DE OOLIJKi; OHSTHKS Stad m Omgeving. Wghg Jkovinciaal 1lieuws Uw mond verzorgt U dagelijks weet van mijn vrouw heb vernomen en die het precies. Bovendien is het langzamerhand zoo alge meen bekend, dat de groenteprijzen ten op zichte der veiling-prijzen erg hoog ziin, dat geen haar op mijn hoofd er aan dacht, dat die prijzen onjuist zouden kunnen zijn. De eenige zorg, welke ik te Schagen koesterde was, dat een of andere groenteboer me eens netjes zou komen voorrekenen, dat het niet voor minder kan, dat er zooveel kosten en verliezen op den verkoop drukken, dat de con currentie zoo geweldig is, dat alle groente boeren eigenlijk den ondergang nabij zijn. We hebben dat wel meer beleefd; we den ken b.v. aan de tarieven der smeden-patroons. De moeilijkheid is steeds, voor hen, die cri- tiek oefenen, te bewijzen, dat het voor minder kan. Dat bewijs nu heb ik door Uw schrijven ontvangen. Mijn vriendelijksten dank. Uw 4 foto's heb ik met genoegen bekeken, mijn vrouw is er verrukt over en wil naar Amsterdam verhuizen. We zien er op uitgestald: een bloemkooltj,. voor 8 cent, wat mindere soort zelfs 4 vOor een dubbeltje. Spruitjes 6 cent per pond, de rest naar verhouding. Al is een der foto s niet van een winkel maar van een markttent, wij nemen aan, dat U de foto's hebt genomen met de werkelijke prijzen op de bordjes. De adres sen zijn er bij gemeld, zoodat wij gelegen heid zouden hebben, dit te controleeren. Er zijn dus winkels in Amsterdam, die in staat zijn de groenten voor prijzen te verkoo- pen, die half zoo laag of nog lager zijn dan bij ons. Het is mogelijk, dat u minder ver trouwen in mijn vrouw stelt dan ik. Daarom heb ik aan het personeel der H. M. v. L. ge vraagd of zij de prijzen eens wilden nagaan van eenige door mij opgegeven groenten in de winkels in de nabijheid van hun woon huis; dat was de avond van 4 November. Toen ze uw prijzen hoorden waren ze ent housiast. 5 November had ik de prijzen van 20 Haagsche groentenwinkels in mijn bezit. 20 winkels is 5 maal 4 winkels en niet speciaal uitgekozen, doch over de stad verspreid. Het personeel woont bovendien niet in villapar ken, doch hoofdzakelijk in woonwijken en volksbuurten. Het resultaat is alleraardigst. De spruitjes kostten op de Loosduinsche veiling op 3 en 4 November van 4 tot 6 cent fier K.G. of 2 tot 3 cent per pond, dus iets duurder dan tij dens de vergadering te Schagen. {iet blijkt, dat er in den Haag ook enkele winkels zijn waar het goedkoop is. Wel is waar geldt dit natuurlijk géén eerste klasse goed. De laag ste prijs in Den Haag was 5 cent voor een pond spruiten, de hoogste 14 cent, dan 13, 12 en 10 cent, in verschillende zaken 71/Ó cent, het gemiddelde zal zoo 8 tot 9 cent ge weest zijn, overwegend volkswinkels. De bloemkool kostte op 3 November op de veiling van 2'A cent fier stuk tot 7 cent per stuk, soms voor prima meer. De Haagsche winkelprijzen waren minstens 12 cent per stuk, oploopend tot 20 cent per stuk. 4 voor een dubbeltje waren ze dus nergens, ook ner gens 214 cent boven veilingprijs. De spinazie kostte op 3 Nov. ter veiling 18 tot 23 per 4 K.G., op 4 Nov. 7 tot 37 cent per 4 K.G., of 4 tot 6 en 2 tot 9 cent per K.G. In enkele Haagsche winkels kostte ze 10 cent per KG., in de meeste 20 cent en ook 25 cent, zelfs één tot 30 cent per K.G. De roode kool kostte ter veiling (Naald wijk) 3 tot 4 cent per stuk. De laagste prijs in de 20 Haagsche winkels was 10 cent per stuk, in één winkel, de hoogste prijs in 3 winkels was 25 cent per stuk. De boerekool bracht te Loosduinen aan de veiling op 4 Nov. 10 tot 20 cent op per 7 K.G., dus maximaal 3 ct. per K.G. Ze gold per K G. in de Haagsche winkels in één ge val 9 ct., in 3 gevallen 10 ct., de rest der ge vallen 12, 15 tot 18 ct. per K.G. Met deze gegevens meen ik te hebben aan getoond, dat uwe Federatie een historisch feit van beteekenis heeft volbracht door de 4 Amsterdamsche uitstallingen, bovenbedoeld, op de gevoelige plaat voor eeuwig vast te leggen. De exploitanten ervan mogen tot voorbeeld worden gesteld voor andere groen teboeren, zij verdienen de lof der natie. U zult het met mij eens zijn, dat ik mijn cijfers te Schagen genoemd, niet behoef te herroepen. Ik hoop, dat U het ook met mij eens zult zijn,, dat mijn bewijsvoering een beetje gefundeerder is dan de uwe. De lijst van adressen der 20 winkels zend ik u hier bij- derheid herbenoemd, waarna de voorzitter de vergadering dank zeide voor het ver trouwen, dat zij in het bestuur stelde en^oe herbenoemden gelukwcnschte met dezen uitslag der stemmingen. Bij de rondvraag deed de heer A. Dam het voorstel, om in het vervolg de leden per convocatiebriefje ter vergadering op te roepen. Toevallig hacf spr. in de agenda der Alkmaarsche Courant gelezen, dat deze ver gadering gehouden werd. De voorzitter merkte daarbij op, dat een oproep in de Alkmaarsche Courant en in het N. H. D. had gestaan, doch wilde, als de vergadering dit wenschte, in het vervolg wel convocatiebiljetten rondsturen. Aldus besloten. Op voorstel van den heer Mak werden de leden der kascommissie gemachtigd, om bij eventueel uitvallen van een hunner, ze't een derde lid aan te wijzen. Verder merkte de 'heer Mak nog op, dat het wenschelijk zou zijn, om niet telkens dezelfc.e leden in die commissie te kiezen, waarop de voorz't-j ter antwoordde, dat zulks ook niet ge beurde. De heer Pels vroeg, om de resultaten der motorraces in de vergadering kenbaar te maken, omdat meerdere leden daarin belang stellen. De voorzitter deelde mede, dat op de jaarvergadering deze resultaten bekend worden Dan hebben de leden der kas commissie gelegenheid gehad, om de beschei den van den penningmeester te controleeren en deze zullen dan wel met een verslag komen. Wel kon de voorzitter reeds nu mee- deelen, dat een eventueel saldo steeds voor V. V. V.-doeleinden werd gebruikt en dat er weliswaar een kleine reserve is, doch deze groeit slechts langzaam, omdat de races groote onkosten meebrengen De heer Mak zou wel willen zien, dat van eventueele winsten met de motorraces de V. V. V. eerst 10 pCt. van de netto-winst kreeg en daarna het restant verdeeld werd onder de garantiehouders. De voorzitter vond dit idee prachtig, en deed een dergelijk voorstel aan de ver gadering, welke het voorstel met algemeene stemmen aannam. Verder zou de heer Mak nogmaals willen probeeren, om een gezelligen avond voor de V. V. V.-leden te organiseeren. De voorzitter was daar zeer huiverig voor en trachtte op alle manieren duidelijk te maken, dat de leden dergelijke avonden niet begeeren. Dit is in de praktijk meerdere malen gebleken. Spr. herinnerde aan het openlucht- tooneel in den Muziektuin, aan den voorge nomen tocht naar Urk, enz., enz. Dit onderwerp werd door verschillende leden aangesneden. De heer H. Stikkel wilde het nog wel eens probeeren en dacht, dat een dergelijke avond zou moeten slagen, als men met een best programma kwam en de noodige propaganda maakte; de heer Doggenaar dacht, dat een feestavond met een bal tot slot wel een attractie was; de heer Mak dacht aan het indirecte voordeel (oa. meerder con tact met de leden en vergrooting van het ledental) en tenslotte kwam de heer Prins met een voorstel, om voorloopig niets te doen, dat het V. V. V.-werk niet raakt Dit voorstel nam de voorzitter over. Spr. vond het gevaarlijk, om het saldo te be steden aan andere dingen, dan voor V V. V.- reclame en deze laatste is succesvol. Spr wees in dit verband op het vreemdelingen- bezoek aan onze kaasmarkt. Deze laatste opmerking was voor den heer Stikkel J r. aanleiding, om te vragen, of de Alkmaarders, die van dat drukke bezoek profiteeren, niet een extra'tje in de kas van V. V. V. konden storten, waarop de voor zitter antwoordde, dat de zakenmenschen dat uit eigen beweging moeten doen. Tenslotte werd besloten, om geen feest avond te organiseeren. al zeide de voorzitter, dat het onderwerp nog eens ter tafel zou worden gebracht in een bestuursvergadering. Daarna volgde sluiting. waarom niet Uw keel Gorgel droog met Alléén in orlgintelc dooien 25, 43 en 63 ALCMARIA V. V. V. Algemeene ledenvergadering. Op het bovenzaaltje van het café „Het Wapen van Munster" hield de Vereen, tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer „Alcmaria" haar algemeene ledenvergade ring, welke niet zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer Bosman, opende te ruim 8 uur de vergadering en heette de leden hartelijk welkom. Na voorlezing der notulen door den administrateur, den heer Ooms, deed de voorzitter mededeeling van het feit, dat de V. V. V. momenteel met den directeur van het Gem. Sportpark aan het onderhan delen is, om het Sportpark weer te huren op nieuwe voorwaarden. Spr. uitte de hoop, dat deze onderhandelingen een gunstig ver loop zullen hebben. De begrooting 1932, door den heer Swets opgemaakt, luidde als volgt: vermoedelijk saldo 1931 1100, contributies, e.d. 900, subsidie 1240; verkoop gidsen enz. f 100 en torenbeklimming f 700, makende aldus een ontvangst van 4040. De uitgaven werden als volgt begroot: subsidies, contributies enz. 400, telefoon- en drukwerken f 600, reiskosten f 100, sala rissen 1700, reclame en adverteeren 400; bureaukosten 300, medailles e.d. 100, belasting 150, onvoorzien 290, makende alzoo het bedrag van 4040. De begrooting werd z. h. st. en zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Tot leden van de commissie tot nazien der rekening 1931 werden benoemd de heeren °ly en L- Prins- bij enkele kandidaatstelling. De heeren A. J. Stikkel, H. Stikkel en P. H. Uroot moesten vervolgens als bestuursleden altreden, doch werden met overgroote meer NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. ALKMAAR. Het bestuur van de afd. Alkmaar van de Vereeniging van Huisvrouwen heeft heden een tentoonstelling georganiseerd in het Gulden Vlies, die door hare groote verschei denheid in de groote lijnen, geheel het wer ken en streven van de huisvrouw weergeeft. Want zijn er naast de poëzie in het leven van de huisvrouw, het rustig en veilig zitten in de huiskamer bij de schemerlamp, bij mooie muziek, met een goed boek, met naai- en stop werk, met tevens de zorgen voor een goede maaltijd, voor een geurig kopje thee, voor glimmende meubelen, voor het huiswerk der kinderen, voor de linnenkast, ach teveel om op te noemen en moet zij niet als het ware van kamer naar keuken stappen om alles in de puntjes te kunnen verzorgen. Zoo is het ook met de tentoonstelling, die heden is georganiseerd. Een verscheidenheid op zoo ruime schaal, dat een ieder veelzijdig ingelicht kan worden voor haar nog veelzij- diger taak. Bij het binnentreden der zaal vindt men rechtshoudende (en welke bezoekster durft na zoovele wijze lessen over het verkeer nog anders te loopen) ten eerste van allerlei voor versterking van den inwendigen mensch. Knorr's soepen in een nieuwe verpakking en ook gewijzigde toebereiding kunnen worden geproefd en gekeurd, daarnaast wordt de zoo bekende H. O. (wie herinnert zich de vroegere reclame niet: ik eet H.O. en ik niet) gebakken tot koekjes met resultaat natuurlijk alle H.O.-etende menschen. Dan vindt men de heer Haytema met een vloeibaar poets extract, dat werkelijk wonderen kan verrich ten; de Pen Oil ansjovis demonstreert een pittige ansjovis in blik en daarnaast vindt u een huishoudschortje met veer, dat even vlug „aan" als „uit" gedaan kan worden Een nieuwe vinding van koperband voor tochtende ramen en deuren lanceert de firma Stoel onder den naam „Wetterstrip"; deze werkelijk afdoende tochtwering zal een groote uitkomst blijken te zijn. De firma Trijbetz, Langestraat, demonstreert het Sola-massief en heeft het door hem beloofde cadeau voor het 1000e lid tentoongesteld. De afd. Alk maar is er niet ver meer af en wordt zeker eerdaags de gelukkige ingeschreven! Dan in den hoek bij het tooneel demonstreert de heer Klopper uit Heiloo zijn broodsnijmachine. Het is een lust om te zien, hoe hygiënisch deze machine werkt en hoe prachtig en gelijk gesneden, het brood in de zakjes verdwijnt zonder dat een menschelijke hand het heeft aangeraakt. Het belang voor een dergelijke behandeling van je „dagelijksch" brood zal iedere huisvrouw inzien. Een echt buiten-gebak de z g- Spauers zijn hier te verkrijgen en zullen met boter en sui ker thuis heerlijk smaken. Aan de andere zijde van de zaal vindt men eerst de bestuurstafel, waarop allerlei gezel lige wetenswaardigheden te zien zijn. De baby-doos, de nieuwe kalender, enz. enz. Naast de bestuurstafel staat een tafel met 30 door het Instituut aanbevolen practische huishoudelijke artikelen. Het bestuur besloot deze allen aan te schaffen om ze ter kennis van de leden te brengen, en om ze ook onder de leden te verspreiden' werd een verloting op touw gezet van 0.25 rer lot, waarvoor de toestemming van B. en W. werd verkregen bij besluit van 29 October no. 762. De vereeniging „Moderne Kunst aan het Volk" met haar zoo goede doel in breeden kring belangstelling te wekken voor moderne kunst, liet litho's vervaardigen, die voor 1 per stuk (een zeer lage prijs), ieder in de ge legenheid zou kunnen stellen hun woningen met kunstgrafieken te versieren. De Huis- vrouwenvereeniging zeer sympathiseerende met die goede bedoeling, heeft gaarne een plaatsje geruimd om deze litho's van ver schillende kunstenaars die tot de besten der Berger school behooren, te exposeeren en te doen verkoopen. Het bestuur neemt later ook gaarne bestellingen in ontvangst. Dan demonstreet de firma v. Vuure (Kam per). Mient, de nieuwe sparklet syphon. Een schitterende uitvinding voor hen, die veel van spuitwater houden en voor buitenwonenden, die nu altijd dit mousseerend genotmiddel in huis kunen hebben. De smaak is heerlijk, de flesch is goedgekeurd door het Instituut en de kosten zijn niet hoog. De heer Ober, Lan gestraat, heeft de alleenverkoop van meer dan heerlijke, gracieuse pantoffeltjes en zijn ook voetenzakken geëxposeerd. Het nieuwe artikel Zilvapleet trekt ook veel bekijkers, die later zeker koopers zullen worden. Hiernaast staan de Hollandiai-fabrieken met hun nieuw systeem geprepareerde poets en wrijfdoeken, een echt practisch bezit voor een huisvrouw, daar zij niet afgeven en er zoowel koper- als zilverdoeken, meubel- als glazendoeken, marmer- als als schoenendoe ken zijn te verkrijgen. Ten slotte toont een stand van de Art-silk een prachtige collectie zijde en weefwerk, met kleine practische weefgetouwen, waarop al zeer aardige resultaten kunnen worden be reikt. Dit alles is de practische zijde van de ten toonstelling, maar zeker, niet de eenige en voornaamste. In het midden van de zaal prij ken de tafels met handwerken van de leden, die niet alleen bewijzen dat de tegenwoordige huisvrouw niet stil-zit, maar die ook eens toonen hoe mooi en fijn er gewerkt kan wor den en hoeveel een handige huisvrouw ver mag. Het is de hoofdschotel van dezen ten toonstelling en de groote medewerking die het bestuur van hare leden kreeg, bewijst maar al te goed, de goede geest onder de leden, waardoor de vereeniging wordt gedra gen. Iedere bezoekster is heden in de gelegen heid zelf te stemmen, wat zij het mooiste en ook het meest practische vindt; vanavond zullen de 6 prijzen worden uitgereikt. Onbe- vooroordeelaer en eerlijker kan niet worden gestemd en is een verkregen prijs dan ook zeker .een groote eer voor de winster. De prij zen zijn aan het einde van de tafel geëxpo seerd, terwijl aan het toègin van de tafel een ieder bekoord is van 2 meer dan mooie Kathe Krusepoppen in regencostuums. Deze poppen, die voor een gewone beurs bijna te duur zijn (ze kosten bijna 40 per stuk) worden thans verloot ten bate van het Jaco- bafonds van de Vereeniging, een fonds, dat op een dergelijke tentoonstellingsdag niet mag worden vergeten. De verloting is door B. en W. goedgekeurd bij besluit van 29 Oct nr. 762. Verder is ter opluistering in een zijzaaltje een prachtige collectie handwerken te bewon deren van de Huishoudschool alhier. Deze school heeft haar goeden naam alle eer aan gedaan, want jonge meisjes, die daar leeren handwerken, werden later zeker een sieraad van de huisvrouwesstand. Een belangstellend Heiloosch lid stond een mooie verzameling Indisch handwerk af, ter bezichtiging. Behalve al deze zorgen voor eigen leden en vereeniging heeft het bestuur ook gaarne een paar flinke plaatsen ingeruimd voor een paar vereenigingen hier ter 'stede, die zoo'n prach tig doel hebben. Tesselschade, dat gaarne steun wil verleenen aan dames, die voor hun onderhoud handenarbeid moeten verrichten, en dat goede doel op zoo'n fijne wijze lan ceert; heeft een heel mooie collectie handwer ken hout- en leerwerk, die zeer zeker nu St. Nicolaas voor de deur staat, gretige koop sters zullen vinden. De Nazorg-afd., wier doel is werk te ver schaffen aan onvolwaardigen, demonstreert zeer veel practisch werk als matten, hout werk, enz. en zeer zeker zal menige huis vrouw, die vanuit alles thuis best gebruiken kan, dit zoo bij uitstek goede doel gaarne willen steunen. En als wij nu tot slot vertellen, dat de firma van elle boven op het tooneel in een rustig hoekje gratis een lekker kopje thee aanbiedt en de Hollandia-fabrieken elke 25ste bezoekster een poetsdoek naar keuze cadeau doet en de heer Haijtema weer 'n an dere 25ste bezoekster een bus vloeibaar poetsgoed, dan zijn de vele en verlerlei at tracties, dan is het vele wat er te zien, te lee ren valt, een bezoek overwaard en is deze bij uitstek practische demonstratie en tentoon stellingsdag 'n schakel in 't verenigings leven van de Huisvrouwenvereeniging, die er niet uit gemist kan worden, omdat nu een maal de materieele zorgen voor de huisvrouw in haar leven zoo'n groote rol spelen. De tentoonstelling is hedenavond nog tot 10 uur opengesteld. VERGOEDING VERVANGING CONTINUARBEIDERS. In bijlage no. 209 schrijven B. en W.: Het is ons bij nadere overweging gewenscht gebleken de bepaling omtrent de vergoeding voor de vervanging van continuarbeiders eenigszins anders te redigeeren dan in ons voorstel opgenomen in bijlage no. 201 is aangegeven. Uit de redactie blijkt niet duidelijk, dat het hier uitsluitend geldt de continuarbeiders, gelijk in de bedoeling der commissie van over leg voor de werklieden heeft gelegen. De strekking van ons voorstel is, dat bij ver vanging van continuarbeiders voor de eerste vier dagen der vervanging voor alle uren buiten den gewonen rooster van den vervan- genden werkman de bepalingen van het werkliedenreglement gelden betreffende de vergoeding wegens het verrichten van over werk en na die vier dagen de bepaling van den eersten zin van artikel 12 der loonrege ling (gemeenteblad nr. 1142), zoodat dan het loon gedurende de vervanging zal bedragen het loon van den vervangen werkman, die in een hoogere loongroep is ingedeeld, wij zou den deze regeling willen doen gelden ook in die gevallen, waarin de tweede zin van arti kel 12 extra-belooning bij vervanging uit sluit. Aangezien dit niet in het U in bijlage no. 201 toegezonden ontwerp-besluit tot uitdruk king komt, leggen wij U, met intrekking van het in die bijlage en in bijlage nr. 139 opge nomen voorstel, een ander ontwerp ter vast stelling voor. WETSONTWERP WIJZIGING WET FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. In bijlage no. 210 schrijven B. en W.: Wij leggen hierbij voor uwe vergadering ter inzage het bij Koninklijk Boodschap d.d. 27 October j.1. aangeboden wetsontwerp tot tijdelijke korting o.a. op de uitkeering, be doeld in artikel 3 onder b der wet tot rege ling van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Gelijk uwe verga dering reeds uit de fiers bekend zal zijn, heeft dit ontwerp an het bestuur der vereeniging van Nederlandsche gemeenten aanleiding gegeven in een uitvoerig adres aan de Twee de Kamer der Staten-Generaai van zijn ern stige bedenkingen te doen blijken. Ook dit adres leggen wij, in afschrift, voor u ter in zage. Ons met de strekking en de motiveering van dit adres geheel vereenigende, zouden wij het op prijs stellen, wanneer uwe verga dering, gelijk de Raden van zooveel andere gemeenten, aan dat adres adhaesie zou wil len betuigen. Aangezien dit ontwerp op een tot dusver ongekende wijze ingrijpt in de re gelingen, die de staatsrechtelijke positie der gemeenten bepalen en beschermen, ^eldt het hier een aangelegenheid, die voor alle ge meenten van de grootste beteekenis is. Wij achten het daarom in dit bijzondere geval van belang, dat ook de meening van.de ge meenteraden zelf bij de Tweede Kamer tot uiting komt. Het is om deze reden, dat wij u voorstellen ons te machtigen, aan de Twee de Kamer mede te deelen, dat het bovenge noemde adres uwe volle instemming heeft. HEILOO. Buitengewone vergadering van het Witte Kruis. In „De Rustende Jager" werd Dinsdag avond een buitengewone ledenvergadering gehouden, welke goed bezocht was; 51 per sonen waren aanwezig. De vice-voorzitter, de heer D. J. Ruijter, opende de vergadering met gemengde gevoe lens, omdat hij de plaats moest innemen van ds. Ëilerts de Haan, die door ziekte was ver trokken naar den Haag. Dat speet spreker omdat van dezen oud-voorzitter zijn lief de voor het Witte Kruis algemeen bekend was. Belangrijk is deze vergadering omdat men twee bestuursleden moet kiezen en wel voor den voorzitter en den heer Balk, die eveneens zijn liefde voor het Witte Kruis toonde, doch meende te moeten bedanken. Het verheugde spreker dat er zoo'n groot bezoek was en hij heette allen welkom. (Ap plaus.) Ingekomen stukken. Een schrijven van de Gezondheidscommissie te Beverwijk omtrent het adres aan den Raad, waarin werd ge klaagd over ongewenschte toestanden, waar- door de hygiëne niet bevorderd werd en een schrijven van den heer Balk waarin hij ont slag nam. De voorzitter zeide, dat de Gezondheids commissie vroeg cm aan te toonen, dat de hygiëne in de gemeente veel te wenschen overlaat. De secretaris zeide, dat de inhoud niets zeggend is en vroeg of de heeren Krom, Ko> tel ijk en Vlessing bereid waren om de zaak te onderzoeken en zich met de redactie van het antwoord te belasten. De heer Kostelijk zeide, dat men kon aan wijzen naar datgene wat in den raad was behandeld. De heer Krom zeide, dat de heer Vlessing gister was overgekomen voor de vergadering van het Witte Kruis, doch thans in België ver toefde, het was hem niet mogelijk om de ver gadering bij te wonen, doch zonder twijfel zou hij in de commissie willen zitting nemen Voorts had genoemde heer Vlessing den brief opgesteld waarin hij de urgentie van riolee- ring bepleitte en het bestuur verzocht om pa- raat te blijven. De heer Kostelijk zeide, dat het voor het Witte Kruis reeds een succes was, dat de raad een commissie uit alle fracties benoem de, die met mandaat van B. en W. de zaak kunnen onderzoeken. Zooals bekend geldt dr Barnhoorn als een expert op medisch gebied en de burgemeester vroeg nog al eens zijn oordeel, wel nu dr. Barnhoorn is hier met de onhygiënische toestanden onbekend en spr. had hem een en ander laten zien en twijfel de niet of hij zou diens meening kunnen wij. zigen. Spr. betwijfelde het nut van een com- missie uit he.t Witte Kruis. De heer Smits was wel voor een commissie te meer daar weth. Maas Geesteranus zich in den raad uitte of de Gezondheidscommissie den toestand ideaal vond. Spr. wilde nog op. merken, dat de redactie van het adres aan den raad in de openbare vergadering was besproken, in het bestuur van het Witte Kruis was behandeld en daarna verzonden. De heer Hopman en Smits trokken hun voorstel voor benoeming eener commissie in toen dokter Hoekstra verklaarde, dat 'n com- missie naast het bestuur z.i. overbodig waj, Daarop vroeg de heer Balk verlof om de vergadering mede te deelen waarom hij op 15 November had bedankt. De voorzitter: Als u maar niet verder gaat. Wat in de bestuursvergadering gebeurd moet binnenkamers blijven. De heer Balk: Ik ben het niet met u eens. De vergadering heeft recht te weten, hoe de vereeniging beheerd wordt. De voorzitter: Ik heb u verzocht niet op deze vergadering te verschijnen omdat ik het niet in het belang der vereeniging acht, maar u heeft er geen gevolg aan gegeven. Tot de vergadering zeide spr.: Stelt u be lang in het relaas van den heer Balk? GeroepWel zeker, we willen wel eens we ten hoe of wat. De heer Balk gaf een uitvoerig relaas, waarin hij critiek uitoefende op den maga zijnmeester, dokter Hoekstra, den secretaris van Diepen en ds. Eilerts de Haan. De laat ste schreef nooit een bestuursvergadering uit en als er een vergadering was moest spreker dat in de courant lezen. Het belangrijkste was wel, dat hij dokter Hoekstra beschuldig de, dat deze van zijn positie als magazijn meester gebruik maakte om enkelen te be- voordeelen, o.m. verandering van een oud woonhuis, zonder, dat de vergadering er iets van wist. Overleg met dr. Cohen bleef achterwege, terwijl de heer Hoekstra het te- gendeel beweerde. De heer Hoekstra beriep zich altijd op het oude gebruik: „het was al tijd zoo geweest". Inzake de critiek op den secretaris zeide hij o.a., dat deze eigenmach tig optrad bij het badhuis, dat opgericht was door het Witte Kruis, de oprichtingskosten betaalde en subsidie gaf. De heeren v. Diepen en Hoekstra bleven het antwoord niet schuldig. De heer Hoekstra verklaarde o.m., dat er van overleg met dr Cohen, omtrent het aan schaffen materiaal nooit sprake was geweest. Als magazijnmeester kon en mocht hij zulks niet doen. Alleen had hij aan zijn collega Cohen gevragd: „als u iets noodig heeft of noodig oordeeld zeg het dan, dan kan ik het in het bestuur bespreken". De verandering in het bewuste huis was in overeenstemming met de gedachten van het bestuur en drin gend noodig. Inderdaad had spr. van het be stuur volmacht om te koopen, wat hij noodig oordeelde. Dit deed reeds spr.'s broer en hij had ook die volmacht, omdat het bestuur niet zoo goed wist wat er noodig was. De heer Smits was niet van plan geweest zich in dit onverkwikkelijke debat te mengen. Nu echter de financieele commissie genoemd wordt, wilde spr. wel verklaren, dat hij be merking op dien post „verbouwing woonka mer" had gemaakt en wel in een openbare vergadering. De voorzitter had gezegd, dat de post was goedgekeurd door het volledige bestuur en het bedrag was geput uit de door de ledenvergadering goedgekeurde begroo ting en daartegen was weinig in te brengen. De heeren Hopman, Kostelijk en Krom 271. De heele familie maakt zich nu reis- vaardig, want in den brief staat, dat ze zich naar den nabij gelegen stad moeten begeven en zich daar in de haven inschepen. Na een roerend afscheid van Grietje en Pietje Puk, die er niets van begrijpen, vertrekt de auto bus. 272. In de haven ligt een treiler en boord daarvan worden de Oesters verwant1 Met welbehagen snuiven ze allen de zilte lucht in. Dan kijken ze, voor het laatst menschengedaanten aan den vasten wal, no eens om zich heen. Het was een aardige dervinding, zegt vader Oester, maar nu v lang ik toch naar mijn vaderland.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6