lüeecbeticht JiCmnieuios 5exmeel JïtMicaties £aatste betichten bommen gevonden bij lissabon. faciliteiten voor het grens verkeer afgekondigd. besprekingeÏTtusschen den duitschen ambassadeur von hoesce en den franschen min. van fin. flandin. B. andvrije Kluisinrichtïng Safe-loketten te huur. staking in de haveii duisburg—ruhrort. een rede van de rijksminister van binn. zaken groner. de duitsche rijksbank. besprekingen tusschfn soc. dem. leiders en den rijkskanselier. iliili De minister van binnenlandsche zaken uitte den wensch, dat de rijkskanselier bij zijn buitenlandsche politiek door de ministers van binnenlandsche zaken in den rug wordt gedekt. Zonder deze dek king is elke buitenlandsche politiek tot mislukking gedoemd. Te Santa Iria bij Lissabon is de politie een huis binnengedrongen, waar radicale ele menten een vergadering hielden. Daar de politie op tegenstand stuitte moesten uit Lis sabon versterkingen worden ontboden. Toen het huis werd bezet, waren de deelnemers aan de vergadering verdwenen. Bij de huis zoeking werden 40 bommen gevonden. Het rijksministerie voor economische zaken te Berlijn heeft heden overeen komstig de zesde verordening tot uit voering van de noodverordening voor deviesen een aantal faciliteiten voor het grensverkeer afgekondigd. Eenige Parijsche bladen meenen te weten, dat bij de bespreking, die gisteren werd gehouden tusschen den Duitschen ambassadeur von Hoesch en deFransche minister van financiën Flandin opnieuw verschillende kwesties met betrekking tot het bijeen roepen van de bank van internatioonale betalingen ter sprake zijn gekomen. Van Duitsche zijde heeft men geen enkel bezwaar meer tegen het bijeen roepen van deze commissie, aangezien men het zwaartepunt wenscht te verschuiven naar de latere regee- ringsconferentie. Terwijl de Fransche regeering inzake het niet beschermde deel der herstelbetalingen nog niet heeft toegegeven, zal zij waarschijnlijk tegen het gelijktijdig bijeen komen van een bankierscommissie, die een onderzoek zal instellen naar de z.g.n. bevroren '.'.re- dieten geen bezwaar hebben. £|j?AND£ft GEKOOIDE MENSCHEN. Een sterke speelfilm in de Harmonie. De beroemde regisseur Dupont is er in deze film in geslaagd de beklemmende nood lotsatmosfeer te scheppen, die het leven be- heerscht van de vier hoofdfiguren. Op den eenzaam gelegen vuurtoren leven de men- schen als 't waren opgesloten in een kooi en de hartstochten laaien in deze enge ruimte fel op. Ooieen, de jonge vrouw uit het dans huis die door Keil als zijn echtgenoote naar den vuurtoren wordt gebracht, krijgt reeds spoedig het gevoel van verlatenheid. Op den groven helper Cass oefent zij al spoedig een fatalen invloed uit. Deze krijgt macht over haar, maar dan komt de vreemdeling, de ge redde uit zee, die de jonge vrouw sterk aan trekt. Heftig brandt de jalousie in het hart van Cass en op het kleine plekje dreigen de conflicten van alle kanten. Wij gaven giste ren reeds uitvoerig den inhoud. Maar men zal kunnen begrijpen, dat de beklemming, die de regisseur hier brengt, de toeschouwers gevangen houdt. En dat hoe sterk wordt deze film gespeeld. Tiia Birell is in alle opzichten de fatale vrouw en Frits Kortner als haar oudere man, Heinrich Oeorge als de opgehit ste knecht en C-onrad Veidt als de vreemde ling, vormen een trio, dat de geheele situatie op machtige wijze beheerscht. En steeds loeit de wind maar om den toren en het spel der genoemde artisten houdt den toeschouwer gevangen houdt, n dan hoe sterk wordt deze waardeeren, mag Gekooide Menschen niet verzuimen. Het voorprogramma was zeer in teressant. Een orkestopn^me, een geluids journaal, een aardige een-acter over het lied „Ich habe dich viel zu sagen", een weten schappelijke film en een muzikale teekenfilm. Zeer zeker afwisseling genoeg. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 783,0 te Happa- randa. Laagste barometerstand 741,9 te Isa- fjord. Verwachting, geldig tot den avond van 18 November: Meest zwakke oostelijke tot Noordelijke wind; nevelig tot zwaar bewolkt; weinig of geen regen; weinig verandering in tempera tuur. SINT NIGOLAAS KOMT! Een draadloos kabeltelegram uit Madrid meldt, dat Sint Nicolaas vandaar vertrokken is met bestemming voor Nederland Morgen (Woensdag)middag te 3 uur hoopt de grijze bisschop af te stappen in de Langestraat voor het Kofa-magazijn en vanaf dat oogenblik kan elk kind den goeden Sint spreken in het Kofa-magazijn. De kinderen worden verzocht, om vlug hun verlanglijstjes klaar te maken en deze dan aan St. Nicolaas te overhandigen. 70C arbeiders in staking. Nadat Maandagochtend bij eenige be drijven van de haven Duisburg— Ruhrort een gedeeltelijke staking was uitgebroken in verband met de eenige dagen geleden tot stand gekomen arbi trale uitspraak, waarbij een loonsverla ging van 5 werd ingevoerd, werd Maandagavond officieel tot staking be sloten. Dinsdagochtend is de staking in het havengebied van Ruhrort, Hochfe'd en Duisburg uitgebroken. Hedenmorgen waren ongeveer 700 arbeiders in staking. De rijksminister van Binnenlandsche z5ken Gröner heeft hedenmorgen voor de conferentie van alle ministers van binnenlandsche zaken der Duitsche lau den een rede gehouden, waarin hij o a. zeide, dat hij üe ministers had uitge- noodigd tot een bespreking kort na zijn ambtsaanvaarding volgens een bestaan de goede gewoonte om de samenwer king te verzekeren, die in het belang van het rijk en de landen noodzake ijk i De ernstige gevaren die het rrk en de landen bedreigen, eischen vastbera den optreden van het rijk en de landen te krachtiger naarmate de ontwikke ling dreigender wordt. Het gaat niet al leen om het innerlijke wezen van de staat en om zijn grondwet, maar ook om de buitenlandsche politiek op het oogen blik. dat het om de belangrijkste be slissingen gaat. BLAVATSKY LOGE. Bij de openbare voordracht op Woensdag 18 Nov. te 8 uur in de Vrijm Loge op de Nieuwesloot te houden, zal declamatie wor den gegeven door mevr. J. C. J. A. van der VeenWilson te Alkmaar. Zij is een leer ling van Louis Saalborn en staat bekend als een zeer goede declamatrice. Een reeks portretten van mevrouw Van der Veen, waar in verschillende gemoedstemmingen wor den uitgebeeld, zijn geëxposeerd bij den heer Klinkert in de Langestraat. VERBETERDE OPROEPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de betrekking van ONDERWIJZER(ES) aan de U.L.-SchooI (hoofd de heer J. Hoek stra). Vereischt is het bezit van de hoofdakte, ter wijl het bezit van de akte M.O. Fransch (of de studie daarvoor) tot aanbeveling strekt. Salaris volgens Rijksregeling (le klasse) Geen bezoek dan na oproeping. Sollicitatie-stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 26 November a.s. Overlegging van getuigschrift(en) van ze delijk gedrag kan voorshands achterwege blijven. Alkmaar, 17 November 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. ARBEIDSONGEVAL OP „WESTERLICHT". Op het bouwwerk „Westerlicht" is gister middag een arbeidsongeval gebeurd n» heer S. uit de v. d. Woudestraat viel uit de tweede verdieping in den kelder en werd wellicht inwendig gekneusd, naar het Stads ziekenhuis gebracht. Hoewel nog niet bekend is, welke gevolgen deze val heeft gehad kon men ons mededeelen, dat de patiënt het 'goed maakt. GEEN AUTOBUSDIENST DEN HELDER-ALKMAAR— HAARLEM—AMSTERDAM v.v. Ged. Staten van Noordholland hebben be sloten, op het verzoek van den heer W. Bruins in Den Helder om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Den Helder over Alkmaar, Haarlem naar Amsterdam en terug afwijzend te be schikken. LEGER DES HEILS. De officieren van het Leger des Heils ver zoeken allen, die in aanmerking willen ko men voor de Leger des Heils-uitdeeling, vriendelijk, de briefjes voor 15 Dec. in te leveren. Na 15 Dec. worden geen briefjes meer aangenomen. Volgens de laatste cijfers van de rijksbank is de dekking van bankbiljetten van 27.8 pCt. tot 26.7 pCt. verminderd. De besprekingen tusschen de rijkskanselier en de sociaal-democratische leiders zal he denmiddag plaats hebben. GEEN ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Woensdagmiddag j.1. werd in kort ge ding bij de arrondissementsrechtbank een zaak behandeld van de firma Ringers, cho coladefabrikant, contra de Enkhuizer cacao- en chocoladefabriek West-Frisia. De firma Ringers had onlangs een nieuw chocolade-artikel in den handel gebracht ij1 den vorm van een viooltje. De fabriek West- LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 16.35 uur licht

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2