Agenda Amstecdamsche ïBeues tBucgetlij&e Stand SCOOPT U EEK YULPEHHOUDERU~ Koopt daar waar U een schitterende coüectie van de prima merken vindt Siad en Omgeving, Fa. YPMfl, Hl' Controleeren van alle merken door ooze speciale Radiomonteurs. Alcmaria Victrix I W. F. C. I Weee&ecicht sarr 83* HET PROCES TE LüBECK, EEN JACHT OVER DE DAKEN. VAN PUTTEN 00RTME1JEB, Payglop ONTSLAG ARBEIDERS WIERINGERMEERPOLDER. ZONDAG a.s. 2 uur Vrijdag 27 November. 7.30 uur, Cinema Americain, hoofdnum mer Rusland's adel verbannen (dram., hist.), hoofdrol Billie Dove en Antonio Moreno. Toegang voor personen boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater, hoofdnummer Het geheime commando (sen satie), hoofdrol George O'Brien. Toegang voor personen boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater, hoofdnummer Trader Horn (natuurfilm); boven 14 jaar. Geprolongeerd. Zaterdag 28 November. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Het geheime commando (sens.); boven 14 7.30 uur, Cinema Americain: Rusland s adel verbannen (dram., hist.); boven 18 iaar 7 30 uur, Victoria-Theater, hoofdnummer Trader Horn (natuurfilm); boven 14 jaar. Geprolongeerd. 8 uur, Central, openb. verg. Ned. ^ona van leeraren en leeraressen bij het Nijver heidsonderwijs, naar aanleiding van de be zuinigingsplannen bij dat onderwijs. '8 uur, 't Gulden Vlies, propaganda-avond Pacivolo. Zondag 29 November. 10.30 uur. Harmonie, relig. soc. verbond, spreker ds. Theesing uit Middelie. In Cinema Americain van 2 uur n.m. at doorloopende voorstelling van Rusland s adel verbannen (dram., hist.); boven 18 j. In Alkmaarsch Bioscoop-Theater van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling van Het geheime commando (sens.); boven 14] In Victoria-Theater van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling van Trader Horn (natuurfilm); boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer De man die zijn moordenaar zoekt (ko misch; hoofdrol Heinz Rühmann en Lien Deyers. Toegang boven 14 jaar. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Banden- adel verbannen (dram., hist.)boven 18 j. 8 uur, 't Gulden Vlies, ouvoering Banden- pech door het Centraal Tooneel uit Amster dam. Door „Aurora" te Stompetoren opvoering van „Een dag dame". 7.30 uur, zaal Mantel te Hensbroek, ver tooning film „Na de parade". Maandag 30 November. 7.30 uur, Cinema Americain: Rusland's adel verbannen (dram., hist.); boven 18 j. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Het geheime Commando (sens boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Trader Horn (natuurfilm); boven 14 jaar. 7.30 uur, Bioscoop Harmonie: De man die zijn moordenaar zoekt (komisch); boven 14 jaar. Eergisteren is het, zooais we in de N. R C. zien, bij het proces over de kinder sterfte te Lübeck weer warm toegegaan, toen de officier van justitie nogmaals zinspeelde op een verdenking, di' op prof. Deyke, den chef van het hospitaal en hoofdbeklaagde rust. Deze zou, gelijk reeds meermalen is beweerd, humane bacillen hebben gebracht in het Calmet- tcvaccin, omdat hij persoonlijk van mee ning was, dat het middel dan doeltref fender was. Op één der rechtszittingen in October heeft prof. Deycke erkend, dat zulks inderdaad zijn opvatting was, maar hij ontkende stellig het Calmette- p'. océdé niet strikt gevolgd te hebben bij de behandeling van de zuigelingen in zijn hospitaal. Een onderzoek in het laboratorium van het hospitaal heeft aan het licht ge bracht, dat de cultures van humane en bovine bacillen in dezelfd^ kamer ston den en in de zitting van Dinsdag is zuster Anna Schütze nogmaals gevraagd of zij niet bij vergissing of door onop lettendheid humane bacillen gebracht zou hebben op den voedingsbodem van do bovine bacillen-culturen, die gebruikt worden voor het Calmette-vaccin. Vol gens de verklaringen van de zuster is die mogelijkheid uitgesloten. Dit wilde het O. M. niet als vaststaande aanvaar den, waarop een rumoerige scène volg de. De voorzitter moest de zitting schorsen. Gisteren nam het O. M. het woord, om een ernstig verzoek te richten tot de verdachten en getuigen om openhartige verklaringen af te leggen en daardoor het sleepende proces althans eenigszins te bekorten. Hij verzocht den verdach ten, als hoogstaande mannen der we tenschap, naar eer en geweten de waar heid te spreken. Zoowel de verdediger van prof. Deycke als die van prof. Altstadt verklaarden daarop, dat de verdachten reeds gezegd hadden wat zij wisten. Prof Deycke, dat hem ten hoogste een wetenschappelijke dwaling ten laste gelegd kon worden en prof. Altstadt, dat hij niet begreep dat de vaccinatie met B.C.C.-entstof zulke ongelukkige gevolgen had gehad, en dat hij beslist niet nalatig of zorgeloos was geweest bij de behandeling. Bij het verdere getuigenverhoor heeft de voorzitter van de artsenvereeniging in Lübeck het eigenaardig genoemd, dat in Lübeck proeven waren genomen met he Calmette-Guérin-vaccin zonder dat de proeven daarmee op de Duitsche bureaux van onderzoek waren afge wacht. Dit is in strijd met de gewoonte, verklaarde de getuige. Donderdag heeft er zich 's nachts in Londen op een blok huizen tusschen Strand en Fleetstreet, zegt de N. R. C., een opwindende jacht over de daken voorgedaan. Een huisbewaaroer van het gerechtsgebouw zag omstreeks midder nacht op zijn ronde iemand 'uren uit het raam op de eerste verdieping van het huis aan den overkant waarin een kleermakerij gevestigd is. De man k- ar den huisbewaarder verda- t voor. Deze deed alsof hij niets gezien ad, liep een eindje op en waarschuwde drie mannen hadden ingebroken in het do politie. Deze was spoedig ter plaatse en omsingelde het blok. Het bleek dat gebouw, waarin o.a. ook een makelaars firma in huizen gevestigd is, waar zij ook het een en ander gestolen hebben. Toen de politie kwam vluchtten de man nen op het dak. Er ontstond een opwin dende jacht waarbij een van de .vervolg den naar beneden viel in een lichtkoker tusschen de huizen. De brandweer moest komen om den man die daar lag in een diepte van 20 meter en die leelijk gewond was, naar boven te takelen, na dat men hem eerst op een baar gelegd had. Intusschen waren de andere man nen verdwenen. De politie bleef nog tot negen uur de wacht houden, maar toen het goed licht was, bleken zij er inder daad vandoor te zijn. Men vond later in het kantoor van de makelaarsfirma een sofa voor het raam geschoven waaraan een touw bevestigd was, dPt naar buiten hing en bijna tot den grond reikte. Men neemt aan dat de beide inbrekers langs dezen weg ontsnapt zijn terwijl de poli tie en de brandweer bezig waren hun verongelukten makker te redden. Deze is in een bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis gebracht AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 27 Nov. 1931. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen, zijnde 101(7 H.L. KORTÉ BERICHTEN. Aan boord van het uitgaande Ned. s.s Maas van reederij Vinke en Co. viel tus schen Maassluis en Hoek van Holland de 23- jarige donkeyman B. v. Leeuwen, wonende te Vlaardingen, in het ruim en brak eenige ribben. ONDERTROUWD7~ Pieter Hartog en Johanna Huijbers. Jan Blankestein en Catharina Bussen. Johannes Boutier en Arigje van Gelder. Pieter van Zon en Anna van Lienen. Gerardus Nieuw- veen en Aleida Meulenbrugge. GEBOREN: Désiré Gabriëlle d. v. Gabe Hoeneveld en Jantje Toxopeus. Abel Jan z. v. Marten Smith en Duifje Smit. Petrus Johannes z. v. Johannes Ouwens en Alida Louter. OVERLEDEN: Hendrik Hoek 57 jaar. Marijtje Bos ge huwd met Cornelis Willebrordus Keijsper 59 jaar. Aaltje Alida van der Wal wed. van Hermanus Diedrich Schwarzer 90 jaar. INBRAAK TE HEILOO. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het kantoor van de firma P. de Jager en Zoon aan den Rijksstraatweg te Heiloo. Ont vreemd werden alleen een paar potjes met eenig klein geld. De dief heeft zich toegang verschaft door de opening van een tuimel raam. De politie stelt een onderzoek in. GEMEENTEWERK AAN HET DAK VAN HET WAAGGEBOUW. Men wijst ons op het ongewenschte om tijdens de markturen werkzaamheden aan het dak van den Waag te laten verrichten, dat het b.v. voor de kaasdragers op een dag als heden gevaarlijk geacht wordt telkens de plaatsen te moeten passeeren waar iets naar beneden kan komen. Oude leien worden op het oogenblik niet meer naar beneden geworpen, maar dat er desondanks bij werkzaamheden gevaar blijft bestaan is gistermiddag weer bewezeil, toen door het losschieten van een touw een stel ling losraakte met het gevolg, dat twee tim merlieden in dienst der gemeente langs het dak naar beneden zijn gevallen. Zij bleven ditmaal gelukkig in de breede goot liggen, zoodat 'n ernstig ongemk als 't vorig jaar gebeurde, achterwege is gebleven. Beide mannen van wie er een in het Waaggebouw verbonden is zijn er betrek kelijk goed afgekomen. Intusschen lijkt het verzoek ons alleszins redelijk om de herstel lingswerken tijdens de markturen stop te zetten. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden een 98000 K.G., terwijl de vorige week 116000 K.G. werd aangevoerd. Bedroeg toen de hoog ste markt nog 28, ook reeds een zeer lage prijs, heden was deze slechts 24. De handel was bovendien stug, zoodat de gemiddelde prijs 2 3 lager is. Bo vendien bleek een deel van de commis siekaas, en wel de wat rood gekleurde, die geproduceerd wordt voor den uit voer naar Frankrijk, onverkoopbaar. Dit is een gevolg van het contingenteerings- besluit van Frankrijk, dat o. m. bepaalt, dat een zeker kwantum kaas mag wor den ingevoerd. Dit geldt voor de kaas- invoerende landen en aangezien men hier niet kan overzien, hoeveel er b.v. door Zwitserland in Frankrijk is inge voerd, en men veronderstelt dat de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat men bij het exporteeren van een wagon kaas naar Frankrijk verneemt, dat deze niet kan worden toegelaten, is de handel hui verig om te koopen. Een der boeren ging er toe over aan de omstanders groote kazen van 8 pond per stuk voor 1.75 per stuk te verkoopen. De lage kaasprijs is voor de producen ten in hooge mate bedroevend. Het eeni ge lichtpunt is, dat deze prijs komt vóór den tijd waarin de plaatsen opnieuw daarna wor(*en inSehuurd, en niet vlak In dezelfde week van 1929 bedroec de aanvoer 86Q00 K.G. en de prijs 53. Het vorig jaar werd in dezelfde week aange voerd 91000 K.G. en was de prijs 39. De productie vermindert dus geenszins. Voor de producenten hopen wij, prijs zich spoedig herstelt. dat de VEE GESTOLEN. Gistermorgen in de vroegte ontdekte de veehouder C. H. te Castricum bij het willen gaan melken van zijn vee, dat onder den Brakersweg in een weide liep dat al zijn vee. bestaande uit zeven koeien, 2 vaarsen en 3 kalveren was verdwenen. Direct werd in wijden omtrek alles afgezocht doch niets werd gevonden. Ten einde raad werd tegen 8Y, uur de politie in den arm genomen, welke na onderzoek niet anders meende dan te zoeken in de richting Schagen, omdat al daar heden markt wordt gehouden. Bij nader onderzoek dat in het naburige Limmen plaats had, weid ook niets gevonden Voordat naar Schagen werd gereden, zou men zich ook nog met Rotterdam in verbin ding stellen met het oog op de markt al daar. Terwijl men dit het laatst zou doen, kwam een buurman van C. H. ter secretarie mededeeien dat het vee in Uitgeest was ge vonden. De politie die al met een auto on derweg was, kon nog worden opgepikt. Dat de eigenaar die op het ïaadhuis was, toen de tijding kwam in zijn nopjes was, laai zich begrijpen. „DE KLOKKEN LUIDEN". Men schrijft ons: Kwart over vier verdrong zich reeds een flinke kinderschaar voor de „Harmonie", nieuwsgierig naar wat de film van de Ne- derlandsche Christelijke Radiovereeniging hen zou brengen. Bij den aanvang (5 uur) was hun aantal talrijk, en de voorzitter van het comité zal verrast hebben staan kijken, dat zooveel kin deren waren gekomen om een propaganda film te zien. De voorzitter opende met gebed, waarna direct de film, uit 5 acten bestaande, werd afgedraaid. En ze hebben genoten, de kleine toe schouwers. Ze leefden mede, voornamelijk dan wanneer een kinderclub op het doek werd gebracht. De schooluitzending, het kinderuurtje, de kudde schapen van boer Harskamp, het be zoek van GriftdaaTs bewoners aan het vis- schersdorp Spakenburg, het waren mo menten waarbij men warm werd van het jeugdig enthousiasme.' dat zich uitte in handgeklap en handgezwaai of uitbundige bijvalsbetuigingen. De kleine toeschouwers zullen nog vele jaren spreken over wat de N. C. R. V. hen bracht. Eén der comitéleden sloot met dank aan God. Acht uur sloeg de klók, toen mr. Schenke- veld, voorzitter van het comité, weder het tooneel betrad, om de avondvoorstelling te openen. Na gelezen te hebben Psalm 92, ging hij voor in gebed en sprak een kort openings woord. Hij deelde mede, dat ds. Hak verhinderd was en dat het slotwoord thans gesproken zou worden door ds. van Baaien van Broek op Langend ijk, die hij een bijzonder woord van welkom toeriep, waarbij hij de andere aanwezigen, die in zoo grooten getalen waren opgekomen, dat de zaal geheel bezet was, eveneens welkom heette. Veel wenschte spr. niet te zeggen. De film zal voor zichzelf spreken. De klokken zullen luiden om de aandacht te vestigen op en de medewerking te vragen voor het werk van de N. C R V. Die medewerking moet geheel ons Protes- tantsch Christelijk volksdeel geven. Geven met als parool „Ora et Labora". „Bid en Werk". Zooals Schiller het zegt in „Het lied van de klok". Wil het werk den meester loven, Dan spanne men alle krachten in, Doch verwachte ook zegen van boven, We gaan r.u luisteren maar bovenal zien. Na dit met applaus begroette openings woord begonnen „De klokken te luiden". In Griftdaal gaat ipen ter kerk. De klokkenluider doet zijn zwaar en moei zaam werk goed en dan weer aanzwellend tot een machtig „Soli Deo Gloria" of lang zaam wegstervend Klonken de heldere klok- kentonen door de zaal. De v-c rschillende voorstellingen pakten Men voelde het enthousiasme langzamerhand groeien. Men leeft mede met vrouw Hesselius wan neer zij haar laatsten kerkgang maakt, en men verheugt zich met haar, wanneer zij, na drie jaar van de evangeüsatieverkonuging verstoken te zijn geweest, weer de stem van haar predikant kan beluisteren! als deze op tweeden Paaschdag een radiokerkdienst leidt, en zij door den propagandist Brouwer en enkele vriendelijke dorpsgeuooten gehol pen, van de N. C. R. V. een toestel ontvangt, waardoor zij dezen dienst kan beluisteren. Men voelt den ijver van Brouwer, wanneer hij boer Harskamp bewerkt om lid te wor den, en gunt hem gaarne het succes van de overwinning op dezen taaien boer behaald. Een succes is de vertooning van deze film Propaganda-film heet zij. En toch wanneer 10 pCt. werktlijk over propaganda sprak, dan was het veel, maar ds. van Baaien heeft in zijn slotwoord zeker niet te veel gezegd, toen hij de meening uitsprak, dat de klokken zoo duidelijk geluid hadden dat ieder der aanwezigen hun spraak verstaan moest heb ben, en dat thans iedei zich in het werken voor en met de Christelijke Radiovereeniging zou scharen rond de kruisbanier om den naam van Jezus uit te dragen in de geheele wereld. Ds. van Baaien sloot met dankgebed. De Ned. Chr. Radiovereeniging kan trotsch zijn op het werk, dat zij met deze film tot stand heeft gebracht. De opnamen zijn schitterend, en de muzi kale begeleiding was in alle opzichten af. Wij hopen, dat spoedig weer „De klokken kunnen luiden" om ons nogmaals hun „Soli Deo Gloria" te laten hooren. De werkzaamheden in den Wieringermeer- polder zullen gedeeltelijk half December worden stopgezet. Zaterdag 12 December of zooveel eerder, als de weersgesteldheid het noodzakelijk maakt, zullen de ongeveer 600 gehuwde arbeiders, gehuisvest in de zes ba rakken en boerderijen, naar hun woonplaats teruggaan. Deze arbeiders, voorzoover zij tenminste den vastgestelden tijd in den pol der zijn werkzaam geweest, ontvangen ech ter wel de bij reglement vastgelegde Kerstver goeding. Voorverkoop bij HARTLAND en PORSSIUS. Leden, donateurs, seizoen en voorverkoop kaarten tot 2 uur, uitsluitend toegang door den len ingang van het Sportpark. „BANDE NPECH". Het Centraal Tooneel van 't Centraal Theater te Amsterdam onder eminente lei ding van Louis de Bree zal op Zondag 29 November des avonds ten 8 uur in 't Gulden Vlies de 104e opvoering van het charmante blijspel „Bandenpech" geven. Men weet o.a. uit de opvoeringen van „Geld speelt geen rol" teijdens de Alkmaarsche kermis van dit jaar, dat dit ensemble uit verschillende voor treffelijke krachten beschikt. Wanneer men immers Louis de Bree, Joh. Kaart, Ph. la Chapelle, het echtpaar FrenkelBouwmees ter, Mien van Kerckhoven in combinatie denkt, begrijpt men aanstonds, dat door dit samenspel iets buitengewoons is te bouwen. De twee schitterende komieken Louis de Bree en Joh. Kaart tegen elkaar bezig te zien, is bijna meer dan een normaal lach-orgaan kan naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 November. Medegedeeld door het Kon Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 778.1 mM. te Vardö. Laagste barometerstand 739.6 te Malin- head. Verwachting, geldig tot den avond van 28 November: Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind zwaar bewolkt of betrokken met tijde lijke opklaring; waarschijnlijk eenige regen- weinig verandering in temperatuur verdragen en ze zijn in staat met de eenvou- digste middelen een gansche zaal te doen sneuvelen. De Telegraaf: (Joh. Lüger) schrijft o.m.: Dit pracht blijspel speelde het Centraal Tooneel met vaart en humor, zoodat men een vlekkelooze vertooning zag van een geestig en vroolijk spel. De zaal bracht ovatie op ovatie. N w e. R o 11C r t.Het Centraal Too neel bezit een voortreffelijke combinatie van acteurs en actrices. Een geestig stuk. Handelsblad: Een voortreffelijk ge. bouwd stuk, geestig en amusant, waarmede het gezelschap eer in legt. Een blijspel van de goede soort, met een waarlijk schitterende creatie van Louis de Bree, Joh. Kaart, Theo Frenkel en Lily Bouwmeester en zoo werd deze première tot een groot succes voor het Centraal Tooneel. Hoe het optreden van dit gezelschap werd gewaardeerd bleek wel uit aen stortvloed van geestdriftig en langdurig applaus. FAILLISSEMENTEN. Ter griffie van de rechtbank is gedepo neerd de uitdeeling lijst in het faillissement van G. J. Kraak, coiffeur, vroeger te Sint- Pancras, thans wonende te Beemster, met geen uitkeering aan concurrente schuld- eischers. van 2? November 1931. Opgave van Noordhollaiidseli Landbouwkrediet S.V, (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te j STAATSLENINGEN. 414 Nederl. 1917 4 1931 BANK-INSTELL1NGEN. Handel Mpij. Cert. v, 1000 Koloniale Bank Ned Ind. Handelsbank D. Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie Berkels Patent Calvé Delft Cert. Küchenm. Acc. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Ass. Gas Electr. Bethleh. Steel Cities Service General Aviation Steel comm. Studebaker U. S. Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Rediang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holt Amerika lijn Gem Eig. Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan 1 Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific Wabash 'Exdividend. fExclaim. 99 18 86% PROLONGATIE Vorige koers WISSELKOERSEN Vorige koers 1001/is 9 i 881/4 b/s/4 tC% ««T/s kW/4 62 12% 20 92% 11.% <4%6 2t%6 26% 59% 1% 4 73% 18 1%6 15/ 97 53% 31 90 64 4 VU llt% 125% 7. 1% 4% «9% IS 30% 22 1% 5% 4% 21 Vs 11 77 135 <6% 173 195 pl.m. 1.30 88% mv 69 44 60 1<% 203 sl 111 24% 6% 7 59 13% 4 18C% 96 52% 63 43 70 UI 124 /I 30 22 118A6 77 pl.m. 1.45 90-1% 103J-lu 30 1/8-9 pl.m. 2.00 12% 89-90' 108 j -% 29J-30 pl.m. 2.15 12% b9 9fi lO/Vs-9 291 i%6 1781-90 1/8-9 121-41/4 50 14% b6% IV» dCL Heden 1} pCt. AMSTERDAM. 123% 152 3 72 4 49'/» 4j% 49%- 11S/L6 - NIET OFFICIEEL. Londen Ber.ijin Parij» 1 1 1 1 Brussel (Belga) 1 Bazel Weenen p. Scb. 100 t t Kopenhagen Stockholm t 1 1 Oslo 1 1 1 1 1 1 New-York Italië I-I-..».. 1 S 1 Vorige koers 8.99 59.10 9 75% 34.63 48.30 48!- 49.- 48 Koers op heden 2 uur 8.87% 59.00 9-74% 34 62% 48.25 48T5 49 48

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2