DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 133e Jaargang. Vit het JUulemeat J)xigeülksch Omczicht "de mislukte putschin boedapest. J^iütenland de houding der sociaal democraten. een japansch arsenaal te charbin? seldte en duesterberg vrij gesproken. DE WILD PRIMA GEREEDSCHAPPEN VOOR ALLE AMBACHTEN Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 7. -, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTE: ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. »o. 2S4 Directeur: C. KRAK. OEXSIIAfc 2 DECEMBER 1931 Hoofdredacteur: T;. N. ADEMA. Pit nummer bestaat uit 2 bladen. DEN HAAG, 1 December 1931. Nadat prof. Eerdmans, die de plaats van den heer Van Kempen in de Jjele"eren der vrijzinnige fractie in de Tweede Kamer zal innemen, door den vooratter was beeedigd en geïnstalleerd, heeft de Tweede Kamer de behandeling van het ontwerp-Contingentee- ringswet, waarmede Vrijdag een aanvang was gemaakt, voortgeze Eerste spreker was de heer dr. Van den Tempel die namens de sociaal-democratische fractie sprekend, verklaarde niet veel heil in het voorstel te zien. Het zal verschillende artikelen duurder maken en de werkloosheid doen toenemen. Intusschen met het oog op de buitengewone tijdsomstandigheden zal ziju partij er wellicht haar stem aan geven doch slechts wanneer in de wet bepaald is, dat zij van tijdelijken aard is en elke door de regee ring uitgevaardigde beperking van invoer bij daarna in te dienen wet door de Volksverte genwoordiging wordt gesanctionneerd. Tegen een onbeperkte volmacht der regeering, een ver gaande delegatie van macht dus, had de spreker overwegende bezwaren. Daarmede zou de deur worden opengezet voor bevoor rechting en bevordering van groepsbelangen-. Ongeveer in denzelfden geest sprak de heer Oud (v.d.), die nog steeds niet overtuigd is, dat het voor Nederland een voordeel zou zijn afscheid te nemen van den vrijhandel. Boven dien is hij bevreesd, dat de regeering van haar vrijheid gebruik zal maken om niet enkel den invoer te contingenteeren doch ook om het als onderhandelingstarief te gebruiken ten einde den uitvoer te vergrooten. Dat zou een onjuiste handelspolitiek wezen. Daarom wil ziin fractie slechts met het regeerings- voorstel medegaan, wanneer uitdrukkelijk het tijdelijk karakter er van wordt vastgelegd en elke contingenteering achteraf aan de goedkeuring van de Staten-Generaal wordt onderworpen. Van een blanco mandaat aan de regeering wilde de spreker niets weten. We zijn niet in oorlogstijd en we hebben tijdens den wereldoorlog genoeg teleurstelling van een dergelijk stelsel ondervonden. De heer Van den Heuvel (a.r.) was van een gansch ander gevoelen. Men spreekt wel van een noodzakelijk kwaad, doch een maat regel, die noodzakelijk is kan niet kwaad worden genoemd en we staan hier voor een maatregel, welke niet mag uitblijven. Men spreekt wel van protectionisme, maar dat is niet meer dan een woord, waarmede men de rechterzijde onaangenaam tracht te zijn. De regeering zal krachtens deze wet handelend kunnen optreden na advies van een speciale commissie van onafhankelijke fiersonen. Zul len die evenwel te vinden zijn? En wat ver staat men onder „onafhankelijk"5 Wie als commissaris van een vennootschap werkzaam is, zal die nog onaihankelijk kunnen heeten? Zal men dus enkel bii ambtenaren en hoog leeraren terecht moeten komen? Het spreekt van zelf, dat er altijd benadeelden zullen zijn, tn er zullen ook wel dinget in prijs stijgen. Maar daartegenover zullen andere waren in prijs dalen, terwijl de werkloosheid zal ver hinderen doordat er grootere cmzet voor onze industrie zal ontstaan. Bekrachtiging door de Staten-Generaal van door de Regee ring genomen maatregelen achtte hij overbo dig. Als de regeering eens een échec mocht lijden zal zij zich wel tienmaal bedenken eer zij met een nieuwen maatregei komt. Den minister drukt hij op het hart de anti-dum- pingswet niet op zijde te leggen. Deze kan best naast dit ontwerp blijven staan, zoodat er krachtige maatregelen kunnen worden ge nomen. Men zij niet al te voorzichtig, niet te vreesachtig bij het nemen van beschermings maatregelen. De heer Van "'oorst tot Voorst (r.k.) tapte ongeveer uit hetzelfde vaatje. Hij meende, dat vooral tegen den invoer van Deensch vleesch maatregelen noodig waren. Dat is een gevaarlijke concurrent van ons eigen vleesch en de groote winst, welke er mee gemaak. wordt, gaat in de zakken der grossiers, ter wijl de consumenten niets van goedkoope vleeschprijzen bemerken. Hij verklaarde zoo groot vertrouwen in de regeering te hebben, dat hij de gewraakte delegatie van mach: gaarne aanvaardde en zelfs meende, dat de re geering het wel zónder commissie van advies kon stellen De heer Bierema (lib.) sprak namens zijn fractie. Hij zeide veel voor het ontwerp te ge voelen, maar een commissie van advies is niet voldoende voor controle. Het stelsel van goed keuring achteraf door het Parlement van de door de regeering genomen maatregelen achtte hij aanbevelenswaard en hij haalde de schouders op voor de bewering, dat het pres tige der regeering tegenover het buitenland daaronder zou lijden. Hij verklaarde, dat zijn fractie het ontwerp zou aanvaarden mits de wet van tijdelijken aard werd verklaard en e Staten-Generaal de genomen maatregelen zullen sanctionneeren. He heer Hermans (r.k.) betoogde, dat we uns kapitaal toch niet in buitenlandsche ov ernemingen moeten steken en zette vervo - gens uiteen, dat het de eerste plicht der re geering is te zorgen, dat het levenspeil stijgt "aar daarvoor moet in de eerste plaats ge- 20rgd worden, dat er geen loonsverlaging plaats vindt. Nadat hij dit in den breede had toegelicht verklaarde hij met het wetsvoorstel in te stemmen. Morgen voortzetting. Hedenavond gaat de Kamer door met de algemeene beschouwin gen over de Defensiebegrooting. —o Slechts vage meosdeelingen van de autoriteiten. o Een manifest der samenzweerders? o Gisteren hebben wij vrij uitvoerig stilge staan bij het uiterst geheimzinnig complot in Hongarije, dat bedoeld was, om de huidi ge regeering omver te werpen en dat onder leiding stond van rechts-radicalen en onte vreden elementen. Het onderzoek, dat nu ai cenige dagen gaande is, heeft reeds meerde re resultaten opgeleverd, maar tot nog toe is men niet tot den eigenlijken oorsprong van het complot kunnen doordringen en evenmin weet men op het oogenblik nog, wie de hoofd leiding, wie de draden in handen moeten hebben gehad. Toch weet de „Voss. Ztg.", naar het Hbld. vertelt, nog enkele bizonderheden te melden. De correspondent van dat Duitsche blad seint n.L, dat uit de spaarzame mede- deedingen van de autoriteiten is af te leiden, dat zich ongeveer veertig personen in ge vangenisschap bevinden en dat wel in de eerste plaats lieden, die ruim tien jaar gele den een groot aandeel hebben gehad aan de terroristische daden der z.g. witte garde. Als bewezen zou gelden, dat de samen zweerders niet in verbinding stonden met de leiders van het Hongaarsche legitisme, maar op eigen houtje wilden optreden. Allereerst zou de regeering-Karolyi omver zijn geworpen en zouden verschillende open bare gebouwen, banken en particuliere wo ningen bezet zijn. Op een lijst, in het bezit van de samenzweerders gevonden, stonden de namen van een aantal rijke burgers in de hoofdstad, met juiste opgave van hun vermo gen, waarmede zij de zaak zouden moeten financieren Uit de verklaringen van den minister van binnenlandsche zaken blijkt nog. dat de eenige militair, die is gearresteerd, luitenant Vannay, chef was van een militair kleeding- magazijn. De Putschisten zouden het plan hebben gehad, met behulp van dezen officier ongeveer duizend jonge mannen in uniform te kleeden, hen in kazernes binnen te smok kelen en met hun hulp de echte militairen te ontwapenen. De nieuw in te stellen regeering zou staan onder leiding van den rechts radicalen „ras- senbeschermer" en afgevaardigde Ladislaus Boedavary, die, zooals dat meer pleegt te ge beuren bij tijdige ontdekking van een politiek avontuur, thans verklaart zeer verbaasd te zijn over de hem toegedachte rol, zij het dan ook, dat hij toegeeft enkelen der gearresteer de personen te kennen. Hoe weinig bepaalds tot dusver is bekend geworden van den politieken achtergrond van de geheele geschiedenis, zoo schijnt men toch wel te mogen aannemen, dat de opzet in politiek opzicht niet zoo onschuldig is ge weest als de autoriteiten wel willen doen voorkomen. Wellicht dat bij de komende debatten in het parlement meer bizonderheden en feiten bekend worden. o Bij de verhooren moet nog bekend gewor den zijn, dat de samenzweerders een mani fest hadden voorbereid, waarin o.a. het vol gende werd verklaard: „Alle banken moeten gesloten worden. De betaling van rente en de terugbetaling van kapitaal wordt gestaakt. Degene, die betaalt of terugbetaalt, wordt met den dood gestraft. De voedselverstrekking vindt gemeenschap pelijk plaats. Ingevoerd wordt de arbeids dienstplicht, die echter niet geldt voor Jo den, die daarom dan ook van de gemeen schappelijke voedselvoorziening zijn uitge sloten en voor zichzelf moeten zorgen. Elke ambtenaar is verplicht in functie te blijven. Wie dit weigert, wordt gestraft met den ko gel". De linksche bladen wijzen op de overeen komst tusschen dit ontwerp en de ontdekte documenten van den nationaal-socialist dr. Best in Hessen. Tenslotte zou de .politie te Boedapest heb ben vastgesteld, dat aan het hoofd der bewe ging een uit zes personen bestaande com missie stond. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De Japansche ontruiming Volgens hier uit Sjanghai binnen gekomen berichten heeft de Chineesche pers de ver- klaringen van den Japanschen vertegen woordiger bij den Volkenbond Yoshisawa over he"t begin van de ontruiming met het grootste wantrouwen ontvangen. Deze bla gen beschuldigen Yoshisawa van huichelarij en deelen mede, dat tot op dit oogenblik uit Tsitsikar alleen maar zieke en gewonde sol daten naar de Lazaretten van Moekden zijn overgebracht. Tsjang Hsoe Liang geeft bevel tot terugtrekken. Semi-officieel wordt medegedeeld, dat maarschalk Tsjang Hsoe Liang allen Chi- neeschen strijdkrachten tusschen Tsjing Tsjau uit Moekden bevel heeft gegeven te rug te trekken. Alle vijandelijkheden tegen de Japanners moeten worden gestaakt. De militaire attaché te Char- bin aangekomen. De Daily Mail meldt uit Charbin, dat de Engelsche, Fransche, Amerikaansche, Itali- aansche en Poolsche militaire attaché's al daar zijn aangekomen. Ziin zijn direct door gereisd naar Tsitsikar. Verklaring van den Japan schen minister van buiten landsche zaken. In de gisteravond te Vaku gehouden kabi netszitting werd de toestand in Mantsjoerije besproken. De minister van Buitenl. zaken bracht verslag uit over de onderhandelingen te Parijs en verklaarde, dat de Japansche re geering tot nog toe geen enkele verplichting op zich had genomen om de Japansche troe pen uit China terug te roepen. De Janasche minister van oorlog deelde mede dat van on middellijke terugtrekking der troepen geen sprake kan zijn aangezien is gebleken, dat generaal Ma Sjang tot een nieuw offensief wilde overgaan. HET JAPANSCHE STANDPUNT INZAKE DE KOMENDE ONTWAPF. NINGSCONFERENTIE. Gister werd te Tokio een vergadering ge houden van de Japansche militaire raad, waar het Japansche standpunt der komende ontwapeningsconferentie werd vastgesteld. In ontwerp kwam men tot overeenstemming inzake de instructie, die de Japansche dele gatie naar de ontwapeningsconferentie te Geneve zal meekrijgen'en die morgen defini tief zal worden bevestigd. Naar verluidt heb ben de instructies den volgende inhoud: Ja pan zal niet toestemmen in eenige verplich ting tot ontwapening, waarbij de -bewape ning in het algemeen en in het bijzonder het aantal vliegtuigen en de hoeveelheid oorlogs materiaal op de huidige stand wordt gehou den. Ie Japan heeft gevaar te verduren van China en Rusland. 2e De bewapening is reeds tot een mini mum beperkt, de sterkte van het Japansche leger bedraagt op het oogenblik nog slechts 65 van die van voor den oorlog. 3e Japan staat in bewapening met vlieg tuigen e.a. materialen zeer ver achter bij an dere mogendheden, aangezien het in de we reldoorlog niet op het hoofdtooneel van den strijd heeft meegestreden. DE REIS VAN FLAND1N. Als eerste stap naar een interna tionale conferentie. De avondbladen bevatten uitvoerige arti kelen betreffende de L°ndensche reis van den Franschen minister van financiën Flandin. Dit bezoek wordt beschouwd als een eerste stap naar een internationale conferentie. Het tijdstip van deze conferentie is nog niet be kend, doch de conferen'ie zal vermoedelijk spoedi°- te Londen werden gehouden. Voor- loopig bestaan er tusschen Engeland en Frankrijk met betrekking tot de kwesties der herstelbetalingen, der bevroren credieten en der tarieven, nog vele strijdpunten. Men wijst nog op de noodzakelijkheid van een vriend schappelijke samenwerking tuschen Frankrijk en Engeland. In den middag heeft Flandin gister een langdurig onderhoud gehad met Laval, wien hij op deh oogte stelde van de resultaten van zijn beozek aan Londen. Naar reeds gemeld is zullen verscheidene ambtenaren van het ministerie van handel eerstdaags naar Londen gaan om daar de technische onderhandelingen betreffende een handelsovereenkomst in te leiden. Aan hei hoofd van deze delegatie zal vermoedelijk El- bel van het ministerie van handel staan of Coulondre, chef van de handelspolitieke af- deelink van het ministerie van buitenlandsche zaken. Als deskundigen zullen eenige ambte naren van de douaneadministratie en van het ministerie van handel aan de onderhandelin gen deelnemen. In politieke kringen wordt er op gewezen, dat deze delegatie zich slechts met cctnmercieele vraagstukken zal bezig houden. Het herstel- en schuldenvraagstuk zal eerst na het beëindigen van het onder zoek inzake het Duitsche belastingvermogen te Bazel en te Berlijn behandeld worden. De plaats der conferentie nog niet uitgemaakt. De bevoegde Engelsche instanties noemen de Parijsche berichten, volgens welke een in ternationale conferentie te Londen zal wor den gehouden en de Engelsche regeering reeds een uitnoodiging zou hebben aangeno men, onjuist. De betrokken regeeringen heb ben tot nu toe de kwestie van plaats en tijd dezer conferentie niet opgeworpen. Allereerst zal het resultaat van het onderzoek der ad- viseerende commissie worden afgewacht. Ook een EngelschFransche conferentie wordt te Londen uitgesloten geacht, ofschoon de mo gelijkheid bestaat, dat de door Flandin aan gevangen besprekingen door de departemen ten van handel der beide landen zullen wor den voortgezet. De Sociaal-Democratische Rijksfractie, die gister met den Partijraad een bijeenkomst had, welke verscheidene uren duurde, ver spreidde over deze bijeenkomst, waarin or ganisatie- en tactiekwesties behandeld wer den, een uitvoerig communiqué. Men heelt de partij- en fractieleiding vrijheid van han delen gegeven, met dien verstande evenwel, dat de fractie na de publicatie van de nieuwe noodverordening opnieuw zal bijeenkomen om haar standpunt te bepalen. SANEERING VAN DE OOSTEN- RfJKSCHE CRED1ETANSTALT. De Decemberzitting van de Bank voor Internationale Betalingen uitgesteld. Naar in welingelichte kringen verluidt, is besloten, de Deceoiberzitting van de Bank voor Internationale Betalingen uit te stellen tot 17 Januari a.s. in verband met de ver nieuwing van het Oostenrijksche Crediet- anstalt zou voornemens zijn een saneering door te voeren. De vernieuwing van het cre- diet kan echter pas geschieden, nadat ophel dering over deze saneringsactie is verkregen. BRUTALE ROOFOVERVAL IN POLEN. Naar uit Lublin gemeld wordt, is op den straatweg bij Zawada, die door een dicht woud loopt, een brutale roofoverval gepleegd door gewapende bandieten op een veertigtal boerenwagens, onder de boeren, die de wa gens bestuurden, brak een paniek uit met het gevolg, dat de meesten eenvoudig wegliepen en hun wagens in de steek lieten Eenigen die op hun wagens waren blijven zitten leverden al hun geld aan de roovers uit, die met een rijken buit spoorloos verdwenen zijn. GASEXPLOSIE BIT VERDELGEN VAN ONGEDIERTE IN ZWEDEN. In Stockholm is gistermiddag een eigenaar dige gasontploffing voorgevallen Toen in een woning ongedierte werd verdelgd, ont plofte plotseling het daarbij gebruikte gas. De muren stortten in en er onstond een brand, die zich uitbreidde tot de belendende perceelen. De beide personen, die de zuive ring uitvoerden, werden zwaar gewond. DE WINTER ZET IN. De plotseling ingetreden koude heeft in verschillende gedeelten van Oostenrijk groote storingen veroorzaakt. In Beneden-Stiermar ken woedt sedert Zondag een krachtige sneeuwstorm, die een groote schade heeft aangericht. Hoogspannings- en telefoonlei dingen zijn op vele plaatsen vernield. Hier door konden vele plaatsen niet van stroom worden voorzien, waardoor een aantal in- dustrieele ondernemingen gedwongen waren het bedrijf stop te zetten. Te Judenburg is een zware regen gevallen, terwijl het stevig vroor, zoodat de straten onbegaanbaar wer den en de autobusmaatschappijen het ver keer van Graz naar Judenburg hebben moe ten stopzetten. Uit Sjanhai wordt gemeld, dat zicht te Charbin op een afstand van drie kwartier van het Japansche consullaat in den sector van den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg een Japansch arsenaal bevindt, waar vijf millicen patronen, een groote hoeveelheid handgranaten, geweren, revolvers, gasbom men en andere oorlogsmunitie liggen opge slagen. Bijna dagelijks transporteeren wit- gardisten munitie daarheen. Opstand in Mongolië. In Mongolië is een opstand uitgebroken, die tegen de Nanking regeering zou zijn ge richt. Japanners zouden hierin de hand heb ben. De opstandelingen willen de binnen en buiten China gelegen deelen van Mongolië vereenigen tot een nieuw Mongoolsch rijk. De Tweede Kamer van het Landgericht te Berlijn sprak gister in hooger beroep de lei ders der Stahlhelm, Seldte en Duesterberg, alsmede den verantwoordelijken redacteur van het Stahlhelmblad, Kleinau, vrij van het hun tenlaste gelegde. Zij stonden terecht we gens een delict tegen de wet ter bescherming van de republiek. De vrijspraak geschiedde op grond van het feit, dat het betrokken artikel „Kampf dem Zwischenreich" geen aanval inhield op de re publiek en diens huidigen vorm zooals bii LAAT over de Boterstraat. Tel. 1500, 4 lijnen. voor St. Nicolaas-cadeaux. Alléén kwaliteitsartikelen en goedkoop! de eerste behandeling der zaak was aange nomen, doch dat het artikel zich veel meer richtte tegen het anarchisme. In eerste instantie waren Seldte en Dues terberg veroordeeld tot de betaling van ieder 800 mark geldboete (de eisch luidde een ge vangenisstraf van twee maanden), terwijl Kleinau was veroordeeld tot een geldboete van 300 Mark (eisch drie weken gevangenis straf). DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Op 23 Nov. was het aantal werkloozen met 33.000 afgenomen in vergelijking met de voorafgaande week. MINISTER THOMAS NAAR ZUID- AFRIKA. De minister der dominions Thomas, die af« gezien heeft na overleg met den minister-pre sident van zijn reis naar de dominions, zal een korte vacantie nemen. Daartoe vertrekt hij per stoomschip Winchester Castle 8 Jan. naar Zuid-Afrika en zal 22 Febr. weer te- rugkeeren. Zijn verblijf in Zuid-Afrika zal slechts weinige dagen duren. DE DUITSCH—FRANSCHE ECONOMISCHE ONDER HANDELINGEN. De eerste subcommissie van de Duitsch— Fransche economische commisie komt 15 De cember te Berlijn bijeen. De taak van deze subcommissie is het behandelen van de kwes ties betreffende het Duitsch—Fransche han delsverdrag en de economische samenwerking tusschen beide landen. ROOFOVERVAL TE HAMBURG. Spoorbeambte beroofd. Gistermiddag had een spoorbeambte de binnengekomen gelden klaargelegd om deze aan zijn opvolger over te geven, toen plotse ling twee onbekende mannen binnenkwamen. Een van hen trok onmiddellijk een revolver en dwong den beambte, die dienst deed op het goederenstation Sternschanze, het geld te geven. De beide mannen ontkwamen, of schoon een achtervolging was ingesteld. DE NOODTOESTAND IN BEIEREN. Armoede der boeren. Maandag vond te Traunstein in Opperbeie- ren een bijeenkomst plaats van 107 burge meesters uit dat gebied, in welke bijeenkomst de nood in het bijzonder van de boeren in het gebergte werd geschilderd. Op deze ver gadering deelde het lid van den Rijksdag Eisenberger mede, dat hij nog deze week een onderhoud zou hebben met den Rijkskanselier en hem daarbij herinneren aan 14 April 1930 toen Bruening na de gedenkwaardige stem ming in den Rijksdag gezegd had: Eisenber ger, gij hebt mij heden het politieke leven ge red. Wanneer ge eens iets noodig mocht heb ben, kom dan bij mij. Eisenberger wil nu den Rijkskanselier de eischen der Beiersche boeren voorleggen en hem aan zijn woord herinneren. DE N.S.D.A.P. EN DR. BEST. De persdienst van de N.S.D.A.P. deelt me» de, dat de commissie van onderzoek heeft be sloten, dat de partijgenooten dr. Best, von Davidsohn, Stavinoga en Wassung niet in een officieele partijfunctie werkzaam mogen zijn in afwachting van het onderzoek van den Oberreichsanwalt. Nadat de laatste een beslissing heeft genomen, zal de partijcom missie verder haar standpunt bepalen. KRITIEKE TOESTAND IN FINLAND? Opzienbarende verklaring van den minister van binnenlandsche zaken. Maandag heeft de Finsche minister van Binnenlandsche Zaken von Born in de Kamer een verklaring afgelegd, die groot opzien heeft gebaard. De minister gaf voor de eerste maal onomwonden toe, dat de geruchten over een aanstaanden staatsgreep in Finiand niet ongegrond waren. De minis ter zeide, dat de autoriteiten voorbereidende maatregelen van verschillende organisaties hebben ontdekt, die op een staatsgreep wezen. Zoowel in het geheim als openlijk werd in het Finsche leger alsmede in het politiecorps propaganda gemaakt om door een gewelddadige actie de grondwettelijke instanties af te zetten. Men stond aan aen vooravond van den staatsgreep. E>e minister van Binnenlandsche Zaken richtte tot de be volking een oproep haar kalmte niet te ver liezen. daar de regeering het leven en de eigendommen der inwoners zal beschermen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1