r DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ttayeliiksch OwizUfit tBuUmfand tBitweniand Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk» kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Uio. Directeur: C. KRAK. IMA.4XDACI *6 H'OVEJIBEH I»31 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Een Russische verklaring aan Japan. Nota's bij den Volkenbond. GRANDHI NAAR AMERIKA. Lindberg zal hem naar Washington brengen. huis in italië ingestort. vier personen door gas vergiftigd. fabriek van doctorsdiploma's. enoelschman en franschman in tientsin gedood. oorlog om een gestolen varken. inflatiepaniek te athene. politiebeambte doodgestoken. een nieuw ministerie in chili. de werkloosheid in duitschland. hft communistische referen dum in bronswijk mislukt. metaalarbeiders ontslagen. NATIONAAL-SOCIALIST TE DANTZIG GEDOOD. DE ZUIVERINGSACTIE TEGEN DE BANDIETEN OP CORSICA. Reeds honderd arrestaties. DE BULGAARSCHE REGEERING EN DE COMMUNISTEN. Nationalistische agitatie. VEROORDEELINGEN WEGENS ONBEVOEGD DRAGEN VAN WAPENEN. BELANGRIJKE OORKONDE VERDWENEN. GELDKIST MET 21.400 MARK VERDWENEN. COMMUNISTEN GEARRESTEERD. groote dorpsbrand bij mainz. WEER EEN BOOTENHUIS UITGEBRAND. eerste kamer. 133e Jaargang. na Dit nummei bestaat uit 2 bladen. De toestand in het Verre Oosten! Hoe dik wijls zal dit zinnetje al wel gedrukt zijn in den loop der tijden en hoe dikwijls zal dit zelfde zinnetje in de toekomst nog weer ge drukt moeten worden. Het Verre Oosten! Voortdurend komen vandaar telegrammen en beschrijvingen, die steeds weer opnieuw van oorlog, van binnen- landsche onlusten e. d. spreken. Op regel matig terugkeerende tijden wordt daar de strijdbijl opgegraven en worden mgevechten geleverd tusschen verschilende legers. En nu eens is het, dat China en Japan oneenigheid hebben, dan weer bestoken de Chineesche legers elkaar en het resultaat is, dat een ver armd China niet de kracht bezit, om zich te herstellen en dat het evenmin den tijd daar toe krijgt. China en Japan! Deze twee Oostersche volken zijn ook nu weer in een strijd gewik keld en al moge het waar zijn, dat officieel de oorlog door geen van beide landen is ver klaard, de gebeurtenissen zelf zijn ernstig ge noeg, om te kunnen zeggen, dat hier wel degelijk oorlog gevoerd wordt. Helaas komen de berichten op onregelmatige wijze binnen en maar al te dikwijls spreken ze elkaar tegen, zoodat wil men een goed inzicht over den toestand hebben, men uit de tele grammen moet trachten op te maken, wat wel en wat niet waar isEn dan nog moet men de noodige reserve betrachten! Het is daarom iet-wat veiliger, om bij de verschillende telegrammen maar te vermel den, waar zij vandaan komen. Zoo komt er uit Tokio een bericht volgens hetwelk de Rus sische ambassadeur der Japanschen minister van buitenlandsche zaken een verklaring Van Litwinow heeft overhandigd, waarin gepro testeerd werd tegen de bewering van den Japanschen generalen staf, dat de Sovjet- regeering den Chineeschen generaal Ma on dersteunt in zijn strijd tegen Japan. Verder staat in die verklaring, dat de Russische regeering garanties eischt, dat Japan den Chineeschen Oosterspoorweg niet zou bezet ten Het schijnt, dat Rusland zeer veel interesse heeft bij de Chineesche kwestie. Daar wijst trouwens 'n officieel bericht uit Rusland wel op. Volgens dat bericht heeft de Chin. poli tie Vrijdag op het station Mantsjoeria een vroeger officier van het Russische Keizerlijke leger, Uschakow genaamd, gearresteerd. Óp den gearresteerde zouden belangrijke docu menten gevonden zijn over de betrekkingen der Witte Gardisten en officieele Japansche instanties opdracht gekregen heeft 'n nieuwe legitimatie van de Japansche militaire mis sie, in Mantsjoerije Tijdens zijn eerste verhoor heeft Uschakow verklaard, dat hij de leiding had van de Wit- gardistische bonden aan den Oost-Chinee- schen spoorweg en van officieele Japansche instanties opdracht gekregen heeft een nieuwe Volksrepubliek in Mantsjoerije voor te be reiden. Bovendien heeft hij in de stad Barga (Mon golië) contact moeten zoeken met Mongool- sche bonden, teneinde hen op te zetten tegen de Sovjet-regeering. o Hoe de toestand nu werkelijk is. Wij zou den kunnen verwijzen naar de verschillende berichtjes, maar deze zeggen weinig. Trou wens, de Chineesche en Japansche nota's, die bij den Volkenbond binnenkomen, zeggen ook al niets, behalve dan, dat beide landen elkaar op zeer scherpen toon verwijten doen! Men leze slechts het volgende bericht, uit Genève afkomstig: De Chineesche gezant deed mededeeling van een Japansche nota aan de Nanking- regeering, waarin de onmiddellijke terug trekking van de Chineesche troepen en poli tie van Tientsin binnen de in 1902 vastgestel de zones geëischt wordt, daar Japan anders onmiddellijk maatregelen ter bescherming van zijn onderdanen zou moeten nemen. De Chineesche gezant duidt deze nota aan als een ultimatum. Daar thans het uitbreken van vijandige handelingen van Japansche troepen te vreezen is, moet de Volkenbond onmiddellijk ingrijpen. Van Japansche zijde zijn den Volkenbond 'ange nota's gezonden, waarin de Chinee- scne regeering verweten wordt leugenachtige enaentieuze berichten te lanceeren en waar- in "et Volkenbondssecretariaat scherp worc*t aangevallen wegens het verbreiden van Chineesche propaganda. net is aldus deze nota's onwaar, dat Japan besloten heeft tot een principieele ver andering van zijn politiek in Mantsjoerije niet uitschakeling van den Volkenbond. Ver der worden de geruchten onwaar genoemd volgens welke Japansche troepten de tegen generaal Ma optredende Chineesche troepen zouden ondersteunen. De vorming van Chi neesche locale overheden is van Japansche zijde alleen daar ondersteund, waar China de orde niet zelf kon handhaven. De Chineesche troeptenconcentraties bii Tsitsikar en verdei in het zuiden bedreigen den vrede uitermate. De Japansdie ambassadeur deed verder mededeeling van een telegram uit Tokio, vol gens hetwelk generaal Ma aan den N'onni- rivier met een 10-voudige overmacht tegen over de Japansche troepen staat. De voor posten van beide legers zijn nog slechts 4 K.M. van elkander verwijderd. Daar de Chineesche troepen hun opmarsch voortzet ten worden de Japansche strijdkrachten ernstig in gevaar gebracht. Volgens een officieele mededeeling van het staatsdepartement zal kolonel Lindbergh he den, Maandag, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken en de andere leden van het Italiaansche gezelschap onmiddellijk na hun aankomst te New-York naar Wash ington vliegen. De heer Grandi heeft draad loos zijn goedkeuring gehecht aan de veran derde plannen. Hoewel wordt verklaard, dat het vliegtuig gebruikt wordt om Grandi in staat te stellen om nog den zelfden dag een onderhoud te hebben met Hoover, neemt men aan, dat de anti-fascistische stemming onder de Italianen te New-York zeker van invloed is geweest. De anti-fascisten hielden te New- York een protest-vergadering die door de communistische elementen totaal in de war werd gestuurd. Hieraan kwam pas een einde toen door de politie werd ingegrepen. 4 dooden, verscheidene ge wonden. Te Napels zijn twee verdiepingen van een groot huis ingestort. In dit huis was o.a. een particuliere kinderbewaarplaats ingericht, waar zich 40 kinderen bevonden. 4 Kinderen werden gedood. 5 personen werden zwaar en een groot aantai anderen licht gewond. Tijdens de bergingswerkzaamheden had een tweede instorting plaats, waardoor eenige brandweerlieden ernstig werden ge wond. Men vermoedt, dat de instorting- veroor zaakt is door den hevigen regenval van de laatste dagen. Het huis was reeds oud en bouwvallig. Te Furth zijn een 63-jarige weduwnaar en zijn drie dochters van 13 tot 18 jaren ten gevolge van een gasvergiftiging om het leven gekomen. De vier personen werden dood in hun woning gevonden Het ongeluk heeft plaats gehad, doordat een gummislang van een niet gesloten gasleiding in de keuken was losgeraakt. PARIJSCH CHAUFFEUR VERMOORD. Op een buitenweg beroofd. Wederom is een Parijsch chauffeur het slachtoffer van een roofoverval geworden, lezen wij in het Hbld. Den acht en twintig- jarigen taxi-chauffeur Georges Peyrissous, die met zijn wagen standplaats had op den hoek van den Boulevard Auguste-Blanqui en de Rue de la Glacière, werd Donderdagavond door twee lieden verzocht hen naar Saint- Maur te brengen. Op het plateau dOrmesson moeten de in zittenden den chauffeur hebben genoopt te stoppen en daarna van achteren eenige schq- ten op hem hebben gelost. Zijn lijk wierpen zij in een greppel aan den weg. Daarna reden zij door tot Saint-Maur, waar de auto onbeheerd werd teruggevonden. Van de daders is nog geen spoor ge vonden. Te Weenen zijn twee schrijvers gearres teerd, die in contact stonden met instellingen, die tegen hooge betaling doctors- en inge nieursdiploma's vervaardigden en leverden. Het betreft hier een uit Leoben afkomstige schrijver Karl Hutter en de in Galicie gebo ren dr. Noah Leiser Pohorilles. De arresta ties zijn geschied op grond van een aanklacht uit Pforzheim. Daar werd een man gearres- teed, vedacht van het vervalschen van docu menten. Deze man verklaarde een doctorsdi ploma van de philotechnische universiteit te Brussel door bemiddeling van Pohorilles te hebben gekregen. Een huiszoeking, die daar op bij den laatste werd ingesteld, bracht een uitgebreide briefwisseling met tal van men- schen aan het licht welke door zijn bemmüe- ling doctorsbullen hadden bekomen, vond brieven in bijna alle talen v.a" J: te reld. Bij de philotechnische un!Ye jnstel- Brussel gaat het om een Par|ic" he tj^is uit ling, die geen recht ha^herecht bestaat er te reiken. Volgens Belgiscn op tre. echter geen mogel'g:1£drjjf was, blijkt wel den. Hoe lucratief gr004 vacantie- Uit het heeft gemaakt reis naar de boen [apan kon reizen. en ook naar Ch'narhaa]del.jk zjjn diensten SSïïïSn verkrijging van ariKfennscbe graden langs snelle en gemakkelijke wegen. Er werd niet de minste selectie toegepast on der de sollicitanten. Hieronder zijn slagers, wijnhandelaars, schoenmakers etc. De prijs voor een titel bedroeg gemiddeld 1500 Schil ling of hooger, al naar de positie van den soliisitant. Muetter verdiende hiermede ge middeld 20 tot 25000 Schilling per jaar. Al leen reeds in het buitenland heeft hij een ver mogen vastgelegd van 160.000 Schilling. Uit Tientsin wordt gemeld, dat bij de schietpartijen van Vrijdag aan de grens van de Japansche concessie een Engelschman en een Franschman door verdwaalde kogels ge dood zijn. De Japansche -oncessie is door de vrouwen en kinderen wegens voortdurend levensge vaar ontruimd. Japansche versterkignen zijn naar Tientsin onderweg. De diefstal van een varken heeft te Bissao in Portugeesch-Guinea geieid tot een Moedi gen oorlog tusschen twee inboorlingen-stam men. Honderden inboorlingen vermoordden elkander en steken elkanders dorpen in brand. De verminkte lijken van mannen, vrouwen en kinderen liggen tusschen de ver koolde overblijfselen der hutten. De goever- neur heeft bevolen, dat 4000 inboorlingen van den Macanastam onder strenge bewa king naar het eiland Rei, tegenover Bissao moeten worden overgebracht. Te Athene heeft het gerucht dat de regee ring voornemens zou zijn een niet vrijwillige leening uit te schrijven door halveering van de waarde van het papiergeld een paniek veroorzaakt. Er had een formeele stormloop plaats op de winkelzaken ten einde het pa piergeld in te wisswen voor waren, waarbij in het bijzonder door de huisvrouwen groote voorraden werden opgekocht. Later weiger den de winkeliers papieren drachmen in ont vangst te nemen. Ook op de tram en de auto bussen werd metaal geld geëischt. Officiéél wordt vërklaard dat de geruchten betreffende een gedwongen leening ongemo tiveerd zijn. Te Viernheim bij Mahnheim heeft zich in den nacht op Zondag een ernstig bloedbad afgespeeld waarbij de hoofdwachtmeester der politie Weiss werd gedood. Iemand die in de geheele omgeving bekend staat als een ge vaarlijke vechtersbaas bevond zich om een uur of drie hedennacht in beschonken toe stand op den straatweg. Toen hij drie jonge mannen tegenkwam trok hij zonder aanlei ding een mes, waarmede hij op de jongens toesprong. De drie aangevallen bekwamen steekwonden. Kort daarop kwam de hoofd wachtmeester der politie Weiss in gezelschap van een tweede politieman aanloopen. Zij arresteerden den messenheld. De man ver zette zich evenwel hevig en bracht Weiss een steekwond toe tengevolge waarvan deze op slag dood was. Vervolgens viel de onverlaat den tweeden politieman aan. Deze kon even wel tijdig zijn revolver voor den dag halen. De woesteling werd door een revolverschot in de buik onschadelijk gemaakt en naar het zie kenhuis overgebracht De verwondingen van de drie jonge menschen zijn gelukkig niet van ernstigen aard. In verband met het aanvaarden van het vice-presidentschap door Montero is het Chi leense kabinet afgetreden. Een nieuw mi nisterie onder leiding van Don Marcial Mora is reeds gevormd.^ Hpf aantal werkloozen in Duitschland be droeg oP het einde der vorige week 4622000. Dit fs een stijging van 138.000 sedert de vorige maand. Het communistische referendum voor on'bir.dine van den Brunswijkschen Landdag is mislukt. an de 352.724 kie zers hebben slechts 41.289 ja gestemd, terwijl de meerderheid, die noodig was om het referendum te doen slagen 176.363 stemmen bedraagt. De bij het Verbond van Metaalindus- trieelen te Cassel aangesloten firma's hebben alle arbeiders met ingang van 28 November ontslagen, daar bij de ar bitrale uitspraak voor deze industrie geen algemeene loonsverlaging, doch slechts een verlaging van 5 van het basisloon is verkregen. De industrieelen verklaarden zich bereid de arbeiders op nieuwe voorwaarden weer aan te nemen. Te Kahlbudde in den Vrijstaat Dant- zig ontstond een vechtpartij tusschen nationaal-socialisten en leden van de arbeidersweer. De nationaal-socialist Hoffmann uit Neuendorf werd bij deze vechtpartij door een messteek gedood. Twintig leden van de Arbeidersweer zijn door de politie gearresteerd. De zuiveringsactie der Fransche gen darmerie op Corsica wordt met onver minderde kracht voortgezet. De voor naamste opzet, nl. het onschadelijk maken van de leiders der benden, Spa dia en Bornea, is nog niet gelukt. De gendarmes hebben gisteren het blokhuis van Bornea, Jat op een ontoegankelijke rots gelegen is, omsingeld. De bandieten wisten echter in de duisternis door het cordon heen te breken en te ontkomen. Men slaagde er echter in, een anderen bandiet te arresteeren, die door zijn In drukwekkend uiterlijk altijd de schrik der overvallenen was. De man is bijna 2.10 meter groot en weegt bijna 300 pond. Een delegatie van de in Bulgarije ook politiek zeer invloedrijke Bond van re serve-officieren heeft aan den minister president een resolutie van dezen Bond overhandigd. Deze resolutie richt zich in het bijzonder tegen de communisti sche agitatie in Bulgarije en de Bond verlangt te weten, welke maatregelen de regeering denkt te nemen om aan de communistische beweging een einde te maken. De minister-president verklaarde aan de delegatie, dat er geen reden tot on gerustheid is, daar de regeering sterk genoeg is om de communistische bewe ging tegen te houden. De reserve-officieren waren met dit antwoord echter niet tevreden en heb ben een oproep gericht tot de nationalis- ti-che organisatie in Bulgarije om ge meenschappelijk tegen de communisten op te tredeft. Te Eutin zijn gister 10 rijksvlaglieden veroordeeld wegens onbevoegd dragen van wapenen. Sedert geruimen tijd ingestelde onder zoekingen hebben aan het licht gebracht, dat de oorkonde, waarbij Keizer Karl op 11 November 1918 afstand deed van ieder aandeel in de staatswetten, spoor loos is verdwenen. Deze oorkonde was in de archieven van het pale!s van justitie ondergebracht. Men vermoedt, dat hij tegelijk met de overige acten van het nieuwe staatsarchief op 15 Juli 1927 is verbrand. Bij die gelegenheid zijn ook de acten van den staatsraad van 1848, de archieven van het ministerie van binnenlandsche zaken, het politiearchief tot 1848 en andere historisch waarde volle documenten verloren gegaan. Bij de Vrijdagavond van Kamenz naar Pulsnitz verzonden auto-post is op tot dusverre onopgehelderde wijze een geldkist met aan contanten 21.400 Mark verloren gegaan. De directie der poste rijen heeft een belooning van 700 Mark benevens 10 pet. van het bedrag uitge loofd voor diegene, die dader en geld bij de politie kan aanbrengen. Vrijdag heeft de politie te Ohrdruf een zevental communisten gearresteerd, in verband met plannen tot geweldda dig uit den weg ruimen van een nat.- soc. Door tot dusver onbekende oorzaak is gisteravond brand uitgebroken in een schuur te Trebur bij Groos-Gerau, een plaatsje van ongeveer 2000 inwoners. De vlammen sloegen spoedig op de bij gebouwen over en binnen zeer korten tijd stond het halve dorp in brand. Met razende snelheid greep het vuur om zich heen. Verscheidene huizen en een tiental schuren vormden in een oogwenk een vuurzee. Tot dusverre zijn nog geen menschenlevens te betreuren. Veel vee en graan ging echter in de vlammen verloren. Daar de plaatselijke brandweer niet voldoende was om het vuur te bestrijden, moest de brandweer van Mainz assistentie verleenen. Nadat Donderdag j.1. reeds een 40-tal roei- en zeilbooten aan het vuur ten offer viel, is gisteren in het Oosten van Berlijn aan den Rummelsburger See wederom een bootenhuis afgebrand. 6 Motorbooten en 15 zeilbooten zijn een prooi der vlammen geworden. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. Van 10 Dec. 1931 tot 9 Jan. 1932 zullen weldadigheidspostzegels worden uitgegeven. Zij zijn gemaakt naar het ontwerp van den sierkunstenaar G. Kiljan te Voorburg, en zullen verschijnen in de waarden van 1%, 5, 6 en 12M ct., verkoopswaarde resp. 3, 8 en 10 en 16 ct. De voorstellingen, welke erop afgebeeld worden, zijn ontleend aan de kinderbescher ming (biinden, doofstommen en andere ge- brekkigen). De zegels zullen van het formaat zijn als het onlangs ingevoerde zegel van 36 cent. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL NIJVERHEID. Het staat vast dat vandaag alleen door de wevers van de firma Jannink zal worden ge staakt. Tegen de loonsverlaging van 5 pCt., welke heden van kracht wordt, zal dus niet in staking worden gegaan. De werkgevers hebben echter uitdrukkelijk verklaard dat het voor hen hetzelfde is of er wordt gestaakt te gen loonsverlaging of wanneer dit geschiedt bij de firma Jannink. Zij blijven op het stand punt, dat er van een klein conflict een groot conflict zal worden gemaakt, waarop zij zul len trachten meer uit dien strijd te halen dan 5 pCt. loonaftrek. Het wachten is thans op hetgeen de fabrikanten zullen doen. De kans is groot, dat in den loop der komende week verdere maatregelen door de werkgevers zul len worden aangekondigd. ONGEZEGELDE REKWESTEN AAN GEMEENTERADEN. Over het op zegel stellen van verzoek schriften aan gemeenteraden is onlangs een resolutie van den minister van financiën af gekomen naar aanleiding van een rekwest van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters, aangaande verlaging van de personeele belasting, gericht tot een groot aantal raden, hetwelk niet gezegeld was. Aan de circulaire hieromtrent aan de gemeentebesturen gezonden, ontleenen wij het volgende: „Bedoeld verzoek is niet aan zegelrecht onderworpen. Art. 23 no. 3 der Zegelwet 1917 onderwerpt alleen apn formaatzegel die verzoekschriften, welke "de benoeming, de verhooging van een bezoldiging, of het ver krijgen van een gunst beoogen. De vraag is dus alleen of in het onderwerpelijk geval sprake kan zijn van het verzoeken van een gunst. Van een gunst nu kan alleen gespro ken worden, indien dezewerleend wordt in het belang van een of meer bijzondere per sonen. Richt een vereeniging zich in het algemeen belang tot een gemeentebestuur met een verzoek als het onderwerpelijke, dan kan niet gezegd worden, dat bij inwilliging van dat verzoek aan de rekwestranten een gunst wordt verleend". Naar aanleiding van deze resolutie heeft de minister van arbeid aan de gemeentebe sturen een missive gericht, waarin met het bovenstaande wordt ingestemd. INBRAAK IN EEN PASTORIE. Drie duizend gulden gestolen. Vrijdagnacht is te Werkhoven ingebro ken in de r.-kath. pastorie en in de villa „Linguenda", bewoond door den heer H. van Es. De dieven hebben zich tot de pastorie toe gang verschaft door het forceeren van een raam aan den tuinkant. In de kamer van de pastorie hebben zij alles overhoop gehaald en de brandkast geopend. Hieruit hebben zij een bedrag van ruim drie duizend gulden meegenomen. Ook een buks en een revolver van den pastoor werden meegenomen. In de villa „Linguenda" viel den daders een bedrag van veertig gulden en een kistje sigaren in handen. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. E>e Eerste Kamer zal 24 Nov. te 2 uur in openbare vergadering bijeenkomen, ter be handeling van o.a. het wetsontwerp houden de bepalingen tot regeling van den kleinhan del in alcohol-houdende dranken. E>e voorzitter is voornemens aan de cen trale afdeeling voor te stellen in de afdeelin- gen te doen onderzoeken onmiddellijk na de openbare vergadering eenige wetsontwerpen, o.m. dat betreffende tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine en dat tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het Rijk.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1