Alkmaarsche Courant. WEDETNiuNGTENMIS- {Buitenland {Binnenland Ho. 272 »931 Honderd drie en dertigste laargang. ft oensdap November BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen Ier algemeene tennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1259 is opgenomen het he ruit van den Raad dier gemeente van oo October j.1., waarbij is vastgesteld PPfl£ VERORDENING tot wijziging «ter verordening, bevattende het tarief en de voorwaarden voor de leve ring van electrischen stroom door het gemeentelijk electrisch bedrijf te Alkmaar (Gemeenteblad nr. 929). Deze verordening is heden afgekon digd en gedurende drie maanden ter ge meente-secretarie ter lezing nederge- legd. Zij is daar, tegen betaling der kos ten, in afdruk verkrijgbaar. Alkmaar, 17 November 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd. WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. STAKING VAN HET TRAMPERSONEEL TE WARSCHAU OPGEHEVEN. De eischen van het personeel ingewilligd. Het gemeentebestuur van Warschau heeft cisteren besloten de eischen van het stakende personeel der gemeentetram in te willigen De loonen van Juli j.1. zullen als minimum- loonen worden erkend, terwijl geen nieuwe loonsverlagingen zullen worden ingevoerd. De burgemeester verklaarde daarop de loon- staking voor beëindigd. In de loop van heden zullen de werkzaamheden worden hervat. voorraad, ook al blijkt uit de reeds bekende cijfers dat de oorzaak van de ongunstige ont wikkeling der deviezen veeleer het gevolg is van de buitengewoon hooge terugbetalingen van credieten welke nog steeds plaats vin den. Aangezien in het bijzonder de levering van exportdeviezen niet in vollen omvang overeenkomstig is aan den Duitschen uitvoer van den laatsten tijd, schijnt het noodzakelijk de uitvoer scherper te controleeren. Derhalve wordt bepaald dat in den ver- vlge alle waren, welke uit het Duitsche ge bied wrden uitgevoerd, moeten worden opge geven aan de Rijksbank. Voorts moeten de exporteurs driemaal maandelijks de plaatse lijk bevoegde instanties van de Rijksbank mededeelen aan welke deviezenbanken zij de uitvoervaluta hebben doen toekomen of door welke Rijksbankinstelling de deviezen zijn vrijgegeven. Overtredingen zullen ernstig worden ge straft. Aangezien voorts de voor de Duitsche import ook thans nog ter beschikking staan de credieten. voor welker handhaving de buitenlandsche crediteuren zich bij het Still- halteverdrag nadrukkelijk hebben verplicht, allerminst in vollen omvang worden benut, wordt den importeurs er op gewezen van deze mogelijkheden een drukker gebruik te maken. Ten einde hier bizonderen nadnik op te leggen zijn var, overheidswege de instan ties aangewezen den importeurs er op te wijzen dat zij de open credietmogelijkheden bestrijden. Deviezen zullen voor betaling in contanten niet meer ter beschikking worden gesteld Van de Duitsche banken moet ver wacht worden dat zij de Duitsche importeurs bij de benutting der credietmogelijkheden van het Stillhaltverdrag zoo veel mogelijk tegemoet zullen komen. AFNEMING WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Het Engelsche ministerie van arbeid deelde gisteravond mede, dat er sinds de afgeloopen week wederom een vermindering der werk loosheid met 27000 arbeiders is ingetreden. LADY ASTOR EN CHARLlE CHAPLIN. Charlie Chaplin, zoo meldt de N.R.Crt., heeft Zaterdagavond met Lady Actor het bekende parlementslid een politieke ver gadering bijgewoond te Plymouth. Nadat La dy Astor een toespraak had gehouden danste Charlie met haar en vervolgens met tal van andere dames. Bij tijden haalde hij eenige van zijn bekende grapjes uit met zijn dop hoed, zeer ten vermake van de aanwezigen. Op de vraag van Lady Astor„Hoe komt het dat jelui zooveel Amerikaansche films hier heen zenden, die afschuwelijk zijn?'' ant- woorde Charlie: „Afschuwelijk? Ik heb al tijd gedacht, dat jelui de beste films kregen". „Wat moeten dan de slechtste wel zijn?" re pliceerde Lady Astor. DE WEDERSTAND VAN DEN ZWAKKE. Te Chertsey (Surrey) heeft een reizend evangelist terecht gestaan, omdat hij een po litieagent had neerges ragen, die hem ver zocht had geen oploop te verwekken in de hoofdstraat van het stadje. De evangelist verdedigde zich met de opmerking (de N.R. Crt. vertaalt 't uit het Engelsch): „De Heer zegt: Hij, die de zwakken wederstaat zal, ge lijk de boozen, nedergeslagen worden. Dus sloeg ik hem neer". Uit het getuigenverhoor bleek, dat er vijf of zes mannen noodig eweest waren om den „zwakke" te overmeesteren. Hij werd tot een naand dwangarbeid veroordeeld. LUCHTTAXI'S IN ENGELAND. Een autobusondernemer te Romford gaat, naar de N.R.Crt. vertelt, een luchttaxi-onder neming op touw zetten. Hij heeft een vlieg veld te Sunnytcwn, bij Brentwood, 22 K.M. buiten Londen en een te Yarmouth, terwijl hij nog een derde veld krijgt te Clacton. Met snelle auto's zal hij de menschen uit de City naar Sunnytown brengen en vandaar verder. De kosten voor een luchttaxi, een tweeper soons De Havilland Moth zullen 9 stuivers per 1.6 K.M. bedragen, doch de ondernemer verwacht, dat de prijs mettertijd zoo laag zal worden, dat zij met de busvracht vergeleden kan worden. Hij zal beginnen met naast zijn taxibedrijf een geregelden dienst tweemaal daags van Londen cp Yarmouth te openen. De man schijnt een gewiekst ondernemer te zijn. Een drietal jaren geleden begcn hij een bus te exploiteeren, die hij zelf bestuurde en thans heeft hij in de Oostelijke graal schappen al meer dan 100 bussen loopen. EEN DUUR EZELTJE. De N. R. Crt. vertelt: Een Bulgaarsche boer, die op de markt te Plewna twee ossen verkocht had, steeg op den terugweg van zijn ezeltje om de 16.000 lewa, die hij ontvangen had, na te tellen. Nadat hij 15.000 lewa in papieren geld geteld had, legde hij dit naast zich neer om de rest in munten na te tel len. Plotseling hoorde hij een smakkend geluid achter zich en toen hij zich omkeerde, zag hij nog juist het laatste bankbiljet in zijn ezels bek verdwijnen. De boer besteeg onmiddellijk zijn rijdier en galoppeerde terug naar Plewna waar hij de hulp inriep van een veearts om zijn geld |®rug te krijgen. Zoo ver ging echter 's veearts "unst niet en de arme boer is waarschijnlijk met *''n ossen ook nog 15000 lewa kwijt. VERSCHERPTE CONTROLE OP DE DEVIEZEN IN DUITSCHLAND. Controle op buitenlandschen handel. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld NIEUWE ARRESTATIES TE EUTIN IN DUITSCHLAND. In 't geheele district Lübeck optochten verboden. In verband met de politieke botsingen in Eutin, waarbij de Nationaal-Socialist Radtke werd vermoord, werden verscheidene personen gearresteerd. De regeering heeft in verband met de botsin gen alle vergaderingen in de openlucht en alle optochten in het geheele district Lübeck verbo den. Dit verbod geldt voorloopig tot 31 Dec. 1931. Uitzonderingen kunnen slechts voor ab soluut niet-politieke optochten worden ver leend. MUSSOLINI TE TERNI. Sinds eenige jaren spant het fascisme zich in om in Midden-Italië een centrum van in dustrie te scheppen. Het centrum is minder kwetsbaar voor aanvallen van mogelijke vij anden in oorlogstijd dan het Noorden, maar tot dusver de voornaamste industriën gecon centreerd waren en dank zij de „witte steen kool' beschikt men daar en met name in de provincie Terni in Umbrië over een goedkoo- pe en overvloedige bron van kracht. Zoo zijn er dan ook in Terni naast de electrische cen trales de laatste jaren tal van belangrijke in dustriën verrezen. De stad Terni, die in 1914 een inwonertal had van 22.000, telt thans 42.000 zielen. De Nera, de Vigi en de Corno leveren de kracht voor de groote electrici- teitswerken en daarmee indirect aan de elec- tro-chemische industrie, de hoogovens en gie terijen en de wapenfabriek, die hier gevestigd zijn. Zaterdag heeft Mussolini een bezoek ge bracht aan de centrale en aan de electro-che- mische fabrieken in het naburige Nera Mon- toro. Hier worden alle mogelijk meststoffen voor den landbouw bereid, met een nieuw product, waarvan men groote verwachtingen koestert, n.1. synthetische methylalcohol. Dit geschied volgens een patent van wijlen den Ita'iaanschen onderzoeker dr. Casale. Een j cokesoven volgens het type Woodal Duck- ham maakt een speciale cokessoort, die uit stekend geschikt is voor de groote electrische ovens voor de productie van calciumcyana- mide te Pap;gno. een andere voorstad van lerni. De fabr eken van Nera Montoro kun nen per dug 180 ton ammoniaksulfaat pro- duceeren. De product.e wordt langs mechani- scnen weg opges sgen in een silo met een ca paciteit van 30.000 on en voorzien van laad- en losinr.chtingen, d,e 40 ton per uur kunnen verwerken. Bij zijn bezoek heeft Mussolini een toe spraak tot de bevo'king van Terni gehouden, waar.n hij wees cp de fascistische leer van de samenwerking der klassen en verklaarde dat de regeer ng in het nieuwe jaar zijn uiter ste krachten zal inspannen, om het Italiaan- f5 K 10 zedelijk en ceconomisch opzicht te WT.ief.en. Het anti-fascisme in het buiten land moge nog zoo vaak verklaren, dat het met het fascisme gedaan raakt, de feiten weerspreken het. Het fascist sche Italië zal °5hl- overwinnen en ten slotte e land een betere toekomst tegemoet voeren. iu?°'im besloot met de menschen op te de hu'd'ge mcei'ijk,,cden het 'e bieden, want daarin ligt de zeker- ae c van de overwinn'ng. Zondag heeft Mussolini een bezoek ge- Bracht aan de wapenfabr.ek, die een perso neel heeft van 658 man. MEVROUW SNOWDFN VERONT WAARDIGD. Over de drankwet. Zondagavond nam mevr. Snowden thans Lady Snowden de eereplaats in aan een diner van het Gilde van Zangers en Too- neelspelers, aldus de N.R.Crt. Om half elf namen de kellners de glazen van de tafel weg. ondanks het proiest van tal van gasten, .„oraalwater bevat- die moeten wij wel zoo handelen. Wij, kunnen 1 niet gaan onderzoeken of de glazen alcohol bevatten of niet. Om zoowel de gasten als de wet te geven wat hun toekomt, zijn de klok ken in het betrokken hotel gesynchroniseerd. Precies half elf worden de glazen weggeno men. Op de vraag of er dan geen watergla zen en mineraalwater verstrekt kan worden, zei de secretaris dat dit niet gaat, omdat het gevaar bestaat dat de gasten zelf alcoholica meebrengen. De moeilijkheid zit hem in de wet, die restaurants en koffiehuizen over één kam scheert. Met een speciale hotel- en res taurantvergunning zou het bezwaar te on dervangen zijn. Mevrouw Snowden toonde zich over het gebeurde zeer verontwaardigd. Misschien kan haar verontwaardiging de zaak aan het rollen brengen, zoodat de be palingen gewijzigd worden. Een geschiedenis als in den „goeden ouden tijd". Voor het „Schöffengericht" Lichterfelde is een geval van soldatenmishandeling behandeld, dat, volgens het Hbld., levendig herinnert aan vele soortgelijke gevallen uit den tijd van het Keizerlijke leger; den tijd, toen de drilsergeant nog de schrik was der jonge recruten en het soort „Himmelstosz vereeuwigd in Remarque's bekend Irontboek, zijn triomfen vierde. Uit de thans behandelde zaak blijkt, dat de keizerlijke „Himmelstosz niet met het oude leger verdwenen is; dat ook in het vrijwilligers leger van de republiek mishandeling en kwel ling van ondergeschikten door een meerdere voortkomt. Te Lichterfelde heeft een zekere Klaffus te rechtgestaan, die sinds zes jaar bij de rijksweer dient en sinds Juni 1.1. onderofficier is. Op 18 Sept. had een soldaat het ongeluk de bijzondere ontevredenheid van zijn onmiddellij- ken chef te wekken door een kamer, waar deze zich bevond, binnen te stormen om ijlings en kele voorwerpen te halen. De onderofficier zond hem naar buiten en liet hem daar wachten, tot andere soldaten, die zich nog in de kamer bevonden, waren weggegaan. Daarop riep hij de man binnen, waarbij hij hem over zijn been liet vallen, met het gevolg, dat de soldaat, die zich aan een schrijftafel wilde vasthouden, een opstand daarvan naar beneden rukte en op den grond terechtkwam, waar hij nog een schop ontving. Daarna moest hij in looppas elk voorwerp op de schrijftafel afzonderlijk: een stukje potlood, een boek, stukjes papier enz. naar een aan den anderen kant van de kamer zich bevindend boekenrekje brengen, waarbij hij de noodige duwen in den rug kreeg, als hij niet snel genoeg liep en hem zoo nu en dan een beentje werd gelicht. Dit duurde een uur lang. Den volgenden dag moest hij een den vloer boenen, en kreeg ook daarbij weer de noodige schoppen. Voor een oogenblik te laat in dienst komen moest hij voor het front van zijn afdee- ling in gebogen houding heen en weer huppelen, waarbij ook weer een aantal schoppen werd uitgedeeld. Volgens de verklaring van zijn kapitein was de aldus gekwelde soldaat, die 21 jaar is en sinds twee jaar bij de rijksweer dient, een rus tige, gewillige man, die steeds zijn plicht deed. Intusschen liet de officier zich ook over den onderofficier in gunstigen zin uit. De rechtbank veroordeelde den sergeant we gens mishandeling van een ondergeschikte in drie gevallen tot vijf weken vestingstraf. GRIEP IN GRIEKENLAND. In de omgeving van Kalawrita zijn vele per sonen lijdende aan griep. Tot nu toe zijn vijftien personen aan de ziekte overleden. HET AANTAL WERKLOOZEN IN ITALIË. Het aantal werkloozen, dat op.30 September ongeveer 747.000 bedroeg, is op 31 October tot 799.000 gestegen. Hiervan ontvangen 226.000 werkloozensteun. Van de werkloozen zijn 610.000 mannen en 189.000 vrouwen. - uil UC «tandde?!!^ °ntwikktlin- van den toe' ^aThun^giazen^allfeen mineraalwater bevat- in J 1 t f zooals bizonder uitkomt ten. Dit is een cevolg van de drankwet, die in de laatste Rijksbankstaat, legt de Rijks- verbiedt dit er na een bepaalden tijd alco- geering en de Rijksbank de verplichting op hol gedronken wordt. Willen wij onze ver- alies te doen om paal en perk te stellen aa! gunnC niet veilen, z°o zei de secretaris de verdere vermindering van den deviezen- van de directie van het betrokken hot MINISTER RUYS WAARSCHUWT TEGEN LOONTOESLAGEN. Provinciale besturen verzocht op de gemeenten toe te zien. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de besturen der onder scheiden .provinciën een brief gezonden, waarin o.m. het volgende wordt opgemerkt Het komt de laatste maanden meerma len voor, dat in gemeenten, waar de land en tuinbouw hoofdbron van bestaan zijn, van gemeentewege regelingen worden ge troffen waarbij in een of anderen vorm aan land- en tuinbouwers steun wordt verleend, indien zij personeel in dienst nemen dan wel houden. De gedachte, welke aan dit stelsel ten gronds'af ligt, den arbeider zooveel moge lijk in ziTn gewone werk te laten, is onge twijfeld sympathiek. Hiertegenover staat evenwel dat het norma'e bedrijfsleven, ook al gaat'het met den landbouw en den tuin bouw niet goed. wil het zoo snel mogelijk door de moeilijke tijden heenkomen, niet te veel aan de overhe'd moet zijn gebonden. Dit laatste nu is het geval, wanneer kunstmatig regelingen als hier bec oeld toepassing vin den. We! is waar heeft de regeering in de afge locoen maanden ten behoeve van den land bouw enkele voorzieningen getroffen, die eveneens buiten de normale verhoudingen vallen doch deze voorz.eningen beoogen een oehee'en bedrijfstak in den landbouw te hel pen Dergeli'ke hulp draagt een massaal ka rakter, heeft dus ook in de uitwerking alge meene beteekenis. Dit nu is niet het geval met de hulp van de gemeenten, welke ik hier op het oog heb Deze steunverleening, hier en daar toege past, heeft een sterken individualistischen inslag en leidt ook daardoor tot onbillijkhe den. 'Onbillijk b.v. in dezen zin, dat ge meentebesturen, welke tot nu toe dit stelsel niet toepasten, genoopt worden tot invoering ervan over te gaan, willen de ingezetenen zich niet achtergesteld blijven gevoelen ten opzichte van inwoners van gemeenten waar de rege'ing wel toepassing vindt. Een ander zeer ernstig nawaar is verder het feit, dat hetgeen in landbouw en tuin bouw wordt toegestaan, n.1. het geven van loontoeslagen, niet gafreigerd kan worden, zoo toepassing wordt gevraagd in de in dustrie, welke evenzeer onder zware moei lijkheden gebukt gaat. En zou de regeering er in berusten, dat de industrie dezen weg opging, de gevolgen zouden financieel en economisch niet te overzien zijn. Zonder over drijving kan gezegd worden, dat het stelsel in zijn volle consequenties tot een débacle moet leiden. Het gevaar is verder niet denk beeldig, dat maatregelen als hier bedoeld, het ontslag va narbeiders in de hand zullen werken en dientengevolge de werkloosheid vergrooten. Het is om al deze redenen, dat ik mij ge noopt zie. Uw College te verzoeken het vo renstaande ter kennis te willen brengen van de naar Uw oordeel daarvoor in aanmerking komende gemeentebesturen in Uw provincie. Ik zou het verder zeer waardeeren, indien U zoudt kunnen besluiten, gelet op het groote algemeen belang hierbij betrokken, wanneer Uw College toestemming wordt gevraagd om tot invoering van het hierbedoelde stelsel over te gaan, met de zienswijze van de re geering ten deze rekening te houden. DE STAKING TE ALMELO. De fabriek staat stil. Gistermorgen kregen de arbeiders der stoomspinnerij „Twenthe" opnieuw gelegen heid den arbeid te hervatten. De fabriek stond onder stoom, doch ditmaal ging slechts een zevental arbeiders de poort in en zij keerden ook spoedig terug. De staking te Almelo heeft dus thans een definitief karakter verkregen. VERSOBERING. Een commissie samengesteld. De minister van defensie heeft, teneinde hem van voorlichting te dienen nopens mo gelijke versobering in de vredessamenstellin- gen van de onderdeden der infanterie en artilleriebrigades, bij beschikking van 23 Juni 1931 een commissie ingesteld, die de be voegdheid heeft zich met offideren en mili tairen beneden den rang van tweeden luite nant rechtstreeks in verbinding te stellen, teneinde inlichtingen en gegevens te verkrij gen. Na overleg met de Setrokken chefs kan zij voorts genoemde militairen uit andere garnizoenen naar 's-Gravenhage doen toeko men. Alle militairen zijn gehouden aan de leden der commissie de door hen gewenschte inlichtingen te verstrekken en hun overigens alle medewerking te verkenen. DIEF AANGEHOUDEN. Den laatsten 'tijd werden te Veenendaal verscheidene aangiften gedaan van diefstal van fietsen, electr. lantaarns enz. Zaterdag avond verdwenen een rijwiel en een dynamo van een electr. lantaarn. Denzelfden avond werd een inwoner van Ede te Veenendaal ge arresteerd. Bij het verhoor legde hij een vol ledige bekentenis af. Zondagmorgen werd hij op transport gesteld naar Barneveld, waar eveneens den laatsten tijd vele van dergelijke diefstallen waren voorgevallen. Ook hiervan legde hij een volledige bekentenis af. De gestolen voorwerpen werden bij ver schillende personen in beslag genomen. INVOERRECHT OP SUIKER. De heer H. F. Bultman Hzn., te Heemstede betoogt in een brochure met veel technische beschouwingen, dat een invoerrecht op suiker niet den minsten waarborg geeft voor loonende beetwortelteelt en hopelooze on zekerheid voor de bietenboeren zal scheppen RAADSLID GESCHORST. In de gister gehouden vergadering van den raad der gemeente Alphen aaa den Rijn is met 87 stemmen een voorstel aangenomen van B. en W. om den heer J. N. Engelsman (s. d.), die sinds 1 September lid van den raad is, te schorsen wegens overtreding van ar tikel 26 der gemeentewet. De heer Engelsman is directeur der N V. Renata, welke firma in September j.1. aan de water- en lichtbedrijven in deze gemeente 200 zakken heeft geleverd voor een totaal bedrag van 50. De heer Engelsman, zoomede de leden der vrijzinnige en katholieke fracties waren van oordeel, dat hier geen overtreding van het betreffende ar tikel der gemeentewet heeft plaats gehad, daar niet het raadslid, dosh diens bioer, de heer A. J. Engelsman, die mede-deelgenoot is in genoemde N.V., de zakken, zij het dan door zijn bemiddeling, heeft geleverd. Overigens was men unaniem van oordeel, dat het thans geschorste raadslid geheel te goeder trouw heeft gehandeld. DE PARATYPHUS-EPIDEMIE TE ALPHEN AAN DEN RIJN. In verband met de heerschen paratyphus epidemie te Alphen aan den Riin tengevolge va.i het gebruik van ondeugdelijk boterham- menspek. vernemen wij nog. dat thans in het laboratorium van het Centraal Bureau voor de Vo'ksgvzondheid te Utrecht, op de bij den slager W. in beslag genomen spekresten in- deidaad paratyhusbaciilen zijn geconstateerd. Gistermorgen heeft onder leiding van bur gemeester dr. H. J. Lovink op het gemeente huis een conferentie plaats gehad met den Inspecteur van den Volksgezondheidsdienst dr. Hulchoff Pol en de plaatselijke genees heer. waai na onmiddellij k de noodige maat regelen ter bestrijding van de epidemie zijn genomen. Zoo Is o.m. een melkzaak waar vijf leden van het gezin aa.i paratyphus lijdende zijn, op last van den burgemeester gesloten, ter wijl in den winkel aanwezige zuivelartikelen voor een deel zijn onteigend en vernietigd. Het aantal patiënten bedraagt nog steeds eenige tientallen. Het algemeen verloop der ziekte is evenwel bevredigend. KANAAL GRON1NOEN—ZUIDERZEE. Het hoofdbestuur der Nederlandsch» Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin 't er op aandringt, bij de behandeling van de begrooting voor het voorgestelde kanaal van Groningen door Friesland naar de Zuiderzee haar aandacht te willen schenken aan de belangen, die Sneek en de omgeving dier stad hierbij hebben. Het kanaal, zooals het nu ontworpen is, zal Sneek niet aandoen. Door een kleine om legging, die het kanaal ongeveer 1900 M. langer zou maken en de kosten met ongeveer 550.000 zou verhoogen, zou het langs Sneek en Ylst gelegd kunnen worden waar mede het belang dezer gemeenten zeer ge. diend zou zijn. Deze omlegging zal voor deze gemeenten en hun omgeving een ontwikke ling mogelijk maken, die met het graven van een zijkanaal naar Sneek niet te verwachten is. Het hoofdbestuur verzoekt de Kamer om tegenover de nadeelen, die een dergelijke om legging medebrengt, aan deze voordeelen voor de betrokken streek haar aandacht te willen schenken. RESTAURATIE RAADHUIS VEERE. Bezoek van het eerecomité en A pers. Uitreiking van den eer sten Bouwpenning. Teneinde zich persoonlijk op de hoogte te kunnen stellen van den toestand, waarin het Raadhuis te Veere verkeert, zijn de leden van het onlangs vermelde eerecomité en de pers uitgenoodigd Maandag 30 November een bezoek aan Veere brengen; behalve het Raadhuis in zijn steigers zullen ook de oude Schotsche huizen „Het Lammetje" en „De Struys" bezocht worden. Voordien zal de Restauratiecommissie in de gelegenheid gesteld worden, in een der zalen van het Abdijgebouw, den eersten af slag van den Bouwpenning uit te reiken aan den Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, eere voorzitter van het comité. Ook H. K. H. prinses Juliana heeft door een belangrijke gift van hare belangstelling in de restauratie doen blijken. DE NEDERLAND5CHE GEBOUWEN VAN DE KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARIJS. Verkocht aan een Nederlandse?! combinatie. Het uitvoerend comité voor de Nederland- sche deelneming aan de Internationale Ko- loniale tentoonstelling te Parijs, dat aldaar over de liquidatie vergadert, heeft het vol gende persbericht verstrekt: „Na overweging van de ontvangen offer ten zijn alle gebouwen met inventaris, doch zonder de tentoongestelde voorwerpen, door het uitvoerend comité verkocht aan een Ne- derlandsche combinatie, die het hoogste bod deed en die zich bovendien verbonden heeft, te trachten in 1932 een koloniale tentoonstel ling te houden in of bij 's-Gravenhage of Arnhem. Mocht bedoelde combinatie er vóór 15 December a.s. niet in slagen, de zekerheid te geven, dat zulk een tentoonstelling zal plaats hebben, dan zullen het Adathuis met de rijstschuren en alle Balische bouwsels en muren, 't Preanger diorama, de wandschil deringen, ornamentiek, het meubilair en de in- landsche vaartuigen volle eigendom van het comité blijven. De combinatie heeft zich er toe verbonden, al deze zaken ook na een tentoonstelling in Nederland, wederom ter beschikking te stellen. Mocht de combinatie er niet in slagen, de zekerheid voor het houden van een tentoon stelling in Nederland te verschaffen, dan zal zij de gebouwen tegen een lager bedrag voor afbraak ter beschikking krijgen. NATIONAAL CRISISCOMITE. Installatie door Prinses Juliana Prinsese Juliana zal Maandagmiddag in de Trèveszaal in Den Haag het nationaal crisis comité installeeren. Als algemeen secretaris van het comité zal optreden mr. dr. K. J. Frederiks. secretaris- generaa' aan het departement van binnen landsche zaken en landbouw. De zetel van het comité zal gevestigd wor den in het paleis aan den Kneuterdijk. VERMAKELIJKHEIDSBELASTING TE ASSEN. Voor bioscopen gehalveerd, voor danspartijen verdubbeld. Burgemeester en wethouders van Assen hebten in verbanu met het feit, dat onder de huidige omstandigneden van een benoorlijk locnend bioscoopbedrijf in deze gemeente niet kan weiden gesproken, aaa den raad voorgesteld óe vermakelijkheidsbelasting voor bioscoopvoorstellingen van 10 tot 5 ct. te verlagen Voor danspartijen steden zij voor de belasting van 10 tot 20 pet. te verhoogen. De financiee e gevolgen van de verlaging der bioscoopbelasting zu en door de te verwach ten meerdere opbrengst van de belasting op danspartijen van geen beteekenis zijn. ARRESTANT ONTSNAPT. Vrijheid van kori en duur Toen een dienstplichtige te Ede, die wegens een te 's-Gravenhage gepleegoe inbraak in de kazerne in voorarrest zat, gisteren in de cel gang gelucht werd, zag hij kans, door een tuimelraam te ontsnappen. Op een fiets, die hij zich toeëigenae, nam hij de vlucht De wachtcommandant slaagde er later in, den man, di ezich aanvankelijk verzette, doch na bedreiging met een revo ver zijn verzet opgaf, in het dorp te arresteeren. DE VERHOOGING VAN INVOER RECHTEN. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem heeft het volgende adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal; Het Hoofdbestuur der Nederlandsche maatschappij voor Nijverheid en Handel, kennis genomen hebbende van de behande ling door uw Kamer van het wetsontwerp tot verhooging van invoerrechten, verzoekt uw college met aandrang om, wanneer deze ver hooging van invoerrechten onvermijdelijk wordt geacht, het wetsontwerp in dien zin te amendeeren dat de verhooging een tijdelijke zal zijn en voor niet langer dan drie jaar zal worden YastaesteJd.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9