin de gevechten tus schen de troepen van Óen Chineeschen gene raal Ma en de Japanners met groote hevig- van H. M. de Koningin aan Schiphol, het leven van Beethoven, onderdeel van den cyclus „De groote componisten" en een voorproefje van de bekende film Trader Horn, die de volgende week ia dit théater zal loopen. CINEMA EN THEATER. Een fleurige aflevering deze week veroor zaakt door de rijke illustratie en kleurige groote en kleine portretten. De lectuur be staat uit: De ondergang van het ster-systeem, door Erk Winter, „De belofte van Monseig neur", een compleet verhaal uit den tijd dtf Fransche revolutie, door d'Alvares: „wat hebben wij in de laatste twintig jaar ëf danst?" door Cor Klinkert, Friederike Hauf- fe, de zieneres van Prevorst; de kunstschiWf Jan Gregoir, door Guus Betlem Jr., enz vens is er aandacht geschonken aan het o?' tigjarig tooneeljubileum van Louis de Vb® en ontbreken ook in dit nummer de noodig' filmafbeeldingen niet. Jiuast jw Wetenschap „PRO ARTE". Het berkht in de courant van j l Maan1"r» aangaande het a.s. feestconcert vanr crent mes zangvereeniging „Pro Arte", airl^len Jac. Jansen, verzoekt men ons aan te vu is met de mededeeling, dat men v00inf"i^ein- deel te nemen aan den zangwedstrijd, die - de Juni of begin Juli van het volgende I door „Onderlinge Oefening" te Amste dirigent H. Lindeboom, gehouden zaf eejt den. Als vrij nummer voor dien wedstrijd men het oog laten vallen op eenige_ge uit de Mis van den modernen rra componist Caplet. A j(.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 10