Alkmaarsche Courant. Het kostbare meesterstukje Radionieuws Jzuilieton Stad en Omgeving, Honderd drie en dertigste laargang. Dinsdag I? lovember. No 27l ,931- Woensdag 17 November. Hilversum, 298 AI. (Uitsluitend V.A.R.A.) 7.— en 7.30—7.45 Gymnastiekles. Gramofoonpla.en. 10.V.P R O.-Mor- ^envv-ijding. 10.15 Adolf Bouwmeester, voor bracht en gramofoonplaten. 12.Concert door het V.A R.A.-septet en gramofoonpla ten. 2.15 Keukenpraatje dcor P. J. Kers. 3.— Zang door het Kinderkoor „Le kleme btcm o. 1. v. G: M. Berend,en. Piano: Joh. Jong. 3.30 „De Schat in het Zilvermeer (li, van Carl May. 4.20 Vraaghalf uurtje. 5 Con cert door het V A R.A -orkest o. 1. v. l.i go o.: Groot en gramofoonplaten. 6.J. de K.-tCtc: „De verkiezingen in Engeland" 0.45 Cauce- rie over het kapita isme. 7 05 Joodsch uurtje. Sam Swaap, viool. Th. v. d. Pas, piano J. Hartog, lezing. 8.— Uitzending van den V. R O. 9.— „De Wederwaardgheden van Wakker en Tropenduit". 9 15 Piano-recital door Joh. Jong. 9.30 „Clown tegen wil en dank", comedie in 3 bedrijven van K Maul. Het Groot Volkstooneel. 10.45 Piano recital (Microfoonlooze vleugel. 11.Vaz Dias. 11.10—12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uits.uitend N C.R.V.) 8 -r- Schriftlezing. 8.15—9.45 Gramofoon platen. 10.— Zang door N.C R.V.-Dames- koor. 10.30 Ziekendienst. 11.12.Har moniumspel door M. F. Jurjaanz. Zang me]. A. Geest, sopraan. 12.15—12.30 Gramofoon platen. 12.30 Concert door N.C R V.-kwartet, zang, viool, cello en piano 2. Gramofoon platen. 2.30 Lezen van Chr. lectuur 3.-4 Concert Holl. Harpkwartet, harp, viool, cel o, piano en harmonium. 4 30 Gramofoonplaten. 5 Kinderuurtje. 6.— Uurtje voor de Land bouwers. 6.45 Causerie over de Reformatie- periode. 7.15 Causerie door H. Amelink 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.— Bestuursmede deelingen door mr. A. van Deurne. 8.15 10.15 Concert door N.C.R.V.-orkest o 1. v. F Schuurman Sprekers o.a. „Symphonie aus der neuen Weit", Dvorak. Na afloop: Vaz Dias en tot 11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 Al. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orkestconcert. 1.35 Or gelconcert door G. D. Cunningham. 2 45 Voor de scholen. 3.50 Symphonie orkest con cert uit Bourn -mouth o. 1. v. Sir Dan God frey. Frank Mannheimer, piano. O.a. Sym phonie fantastique, Berlio/ 5.05 Orgelcon cert door Reg. New. 5.35 Kinderuur. 6 20 Ber. 6.50 Volksliederen uit West-Europa, gramofoonpl. 7.10, 7 30 en 7.50 Lezing. 8 35 Symphonieconcert. B. B. C. Symphonieorkest o 1. v. A. Boult. Walter Gieseking, piano Ga. 7de Symphonie, Beethoven. 10 55 12.20 Dansmuzitk door Henry Hali's orkest Parijs „Radio-Paris", 1725 M 8 05, 12 50 en 1.25 Gramofoonplaten. 9.05 „Julius Cae sar", Shakespeare. 10.20 Gramofoonplaten O a. La vie brêve, de Fa la. Langenberg, 472 M. 6.257.20 Gramo foonplaten. 12.20—1.50 Kwartet en solisten concert. 3.404.25 Concert en tooneel, o 6de Symphonie in h-mo 1, op. 74, Tschai kowsky. 7.50 Boetedag-concert. Mis in C-dur voer soli, koor °n orkest. Beethoven. Kalundborg, 1153 M. 2.20—4.20 Orkest concert. 7.20—8.10 Moderne operette muziek O.a. uit Das Land des Lachelns, Lehar. 8 40 Hobo-soli door W. Welsing. 8.55 Blijspel. 9 2510.25 Roemeensche muziek, o.a. Roe- meensche Rhapsodie Nr. 1, Enescu. Daarna Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 5 20 Dansmuziek. 6.20 Missa So'emnis, Beetho ven. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Roemeen sche muziek, o.a. Dhapsodie, Golstan. 338 M.5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoon platen. 8.20 „Luna", fantasiespel van Piet en Poot. Rome, 441 Al. 8.20 Opera „Madame But terfly" van G. Puccini. Zeesen, 1635 Al. 7.20 Religieus concert Koor, orkest, solisten o. 1. v. Max Ludwig 9.20 Berichten en sluiting. HET ZENDERVRAAGSTUK. Besproken door de V.A.R.A Een protest. De voorzitter der V.A.R.A. heeft zich Za terdag laten verleiden voor de microfoon de houding van de A.V.R.O. inzake het zender- Uit het Engelsch door mej. C. M. G. de W 11 Nu was het oogenblik daar, begreep het slimme meisje, om beslist en zeker op te treden. Oom Si had zijn hart op dit zeldza me ding gezet, maar zij moest dus onmiddel lijk stappen doen om hem voor te zijn. Maar ze wist helaas maar al te goed, dat het waarschijnlijk lang niet gemakkelijk was Willem te overtuigen. Julie stond voor den ezel en hield haar hoofd op zij, precies als een deskundige. Het schijnt al mooier en mooier te worden, zei ze met zachte stem. Ja, dat is ook zoo, zei Willem en hij raakte het hier en daar aan met de vingers van een minnaar. Als het mij maar kon ge- ukken er de bovenste laag af te krijgen zonder te bederven wat er onder zit, dan wee ik zeker, dat het iets heel moois is. ol vuur zei Julie, dat zij dat ook hoopte. Daar is de wolk, waar ik den vorigen keer met u over sprak. O. ja, zei Julie, haar oogen opensper rende zonder te weten dat ze precies deed fis mijnheer Thornton. Nu zei ik het. En heel mooi zelfs. En die zonnestraal daar. Ik hoop, dat Uf z'et. Toen Willem dit zei was het zij e weerkaatsing van het zonlicht in de van dezen opgetogen jongeling zag. Ja, ik zie het, zei ze ernstig. vraagstuk te bespreken, welke bespreking schijnbaar ten doel had invloed uit te oefenen op de binnenkort te verwachten beslissing van den minister van waterstaat. Naar aanleiding van deze rede heeft het landelijk comité tot bevordering van de belan gen der luisteraars het volgende telegram aan den minister gezonden: De voorzitter van de V.A.R.A. behandelde heden, Zaterdag om 19 u. 50 m., het zendervraagstuk en be sprak daarbij de houding van de A V R O. te dezer zake. Het bevreemdt ons, dat deze uit zending ongestoord voortgang kon hebben Verzoeken Uwe Excellentie ons te willen be richten of uwe voorschriften, waarbij derge- 'i'lce besprekingen verboden zijn, ingetrokken zijn. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De raad dezer gemeente zal verga le ren Donderdag 19 November a s. nam 1 uur. Pu ten van behandeling: 1 Vaststelling van de notulen van le vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan de Gemeenteschool nr. 7 (bijlage Nr. 194). 3. Herbenoeming van stadsartsen en de stadsvroedvrouw (bijlage nr. 195). 4. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Handelsschool (bijlage nr. 1971 5. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverhedsonderwijs (bijl. nr. 206) 6. Voorstel tot bet 7erleenen van een crediet voor de aanschaffing van leer boeken ten behoeve vai dc St Joseph- school (u. 1. o.) bijlage nr. 175). 7 Idem tot beschikbaarstelling van gelden voor den bouw en de inricht'ug van het gymnastieklokaal bij de St Aloysiussèhcol aan de Koornlaan (bij lage nr. 178V Idem inzake subsidieering van het R. K. bewaarschoolonderwijs (bij'age n 179. 9. Idem inzake het verzoek van de Verecniging voor Volkshuisvesting Alkmaar" om medewerking voor den bouw van 28 arbeiderswoningen en 2 winkelwoningen 'bijlagen nr- 55 en 180' 10. Idem inzake den aanleg van rij wielpaden langs den Munnikenweg (bijlage Nr 193, 11. Idem inzake het verzoek van den A'kmaarsehen Bestuurdersbond om een uitkeering in eens voor aanschaf fing van kleeding, dekking en schoeisel (bijlage nr. 196). 12. Idem inzake de voorbereiding van een uitbreidingsplan ..West" en toe passing van art. 36, 4e lid, der 'Voning- v f op dat plan (bijlage nr. 198). 13. Idem om afwijzend te beschikken op een verzoek om subsidie voor het o' derhouden en het aanschaffen van speeiwerktuigen voor speeltuinen (bij lage nr. 199). 14. Idem inzake het verstrekken van regenkleeding aan sommige ambtenaren e werklieden der gemeente (bijlage nr 200). 15. Idem tot wijziging van de rege ling van vervanging van continuarbei- ders (bijlagen nrs 139 en 201). 16. Idem inzake uitvoering van de Ziektew et (bijlage nr. 202). 17. Idem tot het verleenen van een nader subs.die van 500.— voor het jaar 1931 aan de Commissie tot Huisverzor ging (bijlage nr. 203). 18. Idem tot wijziging van het Raads besluit inzake het waarborgen van ren te en aflossing eener door de afdeeling Alkmaar van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" aan te gane geldleening kantoorgebouw (bijlage nr. 204). voor de stichting van een magazijn met 19. Idem tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de ge meente Wieringen voor het toelaten van kinderen uit die gemeente tot de open bare scholen voor lager onderwijs in deze gemeente (bijlage nr. 205j. 20. Idem tot verlenging van den ter mijn van ontruiming voor een tweetal onbewoonbaar verklaarde woningen (bijlage nr. 207). 21. Idem tot het bouwen van een nieuwe Bokkebru (bijlage nr. 208). Da* moet het werk zijn van een ech ten schilder. In de stem van den jongen man hoorde zij dien zachten klank, dien zij reeds meer opgemerkt had. Het is een aller liefst stukje, juffrouw Julie. Ik begin heusch te gelooven, dat ik nog nooit zulk een mooi, zulk een volmaakt stukje gezien heb. van groote waarde, zou ik den ken, voegde Julie er bij en bracht hem daardoor weer op aarde terug. u wee* alleen dat het mooi is. Maar als het bepaald goed is, dan is het ook veel waard. Wat zou u den ken dat het waard is? Juffrouw Julie, het lichte beven van zijn stem had iets bovenmensche- njks, laten we niet aan geld denken. Maar bij gefluisterde woorden, bij dien niet aardschen blik in de diepe oogen, voelde ze weder iets pijnlijks. Oom Si zou dat sentimentaliteit noemen. Hij gelooft dat geld het gewich tigste van alles is; het eenige wat er op de wereld op aan komt. Dat mag zoo wezen, maar ik weet toch zeker, dat er dingen zijn, die men niet voor geld kan koopen. Bijvoorbeeld? Het meisje keek veel boozer dan ze was, juist omdat ze haai best deed die boosheid niet te toonen. Neem dien glans van de zon n. die poogt door de wolk te breken. - het geld van de wereld zou meni zooiets niet kunnen betalen. Men k niet koopen. tukheid. Je kunt Ach kom! wat een g hoeft vol- zoo iets best koopen e n natuurlijk. Zij vroeg waarom. JEUGDHERBERG PROPAGANDA- AVOND IN „DE UNIE". Zaterdagavond werd in de „Unie" een jeugdherberg progapanda-avond gehouden Ds. Boeke van Schoorl, een bekend ijveraar op 't gebied van de jeugdbeweging, opende den avond. Spreker, die met vreugde de uit- noodiging om het woord te voeren had aan genomen, zeide, dat deze avond niet van een bepaalden bond of vereeniging was uitge gaan, al hadden „De jonge Gids" en de „Trekkersbond" den stoot ertoe gegeven, daar er nu juist zoo'n uitgezochte gelegenheid be stond een dergelijken avond te organiseeren, omdat de Duitsche heroergvader Arno Steglich een rondreis door ons land maakte. Spr. wees er op, dat de Nederlandsche jeugdherberg-beweging zich in de laatste jaren bijzonder goed ontwikkelde. In de Am- sterdamsche jeugdherberg kwam heden dan ook het eerste congres van herbergvaders bijeen. Maar bij de Duitsche beweging Duitschland is het land van de jeugdherberg is de Nederlandsche nog niets. Daarom zou juist een Duitsche herbergvader zoo goed kunnen vertellen over de „wandernde" jeugd en het herberg leven. Spr. heette dar. ook Arno Steglich, de vader van den Freus burg, hartelijk welkom. En daar spr. zich het Duitsche spreek woord „Woman singt, da lass dich ruhig nieder, böse Menschen haben keine Lieder herinnerde en gehoord had, dat Arno Steg lich dacht, dat de Nederlandsche jeugd niet zingen kon, besloot men over te gaan tot het zingen van twee vierstemmige canons. Het klonk heel goed en de Duitsche herbergvader zal wel gedacht hebben, dat het met de zin gende Nederlandsche jeugd toch nog zoo slecht niet gesteld was. Hierna voerden eenige meisjes een paar volksdansen uit. terwijl ze er ook bij zongen. Er werd hartelijk geapplaudlseerd, wat ze ook wel verd encen. maar de volgende spre ker Kees Sipkes herinnerde den jongen lui er aan, dat applaus niet thuis hoorde in de jeugdherbergsfeer. Spr. was van plan eenige gedachten te uiten over de jeugdherberg en eenige foto's, die hij zelf had genomen, op het witte doek te projecteeren. Hij begon met een vergelijking tusschen het trekken van de jeugd van vroeger en van thans. In spreker's jonge jaren was het kam peeren nog heel in 't begin, aan 't strand zag men toen nog maar drie af vier tentjes, nu zijn er iederen zomer duizende. De trek naar buiten van de jongelui, het leven in de open lucht, wat de quinteseence is van het jeugd- herbergleven, had men toen nog niet. Als spr vroeg' i een wandeltocht hij was liever in de duinen dan op school wilde maken, moest hij 's avonds weer thuis zijn. Met de andere jongens was het natuurlijk evenzoo gesteld. Men zag het nut van net buiten leven eenvoudig niet in, en jongelui, die zon der hoed liepen, werden cp straat nagewezen, de J. G O. B. noemde men de „bloote bollen club". Toch begon in dien tijd ook al het streven van de jeugd om de natuur in te trekken. Maar zooals gezegd, men moest 's avonds thuis zijn, want jeugdherbergen bestonden er toen nog niet. Waarom nu is het buitenleven voor de jon gens en meisjes zoo goed? Omdat het zoo volkomen contrasteert met het werken op school, in de fabriek of ergens anders. Voor den dagelijkschen arbeid, die iedere dag weerkeert met dezelfde regelmaat en die iedereen in zekere mate afmat, is een tegen gif noodig. Dit tegengif vinden we niet in de bioscoop, niet in de danszaal, maar wel bui ten in de natuur. Men kan echter op verschil lende manieren naar buiten gaan, men kan naar 't Zwanewater gaan, en daar eieren zoeken en lepelaars onder schot nemen, dit is echter niet de juiste manier- men kan ook fietsen, champagnepils drinken, weer fietsen, weer champagnepils drinken en kooken, voor al vee! kooken. Ook dit is niet de goede ma nier. Maar men moet de natuur ingaan, om dat deze de behoefte naar afwisseling der jongeren op afdoende wijze bevredigt en hun phantazie orikkelt, omdat deze in staat is hun culturéele vorming te volmaken. Ieder, van welke richting ook, moet het hiermee eens zijn, en ieder moet er daarom voor zijn de jeugdherbergbeweging te bevor deren. Bovendien moet in een jeugdherberg ieder meehelpen aan het huishoudelijk werk. Dit bevordert het onderling hulpbetoon en het samenhoorigheidsgevoel. Voor iedere richting onder ons is er in de jeugdherberg iets te vinden Zoo kunnen de conservatieven Omdat dat zonnestraaltje alleen zichtbaar is voor het oog, dat het ziet. Dat lijkt mij sentimenteel, zei Julie op strengen toon. Dan zou je nu wel van alles kunnen zeggen. ja, natuurlijk. Niets is voor ieder een hetzelfde. Weer hoorde Julie die vreemde trilling in zijn stem, weer zag ze dien zonderlin gen blik. Wat ge zegt klinkt heel diep en verstandig, maar als ge op die manier door redeneert, dan weet ik wel zeker dat ge er niet mee vooruit komt in de wereld. Ik zal mij volkomen gelukkig voe len op de wereld als ik de bewonderens waardige dingen maar mag blijven zien. Julie had dolle lust hem eens flink te schudden, maar hij keek haar stralend aan en zij werd zoo tam als een pasgebo ren kind. Aanstaanden Zaterdag, zei hij, als wij naar onze schatkamer gaan, zal ik u aantoonen wat ik bedoel. Als u zoo blijft doorpraten, zei Ju lie, al weer heel streng, dan ga ik Zater dag niet mee naar uw schatkamer. En Zondag evenmin. En geen enkelen dag van de week. Als u een millionnair was, dan kon u u zelf veroorloven er zulke hersenschimmen op na te houden. Maar in uw omstandigheden en met een salaris, niet half zoo groot als het wezen moest, vind ik heusch dat u u moet schamen voor u zelf. Zij was wel een weinig verbaasd over haar eigen heftigheid. Hij scheen er ook j verbaasd over te wezen. En hij wierp I nog eens een blik op haar uit zijne diepe tevreden zijn met het feit, dat door middel van de jeugdherberg de folklore, de mythen en sagen van het platteland kunnen worden bestudeerd. De jeugdherberg in Duitschland b.v. kan de smeltkroes van 't Duitsche volk genoemd worden. Alle lagen der bevolking, alle stroo mingen en richtingen komen er samen en kunnen hun gedachten uitwisselen. Voorstan ders van 't temperen van den klassestrijd en voorstanders van den vrede kunnen blij zijn met de jeugdherberg. Dit bevorderen van de vredesgedachte is misschien wel de grootste verdienste. Daarom moet de jeugd geen geld vergooien aan sigaretten en bioscoop, maar sparen om in de vacantie er op uit te kunnen trekken. Spr. ginge nu over tot het bespreken en verklaren van de lichtbeelden, die op 't witte doek verschenen, 't Waren meest foto's van jongens en meisjes in jeugdherbergen en foto's uit de natuur, van bloemen en land schappen. Nadat allen weer een vierstemmige canon hadden gezongen en hierbij groote animo hadden getoond, kwam de „Burgwart" van den „Freusburg Arno Steglich als spreker aan de beurt. Spr., die natuurlijk geen Nederlandsch spreekt, hoopte, dat allen hem zouden kunnen begrijpen. Hij" begon toen het publiek in te wijden in de toestanden van het Duitsche jeugdherberg- leven. Jongeren en ouderen komen tesamen in de jeugdherberg, dit is goed, want ze hooren tesamen. Oud behoeft men nooit te worden, door om te gaan met de jeugd, kan men zich zijn eigen jeugd herinneren en hierdoor jong blijven. Jong zijn is trouwens geen kwestie van jaren, maar een gemoedstoestand. Het jeugdherbergwezen in Duitschland is al heel vroeg ontstaan, sommige jeugdher bergen zijn duizend jaar oud en dat er druk gebruik van gemaakt wordt, bewijst wel, dat er dit jaar 2300 overnachtingen plaats had den. Er zijn in Duitschland 2000 jeugdher- gen, in Nderland 25. Spr. ging voort met te vertellen, hoe men het in een jeugdherberg had. De kest is er goed, maar eenvoudig, alles wat echier naar behooren toebereid is, smaakt lekker; ook rauw voedsel behoort tot het dagelijksch rantsoen. Ieder- moet meehelpen in de huishouding, ieder maakt zijn eigen bed op en helpt mee met efen kooken. Daarmee heeft spr. de erva ring opgedaan, dat jongens meestal beter kenken dan meisjes Wat iren verder in elke jeugdherberg aan treft is: eenvoud, gezondheid en vroolijkheld Waar strijd is, is geen jeugdherberg, politiek hoort er n:et thuis. Alle lagen der bevolking, ouderen en jongeren komen hier samen om hun gtdachten uit te wisselen ,niet om strijd te vo.ren. Spr. hoort tot een oude beweging. Hij bracht zijn jeugd door in de millioenenstaa Berlijn, maar wanneer hij maar kon, trok hij er met zijn vrienden op uit. Zijn parool was: nur heraus von den alten Verhaltnisse. 't Is zoo mooi om zich uit een groote stad midden in de natuur verplaatst te zien Hoe rrooi zijn de boomen in hun zoo verschillen de gedaanten, en hoe graag vergeleken we ons niet met een grooten sterken boom, die den storm weerstaat. Dit trekken is echter zonder jeugdherbergen niet mogelijk. Mensch sein heisst ein froher Kreatur sein. Een jongen moet kunnen lachen. Tegen woordig zijn er jonge menschen, die het lachen verleerd hebben. Deze vroolijkheid nu kan men in de natuur terugvinden. Een „Wandermensch" zijn, is ook hetzelf de als een fatsoenlijk mensch zijn, d.w.z. een mensch, die eerbied heeft voor het andere ge slacht en voor oude lieden. 't Is zoo mooi de sterren te kennen, 't geeft ons een gevoel, dat ons uit de werkelijkheid verplaatst, daarom moeten we niet alleen de literatuur bestudeeren, maar ook de natuur. Spr. was vroeger eens met een troepje kameraden op een wandeltocht in 't Bohemer woud verdwaald. Ze werden toen erg angstig, want alles was bcsch en nog eens bosch, er kwam geen eind aan en 't begon al donker te worden. Ze hebben toen een vuur gemaakt en terwijl ze daaromheen zaten, hebben ze in hun verbeelding avonturen beleefd, die ze nooit meer zouden vergeten. Spr. wilde daar mee zeggen, dat niets meer op de fantasie werkt, dan de natuur. Een jongen heeft ook wel eens behoefte om dwaze dingen te doen, om uit te razen; daarvoor moet men doel matig en gemakkelijk gekleed zijn. Men kan geen buiteling maken met een broek aan, die in de plooi moet blijven. Het „Wandern" maak4 verstandiger en kameraadschappelijker, want lief en leed moet men deelen en bovendien is het goedkoop. Een kop goede koffie kost oogen. Als ge zoo door praat, dan komt er niets van u terecht. Het zal mooi zijn als ge een werkplaats hebt en gereedschap pen en een maal driemaal per dag, en een bed om in te slapen. Maar begrijpt u dan niet wat ik be doel? Neen, heelemaal niet. Ik voor mij vind het dwaasheid. Maar zeg eens, wat denkt ge, dat dit stukje waard is, als ge het voor Oom Si aankocht om weer te verkoopen? Dat is een heel moeilijke vraag om te beantwoorden. De baas is zoo handig om de dingen te verkoopen, dat hij er best een mooie som voor zou kunnen krijgen. Zelfs zonder onderteekening? Dit zeggende vestigde ze letterlijk haviks- oogen op den jongen man. Dat zeg ik niet. De onderteekening zou heel veel beteekenen voor een koo- per. Maar laten wij niet over den prijs praten. Er zijn dingen op dit stukje, die niet met goud te betalen zijn. Een ongeduldige „malloot!" was alles, wat ze zei. En toch plotseling, en zoo onverwachts alsof eensklaps het scherm werd neergelaten na een drama, nam haar stem dien zachten klank aan, dien ze van hem scheen geleerd te hebben. Ik kan je niet zeggen hoe mooi ik het vind en hoezeer ik het lief heb, zei ze droomerig. Ik zou er alles, wat ik bezit, wel voor willen geven. De glans op Willems' gelaat verried, dat hij slechts te gelukkig was om haar te kunnen gelooven. Het is even schoon in mijn oogen 5 pf., wil men echter fijne koffie, deze kost 15 pf. per kop. Alcohol wordt er in de jeugdherbergen niet gebruikt. Ook rooken is verboden: lm Jugendland ist Rauchen unbekannt. Het logèeren kost per nacht voor volwassen 50 pf. en voor niet volwassenen 25 pf., tot de niet volwassenen rekent men hen, die nog geen 25 jaar zijn. In de jeugdherberg leeft men allemaal met elkaar mee. Het is als een groot gezin. Als men dan 's avonds bijeen zit, voelt men al gauw de behoefte te zingen, ook worden er, vooral door de meisjes, volksdansen uitge voerd en soms spelen ze tooneel, zoomaar onvoorbereid, alleen voor plezier. Dit trekken is niet alleen voor de jongeren. Ook ouderen kunnen het doen. Zijn heele leven kan men een „Wanderer" zijn. Het maakt niet alleen het lichaam gezond, ook de geest functionneert beter; menschen die ge woon zijn nooit te denken, komen in de na tuur er soms toe hun hersens aan 't werk te zetten en nooit is de geest helderder en werk zamer, dan nadat men een dag getrokken hecri Nadat spr. een gedicht van hemzelf over het trekleven had voorgedragen, werd over gegaan tot het vertoonen van lichtbeelden, die door spr. werden toegelicht. Er waren mooie foto's onder, van plekjes in het Duit sche bergland en van schilderachtige Duit sche jeugdherbergen. Hierna werd door den heer Struyck voor hen, die geen Duitsch verstonden, in 't kort weergegeven, wat spr. op zoo prettige en enthousiaste wijze had verteld. Ds. Boeke, die den heer Arno Steglich dank bracht voor zijn interessante rede, be sprak nog een paar indrukken, die hij het vorige jaar in Duitschland had opgedaan. Eerst was spr. erg onder den indruk geko men van de crisis, die zich toen al in Duitsch land begon te laten voelen, maar daarna had hij in den Freusburg ondervonden, dat mea in een jeugdherberg door de gezellige sfeer, die daar heerscht, zelfs een crisis geheel kon vergeten. Nadat nog een afscheidslied was gezon gen, was deze goedgeslaagde en drukbe zochte propaganda-avond ten einde. EEN ADRES VAN „VOLKS HUISVESTING". Het bestuur van de Vereeniging voor „Volkshuisvestingheeft het volgende adres aan den Raad gezonden: lerzake ons adres aan Uwen Raad omtrent het bouwen van 28 arbeiderswoningen en 2 winkelhuizen, naar aan.eiding waarvan bij lage 180 werd opgesteld, zouden wij gaarne opmerken dat wij het met het College van B. en W. eens zijn, dat er niet gebouwd moet worden onder drang van oogenölikkelijken noodtoestand, maar dat wij het er geenszins mee eens zijn, dat de ontworpen woningen niet aan de eischen van goede volkswoningen voldoen. Ze zijn geriefelijker dan de allereerst door ons gebouwde en niemand zal durven beweren, dat die ondate woningen inmidde.s tot krotwoningen verworden zijn (wat ze bij behoorlijk onderhoud ook nooit zullen wor den) n en déplaise de opmerking dat onze nieuwe woningen reeds van stonde af aan krotwoningen zouden zijn. Trouwens waken hiertegen de bouwvoorschriften en de bouw- politie, terwijl wij de aanbevelende goedkeu ring hebben op onze plannen van den in specteur van Volkshuisvesting. Dat het behoorlijke woningen zullen wor den zal ook de zóó deskundige ir. Keppier van Amsterdam met ons eens zijn, waar deze toch nog voor kort aan zijn gemeente rappor teert, dat het z.i. voldoende is als met één woonruimte volstaan wordt, niet in 't minst omdat ook blijkens een in 1000 woningen ge houden enquete zulk een tweede woonkamer tje resp. slaapkamer „herhaaldelijk" voor „mooie" kamer, voor huisindustrie of voor on derverhuur gebruikt bleek te worden. (Zie de Telegraaf van 8 Oct. 1931). Wij herhalen, aan deze woningen bestaat een zeer dringende behoefte, en waarom zoudt Gij nu, waarom zou de gemeenschap nu niet ook die menschen helpen, die daarop, aangewezen zijn, waar dat bovendien zon der eenige geldelijke meerlast voor de ge meenschap mogelijk zijn zijn!? Hierbij wijzen wij Uwen raad nog op den toestand zooals die in het Roergebied ont staan is door het bouwen van te dure wonin gen. Daar toch moet de ondersteunde werk- looze bijna geheel zijn ontvangsten besteden om toch maar onder dak te kunnen blijven. Een schip op t strand is een baken in zee Tot goed inzicht in het bouwplan, in het bijzonder de indeeling der Woningen, voegen wij hierbij een kleine blauwdruk, waaruit U als in de uwe, ging Julie voort, maar zij durfde hem niet aan te zien. En ik zou het vreeselijk jammer vinden als het Oom Si ooit in handen kwam. Ik ben dol op dat ding. Als je het eens aan mij ver kocht? Aan u, juffrouw Julie? Ja, aan mij, zei ze op beslisten toofi en vastberaden. Ik vind het zoo mooi, dat ik er negentien pond, dat is 228, voor wil geven, dat is alles wat ik bezit. Willem was verbaasd. Ik had nooit gedacht, zei hij in een zalige verrukking, dat u het zoo zeer be wondert. Ja, ik bewonder het. Haar hart klopte snel en luid. En ik wou het zoo graag hebben. Ik kan u niet zeggen, wat het voor mij beteekent. Maar negentien pond is al wat ik bezit. Hij schudde het hoofdzeer beslist. Zij trachtte haar teleurstelling niet te verbergen. Ik denk er niet over een cent van uw geld aan te nemen, zei hij eenigszins verlegen. Maar als u het zoo graag heb ben wilt, sta mij dan toe het u cadeau te geven. Zij schrikte er hard van. Een daad van zulk een zuivere edelmoedigheid was bepaald ontstellend. Ik hoop, dat u het wilt aannemen, juffrouw Julie. Het was alleraardigst zoo verlegen hij was. Als u het zoo be wondert en lief hebt, dan hoort het u toe. Iets lief hebben is het bezitten. En ik zal altijd het heerlijke gevoel hebben te we ten, dat het u gelukkig maakt (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5