nikmaarsclte Courant. 5 tad en Omgeving- £anden 3-uinbouux ^Binnenland No. 271 1931 Honden) drie en dertigste Jaargang. Dinsdag tl \ovemfoer GEWESTELIJKE FEDERATIE NOORDHOLLANDfNOORD) DER SOCIAAL-DEMOCRATISCHE ARBEIDERSPARTIJ. (Vervolg). DE LANGEDIJKER GROENTE- VEIL-NGEN, Bij de discussie over het jaarverslag van den secretaris werd door de afgevaardigden van Purmerend, Enkhuizen en Ilpendam «vaardeering uitgesproken voor den arbeid van den secretaris in dit jaarverslag neergelegd. De critiek van deze afgevaardig den bepaalde zich tot onderdeelen, zooals de onvolledigheid van den ledenstaat, het te laat toezenden van het propaganda-materiaal bij de verkiezingen, correctie van het cijfer van totaal in Nederland verkozen partijgenooten van 82 in 41 e.d. De afgevaardigde van Ilpendam maakte de opmerking, dat nu, meer nog dan tevoren, contact moet worden gezocht met de tuin- en landbouwers. Verder vroeg deze afgevaar digde wat gedaan wordt om te voorkomen, dat de groenten door de tuinbouwers worden vernietigd, aangezien er op de veilingen geen bod op wordt gedaan. De secretaris, üe heer J. Westerhof, de sprekers beantwoordende, sprak zijn verba zing er over uit, dat in een tijd van algemeene vooruitgang van de organisatie er toch nog altijd afdeelingen zijn welke kans zien in ledental te dalen Evenwel neemt het aanta. niet-werkende afdeelingen af Hoe diepei de partij zich dringt in het bestaan der arbei dersklasse, des te moeilijker wordt het, het iaarlijksche groei-percentage te handhaven In alle afdeelingen zijn op heden propagan- da-commissiën aan den arbeid, geholpen dik werf door een k'einer of grooter aantal huis- bezoekers Inzake de bemoeiingen van het Gewestelijk bestuur met de moeilijkheden in den tuinbouw werd door hem medegedeeld wat is gedaan: Geconfereerd is te Den Haag met de Kamer fractie, vervolgens is een vergadering van enkele bestuurders en belanghebbenden ge houden met het lid van de Tweede Kamer v. d. Sluys, daarna met verschillende tuinbou wers en de Kamerleden Duys, Cramer en v. d. Sluys, terwijl in de laatste weken door het Kamerlid Duys informatorische vergaderin gen wordèn gehouden in dit Gewest Het program voor hulp aan den tu'nbouw is op gesteld. In de Tweede Kamer doen onze men- schen hun best, maar nu de roomsch-katho- lieke arbeiders-afgevaardigden zich de regee- riag gaan aanbieden als lijfeigenen is de kans op groote successen gering. De heer J. E. W. Duys vermeende iets te moeten zeggen in verband met de opmerking gemaakt over de bemoeiingen van het Gewes telijk Bestuur met den nood in den tuinbouw De interpellatie- v. d. Tempel over de cri sismoeilijkheden werd door Gewest en Ka merfraciie aangevat om ook voor den tuin bouw te kunnen optreden. Maar bij een zoo he angrijke aangelegen heid moet de Kamerfractie weten wat er on der de tuinbouweis zelf leeft aan gedachten nopens de aan te wenden middelen. Daaruit is geboren de wetenschap, dat er moet komen steun (zooals spr. bij ervaring is gebleken in alle vergaderingen door hem ge houden) en niet :rcdieten zooals de Provin ciale Commissie uit de veilingen schijnt te wenschen. De gedachte staats-hypotheekbank is in verschillende bijeenkomsten tot spr. ge komen. En zoo is er meer. De tuinders moeten nu zelf spreken En ze komen, ondanks het van den kansel afgekon digde verbod. In Groole'oroek mochten geen roomsch- katholieken komen in de bijeenkomst voor tuinders waar spr was, maar het antwoord op dit verbod was een stampvolle zaal Van derge'ijke hoogstbelangrijke bijeen komsten geven de burgelijke bladen uitste kende verslagen en onze eigen krant, of geen of een berichtje van een paar regels. Daarop moet spr. in dit verband wijzen. (Applaus) Hierna gaf de voorzitter de gelegenheid, te meer waar het ten goede kan komen aan het Volksblad, aan de afgevaardigden om hunne meening over de nieuwe krant te uiten Verschillende afgevaardigden wijzen hier na o.m. op het gemis van een behoorlijk ver slag van de Tweede Kamer. Zooals het nu is, merkte een afgevaardigde op, lijkt het wel alsof alleen oe Sociaal Democraten kunnen praten en de anderen niet. Een ander wilde verslagen van de ge meenteraden van Amsterdam e.d opdat de gemeenteraadsleden in andere plaatsen daar uit argumenten kunnen putten. Meerdere afgevaardigden wezen er op, dat door het ontbreken van de rubriek partij- nieuws nu de onderlinge band was weggeno men. De afgevaardigde van Koog Zaandijk ver meende dat deze besprekingen hier niet thuis behoorden, maar op het landelijk Congres van de partij. Hiertegenvoer stelde de afge vaardigde van Alkmaar (de heer T. Bonse- ma) zijne meening, dat nu de krant meer een Gewestelijke editie is geworden, de Geweste lijke jaarvergadering zich ook over dit blad zouden moeten kunnen uitsprken. De afgevaardigde van het Partijbestuur (de heer Boekman van Amsterdam) had met veel belangstelling kennis van een en ander genomen. De wenschen door de afgevaardig- JJ™ .n?aI gebracht, dienen ter kennis an het Partijbestuur en de Directie van de Ht- "e'c'€rsPers te worden gebracht. riet jaarverslag van den penningmeester vermeldde op de balans aan inkomsten en uit gaven een totaalcijfer van 3250.48 over het boekjaar 30/31. Hierbij was gereserveerd voor de komende verkiezingen 1300.ter wijl aan kapitaal bovendien 1642 07 aan wezig was. overzicht van lasten en baten ver- me dde een eindcijfer van 8074.42 aan in komsten en uitgaven. 1 vTLA* verk'e?.'ngsfonds was ontvangen 337 62 *erw$ n°g *e vorderen was De begrooting 31/32 vermeldde een eind cijfer van 5607.87. Voor vrouwenpropaganda wordt 300 uitgetrokken, vorig jaar 200.—, schrifte lijke propaganda is van 400.— op 300.— gebracht, terwijl voor landdagen en cursus sen 400.op de begrooting is gebracht. Den Helder vroeg of de heffing van 1 cent per lid en per drie maand, tot een maximum van vier keer door de vorige jaarvergadering toegestaan, nu er drie heffingen hebben plaats gevonden en de onkosten bestreden zijn, als beëindigd kan worden beschouwd. Is het niet gewenscht inplaats van 1300 gul den, twee duizend te reserveeren voor de ver kiezingen vroeg deze afgevaardigde verder? De penningmeester (de heer Romeijn van Koog a. d. Zaan) verklaarde namens het be stuur, dat van de vierde heffing wordt af gezien. Meer dan 1300.— te reserveeren is niet wenschelijk, aangezien dan de kasgelden wel eens on toer ijkend zouden kunnen zijn, vooral waar het bestuur voorziet, dat door de crisis-acties plotseling nog wel een heel wat van de kas zou kunnen worden gevraagd. Jaarverslag en begrooting worden hierna onder dankzegging aan de functionarissen goedgekeurd. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze was aan de orde de bestuurs verkiezing. Alle aftredende stellen zich weer herkiesbaar. De heer P. Zeeman van Alk maar is niet terstond herkiesbaar. Het bestuur werd als volgt samenge steld: P. K. Peerkamp, voorzitter, Zaandam- J Westerhof, secretaris-propagandist, Alk maar; A. J. Romeijn, penningmeester, Koog aan de Zaan; Gayaard, van Nieuwe Nie- dorp; W. van de Vall, Alkmaar; A M. Bu- lens, Hoorn; Mevr. N. Slooten-Smit, Groot- Schermer; N. Tj. Swierstra, Enkhuizen; K. Keuris Az., Van Ewijcksluis. Onder applaus van de vergadering bracht de voorzitter een woord van warmen dank aan den afgetreden bestuurder, P. Zeeman van Alkmaar van wiens helder doorzicht zoo vaak in de zeer moeilijke agrarische kwesties het bestuur geprofiteerd had. Voor den partijraad werden aangewezen: W. van de Vall, Alkmaar; K Prins, Zaan dam en N. Tj. Swierstra, Enkhuizen. Ambts halve zijn voorts lid P. K. Peerlkamp en J Westerhof. De delegatie bestaat dus uit E personen. Als plaatsvervangende leden der drie genoemden werden aangewezen P Hart, Koedijk; A. G. A. Verstegen, Koog aan de Zaan en D. C. A. de Zwart, Den Helder. Bij de bespreking van het verslag van de Sociaal-Democratische Statenfractie in Nrd. holland, bracht de afgevaardigde van Pur merend een woord van hulde aan de Staten fractie voor wat deze, vooral voor het platte land, had bereikt. Hij verzocht in de toe komst een meer uitvoerig verslag. De heer Reinalda, van Haarlem, nam deze hulde in volle gerustheid voor de frac tie in ontvangst, maar wilde deze vooral wat de plattelands-aangelegenheden aanbetreft, zonder aan de andere Statenleden de heeren Ankersmit en van de Vall, die zich ook zeer ster kop dit terrein bewogen, te kort te doen voor 't grootste deel overdragen op den hr P. Zeeman. Hij was de onvermoeide vechter voor 't thans aangenomen beginsel van enkel voudig stemrecht in de waterschappen Zijn arbeid, ondanks zijn psysieke moeilijkheden, voor de tuinders werd bekroond, met de toe gestane crediet. En thans staat hij weer voor deze groep onvermoeid op de bres. Aan hem vooral wil ook de Statenfractie bij dezen voor alles dank weten. In enkele sympathieke woorden komen de uit een bewogen gemoed nam de heer Zeeman afscheid, dank brengende aan de partijgenooten. Statenleden, welke hem een en ander mogelijk maakten. Spr. beval zich in de vriendschap van allen aan. (Daverend applaus). Voor de commissie van kasnazieners wer den aangewezen de afdeelingen Zaandam en Koog a. d. Zaan. In de congres-commissie zal een lid van de afdeel ing Enkhuizen worden aangewezen De lijst van propaganda- en organisatie- voorstellen van het bestuur werden na een warm gestemde, korte rede van den secreta ris, de heer Westerhof, met algemeene stem men aangenomen. Hierna kwam in behandeling eene door de afdeeling Purmerend voorgestelde en aan de afgevaardigde voor de vergadering ter hand gestelde motie van den volgenden in houd: Het Gewest Noord Holland-Noord der S.D.A.P. in jaarvergadering bijeen op Zon dag, 15 November 1931 in de „Unie" te Alk maar, van oordeel, dat het optreden der re geering ten aanzien van de werkloozenzorg de salarisverlaging van het personeel in Overheidsdienst; de aanslagen op de auto nomie der gemeenten; de aanslagen op het onderwijs voor het volkskind; de woord breuk inzake de wet op de financieele gelijk stelling tusschen rijk en gemeenten onver mijdelijk gaat in de richting van de dicta tuur; en een dreigend gevaar is voor het voortbestaan van de democratie, dringt er bij het Partijbestuur met klem op aan om, in overleg met het bestuur van het N.V.V. voort te gaan met alle haar ten dienste staande middelen aan te wenden om de regeering en de bezittende klasse duidelijk te maken dat de arbeidersklasse zich tegen beknotting van haar politieke vrijheid en te gen elke poging om het levenspeil te druk ken, met alle kracht waarover zij beschikt, zal verzetten, besluit, deze motie ter kennis te brengen van het Partijbestuur, te publiceeren in de pers en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd zonder discussie aange nomen met algemeene stemmen. Aan de orde waren thans de voorsteden der afdeelingen inzake crisisvraagstukken. Afdeeling Bergen. Het ge'«gelijk bes uur trachte zoo spoedig ^"„deling van vergadering te beleggen ter behan de crisisvraagstukken. vertr0u- Praeadvies van Ae jn den geest en de wen dat ons voorstel ]~e za, zijn en zij bedoeling van de afd kunnen aansluiten ZiCDit^voorstel°werd afgetrokken. vergadering dringt er bij het gewestelijk be stuur op aan in verschillende tuin- en land bouwcentra vergaderingen te beleggen met onze vooraanstaande sprekers en in die vergaderingen vooral onze eisch: de grond aan de gemeenschap, naar voren te doen schuiven. Praeadvies van het bestuur: Wij stellen een rondreis-Duijs voor, en ongetwijfeld zal Duijs, maar zullen ook alle andere sprekers, den eisch: de grond aan de gemeenschap, in deze tijden sterker dan ooit naar voren bren gen. Na een korte discussie aangenomen. Inzake propaganda ten platte landU. Afdeeling Hoorn. De vergadering besluite, het gewestelijk bestuur opdracht te geven, de noodige maat regelen te treffen, waardoor het mogelijk zal zijn de propaganda ten plattelande op de meest intensieve wijze te voeren. Praeadvies van het bestuur: Wij wijzen de toelichting op dit voorstel geheel af. De strekking van het v°°5s'e' zal uiteraard ieders instemming hebben, en wij noodigen de afdeelingen dan ook opnieuw uit om con tact te willen zoeken in nabije gemeenten, waar nog geen afdeelingen zijn, zich daarna met den secretaris-propagandist voor een bij eenkomst van genoodigde geestverwanten in verbinding te stellen en langs dezen ook en vooral in het afgeloopen jaar met zooveel succes gevolgden weg nog meerdere nieuwe afdeelingen op te richten. Na een scherpe discussie tusschen den af gevaardigde van Hoorn en den Secretaris van het Gewest welke in dit voorstel een on juiste aanval op de activiteit van hem per soonlijk zag, werd dit voorstel ingetrokken, wat enkele afgevaardigden o.a. Zaandam wel jammer vonden, vermoedelijk omdat hen daardoor de gelegenheid werd benomen om door tegen het voorstel te stemmen hun ver trouwen in de werkzaamheden van den secre taris uit te spreken. Inzake bestrijding van werkloos heid door wering van buitenland- sche arbeiders. Afdeeling Oudesluis. De afdeeling Oude- sluis is van oordeel, dat er naar middelen behoort te worden gezocht, waardoor het ge durende een aantal jaren uitgesloten is, dat in den landbouw buitenlandsche arbeiders te werk worden gesteld, zoolang de inwonende Nederlandsche landarbeiders als werkloos ingeschreven staan bij de plaatselijke Ar beidsbeurzen. Tevens een volkomen verbod in ieder geval van buitenlandsche vrouwen of kinderen. Noodigt het bestuur van het Gewest Nrd.- holland Noord uit, daarvoor gegevens te ver zamelen en leiding te nemen. De uitvoerige toelichting bij dit voorstel bedoelde de vergadering te laten uitspreken, dat van overheidswege maatregelen werden gevraagd om speciaal de Belgische arbeiders zoolang te weren, tot alle inwonende arbei ders aan 't werk waren. Een en ander werd door den afgevaar digde, den heer Raven van Anna-Paulowna, nader toegelicht Op voorstel van het bestuur werd besloten, de afdeeling Oudesluis voor dit voorstel te verwijzen naar het congres van de partij. De afdeeling Westzaan welke financieele steun vroeg voor afdeelingen welke door bij zondere organisatorische moeilijkheden hun ne financiën niet in orde konden houden, kreeg de toezegging dat elk geval op zich zelf zou worden bekeken. Bij de rondvraag vroeg de afdeeling Wie- ringen de hulp van het Gewest om het mo gelijk te maken in de nieuwe provincie (de Wieringermeerpolder) een eigen gebouw te krijgen. Het bestuur beloofde deze zaak in de e. k. bestuursvergadering nader onder 't oog te zul'en zien. Hierna werd de vergadering te omstreeks half zes met een woord van dank door den voorzitter gesloten. Slapte op de veilingen, maar drukte, groote drukte op de akkers en bij de boeten. Men zit hier midden in den koolhalerstijd en met man en macht is men bezig de kool binnen te krijgen. Het blijkt nu, dat er heel wat kool is en in het bijzonder komt er heel veel uit de polders buitenom. De voorraden zullen aan merkelijk grooter zijn dan verleden jaar, doch de vooruitzichten zijn veel slechter. Men ziet het verloop op de koolmarkt voor den aanstaanden winter duister in: als het niet flink vriest zal het buitenland niet veel van onze kool noodig hebben en zullen de voor raden veel te groot zijn om op de binnen- landsche markten bevredigende pnizen te kunnen bedingen. Er schijnt momenteel nog vrii veel onverkochte kool op de akkers te staan en de animo om ze te koopen is bij de Langendijkers niet groot. Was er verleden jaar omtrent dezen tijd geen kool te koop voor een lageren prijs dan de gecontracteer de kool kostte, nu is dit wel het geval. Deze kost over 't geheel f 200 per spoorwagen, doch de gedrukte toestand in het tuinbouw- district is van dien aard, dat men puike roode kool voor 150 koopen kan. De contractbou wers staan er dus blijkbaar niet zoo goed voor als verleden jaar; jammer genoeg, want het vindt zijn oorzaak in de buitengewoon on gunstige omstandigheden, waarin de Lan- gendijker tuinbouw verkeert. Deze week kwamen voor het eerst geen aardappels meer aan onze markten. Aan bloemkool werd minder aangevoerd dan men dit tijdens het zachte weer der laat ste week zou mogen verwachten. Van de soort Lecerf zijn de aanvoeren al zeer gering en de prijzen bovendien buitengewoon laag. Aanvankelijk werd ze nog verkocht voor 3.60--ƒ 4.50, doch Vrijdag bracht ze den luttelen prijs van 1.401.90 op.. Reuzen waren ook goedkoop. Prachtige exemplaren van de fijnste kwaliteit konden in het begin der week nog nauwelijks 4 en 5 cent opbren gen; kleinere werden verkocht voor minder dan 2 per 100 stuks. Tweede soort waren zoo goed als niets waard en men was al bij zonder gelukkig als men 1 per 100 stuks maakte. De totaal-aanvoer bedroeg rond 5000 stuks. Met de roode kool wilde het ook deze week nog maar niet. Telkens weer kwamen prijzen van 60 cent per 100 K G. voor. De aller mooiste brachten X 2 of iets meer op. Een groot deel der aangevoerde hoeveelheden is voor prijzen, liggende om 1, verkocht. De grootste aanvoeren hadden nog plaats aan de Broeker veiling, waar bijna 14 spoor wagens werden verhandeld, tegen ongeveer 5 te Noord-Scharwoude. Lusteloos bleef ook de stemming op de gele-koolmarkt De grootste kool bracht ook weer steevast 60 cent per 100 K G. op. De mooiste van de beste kwali teit bij een gewicht van ongeveer 3 pond kon den deze week de 2 niet meer bedingen. Middelgroote werden voor ongeveer 1 per 100 K G. verkocht. De aanvoer was bij deze prijzen gering: nauwelijks 10 spoorwagens. Maandag was de witte kool aan de veiling van den Noordermarktbond onverkoopbaar. Overigens bracht ze weer den minimumprijs van 60 cent per 100 K.G. op. De fabrieken koopen ze nog, omdat ze voor dezen prijs nog wel een kans voor de zuurkool willen wagen De voorraden worden echter al geringer en aan beide veilingen werden slechts 6 spoor- wegens verkocht. Meer Deensche witte kool werd er verhandeld, ook al tegen lage prij zen. Denen, die uitmuntend voor bewaarlcool geschikt zijn, brachten 140 of iets meer per spoorwagen op. Er werden verschillende partijen verkocht voor prijzen beneden 1 per 100 K.G De totaal-aanvoer aan beide markten bedroeg ruim 16 spoorwagens. Minder opgewekt dan verleden week was de uienmarkt, althans de prijzen liepen voor grove en gewone uien iets achteruit. Aan de Broeker veiling werd Maandag voor gewone uien 4.60^—5.10, te Noord-Scharwoude 4.80 betaald. Deze prijzen handhaafden zich bijna de hee'e week, en aan de veiling te Noordscharwoude werd veel verkocht voor iets meer dan 4. De prijs van de grove uien week weinig af van dien der uien: de notee ringen lagen de heele week tusschen 4 en 5. Voor drielingen werden prijzen besteed tusschen 5 en 6 Nep was hooger in prijs dan tot hiertoe besteed werd. Dinsdag bracht ze aan de Broeker veiling tot 9.20 op. La ger dan .60 is ze niet verhandeld. In totaal werden 17 spoorwagens verhandeld, een be langrijk kwantum dus. Het is trouwens het eenige product, dat een bevredigende op brengst geeft. Voor bieten was weer bitter weinig belang stelling. De mooiste tracht ongeveer 2 op Minder uitgezochte golden 1.40—1 60. Voor peen wefden prijzen betaald, die noo dig een gulden hooger moesten zijn. Groote brachten Maandag aan de Broeker veiling 2.702.80 op. Later werd dit iets beter en kon tot 3,50 worden bedongen. Voor kleine werd 0.60—1 60 betaald. Rammenas, alleen aan de Broeker veiling aangevoerd, werd nog 1.70—1.90 ver kocht. Voor spruitjes werd 5.30 per 100 K G betaald. MISLUKTE OVERVAL OP EEN WIELRIJDER. Deze verdedigde zich kranig, zoo dat de aanrander op de vlucht sloeg. Op de Mooksche baan onder Mook, ter hoogste van café Spoeltman, is Zaterdag avond een heer, die in de richting Piasmolen reed, aangerand door een tot nu toe onbe kend gebleven persoon, die plotseling van echter een boom te voorschijn kwam en den heer met een scherp voorwerp een slag toe bracht. De aangevallene verdedigde zich met een electrische zaklantaarn en deelde hier mede verschillende slagen uit. Blijkbaar ver rast door het verzet, nam de aanrander hier op de vlucht. De politie, die onmiddellijk ge waarschuwd werd, is er nog niet in geslaagd den aanrander te vinden. RIJKSWEGENFONDS EN TERTIAIRE WEGEN. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin het verzoek wordt gedaan te willen bevorderen, dat bij de finan ciering van het Rijkswegenplan in de toe komst een andere gedragslijn zal worden ge volgd en wel daarin bestaande, dat ten be hoeve van de verbetering en moderniseering van het Nederlandsche Wegenstelsel eene leening met langen looptijd wordt gesloten. Mede wordt in het adres gevraagd, om wijzi ging te brengen in de wegenbelastingwet, waardoor het mogelijk zal zijn voor het in stand houden en de verbetering van de z.g. tertiaire wegen bijdragen uit het wegenfonds te verleenen. EEN SCHIP MET BLOEMBOLLEN „WEGGEBRACHT". Thans de handelaar en de schipper gearresteerd. In verband met de hoog verzekerde, ver loren gegane lading bloembollen waarover dezer dagen mededeelingen in de kranten verschenen, is de schipper van het vaartuig „Vertrouwen" aangehouden en ter beschik king van de justitie te Middelburg gesteld. Verder is een bloembollenhandelaar uit Wijk aan Zee na verhoor te Dordrecht, aldaar ter beschikking van de justitie gesteld. In het ge heel bevinden zich thans drie personen voor deze zaak in arrest. BEWAKING WIJKPOSTKANTOREN TE DEN HAAG. Sedert eenige dagen worden de verschil lende wijkpost- en telegraafkantoren in de residentie bij het invallen van de duisternis bewaakt door een politie-agent. Deze politie post wordt opgeheven als de zgn. wijkauto na sluiting der verschillende kantoren de zakken met waarde-inhoud heeft afgehaald, om ze naar het hoofdpostkantoor te bren gen. CREMATIE LOUIS BOUWMEESTER Jr. Gistermiddag vond op Westerveld de cre matie plaats van wijlen Louis Bouwmeester Jr. De belangstelling voor deze plechtigheid was zeer groot. In het bijzonder waren vele vooraanstaanden uit de artistenwereld ver schenen om hun vriend en collega de laatste eer te bewijzen. Onder hen merkten wij o.m op het revuepersoneel en de leden van het orkest van het Scala theater, den Haag; Louis de Vries als hoofdbestuurslid van het Too- neelverboneL, WiUy Mullens, van dei Lugt Melsert, directeur van den Tivolischouwburg te Rotterdam, K. Huizinga, directeur van de Schouwburgmaatschappij in Den Haag, B. Mullens, directeur van het Grand Theatere in A'dam. Kees Pruis. Henriette Davids, Jac. Olman. namens het Toonkunstenaarsver- bond,, J. Tholen, A. E. Wunnink, directeur van theater Carré, Elias van Praag van het Nieuw Nederlandsch Tooneel, M. v. Eysden, Albert Kiehl, Meyer Hamel en vele anderen. Nadat de baar in den aula was neergezet, stelde het personeel van het revuegezelschap zich daar om heen. Als eerste spreker trad naar voren de heer Louis de Vries, die namens het Nederlandsche Tooneelverbond het woord voerde en o.m. wees op de verdiensten van den overledene voor het tooneel en ten slotte tot den zoon van den ontslapene eenige ernstige woorden richtte. Verder werd nog het woord gevoerd door de heeren Kiehl, namens het gezelschap van den Plantage schouwburg, die namens dti gezelschap een krans op de baar legde, mr. Kokosky, Willy Mullens. Elias van Praag, Huizinga, mr. Mout, namens eenige Haag- sche vrienden, Silvain Pons Jr., Poortvliet, dr. A. Ides, namens Scala en Wysmuller Jr. Nadat de baar was neergeiaten dankte de heer Sandberg, schoonvader van den over ledene, de aanwezigen voor hun belang stelling. Diep onder den indruk verlieten de aanwe zigen het gebouw. RESTAURATIE RAADHUIS VEERE. De koningin heeft de restauratiecommissta voor het raadhuis te Veere door een belang rijke gift van hare belangstelling in dit her stelwerk doen blijken. UIT HET RAAM GEVALLEN. Zondagnacht is in de Stationsstraat i Meersen een man uit de eerste verdieping van zijn woning op straat gevallen met het gevolg, dat hij onmidde^ijk dood was. Over de toedracht van het ongeval is verder niets bekend. MONUMENTENVERORDENINO FRIESLAND. Gedeputeerde Staten van Friesland hek ben na de verschijning van de door de Rijks commissie voor de monumentenzorg opge maakte voorloopige lijst der monumenten zorg opgemaakte voorloopige lijst der mo numenten in de provincie Friesland en met het oog op het groote cultureele belang, dat gelegen is in het behoud der in de lijst ver melde monumenten, aan de gemeentebestu ren een schrijven gezonden, waarin in over weging wordt gegeven een gemeentelijke mo numentenverordening vast te stellen. RUZIE OM EEN GULDEN MET EEN MESSTEEK TOT SLOT. Zaterdagavond zaten de 35-jarige E. eto de 25-jarige S. in een café aan de Rubroekstraat te Rotterdam te kaarten S. had nog een speelschuld van de vorige week ter grootte van één gulden bij E. Daarover ontstond rurie, zegt De Crt., welke buiten werd voort gezet. E. stak S. met een mes, ten gevolge waarvan deze in de linkerzij zoodanig werd getroffen, dat hij in hef'ziekenhuis aan den Bergweg moest worden opgenomen. E. is door de politie van het bureau Meerman- straat aangehouden en aldaar opgesloten. Na verhoord te zijn, is hij later weer vrij ge laten. PLANNEN VAN PHILIPS IN HONGARIJE. Bouw van een eigen fabriek. Naar de „Magyar Közgazdasag" bericht, zou de Hongaarsche Philips Radio-maat schappij van plan zijn, eene eigen fabriek in Boedapest te bouwen, waar in de toekomst op grond van de Philips-patenten de radio artikelen zullen worden gefabriceerd. Bij na- vrage bij de Boedapester Philips-vertegen- woordiging vernam onze correspondent,"dat inderdaad dergelijke plannen bestaan, dat de firma ook reeds in het bezit van den grond is. dat echter in verband met de ongunstige tijden met de verwezenlijking der plannen nog wel een beetje zal moeten worden ge wacht. INBRAKEN Te Dordrecht. Zes duizend gulden gestolen. Zaterdagavond tusschen acht uur en half elf heeft men tijdens afwezigheid der be woonsters, zich vermoedelijk met een val- sche sleutel toegang verschaft tot de wo ning eener familie in de Javastraat te Dordrecht en daaruit een bedrag van naar schatting 6000 in geld gestolen. Te Tilburg. Zondagmorgen omstreeks half zeven, ter wijl de bewoners naar de kerk waren, zag men in de Korenbloemstraat te Tilburg iemand op het dak kruip>en van den melkboer Ketelaar. Vermoed werd, dat het een lid der familie was, dat werkzaamheden in den stal had te verrichten. Later is echter gebleken, dat men te doen had met een inbreker, die kans zag om 600 mede te nemen en spoor loos te verdwwijnen. Tilburgsche inbrekers te Amsterdam aangehouden. Op verzoek van de Tilburgsche politie zijn Zondagmorgen te Amsterdam twee personen aangehouden, afkomstig uit Tilburg. Het zijn een los werkman aan de gasfabriek en een Duitsche schoenmaker, die verdacht werden van een groot aantal inbraken in Tilburg ge durende de laatste paar jaren. Des middags, toen beide personen reeds te Tilburg in arrest waren gesteld, heeft de com missaris van politie een inval gedaan in bei de woningen en daar vele kostbare voorwer pen, sieraden, inbrekerswerktuigen enz. in be slag genomen, die kennelijk van bepaalde in braken afkomstig waren.' Te Amsterdam, waar de mannen aan de Weesperpoort ge arresteerd werden, waren den los werkman reeds voor 7000 effecten ontnomen, welke einde Augustus van dit jaar ten huize van den heer Wayers te Tilburg waren ont vreemd. Vermoedelijk zal men met de in be slag genomen voorwerpen ongeveer twintig inbraken kunnen reconstrueeren. Beide per sonen zijn gehuwd,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9