^Binnenland Jijdscficiften Band: en 'Juw&ouux door EEN ADVOCAAT hjardhandige onderwijzer. de fraude aan het departement van financien. ralsma omtrent deze jeugdigen zwakkeling tas niet onverdeeld gunstig, doch de heer «liggers was wat milder in zijn meening en adviseerde een voorw. veroordeeling. De schade was door verdachte uit eigen drang vergoed. De officier, hoewel geneigd tot het vorde- van een voorw. straf, las den knaap gtreng de les en vorderde een ernstige srtai, 3 maa'iclen £ev- voorw. met 3 proefjaren Vonnis 6 weken gev. voorw. met 3 proefjaren en het opleggen van strenge bijzondere voor- waarden. EEN MINDER AANGENAME BEGROETING. Toen de heer J. Moedt, ambtenaar der be lastingen te Alkmaar, zich op 10 September te Egmond aan Zee vervoegde aan de wo ning van mej. Wilhelmina D., huisvrouw van den visscher Jb. Zee, met het doel inlichtin gen in te winnen omtrent haar afwezige zuster, bleek deze met dit bezoek niet bepaald ingenomen en verwelkomde den heer Moedt, die zich uit voorzorg bevond in gezelschap van de heeren A. Bergsma en ten Bruggen- cate, respectievelijk rijks- en gemeenteveld wachter, met de weinig aanlokkelijke woor den: „schaam jij je niet, laffe kerel, leelijke lafaard, mispunt!" De heer Moedt brak de conservatie dus maar liever zoo spoedig mo gelijk af en was zoo vrij zich zelf satis factie te bezorgen óoor het indienen van een klacht ter zake beleediging van een ambte naar, Volgens mededeeling van den gemeente veldwachter was verdachte niet zoo kwaaa, «naar zeer opvliegend. De offlc'er meen echter, dat de juffrouw wel wat heel erg on hebbelijk was opgetreden tegen een ambte naar die zijn plicht deed en vorderde 20 boete of 20 dagen. Uitspraak onder aanne- ming van verzachtende omstandigheden f 10 boete of 10 dagen. VOOR DE VARIATIE EENS HUIS VREDEBREUK. Na een in den morgen van Vrijdag 25 Sep tember duidelijk uitgesproken meeningsver- schil tusschen de buurdames mej. K. en mej Womma te Wieringen, vervoegde zich eeni- gen tijd later de echtgenoot Dirk Cornelis K. aan de woning van mejuffrouw Womma en drong die woning binnen, na vooraf een raampje te hebben verbroken. Hij gedroeg zich daarin al zeer onbehoorlijk en bevuilde onder meer met zijn grove boerenklompen het echtelijk bed van de familie Womma. De politierechter noemde dit optreden buiten gewoon schandelijk en voegde den verdachte toe: Als je dat bij mij had geprobeerd, had ik je bij je kraag gepakt en je er uitgesmeten De moeder van verdachte hield nog een om standig betoog ter verzachting van haars zoons optreden optreden. De officier dweepte echter niet bijzonder met de wijze waarop verdachte zich had gedragen en vorderde 50 boete of 50 dagen Vonnis 30 boete of 30 dagen, 't Is in orde ,zei de veroordeelde gemoedelijk. EEN OPSTOPPER UITGEDEELD. De 33-jarige arbeider Pieter L. te Egmond Binnen, wiens handen blijkbaar nogal los aan het lijf zaten, had op 5 October den smidsknecht Cornelis Peperkamp uit Castri cum onthaald op een krachtigen vuistslag in het gelaat, zulks volgens zijn verklaring om dat Kees Peperkamp, die aan een haring zat te kluiven, geen aanstalten maakte deze deli catesse te betalen. De mep kwam zoo hevig aan, dat de neus van den Castricummer smic aan bloeden „sprong". Verdachte was de zoon van een arme weduwe, reden waarom hij zich zeker van drankgebruik en het plegen van strafbare feiten had moeten onthouden. Eisch 25 boete of 25 dagen. Vonnis tegen den „onge bonden liefhebber van het vuistrecht", zoo als de politierechter hem noemde, conform eisch. EEN VENIJNIGE KNIESCHOP. De 22-jarige arbeider Frans S., geboren te Onstwedde en wonende te Wieringen, gaf op 4 October aldaar den getuige R. Hoekstra, landbouwer, een schop tegen het kniege- WIw J voor we"f hij heden terecht stond v^rdachte had in een aan drank ontleen de baldadigheidsstemming de vrouw van Hoekstra lastig gevallen, waartegen Hoek stra natuurlijk protesteerde Deze ontving toen een trap en ook zijn vrouw werd een he c e m'shandeling toegediend. Hoekstra verlangde wegens beschadiging van zijn kleeren 20 schadevergoeding. Eisch 35 boete of 35 dagen. Vonnis 25 boete of 25 dagen en 10 gulden schadever goeding. ALKMAARSCHE VROUW MISHANDELD. De verdachte heer Fred. R. had den 21 ^■ept. te Medemblik in 't café van den heer Roemer mej. H. Manshanden, echtgenoote van den heer H. de Jong te Alkmaar, die zich aldaar onledig hielcf met de talrijke harddraverijbezoekers te bedienen, een klap in den hals toegebracht De getuige hielp haar zuster een in 'n twist gewonden man naar een zijkamertje te vervoeren. Welk mo tief deze man had deze vrouw aldus te mis handelen, is nog altijd een raadsel. De officier requireerde 15 boete of 15 hagen. Vonnis conform. Hierna sluiting. VERDUISTERING VAN EEN BRIEF Ju de zaak van E. P. M., die in hooger be P door het gerechtshof te 's-Gravenhage aftr>deeld tot 1 jaar gevangenisstraf met duj.1 Yan voorloopige hechtenis wegens ver- bet ffril,jï van een brief uit het strafdossier waar e ecn teKen hem aanhangige zaak, de hiJ 1S vrijgesproken, heeft gisteren ac|vocaat-generaal bij den hoogen raad, van n4rger' geconcludeerd tot vernietiging naar arres* en verwijzing van de zaak ee naangrenzend hof. tassLiM?0ge ^aad behandelde gisteren een bXd?reroeP van een onderwijzer aan een teerling wfcfÏÏn* 'S"Grave,lhage' die ""l een stok llad 8<-'§€ven- zes jongens met e «laan, omdat zij hun Engelsche les niet kenden. Toen de jongen, die tot beul gepromoveerd was, zijn werk wat te sum mier opvatte, heeft de onderwijzer die taak zelf op zich genomen. Wegens mishandeling heeft de Haagsche rechtbank hem veroor deeld tot zestig gulden boete, v/elke straf door het Hog te 's-Gravenhage gereduceerd werd tot 10. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad zal op 7 December a.s. concludeeren. HARDHANDIGE ONDERWIJZER. De hooge raad heeft gisteren behandeld een cassatieberoep van Sj. T., onderwijzer aan een bijzondere school te 's-Gravenhage, die een leerling order had gegeven, zes jon gens met een stok te slaan omdat zij hun En gelsche les niet kenden. Toen de jongen, die tot beul gepromoveerd was, zijn werk wat te summier opvatte, heeft de onderwijzer die taak zelf op zich genomen. Wegens mishan deling heeft de Haagsche rechtbank hem ver oordeeld tot f 60 boete, welke straf door het hof te 's-Gravenhage gereduceerd werd tot De advocaat-generaal bij den hoogen raad, mr. Berger, zal op 7 December conclusie nemen. DE KWESTIE DER PALEISLOTEN. De uitloting zal in elk geval nog eenige maanden duren. De Amsterdamsche rechtbank heeft, zooals gister reeds gemeld, den eisch toe gewezen van den heer de Castro, om de achterstallige trekkingen der loten 1867 van 1 October 1911 tot 1 November 1930 te doen plaats vinden. Men dient thans af te wach ten, of de tegenpartij van deze uitspraak in hooger beroep zal gaan. Hiertoe heeft zij drie maanden den tijd. Ook al zou zij geen hooger beroep aanteekenen. dan zou zij de zaak dus nog vier maanden kunnen rekken, alvorens tot uitloting over te gaan. Mr. Van Vugt had in zijn 13 dezer gehouden pleidooi geëischt, dat het vonnis uitvoerbaar zou worden verklaard bij voorraad, d.w.z. dat het Paleis zou worden veroordeeld, om op staanden voet tot trekking over te gaan. De rechtbank heeft dezen eisch nier ingewilligd, doch het Paleis veroordeeld, om de trekkin gen te doen plaats vinden één maand, nadat het vonnis kracht van gewijsde zal hebben gekregen. Ook de eisch om gedaagde te ver- oordeelen tot een schade van f 100 voor eiken dag, dat zij in gebreke blijft, is niet toe gekend; dit bedrag is verminderd tot 10. Gaat het Paleis in hooger beroep, dan be gint de heele procedure van voren af aan en zullen lotenhouders dus nog langer op de trekkingen moeten wachten, gesteld het ge val. dat de hoogere beroepsinstantie eveneens tot een veroordeeling komt. Mogelijk is ech ter ook, dat het Paleis thans bereid zal wor den gevonden tot een schikking. Op de alge- meene vergadering van het vorige jaar nam het bestuur nog een afwijzend standpunt in. De rechtbank heeft in de uitvoering van het vonnis zeer duidelijk doen uitkomen, dat het waarborgfonds niets te maken heeft met de trekkingen en dat het waarborgfonds eerst in de zaak kan worden betrokken, nadat de trekkingen hebben plaats gehad, dus wanneer de betalingen moeten geschieden In dit geval zullen er dus twee debiteuren zijn, het Paleis en het waarborgfonds, het Paleis onvoorwaardelijk, het waarborgfonds alleen voor zoover dit tegenover de niet- uitgelote stukken gerechtvaardigd is, daar dit fonds eigendom is van alle lotenhouders. Dit zal dus hierop neerkomen, dat, wanneer de trekkingen verricht zijn, betaling kan wor den verlangd niet van het waarborgfonds, omdat dit niet voldoende is, maar van het Paleis. OPLICHTING VAN EEN JUWELIER De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, concludeerde Maandag tot verwerping van het cassatieberoep van iemand, die bij bevestiging van een vonnis der Rotterdamsche rechtbank door het Haag sche gerechtshof is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens oplichting van een juwelier te Rotterdam voor een waarde van 2688. EEN DRONKEN CHAUFFEUR. Voor de rechtbank te Arnhem vond gis termorgen terecht een reiziger uit Rheden, die op 19 Sept. jl. op den Velperweg bij Arn hem een auto-ongeluk veroorzaakte, waarbij zijn zwager het leven verloor. Verdachte had in een dronken toestand met zijn auto, dien hij zelf bestuurde, in volle vaart tegen een mast van de electrische leiding gereden met het bovenvermelde gevolg. IIH eischte tegen hem een gevan genisstraf voor den tijd van negen maanden waai van zeven maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, terwijl hem voor den tijd van een jaar verboden zal worden een motorrijtuig te besturen Uitspraak 1 Dec. a.s. Aan het rapport inzake het onderzoek naar de gepleegde fraude bij het beheer der schal- cistpostrekening is het volgende ontleend: Bij het onderzoek is geb eken dat een com mies, nadat een controlestaatje bij den chef was ingeleverd, op verschillende tijdstippen, tusschen 1 October 1925 en 29 Augustus 1931, een postchèque aan toonder opmaakte en het advies aan den Girodienst medezond met een afzonderlijk door hem opgemaakt en onderteekend borderel. De cheque werd door hemzelve behouden en geïncasseerd. Het totaal door hem verduisterd bedrag ad 160.611.04 is op een bij de Nota gevoegde lijst gespecificeerd. Zoo heeft hij op 30 Juli j.1. een chèque tot een bedrag van 2091.66 opgemaakt en ge- teekend, we ke mede op 31 Juli 1931 door den Girodienst werd afgegeven. Indien nu de betrokken chef het saldobiljet had verge leken met het bijgevoegde staatje, dan zou hem ziin opgevallen dat aan cheques was af geschreven een bedrag van 133.254.75 ter wijl het controlestaatje van 30 Jujj slechts vermeldde een bedrag van 128.969.32 olus 2193.77 is 131.163.09. Het verschif is het bedrag van de wederrechtelijk uitgeschre ven chèque. Deze voor de hand liggende controle, die chef nagelaten; voorts werd de enveloppe van den Girodienst met saldobiljet en stukken niet door hem, maar door den commies ge opend, die het borderel en het bewijs van afschrijving van de chèque in quaestie er uit verwijderde. De onderteekenaren van t rapport zijn van meening, dat de betreffende referendaris in het geheel geen toezicht oefende op de hande lingen van den commies en, daar laatstge noemd; bevoegdheid tot teekenen bezat, was hij door dit volslagen gemis aan toezicht in de gelegenheid zich zooveel gelden toe te eigenen als hij maar wilde. Het verzuim van de Algemeene Rekenkamer. Ten aanzien van de vraag, hoe het mogelijk is geweest, dat voor de Algemeene Reken kamer de gepleegde verduisteringen verbor gen zijn gebleven, merkt het rapport o.m. op, dat is komen vast te staan, dat in de recapi tulatie van de verantwoorde uitgaven door den commies opzettelijk telfouten zijn ge maakt teneinde de gepleegde fraude niet aan het licht te doen komen. Deze recapitulatie werd als regel niet door de Algemeene Reken kamer geteld en dientengevolge is de onjuist heid, die de telling inhield, onopgemerkt ge bleven. Het rapport oordeelt het niet-tellen der recapitulatie als een ernstige leemte in de controle van de Algemeene Rekenkamer. Conclusie. Resumeerende komt het rapport tot de con clusie, dat het feit, dat de gepleegde fraude jarenlang kon plaats vinden zonder te wor den opgemerkt, eenerzijds moet worden toege schreven aan ernstige plichtverzaking van den chef van het bureau Rijksbetalingsdiensr en anderzijds in eenige leemten in de con trole der Algemeene Rekenkamer, waarvan de commies op zeer sluwe wijze heeft gebruik gemaakt. FUSIE. In een te Amsterdam gehouden gemeen schappelijke vergadering van leden van den Bond van Leeraressen bij het Huishoudon- derwijs en die van de vereen, tot bevordering van het Nijverheidsonderwijs voor meisjes is besloten tot fusie van de beide organisaties waardoor e vereeniging tot stand komt, die de beide hoofdtakken van het meisjesnijver- heidsonderwijs omvat. De nieuwe vereeniging zal de naam dra gen van: Bond van Leerkrachten bij het Nij verheidsonderwijs voor meisjes. De concept statuten en het huishoudelijk reglement wer den door de vergadering behandeld en goed gekeurd, terwijl er tevens een voorloopig be stuur benoemd werd. Besloten is de koninklijke goedkeuring op de statuten te vragen. PHILIPS GLOEILAMPEN FABRIEKEN. Uitbreiding der fabricage in Enge land. Naar aanleiding van verschillende aan de directie van de N.V. Philips Gloeilampenfa brieken gestelde vragen omtrent den invloed, welken de sterke verhooging van de invoer rechten in Engeland voor Philips zal hebben, deelt zij het volgende mede: „Onze omzet van gloeilampen in Engeland werd reeds voor ca. 70 pCt. daar te lande gefabriceerd; door thans getroffen maatre gelen zal binnenkort ook het overige gedeel te van dezen omzet in Engeland vervaardigd worden. Wat de radio betreft, kunnen onze fabrie ken in Engeland op het oogenblik reeds in het grootste gedeelte van de behoefte voor de Engelsche markt voorzien, terwijl zij binnen zeer korten tijd aan de geheele vraag zullen kunnen voldoen. Door deze maatregelen zal het ons moge lijk zijn, de positie die we op de Engelsche markt innemen, nog belangrijk te verster ken". NEDERLANDSCHE HANDELS- EN LANDBOUWBANK. Surseance van betaling verleend. De rechtbank te Haarlem heeft aan de Ne- derlandsche Handels- en Landbouwbank al daar voor den tijd van 1 Y: jaar surseance van betaling verleend. Tot bewindvoerder is benoemd mr. A. Bruch, advocaat en procureur te Haarlem. CRISIS-MAATREGELEN. Het bestuur der vereeniging voor actieve handelspolitiek heeft aan den ministerraad een adres gericht, waarin verschillende wen- schen worden geuit met betrekking tot het ontwerp-crisisinvoerwet en dat tot toeken ning van bevoegdheid aan de regeering tot het tijdelijk treffen van afweermaatregelen tegen kunstmatige concurrentie uit het bui tenland. EEN MERKWAARDIG DREIGEMENT. In een Maandagavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam gehouden vergadering van de federatie der S. D. A. P. en den Bestuurdersbond. hebben de heeren E. Kupers. voorzitter N. V. V. en A. B. de Zeeuw, wethouder van financiën, het woord gevoerd om te protesteeren „te gen de wijze waarop de regeering en de be zittende klasse reageeren op de eischen van het modern georganiseerd "proletariaat." Aan het verslag van den correspondent over deze bijeenkomst ontleent het Hbl. slechts deze merkwaardige uitlating van den heer De Zeeuw, toen hij het had over de steunverleening van het Rijk aan de ge meente: „Mocht blijken, dat de door de regeerin0 te stellen voorwaarden de functies van d leden van het gemeenteb"stuur zouden neet halen tot administratieve functies, dan zulle de sociaal-democraten die functies neerleg gen". VERKEER EN ALCOHOL. Verlenging van den termijn van intrekking der rijbewijzen ge vraagd. De gezondheidscommissie te Winterswijk heeft zich in een adres tot den minister van Waterstaat gewend. Zij is van oordeel, dat het op den weg ligt der gezondheidscommis sies, die hebben te waken tegen alles wat de volksgezondheid in gevaar brengt, bij de overheid aan te dringen op het nemen van meer afdoende maatregelen ter bestrijding en voorkoming van de talrijke ongevallen bij het snelverkeer, veroorzaakt door in meer of mindere mate onder den invloed van alcohol verkeerende bestuurders van auto's en mo torrijwielen. De Commissie is er van overtuigd, dat het meer dan tijd is, dat de regeering dergelijke strengere maatregelen neemt en dringt er bij den minister op aan, bij de Staten-Generaal een voorstel tot wetswijziging in te dienen, waarbij de mogelijkheid wordt geschapen, dat aan dergelijke bestuurders voortaan niet slechts voor één of ten hoogste twee jaar, doch voor meer jaren en bij herhaling zelfs voor levenslang hun rijbewijs kan worden ontnomen. INLANDSCHE GERST VOOR BIERBROUWERIJEN. Een onderzoek ingesteld Op de vragen van het Eerste-Kamerlid den heer Van der Lande betreffende het ver plichtend stellen van het gebruik van Neder- landsche gerst voor de bierbrouwerijen hier te lande, heeft de minister van binnenl za ken en landbouw geantwoord, dat althans een belangrijk deel van de inlandsche gerst gpschikt is, om in de bierbrouwerij te worden verwerkt. In verband hiermede is sedert Augustus j.1. in onderzoek, of bij de bierbrouwerij in ons land het gebruik van inlandsche gerst kan worden bevorderd. In afwachting van het resultaat van dit onderzoek meent de mi nister zich van verdere beantwoording van de vragen voorshands te moeten onthouden. KORTE BERICHTEN. De jaarlijks in Januari door de Konink lijke Nedèrlandsche vereeniging Avicultura te 's Gravenhage te houden pluimvee tentoon stelling zal in 1932 niet p'aats hebben en is voorloopig uitgesteld tot Januari 1933. Op 58-jarigen leeftijd overleed te Amster dam de heer G. W. Knap, een schilder van figuur, stadsgezichten en landschappen. Te Vlaardingen is ingebroken in een rij- wielfabriek. In de werkplaats is een geld kistje opengebroken en de inhoud, zijnde 150, ontvreemd. Bij nota van wijziging is op hoofdstuk VlIIb (financiën) alsnog ruim 300.000 be zuinigd. HOE DE FILM „TRADER HORN" WERD OPGENOMEN. „Trader Horn", de geheel in Centraal- Afrika opgenomen Metro Goldwyn Mayer- film, is een van die rolprenten die heel lang in productie waren maar ook een meer dan gewone belangstelling vermogen op te wekken. W. S. van Dyke, die deze film regisseerde, vertrok den 29sten Maart 1929 uit New-York met de „Ile France"' om authentieke op namen in Midden-Afrika te maken. Hij werd vergezeld door Harry Carey, Edwina Booth en Duncan Renaldo, als de drie hoofdper sonen uit de bezetting, een staf van technisch personeel en een enorme installatie, omvat tend een volledig miniatuur studio, geluid opname-apparaten, een negen ton wegende generator, een electrische koelmachine, als mede een complete ladio-installatie. Deze expeditie, de grootste sinds de dagen van de opnamen van „Ben Hur" eveneens voor de Metro Goldwyn in Italië, keerde pas het volgend najaar terug. Edwina Booth, Harry Carey en Renaldo keerden iets vroeger naar Amerika terug dan Regisseur van Dyke, die in November '29 arriveerde, tezamen met Mutia Wa Mula en Riano Tindame, twee Afrikaansche inboorlingen, die in de film be langrijke rollen vervullen. Van Dyke is van meening, dat deze Afri kaansche expeditie de moeilijkste van zijn ge- deele loopbaan is, die o.a. het vervaardigen van „Witte Schaduwen en „Het lied van de Zuidzee" omvat, beide in de Zuidzee opge nomen. Van Dyke bracht genoemde inlanders mede om enkele kleinere scènes, speciaal „close ups", die nog noodig mochten blijken, in de studio's te kunnen opnemen. Deze inlanders werden aanvankelijk even wel niet in de Vereenigde Staten toegelaten, omdat de immigratie-autoriteiten bezwaren opperden. Het voornaamste bezwaar was ge baseerd op het feit, dat zij het „examen", waaraan iedere immigrant onderworpen wordt, niet konden doorstaan. Zij konden namelijk niet schrijvenhun dialect kent alfabeth noch geschreven woorden. De Brit- sche autoriteiten ebben voor hun land streek de moeilijkheid opgelost door een vingerafdruk te gebruiken als rechtsgeldige „handteekening". De ambtenaar op Ellis Island verklaarde zich niet bevoegd, de zwartjes met een der gelijke gebrekkige manier van schrijven toe te laten. De minister van Arbeid besliste ten slotte, dat voor beide Atrikanen een uitzonde ring mocht worden gemaakt, dat men hen zou toelaten als .beroeps-acteurs' Dit incident veroorzaakte inmiddels eenige weken vertraging in het voltooien van de film, terwijl salarissen en andere onkosten moesten worden doorbetaald. Deze extra- kosten liepen tot een bedrag van 7.500 per dag. Om deze uitgave bekommerde de Metro Goldwyn Mayer zich echter minder dan om de dreigende onmogelijkheid, een film. waar aan reeds duizenden waren besteed, te vol- ooien. Korten tijd nadat deze moeilijkheden uit den weg waren geruimd, werd Edwina Booth ziek als gevolg van de ontberingen en infecties, waarin zij maandenlang was bloot gesteld in de Afrikaansche wildernis. De grootste teleurstellingen, de geweldig ste moeilijkheden moest men overwinnen tij dens de reis naar en in Afrika. De problemen die men na den terugkeer der expeditie in Culver City had te overwinnen, waren van zuiver-technischen aard. Dit is er tevens een bewijs voor, dat een groote filmmaatschappij als de Metro Goldwyn Mayer heel wat over heeft om een film een authentieken achter-» grond te geven, hetgeen ook weer blijkt uit het feit, dat deze maatschappij den regisseur W. S. van Dyke wederom uitgestuurd heeft, thans naar de Zuidzee-eilanden om een ver filming te maken van Peter B. Kyne's roman Ne ver the Twain shall Meet". Waarschijnlijk zal de gemiddelde leek zich ternauwernood kunnen voorstellen, welke moeilijkheden de „Trader-Horn"-expeditie had te overwinnen. Misschien zegt het iets, dat de apparaten, met een totaalgewicht van meer dan tachtig ton. meegedragen moesten worden door een gebied, dat als een der on- doordringbaarste van Afrika geldt. Alle leden der expeditie waren ingeënt te gen koortsen en slaapziekte alvorens men uit Mombassa vertrok. Een Engelsche legerarts reisde mee. Van Mombassa aan de kust tot Nairobi was tamelijk gemakkelijk, omdat men hier nog gebruik kon maken van de hulp middelen der beschaving, zooals spoorweg trajecten en stoomschepen. Te Nairobi moes ten onderhandelingen gevoerd worden met de vertegenwoordigers van verschillende naties, n.1. de Belgische, Fransche en Engelsche; tolken, dragers, jagers en drijvers moesten in dienst worden genomen, allerlei maatregelen ter bescherming van de gezondheid van de expeditieleden moesten worden opgesteld. Verder moest men zich bedienen van os senwagens, inlandsche voertuigen en booten. Men moest zich bewegen langs smalle, ge kapte voetpaden vermaard om den over vloed van wilde en zeldzame dieren, daarna ging men door Oeganda-land. om vervolgens naar het hartje der Belgische Congo te gaan, waar de Afrikaansche dwergstammen huizen. Edwina Booth, de twintigjarige blonde actrice, die na veel moeite de hoofdrol be machtigd had, liep hel grootste gedeelte van den tijd in een grascostuum, zooals de in landers in dat tropische land dragen. Alle leden der expeditie verklaarden na den terug keer in de „States", dat Edwina Booth* een merkwaardige lichamelijke kracht en uit houdingsvermogen had betoond ondanks de meermalen onpleizierige omstandigheden. Wanneer zij haar grascostuum niet droeg, liep Edwina rond in een khaki broek, flanel len hemd en vilten schoenen. Zij liep twee of drie verschillende soorten van koorts op, tal rijke blaren en schrammen, maar haar ple zierige stemming werd daardoor nauwelijks benadeeld. Zij verklaarde, dat haar grootste vriend de vaselinepot was geweest. „Op den Uitkijk", tijdschrift voor het chr. gezin. Het nieuwe nummer wordt geopend met een bijdrage van prof. dr. A. van Veldhui zen over Cyprus in den bijbel. Dr. J. Bruins Slot schrijft over de strafzaak Ca- las, dat in de tweede helft der achttiende eeuw in West-Europa veel stof opjoeg. G. W. Dekking schreef een „Op den uitkijk in Z.-Afrika". „De chemische oorlog" is het onderwerp waarover dr. de Gee een opstel schreef. Ir. baron van Heemstra schrijft over beveiliging van treinen door seininrich- tingen. In zijn uitkijk buiten onze gren zen bespreekt ds. Boerkoel het oorlogscon- fliet ChinaJapan en het vredesconflict FrankrijkDuitschland. Dr. R. van Deemter schrijft over het door den Vesuvius verwoeste Pompeji. Dr. J. Veldkamp houdt in zijn uitkijk binnen onze grenzen een beschouwing over de crisisdebatten in de Tweede Kamer. Cora Westland vervolgt „Deze wankelende wereld". WARMENHUIZEN. Overzicht „C. V. V." van 16 t m 21 November 1931. Roode kool. Het leek van deze week veel op, dat de handel in de koolsoorten en die ook van de roode kool iets vlugger was. De eerste kwaliteit roode kool zijn allen ver kocht; de prijzen varieerden van 1.10 tot 2,80 per 100 K.G. Op Zaterdag j.1. was trouwens alleen maar de gelegenheid om eerste kwaliteit te koopen. Als gevolg van deze iets gunstiger prijzen zullen wel meer roode kool aangevoerd worden, temeer daar de tuinders nu een groote zekerheid hebben, dat hunne partijen verkocht kunnen worden. De prijzen van de kale roode kool liepen van 0.60 tot 1 per 100 K.G. De aanvoer bedroeg in deze week 8625 K.G. tegen 14.400 K.G. in de vorige week. Gele kool. Eveneens in afwijking van de vorige weken zijn de besteede prijzen voor de gele kool (eerste kwaliteit) boven de 1 per 100 K.G. geloopen. Ten hoogste werd voor de eerste kwaliteit besteed 160 per 100 K.G. De aanvoer bedroeg maar 2500 K.G. tegen 1800 K.G. in de vorige week. Deensche witte kool. Als voorlooper van de vele partijen Deensche witte kool die bin nenkort zullen volgen werd op j.1. Vrijdag een partijtje van 425 K.G. eerste soort Deensche witte kool verkocht voor den prijs van 1.10 per 100 K.G. Gele uien, drielingen en nep. Eveneens is het een verblijdend teeken, dat na de kleine inzinking in de prijzen van de uiensoorten in deze week de prijzen weer zoodanig zijn ge stegen, dat bijna alle partijen boven de 5 verkocht zijn. Voor de gewone uien werd be taald van 4.70 tot 5.60; voor de grove uien van 4.80 tot 5.50 per 100 K.G. De drielingen uien zijn verkocht voor 4.70 tot 5.20 en voor de nep 8 per 100 K G. De totale aanvoer bedroeg 23700 K.G. tegen 43850 K.G. in de vorige week. Peen. De peen ging ook vlug van de hand Voor groote peen is betaald van 3.50 tot 3.70 en voor de kleine peen 2.20 per 100 K.G De aanvoer bedroeg 2125 K-Q. tegen 1300 K.G. in de vorige week.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7