Jjtg&ZMtdea Stukken £gud= m JxUttBcum DE LANGENDÏJKER GROENTE VEILINGEN, r»kt die een uitvoerig rapport had gezonden wer'de ontvangst op den vorigen Zaterdag avond „Met belangstelling", aldus werd ge pord zie° w'i h6t raPPort over hedenavond fpffemoet. Adieu, meneer Aberton". De heer Aberton, die bovendien een bijdrage aan geld Gezonden had, kreeg „Harmonica-Jim" op oramofoon voor zijn blijk van medeleven Neg werd o.a. gefeliciteerd een juffrouw, dié in de afgeloopen week 21 jaar was ge worden- Zoo ging nd nog geruimen tijd door. Veer tigjarige en 1214-jarige huwelijksfeesten wer den gevierd, jarigen werden gefeliciteerd, en (jaartusschen door klonken steeds vroolijke populaire wijsjes. Ook het „Ich bin ja heut' so gliicklich", waarmee Truusjss verjaardag op den noodlottigen avond, toen de politie in viel, besloten werd, ontbrak niet op het appèl. Tot na drieën hebben wij gewacht of de omroeper misschien ook zou bekend maken, hoe hij in staat was, de uitzendingen weer te deen doorgaan. Geen woord werd daarvan echter gerept. Alleen konden wij waarnemen, dat in een nogal ernstige gestoorde periode de omroeper sprak van „peilingen" en rich tingzoekers, die aan 't werk waren geweest Helaas konden wij deze passage niet volgen, zoodat wij hieromtrent niets kunnen mede- deelen. DEMONSTRATIEF OONGRES DER JONGEREN VREDES FEDERATIE. Zaterdag en Zondag is te Utrecht het demonstratieve congres der Jongeren redes Federatie gehouden. Vanaf 5 uur vulden zien de zalen van het gebouw De Plompe oren, waar men zich, na een bezoek aan de a - nistratie, die onder leiding van deri heeir Wim Wiese werkte, aan een gemeenschappelijken maaltiid vereenigde. Gezamenlijk begaf men Sch daarna naagr het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar om 7 uur de eerste zittin°- plaats vond. Voor een geheel gevulde zaal heette de congres-vcorzitter, de heer dr. G. J. de Voogd, de vele aanwezigen, uit zoo vele en velerlei jeugd- en jongerenorganisa ties afkomstig, met een kort woord hartelijk welkom. Na eenige muziek door de heeren H. van der Lijn en Jb. Prins, kregen verschillende vertegenwoordigers van bij de J. V. F. aan gesloten organisaties het woord voor een kort getuigenis. De heer W. Wiese, sprekend namens de blauwe organisaties, stelde als eisch voor de jeugdbeweging vrije ontwikkelingsmogelijk heden voor ieder lid der jeugdbeweging Voorts wenschte spr. de ontplooiing hiervan niet geremd te zien door alcoholisme en niet vernietigd door militarisme. Mevr. M. Slotemaker de Bruine—van Leeuwen sprak namens de Federatie van Chr. Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes. Wat ons bewegen heeft, aldus spr., tot de J. V. F. toe te treden, is de ernst van het vraagstuk van oorlog en vrede, en het besef, dat dit evenzeer vrouwen en meisjes raakt als mannen en jongens. Verder voerden nog het woord de heer H van Vliet namens de Vredescommissie in het Ned. Jongelingensverbond, de heer J. Kok namens de vrijz. chr jongeren, de heer E- Klein namens den vrijz.-dem. Jongerenbond, de heer H. Boissevain namens de soc.-dem. studentenclubs, de heer G. de Beus namens de Ned. Federatie van studentenverenigin gen voor den Volkenbond, de heer B. Harm sen namens de heer J. V. A., de heer O. V. L. Guermonprez namens de Studenten Vredesactie. Vervolgens spraken nog eenige vertegen woordiger van niet bij de J. V. F. aangeslo ten organisaties, waarna ds. W. Banning zijn rede hield over „Jeugd en Vrede". De deelnemers trokken vervolgens in een fakkeloptocht door Utrecht. Begeleid door een aantal ruiters en rechercheurs in burger werd onder groote belangstelling langs een omweg door de stad naar het Janskerkhof ge marcheerd, waar de stoet ontbonden werd. Zondag verenigde men zich om half een wederom aan den maaltijd, waarna om half twee de 2de zitting in K. en W. gehouden werd. In deze trad als president op de voor zitter der J.V.F., de heer mr. W. Verkade. Mr. H. P. van'Maanen hield in deze zitting een rede over: De Volkenbond en de Ontwa peningsconferentie. Tenslotte werd het woord gevoerd door den secretaris der J.V.F., den heer Drs. G. J. de Voogd over: Wij jongeren en de Ont wapeningsconferentie. Aan het einde van zijn rede stelde spr. een resolutie voor, waarin het congres de bewa pening, zcoals deze nog steeds voortschrijdt, veroordeelt, omdat deze op den huidigen giondslag steeds tot tegenbewapening prik kelt; voorts wordt met de meeste klem bij de Ontwapeningsconferentie aangedrongen te hesluiten tot 1. een zoo groot mogelijke ver mindering van bewapening tenminste van 25 als eerste stap tot algeheele ontwape ning, 2. een algeheel verbod van voorberei- <hng tot chemischen en luchtoorlog en 3. het verleenen van uitgebreide bevoegdheden aan het te vormen ontwapeningsinstituut. Deze resolutie werd met groote meerder heid van stemmen aangenomen, waarna de voorzitter het uitnemend geslaagd congres sloot. EEN BESMETTELIJKE ZIEKTEBARAK TE TEGELEN. Zooals bekend, legt de Besmettelijke Ziekte- ftret, Stsbl. 1928 no. 265 aan de daarvoor aangewezen gemeenten de verplichtingen op eene gelegenheid te hebben voor afzonde- 2ul8. waarneming, reiniging, ontsmetting en j^Pkging van lijders aan besmettelijke voiH teneinde aan deze verplichting te -j. doen. werd door den raad der gemeente daa e'en hesl°ten met het r.k. ziekenhuis al- s,J^ae overeenkomst aan te gaan. tot het ziekt en exploiteeren eener besmettelijke een ^harak, waarvoor de gemeente eene leenen bijdrage van f 70ÖO zoude ver- rak^kf P'annen voor den bouw dezer ba- vo'kc°n geneeskundige inspecteur van de ifen "6zondheid te Nijmegen zich vereeni- burir rwij' ook Ged. Staten van Lim- gooHU3"- uitgave van 7000 hunne hechtten getnepn^T was 1)626 aangelegenheid voor de voordeeHr 2e)en en hare ingezetenen op Tevor J;6 en bevredigende wijze opgelost. waren pogingen aangewend om Tegelen te doen samenwerken met Venlo en andere gemeenten, maar vorenbedoelde oplos sing was beter, omdat 1. de inrichting van het ziekenhuis te Tegelen vollediger werd; 2. de zieken in Tegelen zeiden kunnen worden verpleegd; 3. het vervoer der zieken van veel minder beteekenis werd en vooral 4. de eventueele lijders gemakkelijker en met minder moeite en kosten konden worden bezocht. Tot zijne niet geringe verwondering heeft het Gemeentebestuur van Tegelen dezer da gen een koninklijk besluit ontvangen, waar bij met terzijdestelling van de hiervoor aan gegeven en ook door Gedeputeerde Staten goedgekeurde oplossing ter zake de gemeente verplicht wordt om met Venlo en andere ge meenten samen te werken i. z. het stichten en exploiteeren eener besmetelijke ziektenbarak. Behalve dat de zoo even vermelde voordee- len welke men niet licht moet schatten, teniet worden gedaan, is deze bij Kon. Besl. opge legde verplichting ook uit financieel oogpunt nadeeliger voor de gemeente en is voor een reeks van jaren de kans verkeken, dat Tegelen een eigen ziekenbarak krijgt en daarmede een nog beter geoutilleerd ziekenhuis. WETSWIJZIGING BETREFFEND HET „MAGNETISME". De heeren mr. dr. L. W. R. van Deventer, dr. F. C. J. Los en mr. Stibbe te 's-Graven- hage hebben een verzoekschrift tot den mi nister van arbeid, handel en nijverheid ge richt, waarin wijziging wordt 'bepleit van de wet van 1865 regelende de uitoefening van de geneeskunst. Adressanten stellen voor art. 1 van deze, wet aldus te laten luiden: „Uitoefening der geneeskunst in den zin der wet is met inachtneming der volgende alinea alleen geoorloofd aan degenen, aan wie de bevoegdheid daartoe volgens de wet is toegekend. Onder uitoefening aer genees kunst wordt verstaan de toepassing der medi sche wetenschap, welke berust op de kennis en ervaring voor het verwerven vatf'de wette lijke bevoegdheid in dit artikel vermeld, ver- eicht, voor zoover deze uit het verleenen van genees-, heel- of verloskundigen raad of bij stand als bedrijf openlijk kan blijken". Aanleiding tot dit adres was de omstan digheid dat van officieele zijde in den laat- sten tijd principieel en systematisch de „magnetische" geneeswijze wordt bestreden door alle magnetiseurs ook de bonafide, betrouwbare personen gerechtelijk te gaan vervolgen. Tot op heden werden feitelijk alleen de ware kwakzalvers, die misbruik maakten van het vertrouwen van het publiek, vervolgd en dat waren er maar enkelen op de honderden. De voorgestelde wijziging houdt rekening met bekende arresten van den H. R., waarbij onder geneeskunst werd ver staan niet alleen de geneeskunst, welke steunt op de door de wet tot het bekomen der (wet telijke) bevoegdheid, vereischte kennis en er varing, doch het geheele gebied der genees kunst. Voor het geval men eene meer ingrijpende wijziging der wet zou kunnen aanvaarden, stellen adressanten subsidiair eene andere wetswijziging voort. Aan art. I ware als tweede lid toe te voegen: „Uitoefening der zoogenaamde magneti sche geneeswijze wordt geacht niet te vallen onder de uitoefening der geneeskunde in het eerste lid van dit artikel bedoeld. Aan magnetiseurs, die door hunne handelingen aanleiding geven tot gegronde klachten, kan echter door een college, waarvan de samen stelling bij algefeenen maatregel van be stuur zal worden geregeld, tijdelijk of voor goed worden verboden het bedrijf van magne- tiseeren uit te oefenen. Van de uitspraak van dit college staat beroep open bij onzen minis ter met de uitvoering van deze wet belast. Overtreding van het verbod tot uitoefening van het beroep van magnetiseur zal worden beschouwd als onbevoegde uitoefening van ee nberoep in den zin van art. 436 van het Strafhoek". Een uitvoerige toelichting is aan het schrijven toegevoegd. EDO FIMMEN NIET NAAR NED.-INDIE. Op vragen van het Tweede Kamerlid Cra- mer in verband met het niet toelaten in Ne- derlandsch-Indië van de heeren E. Fimmen en C. F. Cramp, als bestuurders van de In ternationale Federatie van Transportarbei ders, heeft de minister van koloniën geant woord, dat van den inmiddels afgetreden gouverneur-generaal een mededeeling was ingekomen, dat een eventueel verzoek om toe lating zou worden afgewezen. Later bleek, dat alleen bedoeld was den heer Fimmen het betreden van den Lndischen bodem te belet ten. De minister zou geen aanleiding kunnen vinden om te bevorderen, indien de heer Fim men alsnog het voornemen mocht opvatten Ned.-Indië te bezoeken, dat hem de toegang niet wordt gev/eigerd. ALKMAAR. INGEKOMEN PERSONEN. S. Meese, E.L., dienstbode, Juliana van Stolberglaan 10. van Leiden. G. M. van Kampen, G.K., z.b., Helderscheweg 21, van Hilversum. I. Tervoort, R.K., kantoorbe diende, Oudegracht 192, van Egmondbinnen. C. B. Schagen. R.K., landarbeider, Oudor- perdijkje 12. van Frankrijk. W. van de Weerd, R.K., dienstbode, Kenn emerstraat- weg 189. van Heemskerk. J. Wasser, eehtg. v. Th. Güllmann, R.K., dienstbode, Boterstraat 16, van Zaandam. J- Lok, echtg. v. J. Dijkstra, geen, Westerweg 143. v. Amsterdam. J. Dijkstra, geen waterbouw kundige, Westerweg 143, van Heiloo J van der Lenden, geen, slager, Laat 63. van Bergen (N.-H.) M. Ph. Etraans, echtg. v. A. A. J. Verhoeven, R.K., van Houtenkade 36, van Amsterdam. J M Geurtz, R.Kliefde zuster, Van Everdingenstraat 18. van Rotter dam. J. H. van der Burg, G.K., tuinarchi tect, Groenelaantje 19, van Rotterdam. M. Bakker, wed. v. N. van der B'onk. NH. filiaalhoudster, Magdalenenstraat 13, van Nederhorst den Berg. A. J. van Lind E.L winkelierster, Scharloo 26, van Amsterdam. P. A. Spee, R.K., Nassaupiein 11. van Haarlem. H. M. den Engelsman. N.H. fa brieksarbeidster, Kooltuin 23a, van Bever wijk. B. A. de Bie, N.H, dienstbode, Boterstraat 16, van Beverwijk. d. A. J. Zaal, N.H., onderwijzer, van Houtenkade 21 van Eindhoven. M. Winder, R.K., dienst bode, Lindenlaan 19, van Limmen. Ch. H Hom, R.K., stucadoor, en echtg. en kinderen, Oudegracht 149, van Amsterdam. H E. J. Feldmann, R.K., kantoorbediende, Kanaal kade 10, van Monnikendam h. Harms, N.H., arbeider N. S., en echtg. en kinderen, Oudegracht 42, van Oudorp. G. Molenaar. N.H., dienstbode, Varnebroek 1, Van Broek op Langendijk. P- J- Roos, N.H., reiziger, Kanaalkade 46a, van Loenen a. d. Vecht. VERTROKKEN PERSONEN. A. Cath. Hink, R- K., dienstbode, van Laat 144 naar Noordscharwoude. A. Smit, R. K., dienstbode, van Kennemerstraat- weg 189 naar Heiloo. H. J. Bosman, geen, directeur scheepswerf, van Eilands wal 7 naar Amsterdam. M. Kots, wed. Arie Goudsblom, N. H., huishoudster, van Emmastraat 67 naar Bergen (N.H.). J. Pel, D.G., naaijuffrouw, van Varnebroek 1 naar Amsterdam. C. Bood, geen, leerling- machinist N. S„ van Heerenstraat 3 naar Utrecht. J. Th. Mol, geen, van Kenne- merstraatweg 140 naar Utrecht. A. Houtzeel, wed. Jan Veldkamp, N. H.. van Bagijnenstraat 13 naar Arnhem. G. Th. van Eijkel. geen, van Groot Nieuwland 13 naar Amsterdam. G. Engbers, N. H., schoenmaker, van Staionsstraat 40 naar Den Ham, Vroomshoop. Fr. Janson, N.H., schoenmaker, van Clarissenbuurt 51 naar Utrecht. K. Wester, z.b., R. K., van Fnidsen 109 naar Spanbroek. A. Geer- truida Noordstrand, R.K., dienstbode, van van Everdingenstraat 18 naar Delft. T. Kooij, N.H., dienstbode, van Nassaulaan 6 naar Baarn. M. Muts, geen, schoenma ker, van Stationsstraat 40 naar Baarn. F. E. Nijman, schilder, R. K., en echtgeno. en kinderen van le Tuindwarsstraat 13 n. Heiloo. C. M. de. Graaf, R.K.. winkel juffrouw. van Gasthuisstraat 3 naar Haar lem. M. M. D. Staa, R. K„ dienstbode, van 2e Kabelstraat 12 naar Weesp. J C. Huiberts, R.K., metselaar, van Mient 18 naar Graft. G. Liefhebber, N.H., dienst bode. van Stationsstraat 77 naar Heiloo. D. Anderson, geen, timmerman, van Scher- merweg 40 naar 's-Gravenhage J. Blom, N.H., en echtg. en zoon, van Kennemersin- gel 6 naar Egmondbinnen. K. Spaan, N.H., leerl-machinist N. S., van Anjelier straat 12 naar Den Helder. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in ae rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u een plaatsje voor het volgende in uw blad. In het verslag van de buitengewone ver gadering van het Witte Kruis, voorkomende in het nummer van Donderdag 19 Nov., en wel in 't betoog van den heer Balk, komt o.m. het'volgende voor: Inzake de critiek op den secretaris zeide hij o.a., dat deze eigen machtig optrad bij het badhuis. Hier heeft de heer Balk zich deerlijk ver gist. De stichting badhuis van het Witte Kruis te Heiloo bestaat n.1. uit een bestuur van vijf leden, waarvan ondergeteekende voorzitter is. Alle zaken deze stichting betreffende wor den door mtj en den secretaris, den heer J. Th. van Diepen, en zoonoodig met het ge heele bestuur geregeld. De secretaris ontvangt hierna opdracht om uitvoering te geven aan de genomen beslui ten, wat steeds zeer correct door hem wordt gedaan. Er gebeurt absoluut niets zonder mijn voorkennis of van dat der overige bestuurs leden. Met dank, J. H. DUMANS. Aan de Redactie van de Alkmaarsche courant. WelEd. heeren, Het verslag van Uw correspondent be treffende de vergadering van het Witte Kruis te Heiloo trok mijn aandacht door de eenzijdige weergave en door het weglaten van de verdediging van Dr. Hoekstra en ondergeteekende. Indien Uw correspondent een verslag van een vergadering maakt waarin peisunen worden aangevallen en hij verslaat dit zonder eenig woord van het tegenverweer op te nemen, m. ik toch van U aannemen dat U zulks niet kan goedkeuren. En vooral daar ik in het verslag wordt uitgemaakt voor ongeveer alleen-heerscher van het Badhuis, eisch ik, dat Uw verslaggever nogmaals een verslag opmaakt, doch thans met de gesproken woorden van Dr. Hoekstra en ondergeteekende, waarin niet iets wordt weggelaten, doch zooals wij ze gespro ken hebben, het U niet alleen in het ba lans van Het Witte Kruis roodzakeüjk doch ook voor beide heeren, dat de lenen die niet op de vergadering aan wezig waren geen verkeerde conclusie zullen trekken. Mocht het zijn, dat Uw correspondent hieraan geen gevolg wenscht te geven dan zal ik mij genoodzaakt zien, het be stuur voor te dragen om deze heer niet meer ter vergadering toe te laten. Beleefd verzoek ik U reeds het boven staande in uw courant op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. J. TH. VAN DIEPEN, Secr. Witte Kruis afd. Heiloo (Wij hebben na ontvangst van dit stuk een „Correspondentie" geplaatst waarin wij hebben medegedeeld, dat wij het aan den betrokken correspondent zouden doorzenden Daarna hebben wij van den heer Van Diepen nog de mededeeling ontvangen, dat het door hom geschre vene niet van het bestuur als zoodanig is uitgegaan doch van hem persoonlijk als secretaris van het Witte Kruis en van het Badhuis). Naar aanleiding dezer ingezonden snurken. verzoekt onze correspondent te Heiloo ons het volgende te plaatsen: Aan de redactie mijn hartelyken dank dat zij mij gelegenheid gaf den heer van Diepen van repliek te dienen. Allereerst zij opgemerkt dat dit geen klacht is van het bestuur van het Witte Kruis, doch van den heer van Diepen alleen. De heer van Diepen gebruikt briefpapier met een hoofd van hot Witte Kruis, waardoor de redactie meende dat hij namens het bestuur van het Witte Kruis schrijft. Er is meer. Ik heb alle bestuursleden van het W. K. gevraagd of zij instemden met een klacht van het bestuur van het W. K doch niemand wist er iets van af en had evenmin eenige bemerking op de redac tie van mijn verslag. Ik zou daarmede kunnen volstaan, doch wil de heer van Diepen de voile maat geven. In het uitgebreide verslag was geen sprake van eenzijdige weer ga '6 van de verdediging van dr. Hoek stra, integendeel. Ik heb zeer uitvoerig het verweer opgenomen. Als de heer v. Diepen in het verslag wordt uitgemaakt voor een „alleen heerscher" van het badhuis, dan gaf ik, zeer gematigd, de beschuldiging van den heer Balk weer. Het kan buiten be schouwing blijven hoe ik er zelf over denk. Dat begint mijnheer van Diepen te eischen. Jammer genoeg moet ik hem teleur stellen, eerstens omdat ik zijn commando's niet gehoorzaam en ten tweede omdat ik hem niet heb kunnen volgen. De heer van Diepen praat met een radheid van tong dat het steeds on mogelijk is hem te volgen. De laatste opmerking is kostelijk. De héér van Diepen zal zich bitter vergissen want alle bestuursleden waren het in hoofdzaak met mijn verslag eens. Maar als hij dit verzoek aan het bestuur doet, afsgescheiden van zijn verzoek en de be slissing van het bestuur, het blijft toch alles bij het oude. Ik was en kom steeds op de vergaderingen van het W. K. om dat ik daar als lid toegang heb. Up het ingezonden stuk van den heer Dumans zal ik niet ingaan daar mijn verslag daarin niet wordt becritiseeri. DRAAGT UW PENNING BIJ! Nederlanders! Het aantal oude gebouwen in ons land van buitengewone, wereldvermaarde schoonheid, is niet zoo heel erg groot. Het is plicht van overheid en volk, in stand te houden wat wij nog bezitten aan bouwkundig schoons en kostbaars. Onze overheid is zich van dezen plicht bewust en zij doet, door Monumentenzorg, wat zij met de haar ter beschikking staande middelen doen kan. Ons volk zal als regel slechts plaatselijk iets kunnen deen, waar het geldt bouwwerken in verval te restaureeren. Immers: een ge bouw is uit zijn aard gebonden aan de plaats, waar het staat. Maar er zijn kerken en raadhuizen, torens en paleizen, die geen bezit van stad of pro vincie, maar van de gansche natie zijn. Een der eersten hiervan is het mooie oude Raad huis van Veere, dat ook als een der sterkste aantrekkingspunten van het vreemdelingen verkeer naar Nederland een nationaal bezit is, dat alleen reeds daarom in eere gehouden dient te worden. Een diepgaand onderzoek heeft aange toond, in welke mate het verval hier angst wekkend dreigt. Dezer dagen moest zelfs, voor den duur der restauratie, tot ontruiming besloten worden. Onder de kundige leiding van Monumen tenzorg is het herstel thans ter hand geno men. De regeering stelt reeds een belangrijke som beschikbaarde provincie Zeeland steunt en het kleine oudje stadje zelf draagt tot aan de grens van zijn vermogen zelf bij tot her stel. Maar daarbij kan het niet blijven Finantiëel en moreel hebben de overheden den steun van 't Nederlandsche volk voor dit Nederlandsche werk van noode. De restauratiecommissie, die zich ten doel stelt, deze belangstelling te wekken, heeft be sloten tot de instelling van een bouwpen- n i n g. Deze is onlangs gereed gekomen en een afbeelding en beschrijving er van heeft men reeds in dit blad kunnen aantreffen; hij is gemodeleerd door den beeldhouwer H. J. Etienne en geslagen door de Koninklijke Be geer. Zij, die aan het restauratiefonds bij dragen, ontvangen als blijk van waardeering voor hun steun zulk een penning, en wel voor giften van 6 of hooger een afslag in brons en voor giften van 25 of hooger een afslag in zilver. Bovendien zullen uitsluitend voor de eerste 12 giften van 112 genum merde afslagen van den bouwpenning in goud. Voor giften beneden 6, die het restaura tiefonds ook dankbaar zal ontvangen, wordt een fraai gedrukt bewijs van ontvangst ge zonden. Met nadruk wordt U gevraagd: draagtuwpenningbij totherstei van hetraadhuis teVeere! Stort uw giften, of gireert ze, op postreke ning no. 182289 van den secretaris-penning meester der Restauratiecommissie te Veere. In volgorde van binnenkomst der giften wordt u de penning rechtstreeks door iie Ko ninklijke Begeer te Voorschoten toegezonden. HET RESTAURATIE -COMITÉ Geachte Redacteur, Mag ik s.v.p. nog even een plaatsje in de Alkmaarsche Courant? Bij voorbaat mijn dank. Het lust „Opmerker" niet op mijn geschrijf in te gaan. Wist ik wel. Helden, die onder een schuilnaam politiek totaal ongeschoolde arbeiders ophitsen, zijn gewoonlijk te ge makzuchtig om eenvoudige beweringen te weerleggen Weth. Dekker heeft de eerste beschuldiging weersproken. Opgemerkt zij terloops, dat juist hij te velde trok voor den ontvanger, die zijn schamel loon niet gedeeltelijk kan mis sen door salarisverlaging. Voor mij is het geen geheim wie „Opmer ker" is, ook al zijn de brieven aan de redac tie onderteekend met den naam van Jan, Cees, Piet of Klaas, Boven het raadsverslag van den gemeente- e raaa van OtenwrK slond in Het Volk met vette letters: „Een relletje". Dat men bezig was een relletje te ontketenen tegen den wet houder, wiens naam er nogal eens in voor- komt, kan de „Het Volk"-redacteur ook niet ruiken. E>e lezers moeten nu eenmaal veel slikken. Nu ik mag zooiets wel. Men raakt er door aan het denken en daardoor slapenden wekken. Wil men strijd? Prachtig. Maar dan met open vizier, niet wegschuilen, dat is klein. L. v. d. WAL-DE BOER, Stompetoren. De tuinbouwers zijn over 't algemeen vaft oordeel, dat de winterkool uiterlijk 25 No vember in de boeten moet zijn opgestapeld. Men heeft zich de laatste week dan ook ge haast, om op tijd klaar te zijn. Toch is het de vraag, of men op bedoelden datum met het binnen halen gereed zal zijn. Het zachte weer der laatste 14 dagen is wellicht aan leiding geweest, zich voor de gele kool nog niet te zeer te haasten, zoodat er ook na 1 December, als het open weer blijft, nog wel wat op de akkers zal blijven staan. We ver namen ook, dat er in de polders nog vrij wat onverkochte kool staat van telers, die zelf geen bewaarruimte hebben. Nu de stemming op de koolmarkt zeer lusteloos blijft, is er weinig kooplust voor de nog te veld staande kool. Werd contractkool voor 200 en meer verbouwd, tegenwoordig kan men zelfs geen 150 krijgen per spoorwagen. En het laat zich aanzien, dat men ze nog wel goedkoo- per van de hand zal moeten doen. Nog steeds worden vergaderingen gehouden over den nood der tuinders en de vraag besproken, op welke wijze in dien nood moet worden voor zien. Men meent nu te mogen,vaststellen, dat de tuinders geen credieten wenschen, maar steun verlangen. Om kracht aan deze mee ning bij te zetten, wordt nu van zekere zijde opgewekt, vergaderingen van plaatselijke tuinbouwvereenigingen te beleggen, waarin mee: worden besloten, geen credieten te wil len ontvangen, maar alleen steun a fonds perdu te willen aanvaarden. Wij vermoe den, dat slechts weinige tuinbouwvereenigin gen aan deze al te naieve actie zullen be ginnen. Het verloop der prijzen in de afgeloopen week liet weer veel te wenschen over. Van de aangevoerde aardappels brachten Friesche Borgers 3.604.10 op en werd voor drie lingen 6.30 betaald. Al waren de prijzen der bloemkool iets beter dan de laatste weken, ze lieten toch nog veel te wenschen over. De uiterst geringe vraag uit het buitenland wreekt zich ook hier. De allermooiste reuzenbloemkool bracht aan vankelijk 5 cent op, later 6 a 7 cent per stuk. Doch kleinere of iets afwijkende soort kon voor niet meer dan 2a 4 cent worden ver kocht. Voor lecerf werd 0.901.50 betaald en tweede soort ging van de hand voor 0.70 1.50. In 't geheel werden aan de twee veilingen 40000 stuks verhandeld. Roode kool werd op sommige dagen ook deze week voor 60 cent per 100 K.G. groote kool, eerste kwaliteit verkocht. Soms werd iets meer bedongen en kon 0.700 90 wor den gemaakt. De mooiste van 3 pond, die maar het meest gezocht blijven, brachten van 2.102.80 op. Aan de veiling van den Noordermarktbond werd bij uitzonde ring nog eens 3.10 gemaakt. Ongeveer 20 spoorwagens maakten den heelen aanvoer uit, die uitsluitend voor het buitenland waren bestemd. De groote gele kool werd verkocht voor 0.60—0.90 per 100 K.G. De mooiste van. 2 a 3 pond konden zelfs de 2 niet halen: het meeste van het van deze soort aangevoer de kool bleef beneden dien uiterst lagen prijs- Bedenkende, dal slechts 8 spoorwagens wer den verhandeld, kan men besluiten, hoe luste loos de markt in dit product was. Gewone witte kool was op sommige dagen onverkoopbaar; voor zoover er nog een koo- per voor te vinden was, bracht ze den als minimum vastgestelden prijs van 60 cent per 100 K.G. op! Deensche witte was ook al weinig in trek. De grootste of van eenigszins afwijkende kwaliteit bracht 0.70 tot 1 op. Mooi goed, voor bewaarkool geschikt, werd voor 1.50—1.90 van de hand gedaan. Men schijnt ook voor deze kool nog weinig vertrouwen in de toekomst te hebben. Er wer den aan beide veilingen 22 spoorwagens ver kocht. Op de uienmarkt heerschte gelukkig een mildere stemming en bij grove en gewone uien was zelfs nog een geringe verbetering te constateeren. Brachten de eerste aanvan kelijk 4.30—4.90 op, in het laatste der week kon 55.40 worden gemaakt. Ook gewone uien, die in het begin 4.204.90 opbrachten, waren later 0.40 a 0 60 duurder. Drielingen werden voor stationnair prijzen van 55.40 verkocht. Voor nep werden goede prijzen besteed: 810.30. De aanvoer aan beide veiling beliep 15 spoorwagens. Bieten werden uitsluitend aangevoerd aan de veiling der Langendijker Groentencen- trale. De prijzen waren en bleven laag. Voor de mooiste kon 2.202.50 worden ge maakt; de andere brachten 0.701.50 op. De aanvoer van peen was normaal Voor de groote werd 33.50 besteed; kleine brachten 1.101.50 op. Rammenas was ook al niet bijzonder wild en kon geen hooger prijzen dan 1.80— 2.30 bedingen. Rapen werden in geringe hoeveelheid aan< gevoerd; ze brachten 1.30 per 100 K G. op- Voor spruitjes werd 5.105.20 be^ taald. DE STREEK. Hoewel de bloemkoolprijzen sommige dag* gen voor eerste soort tot ƒ6 8 zijn opge< loopen, blijft het met den handel op Duitsch- land tobben. Men hoopte, dat, wanneer straks bij kouder weer de aanvoer flink begint in te krimpen, de prijzen wat zullen oploopen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7