Siad en Omgeving, Jnge&mdeit Stukken JlcouiHdaal Tlieuws P- dekker. NIEUWJAARS-CORRESPONDENTIE. vvderlandsche veemarkten, met alle narig- he\d daaraan verbonden, te vo.rkomen. Het contingenteeringswetje wordt dan ook ge;uicht. De Commissie is zich bewust, dat van al deze wettelijke maatregelen en i J ..am Ja IrttTAorrörhfön At± i n.r111C inzonderheid van de invoerrechten de indus +rie beter weet te profiteeren dan de land- louw Eerstgenoemde weet als regel door nriisafspiaken den prijs in het binnenland ?ooveel hooger te houden als bij export, als ~je hoogte van het invoerrecht dit veroor- ^°De trusts en kartels, alsmede de bedrijven, ellf€ voor de plaatselijke markt werken, houden ook op andere wijze hun prijzen j,o0g. De Commissie is van oordeel, dat de Overheid aan het totaal onbeschutte land bouwbedrijf verplicht is, streng tegen kunst matige prijsvorming op te treden. Daar de Commissie vreest, dat hiervan niets zal komen, is zij van oordeel, dat de Overheid verplicht is, den landbouw te helpen in de zelfde'positie te komen als de bedoelde be schutte bedrijven De landbouw zelf kan dit door de veelheid der producenten zeer moeilijk zonder hulp bereiken. Zoo dient de overheid om een voor beeld te noemen de boterproductie te concen- treeren. Alleen dan kan het invoerrecht in eigen land worden benut, zooals de industrie het voor haar artikelen benut. In het slot van ihaar rapport wijst de commissie op de hooge kosten, waarmede het veehoudersbedrijf te maken heeft, mede door de schuld der over heid. De marktkosten. abattoirkosten en tarieven der slagersfondsen zijn hoog De gemeenten maken hierbij grove winsten. De veehouders brengen niet alleen de sociale lasten van eigen arbeiders op, doch ook van de arbei ders der smeden, timmerlieden, bakkers enz. De hooge loonen in de beschutte bedrijven, de hooge productiekosten door de sociale voorzieningen :n die bedrijven nog extra verhoogd, worden allen op den prijs van het product gelegd dat de veehouders moet koo- pen. Waar deze zelf reeds jaren lang een loon heeft verdiend, dat lager is dan dat van den laagst betaalden arbeider en voor hem zelf geen sociale voorzorgen zijn getroffen, meent de commissie, dat de overheid verplicht is, hieraan speciale aandacht te schenken Mocht het niet mogelijk zijn langs een ver lichting der lasten en der kosten van levens onderhoud of langs een verhooging der prijzen van de veeteeltproducten verbetering in den toestand te verkrijgen, dan ziet de commissie als uiterste middel een financieele bijdrage in de arbeidsloonen. De industrie vermindert bij depressie zijn productie zeer sterk, de werkloosheid neemt dan toe en de overheid krijgt een groot deel der crisis in den vorm van werkloozensteun voor hare rekening. De landbouw blijft doorwerken. De aard van het bedrijf brengt dit mede. al is de crisis nog erger, dan in de industrie. De werkloos heid blijft beperkt, al gaan de boeren finan cieel ten gronde. Bij dezen toestand is het op gang houden der bedrijven als een gedeeltelijke werkver schaffing te zien. De Commissie begrijpt, dat deze wijze van steun moeilijk is. en hoopt, dat op andere wijze kan worden geholpen. ALDE FRYSKE DICHTERS. Het was niet alleen een gezellige, maar ook een kunstzinnige avond, die het bestuur van de Friesche vereeniging, het Selskip „Friso" zijn leden Dinsdagavond in de dan cing van de Harmonie bereid heeft. Er wa ren in dit gezellige vergaderzaaltje een hon derdtal belangstellenden bijeen gekomen, meest FYiezen natuurlijk, maar ook velen, die buiten It Heitelan geboren en getogen waren en die er prijs op stelden eens iets meer van de alde Fryske dichters te hooren. De waarnemend voorzitter van „Friso", de heer Brink, heeft hen allen het welkom toege roepen en daarna een bijzonder welkomst woord gewijd aan de sprekers van dezen avond, de heeren Dr. J. Postma en G. Gronds- ma, die tesamen het leven van eenige der meest bekende oude Friesche dichters zouden bespreken en wat uit hun werken zouden voordragen. Dr. Postma is daarbij natuurlijk begonnen met den allergrootste, met Gysbert Japix, den Frieschen Vondel, wiens standbeeld in Leeu warden bewijst hoe hij in het hart van het Friesche volk een onaantastbare plaats heeft ingenomen. Hij schetste de moeilijke jeugd van dezen eenvoudigen Fries uit de zeven tiende eeuw en vertelde hoe de latere school meester dikwijls met zijn gedachten ver weg was en de kinderen wel zagen, dat meester over heel andere dingen dacht dan over zijn schooltje. Er zijn eenige jaren, dat niemand met zekerheid weet waar hij in dien tijd ge woond heeft en wat hij in dien tijd heeft ge schapen, maar voor het grootste deel zijn Gysbert Japix' gedichten door zijn vriend, een uitgever, verzameld en de oude Friesche boeken, waarin zij thans nog gelezen en her lezen worden, bewijzen wel, dat men hier met een der grootste en meest bekende dichters te doen heeft. Uitvoerig ging Dr. Postma de levensge schiedenis van Gysbert na en memoreerde, hoe hij met zijn familie bij een epidemie als slachtoffer is gevallen. Van zijn gedichten is er nog slechts één in het oude handschrift te rug te vinden en dit bevindt zich wonderlijk Oxford dC universiteitsbibliotheek te r,r^tereenvolg€ns werden door den heer voorgedragen „Juwnbede", sbmrn See-aengste», dat de gemoeds- ee« oud vrouwtje weergeeft leven heeft geïozm een .avon^,urlljk neschiVrWo KOZen> „Muwze-booste", de ziin maar i 6611 muis' die de zon wou muis hef m!6)!*® e constateerde, dat een ,AVobbelke" iwSte dier der schePPing is en waarvan i zoetvloeiende dichtwerk waard is ï*lïï£?ronkdiike handschrift be" aan '73"1 de dichter J- C- P- Salverda uif deLua even«ns een schoolmeester en het dan nl0nlg?vinS als Gysbert Japix, zij heel wat if r* tusscben beider levenstijd fenvenRrfn ggeü Van hem werd -Ti"z 'cn yen Kristen oer de Wrald" en „Psalm I XXIX" voorgedragen, dat in het Friesch heel wat meer indruk maakt dan in bet Hol- landsch. Op hem volgde H. S. Sytstra, dich ter uit een vorige generatie, wiens verzen men nog aantreft in het alde en het nye lie- teboek en waarvan een der bekendste een lie velingslied van alle selskippen is, de Wald- sang, „Moai sonder waergae binnen de wél den". Van hem werden „Hearstjoun", een prachtig stemmingsstukje en het krachtige „Foarüt" voorgedragen. Ten slotte volgden natuurlijk de Halberts- ma's, de beide dichterlijke broers, waarvan vooral Dr. Eeltsje van beteekenis geweest is. Wie hun gedichten wil kennen, vindt er talrij ke in de bekende lieteboeken. Van J. J. Hal- bertsma declameerde de heer Grondsma een fragment uit „De Hoanne fen Westerein'*, het krachtige „Fryslan" en het stemmige „Nacht". Dokter Eeltsje, de man van het be kende „Rólje, rdlje wetterweagen" en van het Fryske folksliet is zeker de kunstzinnig ste der beide broeders geweest. Zijn leven was niet gemakkelijk, van zijn kinderen zijn er enkele vroeg gestorven en op de dood van Anna maakte hij het gevoelige en innig mooie dichtwerk „Op Anna's dead", dat door den heer Grondsma op meesterlijke wijze werd voorgedragen. „De Treemter", het ver haal van een man, die zoo liegen kan, dat zelfs zijn allereenvoudigste toehoorders in twijfel verkeeren, is een alleraardigst staaltje van Halbertsma's vertelkunst en geëindigd werd met „De Fryske Hirdsiler" waarin de heer Grondsma de liefde der Friezen voor va ren en zeilen krachtig tot uiting deed komen. Op uitnemende wijze hebben beide sprekers elkander aangevuld. Dr. Postma gezellig vertellend, toelichtend en vele bijzonderheden verhalend, die van een diepgaande studie getuigden en de heer Grondsma op de van hem bekende wijze, meelevend met wat hij voordroeg, de klanken van het lied vertolkend en de Friesche taal, die hem lief is, weerge vend zooals die in hem leeft. Natuurlijk werd het Friesche volkslied ge zongen en kwamen ook nog een paar andere Fryske sangen aan de beurt, welke door mej. Annie Nies op verdienstelijke wijze begeleid werden. Met een welgemeend dankwoord voor de zen mooien en leerzamen avond aan allen die daartoe hadden meegewerkt, allereerst natuurlijk aan de beide sprekers, die van dit programma nog heel wat Fryske selskippen kunnen laten genieten, werd de bijeenkomst door den heer Brink gesloten. INGEKOMEN PERSONEN. B. C. M. Demmers, R.K., winkelbe diende, Laat 103, van Maastricht. G. C. M. Kerssens, R.K., Nieuwesloot 59, van Hooge- en Lage-Zwaluwe. G. H Boer, echtg. J. G. Hazeloop, D.G., Wes- terweg, van Groningen. M. Trijbetz, N.I., Langestraat 86a, van Eindhoven. A. Hahne, R.K., Laat 114, van Medem- blik. J. Slomp, N.H., los arbeider, Korte St. Jacobstraat la, van Amster dam. M. H. Th. Burgemeester, R.K echtg. B. J. Freericks, Nieuwpoortslaan 124, van Utrecht. A. L. Sinnige, R K dienstbode, Nassaulaan 19, van Oude Niedorp. N. Groen, echtg. C. J. Broer- sen, O.K., Waagjlein 1, van Velsen. S. Visser, N.H., kellner, Huigbrouwer- straat 8, van Wijk aan Zee en Duin. M. Do:deman, R.K., dienslbode, Kenne mersingel 3, van Bergen (N.-H.) J M Lachenal, N.H., dienstbode, Metiusgr 5, van Zeist. F. Steenbeek, K. v. J. C Kooltuin 21, van Salt Lake City. J. F van Driel, G.K., pensionhouder, en echtg Metiusgracht 5, van Epe. J. de Vries R.K., dienstbode, Oudegracht 46, van Bilaricum. E. G. van Deutekom, N H dienstbode, Helderscheweg 29, van Cas tricum. D. Arnout, R.K., biscuitbak ker. Molenbuurt 9, van Rotterdam. T. Elliges, R.K., dienstbode, Kennemer- snigel 13, van Duitschland. J. Groe- nevvoud, N.H., leerl. machinist NS, Grensstraat 4, van Amsterdam. J. C van Zwanenburg, N.H., bakker, Uiten- boschstraat 46, van Anna Paulcwna H. Berger, N.H., dienstbode, Kennemer- park 26, naar Bergen (N.-H.) A. van Gulik, wed. D. Dell en dochter, NH, Nieuwpoortslaan 36, van Winkel. E. J. H. Riedweg, R.K., Metiusstraat 8, van Amsterdam. C. M Spruit, R K., hulp in de huishouding, Oudegracht 130. van Hoorn. W. H. Reinewald, geen, blik slager, Raaksje 5, van Velsen. CM van der Eng, R.K., dienstbode, Van Ever- dingenstraat 18, van Oude Niedorp I'. Bottema, G.K.,radiohandelaar, Ver- dronkenoord 67a, van Smallingerland. P. J. Zut, R.K., boekdrukker, Ver- dronkenoord 12, van Rotterdam. C. M Schenkeveld, R.K., religieuse, Nassau- Plein 11, van Delft. C. W. Visser, N H en echtg., D..G., Stationsweg 15, van 's-Gravenhage. A. Holman, N.H., Ber- gerweg 84, van 's-Gravenhage. J. C. A. Boosman, R.K., Emmastraat 35, van Rotterdam. G. van Baar, R.K., dienst- b-de, Westerweg 270, van Wervershoof IJtje, Kokker, D.G., echtg. I. P. van Tuin, hulp in de huishouding, Huig- brouwerstraat 3. van Haarlemmermeer J J. Hillen, R.K, muziekgraveur. en echtg., N.H., Stuartstraat 17, van Til burg. D. Boersen, echtg. J. Bruin R K.. en zoon, Omval 5, van Bergen (N.-H 1 M. C. Wester, R.K., Fnidsen 53, van 's-Hertogenbosch. W. Faber, N H stoker, en kinderen, Egelenburgerlaan 7, van Oudorp. J. C. Stork, N Hen echtg. N.H en kinderen, geen, Corfstraat 15, van Amsterdam. B. M. C. Jutte, religieuse, Emmastraat 12, van Delft. H. P. Vink, geen, koopman in wijnen, S. Egbergen, wed. W. Schut, R K, koou- Kanaalkade 30 inw., van Spanje. vrouw, Woonwagen Hoorn 82, van Den Helder. - T. Rast. geen, dienstbode Oudegracht 17, van Hilversum Ammers, wed. W. Blaauw, N.Hlos straat 4, van Heiloo. J. Kocu, e j van J. v. Amstel, N.H-, Snaarnaanslaa 135, van Hntlnn KORTE BERICHTEN. - De inkomsten ten bate rnjfr „We genfonds" bedragen .fl October f 812.670.32 tegen I 7U4.oaa 1930. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname ui ae rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt Geachte redactie! Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte om opmerker (van Oterleek) te beantwoorden. Bij voorbaat mijn dank. Ik zou dan kunnen beginnen met te zeg gen, dat hij zkh het praedicaat „opmerker" ten onrechte toekent, want hij is met zijn op merkingen onjuist, omdat hij niet heeft opge- let. Als hij het raadsverslag, dat de beraad slagingen over de opcenten behandelt, goed naleest, zal hem blijken wat weth. Dekker daaromtrent heeft gezegd en dat de voorstel len met de enkele wijziging, die de raad wenschte, zonder hoofdelijke stemming zijn aangenomen. De heer Witteveen wenschte geacht ie worden te hebben tegengestemd. Hier kan moeilijk van het scheppen van een prece dent worden gesproken. Wat het presentiegeld voor de commissie vergaderingen betreft, als hij goed leest het verslag van 13 Nov. J-l-, dan zal hij zien, dat dit door de raadscommissie in zijn ge heel is voorgesteld en door de wethouders werd overgenomen, immers, het werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook wat de belooning bij werkverschaf fing aangaat, heeft ,,opmerker»(?) niet op- gel€t' Hoogachtend, Geachte Redactie. Mag ik s.v.p. een plaatsje in Uw blad naar aanleiding van het ingezonden stuk van een „Opmerker?" Bij voorbaat mijn dank. Het eerst valt „Opmerker" over de houding van de wethouders, die, na ge houden besprek'ngen (waarin volgens „Opmerker" veel waarheid lag) het door hem ingediende voorstel hielpen ver werpen. M. i. is het veel beter zijn hou ding te wijzigen als men door het debat tot andere gedachten komt, dan stijf zijn zin door te drijven tegen beter weten in. „Opmerker" erkent zelf de waarheid, d,-r. er menschen zijn wien die verhoog de belasting te zwaar zou vallen, weegt dat motief in deze tijden niet op tegen de draagkracht van rijke grondbezitters? Bezocht „opmerker" vele vergaderin gen en heeft hij dan niet opgemerkt dat ingediende voorstellen, nadat ze van verschillende zijden bekeken en bespro ken waren, ingetrokken werden. Ten tweede vergelijkt „Opmerker" de vergoeding voor het bezoeken van com missievergadering met he: uurloon van de werkeloozen. Een vergelijking die m. i. niet opgaat. Op de begïooting werd hiervoor 40 uitgetrokken, een luttel bedrag in ver gelijking me wat dat zou worden, in dien het uurloon van een werklooze 1. zou zijn. Afgezien van de vraag of het gegund zou worden is een tweede vraag: Of de gemeentekas zooiets zou uithouden. En wat dan? Voor mij staat het-vast, dat de steun- re0eling bij werkeloosheid, de arbeid aan werkeloozen zoo goed mogelijk moet worden betaald, doch met hetgeen „Opmerker" opmerkt, helpt hij geen zins de werkloozen, doch verbittert ze slechts, een loonend kunstje om voor strijder van de belangen van de arbei ders te worden versleten, doch in wer kelijkheid geen arbeidersbelangen be hartigend. Indien ik werkeloos werd zou mijne eerste strijd tegen zulke hulp gaan, het is gepraat in de ruimte. „Opmerker" ziet alleen naar Oterleek In zoovele gemeenten ploeteren arme daglooners immers belangloos voor de belangen van het algemeen. Krijgen zij, zuoals bij deze wetswijziging recht op vergoeding, dan gaat het niet op, hun loon te vergelijken bij dat van een werk loon. „Het bezoeken van commissie-verga deringen wordt de raadsleden niet op gedrongen", zegt Opmerker. Neen, maar toe te juichen is het zeker, dat B. en W er. raadsleden op de hoogte blijven van het werk der commissies, al vindt een enkel raadslid dat niet altijd prettig. Het kan als voorbehoedmiddel dienen voor misverstanden en dat is wel een offer waard. De „enkeling", die tornde aan het te betalen loon, zal wel al heel wat hebben moeten slikken. Al stond zijn zienswijze tegenover de mijne, toch is zijn eerlijke overtuiging, die naar hartelust bestreden kan worden, mij heel wat meer waard dan de houding van een ander raads lid die tegen alle loonsverlaging is volgens zij'n verslag in Het Volk) kan van hem niet verwacht vyorden dat hij aan eenige loonsverlaging meedoet) die voor den burgemeester tevens secr een uitzondering maakt, natuurlijk den armen ontvanger meesleurt den heer Heringa verwijt die strijdt tegen veria- ving dat hij zich „te veel ambtenaar voelt en dat in een tijd van algemeenen strijd in de gelederen der S. D. A P tegen salarisverlaging van ambtenaren. De lijn door zoo'n raadslid getrokken, kronkelt te veel om vertrouwen te wek ken, tenminste voor degene die de zaak b8Nogmaa|ksau vriendelijk dankend. L. v. d. WAL—DE BOER. Stompetoren. HOORT GIJ HET, MIJN NEDERLAND? Hoort gij het, mijn NederlandDe ze woorden heeft Zijne Excellentie Dr. J. Th dë Visser, minister van Staat, uitgeroepen in zijn op het congres van den Nederlandschen Bond in Duitschland op 24 October te Dort- mund gehouden (en door de radio in Neder land uitgezonden) rede, nadat hij vooraf had opgesomd, wat door dezen Bond in de tien jaar van zijn bestaan voor onze landgenoo- ten in Duitschland is gedaan. Minister De Visser wijdde bij deze gelegenheid in het bij- De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar maakt bekend dat, om de hieronder vermelde bestemmingen nog vóór 1 Januari 1932 te bereiken, de correspondentio ten postkantore moet worden ter post bezorgd uiterlijk op de tijdstippen, achter ieder land vermeld. Mail (Buenos-Aires) 14 Dec. 11.05 Luchtpost ^4 16.45 Mail (Fremantle) 4 16.45 Mail (Rio de Janeiro en Santos) 14 H-05 Luchtpost lg 1645 Mail (Bombay en Calcutta) 11 16 45 Luchtpost 23 22.05 Mail (Montreal) 22 16.45 Mail (Colombo) H 16.45 Luchtpost 16 22 05 Mail (Shanghai) 14 16 45 Mail (Santiago en Valparaiso) 9 16.45 Luchtpost 18 16 45 Mail (Habana) 17 16 45 Mail (Willemstad) 17 7.39 Mail (Alexandrië)24 22 05 Mail (Bagdad) 18 7.30 Luchtpost 25 910 Mail (Shimonoseki) 14 16 45 Mail (Mexico stad) 17 16 45 Zeepost 1 22 05 Mail 10 7 30 Luchtpost 16 2205 Mail (Rafa-Haifa) 24 730 Luchtpost 25 910 Mail (Bangkok) 4 16 45 Luchtpost 16 22.05 Mail (Penang en Singapore) 10 7.30 Luchtpost 16 22.05 Mail (Paramaribo) 7 22 05 Luchtpost 17 16 45 Mail (Aleppo) 24 7.30 Mail (Montevideo) 14 1105 Luchtpost 18 16 45 Mail (New-York) 22 16.45 10 16 45 tot de A rgentinië Argentinië Australië Brazilië Brazilië Britsch-Indië Brit§ch-Indië Canada Ceylon Ceylon China Chili Chili Cuba Curagao Egypte Irak Iiak Japan Mexico Nederl. Indië Nederl. Indië Nederl. Indië Palestina Palestina Siam Siam Straits-Settlements Straits-Settlements Suriname Suriname Syrië Uruguay Uruguay Ver Staten van Amerika Zuid-Afrika Mail (Kaapstad) N B De overtochtsduur voor de gewone verzending is berekend plaatsen achter de landen vermeld. Voor verder gelegen bestemmingen is in het algemeen verzending met een vroegere gelegenheid gewenscht. zonder uit over de prachtige resultaten, die de Bond door het uitzenden van zieke, zwak ke en arme kinderen naar het Vaderland heeft bereikt. De Bond kan inderdad trotsch op deze re sultaten zijn. Tweehonderd kinderen werden uitgezon den. Zij keerden na zes weken hersteld en krachtig bij hun ouders terug. Er waren er die tien, twaalf, veertien pond en nog meer waren toegenomen. Bewijst dit niet hoe drin gend noodzakelijk hun uitzending is ge weest? Alle kinderen zijn in Nederland door hun pleegouders met de grootste liefde ver zorgd en verpleegd. De meeste dezer kinde ren hebben voor het eerst hun vaderland lee- ren kennen en zijn thans voor immer voor dit vaderland gewonnen. Zij hebben hun moedertaal leeren spreken. Menig kind heeft Nederlandsch leeren schrijven en het bezoek der door de Nederlandsche regeering in West-Duitschland georganiseerde cursussen is er, sinds de Bond met de uitzending is be gonnen, op vooruit gegaan. Tweehonerd kinderen zijn uitgezonden maar zeker twee maal zooveel wachten op een beurt. De winter staat voor de deur, deze somberste winter sinds het einde van den oorlog. Ook in Nederland zijn de zorgen groot maar oneindig grooter is de ellen de, die de Nederlandsche gezinnen in West- Duitschland teistert. Honderden kinderen moeten worden uitgezonden naar het Vader land om goed te worden opgeborgen nu de nood het grootst wordt. Wie helpt? Wie neemt een dezer kinderen zes weken op, om het met liefde en toewijding als een eigen kind te verplegen Wie helpt den Nederland schen Bond in Duitschland aan de noodige middelen om zijn mooie werk voort te zetten? Er is heel wat noodig, maar elke gift is wel kom. De kinderen moeten vaak van de meest noodzakelijke kleedinstukken worden voor zien. Hun reis moet worden betaald. Zij moe ten door geneesheeren worden onderzocht. Zieke kinderen moeten in tehuizen worden ondergebracht. Met weinig is tot nu toe veel tot stand gebracht maar het is niet voldoen de. Wie een dezer kinderen ter verpleging wenscht op te nemen, wordt verzocht dit aan den secretaris van het hieronder genoemde comité, den heer C. F. Poortvliet, Waldeck Pyrmontlaan 1, Rijswijk Z.H., te berichten. Zij, die financieel willen steunen, worden verzocht hunne giften te willen storten op de giro-rekening van den Nederlandschen Bond in Duitschland no. 121942 of te willen toe zenden aan den penningmeester van het co mité, den heer P. D. Schuller tot Peursem, directeur van het Bankierskantoor Lissa en Kann, Lange Vijverberg 3, 's Gravenhage. Kleeding voor jong en oud wordt gaarne tegemoetgezien aan het adres: N.V. Rijn vaart Maatschappij DAMCO, Loods 20, Stiel tjesstraat te Rotterdam. Honderden kinderen moeten nog voor zes weken uit Duitschland naar Nederland wor den gezonden. In hun belang. In het belang huner ouders. In het belang van Nederland zelf. Deze kinderen zijn bescheiden en eischen niet veel, maar hun ouders kunnen hun in deze droeve tijden niets bitden en daarom kloppen zij aan de gastvrije deur van het Vaderland. Honderden kinderen, Nederlandsche kinde ren, moeten worden geholpen! Hoort gij het, mijn Nederland? Het Nationaal Comité tot steun van den Nederlandschen Bond in Nederland JHR. MR. D J. DE GEER, minister van financiën, eere-voorzitter; JHR. E. J. M. WITTERT, luitenant- generaal b.d.. voorzitter: C. F. POORTVLIET, secretaris: CONSTANT BOISSEVAIN, idem; P. D. SCHULLER TOT PEURSUM, penningmeester. HEILOO. In gebruikneming electrisch gemaal. Niet alleen de molens, die een mooi aspect aan ons landschap geven, verdwijnen de een na den ander, doch ook de stoomgemalen moeten het afleggen tegen de electrische drijfkracht. Kortelings waren we getuige van het in gebruik nemen van den Vennewa terspolder en heden ontvingen we een uitnoo- digig om bij het proefmalen van den polder „Oosterzijpolder" aanwezig te willen zijn. Langs den Kanaalweg (of van ouds Hei- looërdijk) komt men op een landweg en rechts omslaande komt men aan het gebouw, waar een hooge schoorsteen ons te zien gaf dat er vroeger een stoomgemaal stond Toen we aankwamen was reeds het technisch per soneel van het P. E. N. te Bloemendaal be zig om te peilen en wat daarmede in ver band staat. Het is voor een leek moeilijk om zich een denkbeeld van die werkzaamheden te vormen, doch met groote nauwkeurigheid wordt alles gepast en gemeten tot men con cludeert „de leverancier heeft aan zijn ver plichting voldaan." Er moesten heel wat „hindernissen" worden genomen voor het zoo ver was, doch het technisch personeel is heusch niet handschoon en ziet er niets tegen op om, zooals heden het geval was, een hulp brug te maken, waarbij het bestuur van den polder in eerste instantie het „tegenwicht" vormt opdat de peiler niet in het zilte nat te recht zou komen. Aan alles komt een einde en na ongeveer 2 uur wachten was alles voor elkaar. De heer Priester gaf een technische uit eenzetting en concludeerde dat de leverancier aan zijn verplichting voldaan had. Inmid dels had het bijna volledige bestuur van den polder, waaronder burgemeester van Foreest in zijn dubbele functie als hoofd van de ge meente en secretaris van den polder een plaatsje gezocht en de huiskamer van den machinist (intusschen bevorderd tot beambte van het electrische gemaal), waar zijn zorg zame vrouw het groote gezelschap op een warm bakje met gebak onthaalde, wat de aanwezigen, die een paar uur in de kou had den gestaan, zich goed lieten smaken. Nadat de heer Priester nog eens een uit eenzetting van de capaciteit van den motor, waterverplaatsing enz. had gegeven, zeide hij dat de leverancier aan zijn verplichting had voldaan. De dijkgraaf, de heer P. Frans, bracht aan den heer Priester, die de opdracht van den polder spoedig en serieus had verricht, zijn besten dank. Dank bracht hij ook aan de leveranciers firma Stork en Heemaf te Hengelo en aan den bouwkundige, den heer W. Moeijes te Oudorp. Zonder iets aan de andere heeren te kort te doen meende hiji den heer Moeijes, die hij als een uitstekend en bekwaam vakman had leeren kennen, hartelijk te moeten danken en niet minder hem aanbevelen. Spr. wilde wel verklappen dat hij een tegenstander van electrische be maling was geweest. Hij meent nog, altijd dat men dan duurder uit is dan met stoom- bemaling doch had een meerderheidsbe-1 sluit uitgevoerd en zou er in berusten. (Ge lach). De heer Priester zou den dank aan de ingenieur van het P. E. N. overbrengen en was er allerminst van overtuigd dat stoombemaling goedkooper was, doch zou dit in het algemeen gezegd proeven nemen over een paar jaar. Hij sprak de hoop uit dat de bemaling aan de verwach ting zou voldoen. Hiermede was het officieele gedeelte afgeloopen en onder gezelligen kout bleef men nog eenigen tijd bijeen. UITGEEST. Onderhandsch aangekocht. De Gereformeerde Kerk van Krommenie heeft alhier onderhandsch aangekocht het perceel op den Meldijk, voorheen bewoond door den heer S. Koopman. Het huis is be stemd als pastorie voor den voorganger van de Evangelisatie de „Zaadkorrel". Jaarverslag S.D.A P. De vergadering der S.D.A.P. werd ge houden in de zaal van den heer J. Rol. Na dat de jaarverslagen waren behandeld, moest er een verkiezing plaats hebben wegens het bedanken van den heer Kingma. Thans is het bestuur als volgt samengesteld: C. Krom, voorzitter; J. Vijlbrief, secretaris; D. Brons, penningmeester; J Spruit, W. Kloosterman en M. Besse, leden. BERGEN. Door B. en W. dezer gemeente is voor dea duur der Hamid-winkelweek van 21 November tot en met 5 December a.s. voor alle winkelt ontheffing verleend van het bij de verordening op de winkelsluiting vastgestelde sluitingsuur. De winkeliers zullen derhalve in gemeld tijdvak hunne winkels voor het publiek open mogen houden zoolang zij dit zelf wenschen, J

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7