DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hit het JUtrtement 0ayeUiksch OveczicfU (Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 2 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 1- 5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V Boek en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSifc ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ulo. 252 Directeur: C. KRAK. WOK11DA6 is YOVEMBKK 1931 Hoofdredacteur. Tj N. ADEMA. 133e Jaargang. Dit nummer bestaat uit drie blad;n. DE DUITSCHE HERSTEL BETALINGEN. Op welke wijze kan Duitschland zijn schuld betalen? Toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland? DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De gevechten aan de Nonni- brug; opmarsch der Chinees- sche hoofdmacht. van, naar het japansche dagblad Nitschi" meldt dn-ect v hee{t gene. Nieuwe Japansche troepen naar het tooneel van den strijd. Een Japansch ultimatum aan generaal Ma. DE DUITSCHE NOODVERORDENING INZAKE OSTHILFE VERSCHENEN. DE HONGAARSCHE REGEERING AFGETREDEN? DE FRANSCHE BUITENL ANDSCHE POLITIEK. Debatten in de Fransche Kamer. COMMUNISTISCHE SAMENZWERING IN JAPAN. Dertig leiders gearresteerd. AMERIKA'S HOUDING TEGENOVER JAPAN. Een bemiddelingsvoorstel van Dawes. DE ZUIVERING VAN CORSICA. Een groot aantal bandieten g» arresteerd. STRAATGEVECHTEN TE LONDEN TUSCHEN WERKLOOZEN EN POLITIE. ERNSTIGE ONLUSTEN IN PERU. Zeven personen werden gedood FRANSCH TIJDSCHRIFT IN BESLAG GENOMEN. Wegens anti-Engelsche illustraties, HET RUSSISCHE HANDELSVER DRAG MET PERZIE. MAARSCH Den Haag, 17 Nov. 1931. De toeleg om heden het ontwerp tot ver hooging van de Invoerrechten af te handelen, is niet gelukt. Wij gelooven niet, dat het voorstel verworpen zal worden, doch in de amendementen van de protectionisteu is de Tweede Kamer heden blijven steken. Minister De Geer heeft in de verdediging van zijn voorstel er den nadruk op gelegd, dat we hier niet te doen hebben met een pro tectionistisch voorstel. Hij heeft met de in diening van zijn voorstel om de invoerrech ten van 8 op 10 percent te brengen, enkel op het oog gehad de noodzakelijk om de schat kist met 11 millioen te stijven. Nu is de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat een dergelijke verhooging, al was zulks niet bedoeld, niet temin hier en daar beschermend werkt, maar naar zijn overtuiging zullen de levensomstan digheden er niet door gedrukt worden. Eenig nadeel zal er wellicht uit voortvloeien, maar in ieder geval is dat te aanvaarden omdat daarmee het grooter nadeel van een nietsl ui tend budget zal worden voorkomen. Een verteringsbelasting of een verhooging van de tabaksbelasting, waarop dr. Vos (lib zijn zinnen heeft gezet, zou meer bezwaar opleveren dan de hier voorgestelde verhoo ging. Voor het denkbeeld om ook deze ver hooging slechts voor 3 jaar van kracht te verklaren gevoelde hij weinig, maar, wan neer we den minister goed hebben verstaan, is hij er niet zoo sterk tegen gekant, dat hij eer. amendement in dien geest voor onaanne melijk zou willen verklaren. De op hem volgende spreker, de heer Co- lijn (a.r.), die in eersten termijn niet had ge sproken, gevoelde nu toch behoefte een woord te zeggen. Hij viel den minister bij, doch hij vreesde toch ook, dat het prijsniveau voor sommige artikelen door het voorstel zou moe ten stijgen. Deze spreker verklaarde zich voorstander van een tijdelijk karakter dtr verhooging. In verband met de te verwachten loonsverlagingen ried hij ten stelligste af de verbruiksartikelen van den landbouw met hooger recht te treffen. Onze landbouwpro ducten, die in de eerste plaats voor den uit voer worden gekweekt kunnen geen profijt trekken van verhooging van invoerrechten. Achtereenvolgens hebben de voorstanders van vrijhandel IJzerman (s.d.a.p.), Oud (v.d.) en dr. Vos (lib.) hun in eersten termijn verdedigde inzichten nader toegelicht, waarop de protec- tionisten Van Voorst tot Voorst (r.k.) en Kor- tenhorst (r.k.) nogmaals hun instemming met het voorstel hebben betuigd, al ging het niet ver genoeg naar hun zin. De heer Beumer (a.r.) legde den nadruk op het onschuldige karakter van het ontwerp, dat misschien wel bezwaren zal opleveren, doch dat is met elk voorstel tot belastingheffing het ge val. Dat het strijdig zou zijn met den geest van het tractaat van Oslo, ontkende hij ten eenen- male. Nadat hierop de heer Wijnkoop (comm.) een en ander, niet ter zake doende had opgemerkt, waarvan de bedoeling was een paar onbetame lijkheden tegen den sociaal-democratischen woordvoerder IJzerman te zeggen, heeft minis ter De Geer een kort slotwoord gesproken. Daarop is men begonnen met de behandeling van de artikelen. Nadat art. 1 onveranderd was goedgekeurd, heeft de Kamer zich verder ver diept in de amendementen vooreerst van den heer Lovink (c.h.) om de invoerrechten op vleesch belangrijk te verhoogen, daarna van den heer Van den Heuvel (r.k.) om het invoer recht op suiker van 2.40 op 5.40 per 199 K.G. te brengen, Breedvoerig is daarbij stilge staan. Tegen het eerste amendement werd vooral aangevoerd, dat een bemoeilijking van den invoer van buitenlandsch vleesch, wat toch in de bedoeling van het amendement ligt, niet in deze wet thuis behoort, doch beter kan be reikt worden door toepassing van het weldra aan de orde komende contingenteeringswetje, dat aan de Regeering de vrije hand zal geven om beperkende bepalingen omtrent den invoer van handelswaren uit te vaardigen. Tegen het amendement-Van den Heuvel werd met klem aangevoerd, in het bijzonder door den heer Knottenbelt (lib.), dat het rauwelijks was ingediend, schoon het van het grootste gewicht was voor allen, die bij de suikercultuur zijn betrokken. De portée van deze zware heffing is niet onmiddellijk te overzien en daarom kan, als de voorzitter niet meent, dat het buiten het bestek van het wetsvoorstel valt, de Kamer niet anders doen als het verwerpen. Morgen valt de beslissing. plan voorziene commissie van deskundigen zal bijeenkomen. Deze besprekingen hebben een vrij bevre digend verloop gehad, maar daaruit mag men nog niet opmaken, dat het schulden- vraagstuk nu spoedig zal zijn opgelost, want daarvoor is deze kwestie veel te ingewikkeld. Men verwacht, dat Duitschland met voor stellen voor den dag zal komen, die in hun algemeene strekking door Frankrijk zullen worden goedgekeurd. Hoewel de geschiedenis van de laatste ja ren heeft geleerd, dat men zich van de resul taten van conferenties geen te groote voor stellingen moet vormen, zoo is het toch in ieder geval een heugelijk verschijnsel, dat de beide grootste tegenstanders geregeld pogin gen tot toenadering in het werk blijven stel len. Het is waarschijnlijk dat de voorstellen van Duitschland met betrekking tot de cre- dieten op korten termijn hierop neer zullen komen, dat Duitschland de terugbetaling zou willen verdeelen over een groot aantal jaren. Voordat zulk een voorstel in overweging zou kunnen worden genomen, zou het echter noodzakelijk zijn, dat de crediteurstaten al lereerst een internationale conferentie zouden houden. Een dergelijke conferentie zou dan omstreeks den zelfden tijd als de bijeenkomst van de Youngplan commissie kunnen worden gehouden. Er is echter nog geen sprake van dat het vraagstuk van de herstelbetalingen defini tief zal worden geregeld. De meeningen in zake de kwestie loopen bij de betrokken lan den te ver uiteen, dan dat men mag veron derstellen, dat een oplossing zal worden ge vonden zonder dat zich nog vele moeilijkhe den zullen voordoen. Wij moeten dan ook waarschuwen voor ontijdig optimisme. Op den duur zal het wel moeten komen tot een schrapping van de oor logsschulden. Duitschland kan de groote be dragen, die men heeft geëischt, eenvoudig niet betalen. Het goud heeft zich voornamelijk in twee centra, Frankrijk en de Vereen. Staten, op gehoopt. Beide landen willen zoo weinig mo gelijk goederen van vreemden oorsprong ont vangen en men vraagt zich dus af, op welke wijze Duitschland aan de opgelegde verplich tingen zou moeten blijven voldoen. In de cre- diteurlanden weet men thans ook wel, dat het onmogelijk zal zijn Duitschland alle be talingen, die werden voorgeschreven, te be werkstelligen. Trouwens is in de Ver. Staten en Engeland reeds verscheidene malen onom wonden verklaard, dat alle betalingen, voort spruitende uit de oorlogsschulden, van de baan moeten worden geschoven. Het goud heeft zich reeds jaren achtereen in eenzelfde richting bewogen, met het gevolg, dat het gele metaal te ongelijk is verdeeld. Wil men komen tot een betere distributie van het goud, dan zal het noodzakelijk zijn, dat de oorza ken, die de eenzijdige opeenhooping van het goud hebben teweeggebracht worden wegge nomen. Die oorzaken zijn uitsluitend de ge weldige oorlogsschuldbetalingen der laatste jaren, welke betalingen kunstmatig te voor schijn waren geroepen, aangezien zij niet op een commercieele basis berustten. In Frankrijk heeft men zich voortdurend heftig verzet tegen een doorhaling van de oorlogsschulden. Vooral is er voortdurend den nadruk op gelegd, dat aan de herstel schulden niet getornd mocht worden en zelfs dat de betaling daarvan den voorrang ver diende boven de afdoening van andere schul den. Nu weet men in Fransche bank- en poli tieke kringen wel, dat die betalingen op den duur toch niet kunnen blijven plaatsvinden Maar daarom kan in de afschaffing niet zon der meer worden toegestemd, omdat'ook re kening moet worden gehouden met de men- tahteit van het Fransche publiek. Die men taliteit is aan het veranderen, maar is toch niet nog zoodanig geworden, dat een annu leering van de schulden niet op heftig ver zet zou stuiten. Het is daarom vooral, dat voor voorbarig optimisme moet worden gewaarschuwd. In ieder geval echter blijft het een gunstig ver schijnsel, dat men zoowel in Duitschland als Frankrijk geneigd is elkanders geestesge steldheid te peilen. Zooals men weet, hebben de Duitsche ge kant te Parijs, von Hoesch, en de Fransche premier Laval, besprekingen gevoerd over de voorwaarden, waaronder de in het Young- Hit Tokio verluidt officieel, dat generaal Ma het Japansche ultimatum dat per zo November expireert, heeft aangenomen _n'J heeft evenwel zijnerzijds verschillende waarden gesteld, welke onaannemelijk j voor de japanners. De onderhandeüngen^an Chineezen en JaPannerizH?fltbiad Nitschi- Volgens berichten_u uItimatUm aan raai Ma zlinerz'^id waarbij hij eischt dat Shet'gebied bij de Nonnibrug ont ruimen Uit de berichten over den toestand bij de Nonnibrug blijkt geenszins dat generaal Ma toegeeft, japansche cavalerie- en infanterie troepen, ter sterkte van ongeveer 2000 man. werden bij Agantschi door de Chineezen teruggeslagen, waarbij zij ernstige verliezen leden. Volgens berichten van het ministerie van Oorlog te Tokio is de Chineesche hoofdmacht de Japansche stellingen bij Tasching op 15 K M. genaderd. De Chineesche cavalerie tracht ae Japansche flank te omsingelen. Het kwam daarbij tot een gevecht, waarbij aan Japansche zijde 10 man werden gedood. Bij Foeliardi aan den Chineeschen Oosterspoor weg hebben Japansche vliegtuigen bommen neergeworpen. Verscheidene Chineesche woon- en pakhuizen werden verwoest. Chineesche berichten bevestigen, dat het traject van den Oosterspoorweg bij de Nonni- rivier door japansche vliegtuigen is ver nield. Ten gevolge van een hevigen storm evenwel werden de Japanners bij hun opera ties ernstig bemoeilijkt. Naar gemeld wordt, is Japan voornemens om behalve de reeds gezonden luchteskaders nog 18000 man troepenversterkingen naar het tooneel van den strijd te zenden. De militaire activiteit wordt steeds heviger. In een nieuw ultimatum aan generaal Ma Tsjang Sjan heeft de Japansche opperbevel hebber in Mantsjoerije, generaal Honjo, ge- eischt, dat Tsitsikar uiterlijk 25 November a.s. door generaal Ma zou worden ontruimd Volgens de „Times" zou generaal Honjo in structies hebben gekregen, in geen geval tot het offensief over te gaan, ook wanneer gene raal Ma Tsjang Sjan op 25 November a.s de voorwaarden van het ultimatum niet blijkt te hebben vervuld. Volgens de „Daily Mail" is het Japansche ministerie van oorlog voornemens verster kingstroepen naar Mantsjoerije te zenden.' Van de Nonnibrug wordt gemeldt, dat de Japanners langzaam voorwaarts trekken en dat enkele gevechten tusschen Chineesche en Japansche infanterie hebben plaats ge vonden. De Japansche troepen worden ge steund door bombardementsvliegtuigen, die vrij groote materieele schade hebben aange richt. Of er ook menschenlevens te betreuren zijn, is niet bekend. Te Moekden zijn de Japansche troepen binnen de spoorwegzone teruggetrokken met uitzondering van eenige wachtposten. Te Kirin zijn op het oogenblik slechts 400 man Japansche troepen gelegen. De inbeslaggenomen gelden der Nanking- regeering zijn naar de japansche bank te Moekden overgebracht. Gister is de „verordening ter beveiliging der oogsten en der schuldopheffing van den landbouw in het Osthilfe-gebied" op grond van artikel 48 door den rijkspresident onder teekend. De noodverordening bestaat uit 27 paragraphen en bepaalt o.m. dat met het oog op bovengenoemde veiligstelling executies wegens geldvorderingen en ter verkrijging van afgifte van bij, het bedrijf dienende, grondstukken behoorende zaken niet toelaat baar zijn, dat verkoop van verpande of als waarborg afgedragen voorwerpen ontoelaat baar is: dit laatste ook geldt voor de rente ven die verpande voorwerpen; de beslissing over het openen van een faillissement of gerechte lijk accoord uitgesteld wordt en een zwevend gerechtelijk accoord wordt ingesteld. Verder wordt bepaald, dat de bedrijfsin- komsten behalve ter voering van het bedrijf, allereerst moeten worden besteed voor beta ling van loonen, salarissen en bijdragen voor sociale verzekeringen, voor de noodzakelijk ste behoeften van den bedrijfseigenaar en die genen die hij onderhouden moet, voor beta ling van zijn herverzekeringen en openbare lasten. De dan resteerende middelen moeten „ebruikt worden voor betaling van de loo- pende renten en annuïteiten van de eerste hypotheek, benevens andere renteverplichtin- gen. Tijdens den duur van een Sicherungsver- fahren zal de Bank voor Duitsche Industrie obligaties, voor zoo ver geen andere middelen te krijgen zijn de noodige bedragen ter be schikking stellen. De bedragen, die ter voor bereiding en beveiliging van den oogst gege ven worden, moeten bij voorkeur terugbe taald worden uit de opbrengsten van den volgenden oogst. De verordening werd vandaag van kracht In de Hongaarsehe binnenlandsche poli tiek is gisteren in verband met den werkloo- zensteun een krachtige verscherping geko men, doordat in den avond het gerucht de ronde deed, dat de regeering was afgetreden. Daar de regeering besloten heeft, dat ook de werkloozen, die aangesloten zijn bij socialistische vakvereenigingen deel zullen krijgen in de door de noodactie van de regee ring verdeelde ondersteuning, wendt de Christelijke vleugel van de regeeringspartij zich niet alleen tegen den eersten minister, maar ook tegen den tot de partij behooren den minister van welvaart Ernst. Des avonds dreigde de christelijke vleugel van de regee ringspartij er zelfs mede, dat zij een motie van wantrouwen in minister Ernst zou in dienen. In verband met dit alles ging gister avond het gerucht, dat het kabinet Karoly af zou treden, aangezien het een aftreden van minister Ernst wilde beantwoorden met af treden van het geheeie kabinet. Te middernacht is een officieel commu niqué uitgegeven over den ministerraad, waarin wordt medegedeeld, dat het kabinet onderhandelt over loopende aangelegen heden. Het valt echter op, dat ook na de publicatie van het communiqué alle leden van het ka binet in het paleis van den premier blijven onderhandelen. Opmerkelijk is tevens, dat een groep van de eenheidspartij Dinsdag avond een geheime zitting heeft gehouden, waarin zou zijn besloten, dat niet het aftre den van het geheele kabinet, maar alleen dat van den minister voor volkswelvaart zou worden geëischt. In de Fransche Kamer zijn Dinsdagmiddag de groote debatten aangevangen over de buitenlandsche politiek, betrekking hebbende op alle kwesties, welke in de afgeloopen vijf maanden het meest op den voorgrond heb ben gestaan. De radicaal-socialistische afgevaardigde Bergéry eischte opheldering nopens de Fransch-Russische onderhandelingen. Bij deze onderhandelingen ging het om een voor- loopig handelsverdrag, een non-agressiepact, zoomede om kooporders en credieten. Terwijl over de eerste en tweede kwestie principieele overeenstemming werd bereikt en de tekst van een non-agressiepact zelfs is gepara feerd, men bij de besprekingen over de orders en credieten in zooverre op moeilijk, heden gestuit, dat de Sovjet-regeering zich op het standpunt stelt, geen particulier orgaan te kunnen erkennen. Spr. veroordeelde de Fransche manier van onderhandelen. De afgevaardigde der rechterzijde en voor malige minister van Financiën, Lasteyrie, in terrumpeerde dat de Sovjet-Russische wissels ook in Duitschland niet zijn betaald. Bergery noemde dit een fabel en eischte van de Fransche regeering de doorvoering van een Ruslandpolitiek welke leidt tot verstandige economische betrekkingen. Afgevaardigde Mistler (radicaal socialist) besprak de verschillende internationale on derhandelingen te Parijs, Londen en Berlijn en verklaarde dat minister-president Laval er te Berlijn den nadruk op had gelegd, in Duitschland slechts onder zekere politieke voorwaarden credieten te kunnen openen. Laval antwoordde hierop dat men niet te Berlijn, doch veeleer te Parijs en Londen de voorwaarden heeft in het oog gevat, waarvan men een leening aan Duitschland afhankelijk moest maken. De afgevaardigde verklaarde hierop dat het onderbrengen van een Duitsche ieening in Frankrijk momenteel onmogelijk is. Hij herinnerde aan de financieele crisis in Enge land en Amerika en constateerde dat de Duitsche schulden op korten termijn tusschen 7 en 10 milliard beloopen. De minister van financiën Fiandin daaren tegen wees er op dat deze cijfers bij het on derzoek te Bazel zijn opgesteld doch thans hooger kunnen zijn. Ook afgevaardigde Margaine (radicaal socialist) besprak de Duitsch-Francche sa menwerking in het bijzonder met het oog op de a.s. nieuwe financieele verordening. De vergadering werd vervolgens tot Don derdag verdaagd. Officieel wordt medegedeeld dat de Ja pansche politie een communistische samen zwering heeft ontdekt. Er zouden in Japan manifestaties tegen de militaire operaties in Mantsjoerije worden georganiseerd. Dertig leiders van de Japansche communistische partij werden gearresteerd. Bij hen werden brieven van de communistische internationale en veel geld gevonden. In tegenstelling tot de Parijsche berichten uit Washington, dat Amerika zich den laat- sten tijd toegeeflijker tegenover Japan zou hebben getoond, werd gisteravond ten hoogste plaatse op het staatsdepartement te Washington verklaard dat de Amerikaansche regeering onvoorwardelijk vasthoudt aan den eisch tot ontruiming van Mantsjoerije, al kan zij dan ook 't standpunt van den Volkenbond inzake den ontruimingstermijn niet deelen. Van groote beteekenis is echter het klaarblij kelijk uit zeer betrouwbare bron afkomstige bericht, volgens hetwelk de Amerikaansche ambassadeur te Londen Dawes in opdracht van Staatssecretaris Stimson den Japanners en Chineezen een bemiddelingsvoorstel zou hebben voorgelegd, dat in vele opzichten re kening houdt met de Japansche wenschen. Alleen de Japansche eisch, dat China de be staande verdragen betreffende de rechten van Japan in Mantsjoerije moet erkennen, zal na afloop van de ontruiming geregeld worden door directe onderhandelingen tusschen Ja pan en China. De Dinsdag was voor de gendarmerie op Corsica zeer gunstig, aangezien zij een groot aantal helpers van de gevreesde bandieten Panda en Bornea kon arresteeren. Boven dien heeft de sinds lang gezochte bandiet Santoni zich ter beschikking van de politie gesteld, nadat hij zich geruimen tijd op de hoogvlakte had verborgen gehouden. Dinsdag is het in het Londensche stads deel Storeditch tot een buitengewoon hevige botsing tusschen werkloozen en politie geko men. Een politie-agent en drie demonstranten werden ernstig en een groot aantal personen licht gewond. De werkloozen waren naar het stempel lokaal getrokken om dit te bestormen. Aan- gezin de deuren gesloten waren, gooiden zij met steeien en vernielden de venters. Bij een anderen aanval maakte de politie van de gummiknuppels gebruik. Het gevecht duurde meer dan een uur. Te Lima, de hoofdstad van Peru, ontston den ernstige onlusten, toen bekend werd, dat de voormalige president der republiek Leguia, die zich in de gevangenis bevind, vandaar naar een ziekenhuis zou worden overgebracht om een operatie te ondergaan. De politie moest met kracht tegen een groote menschen- menigte optreden, waarbij zij herhaaldelijk van de vuurwapens gebruik moest maken. Zeven personen werden gedurende de lusten.gedood. on- Eenige sensatie is, naar het Hbld. meldt, ge wekt door het feit dat de politie over geheel Frankrijk den verkoop van de November-afle- vering van het tijdschrift „Le Crapouillot" heeft verboden en de 62000 reeds per post aan d« abonnés verzonden exemplaren, alsmede die, welke in de uitstalramen der boekwinkels lagen, in beslag heeft genomen. „Le Crapouillot is een zeer fraai uitgegeven geïllustreerde magazine, die zich in den regel in elk nummer met slechts één onderwerp bezig houdt, zooals Harden eertijds in de „Zukunft" placht te doen. Onlangs wijdde „Le Crapouillot" een nummer aan Duitschland, terwijl het in be slag genomen numer geheel over Engeland liep en tot titel had: „Messieurs les Anglais", Geen der artikelen, ten deele beschouwend, ten deele critisch, schijnt de aanleiding tot de inbeslagneming te zijn geweest, wel echter eenige oude en zeer anti-Engelsche spotprenten van Caran d Ache en Willette, die tijdens den Boerenoorlog in de Engelsche bladen zijn ver schenen en nu nog eens als historische docu menten door „Le Crapouillot" zijn gereprodu ceerd. De Britsche ambassade te Parijs zou evenwel niet de hand in de zaak hebben. Commentaar leverend op de afsluiting vafl het handelsverdrag met Perzië schrijft de Russische „Isvestia", dat het sluiten van dit verdrag niet alleen een belangrijke etappe be- teekent in de ontwikkeling van de Sowj et- Perzische betrekkingen, maar tevens, dat het van groot internationaal belang is, aangezien het Sowjet-Ru^sische handelsverdrag het eerste internationale verdrag is, gebaseerd op het principe van erkenning van de wet inzake de monopoliseering van den buiten- landschen handel. De groote Europeesche staten hebben Perzië uitsluitend beschouwd als een afzetgebied van Europeesche fabri katen. Zij hebben een hardnekkigen strijd ge voerd tegen deze wet, die zij poogden te doen mislukken. Zelfs verborgen zekere Wes- tersche bladen hun hoop niet. dat Rusland zich bij deze campagne zou aansluiten. De onderteekening van het handelsverdrag heeft dezen hoop de bodem ingeslagen, daar door dit verdrag niet alleen de houding van de Perzische regeering wordt geconsolideerd, maar tevens de Westersche staten verhinderd worden hun campagne tegen het monopolie te verscherpen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1