DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM. Aio. 2ÏÏ 133e Jaargang. DmeUiksch J^iütenland Ernstige beschuldiging. STOOMERIJ VERVERIJ TEL 1523 (3 lijnen) Onze naam waarborgt V PRIMA en VLUGGE AFLEVERING Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. DI1S»A« 24 YOVEHBKK 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dtt nummer bestaat uit dtle bladin LOUIS LOUCHEUR t Van ingenieur tot politicus. Een voorname figuur uit het openbare leven. o Wii hebben gisteren melding gemaakt van het overlijden van het Fransche Kamerlid en oud-minister Louis Loucheur. Louis Loucheur, die slechts 59 jaar oud werd is geboren in Noord-Frankrijk, n.1. te Poubaix. Hij was heelemaal niet van plan om zich in a: politiek te begeven, maar ging voor ingenieur studeeren. Nadat hij verschil- dende werken had uitgevoerd en tal van be langrijke opdrachten naar behooren had vervuld, brak in 1914 de wereldoorlog uit, en werd Loucheur reserve-officier bij de ar tillerie. Heel gauw werd er door Frankrijk op zijn technisch en crganiseerend vermogen gedaan, om den aanmaak van munitie in overeenstemming te brengen met de behoef ten van den strijd. Wat Loucheur op deze post heeft volbracht is zeer bijzonder ge weest. 'Geen wonder dan ook, dat Briand in 1915 hem als onder-staatsecretaris in zijn kabinet opnam. Van het ministerie-Clemen- ceau (1917'20) maakte Loucheur deel uit als minister voor de munitie en het het lijkt natuurlijk, dat hij aan het hoofd van het de partement bleef toen dit, na het eindigen van den oorlog tot een departement van industri- ëelen weder-opbouw werd vervormd. In deze hoedanigheid heeft Loucheur een ro. gesjeeeld bij de opstelling van het econo mische gedeelte van het verdrag van Versail- ls? Na in 1919 door het Noorder-departement naar de Kamer te zijn afgevaardigd, werd Loucheur, volgens de N. JR. Crt., in 1921 minister voor het bevrijde gebied in het kabi- net-Briand en bracht met Rathenau, den toen- maligen Duitschen minister te Wiesbaden de overeenkomst betreffende de Duitsche betalin gen in natura tot stand. In de twee jaren, die volgden, verdedigde Loucheur in de Kamer met groote scherpzinnigheid zijn inzichten omtrent verbetering van den moeilijken finan- ciëelen toestand In volgende kabinetten, be heerde Loucheur nog tweemaal de portefeuil les van handel, eenmaal, in het kabinet- Briand (1925) die van financiën. De Kamer wilde echter van zijn voorstellen tot gezond making van de financiën niet weten, Lou cheur trad af. Juist zeventien dagen was hij minister geweest. Het zou aan Poincaré voor behouden blijven het Fransche betaalmiddel van totalen ondergang te redden. In '26 is Loucheur nogmaa's minister geweest, en wel minister van handel, in het ministerie- Herriot. Daarna is hij tijdelijk tot de parti culiere industrie teruggekeerd, een periode, waarin hij zich veel moeite heeft gegeven voor het tot standbrengen van een internatio naal staal-kartel, om vervolgens nog eenige keeren deel van verschillende, e'kaar snel opvolgende kabinetten uit te maken. o De N. R. Crt.-correspondent te Parijs meldt omtrent den gestorvene nog het volgende: Met Loucheur verdwijnt een van de voor naamste mannen van het openbare leven. Na volbrachte studie vond hij spoedig werk in de industrie. Bij het uitbreken van den oorlog werd hij cnder commando van Foch als lui tenant van de artillerie gemobiliseerd, maar later kreeg hij plaats in den dienst van de krijgstuigfabricage. In 1916 werd hij als enderstaatssecretaris met deze portefeuille belast. Het bijzondere feit deed zich voor, dat hii niet in het Parlement zat. In 1919 kwam hij echter in de Kamer en wel in de groep yan de radicale linkerzijde. Als het voor naamste lid van deze fractie speelde Lou cheur een cverheerschende rol. Na tijdens den oorlog zich met de uitbrei ding van de landsverdediging en de benoe ming van Foch tot opperbevelhebber der ge allieerden te hebben bezig gehouden, kreeg hij na 1918 het departement van industriëele Herstelbetalingen voor zijn rekening. Later is hij achtereenvolgens minister van financiën, handel, nijverheid en arbeid geweest. In 15 jaar maakte hij van 14 kabinetten deel uit Hij was een man van de practijk, voor wien kwesties van financiëe'e, sociale en indus triëele organisaties neen geheimen hadden. Loucheur sprak met fabelachtige vaardig- he.d en om de snelheid van zijn voordracht }yas hii dan cok de schrik der stenografen, 'n de Kamer hield hii lange redevoeringen, f^t nauwelijks een enkele >anteekening voor Z!ch Hij maakte den indruk met cijfers te goochelen en aan een goochelaar kon ook de Snelheid doen denken, waarmede hij ingrij pende hervormingen doorzette. Het belang- l'ï*ste, waaraan "zijn naam verbonden blijft, betreft de vergoedingen, door Duitsch and in Jjatura te voldoen, de wet op de volkshuisves- ing en de sociale verzekeringen. I't de partijpolitiek manoeuvreerde hij han- y'g, doch hij was niet uit het hout van den ^aren staatsman gesneden. Dit moest hij zelf Hen, want meer en meer sloot hij zich aan Briand Beide mannen vulden elkaar Ook te Genève is hii ooeetreden- In het begin van zijn politieke loopbaan telde hij veel vijanden en de rijkdom, waar van hij werd verdacht, wekte wantrouwen. Bepaalde beschuldigingen zijn dienaangaan de niet tegen hem ingebracht. Hij was onge looflijk werkzaam en voor alle initiatief, hoe vermetel ook, toegankelijk. Ook ten opzichte van de betrekking tot Duitschland nam hij een onafhankelijk standpunt in. Onlangs nog erkende hij in een openbare redevoering, dat Duitschland wel degelijk een deel van zijn politieke schuld heeft afgedaan. Deze zelf standigheid ging met zijn gebrek aan cul tuur samen. In het particuliere leven kon zijn ongedwongenheid alle grenzen te buiten gaan. EEN ROEMEENSCH HOF SCHANDAAL, In Sinaia, zoo bericht een medewerker aan de N.R.Crt., is een speciale bespreking ge houden tusschen den koning, minister-presi dent Jorga, minister Argetojanu en hofmaar schalk Presan. Ofschoon hieromtrent geen communiqué is uitgegeven neemt men aan, dat de besprekingen betrekking hadden op het morganatische huwelijk van Prins Nico- laas. De koning eischt, dat zijn broeder de berichten omtrent dit huwelijk tegenspreekt en zal verklaren, dat er geen huwelijk heeft plaats gehad. Prins Nicolaas weigert dit echter. De prins moet getrouwd zijn met me vrouw Dolette (de gescheiden vrouw van den gezantschapssecretaris Radu Saveanu). Omtrent de geschiedenis van dit huwelijk schreef de Boekarester correspondent van A Reggel dezer dagen: Het is bekend dat prins Nikolaas, die ge durende de vrijwillige ballingschap van koning Karei II president was van den re- gentschapsraad, al zijn invloed heeft laten gelden om de hindernissen tegen den terug keer van zijn brcer uit den weg te ruimen en de troonbestijging van koning Karei II voor te bereiden. Hierbij leidde hem niet alleen broederliefde, doch ook zijn wensch zich ge heel uit alle openbare functies terug te trek ken. De prins had namelijk reeds vijf jaren geleden bij een autorace toevallig kennisge maakt met een betooverend mooie vrouw. Joanna Lucie Dumitrescu, de echtgenoote van den gezantschapssecretaris Radu Saveanu. Heel spoedig liet de jonge vrouw zich schei den en sindsdien noemt zij zich mevrouw De- lote. Gelukkige jaren volgden op een kasteel in het Filipescur-park te Boekarest, de prins bracht bijna zijn geheelen tijd bij mevrouw Dolete door en toen er een kind werd gebo ren, was het zijn ware besluit, met mevrouw Dolete te trouwen. Hij deelde dit aan koning Karei mede, die toen nog in het buitenland vertoefde. Karei weigerde zijn toestemming tot dit huwelijk, omdat de vrouw niet van adel is. Sedertdien heeft prins Nicolaas ver schillende pogingen gedaan om voor zijn ver loofde een adelijken titel te verkrijgen; zelfs deed hij stappen bij het Vaticaan om voor den vader van mevrouw Dolete den titel van pauselijke graaf te verkrijgen. Nadat alle stappen in deze richting tevergeefs bleken, besloot de prins te handelen. Op 7 dezer stopte er een auto voor het kantoor van den burgemeester van het kleine Roemeensche dorp Tohan, de prins en mevrouw Dolete stapten eruit en een minuut later noodigde prins Nicolaas den stom verbaasden burge meester uit, hem met mevrouw Dolete in den echt te verbinden. De burgemeester durfde niet te weigeren, voltrok het huwelijk en liet het huwelijksregister door twee Roemeensche boeren, als getuigen, onderteekenen. Toen koning I<arel nog dienzelfden dag yan de voltrekking van het huwelijk kennis kreeg, liet hij onmiddellijk het huwelijksre gister naar Boekarest brengen en ook dien zelfden dag het huwelijk door het Opperste Gerechtshof ongeldig verklaren, en wel op grond van twee ernstige fouten in den vorm, n.1. omdat een lid der koninklijke familie mag trouwen en omdat het huwelijk door den mi nister van justitie moet werden voltrokken. Prins Nicolaas weigert echter kennis te ne men van de annuleering van zijn huwelijk en leeft gelukkig met mevrouw Dolete, in wie hij zijn wettige vrouw blijft zien. Ook wil de prins niet, gelijk men van hem verlangt, voor eenigen tijd het land verlaten. Aldus de praatjes die de ronde doen. Wat er wel en wat er niet van waar is, weten we niet. DE STRIJD TEGEN DE CORSI- CAANSCHE BANDIETEN. Vcorlcooig beëindigd. De maatregelen der Fransche politie op Corsica worden voorloopig beëindigd. Een groot deel van de gendarmerie zal naar Frankrijk terugkeeren. Enkele afdeelingen zullen in kleine plaatsjes in het Zuiden van het eiland worden ingekwartierd om een waakzaam oog op de gebeurtenissen te hcu- den. Huiszoekingen zullen echter niet meer worden gehouden, daar de bevolking van het eiland heftig daartegen in verzet is gekomen. Maandag heeft zich wederom een der ban dieten, Antoine Rossi, bij de politie aangege ven. Bornea en Spada zijn niet gevonden. OMKOOPING DER OOSTENRIJK- SCHE PERS? Volgens berichten uit Weenen aan het Hbld., schijnt de debacle van het Credit-An- stalt in Mei 1.1. nog een naspel te zullen heb ben. Eenige bladen, waaronder de „Arbeiterz.", beweren n.L, dat het vroegere bestuur van het instituut, na de ineenstorting een bedra^ van 300.000 schiling uitbetaald zou hebben aan vertegenwoordgers van buitenlandsche bladen en nieuwsbureaux. De Weensche correspondent van de „Voss Ztg," veegt hieraan toe, dat het Credit-An- stalt een dementi heeft gegeven, dat eerder als een bevestiging van deze geruchten kan dienen. Bestreden wordt n.1. dat er een „om- koopingsfonds" zou hebben bestaan; veeleer was 't, met het oog op de groote belangen van de bank in het buitenland, noodig ge weest voor de voortdurende en juiste bericht geving aan het buitenland te zorgen. Ter be strijding van de daaraan verbonden groote onkosten, heeft het Credit-Anstalt in de eer ste dagen na de ineenstorting een bedrag van 300.000 schilling gebruikt. Het betreft hier de verzorging van een inlichtingendienst en allerminst een poging om invloed te oefenen op de berichtgevers. De correspondent merkt hierbij op, dat niet gemakkelijk is in te zien hoe een „juiste in formatie van de pers" zooveel geld kan kos ten. Het orgaan van de Landbondpartij (en der regeeringspartijen) spreekt van een „regie fonds" van het Credit-Anstalt, waaruit de omkooping is bestreden. Bij de verdeeling dei gelden zou een hcoge en nog in actieven dienst zijde ambtenaar van het ministerie van financiën betrokken zijn. Het „Neue Wiener Tagblatt" en de „N. Fr. Presse" dringen erop aan, dat de jour nalistenkring deze geschiedenis zal onder zoeken. Ook het O. M. moet zich met de zaak bezighouden, daar op. actieve en passieve om kooping door jour/te listen gevangenisstraf staat. Waarschijnlijk zullen, naar de „Frankf. Z." verneemt, soc.-dem. en groot-Duitschers de zaak in het parlement ter sprake brengen en inlichtingen van de regeering eischen. Tot dusverhielden de chr.-soc. zich op den achtergrond. Er worden intusschen reeds veel hoogere bedragen genoemd, die aan Oostenrijksche en buitenlandsche journalisten zouden zijn verstrekt; het heet, dat het geheele bedrag een mililoenen schilling zou overtreffen. Indien een en ander juist mocht blijkn, is hier wellicht en taak weggelegd voor het on langs ingestelde eerehof voor journalisten. EEN OPHEFMAKENDE VERDWIJNING. Hinderlaag en moord zeer waar schijnlijk. De N.R.Crt.-correspondent te Brussel schrijft: Met groote spanning volgt het krantenle zend publiek de berichten welken sedert eenige dagen, in de pers verschijnen, naar aanleiding van een ophefmakende geheim zinnige verdwijning. De vermiste persoon is de 44-jarige heer Robert Kreglinger, uit Ant werpen, zeer bekend in de handels- en ban kierswereld der Scheldestad. Op 11 Novem ber verliet hij, per auto, de Lange Gasthuis straat te Antwerpen, met bestemming Brus sel. Hij werd sedertdien niet meer terugge zien. Ook de auto, een bruingeschilderde ca briolet Renault, is spoorloos verdwenen. Een liefdesavontuur of een vlucht naar het bui tenland blijken, volgens het onderzoek, uit gesloten te zijn, zoodat alleen nog aan een ongeluk of een moord wordt gedacht. Door dc- zorgen der familie Kreglinger werden pei lingen gedaan in het kanaal van Willebroek, daar de baan, die door den vermiste gewoon lijk werd gevolgd, gedeeltelijk langs dit ka naal loopt. Totdusver hebben deze peilingen niet het minste resultaat opgeleverd. Meer en meer wint de meening veld dat de heer Kreg linger in een hinderlaag moet znij gelokt. Door de familie Kreglinger is een premie uitgeloofd van 50.000 francs aan al wie haar op het spoor kan brengen van den ver miste of van zijn wagen. GEVALLEN VAN OMKOOPERIJ. Terwijl de zaak-Sklarek, het groote Ber- lijnsche omkoop-schandaal, voor den rechter in behandeling is, het aantal gevallen van bankdirecteuren, die op verboden transacties worden betrapt, steeds toeneemt, melden de bladen thans weer twee nieuwe gevallen van omkooperij van ambtenaren, zegt het Hbld. Te Dresden is dezer dagen een affaire ont dekt, die in hetzelfde kader valt als het schandaal-Sklarek. Een gemeente-ambtenaar moet reeds sinds jaren geregeld van firma's die leveringen doen aan het gemeentelijke trambedrijf, hoogere rekeningen ontvangen dan hun leveringen bedroegen. Het verschil stak hij in zijn zak. Opmerkelijk is, dat alle firma's, bij welke de ambtenaar (die in ver binding stond met lagere beambten) met zijn immoreele voorstellen aankwam, ermee accoord gingen; ofschoon zij gemakkelijk de oplichting hadden en kunnen moeten door zien, heeft geen der firma's aangifte gedaan. Bij een boekcontrole is het bedrag toevallig ontdekt. Te Potsdam is de gemeente-architect gear resteerd onder ernstige verdenking van pas sieve omkooperij. Hij heeft reeds gedeeltelijk bekend en verklaard van een firma een groot bedrag te hebben aanvaard. Hbl. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Vallen de Japanners Tsjin-Tsjou aan? De Chineezen zijn er van overtuigd, dat de Japanners voornemens zijn Tsjin Tsjou aan te vallen, het laatste strategische punt, dat nog door Chineesche troepen bezet is in Mantsjoerije en waarheen het provinciale be stuur in September uit Moekden is overge bracht. Men vreest, dat de Japanners zullen pogen dit bestuur te verjagen. Japansche troepen en gepantserde treinen bewegen zich reeds naar de stad. Wanneer deze bewegingen ten einde gevoerd zullen worden, zullen alle militaire en politieke krachten van Tsjang Hsoe Liang, de Mantsjoerijsche, anti-Japansche gouverneur weggedrukt zijn. Naar uit Tsïtsikar gemeld wordt, worden de Chineesche verliezen bij de laatste gevech ten geschat op 600 dooden en de Japansche op 150. De commandant van de tweede Ja pansche divisie deelde heden mede, dat hij orders verwacht om naar Taonan terug te trekken. De Witte Gardisten in China, De zich te Charbin bevindende Witte Car- disten werken samen met de aanhangers van de „onafhankelijkheidsbeweging" in Mants joerije. Zij ontplooien een groote bedrijvig heid. Een der witgardistische afdeelingen heeft een basis gevestigd in de nabijheid van het station Tschantoeng aan den Oost-Chi- neeschen spoorweg. De generale staf van de Japansche bezettingstroepen heeft verklaard, de zorg op zich te nemen voor de handha ving van orde en rust. De Mantsjoerijsche kwestie in de Volkenbond. Gister verluidde te Parijs, dat de Chinee sche gedelegeerde in den Volkenbondsraad heden te verstaan had gegeven, dat China niet zou kunnen accoord gaan met de com missie van onderzoek, wanneer de Japansche troepen niet onmiddellijk een aanvang maak ten met de ontruiming. DE RONDE TAFELCONFERENTIE. Beroep op het kabinet. Ruim 200 parlementsleden zijn heden in het lagerhuis bijeengekomen teneinde een dringend beroep te doen op den eersten mi nister en het kabinet om onmiddellijk een einde te maken aan de Indische Ronde Tafel conferentie. Naar uit Calcutta gemeld wordt, worden thans, met het oog op het voor Europeanen bestaande gevaar, alle clubs en hotels dag en nacht bewaakt door gewapende soldaten. Verscheidene kantoren worden eveneens be waakt doch door particuliere wachten. De extremistische leiders prediken openlijk een nieuwe terroristische campagne. De politie gaat echter krachtiger optreden, hetgeen blijkt uit een reeds uitgevaardigd verbod van een vergadering bijeengeroepen door Ben- gaalsche communisten. DE REIS VAN GRANDI NAAR AMERIKA. Briand heeft gister aan den Qaye d'Orsay den Italiaansche ambassadeur te Parijs, graaf Mantoni ontvangen, die hem mededeelde, dat de Fransche regeering over het resultaat van de Amerikaansche reis van den Italiaansche minister van buitenlandsche zaken Grandi op de hoogte zal worden gesteld, zoodra Grandi uit Amerika zal zijn teruggekeerd. Het is zeer waarschijnlijk, dat het oorspronkelijke reis- program van den Italiaanschen minister zal worden gewijzigd en dat hij een bezoek aan Parijs zal brengen tot het voeren van bespre kingen met de Fransche regeering. DE ENGELSCHE KOLENINVOER IN FRANKRIJK. De Parijsche correspondent van de „Mor- ning Pest" deelt mede, dat de Engelsche am bassadeur te Parijs in verband met de Fran sche tariefheffing op den invoer van Engel sche kolen stappen heeft gedaan bij het Fransche ministerie van buitenlandsche za ken. Het is echter nog niet bekend, hoe deze stappen te Parijs worden opgevat. De moge lijkheid bestaat, dat Frankrijk de Engelsche koleninvoer tegemoet zal komen, doch als te genprestatie hiervoor tegemoetkomingen in verband met de nieuwe Engelsche tarieven zal eischen. Voorloopig schijnt men echter te Parijs niet voornemens te zijn represaille maatregelen tegen de nieuwe Engelsche tarie ven te nemeh. Integendeel schijnt men te Pa rijs plannen te hebben om met Engeland in onderhandeling te treden over verbetering van de handelsbetrekkingen. 200 GEDEPORTEERDEN UIT CAYENNE ONTSNAPT. In Wed. Guiayana gearresteerd. Uit een boschkolonie nabij Gayenne zijn 200 gedeporteerden uit een Fransch gevan genkamp ontvlucht. Zij hadden vernomen, dat een Amerikaansch ondernemer in Neder- landsch Guyana begonnen was mét den aanleg van een spoorweg. Zich verbergend in de wouden bereikten zij de grens van Ne- derlandsch Guyana. Zij trokken over de Maronirivier en kwamen op Nederlandsch grondgebied. Hier raakten zij hun koers kwijt en raakten verdwaald in het oerwoud. Het werd een vreeselijke tocht. Velen hunner werden door koortsen aangetast en uren lang waadden zij tot aan het middel in het wa^ter in de moerassige gedeelten van het oerwoud. Na dagenlange ontberingen bereik ten zij eenige negerdorpen en kwamen toen op meer beschaafd gebied, waar zij verna men, dat het gerucht van den aanleg van den spoorweg onjuist was. Een aantal hunner hebben zich overgegeven aan de Nederland- sche autoriteiten, terwijl velen gedwongen werden naar Fransch Guiayana terug te kee ren, waar sommigen werden gestraft met eenzame opsluiting en anderen met verban ning naar de Duivelseilanden. ZESTIG AMERIKAANSCHE SMOKKELAARS GEVAT. En 6000 kisten drank gecon- fiskeerd. In de haven van Brooklyn zijn 60 smokke laars gearresteerd en 6000 kisten alcohol houdende dranken ter waarde van circa 1.000.000 dollar in beslag genomen, op het oogenblik dat de smokkelaars de kisten vat een vrachtschip aan land brachten. EEN HALF MILLIOEN DOLLAR VOOR EEN KOP VAN DESIDERIO DA SETTIGNANO. In opdracht van een onbekend Ameri kaansch kooper is te Weenen een beeldhouw werk, voorstellende een glimlachend kinder kopje, van Desiderio da Settignano, aange kocht voor een half millioen dollar. EEN BRAVE JONGEN. De politie is er te Schwerin in geslaagd een inbreker te arresteeren, die reeds gerui- men tijd geleden uit de gevangenis had we ten te ontvluchten en die alleen reeds in het Mecklenburgsche gebied ruim 70 inbraken op zijn geweten heeft. JAPANSCH-RUSSISCH VERDRAG OVER UITWISSELING POST- PAKETTEN Gisteren is te Moskou een conventie inza ke de uitwisseling van postpaketten tusschen Japan en Sowjet-Rusland onderteekend. De conventie werd voor Rusland geteekend door den adjunct-commissaris van buiten landsche zaken Karakhan en voor Japan door den Japanschen ambassadeur te Mos kou Hirota. De conventie regelt de uitwisse ling van de direct tusschen beide landen ver zonden postpaketten en van de door deze lan den heen gezonden postpaketten. DYNAMIETDIEFSTAL IN DUITSCHLAND. In een steengroeve bij Viermenden (district Frankenberg) hebben onbekende daders dy namiet gestolen. De daders hebben de kamer waarin de springstof wordt bewaard met valsche sleutels geopend en in totaal 11J4 K.G. springstof, benevens 135 springcapsules medegenomen. Het onderzoek der politie is tot nu toe zonder resultaat gebleven. SPOORWEGONGELUK IN MISSOURI. Bij Lexington (Missouri) is een extratrein ontspoord, welke van Kansas City naar Chi- cago was ingelegd. Daarbij werden vijf per sonen gedood en verscheidene anderen ge wond. OPNIEUW STANDRECHT OP CYPRUS. Hoewel de toestand op Cyprus thans rus tig is, is nogmaals het standrecht afgekon digd. De bewoners mogen na acht uur des avonds hun huizen niet meer verlaten.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1