DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN VOLKSUNIVERSITEIT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTE: ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3, redactie 33. Ho. 2?» Directeur: C. KRAK. H 25 \OYEJlBEIl 1931 Hoofdredacteur: Tj, N. ADEMA. 133e Jaargang. Dit nummer bestaat uit drte bladsn Hit het fxulement De derde spreker, de heer Van Hellen- e r g Hubar (r.k.) besprak de veiligheid Van het wegverkeer en pleitte er voor zoo vel mogelijk het éénrichtingsverkeer in toe- Passing te brengen. De heer E b e 1 s (v.d.) en later ook de heer Pro{- V a n d e r B i 11 (lib.) hebben de or ganisatie van den Waterstaat besproken, och toen later in de namiddag de minister, heer Reymer, aan het woord kwam, uvf V€rklaard, dat hij zich op het -genbhk niet over zijn reorganisatieplan T)jaqjdl^ksch Oveczicht DE STRIJD IN EN OM MANTSJOERIJE. Nieuwe gevechten en nieuwe opruiingen. Japan en Rusland. Afwijzing V. B. voorstel door China. Verklaringen van dr. Wellington Koo. JjBuitenland NIEUWS UIT SOVJET-RUSLAND. Proeven met wederinvoering van de zes-dagen-week. Enge- In Duitschland hooger. GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING VAN KREGLINGER. Het laatst te Nieuwpoort gezien. CHINEESCH ZEEROOVERSHOL UITGEROEID. TABAKSSMOKKELAARS GEARRESTEERD. VOOR HET INWERKING TREDEN DER NIEUWE ENGELSCHE INVOERRECHTEN. Maximale bedrijvigheid op Croydon. Wij brengen Donderdagavond met BYRD aan de Noordpool door. U gaat toch ook met ons mee irirk.rk.ryrk.rirL BANKCHEF VOORTVLUCHTIG. LONDEN IN DONKER. Tooneelen van groote verwarring, MUITERIJ IN EEN PORTUOEESCH GARNIZOEN. Spoedig onderdrukt. ERFELIJKE MONARCHIE IN AFGHANISTAN. MAJOOR FRANCO VERDWENEN. TEKORT OP DE BEGROOTINO DER U. S. A. TOM MIX LEVENSGEVAARLIJK ZIEK. HERT DOODT DRIJVER. Den Haag, 24 November 1931. Hedenmiddag is de Eerste Kamer weer eens bijeengekomen, hoofdzakelijk t°t handeling van de nieuwe Drankwet, terst werden een groot aantal wetjes, die oo in de Tweede Kamer onder den voorzitters- hamer*waren doorgegaan, zonder stemming goedgekeurd en daarna kwam het ontwerp- Drankwet ter tafel. Minister Verschuur zal zich vermoedelijk niet aangenaam gestemd tevoeld hebben bij het aanhooren van den «■eisten spreker, den heer mr. P. Rink (lib.), die in een zeer uitvoerige rede het wetsvoorstel onbarmhartig heeft afgebroken. De bejaarde senator, uitnemend spreker en niet minder uitnemend jurist, heeft aan het voorstel niet veel heel gelaten. De wet- Kuyper van 1904, waarvan dit een zooge naamde verbeterde editie is, mag al een voor beeld van slechte wetgeving worden ge noemd, minister Verschuur heeft met zijn voorstel de gebreken van de bestaande wet nog wat aangedikt. De heer Rink heeft op vermakelijke wijze aangetoond, dat de wet voor een gewoon mensch niet alleen doch ook voor den deskundigen jurist een puzzle is. Er was aan minister Verschuur gevraagd een leesbare redactie van zijn voorstel te geven. Hij had dat geweigerd en de spreker kon dat wel begrijpen: daar slaagt geen sterveling in. Hij had het zelf beproefd en een paar artikelen, die krioelen van verwijzingen naar andere artikelen, op de schrijftafel ge legd om er een verstaanbaren tekst aan te geven. Hij had het echter moeten opgeven Er was niets verstaanbaars van te maken. Niet minder keurde de spreker het af, dat minister Verschuur ook de verloven aan een maximum wilde binden. Dat was volkomen overbodig, het tegenwoordige maatschappe lijke leven heeft een dergelijke vrijheidsbeper king niet noodig, we zijn op den goeden weg, wat matigheid en zelfbeheersching betreft en de wetgever moest niet noodeloos ingrijpen. Dat ziet evenwel de minister blijkbaar niet in en hij heeft ook de oorspronkelijke bedoeling der wet verwrongen. Het was oorspronkelijk een wet tot bestrij ding van openbare dronkenschap en regeling van den kleinhandel in sterken drank, doch Kuyper heeft het tot een wet gemaakt tot be strijding van het drankgebruik en minister Verschuur gaat op dien weg nog verder. De heer Rink heeft ook nog gewezen op de rechtsonzekerheid, waarin de burger* door deze wet wordt gebracht en het misbruik om de uitvoering der wet op te dragen aan organen, die op grond van vermoedens zul len moeten handelen. De heer Van Sasse van IJsselt (r.k.) was het in zooverre met den heer Rink eens, dat de onbegrijpelijkheid van de wet een onoverkomelijk bezwaar zou opleveren en evenals deze. verklaarde hij er zijn stem niet aan te kunnen geven. Zijn partijgenoot mr. H e e r k e n s T h ij s- sen was van een ander gevoelen. Hij had wel bezwaren tegen het voorstel, o.a., dat deze wet in botosing kwam met de wet op het gedistilleerd, waarbij een behoorlijke oplossing onmogelijk was, maar toch zou hij maar voorstemmen. Dat beloofde ook de heer Hermans (s d.a.p.) te zullen doen. Hij had wel ernsti ge bezwaren, o.a. dat de wet niet ver genoeg ging voor hem als overtuigd drankbestrij der, en vooral betreurde hij het, dat de mi nister uit het vroeger door den heer Slote maker de Bruine ingediend ontwerp de Plaatselijke Keuze had gelicht, maar ten slotte woog voor hem het zwaarst, dat de nieuwe wet een stapje verder gaat dan de 'bestaande, en dus zou hij er zijn stem aan geven. Morgen voortzetting. Voor we naar de Eerste Kamer gingen hebben we nog een uurtje doorgebracht in de Tweede Kamer en getracht een en ander op te vangen van de besprekingen over de afdeeling Waterstaat van de Begrooting van Waterstaat. We waren niet gelukkig. Want nadat de voorzitter op de gebruikelijke wijze den nieuw benoemden commies-griffier, mr. Deurvorst had geïnstalleerd, heerschte er zoo'n onrust (niet deswege!) in de Kamer, dat de eerste sprekers, de heeren V a n u u r e n (r.k.) en ir. V a n D i s (st.ger.) te Enenmale niet te volgen waren. I>e eerste ®Prak over het kanaal dat van Stavoren naar kroningen is ontworpen, de ander was zoo ^hoorbaar, dat zelfs de stenografen hem niet konden volgen. nen kon uitlaten, maar dat hij er in geen ge va! aan dacht om tusschen minister en di recteur-generaal nog een nieuwe instantie te voegen. Onze zegsman een mensch kan nu eenmaal niet op twee plaatsen tegelijk zijn, zoodat we onze wetenschap uit de tweede hand hebben verklaarde ons, dat het debat vrijwel een herhaling was van wat er in de schriftelijke gedachtenwisseling reeds is gevraagd en geantwoord, maar eenig posi tief resultaat had hij niet kunnen opsporen Laten onze lezers dus dit korte bericht voor lief nemen. Hedenavond verdiept de Kamer zich in de artikelen der afdeeling. maar vol gens de laatste berichten vielen ook hierbij geen nieuwe gezichtspunten te bespeuren. o o o Gistermorgen vroeg zijn de gevechten tus schen de Chineesche en Japansche troepen opnieuw begonnen. De Japanners wilden hun opmarsch naar den Moekden-Peking- spoorweg voortzetten, doch werden hierin belet door de Chineesche troepen, die bij Hsin-Minting verzameld waren. Hoe deze gevechten zijn verloopen, is op dit oogenblik nog niet bekend, doch met vrij groote zekerheid kan wel worden gemeld, dat de strijd hevig is geweest. De Japanners hebben echter niet alleen te strijden tegen de Chineesche legers, maar moeten ook nog ge vechten leveren tegen de Chineesche banaie ten, die zich georganiseerd hebben. Zoo moesten zij in de buurt van Taian ongeveer 8000 van die bandieten aanvallen, die het verkeer op den Zuid Mantsioerijschen spoor weg ernstig verstoorden Met behulp van vliegtuigen werden de bandieten aangeval len en teruggedrongen over de Liao rivier. o Het schijnt in China overal te broeien. Zoo hebben in Nanking een 1700 studenten een betooging gehouden voor den oorlog tegen Japan. President Tsjang Kai Sjek hield een rede, waarin hij o.m. verklaarde, dat hij bereid was, zich tot het uiterste tegen Japan te verdedigen. Hij was bereid, om zich met generaal Ma te verbinden en met de vereenigde troepenmacht tegen Japan op te trekken. Verder zouden, naar berichten uit Tokio melden de Chineesche Christen-generaal Feng en de vroegere gouverneur van Sjansi, Jen Si Sjan, van plan zijn een militaire ope ratie te beginnen tegen Tsjang Hsoe Liang. Het zou in de bedoeling liggen, Peking te veroveren en tot een Japansch-Chineesch vergelijk te komen in Mantsjoerije. o Wat de kwestie in den Volkenbondsraad betreft, volgens een bericht uit Tokio zou Yoshisawa, de Japansche gedelegeerde, van zijn regeering aanwijzing gekregen hebben, het raadsvoorstel in grondtrekken te aan vaarden. Een belangrijke reserve werd echter ge maakt berteffende de stopzetting der vij andelijkheden, daar Japan het terugtrekken der Chineesche troepen achter den Chinee- schen muur eischt. Daartegenover wil de Nankingregeering, naar verder verluidt, het onmiddellijk sluiten van een wapenstilstand, aanvang der ontruiming binnen de eerst volgende 14 dagen en een controle door de neutrale mogendheden eischen. Verder heeft de Chineesche vertegenwoor diger aan de leden van den Volkenbonds raad twee schriftelijke mededeelingen doen toekomen. In de eerste wordt gezegd, dat de Japan ners de geheel valsche geruchten verspreid den, dat aanzienlijke Chineesche troepen zich bij Tsjintsjou en Sjanhaikwan hadden sa mengetrokken, met de klaarblijkelijke bedoe ling om een aanval voor te bereiden en deze plaatsen te nemen. Het begin van een nieuwe Japansche be weging openbaarde zich reeds door een aan val op de stad Hsin-Minting, waartoe op 22 November een paar honderd bandieten over gingen, geholpen door Japansche soldaten. De plaatselijke politie dreef om zes uur de bende aanvallers uiteen en ontdekte vervol gens dicht bij het bureau van de plaatselijke overheid loopgraafmortieren en handgrana ten. Volgens de lezing in dit communiqué zou het Japanschen consulaat, waar twee bom men werden ontdekt, de operatie-basis van dezen aanval geweest zijn. In den nacht van den 23sten Nov. vloog een Japansch vlieg tuig boven Hsin-Minting. In de tweede mededeeling wordt meege deeld, dat ongeveer 5000 Japansche soldaten op weg zijn naar Moekden. o En tenslotte JapanRusland! Volgens berichten uit betrouwbare bron is het lid der Japansche militaire missie Osawa rap port gaan uitbrengen aan het Japanscne commando in Moekden inzake de toestem- - ming der Witte Gardisten, om zich meester te maken van den Oost-Chineeschen spoor- weë- Volgens een door de Witte Gardisten uit gewerkt plan zouden de witgardistische troe pen zich meester maken van de voornaamste etablissementen aan den spoorweg, stations, e.d., de Sovjet-Russische ambtenaren aldaar over den kling jagen en vervangen door te voren op de hoogte gebracht personeel. De vertegenwoordigers van de Japansche mis sie te Charbin maken er geen geheim van, dat Charbin door de Japanners zal worden bezet, evenals een gedeelte van den Oost- Chineeschen spoorweg. Een vertegenwoordiger van de Japansche missie verklaarde aan generaal Kosmin, den chef van de Witte Gardisten, dat ofschoon hij wel wist, dat het mogelijk was. dat er geen oorlog zou komen tusschen .Japan en Rusland, Japan toch voornemens is een barrière-staat te scheppen in het Verre Oos ten. Bij de verwezenlijking van dit plan zul len de Witte Gardisten een belangrijke rol moeten spelen. De houding van de Chineesche regeering en de laatste berichten over de afwijzing van het geformuleerde ontwerp worden door de Parijsche pers en in V. B.-kringen druk be sproken. Algemeen verwijt men de Chinee sche regeering, dat zij de pogingen van de V. B. om tot een oplossing van het conflict te komen, saboteert. Aangezien de Japan sche regeering zich nooit zal vereenigen met de laatste Chineesche voorstellen, die o.a. het onmiddellijke terugtrekken van alle Japan sche troepen uit Mantsjoerije inhouden, is men in V.B. kringen tamelijk pessimistisch over het resultaat der onderhandelingen. Achter de coulissen schijnt men druk bezig te zijn de zaak als een buitengewoon geval voor te stellen, waarmede de raad zich op verzoek van China en overeenkomstig art. 11 van het V.B. statuut heeft bezig gehou den, doch dat geen precedent is, waarop zich in de toekomst andere partijen en spe ciaal Europeesche mogendheden zouden kunnen beroepen. Op het oogenblik wordt getracht een verklaring in dien geest op te stellen, waarmede de beide bij het conflict betrokken partijen zich zouden moeten ver eenigen. Aan het slot van deze verklaring zou de V.B. dan elke militaire bezetting on verschillig van welken aard ook veroordee- len. Tot dit middel zou men echter slechts dan pas zijn toevlucht willen nemen, wan neer alle andere middelen zijn uitgeput en geen resultaat hebben opgeleverd. Boven dien schrijft men aan de Amerikaansche re geering het voornemen toe, indien de V.B. in zijn taak niet zou slagen, een conferentie van de 9 mogendheden te Washington bijeen te roepen, die in 1932 het 9 mogendheden- pact hebben onderteekend. Deze mogendhe den hebben zich bij dit pact verplicht in dringende gevallen overeenstemming te verkrijgen over die maatregelen, die in ver band met een buitengewone situatie noodig zijn. De nieuwe Chineesche minister van buiten- landsche zaken dr. Wellington Koo heeft te genover de pers verklaard, dat hij hoopte dat de V.B. een oplossing zou vinden voor het Chineesch—Japansche conflict. China kon geen concessies doen en Japan diende tot rede te worden gebracht. Dr. Koo zeide voorts dat hij weldra in de gelegenheid hoop te te zijn nadere verklaringen af te leggen. EEN MASSAMOORD IN DE FRANSCHE CONCESSIE TE SJANGHAI. In de Fransche concessie te Sjanghai heeft men een gruwelijken misdaad ontdekt, waar bij elf personen het slachtoffer zijn gewor den. In de tuinen van twee naast elkander gelegen huizen werden de beenderen van verscheidene personen opgegraven. Het be treft hier de familieleden van zekeren Koetsjensjeng, adviseur van Maarschalk Tsjang Kai Tsjeck, welke personen in den zomer van dit jaar verdwenen zijn. Thans is komen vast te staan, dat deze personen door communisten zijn ontvoerd en vermoord Wraak tegen Koetsjensjeng, die vroeger een leidende figuur was in de Chineesche com munistische Partij, zou in het spel zijn. Toen tertijd was hij wegens communistische on geregeldheden veroordeeld. Hij heeft toen geheimen van de communistische partij ver raden, waarop hij begenadigd werd.. Van de uit 13 personen bestaande familie van Koetsjensjeng zijn nog slechts hijzelf en zijn zoon in leven. Het officieele Sovjet-Telegraafagentschap deelt mede, dat de Raad van Volkscommissa rissen heeft besloten, dat met ingang van 1 December a s. bij wijze van proef de zes- dagen-week zal worden ingevoerd, in die on dernemingen en instanties, waar geen con- tinu-arbeid wordt verricht. De beslissing hierover wordt echter steeds genomen door de executieve comité's der afzonderlijke dis tricten. Voor den overgang naar de arbeidsweek van zes dagen zijn bepaalde overgangsdagen bij verordening vastgelegd en wel de zesde, twaalfde, achttiende, vierentwintigste en der tigste dag van de maand. De zesde dag van de week wordt in deze ondernemingen als rustdag beschouwd. In de ondernemingen waar de zesdagen-week wordt ingevoerd, wordt de arbeidstijd ver minderd van zes en een half tot zes uur per dag. DE WERKLOOSHEID. Het werkloozencijfer in lang opnieuw lager. Volgens het Engelsche ministerie van Ar beid bedroeg het aantal werkloozen in het Vereenigd Koninkrijk per 16 November 35.000 minder dan in de daaraan vooraf gaande week. Het aantal werkloozen bedroeg 2.648.000. In de eerste helft van de maand Novem ber is het aantal werkloozen met 220.000 ge stegen en bedroeg 4.840.000 per 15 No- verber j.1. Te Antwerpen verdween op 11 November j.1. de zeer bekende figuur uit den handel en de financieele wereld de 42-jarige heer Rcbert Kreglinger. Alle nasporingen bleven tot nu toe vruchteloos. De meest fantastische geruchten deden de ronde. Heden werd be kend gemaakt, dat bericht is ontvangen van den commissaris van Politie te Nieuwpoort, meldende dat op 12 November te omstreeks 3 uur een heer, wiens signalement geheel overeenkomst met dat van den heer Kreglin ger, per auto te Nieuwpoort is aangekomen, waar hij bij de garage Dutrieux 10 L- ben zine heeft gekocht, welke hem door Mme Dutrieux werd verstrekt. De persoon ge bruikte ook nog een glas bier en vroeg voor hij vertrok den koristen weg naar Frankrijk. Men gaf hem den weg Veurne-Duinkerken. De onbekende reed in de richting Veurne weg. Hierbij zij opgemerkt, dat de weg Adin kerke-Duinkerken langs een vaart loopt en zeer gevaarlijk is. In den laatsten tijd hebben langs dezen weg verscheidene auto-ongeluk ken plaats gehad. Na kennis te hebben genomen van het signalement van den heer IC, dat verschenen is in de bladen, heeft Mme. Dutrieux thans de heer K en de auto formeel herkend. Een hol van Chineesche piraten op het Nomao-eiland is door een krachtige afdee ling Britsche soldaten van den torpedojager Sterling uitgeroeid. 30 verdachten zijn ge arresteerd en aan de Chineesche overheid uitgeleverd. Deze expeditie was een gevolg van den overval in de vorige week door de piraten gepleegd op een Britschen vrachtstoomer, die zij overvielen, en naar het eiland op brachten. De aanval op de piraten is geschied na overleg met den Chineeschen generaal die het commando voert over de troepen van Swatow. De generaal heeft een aantal Chi neesche soldaten ter beschikking gesteld van den commandant van de Sterling. Verschil lende huizen der zeeroovers werden in den asch gelegd. Naar uit Bentheim aan de Nederlandsche grens wordt gemeld, is het gelukt een smok- kclaarsbende van tabak op het spoor te ko men. Vastgesteld werd, dat Hamburgsche smokkelaars groote hoeveelheden tabak met de naeht-D-treinen van Nederland naar Hamburg Duitschland binnengesmokkeld hebben. In totaal konden tot nu toe 12 per sonen gearresteerd worden. De hoofddaders bevinden zich te Hamburg in voorarrest. Het vliegveld Croydon toonde gisteren een maximale bedrijvigheid, daar een buitenge woon groot aantal vliegtuigen uit Berlijn, Genève en Parijs aankwam, die nog voor het van kracht worden van de anti-dumping- rechten Duitsche en Fransche goederen in voerden. Uit Genève werden scheermesjes, wollen goederen en radiotoestellen geïmporteerd. Het aantal der arriveerende vliegtuigen was twee maal zoo groot als Maandag, toen reeds schrijfmachinedeelen, zakmessen e.d. pei vliegtuig werden aangevoerd. De chef van de Depositokassa der Kom mer- en Privatbank, Brueggemann is voort vluchtig. Hij heeft op groote schaal gespe culeerd en ongeveer 250.000 Mark, die hein door cliënten voor aankoop van deviezen wa ren toevertrouwd, verduisterd. Geen der be nadeelde personen heeft zich tot nu toe vreemd genoeg bij de politie aangemeld. Brueggemann was reeds 20 jaren bij de Bank werkzaam. Veertig minuten lang is, naar wij in het Hbld. lezen, een groot deel van het drukste centrum van Londen Maandagavond in don ker gehuld geweest door een defect aan de centrale van de City. Overal ontstonden too neelen van groote verwarring, op straat, in hotels, restaurants en café's, op kantoren en in woningen. Ook de krantenstraat Fleet- street werd er door getroffen. Bij de „News Chronicle'' had men gauw een groot aantal kaarsen bij de hand. Een deel der oplaag werd bij kaarslicht gemaakt. Tienduizenden menschen tastten in schier volledige duister nis rond op straat, in stations en in winkels. Een caféhouder in de buurt van Fleetstreet glom. Hij had nooit iets van electriciteit wil len weten en was steeds het gas trouw ge bleven, zocdat zijn zaak een lichtpunt vele lichtpunten zelfs in termen van de doot hem verfoeide electriciteit gesproken wa.« in de duisternis. In het garnizoen van Elvas is eenige dagen geleden een muiterij uitgebroken, veroorzaakt door ontevredenheid onder de troepen we gens de soldijverlaging. De regeering slaag de erin den opstand te onderdrukken en een groot aantal pesonen te arresteeren. Vier en vijftig onder-officieren zagen ech ter kans naar Badajoz in Spanje te vluchten. Volgens berichten uit Kaboel is de tekst van de nieuwe grondwet van Afghanistan, gepubliceerd De nieuwe grondwet is door den Volksraad geredigeerd, terwijl Koning Natir Khan er reeds zijn goedkeuring aau heeft gehecht. Volgens de grondwet is de staatsvorm van Afghanistan een erfelijke monarchie, het recht van opvolging bezit de zoon van den huidigen koning. De regeering is verantwoordelijk voer den Volksraad, welke laatste het recht heeft wetten uit te vaardi gen. Tegelijkertijd werden de 'bepalingen be- treffende de perswet gepublicerd. Volgens deze perswet hebben slechts Afghaansche onderdanen het recht dagbladen uit te geven, terwijl zij bovendien toestemming van de regeering hiervoor moeten hebben. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de voor malige majoor vlieger Franco uit de kliniek waarin hij zou zijn verpleegd, is verdwenen. Men vermoedt dat hij zich in stilte heeft in gescheept naar Amerika. Van officiëele zijde wordt medegedeeld, dat het tekort op de begrooting der U.S.A. dezer dagen de 850.CC0.000 heeft overschreden. Er schijnen in sommige kringen plannen te bestaan om te trachten dit tekort te dekken op andere wijze, dan door het heffen van nieuwe belastingen of door belasting verhooging. Naar uit Hollywood gemeld wordt, is de bekende filmacteur Tom Mix na een zware blindedarm-operatie, stervende. Een merkwaardig jachtongeval is tijdens een drijfjacht op een aan den hertog van Ratibor behoorend jachtgebied in Polen ge beurd. Toen de drijvers daar een kring ge- s'oten hadden, bleek zich daarin een krach tig hert te bevinden, dat plotseling op de drijvers afrende. Het dier stormde op een der drijvers af en stiet deze het gewij door het rechteroog in het hoofd, zoodat de punt van het gewei aan het achterhoofd weer naar buiten kwam. De drijver was op slag dood. Slechts met moeite slaagde men er in het lijk van het gewei te bevrijden-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1