DAGB) .AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ilo. 279 Hit het Jlademmt QxigeÜi&scfi OmczkfU Buitenland, 133e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten .abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. DO\l)ËH» %e HOVEJIBEK 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsu Den Haag, 25 Nov*31. De Eerste Kamer heeit hedenmorgen hare goedkeuring gehecht aan de nieuwe drank wet. Minister Verschuur zal wel niet anders verwacht hebben, nu hij slechts twee g standers van zijn werk had SJ*0 R. voornaamste tegenstander, de hee dibwas anders geen te versmaden tegen stander. De bejaarde staatsman oonde Mg de beschikking te hebben over al zij n gees teliike vermogens en in een puntige speech had hij het voorstel met forsche slagen aan- ^Minister Verschuur heeft hem hedenmor gen van antwoord gediend. De minister is een knap debater, maar we zouden niet gaar ne beweren, dat hij de argumenten van zijn tegenstander ook maar eenigszins had te niet gedaan. De klacht bijv. van mr. Rink, dat de wet een monster van onduidelijkheid was, beantwoordde hij met de bewering, dat de samengesteldheid van de wet een gevolg was van de samengesteldheid van het leven en dat in het Staatsblad wetten zijn, die het wetje in onduidelijkheid overtreffen. Hij noemde de Kinderwetten, waarvan de com missie-Limburg vergeefs getracht had een leesbare wet te maken, en de Burgerlijke Pensioenwet, waarin alleen de samensteller den weg zou weten. Hij weigerde dan ook ten stelligste om met de door den heer Van Sasse van IJsselt (r.k.) geopperde gedachte mede te gaan om alsnog met een duidelijk leesbare wet aan te komen of te beloven zulks later te doen. De wet vond hij volstrekt niet zoo onduidelijk, wanneer men haar slechts met oordeel des onderscheids las. De tallooze verwijzingen naar andere artikelen waren zeer goed te begrijpen, wanneer men enkel maar vasthield aan de analogie. Zoo werd in het artikel betreffende de verloven terecht verwezen naar de bepalingen betreffende de vergunningen. Dat was toch veel eenvoudi ger dan ze maar weer volledig te herhalen. Ook de klacht dat er te veel overgelaten werd aan vermoedens bij de uitvoering der wet achtte hij onjuist: volgens 'hem waren er slechts een viertal bepalingen te vinden, krachtens welke de overheid op grond van vermoedens tot maatregelen, bijv. intrekking van een vergunning kon overgaan. Mr. Rink antwoordde hierop echter, dat hij bij het doorbladeren der wet op niet minder dan een dozijn artikelen was gestooten, waarin van vermoedens sprake was en dat zijn klacht over rechtsonzekerheid dus niet over dreven was. De eenige opmerking des ministers, die af doende verdediging van zijn houding inhield was die gericht tot den heer Hermans, die zoo bitter had geklaagd over de schrapping door den minister van de plaatselijke keuze uit het oorspronkelijke ontwerp. „Ik wensch met mijn ontwerp", antwoordde de minister ongeveer, „wel het m i sbruik van sterken drank tegen te gaan, maar niet het g ebruik te verhinderen, en dat laatste zou ik doen door de plaatselijke keuze in het ontwerp te behouden. Daarom schrapte ik dit instituut uit het door mijn voorganger opgestelde ont werp". Een ongewoon standpunt namen de vrij zinnig-democraten tegenover het wetsvoor stel in. Toen het debat op zijn einde liep, achtte de Leidsche hoogleeraar Kranenburg het gewenscht te verklaren, dat hij en zijn partijgenooten vóór de wet zouden stemmen. Ze waren het eens met den heer Rink, dat de wet leed aan onduidelijkheid en zeer leelijk van redactie was. Dat was echter de thans nog geldende wet ook, doch juist daarom, omdat het eigenlijk slechts een aanvulling van de bestaande wet was, hadden zij tegen die onduidelijkheid geen bezwaar en daar zij toch ook veel goeds bevatte, hadden de hee- ren besloten vóór het ontwerp te stemmen. Dit is daarop aangenomen met 23 tegen 15 stemmen. Tegen stemden alle aanwezige li- heralen, één sociaal-democraat, de heer Os- sendorp, vier christelijk-historischen, waar onder de voorzitter, en vijf katholieken. De Kamer is tot nadere bijeenroeping ge scheiden. De avondvergadering der Tweede Kamer -van gister heeft weer tot het holst van den nacht geduurd. Het was alweder half drie «er een paar kamerleden, die het tot het ein de hadden volgehouden, mitsgaders de on- yermoeide voorzitter en de stenografische en journalistieke bijhangsels zich naar huis spoedden. Effectief werk kan zoo'n avondver gadering niet verrichten omdat er altijd te Geinig leden aanwezig zijn om te stemmen. 'nen praat dus en als er 'n voorstel of motie °mt, wordt de stemming daarover tot den ""deren dag aangehouden. Er zijn eerst nog eenige uren besteed aan verschillende water- ?atsbelangen. Zflo heeft de heer Krijger 'c een buitengewoon ijverig lid bij dit °°fdstuk der begrooting, geklaagd over on- o doende voorbereiding van de verbetering an het Hellegat, over onvoldoende geld V °I. verbetering van de Overijselsche ut, inlichtingen gevraagd omtrent de Plannen met de Dinkel enz. De heer Van Dijk (a.r.) en anderen heb ben aangedrongen op een brug over het Wal- chersche^ kanaal bij Middelburg, de heer Duymaer van Twist (a.r.) vfoeg hoe het stond met de sluizen bij den Overtoom. Minister Reijmer trachtte de sprekers te be vredigen zonder zich teveel te binden, daar het geld niet ruim is. De heer De Visser (comm.) kwam met een motie om vooral geen groote werken onuit gevoerd te laten, doch veel groote werken juist ter hand te nemen met het oog op de werkloosheid. De motie werd bij uitzonde ring ondersteund, doch toen zij hedenmiddag in stemming kwam met groote meerderheid verworpen. Bij de afdeeling luchtvaart, welke hierna aan de orde was, hebben de heeren Braam beek (s.d.a.p.) en De Visser geklaagd over de groote uitgaven voor den vliegdienst op In- dië. De eerste wilde o.a. den postdienst weer veertiendaagsch maken, de ander zag spoken die luchtdienst was een factor van het impe rialisme! Op zijn verzoek werd de stemming over het artikel tot hedenmiddag aangehou den. Toen is het met flinke meerderheid goed gekeurd. Het slot van de avondvergadering is ge heel in beslag genomen door de afdeeling „Spoorwegen". Over allerlei punten is ge sproken, van de beperking van den Zondags dienst (natuurlijk door den heer Duymaer van Twist) tot de geringe zichtbaarheid der stationsklokken op het Centraal Station te Amsterdam (door den heer Floris Vos). In het bijzonder evenwel heeft men stilgestaan bij de tarieven der spoorwegen voor het ver voer van tuin- en landbouwproducten, die men te hoog vond. Men had gehoopt, dat het rapport der commissie-De Vries over dat punt het licht had gezien voor de behande ling van deze begrooting. Dat dit niet was geschied, vond de minister, naar hij in de hedenmiddag voortgezette vergadering waar in hij van antwoord diende, ook jammer. Binnen enkele weken hoopt hij echter het rapport te ontvangen. Hij kon echter nu reeds mededeelen, dat de spoorwegen verlies hebben geleden op het vervoer van land bouwproducten. Er werd nog een beetje doorgekeuveld over verschillende onderwerpen, tot de heer Duys (s.d.a.p.) plotseling voor den dag kwam met een motie, waarbij de regeering werd uitge- noodigd een billijke reductie te verleenen op het vervoer van land- en tuinbouwproducten naar het buitenland. De motie werkte als een knuppel in een hoenderhok. Het was alsof de geesten ontwaakten. De voorsteller had op zijn gewone heftig radde wijze gesproken en van alle kanten interrumpeerde men hem, waarbij o.a. de heer Krijger.de juiste opmer king maakte, dat de regeering geen reductie kan verleenen, daar dat het werk der spoor wegen is. Toen nu de heer Van der Waerden zijn partijgenoot Duys te hulp kwam om de re ductie te verdedigen, wierp de heer Korten- horst (r.k.) hem voor de voeten, dat die re ductie niets meer zou zijn dan een verkapte uitvoerpremie en dat de heer Van der Waer den daarvan altijd een heftige tegenstander was geweest. Minister Reijmer wilde ook niets van de motie weten, omdat hij reeds een belofte ten gunste van den landbouw had gedaan en na een reeks van onvriendelijke interrupties, waarbij de voorzitter met kracht den hamer hanteerde, kwam het ten slotte tot stemming. Met 45 tegen 30' stemmen werd de motie ver worpen. Toen keerde de rust weder en ging men weer voort met de behandeling van de be grooting. Lang heeft men daarbij stilgestaan bij een amendement van den heer Knottenbelt (lib.) om op de subsidieering der tramwegen niet te korten ten einde te voorkomen, dat dit op de loonen van het personeel zou verhaald worden. Tot een stemming er over is men niet kunnen komen er waren weer niet ge noeg leden aanwezig zoodat deze tot mor gen is verdaagd. Wij vreezen, dat het amen dement niet zal worden aangenomen, de mi nister heeft het onaannemelijk geheeten. Van wat er verder is verhandeld stippen we alleen nog aan, dat de heer Joekes (v.d.) aangedrongen heeft op verhooging van de rente der Rijkspostspaarbank, maar de mi nister heeft ij^e\yeigerd omdat de Post spaarbank bijna meer geld ontvangt dan zij kan inschikken zoodat het niet verstandig zou zijn het aantal inleggers nog meer te verhoogen. De eindstemming over de be grooting is mede tot morgen aangehouden. DE STRIJD IN EN OM MANTSJOERIJE. o Een Chineesch memorandum aan den Volkenbond. o De berichten van het gevechtsterrein. o De Chineesche delegaie bij den Volken- bondsraad heeft gistermiddag een memoran dum aan de vertegenwoordigers der dele gaties overhandigd, waarin een dringend beroep op den Raad werd gedaan wegens de dreigende Japansche troepenbewegingen in de richting van Kintsjou, die nieuwe gevech ten deden voorzien. China eischte verder in dat memorandum onmiddelijke beëindiging der vijandelijk heden, ontruiming binnen 14 dagen, contro leering der ontruiming door neutrale mo gendheden en doorvoering van het Kellogg- pact, van de Washingtonsche negen-mogend- heden-conventie in het Volkenbondspact In aansluiting hierop zijn de 12 raadsleden, zonder de in conflict zijnde partijen in een geheime zitting bij Briand bijeengekomen. Een besloten raadszitting volgde, teneinde vast te stellen, of op de tot dusver gehand^ haafde basis verder kan worden onderhan deld, dan wel of de onderhandelingen op nieuw moeten beginnen. Naar verluidt zou ook de Amerikaansche waarnemer, generaal Dawes aan de bespre king bij Briand hebben deelgenomen. Gisteravond verluidde, dat de vertegen woordigers der kleine staten, zooals Polen. Zuid-Slavië. Noorwegen, en Spanje, Briand hebben medegedeeld, dat zij niet gaarne deel zouden willen hebben aan een besluit, waar door China in verlegenheid zou worden ge bracht. In Volkenbondskringen gelooft men niet, dat deze „kleine revolutie' ernstig is bedoeld. o Na het einde der geheime zitting heerschte er in raadskringen een optimistische stem ming. Men hoopt zelfs de onderhandelingen Vrijdag ten einde te kunnen brengen. De raad heeft een aanvullend ontwerp-besluit uitge werkt, dat den in conflict zijnde staten ter aanvaarding zal worden voorgelegd. Het Chineesche memorandum wordt voor loopig op zij gezet, teneinde den Chineeschen vertegenwoordigers de gelegenheid te geven om zonder gebonden te zijn aan hun tot dus verre gedane verklaringen, de nieuwe redac tie te beoordeelen. Een gevaarlijke factor wordt intusschen gezien in de toespitsing van den toestand bij Tsjingtsjau. Briand heeft de Japansche en Chineesche regeeringen verzocht een kal meerenden invloed te willen uitoefenen. Dit beroep van Briand zal worden ge steund door afzonderlijke stappen der raads- mogendheden. Het ontwerp-besluit bevat in zijn inleiding een verwijzing naar het besluit van 30 Sep tember, waarbij de partijen zich verplicht hébben alles te doen om weer tot geordende betrekkingen te komen. Het ontwerp zelve bestaat uit 5 punten: 1 Beide partijen verplichten zich den lei ders der strijdkrachten bevel te geven zich van ieder initiatief te onthouden, dat nieuwe incidenten en nieuwe verliezen van menschen- levens zou kunnen doen ontstaan en 2. alle noodzakelijke maatregelen te nemen ter vermijding van een vei-scherping van den toestand. 3. Op de leden van den Volkenbondsraad wordt een beroep gedaan om den Raad alle inlichtingen te doen toekomen, dis door hun ter plaatse aanwezige vertegenwoordigers worden verkregen. 4. De Raad benoemd een commissie, die den toestand in Mantsjoerije ter plaatse zal bestudeeren en die rapport zal uitbrengen over alle gebeurtenissen welke van dien aard zijn, dat hierdoor de internationale betrek kingen worden beïnvloed en den vrede tus- schen Japan en China wordt verstoord. Deze beide mogendheden zullen in de commissie vertegenwoordigd zijn door een lid van ieder land. 5. De vorming van deze commissie en haar werkzaamheden raken in geen enkel op zicht de verplichting van Japan om zijn troepen terug te trekken uit de Zuid-Mant- sjoerijsche spoorwegzöne. Deze verplichting is door de Japansche regeering aanvaard en vastgelegd in het besluit van 30 September. o Ook in het Engelsche Lagerhuis heeft men gistermiddag over den toestand in Mantsjoe rije gesproken en het was de minister voor buitenlandsche zaken, sir John Simon, die verklaarde, dat sedert Japan de Russische rechten in Mantsjoerije had overgenomen, en steeds onopgeloste kwesties geweest zijn tusschen China en Japan. De moeilijkheden waren begonnen, toen Japan gebruik is gaan maken van zijn onbetwijfelbaar vaststaand recht om troepen in de spoorwegzöne voor uit te schuiven. Deze bezettingsgordel is door Chineesche troepen doorbroken. De toestand is ernstig geworden, toen Japansche strijd krachten waren doorgedrongen op gebied, dat zonder twijfel Chineesch was Volgens de meening van Sir John Simon is het niet juist, wanneer Japan ontruiming weigert, tot China zijn eischen zal hebben ingewil ligd. Het uitzenden van een commissie mag geen rede zijn om de ontruiming te vertra gen. Japan heeft nooit zijn toezegging in getrokken om zijn troepen terug te trekken, zoodra dit kan geschieden met handhaving van de orde. Ten slotte verklaarde de minister, dat hij het Lagerhuis de verzekering gaf. dat hij zijn best zou doen om een uiterst dreigend con flict tot een spoedig en vreedzaam einde te brengen. o Wat de strijd in het Verre Oosten zelf be treft, er is op 't oogenblik weinig nieuws te vermelden. Volgens een bericht uit Peking rukken de Japansche troepen momenteel op naar Kintsjou, aan den PekingMoekden- spoorweg, waar zich de regeering en een deel der troepen van maarschalk Tsjang Shoe Liang bevinden. Twee regimenten zijn reeds gezonden naar het ten Noorden van Kintsjou gelegen gebied. Dinsdag vonden weer ernstige gevechten plaats in het district Haitsjoeng (Liantoeng), Zuidelijk van Moekden. Na een aanval van Japansche vliegmachi nes werden de Chineesche troepen naar het Zuiden teruggeslagen. Japansche cavalerie achtervolgt de Chineezen. Volgens Japansche berichten is de slag tusschen de Japanners en de Chineezen ten Zuid-Westen van Moekden geëindigd in een overwinning der Japanners. De Chineezen zouden na een strijd, die verscheidene uren geduurd heeft, met aanzienlijke verliezen ge slagen zijn. Zij vluchten, achtervolgd door de Japanners. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft gisteravond een schrijven ontvan gen van den Chineeschen vertegenwoordi ger, waarin, onder verwijzing naar het feit, dat de Japansche strijdkrachten samenge trokken werden bij Tsjintsjou en een ernstige botsing tusschen Chineesche en Japansche strijdkrachten onvermijdelijk was, de instel ling van een neutrale zone geëischt. De raad zou onmiddellijk de noodige maatregelen ne men om een neutrale zone tusschen de Ja pansche en Chineesche stellingen vast te leg gen, welke bezet zou moeten worden door Engelsche, Fransche, Italiaansche en andere neutrale afdeelingen onder het gezag van den raad. Onder deze voorwaarde zou China ingeval de raad het eischte zijn strijdkrach ten in het belang van den vrede achter den Grooten Muur kunnen terugtrekken. DE FRANSCHE REPRESSAILLE- MAATREGELEN TEGEN DE ENGELSCHE TARIEVEN. De invoering eener invoerbelasting ad 15 voor waren uit landen met lage valuta kan worden verwacht als maat regel tegen de Engelsche douanepoli- tiek. Een ander wetsvoorstel, dat voor ziet in een algemeene verhooging van den invoer op halffabrikaten en produc ten, zal reeds dezer dagen worden inge diend bij de kamer. Voorts is de Fran- sche regeering voornemens zekere im portartikelen streng te contigenteeren. Hierbij heeft zij allereerst het oog ge richt op de Nederlandsche bloemen, Poolsche eieren, Belgisch gevogelte, zoomede Belgiesche eieren. Voor de Fransche industrie zullen eveneens uitgebreide beschermings maatregelen worden genomen. Vrijdag zal een ministerraad worden gehouden, ten einde den toestand te be spreken. De Fransche regeering is vast besloten zich door geenerlei protesten van haar voornemen te laten afbrengen, den ter bescherming van de binnenlandsche in dustrie ingeslagen weg verder te ver volgen. NEDERLAAG DER AUSTRALISCHE REGEERING. De Australische regeering heeft in het parlement een zwaren nederlaag gele den. Bij de stemming verkreeg de re geering 32 en de oppositie 37 stemmen. De oppositie beschuldigde den Minister van Financiën Theodore van politieken voorkeur bij de verdeeling der gelden inzake de werkloozen ondersteuning. Men neemt aan dat in Januari van het volgend jaar nieuwe verkiezingen zullen plaats vinden. Voor nieuwe verkiezingen? Na den nederlaag van de Australische regeering in het Huis van afgevaardig den heeft de minister-president Scullin besloten het aftreden van het kabinet bekend te maken en de ontbinding van het parlement voor te stellen. De nieuwe verkiezingen zouden in dit geval waarschijnlijk op 19 December worden gehouden. HUISZOEKINGEN IN HESSEN BIJ NATIONAAL-SOCIALISTEN. Gister vonden in geheel Hessen huiszoe kingen plaats bij verscheidene leiders der Nationaal-Socialisten. Zoo werden huiszoe kingen verricht in het z.g. Bruine Huis, waar het secretariaat van de gau Hessen ge vestigd is, voorts bij de volgende leiders ka pitein b. d. Wassung te Darmstadt, bij rech ter Dr. Best te Alzey, bij Dr. Wagener en bij Buerstadt en voorts bij kapitein-luitenant von Davidson te Darmstadt Een en ander geschiedde in verband met het feit, dat de leiding van den gau Hessen der N. S. D. A. P. verdacht wordt van hoogverraad. In de namiddaguren werd een aanvang gemaakt met de huiszoekingen, wel ke tot in de late avonduren voortduurden. Voor middernacht was geen resultaat van deze huiszoekingen te verwachten. Hitier, die oorspronkelijk gister te Darm stadt zou deelnemen aan de besprekingen in zake den politieken toestand te Hessen, is naar wordt medegedeeld, niet naar Darm stadt vertrokken. De besprekingen vonden in het Bruine Huis te Muenchen plaats. Lezing der Nationaal-socialisten. Het bestuur der districtsafdeeling van de N.S.D.A.P. deelt op verzoek mede, dat Woensdagmiddag ongeveer 40 beambten der crimineele ipolitie in de bureaux van het be stuur zijn verschenen waar zij van 5 uur tot 7 uur een huiszoeking hebben gedaan. Het doel dezer huiszoeking is, maar door den Hessischen minister van Binnenlandsche Zaken op een desbetreffende vraag werd me degedeeld, dat in beslagneming van materi aal dat betrekking zou hebben op een voor bereiding. van hoogverraad. Naar voorts wordt medegedeeld heeft de huiszoeking geenerlei succes gehad. Ook de huiszoeking welke tegelijkertijd heeft plaats gehad ten huize van vooraanstaande nazi's hebben plaats gehad hadden geen resultaat. De politie heeft tot nu toe nog geen enke le mededeeling verstrekt. Richtlijnen voor mogelijken burgeroorlog? Manifest van een nat.-soc. groep. Over de redenen, die geleid hebben tot de huiszoekingen in Hessen, bericht de Berliner Boersenkurier nader, klaarblijkelijk op grond van inlichtingen welke de Pruisische minis ter van Binnenlandsche Zaken aan een be paalden kring van persvertegenwoordigers verstrekt heeft, dat in het midden van Sep tember reeds volgens het onderzoek der Prui sische regeering richtlijnen waren opgesteld tijdens een geheime bespreking op het Box- heimer Hoch bij Lampertheim. Aan deze be spreking zouden deelgenomen hebben de na tionaal socialisten kapitein b. d. Wassung, Dr. Best, Dr. Wagner, Dr. Schaeffer, kapi tein luitenant b. d. von Davidson, en de par ticuliere secretaris van den districtsleider van Hessen Stavienoga. Schaeffer die zich reeds bezwaard had ge voeld heeft het toen ontstane „program" reeds half September aan den president van politie te Frankfurt a. d. Main, die het on middellijk doorstuurde naar het Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken. Door vergelijkingen van handschriften heeft men vastgesteld dat correcties in den oorspronke- lijken tekst van de hand van Dr. Brest wa ren. Bij het onderzoek schijnt men ook het aan deel der overige bovengenoemden volledig te hebben vastgesteld. Het materiaal is aan den heden naar Berlijn ontboden Oberreichsan- walt overhandigd. De schrijvers van dit document gingen oogenschijnlijk uit van de onderstelling dat door een volledige ineenstorting en burger oorlog Duitschland in een bloedigen chaos gestort zou worden, waaruit na het overwin nen van de communistische machtsinstanties het lichamelijke verder leven slechts van het Duitsche volk niet anders zou kunnen wor den gered dan door middel van een ongeli miteerd standrecht. Ieder verzet tegen een bevel, ook van den laagsten dienstgraad zal met den dood bestraft worden. Alle levens middelen zouden in beslag genomen worden. Alle goederenvoorraden geregistreerd etc. Alleen arbeidsdienstdoenden zouden recht hebben op levensmiddelen, alle eigendom zou voorloopig worden opgeheven, alle geldvor deringen zouden voorloopig rusten en derge lijke meer. De Boersenkurier noemt dit document een bolsjewistisch manifest van een Nationaal socialistische groep. Van Nationaal socialistische zijde kon gis teravond een stelling nemen tot deze publi caties niet meer verkregen worden. DE „KRASSIN". De Sovjetregeering heeft haar goed keuring gehecht aan een nieuwe expedi tie van den ijsbreker „Krassin" voor het jaar 1932. De ijsbreker zal met twee vliegtuigen worden uitgerust. De expe ditie zal onder leiding staan van Prof YViese. DE SKLAREK-AFFAIRE OP HET TOONEEL? Het Staatsthéater te Berlijn zal op 29 November een stuk opvoeren van Roberts, getiteld „Wat weet Korinek". Daar, naar verluidt in dit stuk de ge broeders Sklarek een zekere rol spelen, heef de advocaat van Max Sklarek van de intendantuur het staken der re petities geëischt. Wanneer hieraan niet gevolg zou worden gegeven zou een ge rechtelijke vervolging worden ingesteld. Het Staatsthéater heeft geen gevolg ge geven aan den eisch.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1