oeders, geeft Uw kinderen Qwieentecaden DE OO LIJK E OESTERS J in de volgende drie weken eiken dag de kostelijke Quaker spijzen. U zult zien hoeveel krachtiger en flinker de kinderen worden. Want het hooge gehalte aan eiwit en koolhydraten in Quaker havermout, herstelt zeer snel de verbruikte krachten. Mr schuld. De Duitsche valuta heeft misschien de sterkste positie en de Duitsche schuld is niet zoo groot als die van andere landen. De geldcirculatie in Duitschland is nog niet de helft van Frankrijk. Economisch is het wel mogelijk, dat Duitschland een deel van de herstelbetalin gen doet, doch politiek is dit niet mogelijk. De loondruk in Duitschland was een logi sche maar bracht politieke moeielijkheden. Het aantal werkloozen steeg daar sedert het vorig jaar met 1 millioen, omdat de werkgelegenheid in het binnenland vermin derde door vermindering van consumptie, hoewel die voor buitenland toenam. Engeland heeft lang gespeeld voor we reldbank Engeland kon bijna altijd bijsprin gen, omdat het credieten kreeg uit bijna alle landen, die deposito's in Engeland hadden staan. Alle circulatiebanken hadden deposi to's in Engeland, wat beteekende, dat ze cre dieten gaven aan Engeland. Alle groote han delsondernemingen met wereldreputatie had den saldi in Engeland, omdat het zoo ge makkelijk was voor het doen van betalingen en Engeland gaf die door in den vorm van credieten. Engeland was wereldbankier. Geen positie van een bank is te handhaven, als het vertrouwen wordt geschokt. Het ver trouwen in Engeland werd geschokt door de gebeurtenissen in Duitschland, de moeilijk heden in de Britsche koloniën en de moei lijkheden in Engeland zelf. Men heeft ge tracht, die positie te redden door algemeene bezuiniging op de begrooting en salarisver laging. Spr. gelooft niet, dat Engeland zich daardoor had kunnen redden. Het gaat hier om veel grooter bedragen. Het vertrouwen is niet hersteld. Het terugnemen van het geld nam grooter vorm aan, vooral van de zijde van Frankrijk en Engeland werd gedwongen, haar betalingen in goud te staken en afstand te doen van de gouden standaard. Het is begrijpelijk, dat juist om de bizondere positie van Engeland a's bankier die daling van het pond onrust wekte in de geheele wereld, of schoon het niet voor de geheele wereld nadee- lig was. Over het algemeen waren de Zd.- Amerikaansche staten daarmee zeer gediend, omdat die meer schulden in Engeland had den. Hetzelfde gold voor fabrikanten in de leerindustrie, omdat die meer betrokken dan leverden. De onrust werkte echter en men vroeg zich af„Wat gaat er verder gebeu ren". Vóór 1925 had Engeland de gouden stan daard niet en ook wij hebben die pas sedert 1925. Men heeft gezegd; dat da'ing van het pond met 25 pCt. practisch een loondaling beteekent van 25 pCt. Toch is dit niet het zelfde. De Engelsche arbeider krijgt min stens evenveel ponden als loonalleen wan neer hij voor het pond minder kon krijgen, beteekent het loon daling. Uit de index-cijfers bleek, dat in Enge1 and door de dal'ng van de kosten van het levensonderhoud misschien 1 a 2 pCt. is. Wanneer het pond met 30 pCt. daalt, dan schat spr. de stijging van het le vensonderhoud in Engeland op 4 a 5 pCt., zoodat het voor den Engelschen -rbeider niet beteekent een loonsverlaging. Dit is wel het geval voor den Eng. exporteur, doordat de concurrentiekracht van de export-industrie daardoor is vergroot. Anderzijds is de bin- nenlandsche markt ruimer geworden, doordat de werkgelegenheid ir toegenomen. Het lijkt mij voorloopig, aldus spr., niet waarschijnlijk, dat Engeland zal terugkee ren tot dien gouden standaard, met het pond op het oude niveau. Reeds bij het herstel van den gouden standaard in 1925 is van ver schillende zijden tegen dien maatregel ge waarschuwd, omdat dit beteekende een extra druk op het economisch leven, aangezien de schulden tusschen 1914 en 1925 opgenomen waren in ponden die minder betalingskracht hadden. Daardoor heeft Engeland weinig geprofiteerd van de na 1925 gekomen hausse. Frankrijk keerde ook terug tot den gouden standaard, maar op het verlaagde niveau. Dit deed ook België. Wij kozen het Engel sche voorbeeld. De Engelsche maatregel had voor ons land dat gevolg, dat velen verliezen hebben geleden in ponden, o.a. onze Ned. Bank, wier verlies geschat wordt op 20.000.000, een verlies, dat geen ongerust heid behoeft te verwekken omtrent den Ne- derlandschen gulden. De goudvoorraad van de Ned. Bank is grooter dan ze ooit te voren is geweest en dat komt wel hierdoor, omdat de Ned. Bank dadelijk den dollar in goud heeft omgezet. De Ned. Bank is dus wel in staat om de gouden standaard te handhaven, wanneer zij dit wil en ze heeft verklaard, dat zij het wil. Vrees voor den Hollandschen gulden be hoeft er niet te bestaan. Nu is het de vraag, of men onder alle omstandigheden enthou siast moet zijn voor den gouden standaard. Ik ben dat niet. Men zegt wel eens, dat da gouden standaard de waarde-vastheid van het geld waarborgt, maar zij doet dat niet. Ook onder den gouden standaard wisselt de waarde van het geld geregeld. De waarde van den gulden is de hoeveelheid goederen, die men daarvoor kan krijgen en dat hangt af van de prijzen, die regelmatig wisselen. Sedert 1920 heeft de gulden meer waarde gekregen. Wanneer de prijzen stijgen, betee kent het, dat de gulden minder waard wordt. Stabiliteit wordt dus door den gouden stan daard niet gewaarborgd. De eenige waar borg van den gouden standaard is, dat de prijzen zich bewegen met het niveau in an dere landen, die ook den gouden standaard hebben. Een voordeel is de kwestie van de wisselkoers. Ook is een voorstel, dat niet al te gekke dingen kunnen gebeuren. Wanneer de waarschijnlijkheid groot zou zijn, dat het we reldprijsniveau eenzelfde verschijnsel als in 1920 zou vertoonen, zou ik niet aarzelen te adviseeren: „Stap van den gouden stan daard af". De schuldenlast is sedert 1920 belangrijk verzwaard. En wanneer daar nog zoo iets bij komt, zou ik het bijna immoreel vinden, den gouden standaard te handhaven. De rentelast wordt zwaarder, naarmate de landbouwpro ducten minder opbrengen. Wanneer de waardestijging zich zou voortzetten, dan zou ik niet aarzelen, met den gouden standaard te breken. Dat is wel een stap, omdat de menschen meenen, dat de waarde van het ge d vast zit aan het goud. Die meening is verkeerd, maar men moet ook met een ver keerde publieke neening rekening houden. De Prijzen stijgen, ziet spr. als een behoorlijke kans, zoo gauw als maar terug komt het vertrouwen in het economisch le ven. Het rare is, dat de menschen gedu rende de laatste jaren niets vertrouwden Men had alleen maar vertrouwen in het geld. En het merkwaardige verschijnsel doet zich voor, dat de geldvoorraad in vele landen grooter is dan hij ooit is geweest en dat bij zeer dalende prijzen. Het geld circuleert niet. De menschen hebben het opgepot. Ze weten niet, wat ze er voor moeten koopen. Er zijn er, die het oppotten, omdat ze vreezen voor het communisme, maar dan is het oppotten van geld de meest dwaze manier om zich daartegen te dekken. Wanneer er revolutie komt, moet men zorgen, dat men thuis van alles in voorraad heeft, maar bankbiljetten. Maar toch ziet men ditzelfde verschijnsel in alle typische goudlanden (Ver. Staten, Frankrijk). De natuurlijke bestemming van het geld is de goederen op te zoeken. Goud heeft geen waarde. De mooiste zet, die men internationaal tegen Frankrijk zou kunnen doen, zou zijn, van den gouden standaard af te zien. In Frankrijk kon men dan gouden lepeltjes maken, enz., maar wat heeft men daaraan? Wanneer het herstel van het ver trouwen plaats heeft, zal men beginnen, de goederen op te zoeken. Dan zullen de prijzen gaan stijgen en kriigen wij de waardedaling van den gulden. Ik hoop, dat het zoo zal loo pen en acht de kans daarvoor groot. Zeker weten wij het niet, omdat een dergelijke be weging in het eene land gebonden is aan soortgelijke bewegingen in andere landen. Spr. eindigde met het uitspreken van den wensch, dat men in West-Friesland den stu.ggen stoeren geest zal blijven behouden en dat die zal leiden tot meerdere welvaart in de toekomst. (Applaus). De heer K a y (Hauwert), besprak de be lastingen die op de bedrijven rusten, die in spr.'s omgeving 40 per H. A. bedragen. Daling van loonen zal wel verlichting ge ven, maar wil het iets beteekenen dan moet dit over de geheele linie gebeuren. De pro vincie moet ook de hoogere salarissen ver minderen. Met den afzet aan onze buren, komen wij steeds meer in het nauw. Als vrijhandelaren stellen wij de vraag of het geen tijd wordt aan de protectie mee te doen. Prof. Kaag geloofde, dat men slechts ln laatste instantie tot loonsverlaging zijn toe vlucht moet nemen, omdat dit beteekent ver mindering van koopkracht. Wie aange wezen is op de binnenlandsche markt wordt er door benadeeld. Loonsverlaging is onrede lijk omdat er van alles genoeg is en het lo gisch is de consumptie uit te breiden. Kapitaalvorming is nu allerminst noodig. Soms is men wel gedwongen tot loonsverla ging over te gaan, doch men moet dit be schouwen als een noodzakelijk kwaad. De distributie is over het algemeen duur omdat ze onlogisch geschied. De landbouw moet in deze richting werken. Wat de protec tie betreft geloofde spr., dat men thans niet zoo bang voor prijsstijging behoeft te zijn. Men kan de exportindustrie niet helpen met protectiemaatregelen. Principieel kan men blijven staren op het standpunt van den vrijhandel en een vechttarief volgen. Spr. is daarvan geen bewonderaar. Met actieve handelspolitiek treft men vaak die men wil helpen. Het regeeringscontingenteeringswetje acht te spr. wel gelukkig, doch voorzichtigheid is ook hierbij noodig. De heer Veenstra vroeg of de land bouw bij inflatie gebaat kan zijn, als die in Engeland geleerd heeft, dat de levenstan daard voor den arbeider slechts met 2 is gestegen. Prof. Kaag wees er op, dat naast voed sel er tal van andere uitgaven noodig zijn die gelijk blijven. Een verhooging van de levensstandaard met 2 beteekent dus niet een stijging van de landbouwproducten met slechts 2 Spr. verwacht voor Engeland een stijging van de grondstoffen met 30 en verwacht daarvan slechts een verhooging van de le vensstandaard met 5 Komende tot den maatschappelijken in vloed van sparen, betoogde spr. dat dit iets negatiefs is. Individueel versterkt men daar door eigen positie, maar maatschappelijk doet men er thans niet goed mee. Algemeen is men meer gebaat bij een hoog niveau van besteding. Spr. oordeelde, dat er meer reden is de goeaerenconsumjptie te stimuleeren dan de kapitaalgoederen, omdat het apparaat om in de behoefte te voorzien er reeds is. Op een verlaagd levensniveau kan men wel een periode van rust krijgen, doch dit is niet het hoogste. Technisch is het mogelijk om de menschen op een verhoogd levensniveau te houden. De moeilijkheid is dit te verwerken in de onbe schutte bedrijven. Men moet dus noodzake lijk tot loonsverlaging over gaan, maar het is een beroerd middel, dat geen oplossing brengt. De heer Joh. de Veer betoogde, dat men in den landbouw wel tot loonsverlaging moet komen, hoezeer de boer het liever niet wil. Ir. de Vries vreesde dat men noodge dwongen weer den gouden standaard moet afschaffen, omdat de handelsbalans negatief wordt. Prof. Kaag wees overtuigd, dat een na- deelig saldo in de handelsbalans een gunstig teeken is. Voor hem staat vast dat de Ned. Bank, als die het wil den gouden standaard kan handhaven. Een accuut gevaar voor den Nederlandsche gulden is er niet, niettegen- s'aande onze passieve handelsbalans. De voorzitter bracht tenslotte den spr. een woord van hartelijken dank. Ir. Veen gaf hierna, in verband met het rapport van de wegencommissie, nog een toelichting op 't provinciaal wegenplan, dat reeds in het provinciaal blad is gepubli ceerd. Ook stipte hij aan het streven om het weg- beheer te concentreeren. De practische uitvoering kost veel voor bereiding. Daarmede is reeds aangevangen. In de loop van 1932 zal pas de uitbetaling aan de onderhoudsplichtigen kunnen plaats hebben. De heer Joh. de Veer oordeelde de regeling van de provincie slechts een stap in den goeden richting, doch geen oplossing. Vooral de bepaling, dat per KM. de on derhoudsplichtigen 450 600 per K.M. aan onderhoud moeten geven, ontmoette hij hun bezwaar. Voor het platteland moet een studie M Inhoud van de te genwoordige groote pakken 5 ons netto en bon voor zwaar verzilverd tafel- gerei. Het echte Quaker kent U aan de geel blauw-roode origineele pakken. ge maakt worden ten aanzien van het gebruik der wegen. Spr. oordeelde, dat gestuurd moet worden in de richting van een vaste bijdrage van het platteland in verhouding tot het gebruik van het platteland. Hij oordeelde, dat de minister op den duur er niet af kan om bijdragen uit het wegen fonds aan het platteland te geven. Ir. Veen antwoordde, dat de bij drage aan de tertiaire wegen verband houdt met de bijdragen, die door onderhouds plichtigen voor de primaire wegen betaald worden. De heer Koster te Midwoud sloot zich aan bij het standpunt van den heer de Veer. Hij oordeelde, dat alle wegen door het rijk of de provincie onderhouden moeten worden Ze worden door iedereen gebruikt en niet speciaal door de ingelanden. De heer P. Stapel Cz. verzocht den heer de Veer met een voortgezet voorstel te ko men. Aan centralisatie voor het wegbeheer wordt gewerkt. Een uitspraak voor de wegen, die niet op het pian staan, is niet mogelijk, omdat de commissie de overtuiging heeft, dat als de 1100 K.M. van de plannen zijn uitgevoerd, het verkeer op de andere wegen wordt een lokaal verkeer. Men kent nu al tamelijk de concentratie. Om uit te maken, wat de andere wegen toe komt, is pas doenlijk, als kan worden vast gesteld, hoeveel die door de 1000 K.M. te maken wegen ontlast worden. In de naaste toekomst komt er wel ge legenheid wegen over te doen, dat het gaat om de voorwaarden waarop dit moet ge schieden. De heer K a y verzette zich tegen de over name van de wegen door de provincie. De kosten worden dan te hoog en de weg- beheerders zullen belast blijven met een vaste bijdrage. De heer de Veer had geen critiek be oogd op wat gebeurd is. Hij wil er echter op wijzen, dat men er nog niet i3 Middelen, die de polderlasten in overeenstemming brengen met wat voorheen voor wegen werd betaald, zijn noodig. Spr. zag wei groote voordeelen in concentratie van het wegbeheer. De landbouw moet een oplossing vinden voor de lasten in verhouding tot de ontvang sten. De heer E. G o v e r s wees er op dat men niet uit het oog verliezen, dat de melk- en veeauto's een druk gebruik van locale wegen maken, uitstekend ten behoeve van de land bouwbedrijven. Spr. vroeg of de tertiaire wegen ook van belang moeten zijn voor het lokaal verkeer. Ir. Veen wees er op dat de f 180000 voor de tertiaire wegen, die de provincie geeft geen verband houdt met de uitkeering uit de wegenbelasting. Of er meerdere wegen op het plan in 1932 gezet zullen worden weet spre ker niet. De heer Stapel wees er nog op, dat er speling is om er wegen af te voeren en op te voeren. Die de weg gebruikt moet het onder houd betalen. De wegbeheerders dragen ech ter al millioenen bij. Spr. is het er echter mede eens dat het een blijvende taak van K. v. K. is om de land bouw te helpen ontlasten. De voorzitter was overtuigd, dat de commissie urgent zal blijven. Dr.S c h e y deed hierna mededeelingen over de melkcursussen. De belangstelling daarvoor is stijgende; 9 leerlingen slaagden als voormelkers. De secretaris deelde het volgende mede over de Kanalen-Commissie. Mededeelingen KanaUncommissie Onze Commissie heeft in hare mededeelin gen in de laatste jaren geijverd voor de tot standkoming van de kanalen Alkmaar Oudkarspel—Kolhorn, Kolhorn—Schagen Stolpen, AlkmaarAvenhorn, Lutjeschar dam, MedemblikHoorn. Op de vorige vergadering rpraken wij met genoegen over de goede vorderingen voor de kanalen. KolhornSchagenStolpen en AlkmaarOudkarspelKolhorn, en de gun stiger wordende positie voor het Kanaal Me demblikHoorn, door de medewerking van de Vier Noorder Koggen. Nu kunnen wij weer belangrijke voortgang van de plannen constateeren. Voor het kanaal KolhornSchagen— Stolpen is reeds het grootste deel der gron den voor het maken van het Kanaal en den primairen weg daar langs in handen der provincie en zal spoedig afdoening volgen. Voor het Kanaal AlkmaarOudkarspel— Kolhorn is het overleg te Noordscharwoude, voor den sluisbouw in een zeer vergevorderd stadium, zoodat binnen korten tijd de werken aldaar kunnen worden uitgevoerd Te Rustenburg zijn de onderhandelingen met belanghebbenden in vollen gang en bin nenkort beëindigd, zoodat ook daar het zeer belangrijke werk voor de doorvaart en gelijk- kgg'Hg niet Schermerboezem kan worden uitgevoerd, wat een zeer groote verbetering zal zijn. Onze Commissie ziet deze werken met vol komen instemming uitvoeren en verbindt daar aan de conclusie, dat door de werken te Rus tenburg en opruiming sluis Zeswielen, de vaart naar Oudendijk en verder veel verbe terd wordt en hoopt dat in de toekomst de doorvaart naar Lutjeschardam ook verwerke lijkt zal worden, waardoor een belangrijk kanaal dwars door Noordholland wordt ver kregen. Zij hoopt dat ook het kanaal Medemblik Hoorn in de toekomst geleidelijk gunstiger kansen op tot standkoming mag krijgen Onze commissie ontving voor zeer korten tijd het verzoek van het Bestuur om nog eens na te gaan hoe of de rentabilitei'. van de kana len in West-Friesland nu zal zijn, waarbij statistisch kan worden vastgesteld hoe in de laatste 10 jaren het autoverkeer en het scheepvaartverkeer zich hebben ontwikkeld in Noordhol'and. Onze Commissie zal trachten dit onderzoek zoo goed mogelijk in te stellen en hoopt daar over later rapport uit te brengen. Op een vraag van den heer Waijboer, die informeerde, hoe gehandeld zou worden met de betaling van den grond, die overgenomen is voor de uitvoering van het Kanalenplan, wanneer het plan werd stopgezet, antwoord de de secretaris, dat er van stopzetten geen sprake is en dat de Provincie voornemens is, de betaling van die gronden reeds in Januari te doen. Na rondvraag volgde s'uiting. OUDKARSPEL. Dinsdagavond zeven uur vergaderde de Raad van deze gemeente ten raadhuize, on der voorzitterschap van den heer A. J. Wijn veldt, burgemeester. Alle leden waren aan wezig. De reden, aldus de voorzitter, dat weer zoo spoedig een vergadering is belegd, is, dat er punten moeten worden behandeld van urgenten aard. Ingekomen was een schrijven van den ge meenteraad van Noordscharwoude, houden de uitnoodiging adhaesie te betuigen aan zijn verzoek aan Ged. Staten dezer provincie om over te gaan tot verlaging van de jaar wedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. De voorzitter herinnerde aan zijn woorden gesproken bij de behandeling van het adres van de gemeente Koedijk, betreffende den weg Oost-West. Toen heeft de voorzitter geadviseerd het adres voor kennir/eving aan te nemen, op grond dat iedere raad zoor zich zelf moet weten wat voor zijn gemeente het beste is. dij adviseerde ditmaal weer zoo, temeer om dat de salarissen van deze ambtenaren door Ged. Staten zijn vastgesteld. Als ze dus te hoog mochten blijken te zijn, zullen deze ze wel verlagen. Voor kennisgeving aangeno men. Steun aan transportarbeiders: Van den Central en Bond van transportar beiders en den Ned. R.K. Bond van trans portarbeiders is een verzoek ingekomen voor de leden van hun afdeelingen te Noordschar woude een steunregeling tot stand te bren gen. De voorzitter zeide, dat dit iets nieuwe voor Oudkarspel is. Zooals bekend, zijn in Broek op Langendijk en te Noordscharwou de ook deze maatregelen getroffen. Het is een eigenaardige zaak. De transportarbei ders kunnen n.1. niet in een werkverschaf fing worden ondergebracht Ze moeten ter beschikking van de vereeniging „De Koop handel" blijven. Door de heerschende malaise en de kleine aanvoeren van goederen zijn de loonen der arbeiders gedaald tot op ongeveer 11 per week. Ze zijn bij hunne organisaties uitge trokken, zoodat de uitkeeringen daarvan op houden. B. en W. stelden voor, dat als de raad besluit tot het instellen van een steun regeling over te gaan, deze precies zoo te maken als te Broek op Langendijk, daar deze door den minister is goedgekeurd. Het betreft hier 15 personen, n.1. 13 pro testanten en 2 r.k. B. en W. stelden voor een steunregeling in het leven te roepen en deze aan den minister ter goedkeuring voor te dragen. De bedoeling is dan, ingaande Maandag a.s. De heer Zaagman zeide het met den voor zitter wel eens te zijn, op grond dat het sZ organiseerde arbeiders betreft, die. als zij in de verdiensten zijn, iedere week hun premie afstaan voor het geval, dat er eens werkloos! heid mocht komen. Ook blijkt uit het schrij ven van den minister, dat deze het waardeert" dat de menschen zich organiseeren en de mi nister is gaarne bereid 25 tot 75 pCt in dé kosten bij te dragen. Spr. zal dan ook gaarn* voor stemmen. De voorzitter deelde mede, dat de contri butie 80 cent per week bedroeg, dus 41.60 per jaar. De heer Kostelijk wees er op, dat het wel van korten duur zou zijn. Er is genoeg groen ten en al zijn de prijzen slecht, ze zal toch weg moeten. De heer Eecen zeide nog een leek te zijn in deze materie. De voorzitter zeide, dat de arbeiders ter be schikking moesten blijven van „De Koophan del". Het ligt dan dan toch zeker op den weg van „De Koophandel" om de arbeiders een zeker loon te garandeeren. Deze vereeniging kon toch wel een toeslag op het loon geven. De voorzitter antwoordde, dat dit ook in B. en W. ter sprake is geweest. De arbeiders zijn wel beschikbaar, doch niet in dienst van „De Koophandel". De heer Rijper deelde mede, dat ieder lid van „De Koophandel" zich verplicht, al zijn werkzaamheden door de transportarbeiders te laten verrichten. De heer EecenDus dat is de eenige band. De heer Rijper was het met B. en W. eens doch wordt er een regeling gemaakt, of krij gen ze allen evenveel De een is meer behoef- tig dan de ander. De voorzitter antwoordde, dat de uitkee ring onder controle geschiedt, al naar gelang het verdiende loon. De heer Rijper: Als iemand nu een neven zaakje heeft, wordt daar rekening mee ge- houden De voorzitter antwoordde van niet. Wel werd rekening gehouden met het door inwo nende kinderen verdiende loon. De heer Kostelijk zeide, dat dit hem heeft verwonderd. Dat is geen zuivere toestancLEr zijn nog transporters die een klein vermogen, tje hebben en die krijgen ook steun. Er wordt alleen gezegd, dat het transportarbeiders zijn. De voorzitter merkte op, dat ook de oude ren dan 60 jaar buiten de steunregeling vie len. Met de voormannen is dit besproken en zai voor dezen door de transport worden ge zorgd. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men Brief Keuringskring Oudkarspel: Van de besturen der gemeenten, aangeslo ten bij den Keuringskring Oudkarspel is een schrijven ingekomen inzake de aansluiting bij een verwerkingsinrichting. De gecombineerde vergadering geeft in overweging, evenals voorheen de cadavers van afgekeurde dieren te begraven. De aan sluiting bij de verwerkingsinrichting te Bar- singerhorn vraagt te groote financieele of fers, terwijl de Thermo Chemische Fabrieken te Amsterdam de opricht Hg van een derge lijke inrichting voor Noordholland nog in onderzoek hebben en bezig zijn te onderhan delen met het Rijk. Daarom is besloten nog niet toe te treden, ot 1 Juli 1932 is er nog ge legenheid tot aansluiting. Aldus besloten. Steunregeling Tuinbouwers. Aanvrage van den L.T.B.: Ter elfder ure is een schrijven ingekomen van den L.T.B., waarin wordt verzocht een steunregeling voor den noodlijdende tuinders in het leven te roepen. Voor de behandeling in B. en W. is dit verzoek te laat ingekomen, doch de voorzitter, zou het, als de raad geen bezwaar had direct willen behandelen. De voorzitter voegde er aan toe, dat als de handelswijze van eenige omliggende gemeen ten wordt nagegaan, men voorzichtig moet zijn. De besluiten van deze gemeenten zijn tcch door Ged. Staten goedgekeurd, maar men heeft in de circulaire van den minister in de bladen kunnen lezen, dat deze niet mag uitgaan van een enkele gemeente, doch van het Rijk moet uitgaan. Gisteren is in Den Haag het Nationaal Crisiscomité geïnstal leerd. Dat is precies datgene, wat wij moe ten hebben. Dit comité beoogt het verkenen van steun aan menschen, die tengevolge van den crisis in den nood zitten. Dé werkzaam heden zijn reeds verdeeld in drie afdeelingen, en afdeeling I is land- en tuinbouw, waarvan het hoofd is de heer A. J. Loerakker, dat is dezelfde, waarmee wij indertijd de aaraap- pelziekte hebben besproken in Alkmaar. Een man, doorkneed in den tuinbouw. De voorzitter heeft zich afgevraagd, of het niet op den weg van den L.T.B. ligt, zich met dit comité in verbinding te stellen en .onder handelingen te openen. Dit is een gewichtige taak voor de organisaties. zOo. Ln jawel, bet is net zooals ze üaclu. net eens zoo keurig nette oestehuis ziet re schrik barend vervallen en vervuild uit. Moeder slaat de handen ineen. Geen wonder: Vlokken atof stuiven rond, zeespinnen hebben groote webben gespannenDaar valt heel wat te doen. 284. En daarom beginnen ze dan ook aan de groote schoonmaak. Daar word boend en geschrobt, gedweild en ieWTfooa, De kinderen maken hun eigen kamertje sc vader hangt schilderijen recht, komto®^ komen handen te kort. Maarze ^otnnie{\t werk juichend en zingend. We zouden Puk en Grietje Puk hier best kunnen g* ken, lacht moeder.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6