.PIRIN de wereld £andw Juin&oiM 'fxouinciaat Vlieuws £uchtoaact JCunst m Wetenschap 'tvn laatsten tijd regende het brieven nu od het Internationaal Congres voor Vakop leiding zou ook aan de regeering ter voor lichting kunnen worden overgelegd. opgestaan, fruitkeuring. INBRAAK BIJ DEN BURGEMEESTER. DIRKSHORN. FAILLISSEMENTEN. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Ekster" te Caïro. A. K. Hie dan aan deze school, dat met 1 Jan. het aantal lesuren verminderd moest nrden Te Vlaardingen is een vakschool %v vi.fjarigen cursus en 450 lesuren per Deze school meest worden gereorgani- de lesuren werden nu met 42 pCt. ver minderd- Dit wil dus evenveel zeggen als een "mhalsbrenging der school. Spr. noemde "2 verscheiden andere voorbeelden. Vervol- oens richtte spr. er de aandacht op, dat tot iedere school apart een ministerieel schrijven wtfd gericht. In Alkmaar is dit nog niet t-nnengekomen. Een dergelijke handelwijze j.£d, meende spr., meer van een heimelijke besluiping, dan van een openlijken aanval. Wilde men soms met deze druppelsgewijze toediening een krachtig georganiseerd verzet vermijden? De kamerleden zullen wel weten, wat de regeering in haar schild voert. Spr. hoopte dan ook op een storm van veront waardiging, ook van de zijde der leeraren. Met een aantal cijfers wees spr. op de ver mindering, die door de regeering wordt aan gebracht aan de verschillende nijverheids- en ^SpïwWe het niet hebben over de salaris sen der leeraren, omdat hi] dit van minder belang achtte, dan hetgeen er met de scho- leDfwesrtdFriesche vereeniging .onderwijst de leerlingen, die overdag de praktijk beoefe nen, de theorie in avondcursussen, e^estigd in een dertiental scholen in Noordholland. Met veel moeite was het 't algemeen bes.uur gelukt rijkssubsidie te verkrijgen, maar hier door kreeg de regeering ook op hen vat met Set gevolg dat ook hier een algeheele vermin dering van lesuren is ingetreden. Het be stuur protesteerde heftig en is dan ook een warm voorstander van de actie, die op touw l o-ezet. Het materiaal verzameld Het Nijverheidsonderwijs verhoogt de ar- beidskunde, en daardoor de arbeidsvreugde, het bestrijdt de werkloosheid en verhoogt de welvaart. Waarom moet dit beknot worden? De ministers van onderwijs en die van ar beid, en de directeur-generaal van het nij verheidsonderwijs, alle drie hebben veel aan dacht voor het nijverheidsonderwijs. Waarom geeft de minister van arbeid niet zijn veto? Is de minister van financiën de dictatoriale per soonlijkheid? Spr. vroeg zich af, waarom het nijverheids onderwijs alleen zoo wordt getroffen en waarom niet de H.B. scholen en Gymnasia. Het L.O. kreeg ook zijn beurt, maar de pacificatie bleef onaangetast en de bizonde- huisje. Zoo komt het, dat er een ontelbaar re scholen zijn dus nog altijd het heilige kruisje. Zoo komt het, dat er een ontelbaar aantal scholen zijn, waar het met veel min der toe kon. Zoo komt 't bijv., dat een gem. als Oudorp bij Delft, met 3000 zielen er ze ven lagere scholen op na houdt. Waarom neemt men, zeide spr., aan de universiteiten geen maatregelen en laat men een teveel aan studenten toe? Ujt het voorloopig verslag in de Tweede Kamer zegt spr., blijkt, dat vele kamerleden zich niet met de besluiten van den minister van onderwijs kunnen vereenigen. Het ergste is, dat deze reorganisatie mid den in den cursus zal worden ingevoerd, I Jan. 1932 moet dit gebeuren. Het is dus een maatregel in strijd met alle onderwijskundige begrippen. Hoe moet nu in 'n tijd, dat veie vaders niet verdienen, het schoolgeld ver hoogd worden en waarom moeten de toe komstige arbeiders ook nog gedupeerd wor den? Naar spr.'s meening moet tegen de afbraak van dezen mooien tak van volksonderwijs 'n sterke actie op touw gezet worden. 16 Nov. 1.1. maakte het hoofdbestuur van den bond zijn grieven kenbaar. Ook de Ne- derlandsche bond van Vakvereenigingen gaf bij de regeering uiting aan zijn verwonde ring over dit voornemen. Van alle kanten waren, zeide spr., protes ten ingekomen, van werkgevers, werknemers en van ouders der kinderen, want het gaat hier om het belang van het kind. Nadat spr. zijn rede beëindigd had, nam de voorzitter, dé heer Kohnert, weer het woord. Met stijgende verontwaardiging had spr. alles aangehoord. Als men dit alles zoo hoort opsommen, betoogde spr., kwam men pas goed tot het besef, hoe groot de ramp wel is. Spr. had eens op een vredeszegel zien staanOnkunde is de bron van alle leed en strijd. Dit woord zou ook hierop van toepas sing kunnen zijn, want ook hier was sprake van grove onkunde. Alleen al het feit, dat deze maatregel midden in den cursus in wer ing zal treden. Spr. kan zich voorstellen, dat de leerlin gen, als ze mondig zullen zijn geworden, heel goed zullen voelen, wat ze in hun op leiding gemist hebben. Hat juist nu zulk een maatregel genomen moest worden, waar, zooals de heer Kete- £?reens had gezegd, er in Nederland nog TJjO jongens tusschen de 14 en 17 jaar ^hdloopen, die geen opleiding voor hun vak hadden ontvangen! Spr. vroeg zich af, of alle gelden door de €geering dan wel goed besteed werden. Spr. zou alles in 't werk willen stellen, m dit alles tegen te houden en om den mi nister gelijk een hollend paard, tot zijn eigen 'tot stilstand te brengen, r. ,°P 'as sPr- de motie voor, die aan •-£ gering zou worden gezonden: s?a hP^bare vergadering, belegd door de va eJmgen Alkmaar. Den'Helder en Hoorn n den Nederlandschen Bond van Leeraren "Leraressen bij het Nijverheids-onderwijs, Alïü, n op Zaterdag 28 November 1931 te av aar met de leeraren bij het Nijverheids- w.rü rwijs en vertegenwoordigers van nemers-, werkgevers- en onderwijs-orga- 'saties ter plaatse «nnis genomen hebben van A schriiven van Z. Exc. den minister van d:V 01 w- g«richt aan de Besturen der gesubsidieerde Nijverheids- ian f, h.' met een langeren cursusduur iiksrti» i an °t een grooter aantal weke- W vL esuren dan 10, in welk schrijven luur t?K"ren w<"-dt opgedragen den cursus- Ten tp i,[€ngen °P 26 weken, het aantal les- mderinup'n^j op f*1" wee^ e" deze ver- 1932; e doen ingaan op 1 Januari overwegende: dat de thans bestaande duur der cursus sen een gevolg is van een in den loop der ja ren gebleken behoefte, zoodat door inkrim ping daarvan, naast de schade voor het on derwijs zelve, ook de belangen van de toe komstige vaklieden en der industrie wordeD geschaad; dat indien in eenige gevallen inkrim ping mocht blijken mogelijk en noodig te zijn voor het in toepassing brengen van een dergelijken maatregel de aanvang van den nieuwen cursus het meest geschikte oogen- blik zou zijn dat de leerplannen en lesroosters dezer avondscholen zijn vastgesteld in verband met den bestaanden cursusduur en een tusschen- tijdsche verandering daarvan met een zoo kórten tijd van voorbereiding, uit onderwijs kundig oogpunt dient te worden afgekeurd; van meening: dat voor een dergelijke, de goede gang van het onderwijs storende en overhaaste maatregel geen termen aanwezig zijn en daaraan dient vooraf te gaan een voldoende tijd van voorbereiding, daarbij rekening hou dende met de belangen van het onderwijs, de toekomstige werklieden en de industrie; dringt er op aan: dat deze maatregel wordt ingetrokken; besluit: het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheids-onderwijs op te dragen deze motie ter kennis te brengen van de Regee ring, de Volksvertegenwoordiging en de Pers. Spr. vroeg of deze motie beschouwd kon worden met algemeene stemmen te zijn aan genomen. Aldus geschiedde. Alleen de heer Pjnkhof uit Den Helder stelde een kleine redactiewijziging voor, n.1. om tot den minister het schrijven te richten, dat deze motie met algemeene stemmen was aangenomen en naar het hoofdbestuur was doorgezonden. Dit werd met algemeene stemmen aange nomen. Ook vertelde de heer Pinkhof, dat B. en W. van Den Helder een schrijven aan den minister hadden gezonden om alle pogingen de cursusduur te verkorten te voorkomen, meerdere Heldersche vereenigingen hadden betreffende dit schrijven hun adhaesie be tuigd. Spr. vroeg zich verder af, of de bezuini ging wel even groot was, als de begrooting zal worden verminderd. Met cultureel goed was gegooid, om een kleiner aandeel mate rieel goed te redden. Van sommige leeraren zijn de lesuren 50 tot 60 pCt. verminderd, dus ook de pensioe nen worden verminderd. Nu wilde spr. weten waar datgene bleef, wat zij gestort hadden over het grooter aantal lesuren. Hierna zegde de voorzitter spreker en sprekers dank voor hun woorden, vooral den heer Suzenaar voor zijn zoo goed ge documenteerde rede. Nadat spr. eraan herinnerd had, dat de beste bewapening voor een land is een goed geschoolde arbeidsstand, sloot hij de verga dering, waarvan hij getuigde, dat deze als zeer goed geslaagd mocht worden be schouwd. HEILOO. De jaarvergadering van de L. E. T. T., Vrijdagavond in „De Rustende Jager", ge houden, was een vergadering met hindernis sen. Uitgeschreven om 7 uur, begon men eerst om 8 uur. Om half acht kwam de voor zitter en toen was er nog een financieele com missie aanwezig. Toen opende de voorzitter, de heer J. Bakker Jbzn. de vergadering, heette allen welkom en bood zijn excuus aan voor het late aanvangsuur. Spr. wierp een terugblik op de tentoonstelling die door het ongunsti ge weer een mislukking was, voor zoover de financieele uitkomst betreft. Door te late aan gifte konden een 50-tal runderen niet aan de tentoonstelling deelnemen. De inzending tuinbouw was matig, maar van deze plaats wilde spr. een woord van dank richten tot de tuinbouw vereeniging „De Vooruitgang" en den heer Kamper die met een mooie stand uitkwamen. Het concours-hippique en de dressuurproeven van de Rijvereenigingen stonden op hoog peil en trots het ongunstige weer was voor die proeven en het concours de aandacht hoog gespannen. Wij zullen doorgaan, omdat bewezen is, dat de L. E. T. T. en het concours enz. een attractie voor de gemeente en wijde omgeving zijn. Na mens de financieele commissie bracht de heer Rotteveel rapport uit. Alles was in orde en spr. had geen enkele bemerking. De heer van Gemeren deed rekening en verantwoor ding. De minister heeft bepaald dat we nog meer kosten moeten maken. Een reeks van jaren was de burgemeester bij de trekking tegenwoordig, doch nu moest het een notaris zijn. Gelukkig is notaris de Lange ons voor een koopje ter wille geweest Aan loten is verkocht voor ƒ4859.55. De entreé's waren slechts 63 tegen 270 in het vorig jaar. Aan vereenigingen met een maatschappelijk doel moesten we 810 afstaan, de totale ont vangsten en uitgaven waren 5716.59 en 5943.47, nadeelig saldo 226.88. De heer Smits uitte zijn teleurstelling dat de heer Kostelijk en spreker, die deel van de tuinbouwcommissie uitmaken, nergens in zijn gemoeid. Ook met overleg met de pers was veel meer te bereiken. Aan het weer kunnen we niets doen, doch er moet niets verwaar loosd worden om de inzending en het bezoek te verhoogen. De voorzitter meende dat de tuinbouwconw missie vrij mandaat, had. Overigens was hij het met de opmerking eens. De heeren C Paarlberg en J. van Gemeren werden als bstuursleden herkozen. Op de vraag van den voorzitter, antwoordde de heer van Gemeren dat hij liever heenging doch gezien het na deelig saldo zou hij aanblijven. Het is meer dan teleurstellend hoe de minister elk jaar meer bepalingen oplegt om de verloting practisch onmogelijk te maken. Nu weer moest de sympathieke burgemeester door een notaris worden vervangen. Wel maakte nota ris de Lange het ons heel gemakkelijk, doch te waren weer nieuwe kosten. De voor zitter onderschreef de klacht. Het is be kend dat de regeering de boeren niet goed slecht geslapen, te laat aan den trein. Dat hadt U kunnen voorkomen, door gisteravond voor het naar bed gaan, legen Uw verkoudheid Aspirin-Tabletten te nemen. U moet todi in elk geval ook een buisje Aspirin mee op reis nemen. [ut op dan oronjeband. Prjja 75 ets. gezind is, dat blijkt telkens duidelijk Meerdere heeren uitten hun ontstemming over de tegenwerking van den minister welke zoolang wel zal aanhouden tot men de ten toonstelling moet opdoeken. Ook werd ge klaagd. dat de vereenigingen die jaarlijks een bedrag krijgen niet eens de vereeniging met een donatie of lidmaatschap steunen en de critiek op die vereenigingen (die we maar niet zullen noemen) was heusch niet malsch. Daarna werd de penningmeester gedechar- seerd en de commissie dank gebracht. Hierna werden eenige onafgehaalde prij zen verkocht voor een bedrag van 12.50. Bij de rondvraag gaf de heer P. Bakker Pzn. in overweging om vroeg aan te vragen als men van plan is om wederom dressuur proeven enz. te houden. Verder uitte spreker een klacht dat er geen leiding is bij de wed strijden. Als wij een nummer, volgens (pro gram, annonceerden, besliste de heer Koste lijk anders. Spr. vroeg medewerking van het bestuur en overleg en wenschte de leiding in handen van één persoon. De voorzitter had ook wel gezien dat er iets veranderd moest worden en zegde bespreking toe. De heer Smits vroeg deskundige juryleden voor de beoordeeling der inzending fruit, groente en bloemen. Ook vroeg spr. verlaging van inleggeld voor den groepsprijs van bokken en geiten. Dit geldt vooral voor een inzen ding van den kring als de vereenigingen (die altijd arm zijn) voor de kosten van vervoer komen. De voorzitter deed toezegging voor overleg. De heer Bood sprak zijn teleurstel ling uit over het controleeren aan den in gang Is het, vroeg spr., niet mogelijk om de inzenders en begeleiders 'n kaart te geven? En nog meer geldt dit voor de jongelui die het concours bezoeken of meerijden. Uit de daarop gevolgde discussie bleek wel, dat aan die kaartenafgifte veel moeilijk heden zijn verbonden. Niettemin zal men een en ander bespreken. Na behandeling van huishoudelijke zaken volgde sluiting. OUDE NIEDORP. Donderdagmiddag vergaderde het vee fonds alhier in het caié van den heer A. Mijts te Verlaat. Tegenwoordig waren slechts 5 leden. De voorzitter opende met een woord van welkom de vergadering en betreurde de slechte opkomst. De boekhouder bracht verslag uit over het afgeloopen boekjaar. Het afgeloopen boek jaar was voor ons fonds niet gunstig te noe men. Verzekerd werden gemiddeld in het: le kwartaal 433 runderen voor 108420 2e 407 100160 3e 391 104920 4e 398 106280 gemiddeld 407 104945 Ongeveer 30 runderen werden minder ver zekerd dan in het vorige jaar. Afgekeurd werden 26 runderen, waarvoor werd ontvangen 1381.05. De omslag be droeg over het geheele jaar 3.6 pCt. Het vorige jaar bedroeg de omslag 2.55 pCt. In het jaar 1928—1929 2.9 pCt. De totale ontvangsten hebben bedragen 5164.26. De uitgaven 5138.10, alzoo een batig saldo groot 26.16. Echter is van 3 personen tot een gezamenlijk bedrag van 34.08 nog niet binnengekomen, zoodat het voordeelig saldo feitelijk met dat bedrag kan worden verhoogd. Dit nog niet geïnde bedrag zal na ontvangst worden geboekt op het nieu we boekjaar. Van den heer M. Kooijman was een schrii ven ingekomen, dat hij wegens vertrek uit de gemeente, bedankte als boekhouder. De voorzitter stelde voor den heer M Kooijman, die vele jaren deze functie tot te vredenheid had verricht, op de meest ter volle wijze ontslag te verleenen. De verga dering ging hiermede accoord. Verkiezing bestuursleden De voorzitter die moest aftreden, werd met alg. stemmen herbenoemd Tot boekhou der werd benoemd de heer J. Lont te Terdiek. Het salaris werd vastgesteld op 60 per jaar. Rondvraag. De heer P. Aker, van de Langereis deelde mede, dat hij een nieuwe melkspuit had aan geschaft, ten dienste van het veefonds. Beslo ten werd nog een nieuwe spuit aan te schaf fen en deze te deponeeren bij den heer D. van Zoonen te Oude Niedqrp. Na nog eenige bespreking van meer huishoudelijken aard werd de vergadering met woorden van dans door den voorzitter gesloten. Door de hoofdafdeeling Fruitteelt der Ne- derlandsche Heidemaatschappij wordt in samenwerking met de Luntersche tuinbouw vereeniging voor zaailingvruchten op Vrijdag 4 December a.s. een keuring gehouden van zaailingvruchten en voor het op naam stellen van vruchten. Van de ter keuring te zenden vruchten kunnen 3 stuks van elke soort worden ge zonden voor of op 3 December a.s. aan het kantoor der Nederlandsche Heidemaatschap pij te Arnhem. UITGEEST. Een zwijntjesjager. De heer die zijn rijwiel even op het erf van de woning onbeheerd had laten staan om in de schuur iets op te bergen zag bij zijn terugkomst zijn fiets verdwenen. Daar het rijwiel nog zoo goed als nieuw was, is dit voor den eigenaar een groote strop. Plannen voor een eigen gebouw Woensdagavond heeft de bestuurders- bond alhier een vergadering belegd in het hotel de Ooievaar, ten einde de vraag te overwegen of het mogelijk is over te gaan tot de stichting van een eigen gebouw. Het mee- rendeel der bij den bestuurdersbond aange sloten vereeniging had een afgevaardigde gezonden. Men kwam tot de conclusie dat een eigen gebouw wel zeer gewenscht zou zijn. In verband hiermede werd overgegaan tot het benoemen van een commissie teneinde een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop vereenigingen buiten de plaats tot de op richting van een eigen gebouw zijn gekomen en op welke wijze deze worden geëxploiteerd. De heer Th. de Waal werd reeds als com missie-lid gekozen en zullen nu nog de Too- neelvereeniging „De Daad" en de plaatse- lijeke afdeeling van het Witte Kruis elk een lid aan deze commissie toevoegen. R.K. Crisis-comité. Het bestuur van het bovengenoemde crisis-comité is thans als volgt samengesteld H. Twaalfhoven, voorzitter; C. M. Dagelet, secretaris en J. Louwe, penningmeester. Besloten werd steunbonnen te verkoopen tegen den prijs van 10 cent. Te Jisp is Vrijdagnacht ingebroken bij den burgemeester dier gemeente, den heer Koster. Door het gerinkel van glasscherven werd deze gewekt, waarop hij met een revolver naar buiten is gegaan. De dieven hebben daarop de vlucht genomen. De burgemeester heeft nog een schot gelost, dat echter geen doel heeft getroffen, doch waardoor alarm is gewekt. De politie is erin geslaagd een der verdachten, een Amsterdammer, te arrestee ren, die in Purmerend in arrest is gesteld. In denzelfden nacht heeft de Zaandamsche poli tie een man uit Woerden aangehouden, die ervan verdacht wordt mede aan de inbraak schuldig te zijn. Onder leiding van den heer R. van der Laan werd op 26 November een vergade ring van de IJsclub „Dirkshorn" gehou den in het café van den heer Th. IJff. De penningmeester, de heer J. Ruis, legde rekening over. Bleek tijdens den strengen winter van 1920/30 een vrij groot bedrag te zijn verwerkt, in 1930/31 was weinig actie vereischt. D rekening, nagezien door de heeren Homan en Reuvers, sloot met een na deelig saldo van 12,16. De voorzitter dankt den penningmeester voor zijn beheer. Bij de nu volgende verkiezing werden tot bestuursleden herkozen de heeren J. Homan, R. van der Laan en A. Kant, die allen de benoeming weder aannemen Naar aanlei ding van de besprekingen over een te houden wedstrijd, wordt betoogd, dat de reden van bestaan voor den Noord-Hollandschen Bond grootenoeels :s opgeheven, aangezien het ijs in de hoofdvaarten door de sterke motoren bijna steeds wordt vernield, zoodat van ver keer over ijs geen sorake meer kan zijn. Be sloten werd dan ook, het volgend jaar uit den Bond te treden. Voorts werd de wenschelijkheid uitgespro ken, het bestuur aan te vullen met eenige jongere krachter Getracht zal worden, en kele geschikte p i^ :n te vinden. Daar bleek. materiaal van de ijs- club op vers-' - plaatsen wordt be waard, de ivers sprak schertsend van distributie gepoogd worden, alles weder aan één staiu-n te deponeeren. Hierna sluiting met dank voor de prettige vruchtbare besprekingen. URSEM. Met ingang van 1 December 1931 is de rijksveldwachter J. Kuiken verplaatst van Amsterdam naar Ursem. TEXEL. De Maskarade op Sint Nicolaas, Naar aanleiding van Let voornemen om dit jaar de maskarade op den avond van 5 en 12 December in deze gemeente te verbie den, heeft de burgemeester Vrijdagavond de afgevaardigden van een 15-tal vereenigin gen op het Raadhuis uitgenoodigd, en met volle instemming van deze afgevaardigden besloten, de openbare viering van het Sint- Nicolaasfeest in de geheele gemeente te ver schuiven tot 7 December, doch op dien dag de maskarade voor grooteren te verbieden. Daarna zal er gelegenheid voor dansen zijn in de café's te den Burg. Bij een gunstig verloop zal het Ouwe Sun terklaasfeest van 12 Dec. over geheel Texel gevierd worden op 17 December. HLERHUGOWAARD. Maakt de mensch als individu tijden mee, waarin het hem zeer wel gaat, gevolgd door minder florisante perioden, zoo gaat het een gymnastiekvereeniging ook. Een vijftig jaar geleden bestond er in Hugowaard reeas een gymnastiekvereeniging T.A.V.E.N.U. Deze vereeniging werd opgeheven en de bullen gingen bij den heer Van der Oord op zolder. Eenige jaren later werd opnieuw een T A. V.E.N.U. geboren. Een tijdperk van bloei. Uit treding van leden door verschillende om standigheden. de toenmalige caféhouder, de heer Lijper, vond het goed, dat de spullen op zolder gingen. Tot tenslotte er weer jonge menschen kwamen, die vonden, dat het daar lang ge noeg gelegen had. Een nieuw T.A.V.EAU. ontstond. De tegenwoordige vereeniging kan thans spoedig baar 12^-jarig bestaan tegemoet zien en is thans na eenigen tijd geworstelc te hebben, door aanwas van nieuwe leden weer bezig zich er bovenop te werken. In een dorp is het altijd moeilijk een ge schoolde ploeg eenigen tijd bij elkaar te hou den. Het is jammer, doch het feit bestaat eenmaal en bij een uitvoering verraadt het zich al spoedig wie nieuweling is. Gymnastiek van 20 jaar geleden en thans. Toen voerde.de heer Van de Pol van Turn- lust te Alkmaar een poos de heerschersstaf. Alles op maat, één, twee, drie vieréén, twee enz. Onder stilte werden brug- en rek- oefeningen afgewerkt. Thans werkt men onder leiding van den beer Nol. terwijl de muziek de maat aan- geeft. En er is nog iets veranderd. Toen werden er dikwijls over geboomd een damesafdee- lirg op te richten en zelfs enKtle schuchtere pogingen gewaagd, doch het liep op niets uit.- Thans een damesafdeeling, du er mag rijn ca in ledental de heerenafdeciing overtreft. Toen, na de pauze, een toontelstukje, blij-' spel in één bedrijfthans, na de pauze toen neelstukje, blijspel in een bedrijf doch in te genstelling met toen thans (ook de heeren- rollen) door dames gespeeld. We zagen „Een knap stel" dat inderdaad een goed stel bleek te zijn. Zoowel de hoofd rol, van jonge weduwe, als de dankbare rol van Hannes den tuinman, die plots door het lot tot mijnheer „Ik-en-weet-niet-wat" wordt verheven, vonden goede vertolking. Het jon ge nest Ella, vond evenals de beide reeds ge noemden aan het slot, een zalig samenzijn, met den man waar zij zoo lang aan gewan hoopt had. Dankbaar moet voor een directeur wel het oefenen met de jongeren zijn De knots- en vrije oefeningen, werden gracieus uitgevoerd. De droomdam der jonge meisjes gaf met de aanwezige krachten iets, dat werkelijk feëriek werd, zoowel door verlichting, aan kleeding als uitvoering. Den heer Nol, die naar men ons meedeelde, dezen dans ingestudeerd heeft, daarvoor een compliment. Het toppunt van den avond vormde wel het werk dat den directeur, één lid der afdee ling, en de drie Alkmaarsche turners te zien gaven, en dat blijkens het herhaalde applaus naar waarde geschat werd. Bij de deur cie man van de kaartjes, die mogen we wel verklappen voor „dit keer" zeer tevreden was. Opgeheven, wegens gebrek aan actief is het faillissement van Th. M. Peeredeman te Bo- venkarspel. KORTE BERICHTEN. Te Beek, gemeente Bergh, is een tweeja rig kindje van Bosman in een kuip met spoeling voor de varkens verdronken. Te Amersfoort is Maandag overleden in den ouderdom van 56 jaar de gepensionneerd luitenant-kolonel der militaire administratie W. H. Rutgers, laatstelijk controleur van de militaire administratie te Arnhem. Aneta Vaz Dias meldt, dat bij de K. L. M. be richt is binnengekomen, dat het uitgaande post vliegtuig de „Ekster" gister te 7 uur van Athene is vertrokken en te 13.19 uur te Mersa Matruh geland. Te 13.50 uur vertrok het toestel van daar en landde te 16.15 uur te Caïro. Aan boord is alles weL Vandaag wordt ver der gevlogen. EEN NIEUWE KINDER-OPERETTE. Velen herinneren zich nog wel de succesvolle opvoeringen van de kinder operette „Hans Drift", door Jonker's koorklassen nu bijna twee jaren geleden ten tooneele gevoerd. De schrijvers dier operette, de heeren Eli en Jakob Prins, zetten zich daarna opnieuw aan het werk, en zoo ontstond de Japansche operette „Naar Yamato", die dienen moet voor Jonker's kinderkoor, en a.s. Januari tot opvoering komt ter herden king van het 10-jarig bestaan van dat koor. Het eerste bedrijf speelt in open zee, onder den arbeid der matrozen klinkt hun lied, de marconist is bezig, 'n vlieg machine cirkels boven het schip, 'n schipbreuk heeft plaats, dit alles af gewisseld door de komische rollen van den jichtigen dokter, en van den zotten kok. De intrige wordt gegeven door 'n jon gen, die als verstekeling de reis hoopt mee te maken. Hij is er de oorzaak van dat we in het tweede bedrijf het tempel feest meevieren; ieder voorjaar door vrouwen en kinderen in Japan gevierd. Dit tweede bedrijf is vol actie, weer heel anders dan het eerste. Heel mooi de dans „Teer" om het licht van de zon in den morgen, waarin de muziek, de woorden en de figuren der dansenden het opengaan, den bloei, en het sluiten uitbeelden der bloemen en bladeren op een mooien voorjaarsdag. (Dit is een dans van Japansche vrouwtjes). Het derde bedrijf is nog vol onver wachte wendingen, en brengt een ver zoening teweeg tusschen de heterogene elementen der vorige bedrijven. De jon ge verstekeling is steeds het bindende voorwerp. Het evenwicht der operette ligt in de middenrol van den priester, die in het tweede bedrijf in 't centrum der handeling staat. De muziek van den heer Jb. Prins sluit zich bij de handeling prachtig aan, en geeft 'n grooten vooruitgang te hoo- ren bij die van „Hans Drift". Frissche muziek, vol afwisseling, en in het twee de bedrijf (het Japansche) van localen kleur. In het laatste bedrijf is de muzi kale illustratie der beide groepen Hol landers en Japanners uitmuntend ge slaagd, elk koor bewaart het eigen ka rakter, totdat zij elkander meer en meer naderen en eindelijk in één lied samen gaan. Het is maar een kort overzicht wat hier gegeven is, maar zeker meer dan voldoende om belangstelling te wekken voor dit nieuwe werk van twee talent volle stadgenooten.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7