Mkmaarscite Courant. ^Buitenland Rechtszaken 1Binnenland Honderd drie en dertigste jaargang. Din^dair 1 December b f. z7SESftflï GROOTE WISSELVERVALSCHINGEN. GROOTE WERKLOOZENMARSCH NAAR WASHINGTON. een juridische smulpartij. bescherm de vogels en behan del de dieren met zachtheid. het stroopersdrama te echt. OVERVAL TE OUDENDIJK. Een vrouw het hoofdhaar afgesneden en de keel toege knepen totdat zij het geld aan wees. 1931 No. 283 gaan. De Parijsche kunsthandelaars waren zeer terughoudend en kochten slechts weinige stukken. Verschillende Duitsche handelaars kochten voor binnen- en buitenlandsche op drachtgevers, terwijl enkele particulieren eveneens kochten. In totaal werd slechts een prijs gemaakt van 88.720 R.M. GEVECHTEN TUSSCHEN NAT.- SOCIALISTEN EN S. D. P. LEDEN TE EICHENDORFF. AAN DE ELBE. Drie personen ernstig gewond. Zondagavond werd te Eicherdorff een nat. soc. vergadering gehouden, terwijl tegelij kertijd door de plaatselijke afdeelmg van de S P D een besloten voorstelling van de tam „lm Westen nichts Neuss" werd gegeven. Reeds voor den aanvang der beide bijeenkom sten vonden er tusschen de beide groepen vechtpartijen plaats. "wfarbÏÏ^ het tot pen ernstige vechtpartij, ^aaroij petsoncnerMtig fri 11 M" S™»»" GEVAARLIJKE RATTENPLAAG IN EEN NOORD-FRANSCHE HAVENSTAD. In de Noord-Fransche havenstad Fécamp ritenlen overval deden op het havenkwartier 3 rrrnot gevaar vormden voor de in de losgeslagen goederen. De bevolking in autoriteiten wisten geen ander middel e" 1 ratten te verdrijven dan een groote Totv honden op hen af te sturen. Na een ïanidurigen strijd wisten dezen eindelijk de ratten naar hun holen terug te jagen. Hon derden ratten bleven op het slagveld liggen Men vreest, dat de dieren zich echter door deze eerste nederlaag niet zullen laten af schrikken en een tweeden aanval zullen on dernemen. IERSCHE SWEEPSTAKE. Een gelukkige winnaar! De heer J. A. Downing, de eigenaar van liet paard Forthdrift dat de November- handicap te Manchester gewonnen heeft, hSeft een bedrag van 48750 gewonnen op aandeelen die hij genomen had in vijf tickets van de Iersche sweepstake, waarop dit paard gevallen was. ROODE FRONTSTRIJDERS GEARRESTEERD. Zondagmorgen vond te Freiburg (Kreis Weidnitz) onder het mom van -.en vergade ring van bouwvakarbeiders een samenkomst plaats van functionarissen van den Rooden rrontstrijdersbond. In de zaal, waar de bij eenkomst werd gehouden, overviel de politie de aanwezigen en arresteerde 45 functiona rissen. Van hen werden 13 personen over gebracht naar Waldenburg, de anderen zijn te Schweidnitz in voorloopige hechtenis op gesloten. De politie heeft voorts bezwarend mate riaal gevonden, waaruit bleek dat de deel nemers aan deze samenkomst den verboden Rooden Frontstrijdersbond weer nieuw leven vilden inblazen. DASSPELDEN MET HAKENKRUIS GEEN PART IJINSIONES. Op 29 Mei van dit jaar stonden voor het Schoeffengericht te Moers zekere Thiel en partijgenooten terecht wegens het dragen op een bijeenkomst van dasspelden voorzien van een hakenkruis. Elk der beklaagden werd veroordeeld tot 20 Mark geldboete. Deze veroordeeling was geschied op grond van het decreet van den Oberpresident van de Rijnprovincie d d. 14 April 1931, welk de creet als basis werd beschouwd van de ver ordening van den Pruisischen minister van Binnenlandsche Zaken tot uitvoering van de Noodverordening van den Rijkspresident van 28 Maart 1931 inzake de politieke uitspat tingen. De desbetreffende dasspelden werden als partij insignes beschouwd. Thans heeft de Senaat van het Rijks- gerechtshof te Leipzig de verordening van den Pruisischen minister van Binnenlandsche Zaken, voor zoover betreft het decreet van den Oberpresident van de Rijnprovincie, on geldig verklaard. Verder heeft de Senaat Thiel en zijn medebeklaagden vrijgesproken, de kosten van het geding zijn voor rekening van de Pruisische regeering. MASSA-EXECUTIE IN POLEN. De zeven te Baranowitsji ter dood ver oordeelde Wit Russen zijn, omdat geen bege nadiging is afgekomen, Zaterdag terecht gesteld. HET TAFELSERVIES VAN NAPOLEONS MOEDER GEVEILD. Naar alle kanten der wereld verspreid. grootste gebeurtenis van de sedert Vrijdag te Berlijn gehouden veiling van nalatenschap van Prins Friedrich Leopold v. Preussen door de kunsthandel Graupe was wel Zaterdag de verkoop v. 't prachtige talei- servies van Laetitia Bonaparte, de moeder van Napoleon 1. Het servies omvat 70 stuks en is 'n opdracht van den keizier in 1805 gemaakt door den beroemden Parijschen goudsmia Ddiot, als geschenk voor zijn moeder. Deze laatste vermaakte het bij taire beschikking aan haar kleindochter Ze- naide, de dochter van koning Joseph van Napels, uit wier bezit het in een Duitscn ■vorstenhuis kwam. Op ieder stuk van het verguld-zilveren servies staat het wapen van Madame Mère en het meesterteeken van vJdiot. 'wwaenting in kon het servies mei iu «ju af u worden verkocht, maar is het :n ge deelten naar alle deelen van de wereld ge Bij een Wuppertalsche steenkool firma zijn groote wisselvervalschingen gepleegd, die ontdekt werden, doordat een bediende en later een vrouwelijk bediende dezer firma de hand aan zichzelf sloegen. Een ingesteld onder zoek deed ook vermoedens rijzen jegens een der firmanten, dei intusschen met de Noor derzon is vertrokken. De vervalschingen schijnen een bedrag van 100000 R.M te be dragen. De sterk communistisch gezinde organisa tie van Amerikaansche werkloozen. de zooge naamde Nationale p'.ad van Werkloozen, be reidt een groote l,..ugermarsch naar Was hington voor, waarbij op den dag voor de opening van het Congres duizenden werkloo zen uit het geheele land en uit alle deelen van de Vereenigde Staten naar Washington zul!en trekken. Reeds zijn 1114 vrachtauto's en een honderdtal particulier auto's met ewrkloozen op weg naar Washington. Elke auto wordt geescorteerd door drie man, die deel uitmaken van een zelf gevormd afweer- corps, die met steenen en knuppels gewapend zijn om eventueele aanvallen op de werkloo zen af te weren. De autoriteiten treffen alle maatregelen om botsingen te vermijden. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Do heer P. J. de G., directeur van een N. V. bloembollenhandel te Beverwijk, had op 14 Augustus op een vrachtauto^ niet voor dit gebruik goedgekeurd, doen vervoeren naar Breezand en terug, 13 werklieden die zich te Breezand on ledig hielden met werkzaamheden, het bollenbedrijf betreffende. Dit vervoer werd beschouwd als een openbaren dienst en strafbaar gesteld bij een wet van 'n dikke 50 jaar geleden, op de openbare middelen van vervoer. De ge daagde was niet aanwezig, doch in zijn plaats verscheen mr. Scholten, met het kennelijk doel over deze zaak eens 'n juridisch appeltje te komen schillen. De gedachtenwisseling over deze aan gelegenheid tusschen den ambtenaar en den gemachtigde was dan ook interes sant en 'n waar juridisch festijn, maar meer passend in een rechtskundige pe riodiek, dan in een dagblad. De ambtenaar had een machtigen steun in een arrest van den Hoogen Raad van 11 Mei 1931, dat het rijden met een niet voor personenvervoer bestemd vervoermiddel alléén reeds strafbaar stelt, een arrest, waardoor iedere han delaar, die een vrachtauto bezit tot ver voer of aflevering van zijn waren en waarop knechts hebben plaats genomen, in overtreding is, want daarop komt de uitspraak van den Hoogen Raad prac- Psch neer. Gevorderd werd 25 boete of 25 dagen hechtenis. De kantonrechter zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Het is een verblijdend verschijnsel dat het mooie idee der dierenbeschferming meer en meer veld wint in diverse krin gen des volks, hoewel natuurlijk in dit opzicht nog heel wat meer bereikt zou kunnen worden, indien de algemeene medewerking grooter was. Maar de activiteit, ontwikkeld door de weinigen, die zich als propagandist voor dit ver dienstelijk sociaal werk hebben opge worpen mag met eere genoemd worden. Ook rijks- en gemeentepolitie heeft veel meer dan voorheen een scherp oog ooi dierenmishandelingen en kwellin gen, die de wetgever reeds voor tal van jaien strafbaar stelde bij de artikelen »oi en 4oo van het wetboek van straf recht. Het wa8 dan ook op 21 Mei te H. H - VVaard, dat de verkeersbrigadier der rijkoveldwachi. de Groot, opmerkte het vervoer van een tweetal lammeren door een vrachtauto, bestuurd door den expe diteur J B. uit Purmereud, niet door den beugel kon. De kleine weerlooze dieren waren geplaatst in den auto, opgepropt door een vijftal koeien en liepen groot gevaar om doodgedrukt of getrapt te worden. Op last van den brigadier plaatste de chauffeur de diertjes bij zich in de cabine en had zich op 20 Nov. te verant woorden ter zake artikel 455 wetb. van strafr. 3o. Het vervoeren van dieren >p no-qdeloos pijnlijke of kwellende wijze. De verdachte, persoonlijk present, be weerde onbekend te zijn geweest met de aanwezigheid van de lammeren in de auto en bedoelde lammeren zouden on gemerkt op de Schager veemarkt in de auto zijn „geworpen" door zekeren Muus de Haan, 'n schapenkoopman uit Purmerend en 'n persoon, door den ex pediteur aangeduid als een „psycho paat", die thans weer uit de gemeen schap was afgezonderd. Deze Muus de Haan had de reis naar Purmerend op den auto meegemaakt en maakte den chauffeur op de lammeren attent, toen de brigadier den wagen aan hield. Vreemd genoeg lichtte de chauffeur d^n politieman daaromtrent niet in. doch hij scheen dit te hebben nagelaten omdat zijn sympathie voor de politie over het algemeen niet buitensporig groot was. Op grond van het door verdachte ge voerd verweer werd het noodig geacht de zaak aan te houden tot heden, ten einde de verbalisanten als getüige te hooren. Voorts werd nog gehoord genoemde heer Muus de Haan, 'n zenuwpatiënt, die beweerde zich niets meer te herinneren. De verdachte heer B; hield zich aan zijn verklaring, de vorige week afge legd. Hij ontkende stellig bij het vervoer van dieren onverschillig te zijn, maar door oordeelkundig rijden steeds te voorkomen, dat zijn lading werd ge kweld. Vonnis ten slotte 15 boete of 15 dagen hechtenis. De meening, dat er sprake kan zijn van een gevecht tusschen twee stroopersbenden, wordt meer en meer losgelaten. De drie slachtoffers waren ongewapend, en het vermoeden bestaat, dat zij bij het stroopen betrapt werden of in een hinderlaag zijn gelokt, van waaruit zij be schoten werden. Niet lang na het vertrek van de jongens uit hun woningen hebben de bewo ners schoten gehoord, maar daarvan is niet veel notitie genomen, omdat dit wel meer voor komt. Vrijwel vast staat, dat niet één dader aan het werk is geweest, daar men hulzen van ver schillende grootte heeft gevonden, zoowel van geweer- als van revolverkogels. Bovendien is er met hagel geschoten. Een der lijken had 19 schotwonden. Bij een onderzoek werden voetsporen, een zakmes en een zaklantaarn gevonden. Later werd onder een bos hout een schop gevonden, waarmee waarschijnlijk de kuil is gegraven. Het verdere onderzoek heelt reeds aanwij- i zingen opgeleverd, zoodat er thans in een zeke- j re richting gezocht wordt. j Nog Zondagmiddag ig een huiszoeking ge- j schied bij den jachtopziener H. v. d. E., den op- i zichter van de jachtgoederen van graaf van Aefferden. Deze woont te Posterholt. Bij hem werden eenige wapens in beslag genomen, o.a. vuurwapenen. Deze v. d, E. moet ook betrok ken zijn geweest bij de schietpartij van enkele jaren geleden op de gebroeders v. H. De man staat bij de bewoners bekend als buitenge woon streng, en treedt steeds krachtig op tegen de stroopers, die hier in grooten getale wonen. Vrijwel alle arbeiders in de omgeving van dit gehucht maken zich van tijd tot tijd schuldig aan het stroopen van konijnen. Zondag werd door de marechaussee driemaal een boodschap gezonden aan v, d. E., die ook een grooten zoon heeft, welke hem vaak as sisteert, om zich bij de marechaussee te mel den. Hieraan gaf hij geen gehoor. Tenslotte is hij door de marechaussee gehaald. Na verhoor heeft men hem weer op vrije voeten gesteld. Te Oudendijk onder de gemeente Woudri- chem heeft Maandagmorgen te omstreeks half tien een overval plaats gehad ten huize van den heer H. Pelikaan, gepensionneerd brugwachter aldaar, wonende aan de Zand- steeg. Tijdens zijn afwezigheid is een onbe kend persoon het huis binnengedrongen en heeft aan mevrouw Kamerman, die met haar echtgenoot bij de familie P. inwoont en op dat oogenblik alleen thuis was, gevraagd, waar het geld opgeborgen was. Toen zij aan het verzoek niet voldeed, heeft de man haar vastgepakt en het hoofdhaar van de vrouw afgesneden. Zij volhardde echter in haar wei gering. De man heeft haar toen bij de keel gegrepen en haar aldus gedwongen, de plaats van het geld aan te wijzen. Nadat hij het geldkistje gevonden had, 'reeft de man nog een kast opengebroken, doch geen geld meer gevonden. In het kistje bevond zich een bedrag van slechts 25. De vrouw wist in middels te ontkomen en is naar haar vader, die op geruimen afstand woont, geloopen, waarna de politie met het geval in kennis is gesteld. De man is er vandoor gegaan. Tot dusver ontbreekt ieder spoor. De opperwacht meester der marechaussee en de gemeente veldwachter leiden het onderzoek. DE BOUW VAN EEN DERDEN KRUISER. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Cramer in verband met de inschrijving voor den bouw van den derden kruiser, heeft de minister van Defensie geantwoord: De in schrijving voor het ontwerp van den derden kruiser en de gunning van het ontwerp hebben plaats gehad. Ook de inschrijving voor het ge schut van 15 c.M. in torens had plaats. De in schrijving voor den bouw van het schip zelf echter nog niet. De minister is bereid, met de gunning te wachten tot na de behandeling van de defensie- begrooting in de Tweede Kamer. TUSSCHEN PERRON EN TREEPLANK. Twee ongelukken. Naar het Binnengasthuis te Amsterdam is vervoerd een 68-jarige man, die, toen hij op den Buikslolerdijk op de Noord-Hollandsche tram wilde stappen, was uitgegleden en tus schen perron en treeplank bekneld was ge raakt. Hij had zijn rechtervoet gekneusd. Op de spoorbaan naast het vierde perron op het Centraal-Station is een 51-jarige treinsmid tusschen het perron en een treeplank van een zich in beweging zettenden trein geraakt, ten gevolge waarvan hij een linkerdijbeenfractuur bekwam. Het slachtoffer moest uitgezaagd worden. DE AUTONOMIE DER GEMEENTEN. De afdeelingen Eindhoven en Valkenswaard van de bij de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel aangesloten organisaties, hebben in een gemeenschappelijke vergadering de volgende motie aangenomen, waarin op ver schillende gronden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt verzocht het 3 pet. kor- tings-wetsontwerp te willen afwijzen. NAT. CRISISCOMITE. De N.V. Algemeene confectiehandel van C en A. Brenninkmeijer te Amsterdam heeft gister aan het nationaal crisiscomité een gift van 25000 gulden doen toekomen. REGELING VAN DEN ARBEID IN WINKELS, IN VERBAND MET SINT NICOLAAS, KERSTMIS EN OUDE JAAR. De Kon. Ned. Middenstandsbond schrijft ons het volgende over de arbeidstijd in win kels: Voor winkels in het algemeen: In afwijking van den normalen arbeidstijd van 9M uur per dag en 53 uren per wede, mag in winkels door een persoon boven 18 jaar arbeid verricht worden gedurende 11 uren per dag en 62 uren per week op alle werkdagen in het tijdvak van: a. 25 November tot en met 5 December (St. Nicolaas); b. 18 tot en met 24 December (Kerstmis). Personen beneden den leeftijd van 18 jaar blijven echter gebonden aan een werktijd van 9% uur per dag en 53 uren per weekboven dien moeten de werkuren van deze jeugdige personen tusschen 8 uur 's morgens en 8 uur s avonds liggen. De vrije nalve dag in de St. Nicolaasweek komt te vervallen. Bij beschikking van den minister van ar beid, handel en nijverheid van 24 November 1931 no. 2798 is n.1. toegestaan, dat aan ar beiders van 16 jaar of ouder, werkzaam in een winkel, gedurende het tijdvak van 30 November tot en met 5 December 1931, in afwijking van het bepaalde in artikel 2, eer ste lid, van het winkel-werktijdenbesluit, geen vrije middag of vrije ochtend wordt gege ven. Deze regeling verschilt dus in zooverre van die van het vorig jaar, dat thans de ingetrok ken vrije halve dag niet behoeft te worden teruggegeven op een later tijdstip. Op verzoek van den Kon. Ned. Midden standsbond heeft de directeur-generaal van den arbeid, bovendien bepaald, dat aan tij delijke hulpkrachten, die gedurende de Sint Nicolaasperiode in dienst worden genomen, geen 1 uur rust behoeft te worden gegeven, doch met uur kan worden volstaan, in- dien zij althans niet vóór 1 uur n.m. den ar- beid aanvangen. De werkgevers, die van deze faciliteit ge bruik wenschen te maken, kunnen daartoe een verzoek richten tot 't betrokken Districts hoofd dér Arbeidsinspectie, dat gemachtigd is deze ontheffing te verkenen. Voor behaalde branches: Winkelpersoneel boven 18-jarigen leeftijd mag bovendien, in afwijking van de normale arbeids- en rust tijdregeling, in de ondergenoemde branches arbeid verrichten als volgt: Winkels in brood, banket, suikerwerk en chocolade op 3, 4, 5 en 24 December gedu rende ten hoogste 14 uren per dag, op 25 December gedurende ten hoogste 11 uren, op 31 December gedurende ten hoogste 13 uren en in de week, waarin 31 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Bloemenwinkels, op 22, 23, 24 en 30 Dec. gedurende ten hoogste 14 uren per dag, op 31 December gedurende ten hoogste 12 uren en in de week, waarin 30 December valt, ge durende ten hoogste 62 uren. Vischwinkels op 30 December gedurende ten hoogste 11 uren, op 31 December gedu rende ten hoogste 14 uren en in de week, waarin 31 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Slagerswinkels op 31 December geduren de ten hoogste 11 uren (dit geldt ook voor winkels in vleeschwaren). Bijzondere administratieve voorschriften: Tijdelijke afwijkingen van de arbeidslijst, in verband met vorenstaande uitzonderingsrege ling, moeten ingevolge artikel 24 van het Winkelwerktijdenbesluit worden aangegeven door vermelding van de voor die dagen gel dende regeling op een geschrift, dat door den patroon of den bevoegden chef wordt onder teekend en naast de arbeidslijst wordt ge hangen. Inzending van nieuwe arbeidslijsten voor die enkele dagen is dus overbodig. Af schrift van het zoo juist genoemde geschrift behoeft niet aan de Arbeidsinspectie te wor den gezonden. OPLICHTING VAN 12,600. Een geval van verbluffende goed gelovigheid; of zit er iets anders achter? Wij lezen in de N. R. Ct.: Bij een bewoner van den Eendrachtsweg te Rotterdam is een maand of zes geleden de 29-jarige koopman D. v. d. L. gekomen, die beweerde te zijn gezonden doorheen ken nis van dezen meneer. Hij vertelde zonder werk te zijn, maar dat hij binnenkort als chef in betrekking zou kunnen komen bij een hotelbedrijf te Scheveningen. Hiervoor had hij evenwel een bedrag van 1100 noodig, teneinde zich de noodige garderobe enz aan te kunnen schaffen. De bewoner van de Eendrachtsweg, dien wij verder als den heer X. zullen aanduiden, gaf hem het gevraagde bedrag. Na ruim een maand kwam v. d. L. terug; hij was geheel teneergeslagen en vertelde, dat hij in handen van een oplichter, een ze kere B. was gevallen, die hem het geld af handig had gemaakt. „Eerlijkheid duurt het langst", zoo zei v. d. L. en daarom zal ik u maar eerlijk be kennen, dat er van het verhaal van de be trekking in Scheveningen geen woord waar is geweest. Ik had toen geld noodig om han del te drijven met B. Maar B. heeft me be drogen. B. weet, dat ik het geld van u heb gehad, en hij heeft me laten doorschemeren, dat als u met vacantie de stad uitgaat, hij wel eens hier op bezoek zal komen. U be hoeft u echter niet ongerust te maken, want ik zal uw huis wel in de gaten houden en tel kens de deuren en de ramen nazien. Ik kan echter nu heusch een betrekking krijgen en wel als bedrijfschef bij het nieuwste te stich ten filiaal van de Hema te Breda. Daarvoor heb ik echter 3300 noodig; en de heer X. betaalde dit bedrag. Nadat de goede gever met vacantie was geweest, kwam v. d. L. weer bij hem. Het ging nu heel goed met hem, alleen zijn vrouw maakte veel schulden. Als bewijs, dat hij bij de Hema in betrekking was, liet hij een brief zien niet lezen waarop de fir manaam was gedrukt Dit wekte zóóveel vertrouwen, dat de heer X. de schulden van de vrouw maar zou betalen. Dit kostte hem 3700. Een paar weken later kwam v. d. L weer terug. Het ging te Breda hoe langer hoe beter. Hij kreeg nu ook het beheer over kas, die hij 's avonds mee naar huis moest ne men. Maar.... dan moest hij eerst 4500 borgstelling geven en die had hij niet. De heer x. betaalde hem daarop dit bedrag uit. in totaal heeft hij hem dus 12.500 cadeau gedaan! Het was echter inmiddels de politie bekend geworden, dat v. d. l. handel dreef in ver- doovende middelen en het viel op, dat hij zoo druk café's bezocht, groote yerteringen maakte, veel met auto's reed, kortom, dat hij zeer royaal leefde. Men stelde eens een on derzoek in en toen bleek, dat v. d. L. mooi weer speelde van het veld van den heer X. Hij is daarop aangehouden en opgesloten. Uit het onderzoek is nog gebleken, dat de Srlef, welken v. d. l. heeft getoond, inder daad van de Hema afkomstig was. In dit schrijven werd v. d. l. echter meegedeeld, dat men niet op zijn sollicitatie wenschte in te gaan! En dit schrijven heeft v. d. l. ge bruikt om den heer x. vertrouwen in te boe zemen. Deze geheele oplichtingsaffaire toont een groote overeenkomst met een andere van eenige weken geleden, waarbij een Rotter dammer voor 70.000 werd opgelicht. 'Te goedgeloovigheid van den heer X 't deze historie is echter zoo verbluf- nd groot, dat men zich af gaat vragen, of achter deze oplichtingen niet een geval vc,.i chantage zit verscholen. De gearresteerde heeft Zondagochtend een volledige bekentenis afgelegd Daarbij heeft hij meegedeeld, dat een 48-jarige fotograaf medeplichtig is geweest. Hij heeft dezen foto graaf eenige maanden geleden leeren ken nen in den tijd dat hij werkloos was Zij woonden gezamenlijk op kamers. De foto graaf die den heer, die op de Eendrachtsweg woont, kende, had hem den raad gegeven daar eens om geld aan te kloppen. Mocht het lukken geld te krijgen', dan zou de foto graaf een percentage van de opbrengst ont vangen. Dit is dan ook gebeurd. De foto graaf die een bekende is van de politie, be vindt zich thans in verband met een ander feit in de strafgevangenis. Van het geld, dat men de bewoner van den Eendrachtsweg heeft weten afhandig te ma ken, zijn nog slechts honderd gulden gevon den. De rest is gedeeltelijk opgemaakt tij dens een huwelijksreisje naar Parijs en een ander gedeelte is verloren gegaan bij smok kelhandel in verdoovende middelen. 100 JAAR. Zondag is mevr. de wed. A. A. Wisdom^ Schmidt 100 jaar geworden. Mevr. Wisdom—Schmidt is vroeger korten tijd in dienst geweest bij Prins Frederik; haar echtgenoot, de heer Coenraad Wisdom is keukenschrijver geweest in dienst van ko ning Willem III. De koningin heeft mevr. WisdomSchmidt schriftelijk gelukgewenscht. Prinses Juliana heeft haar een telegrafischen gelukwenscb gezonden. FLORIS VOS BEDANKT ALS LID VAN DE MIDDENPARTIJ. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de middenpartij voor stad en land een schrij ven gericht tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarin wordt medegedeeld, dat de heer Floris Vos geen deel meer uitmaakt van deze partij. HET CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Door de arbeidersvereenigingen „De Een dracht", „St. Lambertus" en „Unitas" was met kracht geadviseerd om gister aan het werk te gaan. In de Zondag gehouden vergaderingen van „De Eendracht" werd het standpunt van het bestuur medegedeeld en hoewel er veel verzet was, meenden de leiders toch te kunnen aan nemen, dat de meeste leden de fabrieken wel zouden binnengaan. Op deze vergaderingen werd medegedeeld, dat een staking op dit oogenblik zou beteekenen te spelen in de kaart van werkgevers, die een staking op het oogenblik graag zouden willen. Het bestuur van „De Eendracht" bleek op het standpunt te staan, dat over 14 dagen, wanneer de nieu we loonsverlaging ingaat, het werk moet worden neergelegd. Gister is gestaakt door bijna de geheele personeelen van Nico ter Kuile en Zonen, J. F. Scholten en Zonen, Spinnerij Oosterveld, de Enschedeesche Katoenspinnerij en Blij- denstein en Co. Bij laatstgenoemde fabriek werd een N.A.S.-leider uit IJmuiden, die iti een lantaarnpaal was geklommen door de politie gearresteerd. Bij de firma G. Jannink en Zonen, waar de wevers staken, zijn de ar beiders van alle andere afdeelingen aan het werk gegaan. Op deze fabriek is de nieuwe loonsverlaging van 5 pCt. Zaterdag niet be kend gemaakt. In het conflict in de textielindustrie te En schede is weinig verandering gekomen, al was hedenmorgen het aantal stakers bedui dend kleiner dan gistermiddag. De aankon diging van de moderne, r.k. en christelijke organisaties, dat hare besturen hedenmiddag beijenkomen ter bespreking van den toestand en het verzoek aan de arbeiders om het be sluit der besturen af te wachten, hebben blijkbaar veel invloed gehad. De staking duurde hedenmorgen nog voort bij de fa. Ter Kuile en Zn., Blijdenstein en Co., Schoten en Zn., de Enschedesche katoenspinnerij, De Twentsche textielmij. en de spinnerij Room-1 beek. Op andere fabrieken is een klein ge deelte van het personeel nog in staking. Op de vier fabrieken van de fa. v. Heek en Co., zijn bijna alle arbeiders aan het werk ge gaan. Het aantal stakers bedroeg hedenmor gen nog eenige duizenden. Waar zich een groot aantal personen op straat bijeen be vindt, houden de politie en de marechaussee te paard het publiek in beweging. Ernstige incidenten hebben nergens plaats gehad en over het algemeen kan men zeggen dat het betrekkelijk rustig is. Ook staking te Winterswijk. Het conflict heeft zich ook tot Winterswijk uitgebreid en gistermorgen zijn de arbeiders der firma H. Willink en Co. in staking ge gaan. De arbeiders van de bontweverij „De Batavier" gingen wèl aan het werk. Bij de firma J. H. Meijerink en Zn. dreig de ook een staking, doch nadat een der direc-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9