DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HUISVERZORGING. S. KROM. Hit het JUic No. Z 1TEHD AO É4 NOYEMBEK 1B3I Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. Als moeder ziek is, moeten de kleintjes evengoed gewasschen en aangekleed worden. Dank zij muziek en chocolade heeft men tot dusver de verzorgsters kunnen betalen. VOLKSUNIVERSITEIT. Dinsdag 17 November begint de cursus „Oud Kennemerland" door den heer W. Stumpff te Egmond a. d. Hoef. PUNCH STOOMERIJ VERVERIJ TEL 1523 (3 lijnen) Onze naam waarborgt U PRIMA en VLUGGE AFLEVERING Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nnmmer bestaat uit dtie bladïo. Tot de organisaties, welke zich in den loop der jaren in onze gemeente onmis baar hebben gemaakt behoort zeker de Vereeniging waarvan enkele dames van het bestuur ons dezer dagen bezocht hebben met het dringend verzoek aan haar werk en voornamelijk aan het tekort, dat de penningmeesteresse in haar kas geconstateerd heeft, in onze courant meerdere bekendheid te willen geven. Het is de Alkmaarsche Vereeniging „Huisverzorging" en alvorens wij in figuurlijken zin met het collectezakje r"nd gaan zullen we op de gebruikelijke wijze eerst weer eens even vertellen wat de vereeniging eigenlijk beoogt n wat zij in der. loop der jaren reeds tot stand gebracht heeft. „Hi isverzorging" dateert van 1912 toen alleen nog maar de Vereeniging „Gezinsverpleging" op den voorgrond trad. Tn de gezinnen der minder gegoeden in arbeidersgezinnen en in de huisjes der kleine scharrelaars waar ondervoe ding en een overmatig lange arbeids duur de krachten van de vrouw des huizes ondermijnen, kwam het herhaal delijk voor dat moeder de vrouw zoo uitgeput raakte, dat zij voor lo"r tijd bedlegerig werd. Dan kwamen de zusters van de Ver eeniging „Gezinsverpleging" en wijdden haar goede zorgen aan de zieke, maar dan stonden er met haar soms of onder ad-haesiebetuigingen van vele in stellingen van maatschappelijk nut en van vele doktoren geplaatst waren en doordat de dames deze circulaires per soonlijk terug haalden en de moeite namen overal nog eens duidelijk het gioote nut dezer .nieuwe organisatie uiteen te zetten, traden er zooveel leden toe en stroomde het geld zoo overvloe dig in de schatkist van de penning meesteresse, dat de vereeniging „Huis verzorging" binnen zeer korten tijd met haar werk een aanvang kon maken. langoren Later bleek, dat er niet alleen behoefte was aan huisverzorging maar ook aan bakerhulp, zoodat in 1918 het program ma met kraamverzorging werd uitge breid omdat men daardoor in de gele genheid kwam een wijk-kraamverzorg- ster aan te stellen. In 1918 werd de toenmalige presiden te benoemd tot lid van de Provinciale Commissie van Huisverzorging van de Noord Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" en eenzelfde eervolle be noeming was in 1923 weggelegd voor haar opvolgster mevrouw Roodzant Weijerse.' gemeente Alkmaar was bereid de Verfeeniging een subsidie te verleenen en de afdeeling Alkmaar van „Het Wittè Kruis" steunt jaarlijks met een bedrag, dat wel 850 geweest is maar daarna noodgedwongen weer tot 400 is teruggeloopen. Het tegenwoordige bestuur bestaat Er was een klein legaat, er werd een s.raatcollecte gehouden waaraan 4 muziekcorpsen hun medewerking ver leenden en dat 20*3.44 opbracht, de gemeente gaf een subsidie van 1100 en het Witte Kruis een bijdrage van 400. zoodat er in totaal een bedrag van bijna 3600 binnen kwam, maar de uitgaven* waren ruim 16 grooter dan de 'inkom sten, zoodat ook dit jaar weer met e<*n nadeelig saldo begonnen moest worden. Dat de werkzaamheden dezer nuttige vereeniging zich in den loop der jaren zeer hebben uitgebreid kan zeker hier uit blijken, dat in het eerste jaar van haar bestaan slechts 34 gezinnen werden geholpen, terwijl het aantal in October j.1. voor dit jaar reeds 180 bedroeg. De hulp wordt verstrekt op aanvrage van de doktoren en er wo"dt zooveel mogelijk op gelet dat de verzorgster van denzelfden godsdienst is als het gezin waarin zij geplaatst wordt. Naar hun draagkracht wordt dan door de gezinshoofden in de kosten van de verzorgster bijgedragen maar er zijn natuurlijk tal van gevallen waarin die draagkracht volkomen buiten beschou wing kan blijven. wilden hebben, die naar yerschillende scholen of schooltjes moesten of waarop thuis verder een wakend notr moest worden gehouden. Vader was dan al lang naar zijn werk V iJKnnrtrrmiW DOt" eneen medelijdende buurvrouw Cli een uxcuv. 'j fermde zich dan gewoonlijk over de schare, verzorgde de hummels, deed de kamer aan kant en zette een potje te vuur om het gezin straks weer aan eten te kunnen helpen. Maar ook aan de arbeidsprestatie van medelijdende buurvrouwen komt een eind, vooral als die zelf ook rijk met afstammelingen zijn gezegend, toeval lig niet erg lekker zijn of de dag voor de groote wasch hebben en zoo kwam het menigmaal voor, dat de zusters niet alleen zorg aan de zieke moesten be steden maar nog urenlang als Stütze der Hausfrau moesten optreden met het gevolg, dat andere zieke vrouwen tever geefs op haar dikwijls zoo dringend noodzakelijke komst lagen te wachten. Toen kwam in het najaar van 1912 een wijkzuster van „Gezinsverpleging" bij Mej. Van Rijn, die zoovele vereenigin- gen op het gebied van maatschappelijke zorg in het leven hweft geroepen en vroeg haai of zij niet een vereeniging voor „Huisverzorging" wilde oprichten Natuurlijk was Mej. Van Rijn daar toe dadelijk bereid en natuurlijk vond zij ook dadelijk vele andere dames, die haar bij dit nobele werk behulpzaam wilden zijn, zoodat er weldra een be stuur gevormd werd waarin naast Mej van Rijn als presidente nog zitting hadden de dames P. E. BoekeOort, A. AukesTimmers, C. C. Lütjeharms Sparenberg, Roodzant—Weijerse, Van der oort en Van Toornenburg, waarbij zich kort daarna ook mevrouw Ringers —Veen en mevrouw Dorbeck—Kortman aansloten. Men wendde zich tot de Noord Hol- Jf.ndsche Vereeniging „Het Witte Kruisfl o-incr verz°ek of deze „Huisverzor- \Vit»a k- onderafdeeling van „Het zou willen accepteeren en nJt, "oodig financieel zou willen steu- c?Wel „Huisverzorging" zelfstan- e op den voorgrond zou treden. „Het Witte Kruis", dat het nut der nieuwe organisatie erkende, vond alles goed en weldra kon ten huize van Mej Oort een bijeenkomst worden gehouden vai. vele Alkmaarsche dames, die zich bereid verklaarden om leden en dona teurs te werven. Er werden circulaires verspreid waar meer kleine kinderen om moeders b„i, Hip eewasschv.n en aangekleed moes.cn de dames Roodzant—Weijerse, voor- wnrden die allemaal een stukje brood zitster> Lind—Keg, de ijverige secreta- „„„e„bin en de ressC) RingersVeen, penningmeeste resse, die thans vol verwachting naar de gevolgen van dit artikel uitkijkt, mej. Stam, 2e penningmeesteresse, me vrouw DorbeckKortman, mej. van der Weele, bij wie het aanvraagbureau is gevestigd, en de dames Gerretsen Rink en Palearivan Nieuwkuyk, de zoogenaamde bezoekdames, die zich persoonlijk van den toestand in de aan vragende gezinnen op de hoogte stellen. Er is den laatsten tijd in en buiten den Raad over gesproken te trachten de voor do gemeente zoo kostbare ziekenhuis- verpleging voor behoeftigen te vermin deren en er is daarbij door mej. Carels zeer teischt de aandacht op gevestigd dat men door het steunen van vereeni- gingen als „Gezinsverpleging" en „Huis verzorging" voorkomt, dat de vrouw onnoodig uit het gezin wordt gehaald en tor verpleging in een ziekeninrichting wordt opgenomen. Waaneer zij thuis goede hulp kan krijgen en de ziekte dit niet beslist noodzakelijk maakt, zal menige vrouw liever in het gezin blijven waar zij in den haar vertrouwden kring tevens een oogje op den gang zan zaken kan blijven houden. Het is dan ook zeer aan te bevelen het plan bestaat daartoe trouwens dergelijke vereenigingen van gemeente wege kracht-ger te steunen dan tot dus ver geschiedde, wat evenwel niet weg neemt, dat thans nog de oude subsidie van kracht is en „Huisverzorgr g" d:t jaar reeds zooveel heeft moeten betalen, dat de bodem van de schatkist e zien komt. Van verschillende zijden heeft men getracht de vereeniging in haar moei lijken bestaansstrijd te helpen. Enkele jaren geleden werd er een pop met uitzet verloot, mej. Verbeek heeft met haar kinderzangklasse een operette ten bate der vereeniging opgevoerd, de Handelsschool-vereeniging „Pacivoto" droeg het batig slot van een propa- ganda-avond af, „Bilderdijk" gaf een tooneeluitvoering, de heer Kuijper een concert. Tweemaal hebben Alkmaarsche dames de vereeniging iets gelegateerd, wij memoreerden reeds de zoo succes volle straatcollecte en de bekende Rin- gersfabriek heeft tweemaal een groot chocoladestuk aan de vereeniging afge dragen, dat daarna verloot is en waar van de winst vele arme gezinnen ten goede is gekomen. De Friesche Poort en een overdekte Zwemschool, beide van chocolade, die men zich nog wel van de G. A. M. I. T ten-toonstellingen zal herinneren, hebben een zoet winstje opgeleverd, dat dank baar door de penningmeesteresse van „Huisverzorging" aanvaard isgeworden. Nu de levensgeschiedenis van deze vereeniging bekend is en ieder weet wat zij reeds gepresteerd heeft en hoe zij er thans voor staat, komen wij natuurlijk tot het directe doel van dit artikel. Allereerst heeft de vereeniging nog meer leden noodig, want van deze on misbare schakeltjes in den vereeni- gingsketen laten er telkens weer los doordat ingezetenen overlijden, de ge meente gaan verlaten of om een andere reden voor het lidmaatschap bedanken. Do vereeniging telt thans nog 630 leden, maar hoopt in alle stilte, dat deze bescheiden poging tot propaganda zooveel succes zal hebben, dat het dui zendste nieuwe lid Uit jaar nog kar worden ingeschreven. Alle leden zijn natuurlijk allereerst welkom om hun bewijs van belangstel ling in het streven dezer organisatie maar daarnaast zoo is het nu een maal in deze kapitalistische wereld om hun contributie. De penningmeesteresse heeft reeds geruimen tijd geleden tevergeefs aan haar reserve-spaarpotje geschud. Er zit niets meer in en de vereeniging zou haar arbeid de volgende maand moeten staken als een belangstellende niet een drietal fraaie baby-poppen had ge schonken met het doel daarmee een ve. loting te organiseeren. Den Haag, 13 Nov. 1931. Bij de openbare behandeling van de Be grooting van Justitie komen altijd talrijke onderwerpen ter sprake, en, wel eigenaardig, het zijn vaak onderwerpen, welke sinds jaren geregeld terugkeeren, waaruit men de con clusie zou kunnen trekken, dat er dan ook niets aan wordt gedaan. Inderdaad is zulks het geval. wanneer mevr. BakkerNort bijv. gister avond bij de behandeling van bedoelde be grooting in de Tweede Kamer, spreekt over de nationaliteit van de gehuwde vrouw, dan is dat een stokpaardje, dat zij haast zoo lang als zij deel uitmaakt van de Kamer heeft be reden. En nog steeds gevoelt zij zich niet be vredigd, wanneer de minister van justitie antwoordt, dat hier een internationale rege ling moet worden getroffen. Zoo zijn er meer voorbeelden, maar we meenen kortheidshalve bij ons overzicht van het verhandelde ter .ver gadering van gisteravond te kunnen vol staan met de mededeeling van de antwoor den van den minister. De echtscheiding is een moeilijk vraagstuk, hetwelk niet naar het inzicht van het oogenblik kan geregeld wor den. De kosten van naturalisatie, welke de heer Duys (s.d.a.p.) verlaagd zou willen zien, zijn bij de wet geregeld. Verlaging, misschien zelfs wel opheffing er van, zou den minister ongewénscht toeschijnen: wie Nederlander wil worden, mag er wel wat voor over heb- Het is niet voldoende dat goed iszij moet zelfs den meest verwen don smaak voldoen. WU U pci Q O 7flflU leveren het beste M. n. ILLO Z.UUN op dit gebied. Per flesch f 2.20, f 2.85. 1930*-'^verslag - over gezinnen hnili ln 178 Alkmaarsche de huisvaders inW«nd verleend waa-' van in 73 gevallen v g(:vallen Protestant, Ier met hun ^ath(>llek en in 5 geval- leriden „„h genooten van verschil- tiental ?varen' tervviJ1 een behoorden eemg kerk£enootschaP °aaruit blijkt al dat de vereeniging ,,goede zorgen over behoeftigen van mi lei richting-uitstrekt en de secre- .sse heeft aangeteekend, dat er niet nunder dan 2318 beele, 234 halve en 334 waschdagen hulp gegeven is terwijl nog in 142 gevallen een toeslag verstrekt werd. De verzorgsters, die haar geld uit sluitend van de vereeniging ontvangen, werken gewoonlijk voor 1 per dag, wat zeker niet te veel is, maar er moest het vorig jaar aan deze onmisbare mede werksters toch een bedrag van 3503.30 betaald worden. B. en W. hebben aan déze verloting hun goedkeuring gehecht en, zooals uit een bekendmaking op een andere plaats in dit blad kan blijken, zijn de loten tegen slechts 0.25 per stuk aan ver schillende adressen verkrijgbaar en zal de trekking reeds op 3 December a s. worden gehouden. Wij zijn er ten zeerste van doordron gen, dat baby-poppen niet tot de nood zakelijke levensbehoeften behooren en dat menige vrijgezel zijn hart vasthoudt bij de gedachte, dat hij er een zou kun nen winnen. Laten evenwel ook zij bedenken, dat er onder hun kennissen kleine meisjes zijn, die het moederschap over derge lijke praclitpoppen maar al te graag op haar kleine schoudertjes zullen nemen en dat zij, door een lot te koopen toch allereerst een vereeniging steunen, die haar bestaansrecht thans afdoende heeft bewezen en die zonder de noodige geldmiddelen haar zegenrijk werk niet langer zal kunnen voortzetten. ben. En het is raadzaam niet te naturalisee- ren iemand die geen middelen van bestaan heeft. Voor het oogenblik achtte de minister geen nadere maatregelen noodig tot bestrijding van de pornografie, waarop de heer Zandt (stk. geref.) had aangedrongen. De blaadjes als „De zwarte Kat" en „Pan" verschijnen niet meer. Intusschen blijft de minister dili gent. Naar aanleiding van de klachten over de onverstandige sensatieverhalen, welke in de pers voorkomen en waarover mevr. Van Ital- lieVan Embden (v.d.) in het bijzonder had geklaagd, deelde minister Donner mede, dat hij zich van maatregelen daartegen voorloo- pig wil onthouden. Hij hoopt, dat de pers zelve het ongewenschte daarvan zal inzien en vertrouwt op den invloed van den Journa listenkring ten dezen. De Tribune, waarover de heer Van Rap- pard (lib.) zeer ernstig had geklaagd, is in derdaad een ergerlijk schendblad. Moch het inderdaad niet doenlijk blijken het te vervol gen bij overtreding der wet, dan wil spr. da delijk met- een wetswijziging komen. Strenger maatregelen tegen opruiing, waarop door en kele leden was aangedrongen, achtte de mi nister vooralsnog onnoodig. Gelijk gewoonlijk had de heer Duymaer van Twist aangedrongen op strenge handha ving van de Zondagswet en geklaagd over een Katholieke demonstratie op Zondag te Utrecht en over het voorjaarsfeest in den Haagschen Dierentuin. De minister ant woordde, dat over het eerste feit door nie mand is geklaagd en wat het tweede punt aangaat, B. en W. van Den Haag meenen voldoende voorwaarden tegen wetschennis te hebben gesteld. Natuurlijk was er geklaagd over de Begra feniswet, die verbranding niet tegen kan gaan. Minister Donner heeft echter de klagers verwezen naar zijn collega van binnenland- sche zaken. Van de doodstraf is de minister in begin sel voorstander, maar in antwoord op een rede van den heer Zandt (stk. geref.), die zelfs getracht had met een motie te komen, welke onvoldoende werd ondersteund, verklaarde de minister, dat hij overtuigd is geen meer derheid te zullen krijgen voor een eventueel voorstel tot wederinvoering en zich dus deze moeite niet wilde getroosten, er is toch al ge noeg werk aan den winkel Over de ongelukken bij het openbaar ver keer hadden mevr. Van ItallieVan Embden (v.d.) en de heer Duys (s.d.a.p.) uitvoerig ge sproken. De een schreef ze toe aan de auto mobilisten, de ander (de heer Duys, die tegen woordig zelf chauffeert) aan de voetgangers en fietsers. De waarheid zal vermoedelijk wel in het midden liggen en zoo dacht ook de minister er over, die meende, dat met preventieve mid delen verbetering is te verkrijgen. Naar aanleiding van enkele opmerkingen over ons strafstelsel deelde de minister me de, dat de jeugdgevangenis voor vrouwen te Rotterdam moet komen. Het denkbeeld van den heer Van der Heide (s.d.a.p.) om een inrichting te Veenhuizen te laten bouwen, is niet te verwezenlijken. Een wettelijke regeling voor de beurtbevrachting is onder handen, maar het verband met inter nationale regelingen maakt het werk moeilij ker en bovendien is de zaak vertraagd door het overlijden van den voorzitter van de com missie van voorbereiding. De regeling hoort intusschen meer thuis bij den minister van arbeid De heeren Duys en Van der Heiden (beiden (s.d.a.p.) hadden geklaagd over het verbod van het dragen van een insigne met een ge broken geweer, dat op de jas van voorstan ders van geheele ontwapening wordt ge speld. De minister antwoordde, dat het niet aanging, dat een staatsambtenaar een derge lijk onaerscheidingsteeken draagt, wanneer hij in functie is. Bij de algemeene beraadslagingen gevolg de behandeling der artikelen is onder meer aangedrongen op een speciale opleiding van strafrechters. De minister heeft echter moeten antwoorden, dat daarvoor thans geen geld is. I Ook de opleiding en organisatie der politie zijn, o.a. door den heer Floris Vos (mid- denst.), ter sprake gebracht. Minister Donner heeft geantwoord, dat de opleiding in de groote steden voldoende is. Wat de organisatie betreft, dat is een zaak, die al 80 jaar hangt, doch een reorganisatie zou zeker geld kosten. Hedenmiddag wordt de behandeling van de begrooting van justitie voortgezet. In de hedenmiddag gehouden verga dering heeft de heer Ketelaar (v.d.) bij het Tweede Hoofdstuk der Rijksbegroo- ting bezwaar gemaakt tegen enkele buitengewone verhoogingen van salaris van de partementsambtenaren. Een amendement tot schrapping daarvan had hij inged'end. Een dergelijke ver hooging is onder de tegenwoordige om standigheden z. i. niet geoorloofd. De heer Van der Waerden (s.d.a.p.) was het daarmede niet eens; voor een bijzonder geval mag een buitengewone verhooging worden toegekend. Of een dergelijk geval zich hier voordoet, kon spr. natuurlijk niet beslissen. Boven dien, waar wij tegen korting lijn, moe- ten wij niet dadelijk tegen elke verhoo ging zijn! De heer Schouten (a.r.) achtte het curieus, dat in werkelijkheid enkel de partementsambtenaren voor zoo iets in aanmerking komen. Vo:r dit jaar «vil hij meegaan met het amendement-Kete laar. De heeren Wijnkoop (comm.) en Braat (plattel.) waren natuurlijk vóór het amendement, de heer Schokkiug (c.h.) gevoelde er ook veel voor. Minister De Geer verklaarde, dat bij aanneming van het amendement alle extra-tracie- mentsverhoogingen te schrappen. Hij achtte echter het amenement vo'komen onbillijk. Nadat de heer Ketelaar uitvoerig had gerepliceerd, bewerend, dat zich hier een kwestie van sleur voordeed, wat minis ter De Geer ontkende, werd het amende ment aangenomen met 61 tegen 19 stemmen. Hoofdstuk II werd hierna aangenomen evenals de hoofdstukken VII A (nat. schuld) en XII (onvoorzien). Hierna was aan de orde de heffing van een bijzondere invoerrecht op benzine. De eerste spreker, de heer IJzerman (s.d. a.p.) verklaarde, dot zijn fractie vóór zou stemmen. Er is echter een bezwaar bij de heffing: het verschil in soortgelijk gewicht der benzines, wisselend tusschen 0.73 en 0.75 en hij becijferde welke groote beteeke- nis dit voor de opbrengst der belasting zou hebben. Zou het niet goed zijn de hefiing niet per K G. maar per H.L. te doen geschie den? Met het oog op het bedrijfsleven opperde de heer Bierema (lib.) eenige bezwaren tegen de verhooging van den benzineprijs; voora» het kleinbedrijf zal er onder lijden. Hij zal er met het oog op de omstandigheden vóór stemmen, maar hoopt, dat de menschen de heffing niet zullen opdrijven doch zullen la ten dalen, wanneer de prijzen stijgen. De heer Braat (platt.) was onverdeeld te gen het voorstel met het oog op de kleine landbouwbedrijven. Ook de heer Fl. Vos (middenp.) was met het oog op het bedrijfsleven tegenstander.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1