Alkmaarsctie Courant. Het kostbare meesterstukje Groote Prijsvermindering (Radionieuws feuilleton £anden Juin&ouw HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Damesconfectie Dameshoeden. B. W. G. LIENESCH Honderd drie en dertigste Jaargang. No. 279 1931- Donderdag; 2(» Yovember. Vrijdag 27 November. Hilversum, 298 M. (6.45—12.—, 4.-8.— en 11.-12.- V.A.R.A., 4.-8.— A.V.R.O. en de V.P.R.O. van 8.11.uur). 6.45 7en 7.307.45 Gymnastiek. 8.Piano recital door Joh. Jong, microfoonlooze vleu gel. 8.30 Gramofoonplaten. 10.— V.P.R.O.- Morgenwijding. 10.15 Voordracht door Min- ny Erfmann. 10.30 Concert door 't V.A.R.A.- septet en gramofoonplaten. 12.2.Con eert Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 2.— J. Vriends: Valkenjacht (voor scholen). 2.30 Gramofoonplaten. 3.4.Kovacs Lajos en zijn orkest. 4.Pianorecital door Joh. Jong, microfoonlooze vleugel. 4.30 Voor de kinde ren. 5.15 Concert door het V.A.R.A.-orkest 6.Actueel Allerlei door het N.V.V. 6.15 Vervolg concert. 6.45 Causerie over het kapi talisme. 7.15—8.— Slot concert. 8 Cause rie over het Rationalisme door mej. Dr. N- A Bruining. 8.30 Concert Vierde Symphome in D-moll. R. Schumann. 9.— Causerie door dr. G. H. v. Senden. 9.30 Piano-concert in a- moll, R. Schumann. 10— Vrijz. Godsd Persbureau. 10.05 Vaz Dias 10.15 Causerie over de Lectuur voor de jeugd in verband met St. Nicolaas en Kerstfeest. 10.45 Gramo foonplaten. 11—12— Gramofoonpaten. Huizen 1875 M. (Algemeen programma, te verzorgen door de N.C.R.V.) 8- Schrift- Winz 815-9.45 Gramofoonplaten. 10.30 7iekendienst. 11— en 12.15-12.30 Gramo foonplaten. 12.30 Concert. G. Strasbourg, bas, bariton. H. Hermann, viool. H. v. d. Horst Jr., cello en mevr. R. A. v. d. Horst Bleekrode, piano. 2.Gramofoonplaten. 3,Concert door het „Hendriks Trio", viool, cello en piano. 4.304.45 Gramofoon platen. 5— Orgelconcert door W. de Vries. 6.Causerie. 6.30 Radio-dokter. 7.45 Gra mofoonplaten. 8 Concert door N.C.R.V.- Symphonie-orkest o. 1. v. F. Schuurman, o.a 2e Symphonie G-dur, Haydn. 9.9.30 Cau serie over Venezuela en Curaijao Na afloop: Vaz Dias en tot 11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. R. Amy, so praan. H. Cameron, bariton -n Ch. Prector, piano. 1.Orgelconcert door C. H. Trevor. 1 50 Gramofoonplaten. 2.45 Voor scholen. 4.05 Voorlezen uit „De Koopman van Vene tië". 4.50 Moschetto en zijn orkest. 5.35 Kin deruur. 6.20 Berichten. 6.50 Liederen uit Wales met Harpuegeleiding. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Operette „Janet and Felix", van Cyrill Scott. 9.55 „Borzoi-The great Detective", radio-klucht van Edward Lewis. 10.20 B. B. C. Licht orkest o. 1. v. B. Walton CVDonnell. O.a. PaVane pour une in fante défunte. 11.2012.20 Dansmuziek door de Savoy Hotel Orpheans. Parijs Radio-Paris1725 M. 8.05, 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 9.05 Concert, oa Kreutzersonate, Beethoven. 9.50 Liederen, o a. Feldeinsamkeit, Brahms. Langenberg, 473 M. 6.257.20 en 11.20 Gramofoonpaten. 12.251.5J Orkestcon cert. 4.20—5.20 Concert. Steci. Orkest van Wiesbaden. 7.35 „Vom Hundertsten ins Tau- sendste", vroolijk orkestprogramma m. m. v. Gustav Jacoby. Hierna tot 11.20 Dansmu ziek. Kalundborg, 1153 M. 12.05—1.20 Strijk orkestconcert uit Hotel Angleterre. 2.4. Blaasorkestconcert. .208.„Gudernes generalforsamling", hoorspel in 1 acte van Ernesto. 8.Werken van *7. W. Gade door solisten. O.a. Strijkkwintet e-moll, op. 8. 9.0510.05 Internationale Ontwapenings conferentie te Parijs. Brussel, 508 en 338 M. 50P M.: 5.20 Or kestconcert. 6.20 24 Préludes voor piano, Chopin. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkest concert o. 1. v. J. Kumps, o.a. Scenes pittores- ques, Massenet. 338 M.: 5.20 Orkestconcert 6 50 Dansmuziek. 8.20 „Het vrouwtje van Stavoren", operette van Marcel Poot. Rome, 441 M. 8.20 Operette „Clo-Clo" van Fr. Léhar. Zeesen, 1635 M. 7.20 Uit New-York: „Worueber man in Amerika spricht". 7.35 ..Buschiade" in woorfd en toon. Muziek van Karl Sczuka. 8.50 „Das Buch Tobias", zang spel van H. Mostar. 9.45 Concept door de kapel Evsoldt. 10.20—11.20 Dansmuziek EMt Uit het Engelsch door mej. C. M. G. de W 19 Trots en genegenheid gaven een die pen klank aan de stem van den eenvou- digen jongen. Hij heeft nu zulk een ont zag voor dit beeldige ding, dat hij zich niet gelukkig voelt voordat het in zijn bezit is en ik kan niet tevreden zijn voordat u het hem hebt gegeven. Julie was verstomd van verbazing Maar, maar je had het aan mij ge geven Ja, ja, dat weet ik wel. De jonge nian kreeg een kleur van schaamte. Maar uw oom heeft er zijn hart op gezet, juffrouw Julie. En ik wou zoo graag, dat u het mij teruggaf, zoodat ik het hem kan aanbieden als bewijs van mijn lief" de. Ik had geen beter, geen vriendelijker baas kunnen verlangen. Ik ben alles aan hem verplicht. Plotseling begon de j°nge man echter haar misnoegen te be merken. Ik hoop. dat het u niet zooveel Zal kunnen schelen, zei hij eenigszins angstig, als u het goed vindt zal ik u iets anders in de plaats geven. Julie keek hem nu met groote oogen ®an. u hebt mij dit gegeven. En ge weet niet hoeveel het voor mij beteekent. Jfl> ik weet wel, dat u er veel voor UITZENDING VAN STRAFZAKEN. Onlangs heeft de eerste Amerikaansche uitzending van een strafzaak een moord- proces plaats gehad. Te Bazel wordt thans het proces behan deld tegen verschillende personen, die, ge lijk in onze rubriek Buitenland reeds ver meld werd, zich in de jaren 19281929 aan het op groote schaal smokkelen van verdoo- vende middelen hebben schuldig gemaakt. Bazel zal het requisitoir en pleidooi draad loos uitzenden, voor de eerste maal in de ge schiedenis van de Zwitsersche radio. In de Roskam te Hoorn hield Woensdag de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, onder voorzitterschap van burgemeester Best uit Berkhout haar najaarsvergadering De voorzitter herinnerde in zijn openings woord aan het 60-jarig bestaan der vereeni ging op 21 September j.1. Zeer veel is door deze Vereeniging in dien tijd gedaan voor de belangen van den land bouw. De aanstelling van landbouw-, tuin bouw-, zuivel- en veeteeltconsulenten is be vorderd; Hollands Noorderkwartier is baan breker geweest voor landbouwonderwijs, be- mestingsproeven, zaaizaadverbetering, fok- vereenigingen, verbeteiingen in de zuivelbe reiding, enz. enz. tal van zaken waarvan velen hebben geprofiteerd. Nochtans beleeft de landbouw thans bui tengewoon moeilijke tijden door de geweldige daling van de conjunctuur. De oorzaken daarvan zijn van internationalen aard. Deze tijd dwingt den mensch om over de grenzen van zijn eigen land heen te zien. De econo mische malaise toont ons zonneklaar, dat ieder land en ieder volk een deel is van het wereldgeheel. Dat wil zeggen, dat ieder volk met de internationale problemen te maken heeft. De naweeën van den oorlog, de gewel dige schuldenlast op de volkeren en de be lemmeringen in het wereldverkeer zijn voor land- en tuinbouw noodlottig. De be1angen van de land- en tuinbouw worden in ons land behartigd door de drie centrale landbouworganisaties. Hollands Noorderkwartier is hiervoor ook bij het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw Comité aangesloten. Het urgentie program van deze drie cen trale landbouworganisaties is U bekend; ik behoef dus daar niet op te wijzen. Door nauwere aansluiting van de volke ren moet de toestand verbeterd worden. Niettemin blijft er voor Noorderkwartier ook nog een werkprogram in zijn gebied en voor het dienen van de belangen van dit ge west doe ik een beroep op uw aller medewer king. De secretaris, de heer G. Nobel, deelde mede, dat de voorzitter ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan benoemd was tot ridder in de Oranje Nassauorde. De voorzitter heette hierna bijzonder wel kom prof. Kaag uit Tilburg, die ter verga dering was gekomen en een lezing zou hou den over het onderwerp „De huidige crisis en de gouden standaard". Medegedeeld werd, dat een commissie ls ingesteld, bestaande uit de heeren C. Nobel, J. Zijp en H. K. Koster, welke commissie een onderzoek zal instellen naar het verschil tus- schen de groothandel- en de kleinhandelprij- zen. De heer Cramer Glijnis, sprak als onder voorzitter, woorden van gelukwenschen tot den voorzitter met de door deze ontvangen onderscheiding. De heer Veenstra rapporteerde over stikstofmesten. Veel verschil in de resultaten met de verschillende soorten trad niet naar voren. Alleen de ureum bleek niet te kunnen meekomen. Stikstofbemesting bleek ook thans nog zeer wenschelijk, ondanks de lage hooi- prijzen. Voorts deed hij mededeelingen voor phos- forzuurbemes tingen. Door kalkbemesting wordt niet alleen de opbrengst verhoogd, doch ook de kwaliteit van het gras verbeterd. Voorts deed hii mededeelingen over proe ven op tarwevelden. Over de aardappelenproeven, kwam naar voren, dat de Friso a's consumptieaardappel, hoewel een groote ontvangst gevende, als consumptieaardappel niet zal voldoen. Ruys de p "renbrouck bleek als soort het ook bijzonder slecht te doen. (Gelach) Dr Scheij besprak wederom de belang rijkheid van goed boenwater en drinkwater voor het vee bij het winnen van sonsumptie- melk. Ook deze zomer had hij op verschillende voelt. Het zal u moeite kosten er afstand van te doen, dat zie ik wel. Maar bedenk eens welk een groote teleurstelling bet zou wezen voor den ouden man als hij het niet krijgt. Dij wil het alleen hebben om het dadelijk weer te kunnen verkoopen. U is onbillijk, juffrouw Julie. U zelf denkt niet aan geld in verband met dit mooie stukje en ik ook niet. Waarom zou de oude man er aan denken. Hij, die zooveel liefde heeft voor de kunst. Omdat hij nog veel meer liefde heeft voor geld. Geld is het eenige ter wereld, waar hij om geeft. Waar zijn u\* oogen dan toch, dat ge zoo iets niet ziet? Zij moest zoo zacht mogelijk omgaan met dezen jongen en vreesde al dat zij hem pijn gedaan had. Maar dat had zij opzettelijk gedaan. De zaak was van zooveel gewicht, dat hij het vraagstuk moest begrijpen, precies zooals het was. Maar dat doel te bereiken, daarop had ze weinig hoop. Nogmaals zei hij en nu op b'jna hartstochtelijken toon: geef het mij te rug, zoodat ik het aan den ouden man kan geven. Het is krankzinnig. Hij heeft hoe genaamd geen gevoel voor het ding. Zij zag dat haar woorden niets uit werkten. Zij maakte haar eigen positie slechts moeilijker. Maar zij moest haar uiterste best doen om haar doel te be reiken. ja, ik weet hoeveel moeite het u kost Er waren werkelijk tranen in de boerderijen ongerechtigheden ontdekt o.a. dat rioolwater in de drmkwaterout kwam Norton welwater bracht steeds belangrijke verbeteringen. Ook vliegende diarrhee bij koeien ontstaat door het gebruik van ver keerd drinkwater. Eigenaren van boerderijen behooren er voor zorg te dragen, dat het drinkwater voor het vee in orde is. Men moet niet zeggen* „een Nortonpomp kost ^o veel", als men die in 15 jaar afschnijft dan is het een luttel bedrag. Mooie voedselrantsoenen geven niet als men niet voor goed water zc gt Ir. de Vries deelde mede, dat het veevoe derbureau midden in zijn campagne zit. Contact is gezocht en verkregen met*de melk veehouders in de omgeving van Amsterdam, waar veel te verbeteren is. De practijk wil veel gebruik maken van de mengvoederfabricatie. Contact tusschen het veevoederbureau en de coöperatieve aan- kcopvereenigingen is daardoor verkregen. In de laatste vergadering van het Veevoe derbureau is op de kwestie van het drinkwa ter gewezen en dit zal niet meer buiten be schouwing worden gelaten. De heer H.K.Ko ster wees er op, dat het Prov. Bedrijf alleen het goede water op rendabele bedrijven brengt en spr. riep de medewerking van den voorzitter als lid van provinciale staten in, om te bereiken, dat het water ook gebracht wordt op de veraf gele gen bedrijven. De voorzitter wees er op dat er al 19 niet rendabele aansluitingen tot stand zijn gebracht met steun van gemeenten. De zaak heeft spr.'s aandacht. Ilpendam verzocht reeds de gemeenten adhaesie te be tuigen met een adres in deze. Voorts dee'de hij mede. dat er al in dien geest gewerkt wordt. Voor het tekort op dergelijke aansluitingen neemt het bedrijf 70 pCt. voor zijn rekening, mits de gemeente en belanghebbenden 30 pCt. dragen. De heer R e z e 1 m a n betwistte de juist heid van deze mededeelingen, van den voor zitter. De bedrijven moeten 70 pCt. van de kosten garandeeren. De heer Kuiper bevestigde deze mede- deeling en laakte het starre standpunt door het waterleidingbedrijf ingenomen. Het is noodzakelijk om met de meeste klem op veranderingen aan te dringen. De voorzitter verklaarde zich bereid in dien richiing te werken. De heer H. K. Koster wees er op, dat de opzet van het bedrijf was tot 1937 met verlies te werken. Nu wordt er reeds winst gemaakt en het kan dus vlugger gaan met de uitbreidingen van niet rendabele gebieden. Als plaats voor de volgende vergadering werd Schagen aangewezen. Wegens het bedanken door den heer P. Stapel Cz. als bestuurslid werd als zoodanig gekozen de heer Joh. de Veer te Schagen met 27 tegen 15 stemmen op den heer E. Koster. De heer ir. C. Nobel deed het voorstel het rapport van de werktuigencommissie aan te houden tot de volgende vergadering. Hier toe werd besloten. Belast met het nazien over de rekening 1931 werden de heeren P. Trapman, D. Tim merman en T. Wonder, allen te Schagen. t Het wegenonderhoud. De secretaris bracht namens de Wegencommissie het volgende rapport uit: De Wegencommissie is zeer erkentelijk voor de voorstellen van heeren Gedeputeer de Staten, goedgekeurd door de Provinciale Staten voor het aanvullend wegenplan. waar door naast het bestaande wegenplan volgens de wegenbelastingwet voor een wegennet van niet minder dan 471 K M. bijdragen uit de Provinciale middelen worden verleend. Het doet de Commissie genoegen dat de Regeering dit plan ook beeft goedgekeurd en tevens instemming heeft betuigd aan de overdracht van wegen aan andere organisa ties dan waarbij zij thans in beheer zijn. De Commissie plaatst zich op het stand punt dat de Provinciale Staten een plan van doorgaand verkeer hebben ontworpen ter aanvulling van het primaire wegennet, om daardoor het verkeer over de geheele pro vincie zoo te verdeelen dat op betrekkelijk LANGESTRAAT 41-43-45. oogen van dien droomer. Ik weet dat u evenzeer op bet schilderstukje gesteld is als ik, maar dat maakt uw vreugde des te grooter wanneer ge het afstaat aan uw oom. Maar waarom aan Oom Siwaar om juist aan dien man? Hij heeft het zoo graag. Willem's stem klonk dof en plechtig. Ik geloof, dat er op dit oogenblik niets ter wereld is wat hij liever wil heb ben. Ja, zei Julie schamper. Twaalf dui zend gulden dat zou hij even graag wil len hebben. Misschien nog liever. Ik ge loof, dat geld zijn afgod is. Denk aan die 5 in de week, die hij u geeft. Het maakt mijn bloed karnemelk. De jonge man kreeg plotseling een vuurroode klem*. Geld heeft hier nu niets mee te maken, juffrouw Julie. Ach kom! het heeft er alles mee te maken! Op zachten toon waagde hij het haar tegen te spreken. Als men iets lief heeft, denkt men niet aan geld. Ik heb behoefte dit onschatbare stukje den ouden meester aan te bieden met mijn geheele hart. Dan zoudt ge er geen afstand van doen. Zij verafschuwde zich zelf om die woorden, maar was niet in een stem ming om ze terug te nemen of te ver zachten. Ge hebt nu al het genoegen ge had het aan mij af te staan, het is dus billijk, dat ge u het genot ontzegt het aan Oom Si te geven. Dat zou zijn de koek opeten en ze toch nog bezitten. Willem was niet heel ver in het argu- korte afstanden goede verkeerswegen over de j geheele Provincie zijn. De tusschen dit we gennet liggende veel minder belangrijke wegen zullen door dit goede wegennet belangrijk minder van het verkeer lijden en minder kosten van onderhoud. Alle wegen op te nemen in het plan voor algemeene steunverleening van de Provincie zou tot gevolg hebben dat de steden ook met evenveel recht alle straten voor reke ning van de Provincie wenschen te brengen. Bij de beoordeeling van alle wegen voor rekening van de Provincie moet men reke ning houden met de belangrijkheid van den weg voor het verkeer ten algemeene nutte en niet voor het verkeer van in noofdzaak be langhebbenden die gaarne ontheven wen schen te worden van het onderhoud. Bij de gewaardeerde medewerking van de Provincie voor het tertiaire wegenplan be staat nog wel de mogelijkheid om voor be langrijk geachte stukken weg te pleiten voor opname in het wegenplan. En de Commissie zal gaarne hare medewerking verkenen wan neer dergelijke belangrijke stukken weg voor opname in aanmerking komen, en zij hoopt daarbij op de medewerking van heeren Ge deputeerde Staten. Dit is het standpunt der Commissie tegen over hen die pleiten voor overname van aile wegen, wat niet te bereiken is. Nevens de mededeeling van dit standpunt heeft de Commissie nog enkele mededeelin gen. Ie. Zij zal gaarne zien dat de Boekeiweg, als belangrijk voor het doorgaand verkeer naar Wieringermeer, ook op het aanvullend wegenplan kan worden geplaatst. 2e. Ten aanzien var. het maken van een brug over het Groot Noord-HolUndsch Ka naal te Alkmaar in de plaats van de Friesche brug acht de Commissie het al gemeen gewenscht dat deze Noordelijker wordt gemaakt ter hoogte van de Hoornsche vaart, waarlangs een weg zeer gewenscht is, mede in verband met de plannen tot verbete ring van de vaart. Wanneer de brug op genoemde plaats komt wordt de inrit in dé stad goed en voor het doorgaand verkeer kan de Kanaalkade diiect worden gebruikt. Het groote wegenplan kan goed op deze brug aansluiten, zoowel vanuit Schermer Omval naar Alkmaar ter hoogte van het Victoriebeeld als langs de Hoornsche Vaart en het kanaal. 3e. Het tracé voor den weg Omval Huygen- dijk acht zij zeer goed te maken langs het al daar te maken kanaal, deze weg geeft aan sluiting op den weg naar het Zuiden langs het Groot Noord-Hollandsch kanaal en naar het Noorden op den weg langs het kanaal naar Oudkarspel. Het idee om door het noordelijk deel van Schermeer te gaan wordt algemeen niet goed gevonden. 4e. De Commissie bracht ook bezoek aan Grootschermer, Graft en de Rijp De weg door deze plaatsen naar Alkmaar, door de Schermeer, is een slechte weg voor het door gaand verkeer en is door den dorpen niet goed te maken, hoe gewenscht het ook is dat er verbetering komt. Schermeer heeft voor deze dorpen een belangrijk stuk weg in orde te houden, wat volgens de Commissie in aan merking zou kunnen komen om te worden opgenomen in het tertiaire wegenplan. 5e. De Commissie heeft ook een bezoek ge bracht aan Oudkarspel om zich te overtuigen of de z.g. Spoorstraat voor primairen weg is te bestemmen. Gezien het geheele plan wegverbeterino; en kanalisatie sluit onze Commissie zich aan bij het Provinciale plan, dat zij beter vindt dan de Spoorstraat voor primairen weg te bestemmen, waaraan verschillende bezwa ren zijn verbonden. 6e. Nu de voormalige trambaan Schagen Wognum eigendom der provincie is, acht de Commissie den tijd gekomen om maatregelen te overwegen voor he. geven van eene be stemming aan den nu nutteloos liggende aarden baan. Aangezien het stuk WognumOpmeer voor primairen weg bestemd zal worden, gaat het advies der Commissie over het stuk Opmeer-—Barsingerhorn. Van dit gedeelte is het stuk OpmeerWinkel zeer goed te be- stemmen voor een goede verkeersweg, waar toe onze Commissie hoopt op de steun der Provincie. Het stuk WinkelWeere zou zij eveneens gaarne tot weg bestemd zien. In verband met het kanalenplan Alkmaar—Oud- karspel—Kolhorn, is evenwel nog niet te zeggen tot waar deze weg zal kunnen wor den aangelegd omdat nog niet vaststaat waar het kanaal tusschen Winkel en Weere zal worden aangelegd. menteeren en dit was een afdoende re deneering. Haar tegenspreken ging zijn kracht te boven en daarom bleef hij maar stevig op zijn stuk staan. Wanneer u beseft hoeveel het stukje voor hem be teekent, dan weet ik zeker, dat u van plan verandert. Zij schudde het hoofd. In het geheim voelde zij zich echter even wankelen. In die ernstige stem was iets dat haar trof. Maar zij kon toch niet toegeven, daar voor stond er te veel op het spel. Ik zal er nog eens ernstig over den ken, zei ze. Maar spreek er in dien tijd geen syllabe van tegen Oom Si. Vooral niet dat het stukje van mij is. Zij was benieuwd of hij wilskracht ge noeg had om die belofte af te leggen. Maar eindelijk beloofde hij, droevig en onzeker. Ik hoop. dat hij mij niet zoozeer zal haten als ik het mij zelf doe, dacht Julie toen zij het atelier verliet en zich met schrik herinnerde, dat zij niet aan de pudding gedacht had. HOOFDSTUK XV. Het diner was ellendig uitgevallen. De pudding was te luchtig, het gebraden vleesch was aan één kant gebraden, de aardappelen stuk gekookt, de witte boo- nen goed gaar en Julie had geen trek, zij kon niet eten. De tegenwoordigheid van Willem tegenover haar was haast meer dan zij kon verdragen. Zij begreep de valsche positie, waarin zij zich bevonden zoo uitstekend, dat zij de oogen niet tot hem durfde opslaan. Wat moest zij wel De verkiezing van een voorzitter leverde het resultaat, dat op de heer Blauboer 6, Cramer Glynis 21. Joh. de Veer 13 en H. K. Koster 4 stemmen werden uitgebracht. Een 2e vrije stemming was noodig. De heer Cramer Glijnis deelde mede, liever te zien, dat een ander dan hij verkozen werd. Bij 2e stemming werd met 21 stemmen van de 39 de heer Crair.er Glijnis gekozen, die het voor één jaar aanvaardde De huidige crisis en de gouden standaard. Lezing van prof. Kaag uit Tilburg. Spr. had de uitnoodiging gaarne aanvaard, omdat hij zich steeds tot de geboortegrond voelt aangetrokken. In N. F. heerscht een stugge rust en toen spr. die vanmorgen waarnam, constateerde hij ook dit als de juiste stemming in dezen tijd. De crisis is een raar ding. Van alles ia er overvloed en toch dreigt armoede In een tijd van overvloed moeten de menschen het weinige voor goed nemen. Raadpleegt men de geschiedenis, dan blijkt, dat men derge lijke perioden met regelmatige tusschenpoo- zen van 10 jaar heeft gehad. De crisis verschijnt dus weer correct op tijd. Sommige zochten daarom verband tusschen de crisissen en natuurverschijnselen. Periodes van pessimisme, optimisme en gelatenheid hebben steeds elkander opge volgd. Spr. besprak dit meer uitvoerig. Men blijft spreken over de malaise tot het tijdperk van de Hausse en dan zegt men: „Goed is het eigenlijk toch niet". Dan oordeelt men zich in het begin van de opgang en komt de crisis. Èr is aanleiding om aan te nemen, dat op dit tijdperk van depressie weer komt een tijdperk, waarop men zich Weer overgeeft aan ongebreideld optimisme. Een soortgelijke daling als met de Philips- bedrijven hebben wij met dit bedrijf ook in 1920 gekend. Toen men in 1920 waarschuwde tegen de stijging van de koersen, zeide men: „Wij leven nu in andere tijden" en de menschen werden gestuurd in hun optimisme. In tijden van depressie zegt men „het gaat met de wereld kapot, het is uit met onze maatschappij., wij krijgen misschien een communistische". Daarom is het goed aan andere periodes te herinneren. Spr. herinnerde aan het in 1920 verschenen Duitsche boek „Ondergang van het Avondland". Dit boek is thans ver geten. Elke periode heeft haar eigenaardigheden. Spr. oordeelt, dat er in het begin van dit jaar 'n eigenaardige toestand is ontstaan, die hij de vertrouwenscrisis noemt. Dit hangt samen met het Russische pro bleem (het vijfjarenplan), dat van de Duit sche herstelbetalingen en met het loslaten van den gouden standaard door Engeland. Spr. gelooft niet dat men zich over de indus- triealiseering van Rusland ongerust be hoeft te maken. Economisch moet men de in schakeling toejuichen, vooral als de culturee- le kant er niet aan vast zat De bewering, dat Rusland het graan voor niets op de markt bracht om de desorganisatie te bevor deren is onjuist. Spr. gaf dit uitvoerig aan. Rusland moest voor de industriealisatïe bui- ten'andsche valuta's hebben. De Russen hebben blijkbaar het verloop van de conjunctuur beter gezien dan de lei dende personen in andere landen. Spr. oordeelde ook, dat er minder bezwaar bestaat tegen de goederen-import uit Rus land, dan tegen de cultureele import. Hierna besprak spr. de Duitsche herstelbe talingen aan de hand van het Youngplan. Tot Juli van dit jaar hebben de betalingen plaats gehad en dit was mogelijk doordat het buitenland grootere credieten aan Duitschland verschafte. Credieten werden echter teruggevraagd, Duitschland moest buitenlandsche valuta's hebben en de export dus op geweldige wijze stimuleeren en deed dit belangrijk. De Duit sche handelsbalans die vóór 2 jaar nog een nadeelig aanwees, geeft dit jaar een voordee- lig aan van 3 milliard. De macht werd daardoor gedesorganiseerd en uitstel aan Duitschland van de betalingen moest komen. Het Fransche streven om de politieke schuld van Duitschland te maken tot een economi sche schuld. Daarvan getuigd de 5H Youngleening van 1930, waarbij Frankrijk'# vorderingen op het internationale overging. Frankrijk handhaafde dan ook de onvoor waardelijke betaling en er had een overboe king tusschen Duitschland en Frankrijk plaats. Door de markeninflatie waren het Duit sche rijk en de gemeenten in 1920 vrij van lijken in de oogen van hem, dat toon beeld van goedheid en edelmoedigheid. Na al wat er gebeurd was, moest hij nu weten, dat haar gehechtheid aan het schilderij niets meer was dan bedrog. Hij zou haar nooit meer gelooven of ver trouwen. En het tragische van het geval was, dat zij hem de beweegreden voor dit alles niet kon zeggen. Toen zij daaraan tafel zat onder voor wendsel van te eten, maar niets deed dan gespannen luisteren naar den ge heel veranderden toon in Oom Si's ma nier van spreken, had zij een gevoel of zij op den rand van een afgrond zat. Willem moest haar evenzeer verachten als zij het dien ouden krokodil deed; dat was de gedachte, die haar steeds ver vulde. S. Gedge, die slim genoeg was om de verandering op te merken en te merken uit welken hoek de wind woei, zette zijn zeilen om. Toen hij 's morgens het stukje nog eens goed bekeken had, zei hij tot da overtuiging gekomen te zijn, dat hij da waarde onderschat had. Het was door een ervaren hand geschilderd en daar hij zijn leven lang veel van echt mooie dingen gehouden had dit zei hij met een blik op Willem had het ook op hem wel indruk gemaakt. Maar of hij er zoo mee wegliep als Willem, dat was een andere kwestie. Maar ja, het stukje was verdienstelijk en hij apprécieerde het riiet alleen ter wille van Willem, maar ook persoonlijk. (Wordt vervolgd). 4

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5