Siad en. Omgeving. fPxovinciaal Tlieuws £aatste Aecicftten KOLENDAMPVERGIFTIGING. Onder architectuur van den heer Jan Stuit uit den Haag is aan de breede Ju liana van Stolberglaan het Maria Pavil- oen, plaats biedende voor 50 patiënten aan lijdende ziekten gereed gekomen. Alleen de aanneemsom bedrag van 175.000. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. „De Ekster" in Rome. EEN BANKROOF TE BOEbAPEST. Op klaarlichten dag. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer zijn in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 2 December, des middags één uur. Gistermiddag is de 60-jarige assuradeur W. H., wonende Schoterweg 206 te Haanem, in zijn woning in bewusteloozen toestand aangetroffen. Het bleek, dat hij door kolen damp, voortkomende uit een geheel afgeslo ten haard, was bevangen. De man is naar de Mariastichting gebracht. Gisteravond was hij-nog steeds buiten bewustzijn. HANDGRANAAT GEVONDEN. De 24-jarige T. M. te Groede heeft Woens dagmiddag een handgranaat gevonden, welke hij, thuisgekomen, stuk sloeg, met het ge volg, dat een gedeelte van zijn gelaat werd weggeslagen. Waarschijnlijk zal hij beide oogen moeten missen. IN AANRAKING GEKOMEN MET EEN STERKEN ELECTRISCHEN STROOM. Aan de centrale van de Amsterdamsche gemeentelijke electriciteitswerken aan de Hoogte Kadijk is hedenmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Een monteur zou op de hoogspanningsplaats een kabel inspecteeren. Er staat daar een spanning van 50000 volt. Met deze hooge spanning is de monteur op nog niet opgehelderde wijze in aanraking ge komen en in brand gevlogen. Een andere employé, die hem vergezelde, heeft hem de kleeren van het lijf gescheurd en de vlammen gedoofd. Daarbij liep hij brandwonden op aan gelaat en handen. Bei de mannen zijn naar het gasthuis vervoerd, waar zij werden opgenomen. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL- INDUSTRIE. Gistermiddag is in het departement van Arbeid, H. en N. te 's-Gravenhage de aange kondigde conferentie tusschen partijen, be trokken bij het conflict in de Twentsche tex tielindustrie, bijeengeroepen door den rijks bemiddelaar ir. H. A. van IJsselsteyn, ge houden. Het vanwege den rijksbemiddelaar over de loonen bij de firma Gerh. Jannink en Co. te Enschede uitgebracht rapport constateert een «tijging van het gemiddelde eindloon van ;uim 2 pCt. De arbeidersvertegenwoordigers ter confe rentie konden zich wel met de in het rapport gepubliceerde cijfers vereeni gen, doch zij gingen niet met de conclusie accoord, dat het gemiddeld eindloon van de wevers, wier werk gerationaliseerd is, na de rationalisatie met ruim 2 pCt. is toegenomen. Zij meenden, dat uit het rapport integendeel blijkt, dat het gemiddelde eindloon, ten gevol ge van de rationalisatie, gedaald is. De arbeiders vertegenwoordigers waren niet bereid het werk bij de firma Jannink te hervatten, tenzij eenige grootere compensatie werd gegeven voor de grootere krachtsin spanning, die het gevolg is van het werken met meer getouwen dan voorheen. Aangezien de werkgevers niet bereid waren dat verzoek in te willigen, is de conferentie, zonder dat eenig resultaat is bereikt, uiteen gegaan. DOOR DEN TREIN AANGEREDEN EN GEDOOD. Toen hedenmorgen omstreeks 7 uur de spoorwegarbeider Elout, wonende aan den Johannaweg te Hengelo, zich van zijn huis naar zijn werk wilde begeven en daartoe ge bruik maakte van de spoorbaan, werd hij door den van Zutfen komenden passagiers trein aangereden en op slag gedood. DE STAKING BIJ DE HOLLANDIA FABRIEKEN. Men deelt namens den Bond in de Kleedingindustrie mede: De directie van de Hollanaia fabrieken heeft eenige weken geleden aan het zgn. vast- geldpersoneel (coupeurs, controleuses) een loonsverlaging van 10 pCt. aangeboden. Na dat het betrokken personeel, door middel van den vakbond, geweigerd had de verlaging te aanvaarden, trok de directie de loonsverla ging in, maar ontsloeg 8 persomi van het vastgeldpersoneel. Aan de directie werd te kennen gegeven, dat men niet berusten zou in het ontslag, wijl hierin een represaille maatregel werd gezien. Nadien heeft de di rectie het ontslag ingetrokken en een loons verlaging van 5 pCt. voorgesteld. Ook dat voorstel is afgewezen, waarna de staking werd geproclameerd. Als gevolg van de staking van een deel van het personeel, was het overige personeel (circa 300 personen), dat werkt onder een collectieve arbeidsovereenkomst die 1 Jan. a.s. eindigt, genoodzaakt met werken op te houden. De leiding dezer staking berust bij den Bond in de Kleedingindustrie, waarin het personeel vrijwel geheel georganiseerd is. BEZUINIGING OP ONDERWIJS TE EPE. Met financieele hulp van de beide metaal- fabrieken „Vulcanus" en „Industrie" werd te Vaassen (gem. Epe) door die gemeente een vakteekenschool voor metaalbewerkers ge opend. Thans is van het Rijk bericht geko men dat niet op rijkssubsidie kan gerekend worden, terwijl ook de financieele toestand der metaal fabrieken ook ^ot bezuiniging dwingt. Door het gemeentebestuur van Epe is thans een goede en goedkoope oplossing gevonden. De dertig leerlingen van dezen cursus worden op gemeentekosten met subsi die der fabrieken heen en terug gebracht naar de ambachtschool te Apeldoorn, waar Zij in avondcursussen het vakonderwijs ont vangen. Het schoolbestuur der chr. school te Oene (een ander deel der gemeente) bad geld aan gevraagd voor de aanschaffing van leermid delen. Na een conferentie met B. en W is de ze aanvraas- ingetrokken. Alle hoofden der openbare scholen hebben mede aan het gemeentebestuvw toegezegd de uiterste zuinigheid bij hunne Aanvragen te zullen betrachten. PRINSES JULIANA. Prinses Juliana is hedenmiddag om half twee per auto naar !>en Haag vertrokken voor net winterverblijf der kon. fam. in ae residentie. EEN AUTOMATISCH CAFE. Het eerste in Nederland. Nactet jaren geleden een automatisch café aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam schip breuk heeft geleden op de listigheid van vele oneerlijke bezoekers, die allerlei voorwerpen voor dubbeltjes deden doorgaan, is niet alleen Rotterdam, maar geheel ons land zonder der gelijk café geweest. Gistermiddag is echter aan den Coolsingel weer in de Maasstad weer een dergelijk café geopend. Deze instelling wordt geëxploiteerd door de heeren P. Delmee en Revesz. De firma Gebr. Elce in korten tijd een winkelpand tot modern café verbouwd. Aan de voorzijde heeft men aan de linkerzijde naast elkaar 12 automaten voor dranken; daarna volgt aan dezelfde zijde het buffet, waar men o.a. de jetons kan koopen en vervolgens komen meer achterin 12 automaten voor eetwaren. De je tons en de gleuven zijn dusdanig gemaakt, dat bedrog niet mogelijk is. Bij de automaten voor drank vindt men de glazen gereed staanvernuftig uitgedachte spoelinrichtingen maken het mogelijk voor den bezoeker om desgewenscht zijn eigen glas nog eens schoon te maken. Werpt men een jeton in de gleuf, dan sprankelt de drank uit een kraan. Bij de automaten voor eetwa ren vindt men achter glas op kartonnen schaaltjes al wat er te krijgen is verleidelijk uitgesteld. Aan de rechterzijde heeft men voorin een soort van buffet voor de haastigen, die even naar binnen wippen en staande hun con sumptie willen gebruiken, achterin nooden stoelen rond tafeltjes tot een gezellig zitje. NATIONAAL CRISISCOMITE. Nog geen goederen zenden! Een royale gift. Aan het bureau van het Nationaal Crisiscomité worden thans reeds kleeren en andere goederen afgegeven ter distri butie. Daar op het secretariaat geen ge legenheid bestaat tot berging dezer goe deren en de distributie bovendien slechts zal-kunnen geschieden door plaatselijke comité's, welke in de meeste plaatsen nog moeten worden opgericht, verzoekt het comité thans slechts schriftelijk toe zeggingen te mogen ontvangen. Het nationaal crisiscomité bericht ons dat de N. V. Vleeschwaren- en conser ven-fabrieken van den Berg en Gerzon te Wassenaar een gift heeft doen toeko men van 1000 blikken erwtensoep met kluif en worst en zich bereid heeft ver klaard verdere levensmiddelen tegen kostprijs aan het Nationaal Crisiscomité te leveren. EEN OFFER AAN DEN GEEST VAN DEN MERAPI. Vijf in geestvervoering verkeerende Java nen begaven zich naar den vulkaan Merapi teneinde zich, zooals bleek uit achtergelaten brieven aan den gouverneur-generaal, aan den resident van Kedoe en aan familieleden, offers te brengen aan den Geest van den Merapi. Aangezien dit vijftal thans een week zoek is wordt aangenomen dat hun voorne men ernst was. VERKEERSONGEVALLEN. Meisje overreden Te Adorp is een 10-jarig meisje, dat plotseling den weg overstak, door een van Baflo komende auto overreden. Het kind is in zeer zorgelijken toestand in het academisch ziekenhuis te Gronin gen opgenomen. De toestand was gister morgen nog steeds zorgelijk. Auto tegen een boom gereden. Een doode. Hedennacht is een luxe-auto ter hoogte van Vijfhuizen onder de gemeente Blokland tegen een boom gereden en totaal in elkaar ge drukt. De inzittenden waren de drie gebroe ders van Dijk uit Lexmond. De 27-jarige G. v. Dijk, die achterin was gezeten, was op slag dood. De bestuurder de ongeveer 30-jarige P. v. Dijk, werd aan het hoofd gewond, de oudste broer bleef on gedeerd. Inmiddels was medische hulp inge roepen, die slechts den dood van G. v. Dijk kon vaststellen. Het slachtoffer was gehuwc en vader van één kind. Den auto hadden zij van een kennis geleend en zij hadden zonder voorkennis van hun familie een bezoek ge bracht aan een zanguitvoering te Hoog Blokland. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Auto door de ruit als gevolg van een glcdde straat. In den afgelopen nacht, omstreeks hal. twee is een Geelband-taxi, die uit de Lange Leidsche dwarsstraat de Leidschestraat bin nen reed, tijdens het nemen van den bocht op de tramrails geraakt en geslipt. Door de gladheid van den straatweg vloog de auto verder door de etalageruit van het reisbureau „Mitropa". De ruit is geheel vernield, de auto werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. BEZICHTIGING MARIA PAVILLOEN. Uitbreiding St. Elisabefhzieken- huismet barakken voor besmette lijke ziekten. Zondag en Maandag bestaat er gele genheid om des morgens van 11 tot 1 uur en des middags van 2 tot 5 uur, de aan de Juliana van Stolberglaan gereed ge komen barakken voor besmettelijke ziekten van het St. Elisabethziekenhuis te bezichtigen. vorderde een De aannemer, de heer A. Buren, lever de het werk tot aller tevredenheid af, dank zij de uitnemende uitvoerder, de heer C. Keppel. De opzichter, de heer J. van Galen, die de ziel van het werk mag worden ge noemd, was zoo vriendelijk ons heden morgen in de nieuwe afdeeling rond te geleiden. Het paviljoen heeft een oppervlakte van 39 X 37 M. nevens de noodige bin nenplaatsen. Men heeft er een afdeeling voor alge meen besmettelijke ziekten met gemeen schappelijke zaaltjes voor vier patiënten en kamertjes voor patiënten die alleen moeten liggen; een afdeeling voor rood vonkpatiënten met dito indeeling; een observatie-afdeeling en een dhiptheri- tus-afdeeling. Iedere afdeeling heeft een eigen hoofd ingang en links van iedere hoofdingang bevindt zich een dokterskamertje, waar de behandelende geneesheer zich kan verkleeden. Rechts van den ingang be vindt zich het kamertje voor de zusters. Op alle kamers is stroomend koud en warm water en centrale warmwaterver warming aanwezig. Zoowel de zalen als de gangen zijn zeer hygiënisch uitge voerd. De huiskleeding van de patiënten, die het gebouw verlaten, gaat direct in de spoelbak en met eigen kleeding ko men de patiënten niet meer in het ge bouw. In de theekeukens met afzonderlijke toegang komt het eten van buiten. De muren van de lokalen zijn bekleed met emaillebeton. In de observatie-afdeeling zijn de pa tiënten dermate geïsoleerd, dat ze de ob servatiekamer niet verlaten. Men vindt daar zelfs W. C.'s met warm en koud water. Bij elk bed bevindt zich in het bereik van den patiënt een electrische bel, een stopcontact voor een leeslampje en een stopcontact voor een radio-aansluiting, zoodat het mogelijk is een radio-uitzen ding per luidspreker en met de koptele foon te volgen. Alles is er op ingericht om de patiën ten de gewenschte hygiënische behande ling te geven en hen tegelijkertijd de in deze omgeving mogelijke afleiding te be zorgen. Voorts is men nog bezig met den bouw van een kinderpaviljoen, bestaande uit een afdeeling voor jongens, een afdee ling voor meisjes, en een kraam-afdee- ling. Het St. Elisabethziekenhuis is zeer ze ker voor den kop van N.H. een grootsche inrichting, die zegenrijk werk verricht. Zondag en Maandag zullen ongetwij feld velen van de gelegenheid gebruik maken om te zien wat ditmaal tot stand is gebracht. Ongecorrigeerd. Heen. „De Ekster" vertrok heden om 7.25 uur ui'. Marseille en arriveerde om 11.05 uur in Rome. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Aan de orde was de conclusie inzake de kasvoorschotten aan de Kon. Holl. Lloyd. De heer Schouten betoogde op grond van het rapport van de commissie van onderzoek, dat de beste oplossing is, dat de kasvoorschotten worden opgezegd tenzij vóór 31 Mei 1932 een financieele reconstructie is verkregen. Dr. Vos bestreed de conclusie. Hij achtte het onredelijk in deze omstandigheden een termijn te stellen, hetgeen het crediet zal schaden. De heer Wijnkoop herinnerde eraan, dat hij van begin af aan tegen ieder kasvoor- schot aan de Kon. Holl. Lloyd is geweest. De kasvoorschotten komen terecht in de zak ken der renteniers. Spr. wenschte te weten wie deze bevoorrechten zijn. De heer Goseling wenschte den minis ter de bevoegdheid te geven tot 31 Mei om de overeenkomst op te zeggen zonder voorwaarden. Minister Verschuur zette uiteen, dat een belangrijk resultaat is verkregen met de nieuwe factoren, n.1. de nieuwe directie, de samenwerking met de Duitsche maatschappijen en de reorganisatie. Spr. was zeer gesteld op de financiëele reorganisatie, maar om financieel-technische redenen kon hij niet het machtsmiddel aanvaarden, dat de commissie hem wilde geven. Spr. achtte het ook onredelijk voor een zoo groote financieele reorganisatie een ter mijn te stellen. VOORSTEL VAN DEN ENGELSCHE MINISTER VAN LANDBOUW. Om invoerrechten te heffen. De minister van landbouw heeft heden in het Lagerhuis voorgesteld hem machtiging te verleenen tot het heffen van invoerrechten op bloembollen, rozen, boomgewassen, tomaten, kasdruiven, krenten en rozijnen en op andere versche groenten en fruit. PROVINCIALE STATEN. Voorstellen van Gedeputeerde Staten. H. O. V. Ged. Staten stellen voor afwijzend te be schikken op het adres van het bestuur van de Haarlemsche Orkestvereniging, houdende verzoek het provinciaal subsidie van 5000 per jaar te verhoogen tot 10.000. Vacantie-toelagen. Voorgesteld wordt voor 1932 ten aanzien van de vacantietoelage de navolgende rege ling te treffen: aan de ongehuwde leden van het personeel in dienst der provincie, die geen kostwinner zijn van een gezin en eene wedde genieten, overeenkomende met eene jaarwedde van ten hoogste 3000, wordt een vacantietoelage verleend van ten hoogste 20; aan de gehuwden die eene wedde genie ten, overeenkomende met een jaarwedde van ten hoogste 5000, wordt een vacantietoe lage verleend van ten hoogste 35. Onge huwde leden van het personeel der provincie, die kostwinner zijn van een gezin, worden voor de toepassing van dit besluit met gehuw den gelijkgesteld. Aan de eerstgenoemden wordt voor elk kind, dat nog geen 17 jaar oud is en geheel te hunnen laste komt, 3 boven de vacantie toelage verleend. Uitbreiding ziekenhuis te Bakkum. Voorgesteld wordt over te gaan tot de uit breiding van het Prov. Ziekenhuis Duinen bosch te Bakkum met een paviljoen voor vrouwelijke patiënten. T.b.c-bestrijding. Ged. Staten stellen voor aan de Noord- Hollandsche Ver. tot bestrijding van de tu berculose jaarlijks, te beginnen met 1932, tot wederopzeggens, ten behoeve van haar verpleegfonds een subsidie te verleenen, ge lijk aan de bijdrage van het Rijk voor dit fonds, doch tot geen hooger bedrag dan 75CT-. De N.R.Crt. ontvangt bericht uit Boeda pest: Maandagochtend om half twaalf, toen er juist tamelijk veel klanten in de bankierszaak Gorzo in de Petöfi Sandor-straat waren, werd plotseling de deur opengeduwd en twee jongelui snelden naar binnen, waarvan één een revolver uit zijn zak haalde, waarmee hij de verschrikte bedienden bedreigde, terwijl de andere over de toonbank klom en in een oogwenk den inhoud van de kas in zijn zak ken stopte. Het gelukte de bandieten, die het personeel met de revolver in bedwang hiel den naar de straat te ontkomen. Eén der pro curatiehouders van de bank sprong echter in een taxi om de bandieten te vervolgen en het gelukte hem ook, binnen enkele minuten één van beiden, den 22-jarigen schoenmakers knecht Istvan Tamas te pakken, die door een toesnellenden politieagent werd geboeid. Bij Tamas werd echter geen geld gevonden. Zijn makker, die naar een andere zijde was ont vlucht en de buit had meegenomen, is nog niet opgespoord. Op het politiebureau gebracht, verklaarde Tamas, sedert maanden werkloos te zijn en het plan van den bankroof met zijn metgezel pas den dag tevoren uit wanhoop te hebben opgevat. Het was in ieder geval een wan hoopsdaad, want de jongens wisten heel goed, dat ongeveer twee maanden geleden een ander jongmensch wegens een gelijksoor- tigen bankrooT volgens het standrecht is ver oordeeld en zijn leven aan de galg geëindigd heeft. Kr HEILOO. hn.dmeester is benoem i k maar. r A. CASTRICUM. Naar wij vernemen is door B. en Wl overgenomen het voorstel van de Commissie voor de Bedrijven tot verlaging van de elec- triciteitstarieven met ingang van 1 Januari 1932 en wel voor avonastroom te brengen van 34 op 30 iper K. W. U. Bij de vaststel ling van de begrooting is met dit tarief reeds rekening gehouden. Andere wijzigingen in gas- of electriciteits tarieven zullen niet worden voorgesteld Men herinnert zich dat in den loop van 1931 het tarief voor gas belangrijk is gewijzigd en verlaagd. Naar wij vernemen is aan het Gasbe drijf alhier opgedragen het maken van een centrale gasverwarming in de Jeugdherberg, welke op het landgoed alhier voor de Cen trale Jeugdorganisatie onder leiding van den architect den Tex, in aanbouw is. Den bouw vordert goed, zoodat thans reeds het kapitale gebouw onder den kap is. Met den aanleg van de genoemde installatie reeds aangevangen en er wordt met spoed aan gewerkt. EEN DROEVIG GEVAL. Woensdag vertelde de N.R.Crt. van den roover, die het filiaal van de Nieuw-Zee- landsche bank te Remuera was binnenge drongen, den bediende had neergeslagen en de brandkast had bestolen, doch die bij zijn ontsnapping door den inmiddels bijgekomen bediende was neergeschoten. Achteraf blijkt men hier te doen te hebben met een wel zeer droevig geval. De inbreker is herkend als 'n 24-jarige Australische vlieger, die gaarne 'n tocht naar Engeland had gemaakt om te trachten het record voor die vlucht op zijn naam te brengen. De man was er echter niet in geslaagd iemand te vinden, die voorloo- pig de kosten voor hem op zich wilde nemen. Het schijnt dat hij zich daarop naar Nieuw- Zeeland begeven heeft om te trachten daar op de een of andere wijze aan geld te komen Bij zijn wel zeer desperate poging daartoe heeft hij het leven gelaten. Men vond bij zijn papieren ook een eigenhandig filmscenario, getiteld: „Scotland Yard en de boevenwe- reld". 's Mans aspiraties schijnen dus wel zeer verschillende kanten te zijn uitgegaan AANRIJDING OP DEN MUIDER STRAATWEG. tK" Bevangen door benzinedampen? Op 24 November van het vorige jaar had in de nabijheid van Muiden op den Muider. straatweg een zeer ernstig auto-ongeval plaats, waarbij een menschenleven te betrei? ren viel. Een auto, bestuurd door den Bus- sumschen koopman B. I., kwam in botsing met een anderen auto. Eerstgenoemde wag4 vloog in brand en een mede-inzittende, j jü j. van Giesen, kreeg zulke ernstig brandwond den, dat hij kort na het ongeluk overleed Ook de bestuurder I. was zwaar gewend en moest langen tijd in de Majellastichting te Bussum worden verpleegd. De Bussumsche koopman had zich op 20 October voor de Vijfde Kamer der rechtbank te verantwoorden, verdacht van veroorzaken van dood door schul. Volgens de dagvaar ding zou hij zoo roekeloos en onvoorzichtig hebben gereden, dat het ongeluk aan zijn schuld te wijten was. De zitting werd toen, wegens het late uur verdaagd tot gister. De deskundige dr. Hammer had verklaard dat de dood door de zware huidverbranding was ingetreden. Prof. Lagueur, hogoleeraar in de phar- macologie te Amsterdam, verklaarde het niet onmogelijk, dat verd. door benzinedampen was bevangen. Gedurende deze zitting werden nog eenige getuigen gehoord, o.a. de reparateur van de benzinetank. Deze had den heer I. geadvi- seerd naar de Fordfabriek te schrijven, daar hij slechts proivsorische maatregelen kon ne men. v - De deskundige H. Zoetelief Norman citeer de als deskundig getuige a décharg e een groot aantal voorbeedlen, waaruit bleeür, dat bedwelmin gdoor benzinedampen en daar door ongelukken, herhaaldelijk voorkomen. De opvatting betreffende een mogelijke lienzinedampvergiftiging werd gedeeld door Jen tweeden deskundige a décharge h. Nieuwenhuis. Requisitoir. Hierop was het woord aan den officier van justitie. Spr. wees erop, dat hij de ver dediging betreffende benbinedampvergiftiging niet had kunnen voorzien. Hij verzocht dan ook de zaak naar de instructie terug te wijzen om alsnog door nieuwe deskundigen rapport te doen uitbrengen. De verdediger verzette zich hiertegen. De rechtbank, na in raadkamer te zijn ge weest, wees het verzoek af. De officier, hierop requisitoir nemend, acht te het niet bewezen, dat de tank lek was, bovendien was er veel luchtverversching, daar het raam open stond. Verd. reed met een woeste vaart, wat uit de getuigenverkla ringen vast staat. Indien men zich onder het rijden onwel voelt, stopt men en gaat niet roekeloos snel rijden om een anderen auto te coupeeren. Spr. eischte wegens ^veroorzaken van dood door schuld een hechtenisstraf van zes weken. Pleidooi. Verd.'s raadsman meende, dat het politie onderzoek in deze zaak veel te wenschen had overgelaten Indien dit anders ".vare geweest, zouden zeer zeker verzachtende omstandig heden aan het licht zijn gekomen. PI. beriep zich op de verklaringen van de deskundigen a décharge en concludeerde ten slotte tot vrijspraak. Uitspraak 10 December. op 18 DE VERDUISTERINGEN TE PAPENDRECHT. De rechtbank te Dordrecht heeft Juni 1930 den gewezen gemeente-ontvanger van Papendrecht C. A. wegens het voortge zet misdrijf van verduistering veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, van welk vonnis A. in hooger beroep bij het gerechtshof te 's-Gravenhage is gekomen. Bij interlocutoir arrest van 31 December werd dit vonnis door het Hof vernietigd en teruggewezen naar de instructie. Gister heeft deze zaak opnieuw voor het Gerechtshof gediend. Als eenige getuige was gedagvaard heer J. Mighelbrink, ambtenaar ter gemeen tesecretarie van Papendrecht. Deze getuige gaf op verzoek van den pre sident eenige verklaringen omtrent de door hem als opvolger van A. geconsta teerde tekorten, alsmede hetgeen door ver dachte in de periode 19201930 als genoten werd zijnde gemiddeld 2ot» 's jaars. Het door get. geconstateerde tekort beliep 36,955. Verdachte gaf een toelichting op de cijfers van het door hem genoten salaris. De proc.-generaal, mr. J. A. de Visser, wees op hetgeen bij de vorige behandeling omtrent het salaris is ter sprake gebracht. I ooi was dit volgens verdachte's opgave slechts f 12W 's jaars. De procureur-generaal zag geen termen m dezen een voorwaardelijke straf voor te stel len, weshalve hij concludeerde tot bevestigin? van het vonnis der rechtbank te Dordrecht. ONTROUW PENNINGMEESTER Voor het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren terecht gestaan H. A., opperman Almelo was veroordeeld tot zes maan- te Wierden, die door de rechtbank te den gevangenisstraf inzake verduiste ring van 1000, gepleegd in zijn hoe danigheid van penningmeester van den Algemeenen Nederlandschen Bouwvak arbeidersbond, afdeeling Vriezenveen. De procureur-generafti, mr. Cnopius,' eivhte bevestiging van dit vonnis. DE WINKELSLUITING IN AMSTERDAM. Ook de sluiting op Dinsdagmiddag door den raad goedgekeurd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft hedenmiddag in tweede lezing aan genomen het ontwerp der winkelslui tingsverordening. Zooals men weet is hierbij inbegrepen dat op de Dinsdag middagen alle winkels gesloten moeten zijn- FIETSRIJDER AANGEREDEN EN GEDOOD. Op Zaterdag 3 October werd op den J er Heydenscheweg even buiten Breda de stal- baas van Van Gend Loos, C. W. Brau op de fiets aangereden door een uit Belg» afkomstigen vrachtauto, geladen met vleescn- De man werd ernstig gewond en is enKei dagen later in het ziekenhuis overleden. Voor dit feit stond gistermiddag voor£( r Bredasche rechtbank terecht de w van den vrachtauto, de 21-jarige L. E. G w- uit Essche (België). d Verdachte verklaarde dat hij gemerkt n dat de uitkijkspiegel niet juist zat. Toen s buiten Brede niemand op den weg zag, hij, rijdende met een kalm vaartje, den sp gel recht gezet, waarbij hij niet genoeg E lette en plotseling bemerkte dat hij °P rijwielpad reed, toen hij een aanrijding den fietser niet meer kon voorkomen. Ter terechtzitting bleek verder dat dachte en zijn familie alles in het werk Q den gesteld om het leed van den gewon na diens dood van de nabestaanden te zachten. De officier van Justitie achtte ver schuldig en eischte zes weken hechten»-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 10