Alkmaarsche Courant. Het kostnare meesterstukje Jladioniewus JUcfdsiakm £euil£eiou Honderd drie en dertigste Jaargang. arrondissementsrechtbank c No 272 <931- Woensdasr Xovember. Donderdag 19 November. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V.R O.) 8—10.Gramofoonplaten. 10.Morgen wijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Mevr. E. de VriesKellersmann: Dolle Jan's droom" van Heyermans. 11.— Orgel concert door Pierre Pa-da. Dzjobs Ising, zang. 12.Concert door Trio, viool, cello en piano. 2.Halfuur voor de vrouw. 3. Knipcursus. 3.45 Gramofoonplaten 4 Zie- Jcenuurtje. 5.Russisch Balalaika-Ensem ble ,.De Vijf Schiray". 6— Omroeporkest o. i v. N. Treep. 6.40 Causerie over Volkenbond en Ontwapening. 7.Vervolg orkestconcert. 7.30 Engelsche les. 8.Vervo'g concert o.a Lustspiel-Ouverture. Keler-Bela 8 40 Sport- praatje H. Hollander. 9.— Gramofoonplaten. 10.— Vaz Dias 10.15 Kovacs Laios en zijn orkest. Refreinzang Bob Scholte. 11 10— 12 Gramofoonp'aten. Huizen, 1875 M. (8.—10.— en 11.-2.— K R.O., 10.—11.- en 2.-11.30 NCR V.) 8. -9.15 Gramofoonpiaten 10.10.15 Dito 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonplaten 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 Concert K. R O.-orkest o. 1. v. J- Gerritsen. 2.Hand- f erkcursus. 3.3.45 Vrouwen uurtje. 4. iekenuurtje. 5.Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5 45—6.45 Concert. Jans Biersma (zang). F. Eldert Bakker (viool). Tc-t Vreden- burg (piano) 6.45 Knipcursus. 7.— Vraag- balfuurtie. 7.45 Chr. Persbureau. 8.- Mej. 'Mr. G. 'H. J. v. d. Molen: ..De gezindheid der volken" 8.3011.Concert Mannenkoor o. v. J. F. v. Zutphen Gnr. Harmonie-Ver. ..Exce'sior" o. 1. v. Grebel p —9.30 A J. Wrewes: Vader en Moeder 11.—11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M- 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing. 12 X Orgelconcert door Regi nald Foort. 1.20 Gramofoonplaten. 1 35 Or kestconcert. Onvoltooide Symphonie Schu- bert. 2.25 Voor de Scholen 3 20 Kerkdienst 4.30 Dansmuziek Jack Payne en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6 50 Volks liederen uit West-Europa (gramofoonplaten) 7.10; 7.40 en 7.50: Iezineen 8.20 „The Rid- geway Parade" zang en dans-revue 9 20 Berichten. 9.40 „What 1 would do with the world". 10.10 Solistenconcert o.a uit Sam- Sun". Handel. 10 50 Kerkdienst. 11.0512 20 D°nsmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05. 12.50, 1.25 Gramofoonplaten. 8.20 Vroolijk ha'f- uurtje. 9 05 Radio toonee! ..Le passé" van G de Porto-Riche. 9.50 G-amofoonp'aten. l.angenberg, 473 M. 6.25 —7.20, 9 35 10.35. 11.30 Gramofoonplaten. 12 251 50 Orkestconcert. 4.205.20 Orkestc-mcen. 8.05 „Das Hötspiel von det heiligen E'isabeih" van F J. Weinrich. Muziek G. Kneip. Hierna Berichten en tot 11:20 Avondconcert. Kalundbcrg, 1153 M. 11.20-1 20 Orkest concert. 3 5(L—4.20 Grunofoonplaten 7 30-- 9.35 Svmphonieconcert G.a. Symphonie D Dur, Fr. Schubert. 95511 50 Moderne Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 Af. 508 M 5 20 Or- kestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8 20 Or- kestconcert Oa. Ouverture Zampa Herold en Symphonie in B. 8churriann. 338 M.: 5.20 Orkesfconrert. 6.50 Oikestconcert. 8.20 Orkest en Solisten concert. O.a. Ouverture Rosamunde. Schubert. 9 20 Vervolg concert. Rome, 441 M. 8 20 Instrumentaal en vo caal concert. O.a. 5de Symnhonie in e-moll, Dvorak. 7Aesen, 1635 M. 7.20 Popu'air orkestcon cert. 7.50 Causerie. 8 05 Zie Langenberg. 9 20 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door Alfred Beres en zijn orkest. VOOR DEN POLITIEPF.CHTER TE ALKMAAR. Strafzitting va.j Maandag 16 Nov. DE OPPOSANT ZIEK GEWORDEN. Op de zitting van 26 October had vol gens recht en billijkheid in persoon moeten verschijnen de heer Willem H. een bewoner van de Sluiskade te Broek op Langen dijk, op grond van eer. tegen hem bestaande verdenking dat hij op 27 Augustus in een booze bui tegen een deur had getrapt van het perceel be woond door d^n heer J Voorthuis met het schadelijke gevolg dat het deurs ot werd verbroken. Bovengenoemde Willem H was echter alstoen niet verschenen en de politie rechter gedachtig aan het woord: „Wie zwijgt stemt toe", had den afwezigen verdachte bij verstek veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hechtenis. Misschien had echter de in deze krap pe dagen enorme som in Willem Jen geest van oppositie wakker gemaakt en was de veroordeelde tegen dit onge- wenschte vonnis in verzet gekomen De politierechter kreeg dus heden deze overigens niet heel belangrijke zaak voor de tweede maal te behandelen Er volgde echter andermaal uitstel, dit maal wegens ziekte van den opposant. BEHANDELING BELASTING ZAKEN. Hierna werd overgegaan tot de afdoe ning van pl.m. 50 opgespaarde ivepse belastingzaken, 'n taaie materie. Op de zittingsrol kwamen voor de vo'- gende diverse overtreders, veroordee'd tot de navolgende straffen: Daniël W., schipper te Hamburg, schending van een verzegeling, 75 boe te of 50 dagen hechtenis Gustave Z., s;hipper Westphalen. na vordering Liet vertoonen van een volg brief Vrijspraak op vordering van den officier. Corn. Joh W., sigarenfabrikant, Hei- loo overtreding Tabakswet, "esnapt op 15 Febr. te Egmondbinnen door rijks veldwachter G. Minéé, 50 boete of 30 dagen hechtenis. Petr. Anth. A., winkelier, Alkmaar, als voren, in persoon aanwezig, 100 boete of 60 dagen hechtenis. Had het voor 5 af kunnen maken' Adrianis Corn. Oslager en caféhou der Berkhout, overtreding vleeschkeu- ringswet Het niet aangeven van een uit nood geslacht gra=kalf, 100 boete of 60 dagen hechtenis De slager had deze zaak bij transactie voor 10 kunnen af maken. OVERTREDING RIJWIELBELASTING WET. Hinke B, arbeider, Wieringen; Wil lem B, den Helder; W. C. den Z, elec- tricien, zwervend; Pieter B., timmer man, Zwaagdijk; allen 5 boete of 5 da gen hechtenis. H. H D'os werkman. Hoorn en H H D als voren, Hoorn, 2 X 5 boete of 2X5 dagen hechtenis. A. J Fmelkslijter Helder; H. J G Gkwartiermeester, Helder; KI. II schilder, Amsterdam; Corn J.. arbeider, Alkmaar: Anth M, grondwerker, zwer vende; Alewijn O, slager. Hoorn; Jacob R los werkman. Helder; Cornelis P luo werkman, N. Niedorp; Tb. R, groen ten teier. Grootebroek; B IJ. van T, os arbeider. Hiliegom, in persoon versche nen. (vond ne rijwielplaatje later in zijn kerkboek!); Adr. M. Sch tuinde", Zwaag Jan B. S, arbeider MedembHk; Berendina Petronella S., geb. v. R Zijpe ('t Zand): Emile S slager, zwer vende; Pie«.er S, sigarenmaker, zwer vende; Jacoba F. geboren K Wieringen; W C. V. bankwerker, Hoorn; A. de V. bakker Hoorn; F. J W, koopman. Alk maar; Jantje v. d. Z, mangeljuffr, Heiderallen 5 boete of 5 dagen hecht OVERTREDING WET OP DE WEGENEELASTING. Joh B handelaar, H.H Waard, 10 boete of 5 dagen hechtenis. EI. G. B tuinder, Alkmaar, in per soon verschenen, 10 boete of 5 dagen hechtenis. Pieter B., chauffeui, Schagen, o boete of 5 dagen hechtenis. Andries C., autobusondernemer Am sterdam, in persoon aanwezig, aange houden voor nader onderzcek Joh E straatmaker. Hoorn, 10 boe te of 5 dagen .fechtenis. Cornelis de Gr., landbouwer, Helder, ir persoon verschenen, 20 boete of 20 dagen hechtenis Corn. Joh van IJ., landbouwer, Hel der in persoon verschenen, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Corstiaan H. K., vrachtrijder, Texel, in persoon verschenen, 15 boete of 15 dagen hechtenis. Jac Petr. K., stucadoor Enkhuizen, 10 boete of 5 dagen hechtenis. Cornelis N., Amsterdam, 5 boete of j dagen hechtenis. Ge) ar dus Petr R., chauffeur, Heems- Uit het Engelsch door mej. C. M. G. de W z,ij keerde zich af met een heel be schaamd gezicht. Zij kon niet hopen er ooit op een manier voor te gevoelen zoo- als hij deed en het was haast slecht om hem te misleiden. Maar een jonge man, zoo arm als hij, kon zich niet veroorlo ven zoo eenvoudig te zijn; en zij suste haar geweten met zich zelve wijst te ma ken, dat zij het voor zijn welzijn deed. Maar het was niet gemakkelijk het ge weten er geheel buiten te houden. De rol, die zij speelde, deed haar pijn, evenals een brandwond pijn doet. Hun beider tong werd gebonden in het oogenblik, dat toen volgde. Eindelijk zei ze op een zachten, aarze lenden toon, die men niet van haar ge wend was: U moet er natuurrijk iets voor in de plaats hebben niet dat ik u ooit iets kan aanbieden, dat de waarde nabij komt. Ik vraag niet meer dan wat u mij *1 gegeven hebt. Wat heb ik u dan gegeven? U hebt mij gegeven dien verwon derlijken blik, dien ik somtijds zie op uw gezicht, en het licht, dat straalt uit uw oogen en den glans van uw haar. Toen u hier in huis is gekomen, bracht ge iets mee dat er nooit geweest was. M at is u toch grappig! Julie had een vuurroode kleur gekregen.. Maar hij sprak zoo algemeen, zoo weinig persoon lijk, zoo delicaat woog hij ieder woord voordat zijn oprecht gemoed er uiting aan gaf, dat het onmogelijk was hem van zijn plan af te brengen. Juffrouw Julie, zoo ging deze won derlijke jonge man voort op een toon alsof hij een schilderstuk voor zich zag, waarvan hij de onderteekening zocht, toen u hier kwam bracht u een zon van schoonheid mee. Kleur en harmonie en bevalligheid, dat alles hebt ge meege bracht. Als ik maar schilderen kon! hij zuchtte ik zou niet rusten, voordat ik u op het doek gebracht had precies zooals ge daar staat. Het was duidelijk dat hij er totaal niet meer aan dacht dat zij het nichtje van zijn meester was. Zij dacht er ook niet over, omdat nooit één jongmensch had gewaagd haar zoo toe te spreken. Dit was Willem, de wonderlijke jonge man. Zijn stem klonk als muziek in de ooren, zijn oogen straalden, zijn geheele was poëzie en romantiek. weggeven, U moest zoo iets me ,f(jen herhaalde zij, maar niet me^ stem,was aandrang van zooeven- dat wist zacht en niet zooals ge\? ze zelf heel goed. het nu - Toe, aangenamer zijn te maar? Het zal ml voo[, draagt en dat weten, dat u er het stukje tot u wUkTtoo «-dien ik het voor m,j relt kerk, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Adolf S., garagehouder, Bergen, per soonlijk aanwezig, op voorstel van den officier, aanhouding ter nader deskun dig onderzoek. Adrianus D. S., melkrijder, Schagen, 10 boete of o a&gen hechtenis. Corn. Tr. S., monteur, Haarlem, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Corn' waschJabriekondernemer, Alkmaar, o boete of o dagen hechtenis Gerbr. W.. zwervende, i0 boete of 10 dagen hechtenis. Mart. Z.. Koopman, Oudendijk 5 boete of 5 dagen hechtenis. Maarten Sm., melkrijder, Schagen 10 boete of 5 dagen hechtenis. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 17 November. HOOGER BEROEP VEROORDEELING KANTONGERECHT TERZAKE OVERTEEDINO ART^M WETB. VAN De heer J. J- P-> n 58-jarig koopman te Hilversum, werd volgens zijn eigen verkla ring voorheen gep aagd door een huidziekte, een schijnbaar ongeneeslijk eczema en daar hij bij de voorgeschreven behandeling geen baat vond, probeerde hij zich zelf te genezen en vond ten slotte een middel, waardoor hij van zijn kwaal werd verlost. De heer P. zou natuurlijk geen koopman geweest zijn indien hij niet zou hel ten getracht, het middel pro ductief te maken en hij bracht alzoo in den handel Piecks eczeemza f waarmede volgens de in zijn bezit zijnde attesten, vele lijders werden gebaat. Aangezien nu de heer P. zich alleen be paalde tot de fabricage en detailhandel, on dervond hij geen moeite met de justitie en werd hij dus ook nimmer veroordeeld, doch in de maand Maart van dit jaar ontving hij het schriftelijk verzoek van eefi huismoeder te Bergen om toezending van zijn middel. Zij 'eed reed? geruimen tijd aan eczeem en werd tehande'd door dr. van Gelder. Die behan deling sorteerde echter geen effect, voorna melijk omdat zij zoo moeilijk kon voldoen aan het voorschrift, niet in aanraking te ko men met water. De heer P., die toevallig in d-e buurt vertoefde, was zoo vriendelijk haar zelf te bezoeken, haar toestand op te nemen en liet tegen den kostenden prijs een doosje van het praeparaat ter aanwending achter. Deze visite werd echter den koopman noodlottig, daar na het gebruik der za'f de a-ndoening sterk verergerde, zoodat opnieuw de hulp van den medicus werd ingeroepen. Dr. van Gelder stond verbaasd over deze ernstige toename der huidziekte. Hij achtte het zelf noodzakelijk na verloop van eenige dagen, toen geen verbetering intrad haar op name te gelasten in het z'ekenhuis te Alk maar. alwaar zij onder behandeling werd ges'eld van den huidziektensperialist dr. v. d Sluis. In verband echter met het aandeel, dat de heer P. in dit geval gehad kon hebben werd een onderzoek ingesteld en werden termen gevonden tot het instelden eener strafrechter liike vervolging be+reffpnde overtreding van art. 436 wetb. v. strafrecht het buiten nood zaak onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De heer P. stond oo 22 Mei terecht en hoewel toegevende dat hij inderdaad de pa tiënt had bezocht en haar een doosje zalf had geleverd, ontkende hij echter eenige ge neeskundige handeling te hebben verricht en daar voor honorarium te hebben aangeno men. De verdachte, die door zijn correcte houding een sympathieken indruk verwekte, overlegde tal van tevredenheidsbetuigingen van eczeemzalfgebruikers, pl.m. 30 in ge tal, die allen door mr. Hoogstra, den grif fier werden voorgelezen. De kantonrechter, van meening zijnde, dat het onderzoek niet volledig was geweest, gelaste aanhouding der zaak, teneinde alsnog dr. v. d. Sluis, huidarts te Alkmaar, als getuige a décharge te hooren Op de zitting van 22 Mei werd de zaak- voortgezet en na verhoor van den getuige- deskundige dr. v. d. Sluis, wiens verklarin gen uiteraard niet in het voordeel van den verdachte konden strekken, requireerde de ambtenaar in een overigens zeer gematigd requisitoir schuldigverklaring van den heer P. en diens veroordeeling tot 150 boete subsidiair 100 dagen hechtenis. De verdachte, die zich zelf in keurige be woordingen verdedigde, bepleitte zijn on schuld en concludeerde ontslag van rechts vervolging of vrijspraak op grond dat hij niets anders had verricht dan een zakelijke handeling c.q. het verkoonen van zijn han delsartikel, de bewuste eczeemzalf. De kantonrechter wees op 12 Juni d.a.v. schriftelijk vonnis- verklaarde niet bewezen hield. Ik heb het stukje lief, maar u ook. En het geluk met u deelen maakt het mij des te liever. Het begon donker te worden in de ka mer. Zijn gezicht was haast niet te on derscheiden en door het onstuimig klop pen van haar hart kon ze zijn stem nau welijks herkennen. Nu dacht ze niet langer aan de waarde van het geschenk en ook niet of ze het zou aannemen. Zij dacht aan andere dingen. Was het tot haar persoonlijk dat hij sprak of tot iemand, die iets schoons vereerde. Op zulke vragen kon zij geen antwoord vin den: zij beefde bij de gedachte alleen aan zulk een vraag. HOOFDSTUK X. Precies op den bepaalden tijd kwam de heer Thornton (om tien uur) met een vriend den winkel van S. Gedge binnen. Een kwartier te voren had S. Gedge Willem uitgezonden naar Cheliev om naar een tafeltje te kijken, waarnaar een van de klanten gevraagd had. Julie, die wist wat er gebeuren zou, had gemaakt, dat ze in de buurt was, in een verwijderd hoekje van den winkel, toen deze beide heeren arriveerden. Evenals bij het vo rige bezoek van den heer Thornton ging Oom Si dadelijk zelf het schilderstukje halen, maar dat hij zoo spoedig terug kwam, bracht Julie een bittere teleur stelling. Bij ongeluk, zoo het scheen, viel zijn scherpe oog op haar, juist toen hij het schilderstukje aan den heer Thornton's vriend overhandigde, i.en man met een knorrig gezicht in een kale dat verdachte eenig geldelijk bedrag had aangenomen voor een door hem verrichte ge neeskundige behandeling en sprak verdachte mtisdien van de hem tenlaste gelegde over treding vrij. De verdachte kon zich natuurlijk met deze uitspraak volkomen vereenigen, niet echter de ambtenaar, die in hooger beroep kwam bij de arr rechtbank te Alkmaar en welk appèl heden door de meervoudige strafka mer werd behandeld. Als getuige-deskundige werd ook ditmaal gehoord dr. v. d. Sluijs te Alkmaar, bene vens mej. Schuurman, huisvrouw Corn K terwijl de appèllant eenige getuigen a dé charge had medegebracht. De heer P. verklaarde, dat hij de pa tiënte had bezocht op haar eigen verzoek en haar toen raad te hebben gegeven met be trekking tot het gebruik van de door hem verstrekte zalf. Later had hij de juffrouw, na een ontvan gen schrijven, waarin zij verergering van haar huidziekte mededeelde opnieuw bezocht en haar behandeld met levertraan. Zij moest ophouden met de zalf. De verklaringen van dr. v. d. Sluijs waren overeenkomstig als in eerste instantie afgelegd. De patiënte leed aan een eczeem, dat een ernstig karakter ver toonde. De zalf bevatte een teerpraeparaat, dat gunstig kan werken bij huidziekten, doch uiterst specifiek moet worden aangewend. De tijdelijke verergering was niet het gc vo'g van naar buiten gedreven schadelijke stoffen, dat was niets anders dan een volks praatje beweerde de getuige-deskundige. Dr. v. d. Sluiis schatte de handelswaarde van een derge'ijk potje zalf op 1.50. De heer P. wees er op dat sommige z.g. geheimmidde'en scheikundig niet zijn te analyseeren, bijvoorbeeld de bekende fistel- pot. De verschillende getuigen a décharge, uit onderscheen plaatsen gaven gunstige ver klaringen omtrent de uitwerking van Pieck's za'L E»o der dames-getuigen werschte zelf voor der er Prick een standbeeld! Een groot radiotoestel van Hille voor het rechisgebouw komende, veroorzaakte storing bij het onderzoek en deze hier weinig pas sende inri'-hfing voor EeRchtutreriame werd door den bode der rechtbank doorgestuurd. De officier, na het omstandig ge tuigenverhoor het woord verkrijgende, en het ver oop der zaak releveerende bleek de miening toegedaan, dat verdachte buiten noodzaak, onbevoegd geneeskundige hulp had veistrekt en dus ter zake van overtreding art 436 Wetb. v Strafrecht moest worden schuldig verklaard. Gevorderd werd dus ver nietiging van het vrijsprekend en veroordee ling tof 200 boete, subsidiair 2 maanden hechtenis. De heer P. bracht daarop hulde aan den officier voor zijn gematigd requisitoir. Hij had wel iets ergers verwacht. Voorts hield de heer P. etn uitvoerige oratio pro domo en deed daarbij de hilariteit verwek kende mededeeiing. dat. indien hij alle ge nezen eczeem-patiënten als getuige a décharge had medegebracht, hij wel een extra-trein had mogen bestellen. Voorts stelde appellant in het licht dat hij geen geld voor eenige geneeskundige hande ling had aangenomen. Spr. eindigde zijn vloeiende rede met vrij spraak te verzoeken. De officier wenschte niet te replieeeren. Uitspraak 1 December. DE DORPSKLOKKEN VAN EGMOND AAN ZEE HADDEN VERSCHIL VAN MEENING. Op l Augustus j.1. verscheen voor den kantonrechter te Alkmaar als „verdachte" de 27-jarige heer Nic. A., chauffeur op „Kopers bekende autobus", woonachtig te Egmond- Binnen, aan wien was ter. laste gelegd dat hij op een door ons niet genoteerden datum 5 minuten te laat van zijn standplaats te Eg- mond aan Zee zou zijn vertrokken. De com parant ontkende zulks en beweerde dat dit tijdsverschil werd veroorzaakt door de dorps klokken, die niet met elkander gelijk hepen. De verbalisant, gem. veldwachter ten Brug- gencate, had vermoedelijk de klok geraad pleegd; die 5 minuten haar collega voorging bij de aankondiging van den tijd. Ten einde dit verweer te controleeren, werd de zaak uit gesteld tot de volgende zitting en als toen gehoord de gem. veldwachter, die verklaarde meerdere klachten te hebben ontvangen en den heer A. ook al eens te hebben gewaar schuwd, waarop de chauffeur werd veroor deeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis, te gen welk vonnis vreoordeelde in hooger be roep kwam. Deze hooger beroep zaak werd heden be- jas en een bonte muts op het hoofd. Nichtje, riep S. Gedge met scherpe stem, ga liever ergens anders stof afne men. Er was niets aan te doen. Julie kon wel schreien van kwaadheid, maar ze moest wel gehoorzamen. Het eenige wat zij durfde doen om haar nieuwsgierig heid te bevredigen was, op haar teenen loopende, een paar minuten later een potje wrijfwas te gaan halen, dat zij zoo verstandig geweest was te laten staan. Als een muisje zoo stil kwam ze terug om het te halen, maar Oom Si wierp haar zulk een woesten blik toe, dat zij weg vloog zonder een woord te hebben opgevangen van hetgeen er gesproken werd. Zij was doodsangstig. Zij wist haast zeker dat zij het stukje voor het laatst gezien had. Haar wantrouwen in S. Gedge was zoo groot: hij was tot alles in staat. Geld kon hem tot alles verleiden, daarvan was ze nu overtuigd. Zij bracht zeker wel twintig ellendige minuten door en vroeg zich steeds af wat ze toch doen moest als hij over het stukje be schikt had. Zij trachtte zich reeds aan het denkbeeld te gewennen, dat zij het nooit, neen nooit, zou weerzien. Eindelijk verlieten de beide mannen den winkel. Toen bespeurde Julie, dat zij in haar vrees te ver was gegaan en Oom Si op dit oogenblik tenminste geen kwaad had gedaan, 't Zou ook te onbil lijk geweest zijn. Hij slofte langzaam de keuken in met het schilderijtje in de hand. Wat een ver handeld, doch de appellant was niet aan wezig. De heer ten Bruggencate werd gehoord en natuurlijk week zijn verklaring niet af van die in eerste instantie afgelegd. Gerequireerd werd bevestiging van het ge wezen vonnis, dat den officier zeer clement toeleek EEN RUWE RIJDER DIE ZICH MET DE HEM TOEGEDIENDE COR RECTIE NIET KON VEREENIGEN. Een chauffeur van de bekende expeditie» onderneming van de firma Klaas Sch. te Oudorp (die over een 10-tal autobestuurders beschikt) de 21-jarige Piet Sch., had zich op 31 Juli voor het kantongerecht te Alkmaar te verantwoorden ter zake het hem tenlaste ge legde ernstige verkeersfeit, dat hij op de Breelaan te Oudorp door zijn verregaan de roekelooze wijze van rijden twee op het rijwielpad rijdende wielrijders, de heeren Nunes Vas en Schuurman, had gedwongen zich onverwijld in veiligheid te stellen. Deze wielrijders moesten zich in den berm en v. d. dijk laten rollen, teneinde een misschien doo- delijke aanrijding te voorkomen. De verdachte was niet aanwezig, wat echter geen bezwaar was tegen de behandeling der zaak. Zooals bekend is zijn zoowel de ambtenaar als de kantonrechter hevig verbitterd op dergelijke rcekelooze autobestuurders. De ambtenaar die beweerde zelf door dezen chauffeur bijna te zijn aangereden, toen spreker zich op zijn motorrijwiel bevond, requireerde een strenge straf en wel 40 boete of 40 dagen, bene vens ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd van 6 maanden, welke straf door den kanton rechter werd verzacht tot 30 gulden boete of 30 dagen en ontzegging voor den tijd van 3 maanden. De veroordeelde kwam tegen dit niet be paald malsche vonnis in verzet, welke oppo sitie op 14 Augustus werd behandeld. De op posant beweerde als toen in tegenspraak met de verklaring der gehoorde getuigen, de hee ren Nunes Vas, J. Schuurman, dat hij de bedoelde persoon niet was geweest. De kantonrechter vond geen termen wijzi ging te brengen in zijn uitspraak en beves tigde het gewezen vonnis. De veroordeelde evenwel, wien het nog vrij stond om tegen het vonnis in hooger be roep te komen, aarzelde niet van zijn recht gebruik te maken en op de morgenzitting van gister werd door de meervoudige straf kamer deze appèlzaak behandeld. Als getuige a charge waren ook thans ge dagvaard de heeren Nunes Vas, Schuurman en Quant. De appèllant werd heden juridisch bijge staan door mr. C. A. de Groot en beweerde evenals in eerste instantie de veronderstel de chauffeur niet te zijn geweest. Hij wist van de geheele aanrijding niets af. Wie het deed kon appellant evenmin zeggen. De heeren Nunes Vas en Schuurman, bei den uit Oterleek, verklaarden den appellant herkend te hebben. Mr. de Groot richtte tot deze getuigen ver schillende vragen. Pieter Sch. chauffeerde een tractor met aanhangwagen dus een 6- wielig voertuig van 11 Meter lang. De vrachtrijder Th. Quant had wel een zandauto van Schot, doch niet den chauffeur herkend. Volgens dezen getuige moet men daar wel met voorbijrijden op het fietspad komen. Quant gaf op de vraag van verdedi ger toe, dat het fietspad aan de zijde van Qudorp enorm breed was. De officier reconstrueerde de feiten, doch wees op twee moeilijkheden, de plaats der overtreding was gemeente Oudorp, terwijl de dagvaarding melding maakte van Alk maar, wat natuurlijk onjuist was. Voorts de identiteit van den bestuurder, die ontkende de overtreder te zijn geweest. Deze werd echter voldoende vastgelegd door de verklaringen van Nunes Vas en Schuurman. Ten slotte werd gevorderd bevestiging van het gewezen vonnis Mr. de Groot kreeg daarop gelegenheid voor het afsteken van zijn pleidooi en ver meende, dat hier had plaats gehad een mysti ficatie. Op gelijkvormige zandautos rijden di verse chauffeurs van de familie Schot. Het is zeer moeilijk in de verborgen cabineplaats den chauffeur te herkennen. Voorts was het onderzoek te laat aangevangen, dat gebeurde eerst 4 dagen na de overtreding. Verdachte kon zich toen niet meer herinneren, hoe hij dien dag had gereden. Ook 't gebrek dat Piet Sch. scheel is geeft geen overwegend bewijs, daar er ook nog een Herman Sch. is die scheel is en chauffeert. Al deze leden der fa milie Sch. lijken verbazend veel op elkaar. Op deze en nog andere gronden, ook de schrijffout, concludeerde pleiter alzoo vrij spraak, subsidiair oplegging van alléén een geldboete. Volgde nog eenige re- en dupliek, ===g8q lichting voor het meisje! Nichtje, zei hij op dreigenden toon, ik zeg je eens voor al, ik wil niet hebben dat je in den winkel omhangt of rond loopt als ik zaken doe met gewichtige klanten. Het schilderijtje te zien was zoo onein dig veel gewichtiger voor haar dan de woorden, die kwamen uit zijn mond, dat Julie lust had er niet veel notitie van te nemen. Ik zeg je nogmaals, zei de oude man op strengen toon, en let goed op. Ik wil geen vrouwen met open mond zien staan luisteren, wanneer ik zaken doe. En lach mij niet uit, want anders kan je je koffer pakken. Hier! En Oom Si gaf haar het schilderstukje aan. Breng dit terug op de plaats waar ik het vandaan gehaald heb, en herinner je goed wat ik je gezegd heb, anders zal je een week geen zakgeld krijgen. Na deze bedreiging was Julie het ove rige van den dag een toonbeeld van be scheidenheid, en toch was zij ten prooi aan een vreeselijke nieuwsgierigheid. Zij had heel wat willen geven om te we ten te komen wat er in den loop van dien morgen verhandeld was tusschen dien heer met zijn kromme beenen en haar oom. Tegen den avond aan het souper kon zij er pas iets van te weten komen, toen Oom Si de zaak aan Willem meedeelde. Hij was echter zoo voorzich tig het alles terloops te behandelen. /Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5