Alkmaarsche Courant. Het kostbare meestersiukje HEERENBAAI Radionieuws 9-euiMeton Qcmemtecadm uw st. nicolaaspakket is niet volledig; verschaft U wolken van genot. Honderd drie en dertigste Jaargang. Donderdag; 3 December. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „ARNHEM" 20-50 CT. PER ONS No. 285 1931. Vrijdag 4 December. Hilversum, 298 M(6.45—12.—, 4.—8.— en 11.—12.— V.A RA., 12.—4.— A.V.RO en de V.P.R.u van 8.—11.— uur). 6.45— 7 en 7.30—7.45 Gymnastiekles 8 Gra- mofoonplaten. 10V.P.R.O. Morgenwij ding. 10.15 Voordracht door Minny Erf- mann. 10.30 Concert door het V.A.R.A -sep tet 11.15 Voordracht door Minny Erfman. 11.30—12.— Slot vai. het concert. 12.—Om roeporkest o. 1. v. Nico Trecp. 2.Lezing over St. Nicolaas- en Kerstgebruiken. 2.30— 3.Gramofoonplaten. 3.4.Concert. Het Corner-orkest van het Carton-hotel onder ■leiding van Baranyai. 4.Gramofoonplaten. 4 30 Voor de kind -en. 5.- Concert door het V.A.R.A -orkest o. 1 v. Hugo de Groot. 6.45 Causerie over het Kapital sme. 7.158. Vervolg en slot concert. 8. Causerie door Me. Dr. N A. Bruining. 8.30 Concert. Am sterd. Kamermuziek Ensemble, 2 violen, alt, cello en piano. Klavierkwintet op. 44, R. Schumann. 9.— Causerie loer Dr. G. H. v. Senden. 9.30 Klavierkwintet f-moll, C. Franck. 10.— Vrijz. Godsd. Persbureau. 1005 Ruusbroec-Herdenking. 10.45 Gramo foonplaten. 11-12- Gramofoonplatencon- cert van de V.A.R-A. Huizen, 1875 M (Algenieer programma, te verzorgen door jen K.R.O., 89.15 Gra mofoonplaten. 10.—11.30 Concert door het K R O.-Kunst^nsemble o. 1. v. P. Lustenhou- wer. i 1.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.151.45 Concert door het K R.O.-kwintet. 1.45- 3— Gramofoonpla ter. 3.154.— Solistenconcert. 4.5Gra mofoonplaten. 5.Concert. Vrijw. Mu ziekcorps 1ste Reg. Huzaren te Amersfoort 7.— Landbouwhalfuurtje 7.45 Inleiding avondprogramma. 8.— Symphonieconcert. Versterkt K.R.O.-orkest o. 1. v. J. Gerritsen F Hlmann, viool. O.a. 4de Symphonie Men delssohn—Bartholdy. Ca. 9.15 Vaz Dias 11.12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11 05 Lezing. 12.20 Solistenconcert, bariton, sopraan en viool. 1.05 Orgelconcert door H. A Bate. 1.50 Gramofoonplaten. 2.45 Voor de scholen. 4.05 Concert voor scholen. 4 50 Moschetto en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 I.iefdadigheidsconcert. 7 107.30 en 7.50 Lezingen 8.20 Concert Militair orkest, o.a Fant. „Paljas", Leonca- •vallo. 9.55 Muziek v. d. oj?era „Tantivy Tower" van Dunhill. Orkeer, koor en solisten o 1. v den compcnist. 11.25—12.20 Dans- mi ziek door de Savoy Hotel Orpheans. Parijs Radio-Paris1725 M. 8.05, 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 8.20 „Le cocq tfOr" van Rimsky-Korsakrff. Met medewer king van orkest en solisten. Langenberg, 173 M. 6.25—7.20 Orkest concert. 12.251.50 OrkesLoncert. 4 20— 5320 Orkestconrer1 7.20 Orkestconcert o a Sommernachtstraum, Mendelssohn. i VC;iener Bl dn'sse. Muziek van Schubert en Beethoven. Orkest en solisten o. 1. v Wolf. Hiernfa tot 11.20 Concert uit café Zur Post. Kalundborg1153 M. 11.20—12.35 Con cert uit Hote' Angletterre. 2.50—4.20 Con cert uit Rest. „Wivex" 7.30^9.35 Operette concert. Joh. Stra iszFr Lehar. 9.50— 11 50 Moderne Dansmuziek o I. v. Kai Ju- ïian Brussel508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Or kestconcert. 6 20 en 6.50 Gramofoonplaten 8 20 Kamermuziek i or prof. Fr. Broos, alt viool. 8.50 Concert uit het Conservatorium, Luik. 338 M.: 5.20 Orkest^onrerf. 6.9Q en 6 50 Gramofoonpkten. 8 20 St. Nicolaas op bezoek bij Pallieter. Hi-rna concert. O.a Sylvia-ballet, Delibes. Rome, 441 M. 20 Operette „Tuffo'ina" in drie aeten van Oiuseppe Pietri. Zeesen, 1635 M 7.10 Weihnarhtsorato- rium van K. Thomas. St. Michaelis Kerkkoor 1-v. A. Sittard. 8.10 Religieus praatje 840 Svmnbon:econ'-e-t. 935 B»riYhten en hierna uitzending ten bate der werkloozen. waarborgt U en Uw gezin een onbezorgde toekomst. Git het Engelsch door mej. CM G de W 25 HOOf DS J LK XX. Julie was geen besch.oomd neisje. Ze had geen gebrek aan moed en nu haar een kans gegeven werd om eens .ets te beleven, kreeg 2'j plotseling een gevoel dat vee' van angst of vrees had En die ontroering werd er met beter op, toen ze gelegenheid had om naar den hoed van perzikkleurig vilt te kijken De •Jtan. die dien hoed op had zag er onschul dig genoeg uit. Hij leek een jaar of dertig of misschien wat ouder hij had een goed ge maakt jasie aan met zijden kraag en lange das. licht grijze broek en een diamanten ring aan de pink van zijn linker hand. De alge- meene induk over dezer, bepaald interessan- I®1 man deed haar denken aan een artiest. sMde ze zich die tenminste voor. Zoodra ie man den blik van Julie op zich R^vestigd voelde, nam hi- zijn hoed af met en zwaai, gemakkelijk en tevens gracieus. Rumlachte iets dat men hem niet kwalijk kon Draham'?1 Ze' een'Rsz'ns lispelend: Miss Neen, ik ben niet Miss Graham, zei ,rUlt aeel kalm. Zij beroemde zich altijd op HLBRHUGOWAARD. Dinsdag vergaderde de raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burge meester Van Slooten. Afwezig met kennisgeving de heer Wage naar. Het adres van den Bond van gemeente ambtenaren om geen adhaesie te betuigen aan het adres van de gemeente Noord- Scharwoude inzake verlaging salarissen bur gemeester, secretaris en ontvanger, aangezien in dit adres geen motieven worden genoemd, ontlokte den heer Tromp de meening, dat ieder gezond denkend mensch deze wel be grijpen kan E>e heer Krom vermoedde, dat deze aan duiding betrekking had op de verschillend voorgestelde verlaging, voor de beide eerst- genoemden 5 pCt.. voor den ontvanger 10 pCt. De heer Kostelijk zeide, dat uit het raads- verslag van Noord-Scharwoude bleek, dat men daar van meening was dat de ontvan ger naar verhouding het ruimst bezoldigd werd. Verbeteringen zijn er in de salaris- regeling intusschen nog wel aan te brengen In vele kleine gemeenten, waar b.v. de be trekkingen van burgemeester en secretaris gescheiden zijn, kan men van het burge meesterssalaris niet op zeer ruimen voet leven. Hugowaard is een grensgeval. Hier ziet men in een gemeente van bijna 5000 zielen beide betrekkingen wel gecombineerd, en niet te verwonderen is het. dat de raad in zijn vo rige vergadering besloten heeft op salaris ver agine te moeten aandringen. Wel schril is de tegenstelling als men b.v. dit bedrag vergelijk* met een basis van 7 per week uitkeeaing voor een werklooze. De voortitter zei, dat in de huidige crisis omstandigheden het baantje van burgemees ter dikwijls niet zoo benijdbaar was als het wel scheen. Waar reeds door den Raad is geadresseerd werd het eerstgenoemde adres voor kennis geving aangenomen, evenals het verzoek van de gemeente Noord-Scharwoude om adhae- siebetuiging en een adres van de gemeente Oterleek betreffende hetzelfde onderwerp, nadat nog door den heer Tromp er op was gewezen dat z.i. deze adressen, gezien de tijdsomstandigheden en het tijdstip waarop de verhooging der salarissen tot stand was gekomen, zeer zeker gemotiveerd waren. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres der gemeente Ilpendam, terzake de verruiming der aansluitingsmogelijkheid aan de provinciale waterleiding. De heer Kostelijk bracht in het midden, dat deze kwestie, gezien de gunstige bedrijfs resultaten der laatste jaren, waardoor be langrijke afschrijving en het vormen van een reserve mogelijk was gebleken, ook bij de leden der nrov. staten urgent werd geacht en v.n.1. de aandacht van de plattelandsafge vaardigden er bij voortduring op gevestigd was. Met algemeene stemmen werd tot adhaesie- betuiging besloten. Na voorlezing der rekening van Hou en Trou in ontv. en uitg. over 1930 aanwijzende 554 en 687.32 werd tot subsidieverlee- ning ad 50 besloten. Op advies van de comm. v. Bijstand G. E. B. werd er toe overgegaan het gedeelte net Boterweg wat de tarieven betrof, gelijk te stellen met het overige net. Een verzoek van den heer Bierhaalder om kwijtschelding van hondenbelasting wegens slechte tijdsomstandigheden werd afge wezen onder motief, dat zeer velen, die onder gelijke omstandigheden verkeerden, dan ook recht op vrijstelling konden laten gelden. Algemeen werd goedgevonden de prov.- gem. subsidieregeling inzake T. B. C. bestrij ding toe te passen voor uitzending van een dochtertje van den heer F. van Leijen naar Apeldoorn. Vastgesteld werden heffings- en invorde ringsverordening opcenten gemeentefonds belasting, tot een maximum van 81") opcenten, met een heffing van 30 opcenten 1932/33. Van H. van Elten e.a. was een verzoek in gekomen, om evenals den vorigen winter weder een toelage vervoerkosten per autobus naar de Zuiderzeewerken te mogen ontvan gen, daar, gezien het jaargetijde, de ver diensten minder werden. Na bespreking werd het voorstel van B en W. om diegenen, die per bus gaan 1.50 per week te geven en de wielrijders 0 50 toe te kennen, aangenomen, nadat ove- een voor- stel-Groenland-Borst-Pool om allen gelijk te behandelen de stemmen hadden gestaakt. Op het in de vorige vergadering beslotene om aan den vleeschkeuringskring Barsinger- horn te verzoeken aansluiting voor den tijd haar zelfbeheersching. Die hielp haar op dit oogenbiik bepaald. De man had die vraag zoo tactvol gedaan, dat men het bepaald voor een vergissing ge houden zou hebben indien hij de straat niet was overgestoken en haar gevolgd in dien winkel. Het mag vreemd lijken, maar zoodra hij haar had aangesproken, maakte haar aan vankelijke boosheid plaats voor nieuwsgierig heid. Zij had hem nauwelijks aangezien, of hij wekte haar belangstelling „op, maar Julie pastt wel op dat te iaten mericen. Zij was op haar hoede Hij bestelde een flesch gemberbier en toen het kellnerinneije weg ging, om het bestelde te halen, wendde hij zich tot Julie en zei op den toon van een ouden vriend: Het is gek. maar u lijkt precies op een meisje, dat ik ken. Waarom gek? vroeg Julie kortaf. De vraag zelve en de scherpe blik uit Juüe's oog deed den man een weinig glim lachen. Het was duidelijk: dat meisje had karakter Dat scheen hem te animeeren. Het is altijd gek als je iemand voor een ander houdt. O, ja? zei Julie behoedzaam Is u het niet met mij eens? zei hij met een lach die bepaald aangenaam klonk. Het is iets, dat mij nooit zal over- k°— Gelukkig vooi u! Haar cordaatheid amuseerde hem- Ik wou dat ik uw memorie I De thee arriveerde. Met een dankbaar ge- 1 voel schonk Julie ze in. Ztodra ze een half van een jaar toe te staan, was een afwijzend antwoord ingekomen. B. en W. stelden voor aldus voorloopig nog een afwijzende hou ding aan te nemen, gezien de besprekingen die men met anderen gevoerd had. Ook had men een begrooting laten maken voor een eigen inrichting, doch tot een bepaald besluit was men nog met gekomen. De heer Krom wees op het verschil in stichtingskosten tusschen de inrichtingen te Midwoud en te Schagen, dat f 90.000 be droeg, terwijl omgerekend het vorige jaar de omzet ongeveer gelijk was geweest. Hij zag er geen heil m om zich in wel en wee voor vijf jaar fe verbinden en meende dat een eigen oven in de nabijheid van de tegenwoordige noodslachtplaats aan den Hondenweg de beste oplossing was. De heer Van Langen was het met den heer Krom eens en wees er op, dat men dan te vens baas in eigen huis bleef. De voorzitter was er van overtuigd, dat welke oplossing men ook voorstond, het toch altijd geld moest kosten en ook in deze de gedachte: „goedkoop, bruikbaar, goed", na gestreefd moest worden. Ook de heer Kostelijk vond de omlijning van het contract zeer vaag en wees op ver keerde verhoudingen inzake de financieele regelingen tusschen rijk en gemeente. Besloten werd een afwachtende houding aan te nemen en te berichten, dat men het aangeboden contract niet kan aanvaarden. Een voorstel van B. en W. tot vaststelling van het G. E. B. als een tak van dienst in verband met het bepaalde in artt. 122 en 252 der gemeentewet werd zonder nadere be spreking na toelichting van den voorzitter goedgekeurd. Besloten werd tot vaststelling van een suppl. kohier hondenbelasting en tot onder- handsche verhuur van eenige kleine per ceeltjes grond aan diverse huurders. Het adres van de vier tuinbouwvereeni- gingen inzake hulp aan de getroffen bedrijven werd door den voorzitter ingeleid onder mededeeling van een Zaterdag met den heer Volkers gevoerd gesprek, waaruit was ge bleken, dat de nood steeds nijpender werd en d<> meening al dieper wortel schoot dat hier geholpen moest worden. De voorzitter wees op de regeling, die reeds getroffen was In tusschen zijn ae daarvoor uitgetrokken gelden verbruikt en opnieuw zal goedkeuring van Ged. Staten noodig zijn voor andere bedra gen, terwijl genoeg bekend was dat de mi nister zich over deze direct gemeentelijke be moeiingen niet zoo bijster vleiend had uit gelaten. In het onderhavige adres werd gevraagd voorschotten van gemeentewege te verstrek ken op de komende rijksvoorschotten. De voorzitter zei dat vooral dit laatste heel mooi klonk, doch de aardappelmisère, die wel wat op Jen achtergrond begon te raken door de steeds nieuwe tegenslagen, had nog steeds niet tot gevolg gehad, dat er iets in de portemonnaie kwam. Wanneer zullen deze voorschotten komen? De heer Krom noemde het gevraagde ook niet ideaal, maar zag er tenminste een be paald voorstel in waarover beraadslaagd zou kunnen worden. In de ook door hem bijge woonde vergadering, waar dit voorstel ten slotte als het meest practische zich had kun nen handhaven, wist men ook niets beters. Wel was men algemeen van opinie dat de gemeentekas dergelijke lasten niet dragen kon. Hij was er voor naar den minister te gaan. De heer Tromp zei dat het in den aanvang van den zomer alleen de aardappelgeschiede nis was geweest, doch thans de crisis zich over geheel Noordholland had uitgebreid en in alle tuinderskringen was waar te nemen. De voorzitter beaamde dit en zei dat wel de gegevens omtrent de aardappelen waren verzameld, doch men dienaangaande nog nooit iets definitiefs had gehoord. De heer Kostelijk was er van overtuigd, dat op het oogenbiik ook de beste econoom niet in staat zou zijn een oplossing te geven Het voorbeeld van Koedijk had geleerd dat een plattelandsgemeente niet in staat was crisisregelingen te financieren. Door bieten- en tarwewet waren de akkerbouwers in ieder geval geholpen, doch uit den aard der zaak leende "het tuinbouwbedrijf rich niet voor dergelijke iapmiddelen. Bezag men de statis tische cijfers der verschillende provinciën, dan kwam men tot de ontdekking dat reeds de jaren 1929 en 1930 Nooraholland het d 1 I 1 AO 4 in zwaarst getroffen was en het jaar 1931 zou een nog diepere inzinking te zien geven. In deze kon hij het optreden van het Rijk niet anders dan laks noemen Inderdaad had de crisis vergeleken met dit voorjaar nog weer 'n geheel andere gedaante aangenomen en als Tewijs daar van noemde hij den oproep van den burgemeester van Castricum aan de tuinders van Kennemer- kopje gedronken had dat haar deed opieven vergat" zij ailes wat haar bezwaard had en ze voelde zich weer vroolijk en kalm en pret tig gestemd U lijkt precies op een Schotsch meisje, dat ik in Parijs gekend heb. zei de man. den draad van het gesprek weer opvattende na een heel klein beet* van het bier gedronken te hebben. Zoo' zei Ju ie op koeien toon. Het was een model voor een schilder. Ze heeft voor mij ook wel eens gezeten. Is u schilder? vroeg Julie. Nu begon zij zich te veroorloven wat meer belangstelling te toonen. zij kon daar eigenlijk niets aan doen. 't Was onwil'ekeurig. Ja. van allerlei, klonk het antwoord. Ik heb verscheiden jaren in Parijs gestudeerd voor den oorlog. Van het eerste oogenbiik af aan, zoodra hij aan het tafeltje naast het hare was ko men zitten, zoodat Julie hem goed kon zien, had zij begrepen, dat het een schilder was. Hij zag er zoo precies uit als een artist, dat het niet anders kon Niettegenstaande haar vaste voornemen voorzichtig te zijn, kon zij onmogelijk haar nieuwsgierigheid overwinnen En schilderen had nu kort geleden een groote beteekenis voor haar gekregen. Op welk soort schilderstukken legt ge u toe? Op portretten en voornamelijk de ten voete uit. Schildert u geen landschappen? Landschappen zijn niet bepaald mijn als U er niet zoo'n fraaie Imlt. Oud-Zilveren Tabakstrommel hebt bijgevoegd. Deze trommel is gevuld met een half pond zachte, geurige DE Echte Friesche Heeren-Baai. Een merk, dat iedere rooker weet te waardeeren. Uw winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 d.4 per half pond. I ECHTE FRIESCHE B55 land. Geheel Noordholland was in het pro ces betrokken en werd in het begin van dit jaar nog een bedrag an een millioen ge noemd, thans werd er gefluisterd dat het dubbele van dat bedrag zou worden uitge trokken en men tevens van plan was de ge meenten garant te stellen voor de eventueel uit te keeren voorschotten. In de vergadering werd gezegd dat ik misschien meer moeilijk heden zag, dan er waren. Er werd gesproken over het reserevfonds, dat de gemeente bezat, doch maar al te zeer is te vreezen, dat waar dit jaar reeds een gedeelte daarvan is uitge trokken om de begrooting sluitend te krijgen, di* het volgend jaar opnieuw zal moeten geschieden. Doch ondertusschen zien we tiet feit zich voor onze oogen afspelen, dat bedrijven, die we voorheen altijd tot de eerste klasse tuin- dersbedrijven konden rekenen, er verwaar loosd beginnen uit te zien, terwijü zich van de menschen al meer en meer een doffe wan hoopsstemming meester maakt Iets werd door ons gedaan, doch is het thans niet moge lijk directe verbinding met den minister te zoeken? Een bijslag op het loon ligt buiten onze draagkracht, ('at zou ren debacle der gemeentefinanciën beteekenen. Wat wij kun nen geven is slechts een kleine n 'ersteuning, gegeven en aanvaard als eer fooitje. De voorzitter vees er op dai het door den heer Kostelijk naar voren gebrachte slechts de weergave was van hetgeen men iederen nieuwen dag weer opnieuw hooroe. Geld kan men geven, doch dit roet toch tenslotte weer uit de zakken der gemeentenaren komen. Tot nog toe zijn de gemeentefinanciën altijd safe geweest en het Polderbestuir weet er van mee te praten wat het voor een corporatie is altijd met een leey e kas te moeten sukkelen. De groote kwaal is, dat de levensstandaard te hoog is voor het loon <Lt gegeven kan worden. Zeker we kunnen naar den minister gaan en zullen daar zelfs vriendelijk ontvan gen worden, maar vat komt inen daar verder mee? We weten allen, dat de staatsmachine langzaam draait en v at hier noodir is, is directe hulp. Niemand geeft graag geld uit, een persoon niet *n een orgaan ook niet. De heer Krom meende aan het voorstel te moeten vasthouden. De heer Kostelijk vond nog gelegenheid om te wijzen op het in de Frov Staten voor gesteld? inzake een In- en Verkoopvereeni- ging van tuinbouwproducten met een millioen stamkapitaal en meende dat dit een der we gen was. waarin overheid en organisatie naast e'kaar samen konden werken. De heer Tromp vergeleek nog eens den toe stand van hier met dien in andere centra waat werkloosheid heerscht, terwijl hier werk ta over is, doch geen geld om het te laten ver richten. Algemeen werd tenolotte goedgevonden dal B en W. een audiëntie bij den minister zou den aanvragen. De voorzitter wees er nog op, dat in ver band met den toestand in den tuinbouw de werkloosheid de laatste dagen sterk is toege nomen. Eenige slooten zouden in overleg met den polder worden uitgezet. Verder werd machtiging gevraagd om, mocht zich het ge val voordoen, dat ook bij particulieren eens een regeling kon worden getroffen, men in deze naar bevind van zaken zou kunnen han delen. Nadat nog den heer Krom was geant woord, dat indien het bezoek bij den minister iets positiefs opleverde, ook in verband met een door den heer Kostelijk gemaakte opmer king omtrent mogelijke wegen- of vaartver betering met rijks- of Prov. steun een verga dering van den raad zou worden uitgeschre ven, werd onder een woord van dank geslo ten en ging men in comité. SINT PANCRAS. De raad dezer gemeente kwam Dinsdag 's namiddags 3 uur voor spoedvergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter was den heer J. Kroonenburg, burgemeester. Ingekomen stukken. Nader bericht van Gemeente-crediet dat de leening voor het electrisch net is toegestaan en inmiddels gestort groot 36000. Gestort op Landbouwcrediet voor rekening van deze gemeente. Door den heer H. Barten is per 15 Jan. eervol ontslag aangevraagd als bode. Door B. en W. zijn eenige waarschuwings borden geplaatst bij den heer Brouwer. Deze hoek is uiterst gevaarlijk voor het toenemen de autoverkeer. De heer Lek zeide dat het Koedijkerpad nog niet genoeg is aangegeven. Bij den hoek I van Stipriaan gaan verscheidene menschen den verkeerden kant op. Spreker dacht dat daar nog wel een bord mocht worden ge- plaats. De Voorzitter: Het is al op vele plaatsen aangegeven, dus volmaakt zal het wel niet worden. Van den raad der gemeente Ilpendam is een schrijven ingekomen, wegens onrendabele gedeelten waterleiding. Het komt deze ge meente voor dat het provinciaal waterl ei- genre. Speciaal portretten en gestalten. Ik zoek juist een model. Zou u soms lust heb ben voor mij te poseeren? Dat weet ik niet. Haar toon was wel wat we.felend. Ik geloof niet dat ik zou kunnen. Heeft u nooit als model gezeten? Neen, nooit. Dan is hej tijd voor u om te beginnen U is er juist een persoontje voor. Waarom? Ten eerste omdat u een persoonlijkheid is. Dat was een verrassende en haast ontroe rende bevestiging van hetgeen mijnheer Boultby gezegd had. In den grond van haar hart had ze dien ouden drogist altijd be schouwd als een bluffer, die heel aardig pra ten kon en je gemakkelijk een complimentje maakte. Maar het scheen wel dat deze be schouwing niet billijk was; hij verdiende een beter oordeel. Mijnheer Boultby had er meer oog op dan zij gedacht had. En nu viel haar een uitspraak in van den man, waar ze zelf bepaald van ontstelde. Een meisje, dat er zoo goed uit ziet als u, zal haar weg wel vinden in de wereld, had mijnheer Boultby gezegd. U meent zeker om mijn haar? zei Julie heel eenvoudig. Hij vertoonde twee rijen heel witte en ge lijke tanden met een glimlachje, dat haar nieuwsgierigheid- prikkelde. Gedeeltelijk uw haar, maar ook uw ge zicht, zei hij en nam een tweede slokje bier. Waarom zou u niet eens komen kijken en pro- beeren? Ik heb een atelier in de Haliha^n. straat. Julie schudde het hoofd. Zij weifelde en keek den bierdrinker nog eens aan. Zij had niet heel veel wereldwijsheid, maar ze was niet dom en er was iets in die voorkomend heid, die zelfs die van mijnheer Boultby over trof en dat was een waarschuwing voor haar om voorzichtig te zijn. U zou goed betaald worden, dat spreekt vanzelf. Hoeveel? Julie had geen valsche schaamte bij een kwestie van geld. Dat was een oogpunt, waaruit zij het geval tot nu toe niet bekeken had. Ik betaal u vijf shilling in het uur, zei hij. En tien voor het ten voete uit. Juüe's hart sprong op van vreugde. Voor een meisje zooals zij, was dit een vorstelijke belooning. Zulk een aanbod was wel zeer verleidelijk. Maar toen zij een oogenbiik na dacht over de gevolgen, die er misschien aan verbonden waren, kreeg ze een gevoel van verlegenheid. Ik geloof niet dat ik kan komen, zei ze. Waarom niet? De man vestigde nu zijn oogen met vastheid op haar gezicht. Achik weet niet Is het niet genoeg? Zij voelde die doordringende oogen. Neen, dat is het niet. Wat is het dan? Ik ben iets dergelijks niet gewoon. Hij lachte luid. Ach, je hoeft alleen maar stil te zitten, anders niets. Op het „ten voete uit" zal ik natuurliik niet aandringen als u liever niet wilt (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5