DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Jtit het Jladement (Daqetiiksch QuzvütM ^Buitenland „MET BYRD AAN DE ZUIDPOOL". Volksuniversiteit. 133e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 2 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN» Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten .abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Mo. 2Ï4 Directeur: C. KRAK. VBIJUAC 20 YOVEJ1BEH 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Den Ha&g, 19 November 1931. De Tweede Kamer heeft heden de Be grooting van Justitie afgehandeld en aangenomenWe zouden eigenlijk voor een lief ding willen, dat wij daar mede konden volstaan. Want er is haast niets verdrietigers dan de behan deling van de Begrooting van Justiiie als journalist bij te wonen. De slechte eigenschappen an Minister Donner n.s spreker schijnen met de jaren toe te nemen. Hij spreekt steeds zachter en steeas sneller De leden der Kamer, die zich voor de begrooting interesseeren, wat misschien een tiende der aanwezi gen is, weten dit en zij scharen zich zoo dicht mogelijk om den minister om toch niets te missen. De minister ziet d>.arin een aanleiding om nog zachter te spreken en daarbij den microfoon op de ministerstafel zorgvuldig te vermij den. Dat hij in in een openbare vergade ring spreekt, dringt gansch niet tot zijn bewustzijn door en het gevolg is, dat hij de behandeling van zijn begrooting be schouwt als een gedachtenwisseling binnenskamers, als een privatissimum, waarbij de journalist mitsgaders de be zoeker van de openbare tribune buiten de deur blijft staan. Maar we spitsen niettemin onze ooren, we vergrooten ae oorschelp met onze handen, doch het is alles vergeefs, meer dan een gemurmel treft onze ooren niet, doordat de rest vftn de Kamer zich niet in het minst interesseert voor wat er verhandeld wordt en den tijd doodt met particuliere gesprekken, zonder dat de voorzitter zich er om bekommertOok hij luistert trouwens .Liet, weet soms op zijn best, dat een spreker zijn rede heeft be ëindigd en een andere spreker hunkert naar net presidiaal verlof om het woord te voeren. Men zegge niet, dat we overdrijven, het is een getrouwe fotografie van den toe stand, welke we hedenmiddag in «ie Kamer hebben meegemaakt. Wij moeten dus zeer beknopt zijn en kunnen met 1e vermelding van wat we hebben opge daan met enkele regels volstaan. Bij de afdeeling Gevangenissen en Rijkswerkinrichtingen heeft onder mier de heer Van Rappard (lib.) aangedron gen op een betere opleiding van het hoogere gevangenispersoneel. Directeu ren en gevangenissen in het bijzonder moeten bedreven zijn in pedagogie en criminalogie. De heer Van der Heide d.a.p.) zou onder anderen gaarne zien, dat de kerkcellen, welke zoo un heimisch aandoen, verdwenen en dat de krakken in de cellen werden vervangen door stoelen. De minister deelde mede, dat een door hem ontvangen rapport betreffende de opleiding thans bij hem in overweging is. De kerkcellen kunnen niet gemist wordden. Over de stoeien zweeg hij. Bij de afdeeling Rijkstucht- en Op voedingswezen heeft mevr. De Vries— Bruins (s.d.a.p.) aangedrongen op de benoeming van een vrouw in dc inspec- t'., en de heer Snoeck Henkemans (c.h heeft het denkbeeld ondersteund. De Minister verklaarde in beginsel daar niets tegen te hebben. Maar de benoe ming van een inspectrice hangt van zooveel factoren af, dat hij zich er voor wachtte eer, positieve toezegging te doen. Mevrouw Van ItallieVan Embden (v d.) heeft geklaagd over onvoldoende toezicht bij de gestichten voor psyeho- pathen, wat de minister ontkende. De heer Van der Heide (s.d.a.p.) klaagde er over, dat de minister zich te weinig 6tooFde aan de adviezen van de reclas- s .eringsraden. Hij noemde daarbij cij fers tot ondersteuning van deze klacht. De Minister ontkende tegenover deze spreker, dat hij blijk zou geven van zekere stugheid in dit opzicht. Mej. Katz (c.h.) betoogde, dat de subsi dies aan de reclasseeringsinstellingen waren gekort. De heer Teulings (r.k.) stemde met deze klacht in, doch de Minister weer sprak haar onder betoog, dat er op de be ft'ooting een steun bij voorbaat aan ie tr^iafSeenn?,sinste'^n8en werd uitge- kan en een wisselend cijfer seerini«'i^f^f-dat intusschen de reclas- wat zif hohif betaald krijgen, In dAlbben uit86geven. Beernntin18r uren> welke heden aan de natuurliik Varï Justitie zijn gewijd, is er lezers mnofVee meer gezegd Maar de nemen ter m ditmaal voor lief nemen, terwijl wij hun durven ver zekeren, dat, wat hier niet vermeld dan wat'we hThh6' belanSriiker was mer' Impft i! bebben aangestipt. De Ka der stemmino- de Begrooting zon- kwam de Re g°edgekeurd en daarna aandenr^?0lnp van Waterstaat ï^,rziBer ïe D°Ch toen verdaagde de voorzitter de venraderine tot den avond, ter voortzetting van de behandeling van de Begrooting van Buitenlandsche Za ken. Daarover in het volgende over zicht. DE STRIJD IN MANTSJOERIJE. O De slag bij Tsjitsikar. O Nog meer strijd te verwachten! o Bij een temperatuur van 15 gra'den onder nul hebben de Japansche troepen de strijd macht van generaal Ma in de geheele provin cie Heiloeng Kiang teruggeslagen en Tsjitsi kar, waarin tot nu toe het hoofdkwartier van generaal Ma gevestigd was, bezet. Bij de hevige gevechten worden de verlie zen der Chineezen geschat op ruim 300 doo- den en meer dan 3000 gewonden, terwijl aan Japansche zijde 300 dooden en gewonden werden geteld. Omtrent het verloop van het gevecht wordt thans nog meegedeeld, dat de Japansche ca valerie na een hevig bombardement over een front van vijf mijlen, een aanval deed De Chineezen verdedigden zich wanhopig om hun linies te handhaven, die versterkt waren door goed gebouwde loopgraven. De Japan sche cavalerie slaagde er echter in het cen trum van Ma's front bij San Sjeng Fang te doorbreken, waardoor het Chineesche front in twee stukken uiteen viel en de verbinding met de Oostelijke flank verbroken werd. Korten tijd later begonnen de Chineesche legeraf- deelingen dan ook met den terugtocht, waar bij zij hevig door Japansche bombardements vliegtuigen werden bestookt. Generaal Ma zou met een geringe troepenmacht in Noor delijke richting zijn getrokken, terwijl hij voor een gedeelte gebruik zou hebben ge maakt van den trein. Vervolgens trokken de Japansche troepen Tsitsikar, gelegen op 18 mijl ten 'Noorden van den Chineeschen Oos terspoorweg binnen. Na de bezetting van Tsitsikar heeft de Ja pansche commandant een proclamatie gepu bliceerd, waarin den Chineeschen bewoners volledige bescherming van leven en eigen dom wordt verzekerd. Maarschalk Tsjang Hsu Liang zou voor nemens zijn met versterkingen in de richting van Tsitsikar te trekken met de bedoeling den Taolan-spoorweg te vernielen en zoo de Ja pansche hoofdmacht af te snijden. Het Japansche Ministerie van Oorlog pu bliceert een verklaring, waarin gezegd wordt, dat de Japanners niet voornemens zijn den Chineeschen Oosterspoorweg te bezetten, zoo lang de troepen van generaal Ma Sjang Sjan neen gebruik van dezen spoorweg ma ken. De Japanners zullen zich Zuidwaarts op Taonan en Tsjangtsjoen terugtrekken, zoodra de Chineezen volkomen verslagen zijn. De opstandige Chineesche generaal Hsiao Tsjeng, een familielid van Maarschalk Tsjang Hsu Liang, heeft een poging gedaan de stad Tsjintsjau te veroveren, doch hij werd door de geregelde Chineesche troepen, waarvan hij verwacht had dat zij gemeene zaak met hem zouden maken, omsingeld, ge vangen genomen en met zijn geheelen staf terechtgesteld. Nader wordt nog gemeld, dat het tengevol ge van de groote koude mogelijk was, dat eenige compagnieën Japansche infanterie bij den opmarsch van ski's gebruik maakten. o Tsjitsikar is dus door de Japansche troe pen bezet en de staat van beleg is er afgekon digd. De Japanners hebben hun hoofdkwar tier opgeslagen in de lokaliteiten van het hoofdgebouw der administratie van de Zuid- Mantsjoerijsche spoorwegmaatschappij en schijnen van plan te zijn, voorloopig drie weken de staat bezet te houden. Een langere bezetting zou, aldus luidt een telegram, tot een geschil met Rusland leiden. En toch zou die bezetting nog wel eens langer kunnen duren, want de Japansche minister van oor log heeft gisteravond verklaard, dat de Ja pansche regeering het opper-commando in Moekden opdracht heeft gegeven, eerst dan terug te trekken uit Tsjitsikar, wanneer al daar een nieuwe regeering zal zijn gevormd, die voor de orde zorg kan dragen en de be scherming op zich kan nemen voor de eigen dommen der buitenlanders. De minister van oorlog verklaarde verder, dat de oorlogsoperaties in de omgeving van Tsjitsikar nog niet geëindigd zijn, daar een tegenoffensief van generaal Ma wordt ver- wacht. Dit laatste is natuurlijk mogelijk, ^an nog altijd in Chinchow, een strategisch pun in Mantsjoerije, in handen van dezen neeschen generaal en vandaar u^ een tegenaanval kunnen ges»- ton dan ook yemachton, ïan spoedig mogelijk zal tra deze stad meester te ma Chineesche Intusschen schijid Gjsteren heeft verzet krachtiger te n)€t het oog Maarschalk T*jang (and besloten zelf °P faan naar den dat in Nanking groote .pSSter toSSÏt waarbij nu nog ho, be richt komt van de inneming van Tsitsikar door de Japanners. Te Sjanghai hebben 15000 Chineesche studenten een vacantie genomen van drie da gen, welken tijd zij besteden voor het bijeen- collecteeren van een oorlogsfonds ter onder steuning van generaal Ma. De felle koude in Mantsjoerije doet de troepen aldaar onder groote moeilijkheden hun operaties verrichten. Amerika en de strijd in Mantsjoerije. Het voortdurend voortrukken der Japan sche troepen in Mantsjoerije heeft de regee ring te Washington in een uiterst pijnlijke situatie gebracht, temeer omdat de wereld schijnt te wachten 'op het ingrijpen van Ame rika. In officieele kringen Amerikaansche kringen weigert men echter zijn terughouden de houding te laten varen en alles wat de pers meent te weten over de bedoelingen der regeering wordt gedementeerd Nog steeds bestaat de indruk, dat de regeering der U.S. A. nog hoopt den strijd in het verre Oosten te kunnen bijleggen door haar moreelen druk op beide partijen. In elk geval geeft men dui- edlijk te kennen, dat men afkeerig is van elke toepassing van drastische dwangmaatregelen O Een tegen-offensief der Chineezen? De correspondent te Moekden van het offi cieus Japansche persbureau deelt mede, dat in China groote voorbereidingen worden ge troffen voor een tegenoffensief tegen het Ja pansche leger. Te Tahhoesjan en Nyaoyang staan pantserauto's gereed. Te Peking en te Moekden worden locomotieven en ander rol lend materiaal gereed gehouden om de Chi neesche troepen te vervoeren. De Japansche minister van oorlog deelt mede, dat in de Spoorweg zone bij Tsoenstjau Chineesche pantser auto's voorwaarts trekken. DUITSCH-NATIONALE DEMON STRATIE. De Duitsch-nationale Volkspartij Gross-Berlin heeft gisteravond in een geheel gevuld Sportpalast te Berlijn een demonstratie gehouden, waar o.a. het woord gevoerd werd door dr. Hugen- berg, die een bespreking gaf van het Cen trum, welke partij toonaangevend is ge weest gedurende de laatsto jaren voor de binnen- en buitenlandsche politiek. Spr. noemde het in gang zetten van de Youngcommissie opnieuw een foutief uitgangspunt. Onder levendigen bijval zeide spr. met nadruk, dat het tegen woordige Duitschland verdere tribuut betalingen als eerloosheid beschouwde. Toen Hugenberg er over begon te spre ken, dat men weer een reine staat moest scheppen, trad de waarnemende officier va:i politie op het podium toe en deelde den vergaderingsleider mede, dat hij bezwaar maakte tegen dit gedeelte van de redevoering. Ten slotte werd nog het woord ge voerd door dr. Brunow en den rijksdag afgevaardigde Schmidt. GEWELDIGE BRAND IN ZWEDEN. Bij het groote fabrieksconcern Svens- ka Metaalwerken te Vaesteras is Don derdag in de voornaamste opslag-plaats een geweldige brand uitgebroken. In weerwil van het feit dat de gezamenlijke brandweren uit Vaesteras en de om liggende plaatsen met groot materiaal aanwezig waren, bleef van het gebouw ne enkele uren niets meer over dan de muren. De groote voorraden grondstof fen en hallfabrikaten werden vernield. Ook een voorraad geweermunitie welke, op een zolder werd bewaard, vloog in de lucht. BRAND IN EEN SCHEEPSWERF TE BELFAST. De „Bermuda" geheel verwoest. In den afgeloopen nacht is het in een scheepswerf te Belfast liggende 19000 ten metende stoomschip Bermuda door brand zoo goed als geheel vernield. De Bermuda had in Juli j.1. tengevolge van b and in de haven van Bermuda groote schade opgeioopen. en lag nu voor repa ratie in de werf te Belfast. Do oorzaak van de brand is onbekend. De schade bedraagt ongeveer 1.000.OCC DE FRANSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Felle critiek in de Kamer. In de Fransche Kamer werden gisteren de debatten over de buitenlandsche politiek voortgezet. Afgevaardigde Planche. republikeinsch- socialist, verklaarde, dat de Fransche regee ring de vredeverstoorster was in Europa Het ontwapeningsprobleem, aldus apr., drukt als een nachtmerrie op den minister president, want noch te Londen, noch te Berlijn, noch te Washington heeft hij dit onderwerp ook maar willen aanroeren. Het Fransche memorandum over de ontwapening heeft alle eerlijke pacifisten teleurgesteld. De minister van oorlog Maginot heeft eerst kort geleden weer de stelling verdedigd, dat Duitschland moest ontwapenen, terwijl Frankrijk verder kon bewapenen. Toen Grandi te Genève een bewapeningsvacantie voorgesteld had. heeft Frankrijk net zoo lang reserves gemaakt, dat er ten slotte niets meer van het voorstel overbleef. Het verdrag van Versailles moet echter, volgens de formeele verplichting, door Clemenceau opgenomen, een eerste stap vormen op den weg der al- gemeene ontwapening. Wanneer Frankrijk deze verplichting niet erkend, heeft Duitsch land het recht weer het recht tot bewapening te eischen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Indeeling in 4 zones. Volgens de .Washington Post" zijn Stimson en Grandi het er eens over ge worden de beraadslagingen op de ont wapeningsconferentie te Genève in 4 zones in te deelen, waarbij de eigenaar digheden van iedere zone in acht zal worden genomen. De eerste zone zal Amerika, de tweede West-Europa met di koloniën, de derde Oost-Europa en de vierde Azië omvatten. De militaire reserves der landen zullen worden be rekend volgens den feitelijken dienst tijd. HET SKLAREK-PROCES. Begin van het getuigenverhoor. Onder groote publieke belangstelling, die in de laatste weken eenigszins was vermin derd, begon gisteren het getuigenverhoor in het Skjarek-proces. Als eerste getuige werd gehoord de 65-jarige koopman Novarra, de voorganger van Kieburg als directeur van het gemeentelijk inkoopbureau. Hij verzocht de rechtbank eenige consideratie met hem te hebben, aangezien hij in den laatsten tijd tweemaal een aanval had gehad. Zijn maand- balans was altijd gecontroleerd door de Deutsche Treuhand Gesellschaft. Zijn ac countant was Lachsmann. Op 6 April 1921 was hij gearresteerd onder beschuldiging, een millioen te hebben verduisterd. Twee da gen later was deze beschuldiging ingetrok ken. Op denzelfden dag was Kieburg als directeur van de Inkoop-centrale aangesteld Het onderzoek tegen getuige was expresselijk zeer gerekt en na twee en een half jaar werd hij aangeklaagd, wegens prijsopdrijving en prijswoeker. Van deze aanklacht werd hij vrijgesproken. Novarra beschuldigde Kie burg, burgemeeser Kohl en Salokofski, dat zij tijdens zijn arrestatie de balansen der K.V.G. hadden vervalscht, om daardoor te bewijzen hoe slecht zijn beheer was geweest Ondanks de eeremedaille, die hij van de stad Berlijn had ontvangen, was hij door het ge meentebestuur geruïneerd. Op het oogenbiik kreeg hij van de stad de maandelijksche aal moes van een rente van 23 Mark. Na zijn vrijlating had hij het voorstel gedaan de voorraden der K. V. G. zoo goed mogelijk te gebruiken, doch de voorraden waren groo- tendeels door de mot aangetast. Onder lei ding van Kieburg waren de misstanden steeds grooter geworden en het stijgend tekort was te wijten aan de onbekwaamheid van Kie burg, die aan verschillende particulieren, o.a aan burgemeester Kohl, geld had gegeven Op een vraag van den president antwoord de burgemeester Kohl, dat hij nooit de hand had gehad in de arrestatie van Novarra Tot dat oogenbiik had hij Kieburg niet ge kend en aan het opstellen der balansen heeft hij nooit medegewerkt. De verliesvoorraad was overgenomen, om dat het Berlijnsche gemeentebestuur bij de in leiding in de gemeentelijke centrale van de tot dan toe zelfstandige districten alle voor raden had overgenomen. Bij het getuigenverhoor verklaarde Sako- lofski, dat de verliesvoorraad van de K.V.G o.a. was overgenomen om een streep te zet ten onder het voortbestaan der oorlogsmaat schappijen. Novarra verklaarde o.a., dat hij met Ober- bürgermeister Boess een onderhoud had ge had, toen deze nog geen burgemeester was. Boess had een coupon van 50 M. stof willen hebben voor een Mark per M. Toen getuige Boess erop opmerkzaam had gemaakt, dat dit een beetje weinig was, had deze geant woord, dat hij voor zijn familie niet zooveei kon uitgeven. Ook mevr. Boess heeft hier over onderhandeld. De advocaat Bahm vraagt: „Heeft niet ook de vrouw van den wethouder Weil een pelsmantel van de K.V.G. gekregen, die niet betaald is?" Novarra: „Jawel". Bahm: „Waarom werd deze pels niet be taald?" Onder algemeen gelach merkt de voorzit ter op: „Misschien bestonden er toen tijdens de inflatie zulke kleine bankbiljetten niet meer". Er ontstaat een discussie tusschen Bahm en Novarra over de vraag of de Sklareks be hoorlijke handelwijzen hebben gepleegd. No varra zegt, dat het hem bekend was, dat de Sklareks geschenken aan ondergeschikten DONDERDAG 26 NOVEMBER, des avonds 8 uur, onze 3e Filmavond in het A. B. T. Zaterdagavond van half acht tot balt negen aan speciaal loket kaarten ver krijgbaar in het Uitleenbureau van de Leeszaal. Maakt hiervan zooveel mogelijk gebruik. Toegankelijk voor alle leden. Zie het Filmnieuws van hedenavond. gaven om in bepaalde zaken in te komen. Hij zelf had er daarom den voorkeur aan gegeven geen zaken met de Sklareks te doen. DE ZUID-SLAVISCHE MINISTER VAN FINANCIEN AFGETREDEN. De minister van financiën Giuritsch, wiens aftreden reeds geruimen tijd werd verwacht, is gisteren uit het kabinet getreden. De ko ning heeft zijn verzoek om ontslag reeds in gewilligd en tot zijn opvolger benoemd den plaatsvervangenden gouverneur van de nati onale bank, Milorad Gjurgjevitsch. De afgetreden minister van financiën keert terug naar zijn post van gezant te Londen. De nieuwe minister van financiën is eerst 35 jaar oud. WAPENVERBOD VOOR JEUGDIGE PERSONEN. De Pruisische minister van binnenlandschc zaken heeft, volgens den „Vorwaerts" giste ren een verordening uitgevaardigd, waarbi; de verkoop van schiet- en steekwapenen aar personen beneden 20 jaar verboden wordt. VIJF VAN DE 15 DUITSCHE ACADEMIËN VOOR OPVOEDKUNDE WORDEN GESLOTEN. De Pruisische Persdienst deelt mede, dat de Pruisische Staatsregeering in verband met den algemeenen financieèlen toestand en den noodtoestand der jonge leeraren besloten heeft het aantal academiën voor paedagogiek van 15 tot 10 te verminderen, zulks met in gang van het volgende leerjaar. 17 COMMUNISTEN BIJ MILITAIRE OEFENINGEN GEARRESTEERD. Woensdagmorgen zijn, naar de politie te Essen mededeelt, 17 jonge mannen bij het houden van militaire oefeningen gade geslagen en gearresteerd. Het betreft leden van den Communistischen strijdhond tegen het fascisme. De aangehoudenen zullen worden vervolgd. INBRAAK IN ENGELSCHE JUWELIERSZAAK. 10.000 gestolen. Inbrekers, die zich een weg gebaand had den door een 15-inch dikke muur, hebben kans gezien door te dringen in den onder- grondschen safe van de fa Walter Da vies Sons, waar hun een buit in handen viel van een waarde van 10.000. De heeren waren klaarblijkelijk geen nieuwelingen in het vak, zij hadden „ge werkt" met rubberhandschoenen en kostbare apparaten gebruikt vooi het doen springen van den safe. Zuurstoffksschen hebben zij achtergelaten. Dezelfde firma werd twee maanden geleden ook al door inbrekers bezocht. HET GEVAL MOONEY. Burgemeester Walker grijpt in In Amerika worden de gemoederen weet opnieuw door het geval Mooney bezig ge houden, nu de burgemeester van New-York, Walker, besloten heeft, bemiddelend in te grijpen. De radicale arbeidersleider Tom Mooney werd in 1916 in verband met een bomaan slag in San Francisco ter dood veroordeeld, welk vonnis later in levenslange gevangenis straf werd veranderd. Sindsdien is veel ge schreven en gesproken over de juistheid der veroordeeling en gebleken, dat hij onschul dig is. Vrijdag vertrekt Jimmy Walker naar Cali- fornië, teneinde in zijn kwaliteit van advo caat den gouverneur van den staat te pogen te overtuigen van den onschuld van den ver oordeelde. ENGELSCHE SCHATGRAVERS. Vier bekende Engelsche, Sir Malcolrt Campbell, en Guinnes, Allen John De Forest en de Amerikaan Scheftel zullen in begin Januari 1932 op zoek gaan naar een scnat van 12 millioen pond sterling, die begraven zou liggen in Cocosisland. De vijf schatgravers zullen gezamenlijk de kosten van de expeditie dragen en de op brengst van eventueel te vinden schatten samen deelen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1