JjadUuüeuurs Wederom rugpijn! Voortdurende pijn in de lendenen, of scherpe steken als gij u bukt of opricht, wijzen op verzwakking der organen m den rug. Des te meer als gij tevens bla zen onder de oogen, duizeligheid, hoofd pijn of urinestoornissen kunt opmerken. Verwaarloozing dezer verschijnselen kan aanleiding geven tot ernstige kwa* len. Er bestaat gevaar voor maanden lange pijn of werkeloosheid door rheu- matiek. ischias, spit, blaaszwakte, wa terzucht enz. Laat Fosters Rugpijn Pillen de orga nen weder tot gezonde werking bren gen, zoodat het urinezuur en de andere schadelijke stoffen weder uit het blped gefiltreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speciale middel naam door tallooze mannen en vrouwen van eiken leeftijd hun gezondheid en kracht te hergeven Bij alle drogisten enz. 1 75 per flacon. Dit bestuur heeft zijn principieele beden kingen tegen de uitschakeling van de bepa ling van artikel 16 van het bezoldigingsbe sluit aan de Tweede Kamer kenbaar gemaakt dc motieven, welke tot het besluit der Kamer geleid hebben, weersproken en aan de Kamer gevraagd, aan de regeering een nadere uit spraak te doen geworden, in hoeverre de Tweede Kamer in zeer bijzondere gevallen aan toekenning van buitengewone verhoogin gen zou kunnen meewerken. HET DRAMA TE ECHT. Een derde verdachte aangehouden. Omtrent de misdaad te Echt meldt de Nieuwsbron nog het volgende: Naar ons gistermiddag telefonisch uit Echt werd medegedeeld, is Dinsdagavond laat in zijn woning te Posterholt gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid aan den drie- youdigen moord de veldwachter W. Zwaar geboeid is ook deze man door de marechaussee met den laatsten trein van Echt naar Roermond overgebracht en daar in het hius van bewaring ingesloten. WAARSCHUWING. Ten einde financieele teleurstellingen te Voorkomen, geeft de burgemeester van St. Michielsgestel (N.-Br.) een ieder in over weging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens handelsrelaties aan te gaan met de volgende personen: 1. Adrianus van den Heuvel, Vossenberg 123; 2. Martinus van den Heuvel, Vossenberg 123; 3. Anthonius Wil heimus van Venrooij, Hermalen B 284; 4. Anthonius van de Ven Huismans, Vossen berg 121, allen woonachtig te Scheindel en o.a. kantoorhoudende te St. Michielsgestel. TEGEN DE WINKELSLUITING OP DINSDAGMIDDAG TE AMSTERDAM. Beroep op de kroon. E>e algemeene vergadering van het Neu trale blok aller Middenstanders, heeft dezer dagen over de in de Raad aangenomen win- 'kelsluitingsverordening vergaderd en de volgende motie aangenomen: „De vergadering, kennis genomen hebben de van het Raadsoesluit van Vrijdag 27 No vember 1931, waarbij de voordracht van de Winkelsluitings-verordening in tweede lezing ongewijzigd werd aangenomen; dit niette genstaande de protesten van nagenoeg alle winkeliers-organisaties en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, van meening, dat de bepaling van ver plichte winkelsluiting op den Dinsdagmiddag niet in het 'belang is van de stad Amsterdam van de winkeliers en van het personeel, en dat voor de goede contróle van het weric- tijden-besluit een algemeene middagsluiting niet noodig is, en voor de stad een niet te overziene schade zal medebrengen, van meening, dat bij het, ten gevolge van het Werktijden-besluit vrijafgeven van het personeel, het rouleersysteem leidt tot aan stelling van meer personeel, en het algemeen sluiten voor een geheelen middag tot ver mindering van vast- of reserve-personeel er. dus tot vermeerderde werkloosheid in dezen tijd zal leiden, draagt het bestuur op deze motie ter ken- nisse van de Kroon te brengen en daarbij te verzoeken, aan het raadsbesluit de vereischte goedkeuring te onthouden. DE WERELD IN RECHTE LIJNEN. Bij Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem zijn kaarten en een atlas verschenen van den heer D. E. Zuidhof. Deze wijken zoozeer van de bestaande of, dat een afzonderlijke bespre king zeker gemotiveerd is. De heer Zuidhof is als 't ware een geographisch cubist, niet uit zucht om iets raadselachtigs-interessants te scheppen, maar alleen om duidelijker en overzichtelijker te zijn. Hij geeft de landen in vierkanten en verder zooveel mogelijk in rechte begrenzingslijnen. Holland neemt b.v. één vierkant in en verder is b.v. de Euro- peesche kaart door verticale en horizontale lijnen in tal van die vierkanten verdeeld en ziet men precies hoeveel grooter of kleiner andere landen dan Holland zijn. De kleuren werken tot dit overzichtelijke mede. Men ziet met één oogopslag afstanden, hoogten dichtheid van bevolking enz., alles in onder linge verhouding. Zoo zijn er kaarten van Nederland, van Indië, van den weg naar In dië met overzicht van de afstanden en tij den van voortbeweging van den wandelaar, mailschip, den trein en het vliegtuig. Het is eigenlijk statistische aardrijkskunde, kaar ten in geheel nieuwen vorm, maar eenvoudig en overzichtelijk en daardoor naast de ge wone kaarten voor opvoedkundig gebruik zeer aan te bevelen, terwijl de prijs der losse groote kaarten en van den atlas binnen ieders bereik ligt. Op vele scholen zijn, naar wij vernemen, deze kaarten reeds in gebruik genomen. OUDE MAN IN BRAND GERAAKT. De 65—jarige ongehuwde landbouwer van den Brink te Lunteren, die alleen thuis was, zat voor den open haard, toen hij door een beroerte werd getroffen. De man viel voor over in het vuur en vloog in brand. Toeval- ig verscheen op dat ®oment eenjongen, d jetroleum kwam brengen. Hij heen den m uit het vuur getrokken en de vlammen ge doofd. De toestand van den landbouwer zeer ernstig. Hij had zware brandwonden bekomen en kon niet worden vervoerd. e vreest voor zijn leven. SCHIP OEZONKEN. Ten zuiden van Enkhuizen waren ochtend twee schepen in nood, waar^ schip, geladen met rijshout, is 8ezonk.e"\rl vaartuigen waren gisterochtend van Amst r- dam vertrokken met bestemming Breezan Het schip, dat gezonken is, heet „Nieuw Zorg", schipper W. van Wijngaarden. De op varenden hebben zich met 'n boot gered en zijn door het andere vaartuig, genaamd „ue Mededinger", te Enkhuizen aan wal ge bracht. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Een verklaring van de confessio- neele bonden. De Nederlandsche r. k. textielarbeiders- bond „St. Lambertus" heeft het volgende communiqué verstrekt: Het hoofdbestuur heeft met bevreemding kennis genomen, van het feit, dat „De Een dracht" zonder nader overleg, de schriftelijk met de samenwerkende organisaties gemaak te afepraak, betreffende het niet verstrekken van uitkeering aan leden, die tegen het ad vies van de hoofdbesturen het werk hebben gestaakt, heeft verbroken. Hoewel eenerzijds de moeilijkheden van „De Eendracht", welke de leiding over zijn leden dreigde te verliezen ten voordeele van de revolutionnaire organisaties, worden er kend mag anderzijds niet worden voorbijge zien, dat een te goeder trouw gesloten ac- coord niet eenzijdig had mogen verbroken worden. In verband met het ontoelaatbare, ongemotiveerde optreden der betrokken werk gevers, acht het hoofdbestuur een zoolang mogelijk in stand te houden eendrachtig op treden der arbeidersorganisaties een groot goed. Het verwacht goede resultaten van de tegen 14 December aangekondigde staking. Het hoofdbestuur van den Neaerlandschen k. textielarbeidersbond, „St. Lambertus", het weloverwogen belang der arbeiders voor op stellende, vindt in het gebeurde geen aan leiding om van standpunt te veranderen. Het verwacht van zijn leden, dat zij dezen ge kozen leiding zullen blijven verkiezen boven die, welke door onverantwoordelijke commu nisten en revolutionairen wordt opgedron gen. De leden wien het naar het oordeel van het Hoofdbestuur onmogelijk werd of nog wordt gemaakt tot genoemde datum, 14 De cember, den arbeid te verrichten, zal, gelijk dat voorheen onder dergelijke omstandighe den het geval was. uitkeering worden ver strekt. Leden, die meenen niet te kunnen blij ven voortwerken dienen zich met de verte genwoordigers van het hoofdbestuur in ver binding te stellen. Voorts vergaderde het hoofdbestuur van „Unitas", dat een gelijkluidend communiqué verstrekte als dat van „St. Lambertus". Het slot luidde: In verband met een en ander zal „Unitas" slechts zijn leden, die wel in de fabrieken waren of zijn en door de werk gevers naar huis zijn of worden gezonden, uitkeering verstrekken, terwijl diegenen, die door andere omstandigheden niet in staat zijn hun werk te doen, gesteund zullen wor den. Leden, die van oordeel zijn niet te kunnen werken en voor steun in aanmerking meenen te komen, dienen zich met het Hoofdbestuur in verbinding te stellen. Een proef procedure. Het bestuur van het N. A. S. deelt ons mede, dat in overleg met de Landelijke Fe deratie van Textielarbeiders, aan mr. Muller Massis te Amsterdam verzocht is op te tre- om een beslissing te krijgen over de vraag of de N. V. Stoomspinnerij Oosterveld te Lon- neker gerechtigd was de loonbetaling aan haar arbeiders over het tijdvak van 2026 November te weigeren, op grond, dat deze arbeiders in staking zijn gegaan op 30 No vember. Om deze beslissing te verkrijgen zal een proefprocedure op korten termijn ten name van een der gedeputeerde arbeiders worden gevoerd. Rust in Enschede. Weer toeneming van het aantal stakers. Het was hedenmorgen in Enschede bijzon der rustig. Mede als gevolg van het slechte weer waren vele arbeiders kalm thuisgeble ven, zoodat er voor de fabriekspoorteri wei nig aanwezig was. Naar de stakingsleiding mededeelt, is het aantal stakers vanmorgen weer toegenomen. Verschillende fabrieken staan geheel of ge deeltelijk stil. 6 'BRAND IN EEN MANUFACTUREN- MAGAZIJN. Hedennacht om 1 uur is brand ontstaan in het manufacturenmagazijn van den heer B. Zwartenberg in de Kruisstraat te Assen. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, is de geheele benedenwoning uitge brand. De bovenwoning, bewoond door den heer Usener en de aangrenzende woning, bewoond door den bakker Jansen, waar ook reeds brand was ontstaan, werden behouden Er is echter zeer veel waterschade. De heer S. was te Rotterdam, terwijl zijn vrouw uit slapen was. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is nog onbekend. ONS KIESSTELSEL. Het euvel van stemmenversnippe- ring door kleine partijtjes. Stem plicht blijft. In het Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Bin- nenl. Zaken en Landbouw wordt medege deeld, dat de indiening van een wetsontwerp strekkende onder meer tot wegneming van het euvel van versnippering van stemmen in verband met de kleine partijtjes spoedig zal worden bevorderd. Naar aanleiding van den drang tot af schaffing van den stemplicht kan de minister slechts als zijn zienswijze herhalen dat al thans onder vigueur van het huidige even redig kiesstelsel de z.g. stemplicht behouden moet blijven. GESTRAND. Door den storm is het sleepschip „Char les" uit Steendorp, op weg van Hansweert naar Terneuzen, en getrokken door een sleepboot, bij Hoedekeneskerke aan den grond geraakt. Twee ter assistentie uitgevaren sleepbooten hebben de „Charles" weer vlot gesleept Een der sleepbooten is zelf op de plaat gestrand. VISSCHERSVAARTUIG IN NOOD. De reddingboot „Hilda" is gistermiddag uitgevaren voor het verleenen van hulp aan een in nood verkeerend vaartuig. De „Hilda" keerde hedenavond te 7 uur te rug. De kapitein rapporteerde, dat nabij Blankenham een Harderwijker visschersvaar- tuig was gestrand. De reddingboot kon het schip niet dichter dan op 600 Meter benade ren. Men zal thans vanaf dé kuat trachten hulp te verleenen. IJZEL OP DEN WEG. Tengevolge van de gladheid van den weg door opdooi, is gisteravond een luxe auto, bestuurd door den heer N. te Grootegast, op den verlengden Heereweg nabij Groningen tegen een boom gereden. Mevr. N. werd door de ruit geworpen en bekwam een zeer ernsti ge hoofdwonde. Haar toestand is overigens vrij goed. NED.-IND. PONDEN-LEENINGEN. Het standpunt der Ned.-lnd. regee ring betwist. Het comité Pondenleening Ned. Indië meldt aan Aneta Holland De mededeeling van de Ned. Bank, dat Ned.-Indië zich gedekt heeft voor terugbeta ling zijner Pondenobligaties door middel van het Pondenbezit der Nederlandsche Bank, heeft bij verschillende bezitters dier obliga ties de meening post doen vatten, dat het nu wel onomstootelijk vast zou staan, dat Ned.- Indië in gedeprecieerde valuta mag voldoen. Niets is minder waar en het is onze plicht met den meesten aandrang te waarschuwen tegen den totaal verkeerden uitleg. De mani pulatie van de Nederlandsche Bank en Ned.- Indië heeft blijk gegeven van een naar onze meening niet verdedigbare opvatting omtrent de kardinale verplichtingen van voorzichtig heid in deze zoo uiterst ingewikkelde materie, waarbij het geheele risico van dit Pondenbe zit is gelegd op de schouders van Ned.-Indië. Waar onze overtuiging is gebaseerd op zeer deugdelijke argumenten, welke mede steun vindt in rechtelijke beslissingen, waar obligatiehouders in gelijksoortige gevallen in het gelijk zijn gesteld, de volle aandacht heeft van buitenlandsche beurzen (zie o.m. van de Parijsche beurs van 1 Dec. j.1. uitvloeisel van de besprekingen die Maandag 30 Nov. j.1. door een onzer Comitéleden met de hoofddi rectie met een der grootste Parijsche banken zijn gevoerd), en „last not least" moreel on aantastbaar in haar recht is, komt het ons van de zijde van Ned.-Indië zeer onvoorzich tig voor, dat Ned.-Indië zich thans voor zijn Ponden-obligaties indekt, zonder absoluut ze ker te zijn, dat het volstaan kan zijn obliga ties in geïnflationiseerde Ponden te betalen. Wat toch zijn de gevolgen bij een door Ned.-Indië zelf gevreesde verdere Pondende preciatie en een desnoods gedwongen erken ning door Ned.-Inië van onze rechtvaardige eischen. Deze, dat Ned.-Indië alsdan met de ze indekking een gevaarlijk speculatief ele ment in zijn gestie heeft gebracht, t.w. het groote risico van een Pondenbezit van onge veer 11 millioen, waarop het verlies thans ongeveer 40 mill. bedraagt en hetwelk bij een verdere daling van het Pond tot bijv. 5 uit zou maken een totaal verlies voor de Ned. Bank en Ned.-Indië samen 77 mill. Een voorzichtige politiek is hier o.i. niet gevolgd en wij moeten tot ons leedwezen de ze transactie dan ook ernstig laken als te zijn in hooge mate voorbarig en speculatief, twee factoren die nooit als basis mogen dienen van voorzichtig staatsbeleid. Zou Ned.-Indië onze actie recht hebben gedaan, dan zou het zeker zijn medewerking tot deze transactie niet hebben verleend, daar een indekking van een niet vaststaand obligo in vreemde munt prematuur is. Ned.-Indië toch zou, indien onze actie slaagt, hoogstens verplicht zijn tot betaling van datgene wat het zelf in 1923 ter leen heeft ontvangen en het risico van vorengeschetst enorm verlies hebben ontloopen. Naar onze meening is onze positie door deze weinig begrijpelijke handelwijze van de Ned Bank en Nea-Indië aanmerkelijk ver sterkt, weshalve onze actie met nog meer vertrouwen krachtig zal worden voortgezet. Dat onze meening, neergelegd in het com muniqué, opgenomen in de dagbladen van 30 Nov. j.1., dat voor het effectief worden van de overeenkomst tusschen de Ned. Bank en de regeering de goedkeuring der Volksverte genwoordiging althans hoogst gewenscht is, juist geacht moet worden, moge blijken uit de in de Tweede Kamer gestelde vragen. CONTINGENTEERINGSWET AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft gister het wetsont werp inzake toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen tot beperking van den invoer van goederen zon der hoofdelijke stemming aangenomen. DE PONDENVERKOOP DER NEDERL. BANK. In antwoord op de vragen van de heeren Bierema en Joekes verklaarde minister de Geer gisterenavond in de Tweede Kamer dat de verkoop van de f 11 millioen door de Ne derlandsche Bank aan de Indische regeering is geschied tegen den koers van den dag lig gende tusschen 9.25 en 9.45. De zaak is afgesloten tusschen de Neder landsche Bank en den minister van Koloniën onder voorwaarde dat de Nederlandsche re geering zoo noodig zal zorgen, voor kasgel den voor Ned. Indië. Dit kasgeld zal noodig zijn als Ned.-Indië straks aflost. Dat zal zij nu doen in 1934 1935, maar zij was daartoe, naar men wee door de leeningsvoorwaarden niet verplicht. Na de transacthie met de Nederlandsche Bank zal zij nu in korten tijd groote bedragen moeten aflossen, die zij anders over langen tijd had kunnen verdeelen en nu is haar (Ned. Indische regeering) als voorwaarde gesteld, dat de Nederlandsche regeering voor de financiering van deze kasgelden zal zor gen. Dit laatste nu kan de Nederlandsche regeering niet doen zonder de Staten Gene raal. Het ligt nu in het voornemen der Neder landsche regeering binnen korten termijn een desbetreffend wetsontwerp bij de Tweede Ka mer in te dienen. Dus de geheele transactie zal afhangen van de toestemming der Nederlandsche wet gevende macht. DE VERHOOGDE ENGELSCHE INVOERRECHTEN. Het eind van den fusschen- export der Ver. Glasfabrieken. De heffing van een invoerrecht van 50 pCt. in Engeland zal, naar de directie der Ver. Glasfabrieken te Schiedam meedeelt, dit bedrijf zeer zwaar treffen. Het bedrijf was grootendeels op export naar Engeland aan gewezen. Geregeld vertrokken er schepen met ladingen flesschen van Schiedam naar Enge land. Het Engelsche afzetgebied is thans verloren en een nieuw is in dezen tijd niet te herwinnen. Het gevolg zal dan ook zijn, dat het bedrijf sterk zal moeten worden inge krompen. Het heele bedrijf was op export ge baseerd en voor zoover aat thans te zien is, bestaat er geen mogelijkheid het op normale wijze gaande te houden, nu de fabrieken zul len blijven aangewezen op de Nederlandsche markt en eenigen uitvoer naar België. Na den val van het pond is de fabricage reeds met een vierde ingekrompen. Er zijn 500 arbei ders ontslagen. De directie ziet zich thans genoodzaakt van half December tot half Januari het heele bedrijf stop te zetten. In dien tijd zullen dan maatregelen worden voorbereid om. het bedrijf aan te passen aan de veranderde omstandigheden. Naar het zich thans laat aanzien zullen in Januari de fabrieken de fabricage slechts voor 20 pCt. van de capaciteit kunnen hervatten. De afzet van cocosartikelen der Kon. Ver. Tapijtjabriehen. Op de tweede lijst van goederen, die bij in voer in Engeland met 50 pCt. zullen worden belast, komen ook cocosartikelen voor. Daar door wordt mede de Nederlandsche industrie getroffen, o.a. de Kon. Ver. Tapijtfabrieken, die haar geheele fabricage van goederen uit cocosvezel hebben geconcentreerd in de fabriek te Moordrecht, die pas Woensdag weer in bedrijf gesteld is. Het is thans nog te vroeg om te voorspellen, hoe de zaken zich verder zullen ontwikkelen. Geconstateerd kan slechts worden, dat Enge'and tot dusver een der belangrijkste exportgebieden geweest is. Een recht van 50 pCt. geeft een dergelijken voorsprong aan de Engelsche nijverheid, dat er van mededinging geen sprake meer kan zijn. VERKEERSONGEVALLEN. Auto geslipt, bestuurder ernstig gewond. Gistermiddag is de handelsreiziger B. ten gevolge van de gladheid van den weg met zijn auto op de Nude te Rhenen geslipt. De wagen vloog dwars over de tramrails tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de heer B. een ernstige wonde aan het hoofd kreeg. Bovendien is een slagader aan den arm doorgesneden. Zijn toestand was zoodanig, dat hij niet gehoord kon wor den. DE NEDERLANDSCHE VAK CENTRALE EN DE WERKLOOZEN- ZORG. In verband met het feit, dat de regeling van den minister van arbeid ten aanzien van de werkloozenkassen, waarbij, voorzoover er sprake is van crisiswerkloosheid, de uitkee- ringsduur met zes weken kan worden ver lengd, op 31 December 1931 afloopt, heeft het bestuur der Nederlandsche Vakcentrale zich dezer dagen tot den minister gewend met het verzoek, te mogen vernemen, op wel ke wijze de minister de positie der werkloo zenkassen in 1932 denkt te moeten regelen. PORNOGRAFISCHE GESCHRIFTEN. Eén arrestatie. De justitie, vertegenwoordigd door mr. A. A. L. F. van Dulleman, subst. officier van justitie en mr. A. C. N. P. Ruys, rechter commissaris, heeft gisterochtend, in samen werking met de zedenpolitie, een huiszoeking gedaan in woningen aan den N.Z. Voorburg wal en de Spuistraat, die met elkaar in ver binding staan. De huiszoeking geschiedde omdat er tegen den bewoner verdenking was gerezen, dat hij zich zou schuldig hebben gemaakt aan het vervaardigen en verspreiden van pornografische geschriften. Een groote partij boeken, foto's en prenten is in beslag genomen. Het gevonden materiaal gaf de justitie aanleiding den bewoner te doen overbrengen naar het Huis van Bewaring. EEN TROUWLUSTIGE HEER. En beroofde meisjes. Een niet alledaagsche manier om aan den kost te komen, maar een manier die vast suc ces geeft, is de methode welke een werklooze Amsterdamsche kantoorbediende heeft toege past. Op straat knoopte hij kennis aan met meisjes, doorgaans Duitsche meisjes. Hij stelde zich daarbij voor als een rijk man, royaal en vriendelijk van aard. Maar een rijk man kan zich eenzaam voelen, wat heeft hij aan al zijn geld als hij geen vrouw heeft, die zijn geluk met hem deelt? Als de vriendschap eenigen tijd had ge duurd, werd er over trouwen gesproken; en welk meisje zou niet met 'n lieven man wil len trouwen, als hij bovendien rijk is? En dan had de aanstaande bruidegom eens toe vallig geen geld bij zich, of hij kon door om standigheden geen geld losmaken. Natuurlijk leende het meisje hem het hare om het daar na nooit meer terug te zien evenmin als den bruidegom. Die was intusschen al weer bezig van haar geld bij een ander meisje den rijken meneer uit te hangen. Dat duurde tot de zaak uitl&te, de politie als gegadigde op de huwelijksmark verscheen en de trouwlustige meneer haar regelrecht in de armen vloog. INVOER IN FRANKRIJK. De directie van den landbouw deelt j dat blijkens telefonisch bericht van den landbouwconsulent te Parijs, het van Nederland is uitgeput voor den ifc van versch en gekoeld schapenvleesch ha bereide vleeschwaren, met inbegrió rookvleesch en worst, doch met uitzonder!^ van leverpastei, levend en geslacht gevoel8 te, levende en geslachte konijnen, leveS speenvarkens, levende kalveren (uitgezon derd fokvee, vrij van invoerrechten) r>iü' voer van deze artikelen is mitsdien tot 1 Tan a.s. verboden. Jan- INBRAAK TE GINNEKEN De huisknecht met 1200 voort, vluchtig. 1 Voor eenige dagen werd 's nachts ine*, broken in hotel „Dennenoord" te Ginneken Toen de eigenaar, de heer Kimmel, onraad merkte, ging hij op onderzoek uit en consta teerde, dat een kistje met 1200 en waarde volle papieren was verdwenen. De gemeente- politie wist denzelfden nacht drie medeplich tigen te Breda van hun bed te lichten en in verzekerde bewaring te stellen. De twee hoofddaders, de 23-jarige huis- knecht in „Dennenoord" en de 28-jarige B V., beiden wonende te Breda, zijn vermoede lijk via Eindhoven naar het buitenland uitgt- weken. FABRIEKSBRAND TE HAASTRECHT. Ook eenige woonhuizen tot den grond toe afgebrand. Een felle brand brak gisteravond te kwart over acht uit in de fabriek van geschilderde meubelen van den heer G. Jansen aan de Hoogstraat te Haasrecht. Het geheele com plex, bestaande uit een fabrieksgebouw van drie verdiepingen, waarin ondergebracht zijn de machine-afdeeling, de werkplaats en de opslagplaats, een schuur achter de fabrid en een werkplaats voor de ledikantenfabri- cage, een fraai 17de-eeuwsch woonhuis, be woond door de ouders van den heer Jansen, ging verloren. De brand is ontstaan in de schuur. De be woner van het belendende woonhuis, de ar beider Rietveld, zag den brand het eerst en waarschuwde de heeren Jansen. Dezen trachtten met een srr'bluschapparaat het vuur te dooven doch slaagden hierin niet. Hoewel de brandspuit spoedig ter plaatse was, bleek aan de organisatie nog al wat te mankeeren. Daarbij kwam nog dat er niet voldoende water was in het ondiepe haventje en eerst nadat de sluis opengezet was, water kon worden gegeven. De brand had intusschen ook het woon huis van Rietveld aangetast en het zag er naar uit dat de dorpsbrandweer het vuur niet zou kunnen bedwingen, zoodat de Goudsche brandweer werd opgebeld, welke binnen een kwartier met groot materiaal arriveerde. Ook deze spuit kreeg te weinig water, doch na opening van de sluis kon het vuur met klacht aangetast worden. Uit de fabriek, welke met moderne machi nes is ingericht, kon niets worden gered. Het huis van Rietveld is totaal uitgebrand, even als het woonhuis van den heer Jansen, waar in zich veel antiek bevond, waarvan slechts weinig kon worden gered. Ook de schuur achter de fabriek is uitgebrand. De fabriek was verzekerd, doch toevallig was er een groote hoeveelheid triplex platen opgeslagen. De oorzaak van den brand is onbekend. De 72-jarige J. Straver die naast de werk plaats van den heer Jansen woonde, is ten gevolge van de opwinding door den brand door een beroerte getroeffen en bezweken. OVERVAL. De dader ontkomen. Ten huize van den ongeveer 80-jarigen A. v Oostrum, aan de Kouwelaan op de Lage Vuursche, onder de gemeente Baarn, heeft gisteravond een brutale overval plaats ge had. In de kamer, waar de oude man reeds te bed lag, verscheen plotseling een gemas kerde man met een bijl Hij vroeg den ouden man, die alleen in het huisje woont, om geld, waarop v. O. hem zeide, dat hij dan wee moest gaan naar het deel, waar zich het geld bevond. In het achterhuis wilde de bandieten den ouden man met de bijl neerslaan. Dit wist de man echter te voorkomen en de aanrander sloeg op de vlucht. Geld is niet ontvreemd- De rijks veld wacht en de gemeente-pohtie van Barn hebben de zaak in onderzoek. Men meent, dat men met een bekende te doen heeft. Door de diepe duisternis kon bij ontkomen. HET COLLECTIEF CONTRACT IN HET HOUTBEDRIJF. De Bond van werkgevers in het houtbe drijf heeft, naar uit Zaandam wordt ge meld, de collectieve arbeidsovereenkomst die 14 Februari 1932 afloopt, tegen dien datum opgezegd. KORTE BERICHTEN. Het Tweede Kamerlid, de heer Maenen heeft den minister vragen gesteld in verban met de toenemende onveiligheid in de m|F streek, waar steeds meer diefstallen en schrei' partijen voorkomen. In tegenwoordigheid van een gi°° aantal belangstellenden is gister te Zaandam het nieuwe ziekenhuis der gemeente oftic' geopend. De bouwkosten beloopen in tot»» circa 750.000. DE A.V.R.O.-ZENDER VERSTERKT. Gisteravond even kwart voor elf Avro begonnen met de uitzending op de sterkte 298 M.-golf. De overschakeling den nieuwen zender kostte eenigen tij'a gens technische voorzieningen. De omr0^nr de heer Weitzel, deelde mede, dat de veis te zender kan worden gebruikt ook dere omroepvereenigingen, die dat wensc Hij bracht een bijzonderen groet aan luisteraars in uithoeken van net lan<fl> flen twee maanden de Avro niet hadden hooren. Hilversum ontvangt iets daar de nieuwe zender (de ex-Phoh1 i verder van het dorp ligt

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 10