Agenda VULPENHOUDERS IS SBmneiiland JiecfUsiakea £aatste éecichtm Jieck Sxhoot Stad enOmqeoutq. Wewc&ecicfu 7.30 uur, Cinema Americain: Het eiland der verloren schepen (sens.); boven 14 jaar 7.30 uur, Victoria-Theater: Trader Horn (natuurfilm); boven 14 jaar. een politiek schandaal in amerika. DE STREEK. HOORN. HEILOO. HEERHUGOWAARD. principieele dienst weigering. eerste kamer. japansch ultimatum. EEN VERTROUWENSARTIKEL ALLES ONDER GARANTIE. VAN PUTTEN 0QRTME1JER, Payglop Woensdag 25 November. 2.30 uur, Victoria theater: Trader Horn (natuurfilm); boven 14 jaar. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, paedagogische jeugdbioscoop. 7 30 uur, Cinema Americain: Het eiland der verloren schepen (sens.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De tsaar van Broadway (dram.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Trader Horn (natuurfilm); boven 14 jaar. 7.30 uur, Bioscoop Harmonie: Gekooide menschen (dram.); boven 18 jaar. 8 uur, Waakt en Bidt, verg. N. C. G. O- V., propaganda-rede prof. dr. Slotemaker de Bruïne en lichtbeelden Donderdag 26 November. 8 uur, in A. B. T. voor de Volksuniversi teit: Met Byrd aan de Zuidpool (voor eiken leeftijd). 8 uur, 't Gulden Vlies, optreden Jan van Riemsdijk en zijn cabaretgezelschap. Zondag 29 November. Door „Aurora" te Stompetoren opvoering van „Een dag dame". 10.30 uur, Harmonie, relig. soc. verbond, spreker ds. Theesing uit Middelie. 8 uur, 't Gulden Vlies, ouvoering Banden- pech door het Centraal Tooneel uit Amster dam. Een politiek schandaal van den eersten rang brengt sinds eenige dagen de gemoe deren in de Vereenigde Staten in beweging. De directeur-generaal van eenige suiker ondernemingen, Dahlberg, die de senatoren Watson en Davis zou hebben geholpen om in 1928 en 1929 groote winsten te maken bij den windhandel in suikeraandeelen, wordt er van beschuldigd zoowel in het verkiezingsfonds der republikeinsche partij, als in dat van de democratische partij in 1928 gelden te heb ben gestort met corruptieve bedoelingen. Tot deze conclusie is de voorzitter van een door den Senaat ingestelde commissie, John Hol land, na onderzoek gekomen. Holland ver klaarde, de bewijzen ervoor te hebben, dat Dahlberg in het republikeinsche verkiezings fonds voor de verkiezing van president Hoo- ver, vijfduizend dollar en in het democrati sche verkiezingsfonds voor den candidaat Al Smith duizend dollar heeft gestort en dat hij later deze bedragen van drie handelsorgani saties, waarmee hij in relatie stond, heeft teruggekregen. Dit is volgens de senaats commissie een overtreding van de wet tegen de corruptie. Dahlberg wordt er voorts van beschuldigd, een lid van het bestuur der republikeinsche partij groote bedragen te hebben gegeven om een campagne te voeren voor het winnen van aanhangers in het par lement van hooge beschermende rechten op suiker. PRINS HENDRIK NAAR DEN HAAG. Prins Hendrik verlaat reeds hedenavond het Loo voor het winterverblijf in de resi dentie. JUovinciaal Tlieuws NOORL SCHAF. WOUDE. Maandagavond vergaderde de A R- Kies- vereehiging alhier onder voorzitterschap van den heer v. Dijk. Geopend werd met het zingen van rsaini 25 Een ingekomen stuk van de afd. bt. ran- cras om te pleiten voor actieve handelspoi - tiek bij de regeering, werd voor kennisgeving aangenomen. Verslag werd uitgebracht over de vergadering van den kieskring Den Hel der. Door den heer R. Schuil werd een inlei ding gehouden over: „Iets van den School strijd", waarop een aangename discussie volgde. Door ae zeer lage prijzen der bloemkool neemt de vraag voor het binnenland nog steeds toe. Een file van vracht-auto s, van heinde en ver komen hier naar de veiling om inkoopen doen. Jammer, dat het door den enormen aanvoer, geen merkbaren invloed op de prijzen heeft. Op de zoogenaamde Schei-markt bedroeg de aanvoer 386 stuks vee. De volgende prij zen werden besteed: melkkoeien 160 220; varen- of gelde koeien 140230; stieren 60—/ 90; pinken 110130; gras kalveren 4080. Ete handel was matig. OUDKARSPEL. Wij werden er op attent gemaakt, dat onze politie nog steeds niet telefonisch is aange sloten in tegenstelling met andere Langen- dijker gemeenten, waar dit wel het geval is Het is te hopen, dat onze gemeente hiertoe ook spoedig overgaat, daar het in geval van nood wel eens te pas kan komen. LIMMEN. De werkloosheid begint ook hier beden kelijke afmetingen aan te nemen. Reeds heb ben meerdere bloembollenkweekers hun los personeel gedaan gegeven, wat de werkloos heid nog vergroot. Momenteel zijn 70 per- sonnen werkloos. Eene commissie uit de Ver- eeniging Landarbeidersbond heeft vergaderd en zal de noodige stappen doen. BRAND. In een sigarenfabriek. Hedenmorgen omstreeks 10 uur ontstond door onbekende oorzaak in de sigarenfabriek Apoldro, gelegen aan den Tweeden Born- schen weg te Apeldoorn, toebehoorende aan den heer H. J. Bos. De bovenverdieping brandde geheel uit, terwijl beneden zeer veel waterschade werd aangericht. Fabriek en voorraad waren verzekerd. DE SOCIALE VERZEKERINGEN EN DE LANDBOUW. De Friesche Maatsch. v. Landbouw vraagt tijdelijk opheffing. De Friesche maatschappij van landbouw, heden op 25 November 1931 te L. in algemeen vergadering bijeen, deelde aan den minister van arbeid, handel en nijverheid een motie toekomen, waarin zij er op aandringt ten spoedigste door een noodwet den landbouw tijdlijk vrij te maken van den druk die de so ciale verzekering op het bedrijf legt. GRONDVERZAKKING TE OUDER- KERK AAN DEN IJSSEL. Drie arbeiders in een put bedolven; twee gestikt. Gisteravond te ongeveer half tien heeft zich in Ouderkerk aan den IJssel een ernstig dra ma afgespeeld. Terwijl eenige werklieden be zig waren, een ondergrondsche buis te leg gen voor de motorinstallatie van de graan- malerij der gebroeders Baas, had bij den diep gegraven put een grondverzakking plaats, waardoor drie werklieden werden be dolven. Door onmiddellijk in het werk ge stelde pogingen mocht het gelukken, den 46- jarigen metselaar G. Spek levend te voor schijn te brengen. Helaas bleken de 37-jarige werkman A. Bos en de 39-jarige werkman L. Krijgsman beiden geheel onder de aarde be dolven te zijn. Toen zij te voorschijn waren gebracht, waren zij reeds gestikt. Langdurige pogingen om de levensgeesten op te wekken, mochten niet meer baten. Beide slachtoffers laten elk een vrouw en drie kinderen achter. RESTAURATIE RAADHUIS VEERE. H.M. de Koningin-Moeder heeft door een ruime gift, en ook nog op andere wijze, van Hare voortdurende belangstelling in de res tauratie van het Raadhuis te Veere doen blijken, terwijl de commissie ook van Z.K.H Prins Hendrik blijken van instemming met haren arbeid mocht ontvangen, o.a. door het beste:!en van een zilveren Bouwpenning Het Museum-H. W. Mesdag te 's-Graven- hage heeft bericht, dat het bereid is in Den Haag een 5-tal schilderijen uit de Veersche oudheidkamer door den restaurateur J. C. Fraas te doen behandelen Heden is een begin gemaakt met de in richting van het Gemeentelijk Grondbedrijf. Het terrein, gekocht door de gemeente is be grensd door den Heerenweg, Tuindorp, Nieuwe Laan en Rijksstraatweg. Onder leiding van den gemeente-opzichter den heer L. Bouwman worden opmetingen gedaan, terwijl werkloozen de hagen rooien en wallen slechten. Op het terrein zijn wegen geprojecteerd van resp. 10 en 8 meter breedte. Reeds nu doen zich gegadigden voor om bouwterrein te koopen. Naar we vernamen is er reeds grond aan den Heerenweg (op de z.g. ker- miskrocht) verkocht. De gemeente-opzichter ko nzich echter over de transactie niet uitla ten. Hoe het ook zij, ons grondbedrijf wordt aangepakt en is een goed object voor werk verschaffing. WINKEL. In deze gemeente doet zich thans een geval van mond- en klauwzeer voor, nl. onder het vee van den veehouder J. Jongejans te Lutje winkel. De heer R. Korver, boekhouder bij de coöperatieve broodbakkerij en verbruiksver. „De Tijdgeest" alhier, heeft met gunstig ge volg het examen voor bedrijfsleider afgelegd OUDE NTEDORP. Het woonhuis met weiland, samen groot 4.91.95 H.A., eigendom van de erven voor wijlen den heer A. Strijbis, werd Dinsdag middag in het café van den heer Balk, door notaris De Boer publiek geveild. Voor het geheel werd kooper de heer A. van Zoonen, alhier, voor 11.808. Naar ons werd medegedeeld, heeft de heer O. Krom, commandant der (thans rustende) burgerwacht, wegens gevorderden leeftijd ontslag uit deze functie gevraagd. *Bij den op Donsdagavond gehouden ver koop van de Koffiemolen ten overstaan van notaris Kroon brachten de navolgende per- ceelen op: Huis en erf aan den Hasselaarsweg, eige nares de wed. Doorn, gelegen in de gemeente Zuid-Scharwoude, groot 30 A. 40 c.A., in op bod 2620 Kooper voor 2720 de heer Schene te Zuid-Scharwoude. Huis en erf idem, gelegen in de gemeente Heerhugo- waard, groot 1.94.10 H.A., in opbod 4388 Kooper dezelfde voor 4534. De huizen aan den Basserweg bewoond door de heeren Reine en de Krijger eigen dom van wijlen de wed. Jongeling brachten in opbod resp. op 2290 en 2140 en wer den b,j samenvoeging gemijnd door den heer Kliffen van Zuid-Scharwoude voor 4800. KOEDIJK. Zondagavond gaf de Muziekvereeniging „Aurora" een openbare uitvoering in de zaa' van de heer Jb. Groot, aldaar. Allereerst werden eenige muzieknummers ten gehoore gebracht, waarna een tooneel- stuk in 1 bedrijf, Moppie, de ongeluksvogel door P. Gerdas, werd opgevoerd, dat zeer in den smaak van de aanwezigen viel, of schoon de opkomst niet groot was. Daarna werden nog weer eenige muziek nummers gespeeld en hel mag dus een ge slaagde avond voor .Aurora" heeten, dat be sloten werd met een bal gulden. De eisch luidde 1 X jaar gevangenis straf. Heden heeft de rechtbank hem ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. DE VERDUISTERINGEN BIJ DE BOERENLEENBANK TE OOSTERZEE. De rechtbank te Leeuwarden wees heden vonnis in de zaak tegen den 52-jarigen boek houder bij de boerenleenbank te Oosterzee, die terecht heeft gestaan, verdacht van ver duistering van onderscheidene geldsbedragen tr* een gezamelhke waard" van .n'iin 60.000 De krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroor deelde p. de V., 20 jaar. uit Andijk, gewoon dienstplichtig soldaat te Amersfoort, gedeti neerd te Den Bosch, tot 10 maanden gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis en met ontslag uit den dienst we gens dienstweigering. Vergadering van heden. Bij de voortgezette behandeling van het ontwerp drankwet sloot mevr. Pothuis—Smit zich aan bij den heer Hermans. Het ontwerp biedt weinig voordeel voor drankbestrijding en veel voor den drankhandel. Minister Verschuur verdedigde het ont werp, dat bedoeld is als een rem tegen op wekking aan behoefte aan alcohol, terwijl het tevens de drankbestrijding mogelijkheid biedt zich verder te ontwikkelen. Uit oekden wordt gemeld, dat het Japan- sche opperbevel in den loop van morgen een ultimatum zal overhandigen aan maarschalk Tsjang Hsu Liang, waarin de ontruiming var. Tsintsjau binnen 24 uur wordt geëischt. De bisschop van Haarlem heeft kape laan L. Nijs te Heiloo benoemd tot geestelijk adviseur van de Sint Jozefgezellenvereeni- ging. De ring in de classis Alkmaar der Herv. kerk benoemde in de Maandag gehouden vergadering als consulent voor Zuid- Scharwoude ds. Boeke van Schoorl. COMITÉ VOOR HET VOEREN VAN ACTIE. In een gecombineerde vergadering van verschillende vereenigingen werkende op on derwijs- of politiekterrein, is te Winkel een plaatselijk comité benoemd, voor het voeren van actie tegen het wetsontwerp-Terpstra inzake wijziging (verslechtering) van 't L.O. ONTWAPENINGSAVOND. Maandagavond is in de Doopsgezinde kerk te den Burg een ontwapeningsavond ge houden, ter opwekking een adres van Chr. kerken in Nederland inzake ontwapening te teekenen. De kerk bleek te klein, om alle belangstel lenden te bevatten. Als sprekers traden op ds. A. v. d. Leer (Ger. predikant) met: „Wat is de Ontwape ningsconferentie? en ds. Bustes (predikant bij de Ger. kerk H. V.) „Wat als de confe rentie mislukt?" en Ds. A. Vis (Doopsgezind predikant) „Wat moeten de kerken doen" en Ds. Groenenberg (Herv. predikant) „Teeke nen". Het Herv. kerkkoor van den Burg bracht een gezang ten gehoore, terwijl eenige ge zangen door de aanwezigen werden ge zongen. G. L. VAN DER POST. Op 62-jarigen leeftijd is gisteravond over leden de heer G. L. van der Post, die jaren lang in de technische afdeeling van ons be drijf is werkzaam geweest. Op 1 Mei 1882, dus als 13-jarig jong maatje, kwam de heer Van der Post in dienst van den toenmaligen uitgever, den heer A. Siebert Coster. Tot Maart 1929, dus na een arbeidstijd van 47 jaren, is de heer Van der Post die de laatste jaren dienst deed als machinezetter aan ons bedrijf werkzaam geweest. Hij was een rustig en vriendelijk man, wiens persoon en werk door zijn superieuren en kameraden ten zeerste gewaardeerd wer den. De heer Van der Post die aan een hart kwaal lijdende was, waardoor hij in 1929 gepensionneerd werd was Zaterdag nog aanwezig bij de herdenking van het 40-jarig bestaan van de Afd. Alkmaar van den Alg. Ned. Typografenbond. Gisteravond gevoelde hij zich plotseling niet wel en is kort daarna overleden. De nagedachtenis aan dezen sympathieken veeljarigen medewerker zal bij allen in ons bedrijf in hooge eere worden gehouden. VERKEERSONGEVAL OP DE LAAT. Omstreeks half twee hedenmiddag had op de Laat ter hoogte van de Krebbesteeg een verkeersongeval plaats, dat nog goed is af- geloopen. Uit de richting van de Koorstraat kwam een vrachtauto aanrijden, bestuurd door den heer A. S. uit Heiloo. Voor den slagerswin kel van den heer Groot stond een driewielde bakfiets, waarvoor de auto moest uitwijken. Doordat van den tegenovergestelden kant eveneens een auto naderde, bleek de weg ge stremd, zoodat de heer S. remde. Waar schijnlijk door de gladheid van het asfalt slipte de wagen en kwam met het achterste deel van de bakfiets in aanraking, waardoor deze beschadigd werd. Een voorbijganger, die een paar klokken droeg, werd eveneens even aangereden en bekwam een schaafwon de aan zijn arm, terwijl ook een der klokken beschadigd werd. Het ongeluk moet uitsluitend te wijten zijn aan een samenloop van omstandigheden. De bestuurder van den auto staat als zeer kun- HUr en kalm hekend. VLINDERTJES. Een kleine jongen bracht ons vanmorgen een vlindertje, dat hij in den Molenbuurt had gevangen en een ander kereltje deed een half uur later zijn kleine knuistje open en liet eveneens een koolwitje zien, ditmaal gevan gen in het Victoriepark. Het is geen tijd voor kleine vlindertjes. Zij sterven vari kou of gaan een wreeder. dood tegemoet in lucifers-doosjes of toegeknepen knuistjes. Vlindertjes schijnen in dezen tijd heel zeld zaam te zijn en nog zeldzamer is het zeker, dat er ons vanmorgen twee stuks vertoond werden. Intusschen gelooven wij nu wel, dat zij er nog zijn en wij geven kleine jongens die er nog meer mochten vangen in overweging ze maar niet meer naar ons bureau te brengen Want we weten zeker dat de jongetjes, die wij vanmorgen zagen verschillend waren, maar we hebben zoo'n flauw vermoeden dat het ééne vlindertje ook wat het andere kan geweest zijn. BANDENPECH. Ongetwijfeld zal elke tooneeliiefhebber zich nog wel herinneren met welk een enorm suc ces het uitstekende troepje artisten, dat Cen traal Tooneel heet, onder de eminente lei ding van Louis de Bree, de eerste vier dagen van de Alkmaarsche kermis in 't Gulden Vlies „Geld speelt geen rol" voor het voetlicht bracht. Avond aan avond was de zaal uit verkocht. Iedereen was enthousiast over dit schitterende stuk en het uitnemende spel van dit uit eerste klas krachten bestaande gezel schap. Louis de Bree en de zijnen hebben dan ook Alkmaar en omstreken stormerhand veroverd. Met dit voor oogen heeft de directie van 't Gulden Vlies het aangedurfd om het Centraal Tooneel ook eens in het eigenlijke tooneelsei- zoen naar Alkmaar te brengen. Op Zondag 29 November a.s. zal dit gezelschap de 104e opvoering van de groote schlager „Banden- pech" (La Petite Chocolatière) geven. Deze voorstelling vindt in 't Gulden Vlies plaats. Hierin treden op Louis de Bree, Theo Fren- kel, Lily FrenkelBouwmeester, Joh. Kaart, Mien van Kerckhoven, Philippe La Chapel- le, Mary Dresselhuis, Lenie Madier, Gerard Hartkamp, H. Duiveman e.a. Wij verwachten voor dit charmante blij spel zeer groote belangstelling, in verband waarmede de plaatsbespreking en kaarten- verkoop vanaf heden is opengesteld. WEGENVERBETERING. Thans ook door de Eerste Kamer goedgekeurd. De Eerste Kamer heeft gister, zooals wij reeds in een deel der vorige editie nog kon den melden, zonder hoofdelijke stemming aangenomen le. de onteigeningsontwerpen tot verbete ring van het gedeelte Beverwijk—Alkmaar van den Rijksweg Velsen—Alkmaar; 2e voor den aanleg en verbetering van een weg van Koedijk—Noordeinde naar Niedor- per Verlaat, onder de gemeenten Koedijk, Warmenhuizen, Oudkarspel, Noordschar- woude, Haringkarspel en Heer-Hugowaard: 3e. Voor aanleg en verbetering van een weg van Niedorperverlaat naar Aartswoud onder de gemeenten Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp, Winkel en Hoogwoud. CONSUMPTIEIjSBEREIDERS. Alhier is opgericht een afdeeling van den Ned. Bond van Consumptieijsbereiders. Het bestuur is samengesteld uit de heeren E. J. Kamp, vooizitter, G. Rus, secretatis en D. Dekker, penningmeester. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE BERGEN. Naar wij vernemen heeft mr. Ubbens. de rechtercommissaris belast met het onderzoek naar het vergiftigingsgeval in Bergen, aan dr. Kruytbosch te Castricum opgedragen een onderzoek in te ste1 en naar de geestvermogens van de vrouw, die verdacht echtgenoot ver&iïHging van haar Het feitelijk onderzoek in deze zaak is thans grootendeels geëindigd, maar omdat nog verschillende rapporten var. deskundi- gen worden verwacht, laat het zich aanzien dat de openbare behandeling der zaak eerst ongeveer eind Januari of begin Februari zal plaats vinden. EEN NIEUW RIJWIEL TE KOOP AANGEBODEN. Zondagavond omstreeks 8 uur reed de rijksveldwachter Kloprogge te Dirkshorn door Kalverdijk, toen hij aldaar een vreem deling aantrof, in 't bezit van een zoo goed als nieuw rijwiel, dat aan verschillende per sonen te koop werd aangeboden. Bij aanhou ding en ondervraging bleek de man geen hollandsch te spreken en ook niet te kunnen rijden op het rijwiel. De vreemdeling gaf voor uit Keulen te komen. Daar de zaak verdacht was, nam de politie den man mede naar den burgemeesW Warmenhuizen, waar bij verdere ondervra ging bleek, dat de man was ontvlucht uit het psychopathen-gesticht te Heiloo. Het Gesticht werd opgebeld en een paar uren daarna werd de vluchteling door personeel uit de in richting afgehaald. Zijn naam is Aloiz Arends. GESLAAGD. Voor liet Staatspraktijkdiploma voor Han del en Administratie slaagde de heer H W Holsmuller, alhier. HET VERVOER DER REIZIGERS ALKMAAR—HOORN. Een onzer lezers verzoekt ons de aandacht te vestigen op het meer dan treurig vervoer der reizigers AlkmaarHoorn en omgekeerd. Niet alleen dat er vooral des Zondags veel te kort treinen gaan, maar het is, zegt hij, meer dan ergerlijk om dat personenvervoer te doen geschieden met een stelletje wagens, dat men beter aan het West-Friesch Museum te Hoorn in bruikleen kon geven, om het tegenwoordig geslacht te laten zien. hoe men vroeger reisde. Het gevolg .is dan ook. dat het .autobusver- |l d naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 November. Medegedeeld door het Kon Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.8 mM. te Vardö. Laagste barometerstand 728.3 mM. te Vest Manör. Verwachting, geldig tot den avond van 26 November: Matige tijdelijk wellicht toenemende, Zuid oostelijke tot Zuidwestelijke wind; zwaar be wolkt tot betrokken, later waarschijnlijk regen; aanvankelijk zachter. keer hiervan profiteeit, hetgeen vermoedelijk de bedoeling der directie van de H. IJ S. M. zal zijn. Wanneer dit vermoeden juist is, aldus de inzender, dan gaat het zeker den goeden kant uit. PETITIONNEMENTSACTIE VAN DEN WERELDBOND DER KERKEN. Men schrijft ons: Zooals reeds eerder in de pers werd be kend gemaakt, is door de Nederlandsche af deeling van den Wereldbond der Kerken een petitionnementsactie georganiseerd, met als doel, zooveel mogelijk handteekeningen te krijgen op een adres, dat zal worden ge zonden aan de a.s. Ontwapeningsconferentie te Genève en dat zij als volgt formuleerde: „De Christelijke Kerken in Nederland vol gen met spanning den gang van Uwe be raadslagingen en spreken den vurigen wensch uit, dat Uwe hooge vergadering moge komen tot zulk een p-ositief resultaat, dat de ontwapening, zooals deze ir. het Statuut van den Volkenbond is bedoeld", eindelijk met kracht worde nagestreefd. Onrust, wantrouwep en vijandschap wel ke naar het oordeel van zeer velen ook in de Vredesverdragen hun wortel hebben, maken den toestand in Europa onhoudbaar. Wij bidden, dat Gij de wijsheid en de kracht moogt ontvangen om uit gehoor zaamheid aan God en uit liefde tot de menschheid Uw moeilijk wérk te volbrengen. De Kerken rekenen op U", Om hier in Alkmaar deze actie zoo intens mogelijk te kunnen voeren werken alle Alk maarsche pi'edikanten en verschillende ker kelijke- en niet-kerkelijke godsdienstige gröe- p>en, van recht- en vrijzinnige richting, sa men, en zullen door de heele stad de lijsten ter teekening worden aangeboden. Lezer, als gij Christen zijt, teekent dan op deze lijsten. De Christelijke Kerken hebben hierin een groote eereschuld af te doen. Helpt deze actie te doen slagen' Zii. die bij U komen, geven hun ti'd hiervoor. Geeft gij Uw handteekening! Zoovaak is gezegd, dat in de kerken in dezen tijd geen kracht meer zit. Laat deze actie bewijzen, dat de Christe lijke Kerken, niet alleen met woorden, niaar ook met den daad willen tronen den nood van dezen tijd te begrijpen. Maar zii zul'en niets kunnen zonder Uw steun. De Wereld bond rekent ook op U! Steunt deze petition nementsactie! LICHT OP! Hedenavond voor rijwie'en en motorrijtui gen en andere voortuigen te 16,2o uur lich op. OlA.1t MALAISE IN DE OOST. De werkloosheid neemt snel let. In December 1930 werd het aantal Euro- peesche werkloozen in Nederlandse!) lnme door het kantoor van Arbeid geschat P 2400 (Java: 2225 en buitengewesten: Hty Daarvan verkeerden er 13G0 in benarde ti- nancieele omstandigheden. In de laatste drie maanden (Aug., ï»ept en Oct. 1931 dus) waren op aile beurzen inge schreven: 6988 werkloo/e Europeanen, tn 15945 Inlanders! Tegenover de 6988 als werkloos '!1 ge schreven Europeanen stonden slechts oii werkgevers-aanvagen en 432 plaatsingen. BETALING DER LANDRENTE. Vertraging ook door misoogst. Naar Aneta verneemt, is tot dusver de landrente-inning op Java en Madoera j-8 millioen gulden minder geweest dan in de zelfde periode van het vorige jaar De totale opbrengst aan landrente bedraagt wat Java en Madoera betreft ongeveer 33 inillioen gulden. Deze verminde-de ontvangst is voor het grootste deel een gevolg van den laten oogst, veider van de meer soejiele inning en ook van de gedeeltelijke oogstmislukking hivr er. daar in het kustgebied. INLANDSCHE AMBTENAREN EN PENSIOENEN. In den Volksraad werd aangenomen het voorstel van de regeering tot instelling van een pensioenfonds voor de weduwen van Inlandsche ambtenaren. De eerste stap hier toe is de regeling van de pensiooen van alle Indische ambtenaren, welke to. nu toe a'" hingen .van individueeie beslissingen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2