DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hit het fxidemetü SmdUksch Ojwuüdht ^Buitenland ot: uil» W. M. H. PELS i ZOON 133e Jaargang. Laat over de Boterstraat. Friesche-, Zweedsche- en Noorsche Schaatsen. PU.1CH Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten .abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. KERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. ÜO. Directeur: C. KRAK. DOVDËHDAO 3 UECEHIIEK 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 2 Dec. 1931. Het is vannacht weer vier u-r geworden «er de Tweede Kamer «iteengmg dali de vooraitrer had J^TUben. Allttn S vanmiddag nos een paar stemmingen plaats vujden end met een fantas. av,0",^ ede van den heer W ij n k o o p t!Sch getin e r .nternationale verhoudingen (comm.), di ontwapeningsconferentie te Sve'onbeteekenend noemde, ontkende dat ?r in Nederland op de weermacht worat be zuinigd enz Aan het slot zijner rede stelde bijeen mot ie voor ten gunste van een betere pensioenregeling voor de oud-gepensionneer- den, doch deze verviel als niet ondersteund. Daarna een bonte rij van andere sprekers, waaronder het nieuwe lid der S. D. A. P., de heer F a b e r, die een ontwapeningsrede hield en sprak over een nieuwen geest, welke over de menschheid vaardig moet worden, die den strijd zal aanbinden tegen de machten der duisternis en ons de algemeene ontwape ning zal brengen. Minister D e c k e r s heeft zeer uitvoerig al de sprekers te woord gestaan. Enkele hoofdpunten uit zijn nauwgezette rede willen we hier releveeren. Hij begon met er zijn vol doening over uit te spreken dat het hem ge lukt is op verschillende punten te bezuinigen. Toch weet hij al bij voorbaat, dat hij de socialisten, communisten en vrijzinnig democraten niet tevreden heeft gesteld en deze tegen zijn begrooting zullen stemmen. Hij zet vervolgens uiteen, dat de aanbouw van een derden kruiser niet gestaakt, doch slechts uitgesteld zal worden. Een bezuini ging van 6 millioen als de heer K ter Laan op onze vloot wil zien toegepast, behoort tot de onmogelijkheden. Spr. is zoover gegaan als hem mogelijk was. Voor Cura^ao kan niet meer bezuinigd worden. Met zijn ambtgenoot van Koloniën pleegt de minister reeds overleg over de verdeeling van de uitgaven voor de vloot tusschen Indië en het moederland. Het aan tal Europeesche schepelingen in Indië kan maar nie t zonder overleg worden ver minderd. De opleiding van vliegers voor Indië geschiedt uit zuinigheid hier te lande. De encadreering van de loodsen is in orde en over hun rechtspositie hebben de loodsen niet te klagen, wat zij trouwens ook niet doen. Wat de landmacht aangaat, de reserve officieren, die in 1932 geen 24 dagen zullen opkomen, zullen dat in de volgende jaren moeten inhalen. De herhalingsoefeningen zullen dit jaar niet worden gehouden, maar kunnen onmogelijk worden opgeheven. Wan neer de omstandigheden het veroorloven zul len in 1933 weder legeroefeningen op groote schaal worden gehouden. Het aantal muziek korpsen wil de minister niet nog verder ver minderen. Van een vermindering van het lichtingscontingent wil de minister niets weten. Vroeger dacht hij er anders over, doch toen beschikte men over een voldoend aantal geoefende manschappen, wat nu niet het geval is. De beruchte drempel in de Scheveningsche haven zal verdwijnen De be langen der oud-gepensionneerden verliest de minister niet uit het oog. De geestelijke ver zorging der militairen gaat den minister zeer ter harte, maar de geestel. vrijh. wil hij daar bij niet volkomen ongebonden laten. Naar de aanwezigheid van communistische cellen m het leger zal de minister een onderzoek doen instellen. De garnizoenscommandant te Utrecht heeft z.i. terecht de bijwoning van de ontwapeningsmeeting van ds. Banning verboden. Het vloeken wordt zooveei moge lijk tegengegaan, maar in de burg.Tmaat- schappij wordt al even erg gevloekt. Bij een feest te Kampen is niet op Zondag gedanst in een zaal, welke ter beschikking van miu- fairen stond. Het geschiedde in een onge bruikte zaal van een ongebruikt gebouw. Tegenover den heer Marchant betoogde de minister, dat bij een economischen boycot ae neutraliteit niet wordt geschonden. De be- scherming tegen aanvallen uit de lucht isJ11' onmogelijk, mits men er zich tijdig op hee t voorbereid en de gemeenten moeten daarpij hare medewerking verleenen. Vat er in Particuliere wapenfabrieken geschiedt gaa den minister niet aan. Maar de bewering, aa de Holl. Industrie- en Handels Maatschappij een dochteronderneming zou zijn v i Krupp, zooals de heer Van Zadelhoff hee,j gezegd, is absoluut onjuist en heeft ons lan ln het buitenland ernstig kwaad gedaan. Aan "•evrouw BakkerNort antwoordde de mi- Rister, dat er 24 dienstweigeraars zijn ge feest, die onder de Dienstweigeringswet zijn ^rVf"en- De noodzakelijkheid om de diens - puchtigen uitdrukkelijk te wijzen op het l>e- aan dier wet. zag de minister niet in. t heer Deckers besloot met een Paar antasiëen van den heer Wijnkoop te bestrij den, wees hem er op, hoe krachtig Rusland juch wapent, en verklaarde hem, dat we er zendal111 ^enken een scllip naar ^ina te werd de begrooting van Defensie artikelsgewijs behandeld en er werd nog menig woord gesproken over onderdeelen en kleinigheden. Gestemd werd er evenwel niet wegens het te gering aantal aanwezigen. Dat gebeurt hedenmiddag. De Tweede Kamer is hedenmiddag begonnen met de laatste hand te leggen aan de afdoening van de Begrooting van Defensie. Zij heeft de eene motie en de drie amendementen, welke nog van de avondvergadering waren blijven han gen verworpen. De motie-K. ter Laan om de lichting 1932 niet grooter dan 13000 man te doen zijn, werd verworpen met 54 tegen 27 stemmen. Voor waren de so cialisten, Gommunisten, vrijzinnig-de mocraten en de heeren Floris Vos en Braat. Met dezelfde stemmen vóór werd verworpen het amendement van den zelfden om den geheelen vlootbouw ge durende 1932 stil te leggen. Met 55 tegen 27 stemmen werd ver worpen een amendement-Marchant om de Defensiebegrooting met 3.463.000 te verminderen ten einde geen gelden uit te trekken voor het bewapeningsfonds. Vóór waren weer dezelfde heeren. Ver worpen werd ook met dezelfde voor stemmers een amendement-K. ter Laan o. 200.000 te schrappen met de be doeling geen herhalingsoefeningen te houden. Ten slotte is de Begrooting aan genomen met 55 tegen 27 stemmen, al weer met dezelfde afgevaardigden als tegenstemmers. Daarna vervolgde de Kamer de be handeling van de Contingenteeringswet. Achtereenvolgens deden zich als voor standers van het ontwerp hooren de heeren Kortenhorst (r.-k.), Braat (plat telander), Lovink (c.-h.), Ebe'.o (v.-d.) en Lockefeer (r.-k.). Zij meenden allen, dat de nood der tijden zoo groot was, dat we tot eene dergelijk afweermiddel on ze toevlucht moesten zoeken. De heer Wijnkoop (comm.) was daarentegen heftig tegen het ontwerp gekant, daar het niets meer is dan een stuk protec tionisme. De heer Kerst. (St. Ger.) vond het juist om zijn protectonistisch ka rakter te prijzen, daar het ten gevolge zal hebben, dat het Deensche vleesch uit ons land verdwijnt. Minister Verschuur, die nu aan het woord kwam tot verdediging van het voorstel, schetste uitvoerig den benar den economischen toestand van ons land tot rechtvaardiging van de indie ning van dit „kind der uiterste nood zaak." Wij zijn zoo lang mogelijk vrij handelaars gebleven, we zijn de laatste aanhangers van den vrijhandel in Eu ropa geweest. Nu moeten we van koers veranderen, maar straks zullen we de eersten zijn om van onze dwaling terug te keeren en ons weer los te maken van de verdwazing. Het thans voorgestelde zal intusschen teleurstelling baren aan hen die er gouden bergen van verwach ten omdat we bij onze maatregelen de consumenten niet uit het oog mogen verliezen. Echte protectie vindt men in dit voorstel niet. Er worden geen hooge invoerrechten geheven, maar de invoer wordt beperkt waardoor de productie kans voor de Nederlandsche industrie wordt verhoogd. Daarbij moet worden aangestuurd op compensatie voor ver loren afzetgebieden. Voor onzen econo mischen toestand, onze betalingsbalans is het noodig, dat onze invoer daalt. Daarentegen moet ons productieappa raat in werking blijven, terwijl prijsstij ging zooveel mogelijk zal worden voor komen door de contingenteering waar nocdig te verhoogen. Het brood zal in de eerste plaats omlaag moeten. Contingenteering kan wellicht ook als onderhandelingsmiddel dienst doen, b.v bij de onderhandelingen met Frank rijk of Engeland, die op hun beurt trachten onzen invoer in hun land te doen inkrimpen. Als noodmaatregel zal dus het ontwerp ons, hoopt de minister, goede diensten bewijzen en hij verwacht te, dat de Kamer zich er mede zou ver eenigen. Na de rede des ministers is men over gegaan tot de behandeling der artike len. De Minister heeft daarbij al dadelijk blijk gegeven van zijn bereidwilligheid tot gemeen overleg door over te nemen een amendement van den heer Fleskens (r.-k.) op art. 1 om.bij den invoer niet enkel rekening te houden met de waar de doch ook met het gewicht en den prijs van het ingevoerde. Doch het amendement-Oud om de regeering te verplichten voor elke contingenteering de goedkeuring achteraf van de Staten- Generaal te vragen was hem minder onverschillig en hij wilde er niet van weten, zoomin als van een subamende ment van den heer Boon (lib.) om daar bij ook het oordeel van de Commissie van Advies over te leggen. Misschien neemt hij ten slotte het amendement waarvoor ook mr. Heemskerk (ar.) pleitte, nog over. Doch dat vernemen we dan eerst morgen. e De Eerste Kamer heeft zich zonder bespreking vereenigd met het voorstel om in Oost-Indië een accijns op bier te heffen ten bedrage van 3 percent. Het voorstel tot steun aan de zoogenaamde mohilisatie-slachtoffers werd bestreden door mevr. PothusSmit (s.d.a.p.) die dezelfde klachten als haar partijgenoo- ten in de Tweede Kamer deed hooren, naar voren bracht. Zij keurde hit af, dat de wet niet aangaf hoe het onder zoek naar het recht op steun moest ge schieden, en de grootte der ondersteu ning niet in de wet was vastgelegd. Zij meende, dat er categorieën van perso nen ten onrechte buiten de wet waren gelaten. De heeren Kranenburg (v.d.1, Pollema (c.h.) en Mendels (s.d.a.p.) be toogden, dat het ontwerp te veel dele geerde aan het uitvoerend gezag, ter wijl de wet zelve eigenlijk niets inhield. De heer Kranenburg zag er zelfs strijd met de Grondwet in. Dit weersprak echter de heer De Savornin Lohman, die meende, dat de regeering wel zeer be knopt was, maar dat zij daartoe het recht had. Minister Deckers verdedigde het ontwerp en betoogde onder ande ren, dat de delegatie van macht in de practijk vaak onvermijdelijk was, ge tuige de sociale wetten. Trouwens deze regeling grijpt niet dier i het maat schappelijk leven in en de delegatie is dan ook nogal onschuldig Deze wet is toch te verkiezen boven het ontbreken van elke regeling, zoodat de regeering telkens bij de begrooting een crediet zou moeten aanvragen en dan toch vrij zou zijn in de wijze van besteding. Na nog eenige bespreking is het wetsvoorstel goedgekeurd met 31 tegen 3 stemmen. De Kamer is daarop weer uiteengegaan, viel af te leiden, dat de nieuwe Pacht- Uit een mededeeling des voorzitters wet zeker niet vóór het voorjaar bij de Kamer in behandeling zal komen. HUGENBERG HOUDT EEN POLITIEKE REDE. —o Een rede met scherpe kantjes. o Soc.-dem. en Nat.-soc. o Hugenberg, de groote en bekend? leider der Duitsch-Nationale Volkspartij, heeft gisteren te Berlijn een politieke rede gehouden voor de partijvertegenwoordigers van deze partij. In deze rede, die op verschillende plaatsen nog al scherp gesteld is, zeide Hugenberg o m. het volgende: Het dwaze gepraat der laatste weken over het „sociaal-reactionnaire"-karakter der Duitsch National Volkspartij verdwijnt lang zamerhand. „Sociale reactie" is het slag woord, waarmede men vele jaren lang elke dwaasheid voor het volk motiveerde of ver dedigde. Wij zijn de erfgenamen van den ge zonden geest, van de nu vijftig jaar oude keizerlijke boodschap over Duitsche sociale wetgeving. Maar aan den anderen kant zijn wij &de scherpste critici van de onmogelijkhe den, die door de sociaal-democratie in dez? wptp"6viii2r ziin gebracht. D€ nood vsn het volk heeft al lang de harten geopend. Slechts de terreur en de klassegeest houden werkge vers en werknemers nog van elkaar. Het gaa* er om deze terreur te breken. Hiertoe hebben wij, wat men vroeger „Zivilcourage" noemde, burgerlijken moed noodig. De basis van onze nieuwe denkwijze is sociaal op de gemeen schap der menschen gegrondvest. Onder het woord „socialistisch" wordt- veel verstaan Wanneer het niets anders beteekent dan so ciaal, dan zijn wij het ook. Zooa's het oude Pruisen zooals de Pruisische koningen, zoo als Bismarck. Als het echter dat is, wat men meer dan 70 jaren lang inde ziel van de Duitsche massa heeft gedruppeld en wat men in deze 70 jaren onder „Socialisme" heeft verstaan, dan is dat precies hetzelfde als het Marxisme". In tijden van ellende, nood en faillissementen, in tijden, waarin een mid denstand met een minimum inkomen van 3000 Mark hoogstens nog 9 procent, niet van d? bevolking, maar van het totaal aantal in komsten hebbende personen uitmaakt en die genen met meer dan 12.000 Mark nog geen 1 procent in zulke tijden is het dubbel ge vaarlijk iets anders te verkondigen als de heel eenvoudige naakte, treurige waar heid: Dat is het resultaat van ons socialisme. Zoo iets is niet met het socialisme te genezen, doch slechts een principiëel afwenden van het socialisme kan redding brengen. Den middenstand en den landbouw het socialisme prediken, is voor velen de doodsengel prij zen. die hen grootendeels te gronde heeft gericht. De Duitsche arbeiders en de Duit sche arbeidersvrouwen staan momenteel op den drempel van den overgang van d? socia- listisch-marxistische gedachtenwereld naar de nationale. Hieromtrent maakt juist de arbeider zich geen illusies. Aan den eenen kant wordt hij vastgehouden door terreur en organisatie, door steunkassen en andere dingen, door we- derzijdsch vooroordeel tusschen werknemers en werkgevers en door sleur. Hii wil echter „Menschentum" en kameraadschap. Aan het socialisme en de oude leiders gelooft hij al lang niet meer. Wat bleef, zijn het solidari teitsgevoel en het wantrouwen tegen een burgerlijke maatschappij, die inderdaad poli tiek over de geheele lijn gefaald heeft. Wat beteekent de strijd in de Duitsch Nationale Volkspartij? Wat beteekent van binnen- landsch politiek standpunt gezien de strijd tegen het Youngplan? Zij beteekenen beiden, dat we met dezen valschen burgelijken geest willen breken, dat wij haar in stukken willen slaan. Hij ligt momenteel in stukken voor ons. Deze valsche burgelijke geest is in Duitsch- land overwonnen, evenals de klassenstrijd. Hugenberg zeide, aver de Nationaal- Socialisten sprekend, dat hij zeker .voor de beschuldiging veilig is als zou hij het Harz- burger front willen breken. Ik heb steeds ge arbeid voor de samenwerking van alle natio nale krachten. Maar thans is het noodzakelijk openlijk te spreken, des te meer omdat juist thans door leidende instanties gedachten het land in worden gegooid als: In Duitschland zal er pas vrede zijn, wanneer het Nationaal- Socialisme den laatsten man van de andere partijen heeft ontnomen, of als: Wanneer het huidige systeem in Duitschland ten val zou komen, dan zou dat uitsluitend de verdienste zijn van het Nationaal-Socialisme. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de vertegenwoordiger van het huidige systeem toch wel in de eerste plaats is het Centrum. Waarom teekent het Centrum mij juist als d? eenige tegenstander? Vele vragen worden mij gestéld. Sommigen zeggen: „In den verkie zingsstrijd van 1930 heb je gezegd: Maak den rechtervleugel sterk! Vele duizenden hebben dat zoo opgevat, dat zij op de Natio- naal-socialisten zouden stemmen, want zij vormen toch momenteel den rechtervleugel". De rechtervleugel, aldus Hugenberg, vormen op dit oogenblik nog altijd de Duitsch-Natio- nalen. De strijd tegen het Marxisme en diens bondgenooten heeft niemand zoo duide lijk gevoerd als de door mij geleide partij. Wij hebben in Duitschland noodig nationale verheffing van den geest en van den wil Maar we hebben in dezen tijd van verwarring en groot gevaar ook noodig nuchterheid en verheldering. Wie dat wil moet onze macht versterken. Wanneer ik dus vandaag zeg: „Maak den rechtervleugel sterk, dan betee kent dat: Maak de Duitsch Nationale Volks partij sterk!" Andere personen zeggen: De Nationaal - Socialisten van ons district bestrijden on danks het gemeenschappelijk front ons op scherpe wijze. De hoofdaanval richt zich mo menteel bij de verkiezingsoolitiek tegen de bondgenooten. Wat deze dingen betreft moet ik er op wijzen, dat ik me riet kan bezig houden met eiken aanval in het land, doch wanneer het ergens al te erg mocht worden dan zal ho- penlijk de gemeenschappelijke blik op de si tuatie de mogelijkheid openen dat Hitier en ik nog bijtijds de aangelegenheid in orde brengen. Ik ben do meening toegedaan, dat de Duitsch Nationale Volkspartij nog nooit zoo noodzakelijkheid haar bestaansrecht heeft als op het oogenblik; van haar sterkte en van haar invloed zal het afhangen, of nieuwe ernstige gevaren overwonnen kunnen worden, die boven ons arme land hangen. In he t verdere verloop van het partijcon gres had in het bijzijn van de echtgenoote van Hellferich de plechtige uitreiking plaats van den Hellferichorys aan Gauger van de Berlijnsche Universiteit. Hierna werd Hugenberg onder orooten bij val tot partijvoorzitter herkozen. In zijn taak zullen hem bijstaan de rijksdagafge vaardigde Schmidt 'Hannover), de nieuw benoemde jeugdleider, de afgevaardigde von Bismarck Pommern en voorts Forschbach (Dortmund). ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN BELGIE. Gisteravond heeft op de spoorlijn Antwer penBrussel tusschen de plaatsen Duffel en Sinte Kathelyne Waver nabij Mechelen een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Volgens de eerste berichten zijn er reeds vijf dooden geborgen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Hoe het ongeluk plaats vond. Omtrent het spoorwegongeluk op de lijn AntwerpenBrussel vernemen wij nader, dat nabij Sint Kathelijne Waver om enkele minuten over half zeven een botsing heeft plaats gehad tusschen twee personentreinen, beide komende uit de richting Brussel. De bloktrein BrusselAntwerpen, welke te 17.52 uur van Brussel vertrekt heeft door tot nog tot onopgehelderde oorzaak de personen trein no. 249, welke om 15.43 uur uit Rijssel (Frankrijk) vertrekt, in den flank aangere den, even voorbij Sinte Kathelijne Waver. Van den Franschen trein kantelden een drie tal wagens. Vijftien personen werden zwaar gewond. Het aantal lichtgewonden is nog niet bekend. Het bericht als zouden er vijf dooden te betreuren zijn. kon nog niet wor den bevestigd. De inzittenden van den Brus- selschen trein zouden met den schrik zijn vrijgekomen. Het spoorwegverkeer is ge stremd. Telefoon 1500 (4 lijnen). Kunst- en Hardrijders, metenzonder schoenen. Alléén kwaliteitsartikelen en goedkoop 1 Doode, 5 zwaargewonden, 15 lichtgewonden. Nederlandsch oud-industrieel gewond. Nader vernemen wij inzake het spoorweg ongeluk bij Sinte Kathelijne Waver, dat dit te wijten is geweest aan de onachtzaamheid van den machinist van den bloktrein Brus sel—Antwerpen, die door het onveilig sig naal was heen gereden. De machinist merkte zijn vergissing, stop te en reed vervolgens achteruit, maar werd op hetzelfde oogenblik door den sneltrein van Rijssel, waarvoor het signaal op veilig stond aangereden, met het bekende gevolg. Een reiziger, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, en die zich in den snel trein van Rijssel bevond, werd op slag ge dood Verder zijn 5 personen zwaar gewond, waaronder zich een vrouw bevind en 15 an deren lichtgekwetst. Onder deze laatsten bevindt zich de Neder- landsche oud-industrieel uit Eindhoven, de heer Pincus. De gewonden werden ter plaatse voorloo- Het is niet voldoende dat goe4 iszij moet zelfs den meest verwen den smaak voldoen. Per flesck f 2.20, f 2.85. pig verbonden en vervolgens per trein terug over Mechelen naar Antwerpen vervoerd, waar zij in het militaire ziekenhuis werden opgenomen. Het verkeer op de baan Antwerpen Brussel is totaal gestremd. De reizigers van Antwerpen vertrekken nu langs de Zuid-sta tie over Waerloos. Twee dooden, acht zwaar ge wonden. De laatste berichten over het spoorweg ongeluk bij Sinte Kathelijne Waver melden, dat er twee personen het leven bij hebben verloren, dat 8 personen zwaar en 12 licht gewond werden. DR. SCHACHT HEEFT EEN AUTO-ONGELUK. Uit Schwerin meldt men ons: Gistermorgen slipte de auto van dr. Schacht door de gladheid van den weg in de nabijheid van Waren bij het plaatsje Klink, met het gevolg, dat de wagen over den kop sloeg. De vroeger president van de Rijksbank be kwam ernstige verwondingen door glassplin ters, terwijl hij vermoedelijk ook inwendige blessures heeft opgeloopen. Hij moest naar het ziekenhuis te Waren worden overge bracht, waar hij ter verpleging is opgeno men. Een zoon van dr. Schacht, die zich eveneens in de auto bevond, alsmede de chauffeur kwamen met den schrik vrij. De auto is zwaar beschadigd. Nader wordt gemeld, dat de toestand van dr. Schacht volgens verklaringen van den behandelenden geneesheer ernstig is. Mocht hij het leven er af brengen, dan zal hij nog langen tijd het ziekbed moeten houden. Dr. Schacht's verwondingen. Gemeld wordt, dat de uitwendige verwon dingen van dr. Schacht, opgeloopen bij het auto-ongeval nabij Waren, binnen veertien dagen genezen zullen zijn. Men heeft echter nog niet kunnen nagaan, waar dr. Schacht inwendige blessures heeft opgeloopen, daai het onderzoek eerst hedenavond of morgen vroeg zal plaats vinden. De auto zou op het moment van het ongeval een vaart hebben gehad van 80 tot 90 K.M. Na het ongeval werd hem in het huis van een smid een nood verband gelegd, waarna hij naar het zieken huis te Waren werd overgebracht. Een paar ribben gebroken? Volgens een mededeeling van de behande lende geneesheeren is de toestand van dr. Schacht bevredigend. Hij heeft hooge koorts, doch dit staat mede in verband met een griepaanval voor het ongeval. De genees heeren zijn van meening dat dr. Schacht eenige ribben heeft gebroken. Donderdag morgen zal een serieus onderzoek plaats hebben. De patiënt heeft het bewustzijn niet verloren. GAAT HITLER NAAR ROME? Het Bruine Huis te München deelt mede, dat de geruchten omtrent een aanstaande reis van Hitier naar Rome onjuist zijn. Hét is echter niet uitgesloten, dat Hitier, wanneer hem dat wenschelijk toelijkt, zich behalve naar andere hoofdsteden ook naar Rome zal begeven. Hieruit kan men de conclusie trekken, dat Hitier werkelijk van plan is naar Rome te gaan, doch dat het tijdstip van zijn reis af hankelijk is van de verdere politieke ontwik keling,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1