DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN m BxuteÜjksch Oveczicht ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2,50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/1i. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. DIl'SDAG 1 DECEMBER 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. HET SKLAREK-PROCES. Burgemeester Lange en Leo Sklarek leggen verklaringen *.L REDE VAN GANDHI IN DE RONDE TAFELCONFERENTIE, G. zal alles doen om een aan vaardbare toestand voor Indië te bereiken. CHINA AANVAARDT HET VOOR STEL BETREFFENDE DE NEUTRALE ZONE. DE ONLUSTEN IN BENGALEN. Een verordening afgekondigd. MISLUKTE AANSLAG OP DEN ITALIAANSCHEN AMBASSADEUR IN MADRID. DE GEBRUIKELIJKE VRIJSPRAAK. Van een vrouw, die op haar minnaar schoot. OVERSTROOMINGEN IN HET GARONNE-DAL. Groote materieele schade. MOORDAANSLAG WEGENS GE WEIGERDE ONDERSTEUNING. HEVIG NOODWEER IN DE NABLL HEID VAN NAPELS. HET TEKORT OP DE DUITSCHE RIJKSBEGROOTING. lo. 2S3 133e Jaargang. Dit nnmmat ü..t»«< 1"ad"1 DE GEHEIMZINNIGE ACTIE IN HONGARIJE- Een „Pafsch^verijdeld. Welke plannen er gesmeed waren. wü hebben dezer dagen reeds in een kort Lie meegedeeld, dat er in Hongarije Geheimzinnige actie op touw was gezet, een actie die wees op een z.g. „Putsch", waar "ie* minder dan Otto van Habsburg bij betrokken zou zijn. In verband met de in Boedapest rond gaande geruchten hebben daar toen overal arrestaties plaats gehad en werd ontdekt, dat men met een grootsch opgezette communis tische samenzwering te doen had. De politie kon alleen mededeelen, dat ont dekt was, dat een groote actie op touw was gezet, over welker doel nog niets kon worden medegedeeld. Alleen werd verklaard, dat het geen politieke aangelegenheid betrof. iDe politie heeft in de afgeloopen dagen on derzoek gedaan naar mogelijke voorberei- oingen tot vergrijpen tegen orde en rust. In verband hiermede werden verschillende huis zoekingen verricht. Naar tot dusverre echter kon worden vastgesteld, werd geen Putsch voorbereid, doch hielden eenige personen zich bezig met het uitwerken van plannen tot plunderingen, brandstichtingen ed., waarschijnlijk met het doel een paniekstem ming te wekken. Het aantal gearresteerden bedraagt op het oogenblik ongeveer 30. Zoo ongeveer luidde het eerste bericht. Later meldde men, dat bij het onderzoek ge bleken is, hoe de samenzweerders plannen hadden voorbereid tot het bezetten van alle banken, waaronder de postspaarbank, tot de arrestatie van de ministers enz. De eerste aanwijzingen waren reeds eeni ge weken geleden van militaire zijde bij de overheid gedaan. Leidende politieke persoonlijkheden zijn niet bij de samenzwering betrokken. In het bezit van een der gearresteerden is een lijst gevonden met namen van 1500 te Boedapest wonende Joden, zoodat men vermoedt, dat een pogrom was voorbereid. Om de geschiedenis nog iets duidelijker te maken, geven wij hier een relaas dat sa mengesteld is uit berichten en telegrammen uit andere bladen. De laatste dagen hebben te Boedapest al lerlei geruchten dat Otto v. Habsburg zich in de nabijheid van de hoofdstad zou op houden en dat hij op het punt zou staan de macht in handen te nemen. Daarnevens vernam de politie, dat in Boedapest en andere steden lieden, die be hoord haden tot de beruchte terroristische benden van 19/'20 zich weer organiseerden en wapens verzamelden. Waarop de politie tot huiszoekingen overging en ongeveer 1000 personen arresteerde, o.w. verschillende ter roristen uit den tijd van het begin van de witte terreur. Het heet, dat de arrestatie van oere personen, die de regeering reeds lan £en tijd liet volgen, de aanleiding zou moe- ton vormen tot het verleenen van bijzondere volmachten aan den minister van oorlog tJómbös. De samenzweerders vergaderden geregeld jn een kazerne te Boedapest, zoodat de poli- e bun gangen gemakkelijk kon controlee- ren; Daar de planen verraden waren en de politie vrijwel de zekerheid had, dat de mi nisters Vrijdagnacht in hun woningen ge vangen zouden worden genomen, werden al- e 'eden van de regeering door detectives be- wscikt. De bladen te Boedapest moesten hun me- oedeelingen tot dusver beperken tot de offi- c,«le mededeelingen nl. dat tot een groot aantal arrestaties was besloten in verband met een ernstige, misdadige onderneming. ..De namen van de meeste gearresteerden ZlJn nog niet bekend, slechts worden, zooals reeds gemeld, die van enkele terroristen uit oen tijd van na de bolsjewistische dictatuur genoemd. Tot de gevangenen moet de adju dant van den beruchteii rassenbeschermer wan Heijas. Michael Francja-Kis behooren Naar het heet, was het plan de ex-keizerin "a en Otto van Habsburg (wiens aanwe- Z1gheid in Hongarije wordt tegengesproken) zijndC licIlten wanneer het plan gelukt zou '^en zal intusschen nadere berichten moe- ,en afwachten om zich een oordeel erover te *unnen vormen, wat hier eigenlijk geschied en wat het doel is geweest van de samen- nn'€erders wier actie door de autoriteiten ZS° bijt'jds in de kiem kon worden ge smoord. J^tte melddeüet W.B. aan het H.bld. ,;r."miëel communiequé, dat de vorige be- l'i»Vn b'jna alle opzichten bevestigt, weo I communique blijkt nog, dat de .oe- maat-H eensdeels het in gevaar brengen der gen va laPPeüjke orde en anderdeels het ple- rv a Kevv°ne misdaden ten doel had. van J..eel,nemers hadden zich met behulp alschte stukken toegang willen ver schaffen tot de kazernes, om vervolgens een dictatuur en wel een staatsinrichting naar het model van de Sovjet in te stellen. De regeering begon op 27 Nov. met de arrestatie van de raddraaiers en hun aan hangers. Uit de vehooren is tot dusver gebleken, dat de opstandige elementen geen volksmas sa achter zich hadden en dat zij tot geen der in het parlement vertegenwoordigde poli tieke partij behooren. Onder de gearresteer den bevinden zich zoowel personen, die in 1920 tot de rechtsradicalen behoorden, als lieden, die thans als linksradicalen kunnen worden beschouwd. Uit de verhooren blijkt ook, dat achter het uit zes leden bestaande uitvoerend comité een groep van 150 a 200 personen stond, die echter de planen der leiders niet in bizonder- heden kenden. Het comité daarentegen schijnt vastbesloten te zijn geweest tot het uiterste te gaan, daar blijkens enkele ver klaringen niet slechts zou worden geplun derd, maar men ook de leidende politici, zoo wel van de linker- als van de rechterzijde gevangen zou zetten of zou vermoorden. He communiqué eindigt met de mededee- ling, dat behalve de roodekruis-officier Van nay geen militairen bij de affaire betrokken zijn. De verhooren duren voort. In het proces-Sklarek verklaarde, zegt het «Hbld., Scholz bij zijn verdere verhoor, dat hij altijd gemeend had, dat Sklarek op grond van bestaande contracten het leveringsmono polie voor de stad had. De president maakte erop opmerkzaam, dat een dergelijk monopo lie toch nooit bestaan had, en vroeg hoe zoo een vergising ontstaan kon Scholz kon daar geen verklaring van geven. Op de vragen van den president, hoe men de klaarblijkelij ke voordeelen verklaren kon, die de stad den gebr. Sklarek door het toestaan van leenin gen enz. geschonken had, antwoordde bur gemeester Scholz, dat hij zich altijd tegen de goedkeuring van de leeningen verzet had. De president hield Scholz daarna voor, dat hij, volgens de meening van verschillende menschen, die bij het proces betrokken zijn, al lang van alles af wist, maar met het aan geven gewacht heeft, tot de eerste-burge- meester Boess in Amerika was. Hij zou dus de zaak niet uit zakelijke, maar uit zuiver persoonlijke overwegingen aan het rollen gebracht hebben. Scholz ontkende dit en zei dat dat alles sprookjes waren, die met de feiten niet in overeenstemming waren te brengen. Na de verklaringen van Scholz stond Leo Sklarek op en riep opgewonden: „Iedereen kan wel komen vertellen: ik weet van niets; Schalldach heeft burgemeester Scholz van alles op de hoogte gebracht". Op de bezwaren, die Scholz inbracht te gen enkele termen door Leo gebezigd, meen de de president, dat men de woorden van Leo Sklarek niet zoo op een goudschaaltje moest afwegen Scholz heeft zeer beslist ontkend, dat hij door Schalldach is ingelicht. Bij de voortzetting van het proces-Sklarek werd, nadat burgemeester Scholz nog enkele vragen had beantwoord en had gezegd, dat hij zijn vroegere verklaringen in alle opzich ten handhaafde en nadat hij tenslotte zijn ge tuigenis had beëedigd, burgemeester Lange gehoord. Op de vraag, of men Kieburg had willen sparen, antwoordde hij, dit niet te gelooven. De meeste magistraatsleden kenden Kieburg in 't geheel niet, en in elk geval gevoelde geen hunner zich van hem afhankelijk. Indien belangrijke overeenkomsten, zooals het monopoliecontract, niet ter kennis van den eersten burgemeester zijn gekomen, zoo deed de voorzitter opmerken, komt dat, doordat de betrokken personen eigenmachtig zijn opge treden, waarop get. antwoordde: Ja, de eer ste burgemeester was zeer goed van vertrou wen ten opzichte van personen, die hij voor fatsoenlijk hield. Bij het sluiten van het mo nopoliecontract had ten minste de magistraat een besluit moeten nemen, waarschijnlijk ook de gemeenteraad. De schoolopziener Nydahl, die daarop als getuige werd gehoord, bevestigde, dat hij in een gesprek met Leo Sklarek eens had ge zegd, dat de magistraat de wenschen der Sklareks bijzonder prompt vervulde. In ant woord op een vraag zeide hij geen geld van de Sklareks te hebben aangenomen. Nadat Nydahl de zaal had verlaten, vroeg de voorzitter aan Leo Sklarek, hoe hij tot zijn verklaringen voor den rechter van instructie was gekomen. Nydahl was door hem her haaldelijk in café's onthaald en had nimmer betaald, vaak ook had hij vele honderden marken ter leen gevraagd en het geld nooit teruggegeven. De bij Max Sklarek bestelde garderobe had hij evenmin betaald. Leo verklaarde thans, dat deze verklarin gen onjuist waren en voegde, toen de voor zitter op zijn veranderde houding wees, er bij- Ja ge moet u eens voorstellen, hoe het is als men alleen voor de heele magistraat in het huis van bewaring moet zitten. Ik heb toen alles in het proces-verbaal laten zetten, ook als het niet juist was. Nydahl, die weer was binnengeroepen, zeide nog, nimmer bij de Sklareks te gast te zijn geweest, maar dat hij wel vaak met Leo in restaurants had gezeten. Hij persoonlijk had nimmer geld van hem gevraagd of ont vangen. Het proces werd daarop tot Woensdag verdaagd. Juist toen MacDonald gisteravond zeer laat in de zitting van de Engelsch- Indische Ronde Tafelconferentie ver scheen verhief zich Gandhi tot het hou den van een rede. Hij verklaarde dat het Al-Indisch nationaal congres geen grens- en rassenverschillen erkende. Het was de eenige Al-Indische organi satie en vertegenwoordigde alle minder heden. Hij, Gandhi, vertegenwoordigde weliswaar niet de opvattingen van de radicale congresleden en van de terro risten, doch hij zou toch elke zenuw in spannen om een aanvaardbare toestand voor Indië te bereiken. Hij was bereid tot een compromis met Engeland op voorwaarde, dat Indië zijn werkelijke vrijheid zou krijgen. De voorgestelde Engelsche reserves waren niet in het belang van Indië. ifei, congres was wel iswaar bereid zulke voorbehoudens te aanvaarden, doch deze zouden dan ook Indië en niet uitsluitend Engeland ten gcede moeten komen. Gandhi wilde, indien het niet noodig was, de burger lijke ongehoorzaamheidscampagne niet weer laten herleven en wenschte, dat de huidige wapenstilstand in een duurzame vrede kan worden omgezet. Wanneer Engeland hem vertrouwt, dan betëekent dat niét anders, dan dat hij een oplossing zoekt, die ruimer is dan alleen een oplossing voor het min derhedenvraagstuk in Indië, doch een oplossing, waarbij Indië geen zelfregee- ring en geen eigen leger krijgt kan geen werkelijke oplossing worden genoemd. FLANDIN'S BEZOEK AAN ENGELAND. De Parijsche bladen geven uitvoerige be schouwingen over de reis van Flandin naar Londen. Na zijn terugkeer te Parijs heeft Flandin een verklaring afgelegd, waaruit blijkt, dat over verscheidene op den voor grond staande problemen nog ernstige mee- ningsverschillen tusschen Frankrijk en En geland bestaan. Flandin gaf toe met den Britschen minister van buitenlandsclie zaken Sir John Simon en met den kanselier van de schatkist Neville Chamberlain zoowel te heb ben besproken over de herstelbetalingen, als over de intergeallieerde schulden en de cre- dieten op korten termijn. Hierbij heeft hij den indruk gekregen, alsof het standpunt der Engelsche regeering in deze zeer veel van dat van Frankrijk afwijkt en dat de komen de regeeringsconferentie nog menige harde noot te kraken zou krijgen. Nog gisteravond laat heeft Flandin langdurige besprekingen gevoerfd met den gouverneur van de bank van Frankrijk en met verschillende andere voor aanstaande financieele ambtenaren. Er zul len zich verscheidene ambtenaren van het Fransche ministerie van handel naar Lon den begeven om daar met hun collega's van het Engelsche ministerie van handel besprekingen -over de nieuwe Engelsche ta rieven te voeren. Aan deze besprekingen zullen ook deel nemen vertegenwoordigers van andere landen, die door deze tarieven worden getroffen. De Fransche minister Rol- lin zal pas naar Londen gaan wanneer de finitieve beslissingen kunnen worden getrof fen. DEMONSTRATIE CONFESSIONEELE ORGANISATIES VOOR ONTWAPENING. De „Arbeitsgemeinschaft der Konfession fuer den Frieden" organiseerde gisteravond een demonstratieve bijeenkomst voor ontwa pening te Berlijn. De bijeenkomst stond onder leiding van superintendant Ungnad, eerste voorzit ter van den pas opgerichten Evangelischen Vredesbond, die tot de Arbeitsgemeinschaft is toegetreden. De bedoeling van deze de monstratieve bijeenkomst was eigenlijk de zelfde als die van het Ontwapeningscongres te Parijs: voorbereiding van de a.s. Ontwa peningsconferentie in Februari 1932 Het vredeswerk in religieus-ethischen zin betee- kent een brug bouwen tusschen de volken, aldus de voorzitter. Met den bouw van de brug dient men in zijn eigen land te begin nen' De Duitsche ontwapening is minder een daad van Duitschland dan één van de mogendheden, die den oorlog gewonnen hebben. Juister is het te zeggen: wij zijn ontwapend. Niet wij hebben ontwapend. Al leen innerlijke geestelijke ontwapening kan waren vrede brengen. Als eerste spreker voerde Prof. Dr. Piper het woord oVer het onderwerp Ontwapening als godsdienstige eisch. Het recht van vrij heid voor de verdediging moet worden toe gestaan, maar niet als middel om de bewa peningen op te voeren, doch als voorwaarde voor een vrijwillig afzien van bewapening. Prof. Georg Bemhardt behandelde den huidigen stand der ontwapeningskwestie. In werkelijkheid, aldus spr., gaat het om de Europeesche beschaving. De Dominicaansche pater Stratmann ont wikkelde de gedachte, dat de godsdienstige vredesbeweging het geloof aan haar over winning niet mag opgeven. De verwachtin gen inzake de Geneefsche Conferentie mag men niet te hoog, doch ook niet te laag span nen. De godsdiensten moeten de menschen leeren, dat militaire verdediging niet het eenige en het beste is, zij moeten vertrouwen scheppen in geestelijke en zedelijke weer baarheid. De algemeene bewapeningswed loop is als waanzinnig gekenschetst. Spr. hooipte, dat Duitschland in geen geval meer aan een dergelijken waanzin zal meedoen. Direktor Wassermann vatte het gesproke ne in een slotwoord tezamen. De volken moeten afstand doen van de gedachte, dat men slechts voordeel kan verkrijgen door den ander nadeel te berokkenen. Niet voor het vaderland te sterven en te dooden, moet ideaal zijn, maar er voor te leven en te wer ken. De Chineesche regeering heeft het voorstel van Briand tot vorming van een neutrale zone in Mantsjoerije aanvaard. Reeds zijn de noo- dige instructies naar Tsjintsjau verzonden. Het Chineesche ministerie van buitenlandsche za ken deelt mede, dat de buitenlandsche waar nemers, die een onderzoek naar den toestand instellen, reeds te Tsjintsjau zijn gearriveerd. Ter gelegenheid van installatie van den nieu wen Chineeschen minister van buitenlandsche zaken, Wellington Koo, verklaarde president Tsjang Kai Sjèk, dat China zeer vredelievend is en gaf hij uitdrukking aan de hoop dat spoe dig een definitieve regeling zou mogen worden bereikt van het Mantsjoerijsche conflict met behulp van den Volkenbond. Wellington Koo verklaarde dat de territoriale en souvereine rechten van China in Mantsjoerije gehandhaafd dienen te blijven. DE BESCHERMING DER ENGELSCHE INDUSTRIE. Een nieuwe tarievenlijst. De Engelsche minister van Handel publi ceerde gisteravond een nieuwe lijst van goederen, waarop verliooging van invoer rechten zal worden geheven tot een maxi mum van vijftig procent van hun waarde. Deze verhooging zal ingaan op hetzelfde tijdstip, waarop de verhoogingen der tarie ven van de j.1. Vrijdag gepubliceerde lijst van goederen in zullen gaan. Thans zullen worden belast glazen fles- schen, met uitzondering van die, welke voor wetenschappelijke doeleinden worden ge bruikt hierop wordt reeds 331/3 ge heven koolstofelementen voor batterijen garen van wol gemaakt of halfwolgarens, cocosmatten, linnengoed, tapijten, jutekleed- jes, kaarsen, jachtgeweren en luchtbuksen, als mede onderdeelen van deze voorwerpen en metalen foudralen met uitzondering van gouden en zilveren, huishoudelijke artikelen van metaal als vorken, lepels enz. en ten slotte meubilair van metaal als schrijftafels, boekenkasten enz. Op deze laatste categorie zijn anti-sep tische meubelen voor ziekenhuizen uitge zonderd. In het Lagerhuis deelde de minister voor Indië, Sir Samuel Hoare, gister mede, dat een verordening in twee afdeel ingen afge kondigd zou worden in verband met de ter roristische beweging in Bengalen, in het bij zonder in het district Chittagong. Het eerste gedeelte is alleen van toepas sing op Chittagong en verdeelt speciale be voegdheden aan de autoriteiten, teneinde de operaties in samenwerking met de militairen tegen de revolutionnaire bende, die het land terroriseeren, te vergemakkelijken. Het tweede gedeelte is van toepassing voor geheel Bengalen en bedoelt hoofdzakelijk de berechting van terroristen te bespoedigen, daar deze onder de huidige omstandigheden door hen met succes door obstructie wordt vertraagd. Een bekend anti-fascist heeft gister ge poogd den Italiaanschen ambassadeur, die in zijn auto voorbijreed, met een steenworp te treffen. De aanslag mislukte. De dader is ge arresteerd. Te Parijs is dezer dagen, zooals we in 't Hbld. zien, een vrouw die op haren vroege- ren minnaar, een Chileen, zes schoten had gelost, vrijgesproken. Haar minnaar was als door een wonder aan den dood ontsnapt. Hij had acht maanden in het ziekenhuis gelegen. Hier betrof het echter niet, zooals gewoon lijk bij dergelijke vrijspraken, een liefdesge schil, maar een heel prozaische geldkwestie. Het slachtoffer had haar niet zooveel geld willen geven als zij hem gevraagd had en gedreigd haar buiten de deur te laten zetten toen zij hem kwam opzoeken. „J'ai vu rouge et j'ai tiré", verklaarde ze voor den rechter. Ze had vervolgens zich zelf willen dooden. Waarmee? vroeg de president. De revolver was toch leeg? De verdachte was verdedigd door den be kenden advocaat mr. De Moro Giafferri, die het slachtoffer in zijn pleidooi niet spaarde. En het slachtoffer zelf, ter zitting aanwezig, ging naar zijn 50-jarige voormalige geliefde toe tijdens dit pleidooi en streelde haar wan gen en heur haar. Hij had haar blijkbaar vergeven en dit gebaar zal wel niet zonder invloed zijn geweest op de beslissing der jury. Door den krachtigen regenval zijn in ver schillende streken in de afgeloopen dagen overstroomingen ontstaan, vooral in het Ga- ronnedal. Ook de zijrivieren van de Garonne zijn buiten hun oevers getreden. Bij St. Gi- rons was de bevolking van de lager gelegen stadsdeelen gedwongen in allerijl haar wo ningen te ontruimen. Twee personen konden daar nog juist op het laatste oogenblik door de gendarmerie van verdrinken gered wor den. De materieele. schade is belangrijk. Ver scheidene fabrieken staan onder water. Het telefoon- en telegraafverkeer is gestoord. Ook bij Toulouse is de Garonne buiten de oevers getreden. Het gemeentebestuur heeft alle voorbereidende maatregelen genomen voor en tijdige ontruiming van bedreigde gedeel ten. Gistermiddag is de eerste gem.secr. van Duis burg, Heinrich Grosse-Schaeper, door 'n kap per in de nabijheid van zijn woning met drie revolverschoten zwaar gewond. De dader is gearresteerd. Het bleek, dat de man tot zijn daad gekomen was, daar hij een aanvrage om ondersteuning had ingediend, omdat zijn zaak niet meer in zijn onderhoud kon voor zien en deze aanvraag was afgewezen. Tijdens een hevig noodweer is in de nabij heid van Napels een huis ingestort, waar door vier personen werden bedolven. Een kind werd hierbij gedood. Te Caltagirone werden door het instorten van een kerk twee kinderen gedood en een derde gewond. Dooi den voortdurenden regenval zijn verscheidene rivieren buiten de oevers getreden. Naar de „Berliner Boersenkurier" meldt, zou men voor 1931 moeten rekenen met een tekort van 400 millioen R.M. op de rijksbe groting. Het is echter niet onmogelijk, da' dit tekort nog grooter zal worden. DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ HET STADSBESTUUR VAN NEW YORK. De staatscommissie, die een onderzoek in stelt naar de onregelmatigheden bij het stads bestuur van New York, heeft van de Morgan- bank gevraagd alle stukken, die de effecten aangelegenheden van burgemeester Walker betreffen, te overleggen. Een en ander heeft in New Yorksche kringen groot opzien ge baard. GEHEIMZINNIGE BRANDSTICHTINO IN EEN DEENSCH DORP. Dader vermoedelijk gevat. In de omgeving van Hobro bij Aarhus in Jutland heeft een brandstichter schrik en ontzetting onder de bevolking verspreid. In een kort tijdsverloop is in zeven boerenhof steden brand gesticht en Zondagavond brand de de achtste boerenwoning af, hoewel men reeds weken lang voor zooiets op zijn hoede was. De brandstichter had nl op een tele foonpaal een plakkaat bevestigd, waarop hij dag en uur van de brandstichting had mede gedeeld. Ook de andere slachtoffers waren op deze wijze gewaarschuwd, dat hun behui zing zou afbranden. Gister is een boeren knecht gearresteerd, in wien men meent, den geheimzinnigen brandstichter gevonden te hebben. *■*--<

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1