DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i Hit het JUt Bagetiiksch Omczkht ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. 2SO Directeur: C. KRAK. KIJDACS 2? •VOVDNBDH 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. Dit nummer bestaat uit drie blad sa. Den Haag, 26 November 193L Nadat de Tweede Kamer amendement-Knottenbelt betreffende de hand having van het bestaande ste!sel_van_ subsi- dieering van tramwegmaatschappijen had verworpen (65 tegen 10 stemmen) nam zij de Pooling van Waterstaat zonder stemming Sn ^verdiepte zich vervolgens in Hoofd stuk XI der rijksbegrooting (kolomen). Het spreekt wel vanzelf, dat daarbi] onze Inzending op de Parijsche tentoonstelling ter 8Prake kwam. De heer Joekes (v. d.) maakte er gewag van, noemde de bekende architectenkwestie, waarbij zijns inziens de regeering moet zorgen, dat er recht zal ge schieden en drong aan op een officieel onder zoek naar de vraag of er wel voldoende zorg was besteed aan de door brand verwoeste Indische inzending. Ook besprak hij de in stelling van de Franscli-Hollandsche studie commissie te Parijs, waar z. i. de regeering zich buiten moest houden. De heer C r a m e r (s. d. a. p.) sloot zich wat dit laatste punt aan bij den heer Joekes. De tentoonstelling te Parijs, waarin hij een uitdagend karakter ten opzichte van de over- heerschte volken toekende, besprekend achtte hij een onderzoek naar de schuldvraag thans vrijwel overbodig, terwijl de architecten- kwestie (Zweedijk-Moojen) de regeering niet aangaat. De heer W ij n k o o p leidde uit een artikel van de Java-Bode af, dat er op Java hongers nood zou heerschen en drong op hulp van overheidswege aan De tentoonstelling te Parijs vond hij evenals onze vertegenwoor diging te Genève een uiting van imperialis tische belangen. De heer Feber (r. k.) sloot zich in zake de tentoonstelling bij den heer Joekes aan. Hij klaagde echter in de eerste plaats over het gebrek aan zuinigheid bij de opmaking van dit hoofdstuk der rijksbegi ooting. Minister De Graaf, die blijkbaar slecht bij stem was en zich, evenmin als zijn collega van justitie, bekommerde om den luidspreker, verklaarde, dat het bovengenoemde studie comité een zuiver particuliere instelling was. De architectenkwestie ging de regeering niet aan. Zij was intusschen uit den weg ge ruimd. De minister erkende, dat er meer zorg had kunnen worden besteed aan de opber ging van de Indische voorwerpen. De regee ring stond daar evenwel buiten en wil zich er thans niet meer in mengen. Dat er hongers nood in Indië zou heerschen, ontkende de minister. Natuurlijk liet de heer W ij n k o o p zich niet zoo afschepen en hij kwam met zijn gewone strijdmiddel voor den dag: een mutie. Doch zij werd ook als gewoonlijk niet ondersteund en verviel dientengevolge. Hkrmede waren de algemeene beschou wingen over dit hoofdstuk afgeloopen. Bij art. 1 kwam de heer K. ter Laan (s. d. a. p.) met een eigenaardige grief voor den dag: wie onderwijzer in Indië wil wor den en voor de hoofdacte studeert, krijgt een toelage. Zakt hij nu voor het examen en ver valt daardoor zijn aanspraak op uitzending naar Indië, dan moet hij zijn toelage, des noods in termijnen teruggeven. Dat is in derdaad een hard gelag voor den betrokke nen, maar de minister had toch wel gelijk, toen hij op den aandrang van den heer Ter Laan om die toelage desnoods cadeau te doen, antwoordde, dat daarmede de deur zou worden opengezet voor misbruik en dat het toch niet anders als billijk was, dat wanneer de voorwaarde niet werd vervuld, de vooruit betaalde toelage werd teruggegeven. Maar Koloniën gebruikt daarbij zooveel mogelijk clementie. Naar aanleiding van een opmerking van den heer C r a m e r (s. d. a. p.) over het stop zetten van studietoelagen aan studenten, die in staatsbetrekking naar Indië willen gaan, heeft minister De Graaf medegegedeeld, dat het toekennen van toelagen wel is stop gezet, maar daarom niet de uitzending, wie tot nog toe een toelage ontving, komt bij uitzending het eerst aan de beurt. De afdeeiing betrekking hebbende op yu- riname, alsnu aan de orde zijnde gaf aanlei ding om in afwachting van de behandeling van de eigenlijke begrooting van Suriname, alvast een beschouwing te wijden aan de ernstige ongeregeldheden, welke te Parama ribo hebben plaats gevonden. Le heer W ij n k o o p hield weer een com- ®anistisch-wilde rede, waarin hij onverbid delijk het gezag de schuld er van gaf. be geerde, dat er onmiddellijk moest worden geholpen en in één adem daarbij voegde, oa Suriname zich dadelijk moest losmaken van Nederland. De «heer Knottenbelt (üb.) de gebeurtenissen van gansch anderen kant aan en meende, dat de ongeregeldheden zoo n ernstig karakter hadden gekregen doordat het gezag, hoewel het kon weten, dat er iets roeide, geen maatregelen had genomen en er eerst met kracht is opgetreden, toen de Procureur-generaal, juist van verlof uit ropa teruggekeerd, onmiddellijk had m- gegiepen Naar hij bij geruchte had ge hoord, zoude bemanning van een Letlandsch vaartuig, dat op de Surinaamsche kust lag, en van bolsjewisme werd verdacht, niet vreemd aan de beweging zijn geweest. De heer Van Boetzelaer (c. h.) hoopte, dat de minister in staat zou zijn iets mede te deelen en drong er op aan, dat als er werkelijk gebrek heerschte, er direct zou worden geholpen. Minister De Graaf moest hem evenwel teleurstellen: hij beschikte niet over vol doende bescheiden voor een gefundeerd oor deel. Maar hij verklaarde zich niet onge neigd tot een grondig onderzoek omtrent de oorzaken. Intusschen behield hij zijn mee ning voor zich tot vollediger berichten waren ontvangen; we kunnen dus bij de behande ling der Surinaamsche begrooting, in Februa ri, op een herhaling van de besprekingen rekenen. De heeren communisten hadden met dit beloop der zaak natuurlijk geen vrede en zij kwamen meteen motie ten gunste van onmiddellijke regeeringsmaatregelen. Zij werd evenwel volgens gebruik niet onder steund. De artikelen rakende Curagao roepen altijd den heer IJzerman (s. d. a. p.) naar het spreekgestoelte. Het moet erkend worden, dat hij zorgt goed op de hoogte te zijn en we hebben met belangstelling geluisterd naar zijn klacht over de traagheid waarmede ge werkt wordt aan de herziening van het re- geeringsreglement, dat nu al sinds 1922 op de helling staat, terwijl eerst thans een ontwerp ter beoordeeling is ingezonden bij den Kolo nialen Raad. Ook omtrent de maatschappe lijke toestanden op het eiland toonde hij zich goed op de hoogte. Hij klaagde over de ver arming en verwildering ten gevolge van den achteruitgang van de olie-industrie, over de slordige wijze waarop er met de financiën wordt omgesprongen, over de kosten van de politie enz. Andere sprekers, zooals de hee ren Feber (r. k.), Van Boetzelaer (c. h.) en Joekes (v. d.) spraken in den zelfden geest en minister De Graaf moest wel erkennen, dat de heeren geen ongelijk had den, dat het drankmisbruik, waarop verschei dene sprekers hadden gewezen, inderdaad erg is, doch dat er eigenlijk op dit oogenblik niet veel aan te doen is in dezen malaisetijd. Wat de uitgaven voor de openbare veiligheid betreft, waarschuwde hij tegen te groote zui nigheid met het oog op de omgeving van het eiland. De begrooting van koloniën zou zijn goedgekeurd, wanneer niet de heer W ij n - koop stemming had gevraagd. Toen stelde de voorzitter de stemming maar tot den volgenden dag uit. Hedenavond de begrooting van defensie. Tal van sprekers zijn ingeschreven, zoodat de kans, dat nog in deze vergadering minister Deckers aan het woord zal komen, zeer ge ring is. DE HUISZOEKINGEN IN HESSEN. o Een belangrijk document in beslag genomen? o Wie heeft dit ontwerp gemaakt?! o Wij hebben gisteren onder de rubriek Buitenland" mededeeling gedaan van huis zoekingen bij Nat.-socialisten in Hessen en daarbij heeft men kunnen lezen, dat verschil lende documenten en papieren in beslag zijn genomen, die zeer waardevolle gegevens ble ken te bevatten, gegevens, waarvoor geheel Duitschland zich interesseerde. Daarbij was o.m. een stuk, bevattende de „noodverorde ningen cjer illegale nationaal-socialistische iegeering", van welk stuk de echtheid buiten twijfel staat, als men tenminste het officieele bericht uit Hessen daarover mag gelooven Het spreekt immers vanzelf, dat de nazi's zelf ontkennen, ook maar iets van dit stuk af te weten. Wanneer dit document inder daad bestaat, zegt de partijleiding der nazi's, dan kan het slechts een vervalsching of een onverantwoordelijke particuliere onderne ming van eenige personen zijn, die daar door hebben gehandeld in strijd met de or ders der partijleiders, en die dan ook auto matisch uit de partij zullen worden gezet. o De Berlijnsche avondbladen doen nog eenige bijzondere mededeelingen over dit geruchtmakend document en vertellen, dat in den oproep der nazi's o.a. wordt gezegd, dat het groote. gevaar buitengewone maat regelen eischt om het leven van het volk te redden. De eerste taak zou zijn, het waarbor gen van de openbare veiligheid en het °rga- niseeren van de voedselvoorziening. Slechts de scherpste discipline en medoogenloos in grijpen van de gewapende macht kunnen de moeilijkheden oplossen. Aan elk bevel dien terstond gevolg te worden gegeven en onge hoorzaamheid wordt met den dood gestraft Vuurwapenen dienen binnen vierentwintig uur te wo'rden ingeleverd. Alle ambtenaren, beambten en arbeiders in openbaren dienst dienen terstond hun werkzaamheden te her vatten Tegenstand en sabotage worden met den dood gestraft. In de plaats van de hoog ste staat«"'toriteiten komt de leiding der nationaal-socialisten. Verordeningen en de creten van deze leiding hebben terstond rechtskracht. Bij de gevonden documenten bevindt zich een ontwerp noodverordening, waarin de richtlijnen voor de voedselvoorziening wor den aangegeven. Iedereen moet alle beschik bare levensmiddelen zonder schadeloosstel ling inleveren en handelaars en producenten dienen een volledige lijst van hun voorraden te maken en bij den burgemeester in te leve ren. Door collectieve voedselverstrekking en uitdeeling van levensmiddelen op distributie kaarten zou de voedselvoorziening der bevol king kunnen vergemakkelijken. Een ontwerp- noodverordening tot veilig stelling van den eigendom bevat bepalingen, die practisch de leiding de beschikking geven over het gehee le volksvermogen en derhalve over het ver mogen van eiken particulieren persoon af zonderlijk. o Het nationaal-socialistische hoofdorgaan, de „Völkische Beobachter" schrijft naar aan- ieiding van de publicatie van de „Münchener Post", dat met een dergelijk leugendocument getracht wordt de justitie tegen de nationaal- socialisten te mobiliseeren. Het spreekt van zelf, dat bij de huiszoekingen te Darmstadt en in de overige plaatsen niet het minste be lastende materiaal gevonden kon worden, om de eenvoudige reden, dat de nationaal-so cialisten het niet noodig hebben ook maar iets voor den Staat te verbergen, want de na tionaal-socialistische partij van heden zal de staat van morgen zijn. De documenten die te München worden gebruikt ,zijn geheel ver- valscht. o Door den persdienst in de Gau Hessen van de Nazi's wordt een lange verklaring gepu bliceerd, volgens welke dr. Werner Best, die beschouwd werd als de samensteller van het manifest, dat door den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken openbaar is ge maakt, gistermiddag tegenover de Gaulei- ding te Darmstadt een schriftelijke verkla ring heeft afgelegd van den volgenden in houd: Ik ben de samensteller van een plan, waar van de bizonderheden van het door den Prui sischen Minister van Binnenlandsche Zaken aan de ipers verstrekte „materiaal" gedeelte lijk juist, voor een ander deel gewijzigd zijn weergegeven. Toen op 1 Augstus van dit jaar algemeen een Communistische revolutie werd verwacht en door de betrokken instan ties van de N.S.D.A.P. geen maatregelen voor een dergelijke gebeurtenis waren geno men, besloot ik zonder eenige opdracht en zonder voeling te hebben met partijbestuur ders richtlijnen uit te werken. Wanneer de wettige vertegenwoordigers van den staat door een revolutie van de K. P. D. zouden zijn afgezet, dan had volgens mijn meening de nationale beweging met de N. S. D. A. P. aan het hoofd den plicht gehad, met de door haar opgeroepen macht (daarom werden ook de Lanaeswehren genoemd) zorg te dragen, dat de voeding en de bescherming der bevol king was gewaarborgd. Het ontwerp van mijn richtlijnen deelde ik aan eenige medewerkers mede, o.a. aan dr. Schaefer te Ofenbach, die thans ontkent iets met de zaak te maken te hebben. Een en an der geschiedde met het doel de rechts- en economische mogelijkheden van mijn plan te onderzoeken. In dit stadium bleef de aan gelegenheid rusten, daar de politieke ontwik keling sinds 1 Augustus een verdere bespre king overbodig maakte. Geen enkel bureau van de N.S.D.A.P., noch de toenmalige Gauleider, noch de rijksleiding, wisten iets van mijn plan af. o Volgens officieele zijde is de Nationaal- Socialistische landdagafgevaardigde dr. Best uit Alzey, die Woensdagavond met ver lof is gegaan, niet teruggekomen en spoor loos verdwenen. Gistermiddag vonden opnieuw huiszoe kingen plaats in het Bruine Huis te Darm stadt. De politiebeambten namen een groote hoeveelheid materiaal in beslag, dat hoofd zakelijk de correspondentie betreft tusschen de Gauleiding en de diverse plaatselijke af- deelingen in Hessen. Men is thans bezig het materiaal te onderzoeken. Volgens een mededeeling van het Baube- stuur der N. S. D. A. P. te Darmstadt zal door de leiding een disciplinair onderzoek worden ingesteld tegen de betrokken leiders wegens evefltueele deelneming aan een on wettige beweging. Allereerst zal echter het resultaat van het onderzoek, door de auto riteiten ingesteld, worden afgewacht. ANTI-FASCISTEN OP VRIJE VOETEN GESTELD. Daar door Italië geen verzoek tot toepas sing van aragraaf 120 van het Zwitser- sche wetboek van strafrecht is gedaan, zijn gisteren de drie Italiaansche anti-fascisten weer op vrije voeten gesteld. Bassanessi is veroordeeld tot een boete wegens onvoldoende papieren en Rosselli eveneens, wegens on bevoegd dragen van wapenen. Tegen Tar- chiani was geen aanklacht ingediend. DE INTERNATIONALE CONFERENTIE TER VOORBEREI DING VAN DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Rede van mevr. Lueder. Op het Internationale Congres ter Voor bereiding der a.s. Ontwapeningsconferentie hield de Duitsche vertegenwoordigster mevr. dr. Lueder, gisteren een rede, waarin zij een dringend beroep op de vrouwen der geheele wereld deed mee te werken ter bestendiging van het vertrouwen in den Yrede en het ge loof aan den vrede, zonder welke een herha ling van de wereldcatastrophe niet zou kun nen worden verhinderd. Zoolang de volkeren zich zwaar bewapenen en wantrouwend te genover elkaar staan kan men niet op een vreedzame ontwikkeling hopen. Vertrouwen en openhartigheid zijn de beste wapenen van den vrede. Wederkeerig begrijpen en weder- keerige achting, het vrijwillig opgeven van het recht van den sterke niet alleen, maar ook van den moreelen dwang, dien men aan een volk heeft opgelegd, zijn noodzakelijke voorwaarden voor een vreedzame en vertrou- wenswaardige samenleving der volkeren. Tot het bereiken hiervan, hetgeen slechts door ontwapening kan geschieden, zijn in bijzon der de vrouwen geroepen. De vrouwen, aldus mevr. Lueder, eischen de ontwapening niet uit overdreven sentimentaliteit, doch in ver band met de bittere en gruwelijke ervaring van het verleden, die zij hebben opgedaan. Wat dr. Schreiber zeide. Prelaat dr. Schreiber wees in zijn redevoe ring op het ontwapeningscongres op het pes simisme, dat in de wereld heerscht en dat zijn voornaamste oorzaken vindt in de wed loop der bewapeningen en het wantrouwen. Alles wat gedaan is en bereikt is voor de beveiliging en versterking van den vrede, dreigt verloren te gaan wanneer den loeren den oorlogsgoden niet een beslissend gedeel te hunner wapenen wordt ontnomen. Wan neer de Volkenbond wordt betrokken in het algemeene wantrouwen en de stemming van pessimisme, dan is dat hoofdzakelijk doordat zijn ontwapeningspogingen tot dusverre zon der practisch resultaat zijn gebleven. Of schoon Briand bij het toetreden van Duitsch land in den Volkenbond 5 jaar geleden heeft uitgeroepen: Weg met de kanonnen, weg met de geweren! is het aantal van oorlogs- en moordwerktuigen van alle soorten alleen maar steeds gestegen. Dit is het opvallendst bij de luchtbewapening. De ontwapenings conferentie van het volgende jaar moet op de bewapeningsvacantie een ver-gaande bewa peningsvermindering laten volgen. Er kan met betrekking tot de ontwapeningskwestie niet langer tweeërlei recht voor de staten gel den. De grondgedachte van den V.B. is daar mede in strijd. Het gevoel weer op vasten grond te staan, de veiligheid, kunnen wij slechts bereiken wanneer wij de ontwape ning, de algemeene en gelijke ontwapening van alle volkeren snel en ingrijpend verande ren. Wanneer zal worden ontwapend? Onder voorzitterschap van den Duitschen staatssecretaris b.d. von Rheinhaben behan delde het congres in den namiddag de vraag „Wanneer zal worden ontwapend?" De meeste redenaars beantwoordden deze vraag met een duidelijk „Onmiddellijk!" Alleen de vroegere Fransche minister van oorlog Pain- levé vormde een uitzondering, daar deze de Fransche eisch „Eerst veiligheid, dan ontwa pening" verdedigde. De Nederlandsche voorzitter van de ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede, mr. J. Limburg zeide in zijn redevoering, dat hij het noodig achtte uit te gaan van de voor- loopige resolutie van de voorbereidende ont wapeningsconferentie. De Italiaan, Boriel, vice-president van de Internationale Rotaryclub, legde den nadruk op de noodzakelijkheid, dat de financieele deskundigen in Bazel en elders nog voor de bijeenkomst van de ontwapeningsconferentie tot een bevredigend en geruststellend resul taat komen, daar er anders ook geen hoop bestaat voor de Geneefsche ontwapenings conferentie. Vervolgens werd het woord gevoerd door den Duitschen afgevaardigde dr. Schreiber, die betoogde, dat alleen de front-generatie het ontwapeningsprobleem kon oplossen. 1932 moet het jaar der beslissing zijn. Veel bijval vond de rede van den Belgi schen afgevaardigde Rollin. die de Fransche veiligheidsthese scherp aanviel. Alle inspan ning zal vergeefsch zijn, wanneer de regee ringen voortgaan wapenen op te stapelen. Rollin viel ook de Fransche vertegenwoordi gers op dit congres scherp aan, zeggende, dat uit hun midden de bewering was voort gekomen, dat Frankrijk ontwapend had. Zoo lang Frankrijk vasthoud aan de inzichten en beweringen, vastgelegd in het Fransche me morandum in de ontwapeningskwestie, be staat er geen ernstige en eerlijke samenwer king. De Fransche afgevaardigde Pierre Cot verklaarde, dat hij het in tegenstelling tot het officieele Fransche standpunt volkomen eens was met Rollin. Als nieuwe Fransche formu le voor zich en zijn vrienden stelde Cot de stelling op: Veiligheid door ontwapening, wederkeerige ondersteuning en arbitrage. Herziening der onuitvoerbaar geworden ver dragen. DE STRIJD IN MANTSJOERIJE. Generaal Ma wil vrede sluiten. Generaal Ma zou, volgens de „Evening Star" besloten hebben met de Chineesche generaals, die aan Japansche zijde strijden, vrede te sluiten. Ma zou aan den gouverneur van Tsitsikar Generaal Tsjang Tsjing Hoei een schrijven gericht hebben waarin hij in stemt met diens bestuur. De laatste zou daar op genegen zijn vredesonderhandelingen aan te vangen. De correspondent van de „New York Ti- mes" te Tokio meldt, dat Engelsche troepen van Tientsin naar Tsjangsjan onderweg zijn, ten einde de kolenmijnen van Kailan te be schermen, die EngelschChineesch bezit Moet Mantsjoerije een koninkrijk worden? Gouverneur Yoean Tsjin Kai heeft gister te Moekden opnieuw met kracht geëischt dat het koninkrijk Mantsjoerije zal worden uit geroepen met de kroning van ex-keizer Poeji tot koning. Hij motiveert deze eisch met de verklaring dat het Mantsjoerijsche volk niet rijp genoeg is voor den republikeinsche staatsvorm. Japansche vorderingen. De Japansche troepen zijn Hsinminfoe, ten Westen van Moekden aan den spoorweg Moekden—Peking, binnengetrokken. Zij heb ben de Chineesche politie ontwapend en alle Chineesche autoriteiten voorloopig in het ge bouw van de Kamer van Koophandel in an- rest gesteld. Van Japansche zijde wordt be weerd, dat zij te Hsinminfoe een Chineesche organisatie hebben ontdekt, die steun ver leent aan maarschalk Tsjang Hsu Liang. DE GERUCHTEN INZAKE UITSTEL VAN DE ONTWAPENING!» CONFERENTIE. In Volkenbondskringen geeft men toe, dat de geruchten van den laatsten tijd betreffen de het uitstellen van de Ontwapeningsconfe rentie steunen op een bepaald streven in deze bij eenige Europeesche mogendheden. Men heeft hier den indruk, dat behalve de Fran sche ook de Engelsche regeering veel zou ge voelen voor uitstel der conferentie tot einde Mei, daar bij een gelijktijdige behandeling van de Ontwapenings- en de Herstel kwestie de werkzaamheden der regeeringen te veel omvattend zouden worden. Men acht het niet onmogelijk, dat tijdens de raadszitting te Pa rijs de secretaris-generaal van den Volken- bond en de vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland en de Ver. Staten reeds voe ling met elkaar hebben gehouden over deze aangelegenheid. Van de zijde van het Volkenbondssecreta riaat wordt er echter uitdrukkelijk op gewe- zen, dat tot nu toe nog geen voorstel is ge daan, ook niet op officieuze wijze, om de ontwapeningsconferentie uit te stellen. EX-KONING ALFONSO NAAR MUNCHEN. De voormalige koning van Spanje, Alfon- so, heeft, volgens een bericht van Berlijnsche bladen uit Parijs, heden Fontainebleau ver laten, om zich voor een oponthoud van drif dagen naar Munchen te begeven. GASBUIS GEBROKEN IN POOLSCHE HUURKAZERNE. In den kelder van een huurkazerne te War schau is gisternacht een gasbuis gebroken, tengevolge waarvan de benedenste vertrekken van het huis geheel met gas werden gevuld. Zes personen, die in deze vertrekken woon den werden dood gevonden, vijf anderen, waaronder twee kinderen zijn met ernstige gasvergiftingen naar het ziekenhuis ver voerd. Men verdenkt een der huurders ervan, dat hij hierin de hand heeft gehad en uit wraak gehandeld heeft jegens de bewoners der benedenvertrekken, met wie hij in onmin leefde. HET AUSTRALISCHE PARLEMENT ONTBONDEN. De Australische gouverneur-generaal heeft het aftreden van het kabinet en de ontbin ding van het huis van afgevaardigden goed gekeurd. De nieuwe verkiezingen voor het parlement en de helft van den senaat zullen op 19 December plaats vinden. 7 WIT RUSSEN TER DOOD VEROORDEELD. Uit Wilna wordt gemeld dat het standge recht te Baranowitsj 7 Wit Russen die wer den beschuldigd van spionnage ten gunste van Sovjet Rusland heeft veroordeeld tot den dood door de strop. De verdediging heeft zich tot de Poolsche staatspresident gewend met een verzoek. Wanneer de president bin nen 24 uur van zijn recht tot gratie verlee ning geen gebruik maakt zal het vonnis ter stond worden uitgevoerd,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1