Alkmaarsche Courant. DE LATE HERFSTBLOEM?#. Honderd drie er. dertigste Jaargang. Zalcrdair «I November. Haagsche brieven. Nieuws uit België. £attd: ett Jmw&oim II «QH BEREN-BAAI Voor de Huisvrouw. No. 275 193L Wij hebben op het oogenb'.ik twee jubi- leerende instelling, al zijn het dan tusschen- tijdsche jubilea, want de eene, de Dierentuin, vier zijn zeventigjarig bestaan en de andere, de Kunstkring, haar veertigjarig. Maar het zijn toch gedenkdagen, die de moeite waara zijn, vooral omdat het in deze dagen voor ve len, ook voor vereenigingen en instellingen, vaak moeilijk is het hoofd boven water te houden. Je hebt natuurlijk van die gezegenden en dit geldt al weer voor individuen als voor corporaties die eenvoudig den strijd om het bestaan niet kennen, die rustig het eene lustrum na het andere vieren en in welstand oud worden. Maar daartoe behooren noch de Kunstkring, noch de Dierentuin. Voor dezen laatsten, ons Koninklijk Zoölogisch Bota nisch Genootschap, de instelling die vanouds de trots was van alle Hagenaars, maar waarvoor ze toch maar een bitter klein beet je over hadden, als het puntje bij het paaltje kwam, is de strijd der laatste jaren zelfs zeer hard geweest. De Tuin, zooals wij zeggen, wel wetende dat iedereen dan wel snapt wat er bedoeld wordt, is leelijk en décadence ge weest en het is alleen te danken aan de krachtige maatregelen van het nieuwe be stuur en de groote toewijding en het juiste inzicht van den tegenwoordigen directeur, graaf van Bylandt, dat een dreigende ca tastrofe afgewend kon worden niet alleen, maar ook dat de tuin zelfs een nieuwen bloei tegemoet ging. Wat is er veel verbeterd in die enkele laat ste jaren! De Dierentuin is nu niet meer de risée van een spottend publiek, omdat er geen andere dieren in te zien zijn dan een paar eenden, kippen, varkens, een eekhoorn en een heeleboel apen. We hebben, dank zij een in genieus ruil- en wisselsysteem, dat door den nieuwen directeur werd ingevoerd, dank zi] ook een aantal mooie geschenken van belang stellenden, die begrepen, dat de Tuin aan iets anders behoefte had dan aan apen, waarmee de eigenaars geen weg wisten, een aardige dierenverzameling, die de aandacht waard is. De Tuin is wat de plantenafdeeling betreft schitterend verzorgd, de kassen zijn zeer de moeite waard en het gevolg daarvan kon niet anders zijn dan een aanzienlijke stijging van het ledental, zoodat er wel reden is om het zeventigjarig bestaan feestelijk te her denken. Dit is geschied in den vorm van een bal voor de leden, dat een meer dan gewoon fees telijk karakter heeft gedragen. De eenige ca tastrofe, dien den Tuin nu nog dreigt, zou de afschafing van het voor jaarsfeest zijn, waarvan de opbrengst voor het voortbestaan van het Genootschap absoluut noodzakelijk is. Men kan zich nauwelijks voorstellen, dar dit een ernstige bedreiging is, want het jaarlijksche Meifeest in den Dierentuin, de ikermis achter een hekje, is wel zoo tam en zoo keurig binnen de perken gehouden, zoo goedig en bescheiden van allure, zoo een voorbeeld van wat een kermis kan worden, als je er maar lang genoeg aan strijkt en wrijft en schuurt en sliipt tot alle uitbundige plooitjes er uit zijn, dat het moeilijk is te be grijpen, welk bezwaar daartegen zou kunnen bestaan. Maar daar op dit gebied in Den Haag, evenals trouwens elders, de zonder lingste mogeliikheden bestaan, is de ophef fing van het Voorjaarsfeest toch een zwaard van Damocles, dat den Tuin boven het hoofd hangt. Als het nu maar een stalen in plaats van een zijden draad blijkt te zijn, zal het zoo'n vaart niet loopen. De andere jubilaris, de Kunstkring, heeft in den loop van zijn bestaan moeilijke dagen gekend, maar die liggen al veel langer in het verleden en Ihrns vloeit zijn leven vrij onbe zorgd daarheen, zonder hevige emoties, zon der hevige botsingen. En dat mag zeer zeker een prestatie worden genoemd in een vereeni- ging, waar zooveel heterogene elementen zooveel extremiteiten elkaar raken.... echter zonder elkaar te verbrijzelen of zelfs maar te kneuzen. Ook hier past een woord van hulde aan het voortreffelijk beleid van het bestuur in het algemeen en in het bijzonder aan den eere-voorzitter, den heer Snijder van Wisse- kerke, die van de oprichting af in het be stuur is geweest, die, twee jaar na de oprich ting, verhinderd heeft dat de jonge vereeni- ging weer werd ontbonden, die er veertig jaar zijn toewijding aan heeft gegeven en die nog steeds de Kunstkring min of meer als zijn troetelkind beschouwt. De Kunstkring ziet geen zwaard van Da mocles boven haar hoofd hangen en daar is ook niet de minste reden waarom het veer tigjarig bestaan niet gevierd zou worden mei al de feestelijkheid en uitbundigheid waarop men recht heeft. Het loopt in den Kring met een enkelen feestavond niet af. Daar staat een heele reeks festiviteiten voor de deur. En alle afdeelingen werken mee om het jubi leum zoo goed mogelijk te doen slagen. Daar worden een reeks tentoonstellingen ge houden va nwerk der leden, waarover ik een volgend maal iets naders hoop te vertellen, daar ziin bridgewedstrijden georganiseerd en feestelijke avonden, die door de verschillende afdeelingen beurtelings worden verzorgd. De eerste avond stond onder de auspiciën van de litteraire afdteling en droeg het karakter van een litterair cabaret artistiaue. Typisch is, dat bij zulke gelegenheden wij Hollanders toch moeilijk onzen waren aard verlooche nen, die nu eenmaal neigt naar het zwaar moedige. het sombere, het zwaar-op-de-hand sche, meer dan naar het vroolijke, luchtharti ge, sprankelende. We zoeken bij voorkeur naar dramatische effecten, ook als we feest vieren, een enkele gelukkige en door de go den becenadi>de sterveling uitgezonderd. Zoo was wat er in het eerste gedee'te van den avond te voorschijn werd gebracht, nog al erg aan den somberen kant. Zware, ge degen verzen, voorgedragen door mevrouw Ihera Latour, een leerlinge van Albert Vo gel, een soort griezelgeschiedenis door Ben van Ysselstevn, zoo obsedeerend, dat je niet f®1? de stemming er van ontkomen kon, niet wplt glimlachend cynisme van een die .weet. dat het „toch ©aar larie" is, er boven uit kon kijken. Gelukkig redde Eduard Ve terman de zaal voor een begrafenisstem ming door zijn geestige causerie, die hij ge doopt had: Een slappe Catz op den Toren van Babel. Hierin werden voornamelijk de architecten en litteratoren a faire genomen en dat wel op de fijn humoristische, geesti ge wijze die Veterman eigen is. Hij is humo ristisch in de allerbeste beteekenis van het woord, met een luchtigen, fijnen geest, die vaak wel zeer on-Hollandsch is in wezen en in uiting, en van een buitengewone charme. Er komen ter eere van het jubileum nog nreer feestavonden, eerst in de tweede h^lft van December is de eindfuif, die eclatant moet worden, naar wat ik heb hooren ver- luiden. Deze jubilea bestrijken met hun feestelijk heden uiteraard een beperkten kring Hage naars, al maakt het introductierecht de mo gelijkheid om er mee van te genieten vrijwel universeel. Zonder eenige beperking, bereik baar voor allen die er het geld voor heb ben en over hebben natuurlijk staat op het Alexanderveld fcet Circus Sarrasani. De hoofdingang staat naar het Nassauplein ge keerd, waar agenten te paard de wacht houdenwaarvoor? Tegen te grooten aandrang van 't nieuwsgierige publiek? Tegen min vriendelijke bedoelingen? Alleen maar voor het decorum? Ze staan daar als wachten voor een paleis, maar het circus met zijn geweldigen Moorschen voorgevel, 's avonds zoo schitterend verlicht, dat het een sprookje lijkt, is ook inderdaad een soort paleis en Stosch-Sarrasani is een koning over een rijk met de meeot uiteenloopende elemen ten. Hij is er absoluut vorst en onbetwist heerscher, hij voert den scepter in het ge bied, waar schijn en werkelijkheid elkaar raken en in elkaar vloeien en zijn konings baantje moet geen sinecure zijn. Wat er gepresteerd wordt is schitterend, bijna overweldigend. Ei wordt zooveel ver toond en zooveel afgewerkt, dat men, als men na de voorstelling op straat staat, nau welijks meer weet wat men eigenlijk gezien heeft. Dat komt alles pas later, wanneer de afwisselende beeiden bezonken zijn en in de herinnering hun eigen plaat s hebben inge nomen. De vertooningen volgen met bijna ongelooflijke snelheid op elkander en alles sluit als een bus, zonder eenige hapering. Om dat te bereiken moet de man, die aan het hoofd staat, een organisatietalent hebben, dat fenomenaal is. Nog korten tijd staat het kleine rijk van fantasie en werkelijkheid in het midden van onze stad, dan wordt alles weer afgebroken en het Alexanderveld zal weer leeg en ver laten liggen tusschen de huizenmuren, be halve wanneer paarden van cavalerie en po litie worden geoefend. W. P. (Van onzen correspondent.) Hoe de socialisten de crisis willen bestrijden, De debat ten en besluiten van een con gres. Een belangrijke politieke gebeurtenis is ge weest het sociaal-democratische congres, dat pas te Brussel werd gehouden en dat steeds door de pers van elke richting met de groot ste belangstelling wordt gevolgd. In de hui dige omstandigheden is een dergelijk congres interessant. Wij beleven een moeilijken tijd en volgens socialistische opvattingen is de crisis niet van voorbijgaanden aard, maar een organische crisis van het régime. Men kon dus wel met eenige belangstelling de congresdebatten te gemoet zien, te meer om dat van in September reeds allerlei verdach te geruchten onder journalisten werden ver spreid, dat de socialisten geneigd waren, om opnieuw in de regeering te treden en dat de andere partijen dit zelfs niet ongaarne zou den hebben gezien, nu het erop aan komt moeilijkheden te overwinnen met niet steeds populaire middelen, waromtrent de verant woordelijkheid niet altijd van aangenamen aard is. Men fluisterde over een combinatie a la MacDonald, vooral omdat deze geruchten gepaard gingen met de voorbereiding, door alle verantwoordelijke organismen van de so cialistische partij, van een „plan de salut pu blic", welk plan de basis zou zijn, waarop de socialisten opnieuw aan een coalitieregee- ring hun medewerking zouden willen verlee- nen. De debatten op het congres hebben echter bewezen, dat hiervan voorloopig niets terecht komen zal en dat alles wat is verteld gewor den over de mogelijkheid van een nieuwe re- geeringscoalitie, slechts de uiting is van het ongeduld der „verburgerlijkte" ministrabelen uit de partij, die met het besluit van den par tijraad, n.1. aan het bewind te verzaken, wan neer de partij in de minderheid is, geen vre de kunnen nemen. Dit heeft echter ook op zeer scherpe wijze de aandacht gevestigd op de meeningsver- schillen in den schoot van de socialistische partij, die nochtans steeds als voorbeeld wordt gesteld van partijtucht in België De Brusselsche federatie heeft verscheidene ele menten, die maar één bezorgdheid kennen, n.1. op een zoo goed mogelijken voet te leven met de communisten, en de ontdekking van Rusland is dan ook hun specialiteit. Ver scheidene hunner hebben in den zomer hun vacantie besteed aan een Russische reis en hebben hierover artikelen laten verschijnen in de partij-organen, die vooral de Russische experimenten voorstellen in een gunstig licht. Hiertegen is tenslotte protest gekomen van de andere partij-bonzen, zoodat alles in een familieruzie is ontaard, waarbij zelfs de rec tor van de Gentsche universiteit, prof. Ver- meylen, die ook over zijn Russische reis schreef, niet is gespaard gebleven. E)e revolutionnaire elementen van de partij komen bij elke gelegenheid in botsing met de reformistische en op het congres waren deze gelegenheden bijzonder talrijk. Men moet wel over de beproefde ervaring beschikken van een Vandervelde, voorzitter van de twee de internationale, om de verschillende mid delpuntvliedende krachten samen te houden tot een geheel, dat het, voor de buitenwereld dan toch, over alle belangrijke kwesties eens is. Het is deze taktiek, die er Vandervelde on getwijfeld toe heeft gebracht zich met klem uit te spreken tegen het „plan de salut pu blic wanneer dit tot doel moest hebben de deelneming van de partij van de regeering voor te bereiden, zonder dat zij zelf over de absolute meerderheid in de regeering be schikt. Hij heeft het congres dan ook in deze richting gestuurd, waarmee hij den wind heeft genomen uit de zeilen van degenen, die als Spaak, de verdediger van de Rosa, den dader van den aanslag op prins Humberto, alleen zuiver revolutionnaire actie van de partij schijnen te verwachten. Spaak, die de woordvoerder was van de Brusselsche fede ratie, welke federatie, het wordt door de so cialisten zelf verklaard, alleen staat in de partij, heeft, met onbetwistbaar redenaarsta lent zijn standpunt verdedigd. Dit standpunt is volledig negatief Spaak, waarvan wordt gezegd, dat hij de toekomstige leider is der socialistische partij in België, kant zich te gen elk „plan de salut public", omdat hij van meening is, dat de huidige crisis wel de gelijk de eindcrisis is van het kapitalistische régime en hij niets doen wil, om het kapita- lise in zijn laatste stuiptrekkingen, zooals men dit in socialistische terminologie noemt, bij te staan. Het uur van het socialisme is volgens hem nog Hiet gekomen, omdat de daartoe vereischte internationale omstandig heden nog niet zijn bereikt. De socialisten moeten alleen hun kader versterken, moeten zich voorbereiden tot wanneer de groote dag zal aangebroken zijn. Spaak, die tevens wees op de tegenstrijdige houdingen van verschillende mandatarissen in de Kamer, waarbij sommigen hun socia lisme op zak steken, om nationale oplossin gen voor te staan in bepaalde gevallen, in- stede van internationale, werd dan op zijn beurt door verscheidene redenaars aangeval len. Maar allen gaven te kennen, dat het „plan de salut public^' geen programma is, geen verkiezingsplatform, maar maatregelen van reformistischen aara, die, wanneer zij verwezenlijkt zijn, het socialisme een stap nader tot zijn verwezenlijking zullen hebben gebracht. Vandervelde riep uit, onder de toe juichingen van de vergadering: „In de Bel gische werkliedenpartij zal er nooit een Snowden, een Thomas of een Macdonald worden gevonden". Deze verklaringen heb ben er toe geleid, dat ten slotte het plan is goedgekeurd door alle afgevaardigden, ook door de Brusselsche federatie. Nu spreekt het echter van zelf dat, indien het tot een platonische betuiging beperkt blijft van de wijze, waarop de socialisten de crisismoeilijkheden meenen te overwinnen, dat het ten slotte slechts propagandistische waarde kan hebben. Indien de socialisten niet in een drieledige regeering treden, dan komt er niets van de door hen voorgesteld maat regelen terecht of zullen zij in elk geval geen aanspraak mogen maken op de verdiensten. Men weet echter nooit hoe een dubbeltje rol len kan en ondanks alle verklaringen mag men toch aannemen, dat dit programma de voorwaarden zijn waarop de socialisten even tueel in een regeeringscombinatie treden zul len. Het plan zelf is voornamelijk het werk van den hoofdredacteur van „Le Peuple", een be kwaam economist, en van de Brouchère. Het bepaalt dat de arbeiders een minimumloon moeten ontvangen en er een stelsel van aflos sing in de werkloosheid moet worden inge voerd, waarbij iedereen om de beurt werk loos zou blijven, terwijl de 40-urenweek alge meen zou moeten toegepast worden, met be houd van de koopkracht der arbeiders. De ar beidsinspectie moet worden versterkt en groote nationale, provinciale en gemeente lijke werken zouden moeten worden uitge voerd met het oog op de rationeele uitrusting van het land; de gemeenten en provinciën moeten het recht hebben, om zich de finan- cieele middelen te verschaffen voor de werk loosheidsvergoedingen. Stichting van een crisisfonds voor de boeren, daar de meeste landbouwproducten niet loonend meer zijn In afwachting van de socialisatie van de in dustrie en den handel moet de productie en de markt gereorganiseerd worden, inzonder heid door middel van de indust^deele over eenkomsten, onder toezicht van de gemeen schap, met het doel de anarchistische ver menigvuldiging der bedrijven te vermijden, waarbij niet alleen de voortbrenging aan de behoeften zou worden aangepast, maar de vrebruikers ook tegen te hooge prijzen zou den worden beschermd. Deze maatregel zou vooral gelden voor industrieën, die voor spoe dige socialisatie in aanmerking zouden ko men, zoo de kolen, gas, electriciteit en ook de verzekeringen. Invoering van toezicht op de banken, om hen te beletten de beursmarkt te storen en de kleine spaarders te onteige nen. Dit toezicht is noodig ook voor ratio neele verdeeling der credieten aan de in dustrie, die tot dusver de wispelturige dikta- tuür van het financieel kapitalisme heeft ondergaan. Bovendien zou hierdoor ook de- democratie en het algemeen stemrecht aan de chantage van de banken niet meer onderwor pen zijn. Verder sprak het congres zich nog uit voor ontwapening en voor een buitenland- sche politiek in den geest van de internatio nale Het kantte zich ook tegen de wetsont werpen tot verhooging van de invoerrechten op essentieele voedingswaren, als boter, vleesch en vee en tegen eiken maatregel, die de verbruiksbelasting zou doen toenemen. Dit is dus wel een ernstige poging van socialis tische zijde om deg evolgen van de crisis te bestrijden en aldus verdient het ongetwij feld de aandacht, ook buiten België. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Wie de afgeloopen week de veilingen in Noordholland bezicht en een kijkje nam op de markten in de groote steden en daar de prijzen opnam, moet wel tot de conclusie ko men dat Kennemerland met zijn prijzen geen slecht figuur maakt, waarmede we allerminst bedoelen, dat de prijs hier „in top" staat. Over de afgeloopen week valt niet veel te zeggen. Alles gaat zijn gewone gang en groenten komen er in overvloed. De prijzen waren als overal, niet hoog en handel is niet voordeelig. Wanneer we dan eenige prijzen gaan noemen dan zijn die over het gemiddel de en over de geheele week. Andijvie werd in middelmatige kwaliteit aangevoerd en was niet duur. Slechts 1 tot 2.20 per 100 stuks. Kool, en nog eens kool en geen onvoordee- lige kwaliteit met prijzen, aan de lage kant, doch hooger dan in Beverwijk. De noteerin gen waren: gele kool 1.20 tot 2.50, groe ne kool 1.50 tot 4, roode kool 1.25 tot 3 en boerekool 2.50 tot 5 per 100 stuks. Kropsla was een gewild artikel, met vrij hooge prijzen, n.1. 0.50 tot 8 per 100 st Spinazie (prima kwaliteit) gaf een trage handel te zien met een prijsje van 0.65 tot 0.90 per kist. Prei gold weinig, wat jammer voor de mooie kwaliteit was. de prijs was 3.50 tot 5.50 per 100 bos. Als overal komt er groote ranvoer van kool en spruiten en de laatste gaf een luie handel te zien, de prijs was slechts 5 tot 9 per 100 K.G. Mooie kwali teit brusselsch lof was nog wel te plaatsen. De prijzen waren niet onvoordeelig, n.1. 16 tot 27 per 100 K.G. Uien, hoewel een ietsje lager in prijs, was nog wel te platsen. De prijs was 3 tot 4.25 per 100 K.G. Mooie vruchten en druiven golden vrij goed, n.1. 10 tot 22 en 50 tot 60 per 100 K.G. VmaanktJriesdtc Heavnbaai ECHTE FRIESCHe tfUXQf M SOd.PtRO^ KENNEMERLAND. We hebben de vorige week een be zoek gebracht aan de veilingen te Lan- gendijk en do Streek en eens een kijkje genomen op de verkoopplaatsen of merkten in de groote steden. Hoewel we allerminst zullen beweren dat de groenten hier duur zijn (behou dens enkele uitzonderingen is het tegen deel waar) 3laan Beverwijk en Alkmaar t.o.v. de veilingen in de Streek en Lan- prendijk nog een goed figuur. Door het prijsverschil tusschen onze veilingen en elders koopen verscheidene gelegenheidshandelaren groote of klei ne kwantums, laden die op vrachtauto's en komen hier, daardoor wordt, zooals in de afgeloopen week, de markt over stroomd met alles en nog wat. Ouder gewoonte was het weer de kool, die do mineerde doch de prijs was niet hoog. Bloemkool zakt, wat de kwaliteit betreft af en was beduidend lager in prijs, nl. '2.50 tot 6 per 100 stuks, 2e soort was vrijwel waardeloos. Kool gold bitter weinig, de prijs was 0.75 3.50 per 100 stuks en voor den hoogsten prijs kreeg men mooie kwali teit kool. Naast kool was er een groote aanvoer van andijvie en het schijnt wel dat de voorraad nog zeer groot is. Over het al gemeen was er voor andijvie nog al animo met prijzen van /la/ 2.50 per lOd st. Knolselderie en prei waren nog al in trek en werden vlug verhandeld, de prijs was 4 10 per 100 stuks en 6 a 10 per 100 bos. Brusselsch lof wordt in beduidende kwantums aange voerd en de prijs was niet onvoordeelig n.1. 20 a 32 per 100 K.G. Spruiten komen in groote kwantums los en de prijs was laag, slechts 4 50 8.50 per 100 K.G. Mooie peen was nog wel te plaatsen voor 6.50 a 10 per 100 bos. De tamelijk groote partijtjes druiven waren nog al gewild, met prijzen van 40 a 52 per 100 K.G. De mooie kwali teit sla en spinazie was minder in trek dan de vorige week, de prijs resp. 0.80 20 per 100 krop en 0.40 a 0.70 per kist. Aardappelen gaven een luien handel te zien met prijzen van 3.50 tot j.50 per 100 K.G. De overige aanvoer was slecht te plaatsen. Een lezeres wilde een theemuts breien; ik heb èl mijn patronenboekjes nagezocht en overal nog gevraagd bij kennissen, doch niemand had een gebreid model; wel ge haakte mutsen. Daarvan geef ik u nu twee voorbeelden; mocht er iemand wezen die mij nog aan een gebreid model helpen kan, dan wil ik dat heel graag hebben; ik schrijf er dan in een van de volgende brieven over Voor de theemuts, die ik zag waren ver schillende lichte zonnige tinten sport- en zephirwol gebruikt; in 't geheel 150 gram wol. U moet in 't midden van boven beginnen met een kleine ring van kettingsteken in sportwol, b.v. geelgroen. In dat ringetje haakt u dan 20 stokjes; daarna wordt er spiraalsgewijze voortgewerkt; dus de toeren niet afronden, doch in elkaar over laten gaan. U moet onregelmatig meerderen; in den 2den toer moeten reeds 36 stokjes zitten; den 5den 76; in den 7den 89; in den 9den 100 stokjes. De laatste toer wordt met halve stokjes vasten en halve vasten beëindigd, om te maken dat de spiraal in een gelijke ronde verloopt. Daarna volgen 31 toeren van 1 stokje, 1 losse, 1 stokje, 1 losse enz. U moet dan opletten, dat stééds het stokje op een stokje van den vorigen toer komt. De laatste toer wordt met vasten omgehaakt Over ieder stokje worden nu van links onder naar rechts boven 2 steken gewerkt, doch die steken moeten in verschillende kleu ren gewerkt worden; bijv. drie lange rijen van donkerblauwe strepen; dan één insprin gen en een rij licht blauwe; weer uitspringen en een rij violet; dan nog witte, gele en geel groene strepen; u kunt dat zelf het best be- oordeelen aldoende; u moet zorgen dat er een soort regenboogeffect bereikt wordt door in elkaar vloeiende tinten; wanneer u alle kleuren een beurt gegeven heeft, begint u weer met de eerste kleur en dan moet u u houden aan dat eerste patroon; anders wordt de muts te veel lappendeken; wan neer u het met aandurft om zelf die kleuren al werkend te bedenken, maak dan eerst op papier even een schetsje van de schuin boven elkaar vallende steken en schrijf er de volg orde naast: b.v. donkerblauw, lichtblauw geel, wit, violet, geelgroen. Het model van de theemuts kunt u naknippen naar een oude, die u bezit; ieder mensch heeft een andere vorm, en maat van trekpot! Wan neer u een goed model geknipt heeft van pa pier, neemt u dit over in batist en knipt er daar twee van, die u aan elkaar stikt; laat een kleine opening vrij om de kapok of wat ten er in te kunnen stoppen. Is uw voering- rnodel klaar en dichtgenaaid, knip dan een voering van satinet en naai die aan de ge haakte overtrek vast; u kunt de muts van boven met een van vasten gehaakte wollen bal of met een kwastje afwerken, -- Een tweede model: deze is 32 c.M~mvT^ van onderen 75 c.M. wijd ;u kunt 7*if°8 uw trekpot regelen of u deze maten ook?13/ nemen of ze liever wat verandert. Met Yri! gram wol in verschillende kleuren k beige, bruin, lakrood, geel en blauw komt Zet 200 steken op en haak steeds vasten de rondte: bij iedere 10 steken meerdert m mindert u eenmaal; dit geschiedt dooi vr,^ het minderen een steek over te slaan en het meerderen een steek tweemaal te reh ken. Dit herhaalt u in iederen 3den toer "h" beide tusschenliggende toeren worden zr der meerderen of minderen gewerkt On ei' wijze ontstaan de punten in het patro waarvan er tien in de geheele ronding von"' komen. Voor iedere punt heeft men dnc k het begin 20 steken. Bij iedere zesde rondin moet men in iedere punt 1 steek mindere dat is dus 10 steken in de geheele rondin' Ir, den 48sten toer haakt men voor jed^' punt dus nog 12 in plaats van 20 steken N mindert men verder in iederen 3den toer v ieder punt 1 steek; en gaat zoo door tof nog 70 steken overblijven. De toeren, waart men alleen mindert, moeten voorkomen f,,l schen de toeren, waarin men meerdert mindert. De bovenkant van de theemis wordt afgewerkt door de punten tot een rin» met elkaar te verbinden en op de openi* van die ring een groote roode wollen bal aan te brengen. n E en mooie kleuren verdeeli ng voor den muts is: eerst 3 toeren geel, dan 2 toerm beige, 3 toeren bruin, 2 toeren blauw 6 u» ren 'beige, 5 toeren bruin, 1 toer lakrood- toeren geel, 4 toeren beige, 2 toeren blauw 7 toeren bruin, 3 toeren beige, 4 toeren 2 toeren blauw, 3 toeren beige, 1 toer rood 5 toeren bruin, 4 toeren beige en 2toerm blauw. Langs den onderrand haakt ww 1 toer rood en drie toeren beige zonder te meerderen; deze toeren worden, als de muis gevoerd is, naar binnen omgeslagen en aan de voering gehecht. Voor de voering, op vulling. afwerking enz. kunt u houden aan wat ik hierboven schreef bij de eerste muts. Bij deze mutsen nog een aanpakkertje van de trekpot, eveneens gehaakt; u zet 40 lossen op en haakt dan in iedere losse een vaste; haak er maar heen en weer tot u 12 ribbetjes heeft en zorg er voor om steeds 2 lussen van den vaste uit den vorigen toer op te nemen; ten slotte werkt u langs 2 kanten een picot- randje, zet aan één hoek een lus van lossen, waarmee u het aanpakkertje aan uw thee- tafella kunt ophangen en voert het lapje met een sterke voering uit; zijde brandt gauw door en slijt spoedig; neem liever halfzijde, satijn of satinet. Natuurlijk moeten thee muts en aanpakkertje van dezelfde soort en kleur van wol en voering gemaakt worden, zoodat zij een goed geheel vormen. Na een vrij natten zomer kregen we een mooi najaar. Schoone herfstdagen met een schier zomersche temperatuur. Totdat plotse ling vroege winterkoude voor enkele dagen intrad. Het waren slechts een paar dagen Maar toch genoeg om het slooperswerk in onze tuinen te verrichten. De geraniums en de dahlia's, de bolbegonia's en de afrikanen en zooveel andere bleunen meer, welke nog volop in bloei stonden, werden in een paar koude nachten afgetakeld en staan nu ver dord en verflenst in onze tuinen als treurende over eigen vergane schoonheid. Maar wat mildere dagen zijn gekomen en we zagen in grasperken madeliefjes opnieuw bloeien. Ze stonden daar hun witgele bloemp jes omhoog heffende en we dachten aan de papaver, waarvan Gorter in de „Mei" ge tuigt, dat deze bloem in het kaalgeschroeide zomerveld nog fier zijn roode vaan Iaat wapperen op den wind. Zoo'n eenzame bloem, die wat ook om haar heen vergaan is en vergaat, teeken blijft van onverwoestbare schoonheid en leven. Niet anders die late madeliefjes, naar haar aard niet zoo fier, maar toch niet zonder trotsch zich op heffen de uit het lage grasveld, daarvan de een tonigheid brekende; vriendelijke groeten van het leven dat altijd weer uit den voedenden bodem de krachten tot zich trekt, welke het van noode heeft om te openbaren wat en hoe het is. Om den mensch in een dorre en weg stervende wereld een groet te brengen uit een wereld, die wel telkens sterkt, maar toch nooit sterven kan, omdat de kracht van haar levo de glorierijke herrijzenis is. F Een paar vriendelijke groeten als even zoe veel weldaden in een dorre wereld, dat ren de paar madeliefjes. Het waren er in heele grasveld misschien tien, maar toch gf noeg om even het hart op te beuren, even 0 gedachten terug te laten gaan naar den oiof menrijken zomer, even, al in profetie ons doen schouwen in wat ons wacht, wanneo ook de komende winter zijn heerschappij moeten afstaan aan zijn vriendelijke opvolg' ster, de lente, die den tooverstaf des leve» voert. Ons leven kan soms zoo dor wezen. lw omdat poëzie er aan ontbreekt. Liever, we de poëzie des levens niet zien en wij in proza van het hierbeneden ondergegaan. Do niet meer de macht hebben om de poëzie d« levens te ontdekken. Poëzie is voor wie vinden wil, overal te ontdekken. Omdat P<* zie één van de hoofdkrachten is van het o zichtbade, dat de zichtbare dingen draagt Het komt er maar op aan of we haar wil' ontdekken. Voor hem, wiens hart de natiw liefheeft, is al wat God geschapen heeft, groet uit een wereld vol van poëzie. Maar daar geen oor noch oog voor heeft die daar ook niet één woord van verstaan- Ons leven dreigt onder te gaan niet zorgen, niet door arbeid, niet door s'e J, heid,, maar door dorheid. Dorheid, we» versterving wordt. Versterving ten °j^Br roepelijken doode. Zorgen kunnen ov^T^ nen worden. Arbeid kan anders, lQ' o bezien worden, zoodra hij niet meer Slechtheid kan verkeeren in opstanding

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 14