DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Byrd a. d. Zuidpool. fimdijksdiOiXt'ticht !BMteuCatid Vol ksuni versiteit. „De Welsprekendheid bij Grieken en Romeinen", «o. 133e Jaargang. De openbare betooging volkomen mislukt. 2en Filmavond AUTO NABIJ JERUSALEM DOOR ROOVERS OVERVALLEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2 -• iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENÏ Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. AI/lAl'DAG 30 YOYEMBEK 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat u» drie bladsn. DE INTERNATIONALE ONTWAPE- NINGS-CONFERENTIE TE PARIJS. De organisatie heeft niet gedeugd. Wii hebben Zaterdagavond in deze rubriek het een en ander medegedeeld over de inter nationale ontwaoeningsconferentie welke te pfriis is gehouden en daarbij hebben wij vooral stil gestaan bij het tumult, dat tel kens en telkens weer losbarste, zoodat het congres eigenlijk gezegd. mislukte. Hei is dan ook volkomen waar, wat een speciale correspondent van V. D. schreef over dit con gres: dat het congres verloopen is op een wijze, welke volkomen in strijd was met het ideaal en zeker ook met de waardigheid van de stad Parijs. Volgens dezen correspondent was dit on bevredigend verloop van het congres heele- maal niet onverwacht, want op den eersten dag der conferentie had reeds een incident plaats, dat de bezorgdheid van den goeden afloop van het congres zeer deed toenemen. Er had Vrijdagavond! Reeds geruimen tijd, voordat de conferentie zou beginen, was het rumoerig in de omgeving van 't Trocadéro. Tot deze slotzitting werden niet alleen de ongeveer duizend gedelegeerden, gekomen uit dertig verschillende landen, toegelaten, doch werden ook ruim vierduizend plaatsen tegen betaling van een geringen entree-prijs voor het publiek beschikbaar gesteld. De eerste fout van hen, die deze conferentie hebben georganiseerd en die moesten weten hoe de stemming in zekere Fransche kringen ten opzichte van deze demonstratie voor de ont wapening was, is geweest, dat er geen enke le controle op den verkoop van deze kaarten was en dat dus iedereen, die er op uit was de conferentie te saboteeren, op Zeer gemakke lijke wijze een toegangsbiljet kon verkrijgen Had men deze toegangskaarten via eenige organisaties, die zich althans niet tegen het denkbeeld van ontwapening verzenen, onder het publiek gebracht, dan had men voorko men, dat honderden kwaadwilligen in het gebouw waren gekomen. Van Engelsche zijde was reeds tevoren aanmerking gemaakt. Met name Mr. Robi- son had, naar wij vernemen, het Fransche organisatie-comité verzocht er voor te wil len zorgen, dat zich in de zaal tusschen het publiek voldoende politie in burgerkleeding zou bevinden om eventueele ontruststokers onmiddellijk te kunnen verwijderen. Het Fransche comité achtte dit evenwel niet noo- dig! Van dezelfde zijde was verzocht in de zaal goede luidsprekers-installaties te doen plaatsen. Eerst ongeveer een uur nadat de conferentie was aangevangen, werden de luidsprekers aangezet. Intusschen hadden de camelots van de Action Fran?aise en andere nationalisten, versterkt, ook door een aantal communisten, gelegenheid gekregen tumult te veroorzaken, waartegen de president Her riot absolut niet opgewassen bleek. Reeds zijn korte openingsrede ging half verloren onder het lawaai. Van de galerijen werd aangevangen met een herhaald geroep „Vive la France', hetgeen uit de zaal beantwoord werd met een „Vive la Paix"! De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Verdier was geheel onverstaanbaar. Daar de luidsprekers toen nog niet werkten, kon de kardinaal zich met geen mogelijkheid ver staanbaar maken. Slechts korten tijd was het vrij rustig: eerst toen Lord Robert Cecil be gon te spreken en een beroep op de Fran sche hoffelijkheid deed, en daarna, toen Painlevé het woord voerde. Bij dezen laat- sten spreker zwegen de elementen, die de on rust veroorzaakten, omdat zij van Painleve verwachtten, dat hij geen pleidooi voor on middellijke ontwapening zou houden en de goedwilligen in de zaal wenschten niet het verkeerde voorbeeld te volgen en bij dezen spreker moelijkheden te veroorzaken. President Herriot trachtte de lijst van sprekers af te werken en ook de radio-toe spraak van Senator Borah zou voortgang vinden. Het lawaai en het tumult werden echter steeds heviger: anti-Duitsche uitroe pen werden afgewisseld met het „Vive la France" en plotseling werden boven in de zaal de opschriften, vermeldende, dat meet dan duizend gedelegeerden van ruim dertig landen de ontwapening eischen, afgescheurd. Eenige oogenblikken schorste Heino de zitting voor een bespreking met de gedelegeerden van de Vlaamsche strijders. Het tumult duurde echter voort en in enkele loges ontstonden vechtpartijen. Het gelukte een aantal herrieschoppers uit de zaal te wei ken, doch aan de andere zijde kwamen zij weer binnen. Buiten het Trocadéro bleef het rumoe- J"ig- De politie, die in allerijl verster- hing had gekregen, sloot de hekken de doorgangen van het gebouw om ve deren aandrang van het publiek t voorkomen. Een groote fout was echter, dat te ruim negen uur, toen de conferen ce reeds lang begonnen was, nog men sehen toegelaten werden. Alle aangekondigde sprekers hebben getracht het woord te voeren, doch zij waren geen van allen geregeld te volgen. Machteloos zat daar op het podium het Fransche comité: Mll Weiss en Henry de Jouvenel naast Herriot. Niets an ders viel er te doen, dan te trachten tot een goed einde te komen van een conferentie, die een jammerlijke mislukking werd, ten aan- schouwe van meer dan duizend gedelegeer den, ook van zeer vele goed-gezinde Fran- schen die zich schaamden voor hun landge- nooten. Ten aanschouwe ook van vertegen woordigers van andere mogendheden, onder wie de Nederlandsche gezant Jhr. dr. J Lou- don. Ook mr. J. Limburg, die op den eersten dag der conferentie gesproken had, zat op het podium en zag een goed-bedoélde de monstratie voor ontwapening mislukken door het optreden van een aantal extremis ten, zonder eenige verantwoordelijkheid! In de kringen der Nederlandsche gedele geerden ter conferentie was men zeer teleur gesteld. Dr. j. ter Meulen uit Den Haag schreef de mislukking de in de voor-con ferenties behandelde resolutie werd niet eens in stemming gebracht, omdat de heer Her riot daartoe naar 't schijnt geen kans meer zag in de eerste plaats toe aan de slechte organisatie. Ds. J. B. Th. Hugenholtz, die als secretaris was opgetreden van de Neder landsche commissie van voorbereiding voor deze conferentie, was zeer ontdaan. Toch moet men verklaarde hij den moed net verliezen. De tegenstanders van de ontwape- nings-idee hadden zich tien jaar geleden om een dergelijke demonstratie niet druk ge maakt. Maar de idee wint veld en nu tracht men te saboteeren wat niet meer te negeeren valt Hetzelfde geldt voor de pers. Tien jaar geleden zou indien destijds een dergelijke conferentie mogelijk zou zijn geweest de rechtsche pers de conferentie doodgezwegen hebben. Thans hebben „Ami du Peuple" (van Coty) de „Action Fran^aise", waarmede studenten druk langs de boulevards colpor teerden, de „Echo de Paris" en andere bla den de zaak eerst belachelijk trachten te ma ken. Na het gebeurde in Trocadéro verheu gen zij zich over den gang van zaken. Het Fransche satyrieke weekblad „Le Coup de Patte" stelde Lord Robert Cecil deze week als een roofvogel voor, die naar Parijs komt om d Franschen iets af te nemen. De haat keert zich bij allen tegen Duitschland in de eerste plaats, welk land men er van beschul digt zich steeds sterker te bewapenen. De ac tie van de nat.-socialisten in Duitschland is hierbij koren op den molen der Fransche rechtsche extremisten. De linksche „POeuvre" en „Republique" keuren het optreden der aanhangers van de „Action Fran^aise'" enz. ten sterkste af. Er is echter niets meer aan te doen: het jammer lijke is geschied en de goed bedoelde demon stratie der volken voor ontwapening is door het optreden van een handjevol onruststokers zonder esultaat geëindigd. Zij, die vertrou wen hebben in de toekomst, zullen zich ech ter door deze mislukking niet uit het veld la ten slaan en hun werk in het belang van den vrede voortzetten DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. De Japansche troepen worden teruggetrokken. Naar uit Tokio gemeld wordt, zijn de Ja pansche troepen Zaterdag in Mantsjoerije begonnen zich terug te trekken naar de spoorwegzone. Gehoopt wordt, dat zij bin nen enkele dagen geheel binnen de zone zul len zijn terugetrokken. Waarom de Japansche troepen terugtrekken. In semi-officieele kringen te Tokio ver luidt, dat het bevel tot terugetrekken der Ja pansche troepen, verklaard moet worden door het feit, dat de toonaangevende kringen iedere verwikkeling met Amerika, Frankrijk of andere mogendheden willen vermijden. Deze zouden n.1. door een aanval op Tsjingt- sjau ongetwijfeld zijn ontstaan. De „Evening News'' meldt, dat het bevel tot terugetrekken in de eerste plaats te dan ken is aan het ingrijpen van Amerika. Washington heeft gevolmachtigde verte genwoordigers naar Tokio gezonden, die een onmiddellijk staken der vijandelijkheden heb ben geëischt. Ook het bericht, dat het moge lijk zou zijn, dat Amerika zijn ambassadeur uit Tokio zou terugtrekken zou tot het besluit van de Japansche regeering hebben bijgedra- £en- J Uittreden van China uit den Volkenbond? Zaterdag heeft een buitengewone zitting plaats gehad van het Chineesche kabinet in verband met de Parijsche raadszitting, waar in de minister van buitenlandsche zaken van China rapport uitbracht over zijn besprekin gen met de Fransche en Engelsche gezanten Verder deelde hij mede, dat dr. Sze verdere instructies ontvangen zou, teneinde eindelijk tot klaarheid te komen over de houding van den Volkenbond met betrekking tot het Mantsjoerijsche conflict. In geval de Volkenbond de Chineesche rechten niet mocht beschermen tegenover Ja pan, zou de Chineesche regeering aan het voorstel van de nationale bonden, om uit den Volkenbond te treden, gevolg geven. De terugtocht der Japansche troepen, Officieele berichten uit Tokio, die bevestigd worden door mededeelingen uit Moekden, verklaren, dat generaal Honjo, de Japansche opperbevelhebber in Mantsjoerije, overeen komstig de opdracht der Japansche regee ring, den Japansche troepen order gegeven, zich op Moekden terug te trekken. Volgens te Tokio ontvangen berichten uit Tsjintsjau zou maarschalk Tsjang Hsue Liang zich eveneens principieel bereid heb ben verklaard om zijn troepen terug te trek ken. Het Japansche hoofdkwartier te Moekden deelt mede, dat de Japansche brigade die in de richting van Moekden trok, zich eveneens op den terugweg bevindt, evenals de troepen, die buiten de Japansche zone waren gezon den. Slechts te Kirin, Tsjoelioeho, Tsitsikar, Tsjengsjiatoen en Taonan zal een Japansche bezetting achterblijven. De „Sunday Times" meldt uit Tientsin, dat van Chineesche zijde den Japanners is voorgesteld, de troepen in de nabijheid van de Japansche concessie terug te trekken. De Japanners zouden zich hiermede accoord hebben verklaard op voorwaarde, dat verdere onderhandelingen geopend zullen worden. Na wederzijdsche overeenstemming schijnt in den afgeloopen nacht tot een wapenstilstand besloten te zijn. De strijd in Tientsin duurt voort. Volgens een bericht van het telegraaf- agentschap der Sovjet Unie uit Moekden du ren de gevechten tusschen Chineesche en Ja pansche troepen in Tientsin voort. De Japan ners zouden ook zware artillerie, benevens pantserwagens en een tank in den strijd heb ben gebracht. D« toestand bij Tsjintsjau. Naar uit Peiping gemeld wordt hebben de Japansche troepen de Chineesche aangeval len op een station aan den spoorweg Peiping Moekden. Japan blijft aandringen op het terugtrek ken van de Chineesche troepen uit de streek rond Tsjintsjau. Naar uit Tokio gemeld wordt, zou de mi nisterraad besloten hebben om nog 500 sol daten naar Tientsin te zenden. Reeds 200 Japansche wagons met troepen en materiaal te ruggetrokken. De Morning Post meldt, dat reeds on geveer 200 wagons met troepen en materiaal van het terugtrekkende Japansche leger van het Tsjintsjau front te Moekden zijn aange komen. Van de overige troepen wordt ge meld, dat reeds het grootste gedeelte tot de omgeving van Tsin Min foe zijn teruggetrok ken. Een afdeeling Japansche soldaten is naar Dairen gedirigeerd, vanwaar zij ter ver sterking naar Tientsin zullen worden over gebracht, waar de Japansche concessie om troepen heeft gevraagd. Besprekingen over de in te stel len neutrale zone. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche zaakgelastigde te Peking zich in verbinding heeft gesteld met maarschalk Tsjang Hsu Liang, teneinde met hem tot overeenstemming te komen over de instelling van een neutrale zone tusschen Moekden en Tsjang Hai Kwang. De Chineesche maarschalk zou volgens be richten uit Peking reeds hebben toegestemd in het terugtreken van baar troepen uit Tsjintsau echter op voorwaarde, dat de Nan- kingregeering hieraan haar fiat zou verbin den. Anderzijdsch heeft Tsjang Hsu Liang zijn vrees uitgesproken, dat bij een volledig terugtrekken der Chineesche troepen het roo- verwezen weer zou toenemen. Hij heeft der halve voorgesteld Chineesche cavalerie in het ontruimde gebied achter te laten. FLANDIN NAAR PARIJS VERTROKKEN. Het korte informeel bezoek aan Enge land van de Fransche minister Flandin is hedenmorgen beëindigd. Flandin is hedenmorgen uit Londen naar Parijs vertrokken. Gisteravond was hij de gast aan een diner, dat hem werd aange boden door den minister van buitenland sche zaken Sir John Simon. De kanse lier van de schatkist Neville Chamber- lain en de president van de Board of Trade Walther Runsiman waren mede uitgenoodigd. De particuliere en vertrouwelijke bespre kingen van Flandin met de Engelsche minis ter van financiën den minister van handel en de kanselier van de schatkist Chamberlain duurden tot middernacht. Zij werden gehou den, zooa als door een verslaggever van de Daily Herald werd ontdekt, in een kamer van hotel Metropool, die in opdracht van Sir John Simon van te voren was gereserveerd. Vol gens de Times deelde Flandin gisteravond voor het diner den vertegenwoordigers van de Fransche pers mede, dat zijn bezoek een zuiver particulier karakter droeg. Hij was niet voornemens onderhandelingen te voeren en zou ook niet over de Engelsche douaneta rieven spreken. Ten aanzien van de finan- cieele vraagstukken zou hij zich beperken tot een uiteenzetting van het Fransche stand punt, zooals dat door minister-president La- val in zijn Kamerrede was uiteengezet. De Fransche regeering koesterde de wensch met de Engeische samen te werken om een uit weg uit de crisis te vinden die het Duitsche onvermogen om aan zijn verplichtingen te voldoen was veroorzaakt. Volgens de Mor ning Post wordt hedenmorgen een kabinets zitting gehouden waar het resultaat der be sprekingen met Flandin zal worden behan deld. De Daily Herald meent mede te kunnen deelen, dat de tijdens het weekend begonnen besprekingen langs den gebruikelijken diplo- matieken weg zullen worden voortgezet. Bij na alle Londensche bladen verwachten, dat de Fransche minister van handel Rollin reeds in de komende dagen naar Londen zal reizen om de kwestie inzake de tarieven en handel verdragen te bespreken. DE INDISCHE RONDE TAFEL CONFERENTIE. De plenaire zitting heden voortgezet. De plenaire zitting van een Indische Ronde Tafel-conferentie werd heden morgen voortgezet en men hoopt, dat hedenavond de besprekingen zullen worden besloten. Het kabinet zal heden avond laat bijeen komen om den toe stand te bespreken en morgen zal de eerste minister namens de regeering een verklaring afleggen. Vandaag spreken in de conferentie mevr. Naidu, Lord Reading, Gandhi, en vele anderen. JUWEELENDIEFSTAL TE NEW-YORK. Voor 90,000 ontvreemd. Zaterdag hebben inbrekers ten huize van den rijken ondernemer Herbert Straus aan de Park Avenue te New-York 90000 aan juweelen en kostbare edel gesteenten ontvreemd. Het politie-on- derzoek wees uit, dat de diefstal over dag moet zijn gepleegd, terwijl een aan tal van het gezin en 10 leden van het personeel aanwezig waren. De politie heeft tot nog toe geen spoor van de da ders ontdekt. WERKLOOZEN OP HONGER- MARSCH NAAR WASHINGTON IN BOTSING MET DE POLITIE. Te Hammond in de staat Indiana kwamen 250 werkloozen uit Illinois Noord Dakota. Minnesota in botsing met de politie op hun weg naar Washington waarheen de commu nistische zijde een hongermarsch van werk loozen uit alle deelen der Ver. Staten is ge organiseerd. De betoogers verspreidden com munistische propaganda litteratuur en wer den door de politie uiteen gedreven. Zij ver zamelden zich echter weer en zetten langs een anderen weg hun tocht naar Washington voort. BLOEDIGE VECHTPARTII TUSSCHEN REICHSBANNERLEDEN EN NAT.-SOC. 22 Nat.-Soc. gewond. Tusschen ongeveer 250 rijksbanierleden uit het district Zwickau, die op vrachtwagens onderweg waren naar een anti-fascistische demonstratie in Aue en ongeveer 100 nat. soc., grootendeels uit Aue afkomstig is het gistermiddag tot een vechtpartij gekomen, waarbij aan beide kanten gewonden vielen. 22 Nationaal socialisten werden deels zwaar gekwetst. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar de schuldkwestie. BETOOGINGEN VAN DE REPUBLIKEINSCHE ORGANISATIE „REICHSBANNER". Naar aanleiding van de ontdekte actie der nationaal-socialisten in Hessen heeft de re- publikeinsche afweerorganisatie Reichsban- ner Schwarz-Rot-Gold gister te Berlijn twaalf groote betoogingen tegen het na- tionaal-socialisme gehouden, waarbij krach tig ingrijpen van den staat werd geëischt. In het Westen van Berlijn sprak het sociaal democratische Rijksdaglid Dr. Scheidemann, die o.a. zeide, dat het te Hessen ontdekte program het ware program der nationaal-so cialisten was. De ontvangst van Hitier bij den Rijkspresident deed de vraag rijzen, of President von Hindenburg wel juist was in gelicht omtrent het optreden van Hitier te München. Hij stelde voorts de vraag, wat zou geschieden tegen Prins August Wilhelm van Pruissen, die in een vergadering Hin denburg een verrader jegens zijn vader had genoemd. Hoe meer de regeering zou aarze len, hoe meer het volk zijn eigen lot in han den zou nemen. In een andere betooging verklaarde Prof. Bernhard, dat Bruening de psychologie der andere volken slecht kende, wanneer hij meende, successen op het gebied der buiten- Daar velen den eersten avond moesten worden teleurgesteld, heeft het be stuur van de V. U. besloten op Woens dag 2 Dec., 8 uur, in het A. B: T. een te organiseeren. Voorziet U nog hedenavond van kaar ten aan de Leeszaal. Laat Uw kinderen van deze fllm genieten. Zie ook Filmnieuws. landsche politiek te kunnen boeken als hij in het eigen land met de nationaal-socialis ten coquetteerde. Slechts door het feit, dat de republiek haar burgers niet beschermt heb ben deze geen interesse voor de republiek en loopen zij naar de nationaal-socialisten over. In de verschillende Reichsbanner-vergade- ringen werd een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat het geduld der massa is uitgeput en dat van de Rijksleiding de moed tot de daad wordt geëischt om vrij heid, democratie en republiek te handhaven. Evenals in de stormachtige dagen van haar geboorte zal de Reichsbanner het stormsein hijschen en de leiding van de republikeinsche actie op zich nemen. Thans is het genoeg en dient dé staat in te grijpen, want men zal niet dulden, dat de Rijksregeering de teugels van het bewind over den grond zal laten sleepen. LEZING op WOENSDAG 2 DEC., 's avonds 8 uur, in de HANDELSSCHOOL. door Dr. J. BERLAGE (Deventer), f 0.25, f 0.50 f 1.naar keuze. GERUCHTEN OVER EEN PUTSCH IN HONGARIJE. 30 Gearresteerden. Zaterdagmiddag deden in Boedapest ge ruchten de ronde over talrijke arresstaties, welke in verband werden gebracht met de ontdekking van een grootsch opgezette com munistische samenzwering, plannen tot een Putsch van de rechtsche partijen en de terug keer van koning Otto. Er werd beweerd, dat Otto reeds op Hongaarsch grondgebied was gearriveerd en zich te Stein a. Anger be vond. De politie kon in verband hiermede al leen mededeelen dat een groote actie op touw is gezet, die echter nog .geheim wordt gehou den en over welker doel nog niets kan wor den medegedeeld. Alleen werd medegedeeld, dat het hier geen politieke aangelegenheid betrof. Nader word in verband met het boven staande bekend, dat de politie in de afgeloo pen dagen onderzoekingen heeft ingesteld naar mogelijke voorbereidingen tot vergrijpen tegen orde en rust van een aantal personen, die na den val van den radendictatuur door overvallen in Boedapest en andere Hongaar- sche steden weer van zich deden spreken. In verband hiermede zijn verschillende huiszoe kingen gedaan. Naar tot dusverre echter kon worden vastgesteld werd'echter geen Putsch! voorbereid, doch hielden deze personen zich bezig met het uitwerken van plannen tot plunderingen, brandstichtingen e.d. waar schijnlijk met het doel een paniekstemming te wekken. Het aantal gearresteerden be draagt op het oogenblik ongeveer 30. Van Ie- gitimistische Putschplannen is niets bekend. Ook de geruchten over een terugkeer van Ot to blijken uit de lucht gegrepen te zijn. Bizonderheden over de arrestatie. Met grooten spoed wordt het onderzoek inzake de te Boedapest gearresteerden ge voerd. Tot dusverre is gebleken, dat er door hen plannen waren gemaakt tot het bezetten van alle banken, benevens de postspaarbank, het gevangennemen der ministers en tevens, dat zij op de een of andere wijzen den parti culieren eigendom wilden aantasten. De eerste aanwijzingen waren reeds eenige weken geleden uit militaire kringen bij de overheid aangebracht. Leidende politieke of andere persoonlijkheden zijn niet bij de sa menzwering betrokken. Officieel wordt medegedeeld, dat in te genstelling met in het buitenland verspreide berichten, generaal Raich niet is gearres teerd. Op een der gearresteerden werd een lijst met namen van 1500 te Boedapest wonende Joden gevonden. De politie gelooft, dat ook terreurplannen tegen Joden door de gear resteerden ontworpen waren. Inzittenden beroofd. Een groote, bewapende rooverbende heeft nabij Jeruzalem, op den drukken straatweg naar Jericho, vijftien automobielen aange houden en de inzittenden, waaronder vele Engelschen, beroofd. De politie heeft een onderzoek ingesteld en maatregelen tegen de roovers genomen, --T

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1