DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dxmtüksch OmuzicfU ^Buitenland iBinnenland Mo. 271 133e Jaargang. de toestand in het verre oosten. de ronde tafel-conferentie. gestolen schilderijen terug gevonden. philipp snowden tot lord verheven. drie herders door granaat in stukken gereten. 21 stahlhelmers tijdens oefening gearresteerd. een oproep van den prins van wales. wahrheit und dichtung. vier zwitsersche arbeiders door electrischen stroom gedood. het circus sarrasani in brussel geweerd. de toestand in het verre oosten. crisis in de zijde- en wol industrie te shanghai. protest van den russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken. staking van trampersoneel in warschau. verduistering te arnsberg. de ziekte van koning carol. de toestand in spanje. dysenterie-epidemie in belgisch congo. autobus in duitschland verongelukt. Op verzoek van het O. M. te Berlijn een oud huis en een rijke club. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. ÖIYSDA© EHBEK 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Besprekingen in den Volkenbondsraad. De strijd aan de Nonnibrug. Wij hebben gisteren eenigszins uitvoerig Stil gestaan bij de gebeurtenissen in China en er o m. op gewezen, hoe deze kwestie de belangstelling heeft van den Volkenbond, waar de eene nota na de andere binnenkomt De Volkenbondsraad heeft gistermiddag voor de zooveelste keer weer eens de Mantsjoerijsche kwestie besproken. De heer Briand, als voorzitter van den Raad, verwel komde de raadsleden en gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling van den toe stand in het Verre Oosten sinds de laatste te Genève gehouden conferentie. Vrij spoedig daarop volgde een geheime zitting, waarover een communiqué werd verstrekt. Volgens da. communiqué heeft Briand in zijn inleiding geconstateerd, dat de laatste te Genève reeds geleid heeft tot een vérgaande overeenstem ming tusschen Japan en China. China heeft het Japansche voorstel aangenomen, op een punt na, dat volgens de Chineesche opvat ting de kerk der Jaoansch Chineesche geschil punten, Mantsjoerije en de spoorwegzone, raakt. Briand sprak de verwachting uit, dat de Chineesche verklaring d.d. 24 October be treffende de achting voor de verdragen, mis schien zou kunnen dienen als 'basis voor een overeenstemming. De Chineesche vertegenwoordiger, dr. Sze, wees er op, dat het Chineesche volks sinds twee maanden een harden tijd doormaakt. Hij hoopte, dat de Volkenbondsraad zoo spoedig mogelijk tot een oplossing zal komen. Hedenmorgen zouden particuliere bespre kingen plaats vinden en de volgende plenaire raadszitting zal vanmiddag worden gehou den. o En terwijl de Volkenbondsraad rustig te Parijs vergadert, gaan de gevechten in China onverminderd door. Gistermorgen hebben de Chineesche troepen onder bevel van generaal Ma een aanval gedaan op de Japansche stel lingen bij Tasching. Het kwam tot een hevig gevecht, waarvan de afloop nog niet be kend is. Tegelijkertijd heeft een Chineesche cava leriebrigade de Japansche verbindingslinie tusschen de Nonnibrug en Taonan doorbro- ken. Volgens Japansche berichten was het Chi neesche succes slechts van korten duur. De Chineezen zijn reeds weer teruggeslagen, terwijl de treinverbindingen op het traject TaonanAgantschi weer zijn hervat. De Chineezen hebben derhalve een aanval aan twee fronten tegelijk ondernomen. De cava lerie aanval bij Taonan ten Noorden van de Nonnibrug had ten doel den hoofdaanval ten Zuiden van de brug te maskeeren, waardoor de voor de Japanners buitengewoon belang rijke spoorwegverbinding met Zuid Mants joerije, waarlangs troepen- en levensmidde lentransporten plaats hebben, werd verbro ken. Naar uit Tokio gemeld wordt, is bevel uit gevaardigd, dat verscheidene Japansche luchteskaders van de vliegvelden moeten starten naar het gebied om den Nonni-brug, in verband met de steeds krachtiger wordende sterkte van Generaal Ma's troepen. Dit wijst er dus wel op, dat voorloopig de gevechten nog wel niet zullen worden ge staakt. Tenzij de Volkenbondsraad De vooruitzichten van de Ronde Tafel Conferentie hebben gisteren een gun stiger wending genomen, zoodat het thans wel zeker lijkt, dat de laatste plenaire zitting aan het einde van deze week zal gehouden worden. Er worden thans drie kwesties, waarover de standpunten der gedelegeerden nog niet uitgesproken zijn, n.1. leger en bui- tenlandsche zaken, commercieele on derscheiding en financien, in de federale structuurcommissie besproken. Deze gunstige ontwikkeling is mogelijk ge maakt door de beantwoording van den oproep door Lord Sankey in de bijeen komst van gisteren, welke werd onder steund door Lord Wedgwoed Benn en den premier. MacDonald legde grooten nadruk op de sterke verlangens van de regeering om de meening van de gede legeerden te hooren. Spr. had gehoord, dat er eenige aarzeling bestond bij de commissie in haar geheel om deze kwes ties te bespreken voor een communale O' ereenkomst was bereikt. Men kon ech ter veilig spreken, wanneer men duide lijk uit het komen, dat de gedelegeerden met alle reserve spraken hangende de regeling van^ de andere zaken. De re geering zou in feiten zeer teleurgesteld zijn, wanneer deze onderwerpen niet ter sprake zouden worden gebracht. In dezen geest werd ten slotte een be sluit genomen. De hierop gevolgde besprekingen over leger en buitenlandsche aangelegen heden zullen vandaag worden voortge zet. ERNSTIG AUTOONGELUK IN DUITSCHLAND. Twee dooden; drie zwaar ge wonden. Maandag heeft op een sterk hellende stiaat een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De b:stuurder van een met graan geladen vrachtwagen raakte het stuur kwijt. De wagen reed de straathelliug af op een groep jonge meisjes in. Een meisje was op slag gedood en een an der werd in een Iffeek geslingerd, waarin het verdronk. De wagen kwam toen in een boschje terecht. De chauffeur en de beide inzittenden werden ernstig ge wond. De chauffeur is gearresteerd ver dacht van dood door schuld. De in 1927 gestolen schilderijen van Rembrandt, Titiaan, Coreggio Dolce en Pizano, uit het Museum der Schoone Kunsten ,te Moskou, zijn thans terugge vonden. De dieven hadden de doeken op twee verschillende plaatsen begra ven. De schilderijen waren, om ze tegen bederf te vrijwaren, in blikken doozen geborgen, die bestreken waren met een bederfwerend chemisch middel. Behalve het schilderij van Titiaan, dat licht be schadigd werd, verkeeren de andere doe ken in onberispelijken staat. De koning van Engeland heeft Philipp Snowden, die, zooals bekend, bij de laatste Lagerhuisverkiezingen geen candidatuur heeft aanvaard, tot vis- count benoemd. Naar de „Ostrauer Morgenzeitung" meldt, is op een weide in de nabijheid van Presburg in Slowakije een vreeselijk ongeluk gebeurd, waarbij drie men- schenlevens verloren gingen. In den laatsten tijd hadden de soldaten op die weide oefeningen gehouden. Hierbij schijnt een handgranaat verloren te zijn gegaan. Door den commandant werd voor het vinden van den handgra naat een belooning uitgeloofd van 25 Tsjechische kronen. Vier herders von den den granaat en bekeken dien bij een open vuur: Een 19-jarige herder wierp plotseling den granaat in het vuur. met heJ gevolg, dat onmiddellijk een explosie volgde, waardoor drie der herders in stukken gereten werden. Toen een afdeeling van de Oberhausen- she Stahlhelm in de omgeving van Bottrop een velddienstoefening hield, greep plotseling de politie in en arresteerde 21 Stahlhelmers De prins van Wales heeft gisteren een op roep gericht tot de natie, waarin hij het pu bliek aanspoort Britsche goederen te koopen, teneinde de werkloosheid te verminderen en de welvaart te herstellen. Deze oproep, die uitgesproken werd ter gelegenheid van de opening van de „Buy British" campagne, in gesteld door den Empire Marketing Board is vanuit Birmingham door de radio uitgezon den. De waarheid komt uit Engeland en de ver dichting uit Cuba. Te Havant in Hampshire is een ongetrouwde dame, miss Sarah Louisa Bannister, gestorven. Zij was 103 jaar. Het geheim van het oud worden bestaat vol gens mej. Bannister "erin, zich gelukkig te voelen. En zoo heeft mej. Bannister, die zien inderdaad gelukkig voelde, op haar laatsten verjaardag, in Juli, nog een liedje gezongen. Misschien wel het beroemde „levenslied waar onze beroepsconferenciers en caoar t- zangers zoo sterk in zijn! Mej Bannister had een vriendin van haar e'gei S mevr. Jewell te Emsworth, die 1<» was toen zij haar laatste bezoek bracht aan mej. ban nis*€r- ruba Daar hebben, volgens En nu Cuba. dg volksteihng de N.R.Crt„ demanne ei|and„ ontdekt) „de oudste \r Qabrera Gurrola. Deze 140 jaar oud is' Gistermiddag zijn op de Loetschberg- laan tusschen Goppenstein en Hohtenn 4 wegwerkers, die werkzaam waren bij den bouw van een lawinekeer door eiectrischen stroom gedood. Door een ongelukkig toeval raakten de bij de werkzaamheden gebruikte draden in contact met de electrische leiding. Hier door werden verschillende deelen van het in aanbouw zijnde werk onder stroom gezet, met het gevolg, dat vier arbeiders werden gedood. Een besluit van het Brusselsche college van b. en w. Naar de N.R.Crt.-correspondent te Brussel meldt, heeft het college van B. en W. der Bel gische hoofdstad aan dte directie van het cir cus Sarrasani het noodige verlof geweigerd om binnenkort aldaar eenige voorstellingen te geven. War de directie van het circus thans echter met het gemeentebestuur van een belangrijke Brusselsche voorstad blijkt te onderhandelen, heeft het verbond van Brus selsche schouwburgdirecteuren zich tot den minister van nijverheid en arbeid gewend, met het verzoek, in dezen tijd van oeconomi- sche malaise, tegen de concurrentie van een vreemde onderneming, als het circus Sarra sani, te worden beschermd. De Brusselsche schouwburgdirecteuren verwachten van de regeering dat zij de komst van Sarrasani in de hoofdstad of hare voorsteden zal weten te beletten. Van dezen brief is ook mededeeling gedaan aan de ministers van justitie en van buitenlandsche zaken. Een antwoord heeft de regeering nog niet gegeven. Nader deelde de correspondent mede: In den Belgischen ministerrad is Maan dagavond de brief besproken, uitgaande van de vereeniging van- B* usseische schouwburg directeuren, waarbij van de regeering ver wacht wordt, dat zij de komst naar de Belgi sche hoofdstad van het Duitsche circus Sar rasani zou weten te beletten. De ministers waren echter van oordeel, dat het niet op hun weg ligt, zich tot het uitvaardigen van een dergelijk verbod te leenen. Het staat den colleges van B. en W. vrij de tijdelijke vesti ging van circusondernemingen op het grond gebied hunner gemeenten al dan niet toe te laten. De regeering heeft in deze niets te zeg gen. Steeds weer opnieuw gevechten. Op den rechter-vleugel van het Japansche Chineesche cavalerie, waarbij 8 Japanners Chineesche cavalarie, waarbij 8 Japanners werden gedood De Trans-Siberische Express is te Taoman opgehouden, aangezien uit Agantsji gevechten op de spoorbaan wer den gemeld. Chineesche cavalerie heeft ge tracht een spoorbrug nabij Tasjing in de lucht te doen springen, doch dit werd door Japansche troepen voorkomen. Chineesche bandieten hebben te Wentsjau in de provin cie Sjekiang een opslagplaats van de Japan sche groothandelsonderneming Jwaï Yoko Company in brand gestoken. De schade wordt geschat op een 1/4 millioen Yen. Het officieele Sovjet Telegraaf agentschap meldt uit Shanghai, dat de crisis in de zijde en textielindustrie aldaar snel om zich heen grijpt. Eenige der grootste zijdespinnerijen moesten wegens gebrek aan afzet worden gesloten, waardoor 45.000 arbeiders zonder werk kwamen. De Russische volkscommissaris voor bui tenlandsche zaken heeft wederom bij het Ja pansche ministerie van buitenlandsche zaken geprotesteerd over de Japansche militaire manoeuvres in de nabijheid van Tsitsikar en van den Chineeschen Oosterspoorweg. De bemiddelingsvoosrtellen al gewezen. In de hoofdstad van Polen ligt het tram verkeer sinds Dinsdagochtend vroeg stil. In de werkplaatsen van de st/lelijke tram vond in den afgeloopen nacht een vergadering van tram-beambten plaats, welke vergadering be- loot de tot nu toe door de overheid gedane bemiddelingsvoorstellen inzake de loonsver laging als onvoldoende af te wijzen en de sta king, die Maandag reeds in de werkplaatsen was uitgebroken, ook tot het trampersoneel uit te breiden. Zoowel het tramverkeer als het autobusverkeer ligt stil. In den loop van dit jaar is dit de tweede tramstaking te Warschau- DE SCHULDENREGELINGEN. Wenk van de Engelsche regee ring aan Berlijn.. De diplomatieke medewerker van de Daily Tel. meldt, dat de Engelsche regeering Ber lijn 'n discreten doch duidelijken wenk heeft gegeven in den geest van de verklaring van Baldwin. Weliswaar achtte men het onwaar schijnlijk, dat Duitschland zou toegeven aan den Franschen eisch om aan de herstelschuld den voorrang te geven boven de particuliere schuld, doch de Engelsche regeering heeft dit niet aan het toeval willen overlaten, want naar Engelsche opvatting is deze zaak van zoo groot belang, dat zij niet voor het biieen- komen der internationale conferentie door twee mogendheden onderling kan worden geregeld. De „E>ortmunder Zeitung" verneemt van welingelichte zijde, dat te Arnsberg in Duitschland een regeeringshoofdsecretaris 300.000 R.M. heeft verduisterd en daarmee is gevlucht. Nadere bijzonderheden ontbreken. Het feit, dat thans weer dagelijks bul letins worden uitgegeven betreffende de gezondheidstoestand van koning Carol heeft eenige ongerustheid veroorzaakt. Koning Carol, die aan een aanval van Laryngitis leed, gecompliceerd door een pharyngitis was n.1. reeds weer in zoo verre hersteld, dat het publiceeren van bulletins reeds achterwege was geble ven. Men verwacht nu, dat de terugkeer van den koning van Sinaia naar Boeka rest zal worden uitgesteld. Bloedige botsingen tusschen politie en stakers. Te Andujar is het tusschen de politie en stakende landarbeiders, die bewa pend waren met jachtgeweren, zeisen en messen, en die het huis van den burge meester wilden bestormen, tot bloedige botsingen gekomen. Hierbij werd 1 po litieagent gedood terwijl talrijke stakers werden gewond. Naar uit Belgisch Cpngo wordt ge meld, is aldaar in het district Kwango een ernstige dysenterie-epidemie uitge broken. Tot dusverde zijn reeds 3000 sterfgevallen door deze ziekte geteld. 30 gewonden. In den nacht op Maandag is in de buurt van Lengefeld een autobus uit de stad Monsson op den terugweg naar Annaberg verongelukt. De autobus kwam in aanraking met eenige langs den weg staande boompjes en sloeg om. Van de dertig inzittenden, leden van een sportvereeniging uit Meissen, be kwamen twee beenbreuken, terwijl de overigen lichtere verwondingen oplie pen. De autobus werd ernstig bescha digd. KATZENELLENBOGEN GE ARRESTEERD. is Maandag door den rechtercommissa ris van het Landgericht het vooronder zoek ingeleid tegen Ludwig Katzenel- lenbogen en de vier andere leden van de vroegere directie der Schultheiss Patzenhofer AG. Zij worden er van beschuldigd als le den van het bestuur bij herhaling on juiste en onware voorstellingen hebben gegeven van den stand van zaken bij hun maatschappij. Op verzoek van het O. M. is tegen Katzenellenbogen een be- ve, tot inhechtenisneming uitgevaardigd uit vrees voor ontvluchting. Katzenel lenbogen is in Moabit opgesloten. Lord Lansdowne heeft, zoo meldt de N. R. C., Lansdowne House, zijn histo risch huis op Berkeley-sqare te Mayfair, verkocht. Kooper van het huis en een aangrenzend terrein is de Bruton Club, die gevestigd was in een naburig huis op Berkeley Square, dat zal worden af gebroken. Lansdowne House zal zoo veel mogelijk in zijn huidigen toestand bewaard worden, doch er zullen vleugels aangebouwd worden met logeerkamers. Voorts komt er op het terrein een schouwburg met een modern draaitoo- neel, welke 700 toeschouwers kan bevat ten. Deze plaatsen zullen bijzonder ruim en gemakkelijk zijn, daar de inrichting b-doeld is voor de leden van de club. Men wil hier stukken vertoonen, die den gewonen schouwburgondernemer geen winst zouden beloven. Ook komt er een zwembad met een dak, dat openge schoven kan worden, en daaromheen een ruime gelegenheid voor lichaams oefeningen. De eetzaal van de club zal een heele verdieping beslaan en een veranda krijgen, waarvan ook het dak kan worden opengeschoven. Daar do Bruton een gemeengde club is, komen er conversatiezalen zoowel voor heeren als voor dames. Lansdowne House is het laatst bewoond geweest door Gordon Se'fridge, doch heeft de laatste tweo jaar leeg gestaan. Het huis is in 1766 door de gebroeders Adam voor Lord Bute gebouwd, die het echter nog voor dat het afgebouwd was, verkocht aan den graaf van Shelburne, die in 1784 markies van Lansdowne werd. Lord Shelburne was een Mecenas en Lans downe House werd een van de bekend ste verzamelplaatsen van beeldhouw werken, schilderijen, boeken en ma nuscripten. In de 18de eeuw was Lans downe House de salon van de aanvoer ders van de Whigs, in de 19de eeuw van de liberalen, in het begin van deze eeuw zijn er belangrijke conservatieve bijeen komsten gehouden en in den tijd van het ministerschap van den vijfden markies Lansdowne, den minister van buitenlandsche zaken in de eerste vijf jaren dezer eeuw, die later bekend is geworden als hoofd van de partij, die arndrong op het sluiten van vrede met Duitschland, zijn er in het huis ook be langrijke diplomatieke bijeenkomsten geweest. Lansdowne House is een statig gebouw en heeft een beroemde balzaal, waar indertijd de meesterwerken van beeldhouwkunst van de Lansdownes een plaats vonden. Deze balzaal zal geiukki* gespaard blijven, evenals de bibliotheek; waarin Priestley in 1774 de zuurstof ont dekt heeft. Priestley was bibliothecaris van Lord Shelburne. Ook de Ronde Ka mer, waarin onder den eersten markies van Lansdowne de besprekingen zijn gehouden, die tot het vredesverdrag met Amerika leidden, zal bewaard blij ven. EEN GRAP OF EEN BOM? Landgerichtsrat Wilhelmi, voorzitter van een strafkamer te Essen, heeft Zaterdag per post een pakket ontvan gen, waarin zich een sigarenkistje be vond, dat met allerprimitiefste middelen als helsche machine was ingericht. Het eigenaardige toestel functionneerde echter niet. In de kist lag verder een brief, waarin de afzender zich beklaagt over de „bloedvonnissen" en dreigt, dat nog andere personen dan de Landsge- richtsrat uit den weg zullen worden ge ruimd. Het kistje en de brief zijn aan e politie overhandigd. Het staat nog niet vast, aldus Woll aan de N. R. C, of men hier met een grap dan wel met een ern stige poging tot een aanslag te doen heeft. SOKKEN VOOR LLOYD GEORGE. Nellie Jones, een blind meisje uit Deganwy, heeft Lloyd George twee paar sokken van Welsche wol geschonken, die zij voor hem gebreid heeft opdat hij op zijn zeereis warme voeten zou hebben. Zii schreef Lloyd George in Braille- shrift, dat zij hem haar heele leven be wonderd had en dat zij bad voor zijn spoedig herstel. De grijze staatsman heeft mejuffrouw Jones, voor zijn ver trek naar Ceylon, een hartelijk bedank je gezonden. VALSCHE SCHEEPSVERKLARING AFGELEGD. De maréchaussées te Wemeldinge hebben aangehouden en aan de justitie te Middel burg overgeleverd een schipper, gedomili- cieerd te Rotterdam,,die er van verdacht wordt, voor een notaris te Kapelle een val- sche scheepsverklaring te hebben afgelegd. DE „NEDERLAND"-EXPRESS. De speciale trein met post en passagier» in aansluiting op het stoomschip „Johan de Wit" zal Donderdagmorgen om 10.20 uur van Gertua vertrekken. Aankomst Vrijdag morgen te 7.05 uur te Zevenaar, 9.36 uur te Amsterdam (Weesperpoort), 9.51 uur te Amsterdam (Centraal-Station) en 10.01 uur te Rotterdam (Maasstation). WERKLOOZEN EN BIOSCOOP. O rat is entrêe, maar dan geen ver» makeliikheidsbelasting. Het bestuur der bioscoop Luxor te Doe- tinchem heeft besloten voortaan des Maan dagavonds de vertooningen kosteloos toe gankelijk te stellen voor werkloozen, onder voorwaarde, dat het gemeentebestuur afzier van de heffing van vermakelijkheidsbelas- hnS voor deze groep bezoekers.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1