DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. »OYI)ËRn%« liI VOVËMHi;» IÜ3I Hoofdredacteur: Tj. N. ADÉMA. Hit het %xdemeut Queczicht JUmitmloMd 133e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2 franco door het gehsele P.'.jk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. fto. 273 Directeur,' C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie blad:n i Den Haag, 18 Nov. '31. In de avondvergadering van gister van de Tweede Kamer \yas het begrotingshoofd stuk Buitenlandsche Zaken aan de orde Het is nog lang niet afgehandeld. Zelfs hebben nog niet eens alle spreker in eersten termijn het woord gevoerd. De oorzaak hiervan is, niet alleen dat er veel sprekers behoefte ge voelden een woordje in het midden te bren gen, maar ook dat de voorzitter den heer Heemskerk had beloofd er geen nachtwerk van te maken, zoodat hij reeds om kwart voor twaalf de vergadering verdaagde. Het zal wel geen verrassing voor onze lezers zijn, wanneer we mededeelen, dat on ze verhouding tot België in de eerste plaats stof tot spreken opleverde. Dat Rijnkanaal, waarop België aandringt, houdt de geesten nog steeds wakker, vooral nu de Eerste Ka mer met de interpellatie van den heer De Savornin Lohman de zaak weer naar voren beeft gebracht. Men zal zich herinneren, dat toen minister Beelaerts met een water weg is gekomen, die naar veler oordeel niet anders was als een verkapt Moerdijkkanaal. Het was geen voorstel, verklaarde hij, doch slechts een door hem als het ware geopperde gedachte. In de Tweede Kamer wil men ech ter blijkbaar van die gedachte evenmin iets weten, zoomin als in de Eerste Kaïfier. De eerste spreker, de heer Bongaerts (r.-k.), oud minister van Waterstaat, toonde zich er niet bijzonder mede ingenomen, doch pleitte in het bijzonder voor de waterstaatsbelangen van de aan dit denkbeeldig kanaal grenzende provincies, Noord-Brabant en Zeeland. De volgende spreker, de heer Krijger (c. h.), deed krachtiger protest tegen het ge dachte kanaal een kar.aal in abstracto, had de minister het in de Eerste Kamer om schreven hooren. Het is niet veel anders als het afgewezen Moerdijkkanaal. Wanneer men den strekdam, welke het Scheldewater tusschen de Belgische grens en Bath op vaardiepte zal moeten houden, zuidelijk en noordelijk dicht, zoodat het een binnenwater wordt, heeft men een kanaal, dat sprekend gelijkt op het verworpen Moerdijkkanaal en dat strijdt met de door den minister gedane belofte. De heer Krijger wees er op, dat dit in het nadeel van Nederland zou zijn en hij vond de zaak zoo bedenkelijk, dat hij zich in zijn vertrouwen in dezen minister zeer ge schokt gevoelde. Daartegen kwam de heer Vliegen (s. d. a. p.), een voorstander van het destijds verworpen Moerdijkkanaal, met vuur op. Zijns inziens leek het gedachte ka naal in geen enkel opzicht op het Moerdijk kanaal, al ware het slechts, dat het geen in ternationaal karakter zou krijgen gelijk het laatstgenoemde en geheel op Nederlandsch gebied zou loopen. Dit laatste beaamde ook de vierde spreker over deze zaak, de heer Snoeck Henkemans (c. h.), doch ook z.i. zou het gedachte kanaal te veel naar den zin van onze zuidelijke naburen en in het nadeel van onzen handel zijn. Er zijn bij de besprekingen van gister avond nog andere belangen aangeroerd, doch wij meenen te kunnen volstaan met ze kortelijk te vermelden: de heer Van Voorst tot Voorst (r.-k.) pleitte weer eens voor ac tieve handelspolitiek, de heer Vlagen bracht het denkbeeld van een erkenning van de Rus sische Sovjetrepubliek ter sprake, mevrouw Bakker-Nord, (v.d drong aan op de benoe ming van een vrouw bij de Nederlandsche delegatie ter Ontwapeningsconferentie, de heer Van Braambeek (s. d. a. p.), klaagce ernstig over de benadeeling van onze Rijn vaart door de Duitsche spoorwegpolitiek. Bij het antwoord des ministers komen we op deze punten ongetwijfeld nader terug. Het is vandaag een onaangenaam rumoe rige dag geweest in de Tweede Kamer. Heel de middag is besteed geweest aan bespre king van de beide protectionistische amen dementen op het ontwerp tot verhooging der invoerrechten en of het nu kwam door de hooge temperatuur in de zaal of wel door de prikkelbaarheid van sommige leden, weten we niet, maar er is ongewoon heftig gespro ken. Wij denken hierbij vooral aan de com munisten. Hun woordvoerder bij dit onder werp, de heer Wijnkoop spreekt altijd alsof hij de menschen van zijn lijf moet houden, met hoogen toon, schreeuwend haast alsof hij op een open plein tegenover een schare vijanden stond, en daarbij zoo grof en onge manierd in zijn woordkeus, dat het ons soms onbegrijpelijk is, dat de voorzitter niet for scher optreedt tegen zijn opzettelijk onparle mentaire wijze van uitdrukken, waarbij, het hem blijkbaar om te doen is achtbare perso nen te beleedigen. Wat hij b.v heden aan het adres van den heer Colijn heeft gezegd, om dat deze volgens zijn beweren alleen de be- ,a"f>en van de grootindustrie op het oog zou nebben, ging alle perken te buiten. Een man als Colijn trekt zich daarvan natuurlijk niets aan, maar de waardigheid van de Tweede 71?1" was hij de speech van Wijnkoop to- derrlolLVerdrUkkin^- De h<*r Colijn had «>- beer n, ve^issing begaan, waarvoor de hoiiHpn _E' hem scherP heeft onder- 'ariër 'a; ari. heer °ud is e?n parlemen- niet tr'auw Z<?I? ,zijn woorden kiest en 21Jn zelfbeheersching verliest, zoo- gen dat de heer Colijn dan ook niet heeft nage laten hem van repliek te dienen. Maar daarover straks nog een woordje. We moeten den draad van het debat niet te veel uit het oog verliezen. Men weet, dat de btide hierboven genoemde amendementen (■cdoelden. De heer Lovink (c.h.), had met een aantal medeleden, waaronder zelfs de liberale leden met agrarischen inslag dr. Bierema en mr van Rappard een amende ment ingediend om enkele zoogenaamde oonbankartikelen te schrappen doch in de plaats daarvan invoerrechten te bepalen voor den invoer van paarden, vleesch, aard appelen enz. De heer Van den Heuvel (a.r. en niet r.-k.. zooals we hem in een vorig overzicht hebben aangeduid) had voorge steld op suiker een invoerrecht te heffen van 5.40 in plaats van het thans geldende recht van 2.40 per 100 K G. De eers:e spreker van heden bij het daarover voortge zet debat, was de heer Colijn (a.r.), die zich voor beide amendementen verklaarde. Het ging niet van ganscher harte, maar het voor- stel-L.ovink was z.i. van geen groot gevaar daar onder meer het Deensche vleesch, dat door het invoerrecht zal worden getroffen, zoo veel lager in prijs is dan het binnen- landsche. dat het ook al wordt het zwaar be last, toch nog voordeel voor den importeur zal opleveren. En wat de aardappelen be treft, de eenige die door het invoerrecht zul len worden getroffen, zullen de Malta aard appelen zijn, een luxe, welke best eenig in voerrecht kan verdragen. Het amend-ement- Van den Heuvel heeft wel een duidelijk pro tectionistische strekking, en het ware beter den suikeraccijns te verhoogen, maar op het oogenblik schiet er wel niets anders over als er met mede te gaan. De stemming onder de boerenbevolking is op het oogenblik zooda nig, dat het verstandig lijkt iets te doen waarmede men de gemoederen eenigszlns bevredigt. Bij de hierop volgende gedachtenwisse- ling kwam de heer Wijnkoop voor den dag met- een motie om de beide amendementen als verder-gaande dan een gewoon amende ment niet toelaatbaar te verklaren. De voor zitter vond, dat die motie te laat was gebo ren, doch de heer Wijnkoop dacht er anders over en in het socialistische kamp was men blijkbaar pok die meening toegedaan. Bij uitzondering toch werd zij voldoende uit die richting ondersteund, kwam dus in stemming doch werd verworpen met 66 tegen 28 stem men. Bij de verdere discussie nam de heer Oud (v.d.) het 'op tegen de uitlating van den heer Colijn, dat men met het oog op de stemming onder de boerenbevolking verstandig zou doen iels voor haar te doen, waarmede zij in genomen zou kunnen zijn. Dat vond de heer Oud geen standpunt voor een volksvertegen woordiger. Psychologische overwegingen mogen geen gewicht in de schaal leggen, dat was in strijd ook met den moedigen aard van den heer Colijn en bovendien was zijn opvatting in strijd met het anti-revolution- naire staatsrecht, daar door aanneming van de amendementen aan de regeering meer geld zou worden gegeven dan zij had ge vraagd. De heer Colijn kwam hier tegen op en verklaarde enkel, dat hij meende goed te doen mede te werken tot een voorstel, waarmede de ontevreden stemming ten plat- tenlande zou worden ondervangen. Toen daarop later de heer Oud hem over die hem z.i. onwaardige houding kapittelde en daar bij de beide amendementen aan kritiek on derwierp, schreeuwden de heeren Braat (platei.), De Visser, Wijnkoop en zelfs Duy- maer van Twist (a. r.), allerlei interrupties, tegen en voor Colijn, op de tribune vrijwel onverstaanbaar, maar het was waarlijk be wonderenswaardig zooals de heer Oud zich niet van de wijs liet brengen en zei wat hij op het hart had. We zouden intusschen bijna vergeten tc vermelden welk oordeel de minister van fi- nahciën, de heer De Geer, omtrent de beide amendementen uitsprak Hij was kort en duidelijk: de. beide'amendementen zijn, zei- de hij, wat de Duitscher noemt, „Schön- heitsfehler", ze vallen buiten het kader van het ontwerp, dat enkel fiscale bedoelingen heeft. Met protectionisme heeft zijn voorstel niets te maken in tegenstelling met de beide amendementen. Het amendement-Lovink zou beter op zijn plaats zijn in het contingentwe- ringsontwerp en de aanneming is dus onge- wenscht. Onaannemelijk noemde hij het niet, zooiets moet men nooit te vlug doen. Hij het dus de Kamer vrij in haar beslissing, mits dan de tijdelijkheid der heffing uitdrukkelijk in het voorstel wordt vermeld. Wat het arpencJement-Van den Heuvel be treft drong de Minister aan op intrekking er van, daar het volkomen in strijd is met nei Oslo-tractaat. Het er in opgesloten denk beeld kan misschien bij de conting worden verwezenlijkt. om„napment De heer Lovink wijzigde zijnjzm de in den door den minister aange-, wènk heer Van Jen Heuvel T«n na van den minister gevolg ,e ,f sie de Ka- afloop der zeer rumoer ge d.scussie mer ten slotte tot 92 lec&n aan- ondanks het verklaarden zich 57 wezig te zijn- ovinjc 35 tegen, zoo voor het am5"^nomen Het amendement dat dit is aang-enomeit 49 te. nister had overgenomen het amendement- Oud om de verhoogde heffing slechts voor drie jaar van kracht te doen zijn, werd het geheele ontwerp goedgekeurd met 56 tegen 36 stemmen. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. O- Een groote slag tusschen de fapansche troepen en het leger van generaal Ma. 0 Nederlaag der Chineezen. O- Alle nota's en beraadslagingen ten spijt zijn de Japansche en Chineesche troepen toch slaags geraakt en is er tusschen het leger van generaal Ma en dat der Japanners een groote slag geleverd in Mantsjóerije, die volgens een telegram uit Tokio op een geweldige neder laag voor de Chineezen is uitgeloopen. De Japanners zouden de stad Agantchi bezet hebben en daarmee den Chineeschen Oosterspoorweg bereikt. De Chineesche troepen zouden zich thans in allerijl terugtrekken naar Tsitsikar. Japan sche vliegtuigen hebben deze stad gebom bardeerd. Na een hevig gevecht, dat drie uren duur de, is het den Japanners gelukt de voorste linies der Chineezen bij Sautschienfang te be zetten. Generaal Ma zou vermist zijn. Volgens de ontvangen berichten is de aanval in de vroege morgenuren uitgegaan van de troepen van generaal Ma. die in den beginne succes hadden en den Japanners ern stige verliezen toebrachten, welke 800 man zouden betreffen. Volgens berichten uit Charbin hebben de troepen van Ma tegen den middag (Oostelijke tijd) de Japanners na ernstige gevechten teruggedreven. Ook te Tokio heerschte ern stige bezorgdheid. Men vreesde daar een ge voelige nederlaag der Japanners en verweet generaal Ma, dat hij de overeenkomst had geschonden. Bizonder gevaarlijk voor de Japanners werd een optreden der Chineezen bij Tanschoe geacht, waarbij de Japanners door de verwoesting van den Taonan-Soeping Kai spoorweg en een vernieling van de telefoon- telegraaflijnen werden afgesneden van de hoofdmacht. Na dit aanvankelijk succes der Chineezen gingen de Japanners tot een al- gemeenen tegenaanval over langs de Nonni- linie. Zij sloegen een tegenaanval van 2000 man Chineesche cavalerie, welke plaats had langs den rechter vleugel, met succes af en verkregen hierna de overhand. o De mededeeling van de bezetting van Agantschi door de Japansche troepen wordt in een nader telegram bevestigd. Het Japan sche ministerie van Oorlog heeft een bericht ontvangen van het Japansche hoofdkwartier te Moekden, dat Woensdagmiddag om 1 uur (Oostelijke tijd) de stad is ingenomen. De Japansche cavalerie achtervolgt, blijkens het bericht, de troepen van generaal Ma, die in de richting van Tsitsikar vluchten. In Japansche kringen verwacht men, dat de voorhoede der Japansche cavaierie Tsitsi kar in den nacht op Donderdag zal bereiken. Men rekent er niet op dat de Chineesche troepen nog ernstiger, tegenstand zullen bi<Het Japansche ministerie van oorlog heeft verklaard dat het groote dwaasheid is te denken dat Japan oorlog voert tegen China. Het Japansche optreden in Mantsjóerije is slechts zuiver politioneel. Daarom is geen sprake van een schending van 't Kelloggpact door Japan. De minister spreekt der. wensch uit, dat de normale betrekkingen tusschen China en Japan spoedig zullen hersteld zijn. Naar uit Tsitsikar wordt gemeld, heeft generaal Ma verklaard dat hij, in geval Tsit sikar door de Japansche troepen wordt be zet ziin hoofdkwartier naar Sachaljam (aan de Russisch-Mandsjoerijsche grens aan de Amoer gelegen) zal verplaatsen, om vandaar den strijd tegen de Japanners voort te zetten. De geruchten dat Tsitsikar reeds door de japanners is bezet, worden door de Russi sche officieele instanties onjuist genoemd. Uit het Verre Oosten wordt gemeld: Generaal Honjo heeft medegedeeld, dat hij gedwongen is geweest tot den aanval over te gaan, ten einde een chineeschen aanval te voorkomen. Het Japansche hoofdkwartier te Moekden deelde Woensdagmiddag mede, dat de Chi neesche nederlaag in den nacht op Donder dag volkomen zal zijn. Te Tokio verluid' officieel, dat met de nederlaag der Chineezen het hoofddoel der Japanners, in het gebied der Nonnibrug de concentratie der Chineesche troepen te ver hinderen, is bereikt. Daarom hoopt men zeer spoedig de Japansche troepen te kunnen te rugtrekken. Het gevolg van de jongste gevechten is ge weest, dat de Chineezen 300 dooden en ruim 3000 gewonden verloren, terwijl de Japan ners eveneens groote verliezen leden. De lezers hebben zeer veel te lijden van de strenge koude. De Nonnirivier is toegevroren en de tem peratuur is 15 graden onder nul. o Intusschen heeft men in Parijs druk ver gaderd, maar tot een oplossing schijnt men in den Volkenbondsraad niet te kunnen komen. Typeerend is wel, dat de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, in den Raad een redevoering heeft ge houden, waarin hij tamelijk duidelijk te ver staan gaf, dat het beter zou zijn de onmoge lijkheid van een oplossing der Mantsjoc- rijsche kwestie door den Volkenbond open lijk toe te geven. Het is dus te vreezen, dat de Manlsjoe- rijsche kwestie door China en Japan zelf op gelost moet worden. Tenzij Rusland meent, een oplossing te moeten geven DE OOSTENRI fKSCHE HEIMWEHREN TEGEN EEN SAMENGAAN MET DE NAT.-SOC. Op grond van een enquette der Oosten- rijksche nationaal-socialisten, die onder de leuze „Habsburg of Harzburg" de stelling neming verlangden in de Habsburgsche kwestie en de Anschlusskwestie, hebben voor eenigen tijd in Stiermarken en Kaernten plaatselijke onderhandelingen plaats gehad tusschen de Heimschutzbonden en de natio naal-socialisten. Deze onderhandelingen hadden echter geen resultaat, aangezien de nat.-soc., naar de heimwehren beweren, in de op te richten gemeenschap de leiding wilden hebben. Op een bijeenkomst der landsleiders der Heim wehren in Linz is thans het besluit genomen, onder alle omstandigheden politiek zelfstan dig te blijven. in de aangenomen motie wordt o.a. ge zegd, dat de hoofdzorg van den staat het behoud van het Ehiitsche volkswezen op Oostenrijkschen bodem moet zijn. Derhalve kan de Heimatschutz zich nooit in eenige politieke richting laten dringen, welke zich tegen de belangen van het Duitsche volk zou kunnen richten. De Heimatschutz weigert derhalve zich als werktuig te laten gebruiken van dynastische belangen. Erkennende, dat de verhoudingen in Oostenrijk essentieel ver schillen van die in het Duitsche rijk, moet de Heimatschutz zijn politieke zelfstandigheid behouden. DE HANDELSBETREKKINGEN VAN RUSLAND MET HET BUITENLAND. Naar uit Moskou wordt gemeld, zal op voorstel van het Commissariaat van Buiten landsche Handel worden aanbevolen de han- delsvercegenwoordigingen der Sovjet-Unie in het buitenland, met het oog op den achter uitgang van den import en export in te krimpen, in het bizonder dn de landen met hooge beschermende rechten. Ongeveer 800 ambtenaren bij de verschillende handels delegaties zullen naar Moskou terugkeeren. Slechts voor Londen en Berlijn zullen uit zonderingen worden gemaakt. DE HONGAARSCHE REGEERINGS- CRISIS TEN EINDE. De Christ. soc. econ. partij heeft gister avond een beraadslaging gehouden in de kwestie van de deelneming der noodleidende industrieele arbeiders aan de noodonder- steuning. Er werd een overeenkomst aangegaan met den minister van volkswelvaart, waarbij de socialistische vakvereenigingen van de ter beschikking zijnde 2 millioen pengö 150.000 pengö steun bekomen. Door deze overeenkomst is de regeerings- crisis opgeheven. STRIJD MET MISDADIGERSBENDE IN SPANJE. Vijf dooden. Te Bareelona heeft de politie gepoogd een misdadiger onschadelijk te maken, die zich haci verschanst in een beruchte bar. Daar de politieagenten met schoten werden ontvan gen werd een detachement versterking ge haald. Er ontstond een vuurgevecht dat ruim 3 uur duurde en in den loop waarvan 1 politieofficier, 2 politieagenten, 1 vrouw en een der misdadigers werden gedood. De rest van de bende slaagde er in over de daken te ontkomen. PROTEST VAN DEN PAUS. Tegen de echtscheidingswet geving in Spanje. Bij de Spaansche regeering is door den Heiligen Stoel krachtig geprotes teerd tegen het jongste besluit der re geering ten aanzien van de echtschei dingswetgeving, waardoor het recht om huwelijken te ontbinden uitsluitend is toegekend aan de burgerlijke rechtbank, FINANCIEEL SCHANDAAL IN SPANJE? In politieke kringen te Bareelona is groot opzien gebaard door de komst aldaar van den echtgenoot van de door het Parijsche proces bekende Madame Hanau Bloch. Bloch heeft, naar de laatste berichten mel den, gepoogd verscheidene leden van de Ca- taiaansche regeering te winnen voor een of- fenset tegen de peseta, van welker val hij nadeelige uitwerkingen verwacht op de Banque de France, welke groote bedragen in peseta's zou hebben. Het heeft den schijn, alsof deze zaak, waar in ook verscheidene afgevaardigden van de Spaansche nationale regeering zouden zijn verwikkeld, tot een groot schandaal zal uit groeien. DENEMARKEN EN DE GOUDEN STANDAARD. Wetsvoorstel tot het verlengen der afschaffing gedurende drie maanden. Omzetting van bui- tenl. saldi in kronen. Vandaag wordt naar het Hbld. meldt, een wetsontwerp ingediend bij de Kamers, waar in wordt voorgesteld den tijd, gedurende welken den gouden standaard afgeschaft blijft, met drie maanden te verlengen van 1 December af. Volgens een ander eveneens vandaag in te dienen wetsvoorstel zullen de exporteurs hun buitenlandsche saldi in kronen moeten om zetten. Verder is in voorbereiding een wetsont werp gericht tegen de kapitaalvlucht. STAD DOOR CHINEESCHE ROOVERS OVERVALLEN. Een Chineesche rooversbende heeft bij verrassing de stad Tnoengliao overval len en ingenomen. De kleine Japansche bezetting bestaande uit 40 man werd ge heel uitgemoord. BRUIDSPAAR VERDRONKEN. Op weg naar de kerk. Uit Helsingfors meldt men ons: De auto waarmede een bruidspaar gister ter kerke reed voor de inzegening van hun huwelijk is van de brug over de rivier in het water gestort. De chauffeur en de naast hem zittende persoon konden zich nog op het laatste oogenblik redden. Het bruidspaar ver dronk. LOCOMOTIEF RIJDT OP PERSONENTREIN IN. Een doode. Negentien gewonden. Woensdagmiddag is op het station Eger een locomotief in Tsjecho Slowakije ten ge volge van een verkeerden wisselstand ingere den op een voor vertrek gereed staanden per sonentrein Eger—Karlsbad. 20 reizigers wer den gewond, waarvan vier ernstig. Een vrouw is aan de verwondingen overleden. SPAANSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. 25 man verdronken. Uit Istambel wordt gemeld, dat de Spaan sche graanboot „Harvague" in de Zwarte Zee is gezonken. De uit 25 koppen bestaande bemanning is om het leven gekomen. De „Harvague" meet 7600 ton. SABOTAGE IN DE HAVEN VAN NEW YORK. Dynamiet in een station van den ondergrondschen spoorweg. De New Yorksche politie heeft, naar de „Times", volgens het Hbld., meldt, een stokje gestoken voor een uitgebreide sabotage-cam- pagne in de haven van New York door de ar restatie van vijf ieden van de Independent Tidewater Boatmen's Union, een extremisti sche organisatie. De gearresteerden bleken in het bezit te zijn van groote hoeveelheden dy namiet waarmee ze van plan waren op groote schaal lichters in de lucht te doen vliegen. Hun ooegmerk was gedeeltelijk gewone in- dustriëele sabotage en gedeeltelijk een offen sief tegen leden van een meer rechts staande organisatie. De samenzweerders hadden al eenig succes gehad door lichters te laten af drijven, waardoor schade werd aangericht, en door schuiten in brand te steken. Hun ar restatie bracht aan het licht dat er aan het eind van de vorige maand vier dagen lang in de bagageafdeeling van het station van de „Subway" onder Union Square, in het cen trum van Manhattan, voldoende ontplofbare stoffen opgeslagen waren geweest om het station, het plein er boven en verscheidene blokken van naburige straten met de kracht van een aardbeving te vernielen. Het dyna miet was gestolen uit een steengroeve buiten New York. Van een deel er van hadden zij twee bommen gemaakt die zij in een schuit bij Brooklyn Bridge legden. Zelf gingen zij op de brug staan om de ontploffing goed te kun nen gadeslaan. Er liep echter iets verkeerd zoodat de poging slechts gedeeltelijk succes ha&

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1